Nie chwaląc się, pracowałem w bydgoskiej Eltrze,i przy produkcji tegoż odbiornika , pozdrawiam serdecznie 👍
@pisze19737 ай бұрын
Jeśli ma Pan jakieś materiały, zdjęcia to śmiało do śmiałka!
@WieseFototechnik7 ай бұрын
Witam Panie Adamie, wiele lat pracowałem na uruchomieniu tego radia w Eltrze. Co do głowicy w wersji eksportowej jednak było trochę inaczej. Wersje eksportowe które szły do Francji najczęściej miały srebrny kolor. Dwie cewki te z mosiężnymi rdzeniami były inne miały mniej zwoi, poza tym kilka elementów miało inną wartość. z sentymentem wspominam tamte czasy ;-). Serdecznie pozdrawiam, lubię pański kanał który często wraca do moich młodzieńczych lat :-)
@hollygodtrowzers7 ай бұрын
Totalnie ambiwalentne uczucia... z jednej strony wspomnienia dzieciństwa, ale za to jakie: 6.00 zaraz do znienawidzonej podstawówki i lecący z tego właśnie radia "Das Model" Kraftwerku... Kooooszmaaaarrrr!!!
@adamdarski89197 ай бұрын
miałeś na 6 do szkoły??! I gdzie ty znalazłeś Kraftwerk w radiu o tej porze?! Jedyną audycją gdzie można było posłuchać kilku utworów na krzyż było Zapraszamy do Trójki, który startował bodajże o 16. Plus raz w tygodniu lista Niedźwieckiego i kilka późnowieczornych cykli na PR2, to było wszystko. Każda nutka była na wagę złota, komuna reglamentowała muzykę jak szynkę na kartki. No chyba że twoje dzieciństwo było już za 3RP...
@hollygodtrowzers7 ай бұрын
@@adamdarski8919 adam darski???!! kto chce się tak nazywać???!!
@adampaszczyca83347 ай бұрын
W sumie to jest przykład urządzenia, które ma to, co potrzebne, nic więcej i to, co ma robic robi wystarczająco dobrze. Proste w obsłudze, ergonomiczne i dostępne.
@Marek_Bogdanowicz7 ай бұрын
Moje ulubione radio
@seboc17 ай бұрын
Swietne radio. Uzywalem az do przejscia Polski na zakres CCIR. Swego czasu podlaczone bylo do magnetowidu, ktory nagrywal nocne audycje Tomasza Beksinskiego kiedy nie bylo mnie w domu.
@steam70877 ай бұрын
Trójki Pod Księżycem z Tomkiem jest trochę na yt, ale to jednak już nie to, co wtedy, na żywo. Inną rzeczą jest, że do mnie najbardziej trafiał w okresie RMR, w czasach TPK już różnie.
@dominiklewinski90207 ай бұрын
Minimalistyczny funkcjonalizm Leny bardzo mi się podobał i od razu podbiła moje serce. To był przykład dobrego projektu pod każdym względem. Spełniała oczekiwania i do tego w ładny sposób. Gałka strojenia to był już mega sztos
@andrzejbielecki80807 ай бұрын
Dostałem Lenę 2 na komunię, wersja eksportowa, szara, z zachodnią skalą ale odbiorem wschodnim. Fabrycznie miała skopaną antenę, tzn nie trzymała się w pionie i trzeba było radyjko gdzieś w kącie trzymać. A marzyłem o radiomagnetofonie na kasety... Trauma na wiele lat😂. Nie wiem, co się z nią stało, kiedyś mi mignęła w rodzinnym domu, ale mama odeszła 11 lat temu i mieszkanie poszło na sprzedaż.
@seboc17 ай бұрын
Pierwsze co, to przyjsciu ze szkoly, potem z pracy, wlaczalem radio. Przy radiu lezaly zawsze kartka i dlugopis, do zapisywania wykonawcow i tytulow utworow, ktorych potem poszukiwalem. Czesc z nich znalazlem dopiero po latach, gdy spopularyzowal sie handel internetowy.
@wojtas-47 ай бұрын
Baaaardzo dobry odbiornik, oczywiście w swojej klasie.
@konradklekot7 ай бұрын
Mam taką Lenę w wersji 3 z dwoma zakresami UKF. Proste sympatyczne radyjko, na baterie, które można zabrać ze sobą wszędzie, a zasilanie nie rujnuje kieszeni. Jak na PRL, udany pomysł.
@tytusdez007 ай бұрын
Całe moje szczeniackie lata taki radioodbiornik towarzyszył nam w kuchni 😊 Nierzadko grał 15 godzin na dobę..
@Serwis-Elektroniki7 ай бұрын
Ahhh, Unitra Eltra Lena . Bardzo dobre i fajne radyjka. Przestroić i radio służy wiernie , wszędzie 😊 Pozdrawiam serdecznie, Bartosz
@adalas2934 күн бұрын
Miałem to cudo 🤫 (bez numeru) w latach '80 i grało to naprawdę dobrze. Do szczęścia brakowało żeby to było Stereo 😩 i podświetlenia skali. Ten odbiornik produkowany w parszywym PRL-u był o niebo Lepszy od tych co robią Teraz w tym świetlanym kapitalizmie. Nie mówiąc o tym, że programy były tak ciekawe że ludzie słuchali radia i to wiele godzin. Obecnie radio NIE istnieje … 😔
4 күн бұрын
Obecnie dobra jakość kosztuje i w marketach tego nie znajdziemy. Z dobrego radia pozostała dwójka, podobno trójka powstaje z popiołów.
@danielewskidaniel7 ай бұрын
Mam to radio do dziś. Dostałem od dziadka w prezencie.
@grzegorzkak43397 ай бұрын
Pod koniec lat osiemdziesiątych mieliśmy takie radio w ciastkarni w której pracowałem.Pomimo znacznej temperatury zapylenia mąką ,czasem wilgoci, albo obecnego tłuszczu,obsługi brudnymi rękami odbiornik sprawował się wspaniale
@czted15687 ай бұрын
Dziękuję za film. Idę na strych, szukam Leny 2 i zabieram się do przestrojenia. Pozdrawiam
@kamilzurek24032 ай бұрын
jakie ni jakie ...pierwsze radio które zepsułem mojemu dziadkowi . .słuchał Wolnej Europy.....właśnie na tym radiu , znał perfect niemiecki po latach wiem dlaczego? pruski zabór,Piłsudski odznaczył jego ojca ,mojego pradziadka za zasługi w Powstaniu Wielkopolskim ,,,
@seboc17 ай бұрын
Obecnie u mnie role Leny pelni odbiornik internetowy. Taki najtoporniejszy z najtoporniejszych, gdzie nic sie nie urwie, nie odpadnie, nie zdekoloryzuje. Poza dzwiekiem radia, tesknilem za rutualem wlaczania grajacego i gadajacego urzadzenia. Telefon ani komputer tego nie zapewniaja.
@StrzalaOstryPazur7 ай бұрын
W moim rodzinnym domu w latach 80/90 Lena 2 grała (nie ściemniam) niemal 24h na dobę. Nocą ciszej, rano podkręcane i tak do wieczora... Aaaaa i najważniejsze: działa do dziś.
@newhomes20237 ай бұрын
Wspomnienia z dziecinstwa. Wujek miał takie na działce. Pracowalo na jakimś druciarskim patencie z anteną z wieszaka wcisnieniętą w ziemię i samodzielnie zbudowanym zasobnikiem baterii. Grało poprawnie, chociaż suwak potencjometru głośności to niewypał, trzeszczący przy każdym dotyku.
@Hitomi86697 ай бұрын
lena 2 radio które wprowadziło mnie do świata elektroniki, sam je z 6 lat temu przestroiłem bez potrzeby lutowania ale nie odlutowałem tego kondensatora przy głowicy 12piko i każda radiostacja szumiała nawet w małym stopniu
@Michaus7 ай бұрын
Lena 2, to było pierwsze radio, które przestroiłem. Miałem schemat, ale to było ponad 20 lat temu i nie ma szans, abym go teraz odnalazł. Przy okazji wymieniłem potencjometr, bo był tak wytarty, że żadne sztuczki by mu nie pomogły. Sprzęt należał wtedy do mojej babci i rezydował na kuchennym stole. Lenę 3 gdzieś widziałem i podstawowa różnica pomiędzy nią a "dwójką" była taka, że miała wyższy UKF (kosztem krótkich albo średnich) i nie trzeba było jej przestrajać.
@Mirek_Elb7 ай бұрын
Też miałem taką Lenę 2. dość czuła na UKF, dawne czasy
@guru-rz7 ай бұрын
Mam Lene 3. A wersje eksportowe to HGS Electrinic Tr 2004, Sanwa 6030, Soundmaster , Universum KRN 356, ITE, Aiko SPR 705, Lena Tsuba.
@pawel12017 ай бұрын
Mam takie w kuchni, przestrojone i gra dalej.
@TakJakbyLuksusowo7 ай бұрын
Moje aktualnie w warsztacie ;) I zaraz idę włączyć.
@StenCpu7 ай бұрын
Czerwona Lene mielismy w domu, w warsztacie, moje ulubione radio w starych czasach :-P
@karolfilek7 ай бұрын
U babci w kuchni zawsze radio Maryja leciało z Leny 3. Jakie było moje zdziwienie jako dziecka jak się zorientowałem że można na tym inne stacje odbierac 😅
@tropicielhistorii7 ай бұрын
Szkoda że teraz trzeba polegać na internecie, bo zapewne papierowy schemat dodawali przy zakupie wraz z instrukcją obsługi tego radia. Pozdrawiam i dzięki za film :)
@MrHehus7 ай бұрын
Ah ten dźwięk ludzkiego głosu jak spod koca i kakałko z kanapkami. Był klimat
@kkierczak7 ай бұрын
W biurze oczywiście stoi do dziś!!!
@piotrkowalski88197 ай бұрын
Miałem takie radio jako student w latach 80 XXw.Fajnie grało.
@Bunch.7 ай бұрын
Mój dziadek coś podobnego całe życie trzymał w kuchni właśnie.
@adamdarski89197 ай бұрын
trochę dziwne. Kuchnie na ogół okupowały babcie...
@manekpawel7 ай бұрын
Radio mojego wczesnego dzieciństwa.
@OSDaniel-tk1nd7 ай бұрын
Oczywiście, dokładnie to radio stało u mnie w kuchni. Na nim, jako dziecko odkrywałem swój świat muzyczny, na nim powstawał mój muzyczny gust. Kochana Lena 2 :). Dziękuję Adam, za tą super nostalgiczną podróż w czasie :)
@FifiRX6 ай бұрын
to radio pamiętam z czasów jak spędzałem całe wakacje u dziadków na działce, moment włączenia i wyłączenia wyznaczał czas spania i wstawania. przez kilka dobrych lat tak było, pokrętło zmiany stacji chodziło wg mnie bardzo dobrze w porównaniu do innych radioodbiorników
@kaem37 ай бұрын
"Uważajmy na tego misia" :)
@meloman19397 ай бұрын
To radio można porównać do Nokii 3310. Ileż mu sprawiłem tortur za dzieciaka, a ono niewzruszone nadal grało i wyglądało... Nostalgia... 40 lat temu.
@janpuchalski25267 ай бұрын
Jak zwykle,,,pan Adam jest perfekcyjny😃😄
@krystiandrwal2647 ай бұрын
Mieliśmy takie cudo i powiem szczerze ladnie to grało i przyjemnie pozdrawiam serdecznie zdrówka życzę 😊
@marekmichaowski48027 ай бұрын
Mam do dzisiaj takie radyjko ma ze 40 lat i dalej działa
@DarkRed4600Ай бұрын
Na falach długich odbiera bardzo dobrze, do dzisiaj.
@tadeuszk77327 ай бұрын
Szanowny Panie Adamie. Radio było w swoim czasie użyteczne. Za to tekst pt. Żaleks jest bez konkurencyjny, jako antyreklama w relacji do produktów, jakie nam się wmusza całodobowo bez ograniczeń. Gratuluję!!! Tadeusz.
@adamdarski89197 ай бұрын
nikt ci niczego nie wmusza. Gdyby ludzie przestali kupować, gospodarka by się zawaliła i wrócilibyśmy do jaskiń.
@zibi4577 ай бұрын
Dokładnie radio z kuchni mojej babci. Grało całymi dniami, kto wie ile razy padła z niego słynna fraza: "podajemy numer konta". :)
@NygussMusic7 ай бұрын
Chodząc do sąsiadki w godzinę słyszałem słynne u uuu uuuu uuu a numer konta prawie zawsze a spędzałem tam z 30 min
@maciejiwanczewski84177 ай бұрын
To co jest wspaniałe to, że mamy "MHz" a nie "mhz, MHZ i inne odmiany które są teraz "popularne".
@kaem37 ай бұрын
W latach 60-tych jakiś nadgorliwiec próbował wprowadzić "megacykle" (por. odbiornik "Goplana - Lux").
@dariuszankowski42437 ай бұрын
W starej zachodniej elektronice dość często można było spotkać „cps” (cycles per seconds), „kc” (kilocycles) bądź „Mc” (Megacycles) - o ile mi wiadomo, to dopiero od początku lat 60-tych zaczęto oficjalnie stosować „Hz” - więc czy ja wiem, czy taki nadgorliwiec?
7 ай бұрын
Megacykle były wcześniej, a w sześćdziesiątych latach ktoś to wprowadził w ramach nostalgii ówczesnych "kiedyśtobyło" ;)
@dariuszobuchiewicz13777 ай бұрын
Dokładnie tak wspomnień czas to już będzie ze 40 lat. 😄Rychło poszło 😂
@krommmmm6 ай бұрын
ŁAŁ. Miałem takie. Po dosyć krótkim czasie kręcenia i zmieniania stacji urwał się sznureczek. Rozebrałem, ustawiłem na jedną konkretną stację i tak już zostało. W kwestii nazwy stacji, to jak mawiał pewien znany artysta, tej nazwy już się nie mówi.
@alfredm2427 ай бұрын
Ta Lena gra dużo lepiej jak nie jeden wspólczesny odbiornik. Miałem Lene 3 radyjko miało stary i nowy FM i dość dobrą barwe dźwięku to zapewne zasługa tego głośnika.
@ryszardskoczny17397 ай бұрын
Wbrew pozorom bardzo fajne brzmieniowo radio. Będąc w okolicach Warszawy, łapało sygnal dźwięku telewizji, więc w przypadku braku telewizora, mozna było choć posłuchać filmu, jak współcześnie audiobook-u. :-)
@domozs43707 ай бұрын
Nie linka w bawełnie, a lica w.cz. Tam nic lepszego się nie wsadzi. Przez R111 idzie napięcie arcz, warto zmniejszyć pojemność między varicapem a obwodem heterodyny - nie będzie efektu "przeciągania" stacji podczas strojenia gałką.
7 ай бұрын
Zgadza się - linka, w której żyły są od siebie izolowane. O ile taką wsadzono, bo któż to wie...
@sign747 ай бұрын
W mojej kuchni królowała Nina ;p
@krytos18227 ай бұрын
Mam to radyjko w mojej kolekcji Unitry
@michag.39817 ай бұрын
Pamiętam jak za młodu słuchaliśmy dobranocki na takim radiu ponieważ nasz telewizor Neptun 653 po raz n-ty się rozwalił. A w ówczesnych latach 80-90 Pierwszy program telewizji nadawał na niskim paśmie radiowym. Nasza Lena miała uszkodzoną antenę ale charakteryzowała się wysoką czułością i odbieraliśmy dobranocki bez szumu na kawałku łyżki opartej o kikut anteny wychodzący z jej obudowy. Inne radia będące w moim domu nie miały tak czułej głowicy np.Jubilat i Contessa. Na koniec Dodam jeszcze to piękne czerwone światełko które świeciło również po wyłączeniu radia przyciskiem. Miało bardzo przyjemną barwę, aż pewnego dnia żaróweczka się przepaliła i nie można było jej kupić i cały urok prysł..
@albinsiwak82937 ай бұрын
Jedno z najlepszych radyjek kuchennych
@krzysztofst11757 ай бұрын
Dziękuję.
@jaco33057 ай бұрын
Obok Majora moje ulubione radio.
@BolszewikT257 ай бұрын
U mnie w kuchni jest do tej pory - babcia słucha. Była kiedyś Lena 2 potem zamieniła na Lena 3 (zachodnie pasmo UKF). Mogę wypożyczyć Lenę 3 do filmu.
@szczepmysiedupami7 ай бұрын
Bardzo wygodnie kręciło się tą gałą, to radio jeszcze gdzieś chyba mamy w garażu.
@yukayuyu38447 ай бұрын
Spostrzeżenia w wideo co do budowy bardzo trafne, a w szczególności odnośnie pokrętła regulacji częstotliwości. Taka Lena, tyle, że jedynka stała u moich dziadków w kuchni chyba od nowości, jak tylko pamiętam. Kojarzy mi się z wiecznie nadającym PR1 na długich i codziennie odgrywanym hejnałem oraz dobrymi obiadami przyrządzanymi przez śp babcię. Odbiornik będący swego rodzaju pamiątką nadal trzymam na półce, aby cieszył oko. Ucho też pocieszy, ale w moim egzemplarzu poskąpili komponentów w głowicy, także przestrojenie "na słuch" wypadło tak sobie - ale to przecież nie o to chodzi.
@adamrr62737 ай бұрын
w końcu coś co lubię
@bigbrader286 ай бұрын
Mieliśmy kiedyś takie...
@kaem37 ай бұрын
Odbiorników monofonicznych i bez podwójnej przemiany z kością UL1211 było tyle, że można by je było wrzucić do jednego worka. Akurat "Lena" wyróżnia się ciekawym designem, jakby skrojonym proeksportowo. I mocno kompaktową budową. Ale to tyle co ten odbiornik różni od reszty.
@arturex37 ай бұрын
Mam Lenę, a drugie w wersji eksportowej. Pozdrawiam serdecznie.
@JacekKaminski-tp3ps6 ай бұрын
Bardzo fajny materiał..I zawsze z dozą humoru..:-)
@spavatch7 ай бұрын
U mnie Lena 3 do dziś sprawna 😉
@bandaryn7 ай бұрын
Pamiętam. Było takie u nas, stało i grało :)
@radiobory7 ай бұрын
Tak te radia pamietam też z warsztatów samochodowych i salonów fryzjerskich. Tematyką radia jest mi bliska i takie odcinki lubię, bo to coś czym zajmuje się także na swoim kanale ;-) Panie Adamie pozdrawiam jak zawsze 73
@ArekMiller7 ай бұрын
Lena latami stała w kuchni. Może przeżyła tak długo (aż do przejścia na górną częstotliwość) bo mama zawsze wyłączała wyciągając wtyczkę, bo faktycznie brumienie przy wyłączonym klawiszu IO było irytujące. Teraz też przypomniał mi się ten chybotliwy potencjometr głośności. Za to bardzo stabilna była gałka regulacji głośności.
@krzysztofligeza33787 ай бұрын
Moim pierwszym radiem była lampowa AGA, to był dopiero urok magicznego oka i żarzących się lamp. A w zakładach pracy różne wysłużone Leny, Dany, czasem Taraban.
@pisze19737 ай бұрын
Reklama żalex - to powinno pójść na shorta!
7 ай бұрын
I poszło :)
@piterk19727 ай бұрын
Mieliśmy takie pamiętam jak z rodzicami mieszkałem
@my_random_nick7 ай бұрын
Pamietam jak je Mamie stoiłem.... delikatnie, powolutku, jeszcze ciut, jest... gra! Mama zadowolna! Tylko anteny nie wolno ruszac bo bedzie szumiało! Dziekuję za powrot 40 lat wstecz do kuchni ktorą pamietam jakbym byl tam wczoraj....
@piotrszczypinski49446 ай бұрын
Moja Babcia korzystała z takiego radyjka :-)
@rafalmichalak87357 ай бұрын
U nas w kuchni w latach 80tych grało radio Jubilat poźniej zastąpił je Taraban.
@johnybarron-86603 ай бұрын
Jeszcze 3 lata temu grała taka Lena u mojej ś.p. babuni
@marcinzielen73933 ай бұрын
Moja mama miala takie w kuchni wlasnie 🙂
@janmos51787 ай бұрын
Dobry filmik. A Lena tania i prosta ale dzięki prostocie trwała.
@Fryderyk-c1p15 күн бұрын
Moje ulubione radio, niestety w latach 80-tych nie przezyło burzy nad Soliną, z pewnych względów operator zapomniał schować go do namiotu. :( Kupiłem drugie :)
@eigenzeit7 ай бұрын
Moja Babcia miała taką Lenę ❤
@Richard_Green_1437 ай бұрын
Żalex, to było dobre 😊
@robertdec37137 ай бұрын
Dziś nazywa się to "maść na ból dupy"
@rekawek67 ай бұрын
Własnie z kuchni babci jak bylem dzieckiem, a potem z dzialki pamitam idbiornik Lena z wiecznie ustawionym programem pierwszym, tylko teraz zaczalem sie zastanawiac, ktory miala numer.
@tomaszukaszyk23014 ай бұрын
Jak miała stale program 1 to mogła nie mieć górnego UKF czyli Lena 1 lub Lena 2.
@Yami_Five3 ай бұрын
Moja babcia miała to radio w kuchni. Pewnie dalej je ma
@wojoBB5 ай бұрын
Podoba mi się Pana nienaganna polszczyzna. PS. Lena 1 grała u mnie na kuchennym parapecie około 30 lat. Kiedy grać przestała - zastąpił ją jakiś kuchenny "Chińczyk". Jakież było moje i domowników zdumienie różnicą w dźwięku. Azjata gra sucho, płytko i plastikowo. Trzeba naprawić Lenę!
@krzysztofbaran93752 ай бұрын
A mnie wkurza to sześć - dziesiĄt, wiĘĘĘc, etc. Hiperpoprawność jest niepoprawna.
@52marbol257 ай бұрын
O kurde wspomnienie odblokowane. Obiady u babci po szkole, pamiętam te syczące dżingle z radiowej jedynki, lub hejnał o 12 :D
@maciejowskiKRK7 ай бұрын
U babci, właśnie w kuchni, stało takie radio. Do dziś go posiadam gdzieś w szpargałach
@jacekorkan88017 ай бұрын
I jeśli nowy odcinek. 👍
@wojteksabaa82587 ай бұрын
rodzice dalej mają i działa
@perinoid7 ай бұрын
Moja babcia wciąż takiego słucha. Tylko w szarej obudowie.
@superbm286Ай бұрын
Szwagier miał Lene2 i było super nawet robiło za samochodowe😃
@nicknicknicknick077 ай бұрын
Mam takie , antena ułamana ,radio ma że 30 lat a i tak gra i ściąga jak się należy
@andrzejlisek7 ай бұрын
Jakieś 10 lat temu takie same potencjometry suwakowe, jak ten od głośności były normalnie w sprzedaży, bo sam kupowałem. Różne rezystancje, były liniowe i logarytmiczne, pojedyncze i podwójne. Wtedy, to zamiast czyścić, dało się wymienić potencjometr na nowy. Ciekawe, jak sytuacja wygląda obecnie, bo dawno nie potrzebowałem kupować potencjometru.
@tow.JanWinnicki7 ай бұрын
One question. Gdzie mogę nabyć Żalex? Serwus!
@Endless_Dreams7 ай бұрын
W domowych warunkach robię w budowanych urządzeniach większy ład i porządek niż wtedy Unitra. Oglądając wnętrza niektórych urządzeń, ma się wrażenie że obok oszczędności, projektowaniu towarzyszyły silne leki psychotropowe.
@zyon80816 ай бұрын
Miałem takie🎉
@wincentywidelec21377 ай бұрын
Kółko napędu skali jest przymocowane do plastikowej ramy. Wyjęcie płytki nie wymaga ponownego nawijania linki.
@gregem66967 ай бұрын
Lena jako radio dalej fajne, ale radio jako audycje do słuchania to teraz takie nijakie. Muzyki też się nie da posłuchać bo pełno reklam. Tak więc wolę posłuchać Towarów a YouTubie
@michamalawski87496 ай бұрын
Miałem takie radio w 1990-ym roku. Byłoby niezłe, gdyby głośnik nie wpadał w przykry rezonans z obudową. Na dłuższą metę nie do zniesienia.
@DanieLW225kHz3 ай бұрын
Nigdy nie słyszałem o takiej metodzie przestrojenia(bez użycia lutownicy:) Na moim egzemplarzu Leny (a właściwie Leny 2) taka metoda przestrojenia nie działa. Najlepsze co udało mi się uzyskać, to pokrycie zakresu od około 89 MHz do 103 MHz. Czułość fatalna! Będę ją przestrajał konwencjonalnymi metodami, dam znać, jakie będą rezultaty.
3 ай бұрын
Co seria, to inaczej to rozwiązano.
@Ravsos7 ай бұрын
Miałem Lenę "pierwszą" jeszcze bez numerka. popielatą..