Lampy elektronowe - [RS Elektronika] # 8

  Рет қаралды 209,430

RS Elektronika

RS Elektronika

9 жыл бұрын

Zanim poznamy półprzewodniki, powinniśmy poznać lampy elektronowe.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 179
@Komarzysta91
@Komarzysta91 9 жыл бұрын
Dziękuje panu za te lekcje! Przez cały okres edukacji nie miałem ani słowa o lampach jak działają itd a tu po parunastu minutach rozumie. Co do podstaw elektroniki ze szkoły nie wyniosłem nic bo źle tłumaczyli oraz przez lenistwo. Wielki like dla pana!
@ThePrzemo996
@ThePrzemo996 7 жыл бұрын
Nigdy wcześniej nie potrafiłem zrozumieć budowy i działania lamp elektronowych... jak dobrze, że na w polskim internecie można trafić na ludzi z pasją, którzy potrafią w prosty sposób wyjaśnić wiele rzeczy. szkoda tylko, że trudno znaleźć takie wyjaśnienia w gąszczu doszlifowanych suchych formuł naukowych. Dopiero od kilku dni oglądam ten kanał a odcinek o lampach na początku pominąłem bo... przecież to zagadnienie niezrozumiałe a poza tym raczej nigdy nie spotkam sprzętu na lampach. okazało się jednak, że to zagadnienie zostało omówione w sposób równie ciekawy i łatwy jak cała reszta na tym kanale. Wielki dzięki i oby tak dalej!
@amekrachkrach4996
@amekrachkrach4996 5 жыл бұрын
E tam...dziś pojawiają się jutubery które podważają prawdziwość istnienia komputera, że to ściema bo jak coś takiego może działać.
@tomaszwota1465
@tomaszwota1465 5 жыл бұрын
Sprzęt na lampach istnieje i jeszcze chwilę istnieć będzie, nawet jeśli jako nisza, chociażby w sprzęcie wojskowym i audio. Pewnie bliżej Ci do tego drugiego. ;)
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 4 жыл бұрын
Budowe lamp elektronowych i ogolnie rozumienie elektrotechniki pojmiesz dopiero gdy zrozumiesz model rozszerzajacego sie (a nie wibrujacego) atomu Bohra wyjasniajacy rowniez chlodnictwo, stany skupienia, nadprzewodnictwo, emisje, efekty fotoelektryczny/Comptona i wiele innych
@liroyv2zradomia511
@liroyv2zradomia511 Жыл бұрын
@@chillyshotorbitus5152 Proszę nie drażnić bańki, w której siedzi Przemek. Nagły kontakt z rzeczywistościa i przyznanie się do błędu mógłby spowodować, ze przestalby rozumiec elektronikę co spowodowałoby, ze nauka na pamiec elektroniki mozgłaby nie zadziałać. Pilni studenci elektrotechniki, absolwenci technikow elektrycznych wiedza o czym piszę.
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 Жыл бұрын
@@liroyv2zradomia511 pozostawie Przemka i opinie o nim na glebsza refleksje. Drazni wszelkiej masci specjalistow fakt, iz okazalo sie poraz kolejny (staly schemat historii ...slynne "scientists always certain, always wrong!) ..ze nie wiedza tzw autorytety nic (myla sie we wszystkim)....jak zauwazyli slusznie juz w 12 wieku mnisi z Shaolin (kultura zen) ....rzeczywistosc stale wymyka sie spod jakiejkolwiek schematyzacji - rozumienia, pojecia, ogarniecia, zaszufladkowania. (przechodzac do konkretu) Dzis w XXI wieku mamy do czynienia z sytuacja ze cala wiedza na temat mikroswiata bledna jest z braku zrozumienia ze atomy nie "wibruja", zderzaja sie niczym perpetum mobile jak kuleczki... a ROZSZERZAJA WRAZ Z CIEPLEM=energia-masa wg klasycznych modeli ojcow nauki i najwiekszych geniuszow Roberta Boyla, Antoina Lavoisiera, Nielsa Bohra ...co calkowicie zmienia obraz dzialania, funkcjonowania swiata atomowego...chemii, elektrycznosci, pojecia stanow skupienia, chlodnictwa itd... Dalej idac owa zasada ....NIE TYLKO ATOMY (zawierajace energetyczne=masowe wirujace, jadro) ...ale okazuje sie (w toku sledztwa) rowniez PLANETY, GWIAZDY I GALAKTYKI rozszerzaja sie pod wplywem TYCH SAMYCH CZYNNIKOW (tozsamosc, podobienstwo w roznych skalach wielkosci) ...wg "oficjalnej wiedzy" ..przykladowo ...za ekspansje kosmosu...kazdy od kazdego = homogenicznosc ....odpowiedzialna jest "niewidzialna ciemna energia"
@1995Neo
@1995Neo 9 жыл бұрын
Lampa elektronowa obcina sygnał w inny sposób niż tranzystor, dodając dodatkowo pewną ilość parzystych harmonicznych (głównie 2 harmoniczna - oktawa) co daje efekt ocieplenia dźwięku. Dodatkowo lampa na granicy przesterowania kompresuje sygnał co bywa pozytywnym zjawiskiem. Dodatkowo wzmacniacze lampowe mają zdecydowanie prostszą konstrukcję, i są dużo bardziej odporne na przeciążenia.
@mateuszkucharski1350
@mateuszkucharski1350 4 жыл бұрын
No, prostsza konstrukcja, za to bardziej skomplikowana obsługa, bo trzeba pamiętać o ich rozgrzewaniu, wymianie co jakiś czas, oraz o tym by były zawsze obciążone - słowem nie włączać kiedy nie są podłączone do głośnika. Lampy coś tam dodają do brzmienia, ale to jest potrzebne tym co nie umieją grać, bo jak się umie to się dobrze zabrzmi na tranzystorze jak i na lampie. A, i tranzystor nie ma tego prestiżu co lampa, a gitarzysta to nie basista - jemu nie wystarczy samo granie, on musi sobie przedłużyć fiuta w jakiś sposób.
@mmario8423
@mmario8423 9 жыл бұрын
Wreszcie jakiś polak który opisał lampy jestem bardzo wdzięczny leci łapka a sub jest już od dawna
@brt2437
@brt2437 9 жыл бұрын
Lampy dają przyjemne brzmienie, gdyż wprowadzają zniekształcenia harmoniczne parzyste niskich rzędów (przyjemne dla ucha), w przeciwieństwie do wzmacniaczy tranzystorowych, które wprowadzają szerokie spektrum harmonicznych nieparzystych, które nie są zbyt mile widziane. Z resztą było o tym w którymś odcinku RS ;)
@kuki5050
@kuki5050 9 жыл бұрын
Najlepszy odcinek na tym kanale. Z miłą chęcią go oglądam.
@piotrkoronek7103
@piotrkoronek7103 4 жыл бұрын
Szacunek dla autora . Uznanie dla oglądających . I może jakiś odcinek o lampach : magnetrony , klistrony , amplitrony i najciekawsze to lampy LFB innymi słowy mówiać lampy z falą bieżącą. Radiolokacja to piękna dziedzina elektroniki.
@GrzesiekAnoda
@GrzesiekAnoda 9 жыл бұрын
Kolejną zaletą wzmacniaczy lampowych jest to, że łagodniej wchodzą w przesterowanie, oraz sam przester lampowy jest bardzo ceniony dla gitarzystów. Wzmacniacze tranzystorowe powodują dużo bardziej ostre obcinanie sygnału przy przesterowaniu. Ja z kolei uważam, że cały sekret lampowego brzmienia jest zasługą transformatora wyjściowego. W audiofilską poezję nie chcę wchodzić, drażnią mnie takie dyskusje. W każdym razie jako miłośnik lamp muszę powiedzieć, że można na słuch odróżnić brzmienie lampowego wzmacniacza od tranzystorowego. Które jest dla kogo lepsze?- rzecz gustu, ja uwielbiam lampy :)
@ArtideaStudio
@ArtideaStudio 4 жыл бұрын
Wspaniale przekazuje Pan wiedzę. Dziękuję za solidną dawkę informacji.
@marcinjaworski7921
@marcinjaworski7921 5 жыл бұрын
ten program i zagadnienia z nim zwiazane sa tak fascynujace, iz moge ogladac to na okraglo. Swietny przekaz, dzieki za ten kanal :D
@CarolineACTA
@CarolineACTA 3 жыл бұрын
super kanał, prosze o więcej, dużo więcej filmów. Oglądam od kilku dni i powoli odcinki się kończą...
@alepekl9870
@alepekl9870 Жыл бұрын
Robi pan kawał dobrej roboty . Uwielbiam ten kanał. Wesołych świąt
@BBS1VIP2B
@BBS1VIP2B 6 жыл бұрын
Jedna jedyna osoba co to pokazuje w cudowny sposób.
@torskiz6115
@torskiz6115 6 жыл бұрын
Taki fajny klimacik z tymi lampami. Stare czasy... 😉
@be.aware.
@be.aware. 5 жыл бұрын
Gościu jesteś genialny.
@ZajawkaRecords
@ZajawkaRecords 7 жыл бұрын
interesujące materiały, pozdrawiam!
@skawa80
@skawa80 8 жыл бұрын
Zegar na lampach rewelacyjny !
@MrDzikiebydle
@MrDzikiebydle 7 жыл бұрын
nie jestem fachowcem. ale muzykiem. gram juz troche i przelecialo przez moje rece kilka wzmakow. coz, jesli chodzi o tranzystor jest kilka konstrukcji grajacych fajnie. np. roland jazz chorus. takze fajnie brzmia przestery na mosfetach. jesli chodzi o lampiaki.. jest to standard na profesjonalnym poziomie. poza wspomnianym rolandzie kroluje lampa. na koncowce musza byc albo el84 przy slabszych wzamkach (fajnie brzmiace piece, mialem taka mese na dwóch takich lampach) el34, twarde precyzyjne brzmienie (orange, marshall) 6L6 ladna szklanka typowe brzmienie fenderowskie. obecnie mam cudo mesa boogie mark 3 combo, ktore tez uzywam jako glowe. ma ciekawa konstrukcje. jest jedna para 6L6 i jedna el34 pracujece albo w klasie a i wzmak ma wtedy chyba 20 w, albo jak to mesa nazywa w simul class generujac 100 w. jak najprosciej okreslic roznice miedzy 100 wattowym lampiakiem a tranzystorem. orgromna sprawnosc pradowa. lampiak napedzi na luzie nawet dwie kolumny 4-glosnikowe na 8 ohmowych glosnikach z takim przytupem i dynamika jak i selektywnoscia ze kopara spada. druga sprawa to piekne brzmienie akordow, slychac wszystkie skladowe. no i reaguje inaczej na gre na instrumencie, uderzajac w struny slychac ze wzmacniacz tez gra stajac sie czescia instrumentu razem z glosnikami. pozdrawiam!
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 4 жыл бұрын
Co do zagadki, to powiem parę słów może niekoniecznie dokładnie na temat. Tony Iomi powiedział kiedyś: "Wkurwia mnie, jak ciągle pytają, jak uzyskiwałem to specyficzne brzmienie. Mówię: człowieku - myśmy nie uzyskiwali żadnych brzmień! My podłączaliśmy gitary i graliśmy!!!" :o) Pzdr.
@olelek
@olelek 9 жыл бұрын
Podobno lampy mają "cieplejsze" brzmienie, czyli chyba tworzą "przyjemne" harmoniczne. Poza tym lepiej znoszą przesterowania, miękko kompresując dźwięk. Jest to bardzo ważne przy współpracy z np. gitarą elektryczną. No i poza tym występuje oczywiście spory czynnik psychologiczny ;)
@PrideDivinity
@PrideDivinity 9 жыл бұрын
Miałem napisać dokładnie o tym samym ;) Po za tym, w przypadku celowo przesterowanego dźwięku (distortion/overdrive/fuzz) mam wrażenie że lampy o wiele płynniej reagują na dynamikę gry. To znaczy, według moich obserwacji (porównując Randall RG (35W, nie pamiętam dokładnie modelu), oraz B-52 stealth series 100W) tranzystorowe wzmacniacze gdy gramy delikatniej, tak jakby skaczą pomiędzy charczącym brzmieniem a zbliżonym do czystego, co w efekcie brzmi jak niepożądany efekt. W przypadku lamp, wzmacniacz bardzo naturalnie reaguje na dynamikę gry i artykulację, przez co uderzając delikatnie w struny słyszymy czysty dźwięk, lub lekki crunch, a po silniejszym uderzeniu pełny overdrive.
@PrideDivinity
@PrideDivinity 9 жыл бұрын
I jeszcze na temat cieplejszego brzmienia, na waszym drugim kanale ("Reduktor Szumu"), w którymś odcinku było tłumaczone na czym polega cieplejsze brzmienie lamp. Było mówione o tym że sprzęt audio lampowy dodawał sporo dźwięków harmonicznych w oktawach wyższych (i chyba niższych też), przez co dźwięk jest pełniejszy.
@its-kapucha
@its-kapucha 6 жыл бұрын
Wszystko zależy do czego potrzebujemy wykorzystać brzmienie lamp. Np. w produkcji, mixie i masteringu takie ciepłe brzmienie, podkolorowane z wieloma dodatkowymi harmonicznymi, który w sygnale źródłowym nie występują są całkowicie nie wskazane. Do sprzętu referencyjnego po prostu się nie nadają bo zmieniają za bardzo sygnał źródłowy, który powinien być wzmocniony dokładnie taki jaki jest w całym swoim paśmie.
@karollipinski76
@karollipinski76 6 жыл бұрын
@PrideDivinity Spora ilość wyższych harmonicznych daje ostre, metaliczne brzmienie. Pojawia się przy zniekształceniu sygnału do piłowego lub prostokątnego - jak w efektach distortion i fuzz. Piece lampowe mają brzmienie łagodniejsze i cieplejsze, tak jak kostki overdrive.
@caesarzwyciezca7802
@caesarzwyciezca7802 5 жыл бұрын
też słyszałem o przesterowaniu ponoć to najlepsze w tym wszystkim.
@piotrekmikrus4337
@piotrekmikrus4337 9 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek-nawet w szkole na zajęciach tak mi to nie"wchodziło"jak teraz;-)Daje suba kanałowi;-))
@pablo-pu1sw
@pablo-pu1sw 8 жыл бұрын
świetny film. czemu lekcje elektroniki nie mogą tak wyglądać?
@arson6601
@arson6601 Жыл бұрын
Bo wykładowcy w dużej części są z przypadku...
@jarcoplowytiscali
@jarcoplowytiscali 3 жыл бұрын
A mnie to kichniecie rozwala :-)
@icxc
@icxc 9 жыл бұрын
Z wzmacniaczami lampowymi związane jest coś z harmonicznymi (była już kiedyś o tym mowa w RS przy okazji wzmacniaczy lampowych). W każdym razie te harmoniczne, które wzmacniacz lampowy przepuszcza (a tranzystorowy nie) są o wiele bardziej "przyjazne" dla naszych uszu. Stąd też brzmienie wydaje nam się cieplejsze i milsze ;)
@szymonb9862
@szymonb9862 7 жыл бұрын
Oglądam sobie poprzednie filmiki i tak ee spoko, zagadki jakieś no ok wszystkie ogarnięte szybko. Odpalam ten odcinek i nagle jeeb o czym on mówi. Mam wrażenie, że brakuje tu sporo dopowiedzi i jako początkujący nie mam wystarczającej wiedzy
@ORMO1993
@ORMO1993 9 жыл бұрын
Odnośnie zagadki: Lampę trudniej wprowadzić jest w stan nasycenia, dlatego jeśli chodzi o granie na 'czystym' kanale gitarzyści mają większe pole do popisu, nie wprowadzając żadnych 'brudnych' przesterowanych partii podczas silniejszego szarpnięcia za struny Oczywiście to nie działa w przypadku ciężkiego grania, gdzie nasycenie i przesterowanie wzmacniacza jest wręcz pożądane (fuzz, overdrive, distortion) Poza tym lampy mają dużo większą powtarzalność w procesie budowy, dlatego łatwiej jest zbudować powtarzalny element, który będzie brzmiał tak samo. Dla mnie największą wadą lampy jest konieczność korzystania z wysokich napięć, a przez to transformatorów, które również są drogie i ciężkie. Chodzi mi co prawda wzmacniacz słuchawkowy OTL po głowie, ale na razie mnie nie stać. Dzięki za dobrą robotę, i pozdróweczki!
@Artek9119
@Artek9119 9 жыл бұрын
wzmacniacze lampowe charakteryzują się znacznym zniekształceniem, lecz to zniekształcenie jest przyjazne dla ucha ludzkiego. Może dlatego
@bajtek2728
@bajtek2728 2 жыл бұрын
super filmik
@ToHerbiarz
@ToHerbiarz Жыл бұрын
dzięki!
@marekborcz3793
@marekborcz3793 4 жыл бұрын
Brzmienie lampy jest bardziej czyste są sprzężenia zwrotne w wzmacniaczach na tranzystorach metaliczne brzmienie ale można wprowadzić cyfrowe korektory barwy głosu procesory głosu.Tranzystory mają szumy ruch elektronów w półprzewodniku.Są korektory szumów podnosi się je i wycina.Tranzystory mosfet mają mniejsze szumy.Można spróbować zbudować generator półprzewodnikowy próżniowy.Lampowe wzmacniacze są szerokopasmowe i zbierały zakłócenia z zewnątrz szerokie pasmo odbioru wzmacniacza.W torze głośnika musiał być transformator głośnikowy który wycinał trochę zakłócenia szumy.Dopasowywał wyjście wzmacniacza do głośnika.Słuch ludzki nie jest doskonały przy grubszej błonie bębenkowej membranie ucha utwardzonej nie słyszy się dźwięków 18 kHZ wysokich tonów.Są dzwonki 18 kHZ słyszą tylko niektóre osoby.Niektórzy muzycy noszą korektory słuchu w uchu.Podzielność uwagi ucha jest ograniczona były pomyłki muzyków mp3 format cyfrowy stratny muzyki kompresor z płytą kompaktową muzyczną.Można produkować mini lampy czyli lampy miniaturowe jest sens produkcji 1/3 wielkości normalnej lampy.Niższe stabilizowane napięcie żarzenia.Może być wtedy przejściówka do starych gniazd ,wkładasz nowoczesne lampy.Proste nadajniki i generatory lampowe i mikrofalowe.
@available_handle
@available_handle 9 жыл бұрын
Może warto jeszcze wspomnieć, że ostatnim powszechnym zastosowaniem lamp elektronowych są kuchenki mikrofalowe. Silne pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, które magicznie potrafi podgrzać wilgotne jedzenie, wytwarzane jest w magnetronie.
@Trzyzet
@Trzyzet 9 жыл бұрын
Co do lamp - przester takiej lampy jest bardzo specyficzny, to główny powód wyboru wzmacniacza lampowego ;) Nie powiedziałeś też o nuwistorach, przy lampie wypadałoby :) Wesołych świąt!
@sebimoe
@sebimoe 9 жыл бұрын
Ciekawa sprawa, nigdy nie wiedziałem jak tak na prawdę działają lampy :) PS. Może dobrym pomysłem było by dodanie kanałów RS/RS Elektronika do siebie wzajemnie do "polecanych" (na stronie kanału)
@WolnaEnergiaTeraz
@WolnaEnergiaTeraz 5 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie odpowiedzi na początku filmu n.t. wygładzania tętnień przez dławik. Czy ten podwójny dławik na jednym rdzeniu powinien mieć uzwojenia w tym samym kierunku czy przeciwstawnie aby pełnił prawidłowo swoją rolę?
@tristankordek
@tristankordek 4 жыл бұрын
​ RS Elektronika Czy trzymanie lampy w (tłustej) ręce podczas jej montowania wpływa na długość je życia tak jak to jest ze zwykłymi żarówkami w domu lub samochodzie?
@TheLastOfTheWildsMen
@TheLastOfTheWildsMen 9 жыл бұрын
Lampy, przede wszystkim lepiej sobie radzą z przesterowaniami, w wzmacniaczach cyfrowych jeśli wysterujemy sygnał ponad maksymalną amplitudę to zostanie on "ucięty" - co z kolei wygeneruje w teorii nieskończenie wiele harmoniczch, czyli zarówno kosonanse i dysonse. Lampa z kolei w takim wypadku "kompresuje" sygnał "przeskalowując" go - przez co generuje mniej "nieprzyjemnych dla ucha" harmonicznych. - niektórzy nawet celowo projektują przedwzmacniacz tak, aby uzyskać kompresję dźwięku. Kolejną przyjemną właściwością jest fakt, iż zniekształcenia nieliniowe lamp generują harmoniczne parzystych rzędów - które brzmią lepiej dla ucha.
@wojciech3457
@wojciech3457 6 жыл бұрын
Mam pytanie, czy na pierwszym schemacie gdyby przyłożyć dodatni (czerwony) zacisk miernika na katode a czarny COM na zacisk dodatni baterii to wskaże on wartosć dodatnią napięcia ze względu na umowny przepływ kierunku pradu?
@mateuszfrukacz8812
@mateuszfrukacz8812 5 жыл бұрын
Witam witam, czy mógłby pan udostępnić schemat budowy tak fajnego zegara ?
@pawelciupa1986
@pawelciupa1986 8 жыл бұрын
Witam, wspominał Pan o lampach NIXIE do zegara, obecnie ich poszukuję. Potrzebuję 6 szt. NIXIE Z566M, może ma Pan kilka? Pozdrawiam
@bartoszbartolini
@bartoszbartolini 9 жыл бұрын
Ciepłe i specyficzne brzmienie to podstawa tego że gitarzyście bardziej wolą taki sprzęt. Jest to spowodowane tym że sygnał wyjściowy ma wysoką impedancję którą trzeba zmniejszyć. Stosuje się do tego właśnie transformator głośnikowy w torze wyjściowym wzmacniacza. Dzięki niemu dźwięk jest taki "soczysty i przyjemny dla ucha"
@piotrekmikrus4337
@piotrekmikrus4337 9 жыл бұрын
Lampy mają w/g mnie 1 poważną wadę-są stosunkowo mało trwałe i do tego jeszcze ich skuteczność spada w czasie eksploatacji,ale mają tez dużo zalet;-)Ciągle trwa spór audiofilów jaki wzmacniacz lepiej brzmi-lampowy czy tranzystorowy!Temat lamp dla mnie bardzo fascynujący;-)Pozdrawiam!!!!
@mioszmiosz8484
@mioszmiosz8484 6 жыл бұрын
Lampy są dużo trwalsze niż tranzystory.
@Mchacz8008
@Mchacz8008 5 жыл бұрын
Miłosz Miłosz Nie powiedział bym :p
@MadrasDSF
@MadrasDSF 9 жыл бұрын
Lampa łagodnie wchodzi w saturację. Tranzystor brutalnie obcina sygnał przy wysterowaniu. Dlatego wpadanie lampy w nasycenie brzmi bardziej naturalnie niż przesterowanie tranzystora. Muzycy często grają w trybie przesterowanym.
@misiektoolucky159
@misiektoolucky159 6 жыл бұрын
Marcin Waszak a nie można dać do tranzystorow cewek i kondensatorow żeby to łagodzic 😊. Jestem laikiem wywnioskowalem to po pierwszych filmach.
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 4 жыл бұрын
Jak dziadek mówił, że w "Stolicy" są lampy, to nie wierzyłem - to czemu, jak w ciemnym pokoju gra tylko radio, to jest nadal ciemno? A czemu, jeśli nawet tam są lampy, to zamyka się je w skrzyni??? :o) Pozdrawiam.
@wacawpaprocki2655
@wacawpaprocki2655 7 жыл бұрын
Pewnie chodzi o szersze pasmo przenoszenia, dzięki któremu możemy dobrze usłyszeć dźwięki o różnych zakresach częstotliwości.
@ostatnikrzykschizofrenii
@ostatnikrzykschizofrenii 8 жыл бұрын
odnośnie tej diody połączonej zaporowo między pinami przekaźnika najczęściej używa się diody shotkiego tak zwanej szybkiej diody
@MrTigger015
@MrTigger015 6 жыл бұрын
Mam takie pytanie posiadam lampę ecc82 i chciałbym zasilić jedną triodę czy mogę bez problemu zasilić tylko jedną a drugą nie ruszać i nic się nie stanie?
@MsDiscawery
@MsDiscawery 9 жыл бұрын
Głośno rozkręcony wzmacniacz gitarowy na lampach lekko przesterowuje się tworząc przyjemny overdrive, czy też crunch.
@akad5239
@akad5239 9 жыл бұрын
Przecierz mówiłeś to na swoim drugim kanale wzmacniacze lampowe wydzielają parzyste harmoniczne dlatego ich brzmienie jest ciepłe i dlatego tak lubiane.
@Gregfield
@Gregfield 9 жыл бұрын
Cieplejsze, "analogowe" brzmienie. :)
@piotrolejak7264
@piotrolejak7264 4 жыл бұрын
Gitarowe lampowe wzmacniacze są bardziej podatne na zmianę siły uderzenia w struny. Zwłaszcza przy brzmieniach przesterowanych jest to odczuwalne przez grającego. Przy odpowiednim ustawieniu mocy wejściowej takiego wzmacniacza - tzn. siły, z jaką prąd z gitary elektrycznej wchodzi do układu. Można uzyskać taki efekt, że brzmienie przesterowuje się dopiero przy mocnym uderzeniu w struny. Pozwala to na bardziej ekspresywną grę. Nie da się tego uzyskać w zwykłych wzmacniaczach tranzystorowych. Dopiero zastosowanie współczesnych mikroprocesorów pozwoliło na skuteczne zreplikowanie brzmienia wzmacniaczy lampowych, przy użyciu tranzystorów zamiast triod i pentod. Serdecznie pozdrawiam! :)
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 6 жыл бұрын
Miałem kumpla, który budował fuzzy do gitary na tranzystorach germanowych. Twierdził, że są lepsze, bo "kolano" w charakterystyce jest łagodniejsze, bardziej zaokrąglone i to dlatego... Pozdro.
@andrzejluber4442
@andrzejluber4442 3 жыл бұрын
15:26 lampy w radioteleskopach, bo mniej szumią. Z moich informacji wynika jednak, że używa się półprzewodników. Czy są dostępne materiały potwierdzające utrzymujące się stosowanie lamp w LNA w radioteleskopach?
@randomytpstation3261
@randomytpstation3261 2 жыл бұрын
13:34 macie na myśli _szkolne_ oscyloskopy?
@sebbek1200
@sebbek1200 9 жыл бұрын
Fajny odcinek ale brakowało mi jakiegoś praktycznego przykładu. I jestem ciekaw dlaczego trzeba stosować do zasilania specjalne trafa a nie np. 12V.
@wiktorpasnikowski7759
@wiktorpasnikowski7759 4 жыл бұрын
Bo lampy potrzebują napięć rzędu 100,200,400,V. Oczywiście na rynku są lampy które mają napiecie anodowe na poziomie 12v. Lecz są one rzadko spotykane. Pozdro.
@coder86s
@coder86s 9 жыл бұрын
Odpowiedź na pytanie: Jeśli dobrze pamiętam wykład z elektroniki to wzmacniacze lampowe są bardziej lubiane od tranzystorowych gdyż tranzystory powodują "szumy". Druga sprawa to pewna "niedoskonałość" lamp powoduje że wzmocnione harmoniczne dźwięku są bardziej soczyste. Jeśli nie tak, to poprawcie mnie ;D
@robertklata895
@robertklata895 4 жыл бұрын
podstawy ale sympatycznie podane
@tdpg81
@tdpg81 4 жыл бұрын
A co powiecie o spawaniu elektronowym?
@sylweksliwka7986
@sylweksliwka7986 Жыл бұрын
Ja chce więcej na temat lamp
@MrKoxKotek
@MrKoxKotek 9 жыл бұрын
Witam , oglądnąłem właśnie państwa film o lampach elektronowych i mam dwa pytania dotyczące jego . A mianowicie jak nazywają się nazwy wyprowadzeń w takowych lampach ? A drugie pytanie wziąłem od jednego z moich profesorów na uczelni po czym nikt nie wiedział dokładnie jaka jest odpowiedz co się stanie gdy : -Do anody podłączono "-" a do katody "+" napięcie zasilania jest niewielkie -Do anody podłączono "-" a do katody "+" napięcie zasilania jest duże ? I pytanie ode mnie co jeśli do takowej lampy podłączymy tylko i wyłącznie żarzenie ? Czy bedzie to poprostu "żarówka" ?
@alansdev
@alansdev 8 жыл бұрын
sam gram na Stratocasterze z piecem lampowym Fender Twin AMP, ma on subtelny harmoniczny dźwięk, nawet jak się go rozkręci do maksimum głośności, a przy Fender Stage, który jest tranzystorowy brzmi plastikiem, na maksymalnym poziomie głośności jest strasznie przesterowany i nie miły dla uszu, ale tylko i wyłącznie dla muzyka :D Po za tym na lampie nieporównaniu do tranzystora brzmią ćwierć nuty i bas "nie trzeszczą".
@przemkokozacki8639
@przemkokozacki8639 6 жыл бұрын
Zrobisz Jeszcze kiedyś odcinek o lampach ?
@2EOGIY
@2EOGIY 3 жыл бұрын
@UC3TAqUdZld-6B76GqrFEV8gCzy dało by się reanimować stare radia przy użyciu tranzystorowych zamienników? I jak by taki układ zastępczy wyglądał? A może raczej układy bo pomimo tej samej zasady działania pentoda triodą nie jest? Czy w przypadku zastępnika pentody pozostawienie zacisku siatki niezagospodarowanego ma jakieś znaczenie czy też aż tak bardzo nie da się uprościć zamiennika? Jak dobrać parametry takiego układu by były zbliżone do oryginalnych lamp?
@andrzejgut-mostowy9047
@andrzejgut-mostowy9047 9 жыл бұрын
Więcej parzystych harmonicznych w porównaniu z tranzystorami, które mają ilość parzystych i nieparzystych harmonicznych na tym samym poziomie. Lampy są również mninej doskonałe a co za tym idzie w tym przypadku milsze dla ucha. Również można je przesterować i do pewnego stopnia jest to miły bardzo charakterystyczny dżwięk.
@LinuxerPL
@LinuxerPL 9 жыл бұрын
Lampowe wzmaki maja delikatny szum przyjemny dla ucha a nie tranzystorowy przeszkadzający brum. Co prawda uziemienie rozwiaze moze wiekszosc problemow, ale lampa ma jasniejsze, przejrzyste i lrystaliczne brzmienie. W wiekszosci przypadkow dobra symulacja wzmaka rozwiaze sprawe, ale analog zawsze bedzie najlepiej pokazywal co trzeba
@danio691
@danio691 9 жыл бұрын
Witam. Faktycznie lampy mają ciepłe ciemne brzmienie.Obecnie produkowanych jest wiele wzmacniaczy z lampami zastosowanymi w preampie lub stopniu końcowym.Lampowy przester nie ma sobie równych.Co do zjawiska zjawiska mikrofonowania faktycznie jest to jakiś minus. W zestawie basowym najlepiej nie stawiać wzmacniacza na kolumnie choć to fajnie wygląda na scenie. Zyskamy w ten sposób większą żywotność lamp i unikniemy w jakimś stopniu owego zjawiska. Zestawy gitarowe to najczęściej twz. combo , czyli wzmacniacz i głośnik w jednej obudowie. Pozdrawiam Daniel Baliński.
@oskarl424
@oskarl424 6 жыл бұрын
materiał; bardzo fajny szkoda tylko że nie wspomniałeś nic o nuwistorach które były praktycznie wielkości ówczesnych tranzystorów były też odporne na wstrząsy i przy swoich niewielkich wymiarach miały bardzo duże wzmocnienie pozdrawiam :)
@adampiwinski7054
@adampiwinski7054 3 жыл бұрын
Wzm. lampowe maja mniejsze sprzezenie zwrotne i mniejsze znieksztalcenia TIM.
@Artur-wm1xc
@Artur-wm1xc 4 жыл бұрын
Przester na tranzystorze ma w tle coś jakby bzyczenie ("sikanie na blache") na lampie ma większą ciągłość, jakby rozmnażanie.
@Artur-wm1xc
@Artur-wm1xc 4 жыл бұрын
Rozmazanie oczywiście a nie rozmnażanie jak wkleił głupi automat 😉
@Stojek93
@Stojek93 9 жыл бұрын
Lampy elektronowe charakteryzuje się dużo bardziej "cieplejszym" pełnym brzmieniem, niskim poziomem zniekształceń sygnału, o wiele lepszym wzmocnieniem sygnału w porównaniu z tranzystorem, oraz jest je dosyć ciężko przesterować, no i też podejrzewam, że pasmo przenoszenia sygnału jest większe.
@ImekxD
@ImekxD 9 жыл бұрын
Z tego co gdzieś słyszałem, lamp używa się ciągle w audio ponieważ mają "gładkie" charakterystyki, co to może oznaczać do końca nie wiem, może wspomniana odporność na szumy?
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 4 жыл бұрын
Co znaczy w praktyce jesli mozna spytac szanownego ..i dlaczego 3:49 (fajny przerywnik :D ..widac odrazu ze DZIURA/SPRZECZNOSC W OBOWIAZUJACEJ TEORII=na jej gruncie nie da sie wytlumaczyc zjawiska) "katoda bedzie sie starala elektronow nie wypuscic" ? :)
@RSElektronika
@RSElektronika 4 жыл бұрын
Ponieważ katoda będzie spolaryzowana dodatnio, będzie starała się zawrócić te elektrony, które zostały już wyemitowane. Dodatkowo będzie pomagał jej w tym ujemny biegun pola elektrycznego, z anody, która będzie odpychała elektrony do katody. Co w tym niezrozumiałego?
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 4 жыл бұрын
@@RSElektronika np nielogiczne jest rozumowanie iz rozgrzany zarnik tozsamy jest z katoda i ladunkiem dodatnim, gdyz wowczas zamiast wypychac elektrony poprostu by je pochlanial (w pierwszym opisanym przypadku - < elektronow emiter na dole). Jak nalezy to rozumiec na gruncie obowiazujacej teorii ?
@RSElektronika
@RSElektronika 4 жыл бұрын
@@chillyshotorbitus5152 Jakiej "obowiązującej teorii"?
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 4 жыл бұрын
@@RSElektronika sorki za zawracanie gitary ..ale smiem twierdzic ze z powodu kilku prosciutkich bledow w rozumieniu modelu funkcjonowania fizyki ..niewlasciwie opisujemy zjawiska mikroskali za co wine ponosi glownie tzw "model kinetyczny materii". ATOMY NIE WIBRUJA ...ATOMY SIE ROZSZERZAJA czego idealnym odwzorowaniem jest model Bohra w ktorym elektron/powloka oddala sie od jadra na skutek absorpcji masy=enegii=ciepla ... co w 100% potwierdza chlodnictwo (dociskajac sztucznie elektron do jadra wymuszamy emisje (poziom energetyczny atomu obniza sie) < radiator / rozprezajac w zamrazarce pobieramy energie z zewnatrz > elektron wraca na orbite, a substancja zmienia stan skupienia. (rysunek na wygooglowanej publikacji o podstawach termodynamiki) Z tych samych powodow blednie opisana jest rowniez elektrotechnika, efekty fotoelektryczne/Comptona, nadprzewodnictwo i wiele innych. Google : Podstawy termodynamiki w oparciu o model Bohra (publikacja na portalu racjonalista kilka lat temu/ na stronie glownej toczy sie wlasnie spor w innej zatytulowanej "Przestrzen ...rozszerza sie, czy zakrzywia i wygina geometrycznie" o zastosowanie tej samej zasady do opisu zachowania makroskali kosmosu. Pozdro ziomalki
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 4 жыл бұрын
@@RSElektronika no ogolnie fizyki i teorii elektroniki jesli mozna to tak nazwac (pytanie o to : co sie w skali mikro na poziomie fizycznym rzeczywiscie dzieje) ...skoro ladunek dodatni jest wynikiem niedoboru elektronow to dlaczego w tym konkretnym przypadku je akurat emituje (zarnik) zamiast pochlaniac.
@zodiak865
@zodiak865 Жыл бұрын
Czy przypadkiem nadajnik masztu w Gąbinie nie posiadał lamp elektronowych ?
@darekpenkowski7344
@darekpenkowski7344 8 жыл бұрын
Ze względu na obecność wyższych harmonicznych i zniekształcenia wywołane przez lampę elektronowa dźwięk wydobyty ze wzmacniacza lampowego jest milszy dla ucha, cieplejszy :)
@darekpenkowski7344
@darekpenkowski7344 8 жыл бұрын
+Andrzej Zakrzewski Wiem dlatego w sprzętach wojskowych często wykorzystywana jest technika lampowa - bardziej odporna na broń CHAMP :)
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 4 жыл бұрын
4:00 Co bardzo rzadko się Panu zdarza, trochu mętnie Pan to wytłumaczył - wystarczyło powiedzieć, że anoda spolaryzowana ujemnie elektronów nie emituje, bo jest z i m n a ! Pozdrawiam serdecznie.
@asxsnlol5703
@asxsnlol5703 7 жыл бұрын
dlatego muzycy stosują wzmacniacze lampowe bo mają piękną barwę dzwięku.
@kamiien887
@kamiien887 4 жыл бұрын
4:23 coś smutna ta dioda
@Krashgul
@Krashgul 9 жыл бұрын
Lamp nie jest tak szybka w działaniu jak tranzystor, przez co lepiej dodaje transjenty oraz podbija głownie pierwsze harmoniczne (w tym drugą składową) co daje odczucie tego ciepłego/tłustego brzmienia. Nawet przy mocnym przesterowaniu zachowuje w dźwięku dużo życia, przez to że się pomału wypala, jest zależna od ciepła to dodaje do dźwięku swoistego brudu (życia), który jest jeszcze nie do zastąpienia w dominie cyfrowej. ;)
@JerzyPiwkowski
@JerzyPiwkowski 9 жыл бұрын
Jak się nazywa lampa, która działa najlepiej? Metoda
@wieczor3000
@wieczor3000 6 жыл бұрын
Badum, tsss... :) Zacny suchar :)
@ukasz8945
@ukasz8945 3 жыл бұрын
ależ suche i dobrw
@Arivald4
@Arivald4 9 жыл бұрын
Tranzystory nie wzmacniają tak samo wszystkich częstotliwości. Czasami łączy się tranzystory o różnych pasmach przenoszenia, ale to nie jest idealne. Lampy wzmacniają każdą częstotliwość. Chyba. :)
@antekbrony9815
@antekbrony9815 6 жыл бұрын
Czym się różni żarówka od diody?
@Kacper-ch9ds
@Kacper-ch9ds 5 жыл бұрын
Nie ma w sobie elektrod, choć można zrobić najprostszą diodę że zwykłej żarówki, ale nie jest ona wydajna, szczególnie ze względu na brak dużej próżni, lub wypełnienie obojętnym gazem jest słabym pomysłem, choć dla celów naukowych się nada :>
@banix1381
@banix1381 8 жыл бұрын
dasz schemat do tego zegara?
@tomaszk2242
@tomaszk2242 4 жыл бұрын
Wydaje mi się, że moc obliczeniowa smartfona zbudowana na lampach zajmowałaby dużo więcej miejsca niż "dom", jakikolwiek.
@AS-vv1gs
@AS-vv1gs 4 жыл бұрын
Czy zamiast diody można podłączyć kondensator
@AS-vv1gs
@AS-vv1gs 4 жыл бұрын
@Mr Rezystor chodzi o to by zamiast odbiornika czyli w tym przypadku diody zastosować kondensator który magazynuje energię
@jarcoplowytiscali
@jarcoplowytiscali 3 жыл бұрын
Ja mysle ze niema lepszego brzmienia dla gitar ... na ucho rozpoznam to cieple, analogiczne brzmienie jesli wzmachol jest lampowy...
@bagstermucha
@bagstermucha 5 жыл бұрын
Podczas drugiej wojny światowej USA posiadała pociski moździerzowe i pociski przeciwlotnicze które miały elektronikę zbudowaną na lampach. Była ona w stanie wytrzymać wystrzał z moździerza/działa i wybuchały nad ziemią lub w pobliżu samolotu. Wiec z tą nieodpornością to tak nie całkiem.
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 4 жыл бұрын
Ale to były SPECJALNE lampy, z bańką ceramiczną albo metalową. Pzdr.
@hipek999
@hipek999 9 жыл бұрын
Lampy dają cieplejsze brzmienie? :)
@vegewaypl
@vegewaypl 6 жыл бұрын
Bo się grzeją ;-)
@MrMickmenPL
@MrMickmenPL 8 жыл бұрын
wzmacniacza tranzystorowego*
@MrRaffael79
@MrRaffael79 5 жыл бұрын
Która lampa ma najcieplejsze ,żywe brzmienie.?
@adamzachura3738
@adamzachura3738 9 жыл бұрын
Lampy są niezastąpione przy budowie urządzeń ktore pracują na wysokim napięciu,np cewka Tesli
@adrzejbialy5204
@adrzejbialy5204 Жыл бұрын
A Ja buduję wzmacniacz mocny 1,5 kw
@piotrkoronek7103
@piotrkoronek7103 4 жыл бұрын
Największym szokiem było dla mnie poznanie prawdziwej maszyny liczącej a dokładniej mówiąc komputera wykonanego tylko i wyłacznie na lampach.
@zandarm11
@zandarm11 6 ай бұрын
Gitarowe wzmacniacze lampowe cudnie nasycają sie przy przesterowaniu ,są pełniejsze w niższych rejestrach i grają rzeczywiscie tak jak gra gitarzysta,ale i nie wybaczają błędów.
@aleksanderwilczynski2740
@aleksanderwilczynski2740 7 жыл бұрын
Ja mam jeszcze telewizor z lampą kineskopową
@mioszw.8983
@mioszw.8983 7 жыл бұрын
Ja mam 5 :)
@pagreserofficial
@pagreserofficial 9 жыл бұрын
odpowiedź na zagadkę: dlatego że mają ładniejsze brzmienie i znoszą to duże napięcie
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 9 жыл бұрын
Pasmo przenoszenia mają większe od wzmacniaczy tranzystorowych.
@Kacper-ch9ds
@Kacper-ch9ds 5 жыл бұрын
Gorzej z niskimi tonami
@hubertj8565
@hubertj8565 5 жыл бұрын
Szkoda, że zabrakło informacji że nadal w Polsce produkuje się lampy elektronowe.
@Kacper-ch9ds
@Kacper-ch9ds 5 жыл бұрын
Gdzie? PWL?
@DragonSpiral
@DragonSpiral 5 жыл бұрын
ja mam jeszcze trzy lampy ale chyba dwie spalone :/
@Speedi1103
@Speedi1103 5 жыл бұрын
Ktoś wie jak tanio przetestować swoje lampy? Ew ktoś może chce kupić nieprzetestowane? ;)
@elektronikawpraktyce6928
@elektronikawpraktyce6928 5 жыл бұрын
Proszę o kontakt. 574 843 306
@KrystorTranzystor
@KrystorTranzystor 9 жыл бұрын
Przester :)
@Huberator
@Huberator 9 жыл бұрын
nie ma żadnych :>
Diody półprzewodnikowe - [RS Elektronika] # 9
17:17
RS Elektronika
Рет қаралды 332 М.
Jak działa elektroniczna suwmiarka? [RS Elektronika] #238
23:50
RS Elektronika
Рет қаралды 122 М.
OMG😳 #tiktok #shorts #potapova_blog
00:58
Potapova_blog
Рет қаралды 4 МЛН
Increíble final 😱
00:37
Juan De Dios Pantoja 2
Рет қаралды 111 МЛН
FOOLED THE GUARD🤢
00:54
INO
Рет қаралды 63 МЛН
Zasilacze i stabilizatory liniowe [RS Elektronika] # 21
23:33
RS Elektronika
Рет қаралды 203 М.
Lampy elektronowe - dlaczego odeszły do lamusa?
9:43
TheAmisiek
Рет қаралды 51 М.
Przewody głośnikowe - raz jeszcze [Reduktor Szumu] #188
22:36
ReduktorSzumu
Рет қаралды 323 М.
Szybkie ładowanie [RS Elektronika] #134
11:40
RS Elektronika
Рет қаралды 135 М.
Transformator - podstawy i (nie)bezpieczeństwo
24:10
Piotr Górecki
Рет қаралды 57 М.
Bezczelny włam na satelitę wojskowego, lampy elektronowe
6:29
Jak czytać schematy ? [RS Elektronika] #84
16:03
RS Elektronika
Рет қаралды 369 М.
Lampa czy tranzystor ? [Reduktor Szumu] Odc.130
23:14
ReduktorSzumu
Рет қаралды 283 М.
Silniki elektryczne [RS Elektronika]#86
25:47
RS Elektronika
Рет қаралды 535 М.
Porada serwisowa. Co w hybrydzie piszczy? [Reduktor Szumu] #239
18:57
Неразрушаемый смартфон
1:00
Status
Рет қаралды 2,1 МЛН
💅🏻Айфон vs Андроид🤮
0:20
Бутылочка
Рет қаралды 742 М.
В России ускорили интернет в 1000 раз
0:18
Короче, новости
Рет қаралды 926 М.