Tajemnica kalkulatora Elwro 105 [TOWARY MODNE 209]

  Рет қаралды 27,744

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Пікірлер: 178
@newhomes2023
@newhomes2023 9 ай бұрын
Okejka leci w ciemno. Jeden z niewielu kanałów który trzyma poziom i konsekwencje w jakości
@zadzwon112
@zadzwon112 9 ай бұрын
Wyjaśniam po co rączka (moja Mama była księgową): papiery mają rozmiar A4 czyli sporo większy od kalkulatora, tych papierów była tez zazwyczaj niezła gruba sterta. Trudno było chwycić papiery i kalkulator jedną ręką. Zmieniając miejsce pracy zabierało się pod pachę taką grubą stertę papierów, a rączka pozwalała na wygodne i bezpieczne chwycenie kalkulatora dłonią tej samej reki, drugą ręką panie niosły torebkę lub zwyczajnie otwierały sobie drzwi.
@someonesomebody5287
@someonesomebody5287 9 ай бұрын
Aha. 🤨
@donpasquale3187
@donpasquale3187 8 ай бұрын
Nigdy bym nie pomyślał, że film o historii i budowie kalkulatora można oglądać z zaintefesowaniem godnym dobrego filmu sensacyjnego! Dziękuję za odcinek!
@piwex69
@piwex69 9 ай бұрын
No i mój dziecięcy świat rozsypał się jak domek z kart - zawsze myślałem, że to było nasze, polskie, na miarę naszych możliwości!
@rafal_czerwinski
@rafal_czerwinski 9 ай бұрын
Mam 105-LN, odziedziczony po Ojcu. Na tabliczce jest "Made in Poland", ale w środku oczywiście Japonia. Po drobnej naprawie i wymianie kabla wszystko działa. Piękny zabytek elektroniki 🤩
@stargabilondoechever
@stargabilondoechever 9 ай бұрын
Elwro z klapką - a więc on był japoński! Jako dziecko widywałem kalkulatory Elwro w różnych miejscach, jednak najczęściej był to "zwykły" model 144. Ten z klapką, szlachetniejszy i dla kilkulatka jakiś taki mistycznie fajniejszy, był rzadkością, której zawsze wypatrywałem. Swoje marzenie o kalkulatorze z wyświetlaczem VFD udało mi się spełnić na studiach, gdy dostałem uszkodzony, używany kalkulator Santron 724. Udało mi się go naprawić i do dziś jest jednym z moich skarbów.
@G12GilbertProduction
@G12GilbertProduction 9 ай бұрын
O, akuratnie w Wielki Piątek nie oglądałem poprzednich "Towarów" - to obejrzałem dzisiaj, czekając na ten nowy odcinek. 😉 Warto było. Pozdrawiam!
@szymonkrazynski4958
@szymonkrazynski4958 9 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, gratulacje. Był jeszcze jeden kalkulator z tamtych lat zupełnie nie polski National Semiconductor lub Novus model 4510. To prawdopodobnie rok 1977 - 1979. Kosztował majątek, miał wyświetlacz LED, pracował w odwrotnej notacji polskiej Łukasiewicza i miał wszystkie funkcje kalkulatora naukowego. Podpowiadam odcinek, niestety nie mam, ojciec wyrzucił, szkoda.
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 9 ай бұрын
W latach 70. miałem na studiach dużo dość prostych obliczeń z hydrologii i bardziej zaawansowanych z hydrauliki i geodezji. Koleżanka przynosiła taki kalkulator, jej mama takowy miała w pracy. Nasza grupa wszystkie ćwiczenia wykonywała bardzo szybko - reszta męczyła się z arytmometrami Trumphator.
@michag.3981
@michag.3981 9 ай бұрын
18:15 Panie Adamie w latach 80 mieliśmy praktycznie cały czas stan wojenny. Odcięliśmy się praktycznie całkowicie od dóbr "zgniłego" zachodu. Dodatkowo był nakaz aby każdy techniczny kadet miał obowiązkowo pracę. Więc sprawa wygląda w ten sposób ,że było komu robić ale nie było z czego robić, więc się robiło z tego co się miało. Wisienki na torcie dodaje fakt że polskie hybrydy również były ręcznie montowane. Łatwiej było wymienić źle wlutowany tranzystor w kalkulatorze niż wyrzucić gotową hybrydę której poprawić już nie można było. Poniekąd dotyczy to także późniejszego serwisowania i naprawy kalkulatora. Czasu ówcześnie również nie brakowało bo nie było smartfonów. W żaden sposób nie usprawiedliwiam socjalizmu bo sam pamiętam jak z rodzicami w lutym przy mrozie -10 stopni czekałem 3godz. w jednym z podwarszawskich GS-ów ( na dworzu bo do środka nie można było wejść taka była kolejka) aby zakupić chleb i oczywiście transport chleba nie przyjechał. Okazało się później że kierowca pozbył się chleba na wcześniejszy GS-ach żeby dalej nie jechać bo mu się spieszyło.
9 ай бұрын
Ale tu jest mowa o latach 72-75 :)
@michag.3981
@michag.3981 9 ай бұрын
@ elwro 144 na układzie Cemi był produkowany w latach 80?
9 ай бұрын
Gdzieś od 1975-76 roku. Projekt powstał wtedy i był produkowany do lat dziewięćdziesiątych bez zmian (równolegle z innymi kalkulatorami).
@Astrofizyk
@Astrofizyk 9 ай бұрын
Mam taki kalkulator! W 2008 zabrałem go na maturę próbną, bo nie mogłem znaleźć żadnego innego... Całe szczęście, że znalazłem miejsce przy gniazdku!
@zdziskurek6245
@zdziskurek6245 8 ай бұрын
Za ten „vintage” kalkulator podpięty do gniazdka to co byś nie napisał to min. dostateczny powinien wpaść. Prawie jak na studiach „Kto chce dst oddaje kartkę i wychodzi”.
@anymagic6576
@anymagic6576 9 ай бұрын
Radzilismy sobie wtedy jak w pewnym zarcie: "gdybysmy mieli wiecej blachy, moglibysmy produkowac konserwy, ale nie mamy miesa"
@mattx5499
@mattx5499 9 ай бұрын
Wiadomo, że byliśmy w tyle, ale coś produkowaliśmy. Pamiętam, że pod filmem o budowie komputerów za PRL jakiś koleś się śmiał, że my robimy przestarzałe komputery, a na zachodzie to już mieli to i tamto. A co mieliśmy siedzieć z założonymi rękami i nie robić nic? Przecież te komputery były wykorzystywane przez uniwersytety i instytuty. Lepiej by było usiąść na piachu jak w Afryce i czekać aż cywilizacja sama się zbuduje? Robiliśmy komputery, samochody. Może i przestarzałe technologicznie. A co teraz produkujemy? Żywność i jakieś szroty w zagranicznych firmach. Może i PRL był kulą u nogi, ale trzeba naszym rodakom przyznać, że zamiast biadolić starali się coś tworzyć, uczyli się i zdobywali doświadczenie. A Moskwa z bólu dupy starała się nas hamować, żebyśmy tylko nie robili lepiej jak sowiety.
@janmos5178
@janmos5178 9 ай бұрын
@@mattx5499 Tylko że słusznie czy nie ale produkcje wielu takich urządzeń straciliśmy nie tylko my. I PRL bez reform w stylu chińskich albo choć RFN z lat 50 i ich wydajności nie idealnych ale jednak i tak by tego nie utrzymało i nie tylko ono.
@mattx5499
@mattx5499 9 ай бұрын
@@janmos5178 Wiadomo, że PRL chwiał się w posadach, ale uważam że wiele firm dałoby się uratować, zreformować i zmodernizować. Potrzebowalibyśmy ludzi, którzy mają pojęcie o nowoczesnym zarządzaniu w zachodnim stylu i kolaboracji z zachodnimi firmami. Niestety niektórych przyklejonych do stołków starych wyjadaczy ze starymi przywyczajeniami nie dało się zreformować...
@janmos5178
@janmos5178 9 ай бұрын
@@mattx5499 A jak zmusiłbyś naród do kupowania ich produktów? Unimor jako producent TV czy Elemis nie padły od razu w 1989. Ale nie przetrwały.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 9 ай бұрын
@@mattx5499 Moskwy nic a nic nie obchodziło co my robimy - byle trwał socjalizm i rządy monopartii
@katyahum9826
@katyahum9826 9 ай бұрын
Mój tato miał taki kalkulator. Ciekawe, czy japoński czy polski. Uwielbiałam klikać na tej klawiaturce, teraz wiem, dlaczego tak fenomenalnie pracowała
@piotrtomiczek939
@piotrtomiczek939 9 ай бұрын
Dobrze się wspomina. Pozdrawiam serdecznie 💚❤️🍀💯
@kkierczak
@kkierczak 9 ай бұрын
Ciekawa historia ! Warto wiedzieć wiecej !
@ZPDU
@ZPDU 9 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. W zbiorach kolka takich kalkulatorów. Zaglądając do środka można całą tą historię zobaczyć. Pozdrawiam serdecznie.
@TheOzgrozo
@TheOzgrozo 9 ай бұрын
Super ciekawy materiał, dziękuje bardzo ;)
@MazgR7
@MazgR7 9 ай бұрын
Mam elwro 143 z 80r na scalaku nec nadal dziala bez problemu
@Gierosx
@Gierosx 3 ай бұрын
Właśnie znalazłem w piwnicy Elwro 141, dalej dziala 😊
@ndaniel80
@ndaniel80 9 ай бұрын
W latach 80tych moja mama i siedządza biurko obok jej koleżanka miały oba modele tych kalkulatorów i podczas odwiedzin miałem okazję bawić się oboma egzeplarzami tych urządzeń. Co ciekawe jako małemu dzieciakowi podobała mi się bardziej ta gorsza klawiaturka na stykach mechanicznych bo mniej przypominała maszynę do pisania a bardziej jakieś futurystyczne urządzenie
@rozk7207
@rozk7207 9 ай бұрын
Moja mama też pracowała w biurze i też za dziecka największą frajdą dla mnie było to gdy czasami zamiast do przedszkola zabierała mnie do swojej pracy i mogłem się pobawić na takim kalkulatorze Elwro ewentualnie postukać na naszynie do pisania Łucznik. Może dlatego do dzisiaj mam słabość do starych kalkulatorów i kilka mam też w swojej kolekcji.
@marekkusal7854
@marekkusal7854 9 ай бұрын
Ciekawy i dobrze poprowadzony materiał. Serdecznie pozdrawiam
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia 9 ай бұрын
Dobra robota, świetny materiał/
@jarekprzybyl
@jarekprzybyl 9 ай бұрын
Intryguje mnie ta fikuśna czwórka na wyświetlaczu pokazanym w 7:14 czy ten ogonek był osobnym segmentem wymagającym osobnej sekcji sterowania? Na to wygląda, bo świeci się najwyraźniej niezależnie, nie jest powiązany z żadnym innym segmentem. Jeśli tak, to było to rozwiązanie "na bogato" :) Sam kalkulator zaś stanowi dla mnie mocne wspomnienie z dzieciństwa - był to pierwszy elektroniczny kalkulator, jaki moja mama, z zawodu księgowa dużego przedsiębiorstwa przynosiła do domu wraz z pracą do wykonania na wczoraj. A dla kilkuletniego wtedy mnie - oczywiście upragniona zabawka. Sposób liczenia, gdzie wystukaną liczbę się dodawało znakiem do rejestru jest faktycznie typowym sposobem liczenia każdej księgowej z tamtych czasów, wywodzącym się jeszcze z mechanicznych sumatorów. Pamiętam, jakim problemem było później dla Mamy przestawienie się na kalkulator liczący ze "szkolną" kolejnością wykonywania operacji (nie 2 + 2 + tylko 2 + 2 =)
@tysioran
@tysioran 9 ай бұрын
1. 3:46 Ale właśnie Japonia budowała imperium za pomocą środków militarnych 💀 2. 5:30 Trzeba umyć PCB 😯 3. 18:06 Być może inny IC nie był dostępny dla kraju zza żelaznej kurtyny albo też wybrany IC był po prostu tani , łatwy we wdrożeniu do produkcji itp
@Tempera101
@Tempera101 9 ай бұрын
Gdy słyszę „Ale to zupełnie inna historia” to czekam aż dopowiesz to, co zwykle Wojciech Mann mówił o żelaznym karle imieniem Wasyl: „którą opowiem wam jak tylko skończę zupę”.
@janmos5178
@janmos5178 9 ай бұрын
Dobry film.
@Huherko
@Huherko 9 ай бұрын
jakieś 30 lat temu moja mama miała taki podobny kalkulator, ale nie znam nazwy, był większy i bardziej płaski. Także zasilany z sieci stałym przewodem. cyferki były w jednej bańce, zielone. Charakterystyczną cechą tego kalkulatora, którą pamiętam, było to, że on się strasznie długo włączał - po włączeniu guzikiem trzeba było poczekać chyba nawet z parędziesiąt sekund zanim cokolwiek pojawiło się na wyświetlaczu. edit - znalazłem w internecie co to było - Elektronika C3-22 -
@tomasznowak3223
@tomasznowak3223 9 ай бұрын
Apropos notacji, to tzw. RPN (odwrotna notacja polska, zaproponowana przez Jana Łukasiewicza), stosowana też w pierwszych kalkulatorach inżynierskich HP: pl.m.wikipedia.org/wiki/Odwrotna_notacja_polska
@jarosawkrzywicki7041
@jarosawkrzywicki7041 9 ай бұрын
A u mnie leżakuje 144, używany onegdaj przez mamę. A ja sobie właśnie kupiłem TI-83 Plus. Cudo na procku Z80. Można na nim pisać programy w Ti Basicu, a nawet uruchamiać programy skompilowane dla Z80 - o ile uda mi się uruchomić transmisję szeregową, i dedykowany kompilator pod Linuksem.
@artofwar3992
@artofwar3992 9 ай бұрын
Mam EW 116 klawiatura działa nadal bez ingerencji
@rozk7207
@rozk7207 9 ай бұрын
Też mam w kolekcji taki jeden niby japoński nie-japoński kalkulator firmy Facit model 1116 z 1972 roku. Firma szwedzka, ale kalkutator japoński, na japońskich podzespołach. Główny układ kalkulatorowy Hitachi i do tego dziewięć układów małej skali integracji Toshiby i Hitachi. Kalkulator działa perfekcyjnie do dzisiaj. Klawiatura też jakby na kontaktronach, ale tych kontaktronów bezpośrednio nie widać, każdy klawisz to osobny moduł. Wyświetlacz tylko ośmiocyfrowy, znak minusa podświetlany żarówką. Tak więc nie tylko ci nasi wredni komuniści ściśle współpracowali w latach siedemdziesiątych z Japończykami.
@janmos5178
@janmos5178 9 ай бұрын
Owszem. Zachód w tych dziedzinach szybko się poddał i to mentalnie nie technicznie.
@rozk7207
@rozk7207 9 ай бұрын
Tyle że w technice mikroprocesorowej i komputerach to prym jednak wiedli Amerykanie. Japończycy wyspecjalizowali się głównie w miniaturyzacji wszystkiego co się dało w branży elektronicznej i nie tylko, w układach kalkulatorowych, mechanice precyzyjnej no i w tv/audio.
@janmos5178
@janmos5178 9 ай бұрын
@@rozk7207 Paradoksalnie bardziej w video , audio niż w pełni w OTV. W samych OTV poza kineskopami Trinitron, Europa technicznie była bardzo dobra i przegrywała bardziej kosztowo i mentalnie czyli na azjatycki protekcjonizm nie podpowiedziała swoim, ale nie przegrywała czysto technicznie. Ba była tu nawet lepsza niż USA. I w TV stawiała dłuższy opór niż Ameryka. Tak naprawdę europejski przemysł OTV Japo ńczycy wykrwalili ale nie zabili. To zrobiła dopiero Korea czasem już wtedy Chiny głownie jako podwykonawca.
@seboc1
@seboc1 9 ай бұрын
Mialem kiedys lampe blyskowa Elektronika W5-22. Lampa miala wlasna automatyke, na kablu widnial napis "nikatsu wire japan".
@gegat1
@gegat1 9 ай бұрын
Super są te stare wyświetlacze. Dałoby się je wysterować przez Arduino i zrobić ciekawy zegarek?
9 ай бұрын
Pewno :) kzbin.info/www/bejne/jX2pg4upZcqVmdE
@gegat1
@gegat1 9 ай бұрын
No masz, przegapiłem taki odcinek? Dziękuję uprzejmie i pozdrawiam.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 9 ай бұрын
Dałoby się wysterować, ale nie byłoby w tym niczego ciekawego.
9 ай бұрын
No to już zależy dla kogo. Jeśli ktoś w kółko na wszystko narzeka i z lubością wspomina peerel, to zapewne nic ciekawego nie znajdzie także w takich wyświetlaczach :)
@olo1299
@olo1299 9 ай бұрын
Na pokazanym wyświetlaczu iw20 mam zegarek zrobiony, jakieś 13lat temu zrobiłem go dla mojej dziewczyny a obecnie żony 😂
@ireneuszt.8844
@ireneuszt.8844 9 ай бұрын
Dokladnie tak. Socjalizm byl na bakier ze zdroworozsadkowa gospodarka. Socjalizm to byl taki prymat zyczeniowego myslenia nad gorzka rzeczywistoscia.
@olo1299
@olo1299 9 ай бұрын
Socjalizm i komunizm dla mnie wyrazy bliskoznaczne. To takie ustroje w których z całych sił walczy się z problemami nie znanymi w innych systemach.
@polska5837
@polska5837 9 ай бұрын
Komuniści (ci prawdziwi, nie pożyteczni idioci) o tym wiedzą, toteż zawsze dążyli do stworzenia państwa wszechświatowego, aby system był uszczelniony. Wtedy można zaprowadzić "prawdziwy" komunizm i zdegenerować się do szczętu, bez ponoszenia konsekwencji. Sto lat temu marsz bolszewików został zatrzymany, dlatego musieli przyhamować swą inżynierię społeczną. Gdyby Stalin nie cofnął rewolucji seksualnej w 1926, to Rosja padła by przy pierwszym uderzeniu Hitlera (jeszcze jedno pokolenie i Polska byłaby w stanie). Samo istnienie alternatywnego ośrodka siły na drugiej półkuli, jest ratunkiem dla społeczeństwa, bo albo elitka się powściągnie, albo zostanie pokonana przez rywali. Państwo wszechświatowe to najgorsze co może spotkać ludzkość.
@Arientar
@Arientar 9 ай бұрын
najwyraźniej mam pecha do kontraktronów, bo w jednym urządzeniu musiałem w ciągu około 5 lat trzy razy przelutowywać nowy kontaktron, bo stary się zepsuł :(
@330krzysiek1
@330krzysiek1 9 ай бұрын
Jesteś bardzo inteligentnym człowiekiem ogarniasz elektronikę na poziomie UNITRY jak też zachodnie układy IC oglądam co nagrywasz z przyjemnością.
@Cyklonus
@Cyklonus 9 ай бұрын
👍👍
@2TE10
@2TE10 9 ай бұрын
Podejrzewam, że z hybryd zrezygnowano z powodu ich ogólnej tzw. "jakości" Widzę, że jeden z komentarzy napisał kolega z kanału "Przekaźnikownia", myślę że sporo mógłby opowiedzieć o niezawodnym (xD) działaniu serii LOGISTER od Telpoda w sterowaniach dźwigów :D Generalnie do Telpodu nic nie mam, większość produkcji w tamtym okresie była jak najbarziej OK, ale Logistery i większość chybryd w wersjach w polewie, to był DRAMAT i strzał w kolano. Gdybyśmy działali wówczas w warunkach wolnorynkowych po takiej akcji Telpod byłby już skończony... Chyba Elwro w porę to zauważyło i nie chciało mieć problemu nawet na krajowym rynku, więc powrócono do tradycyjnego montażu.
9 ай бұрын
Szkoda tylko, że nie naprawiono metody, a nie porzucono ją. Koniec końców takie hybrydy w określonych zastosowaniach miałyby sens.
@2TE10
@2TE10 9 ай бұрын
@Ależ poprawiono, tylko trwało to tyle czasu, że hybrydy zaczęły powoli trącić myszką i suma sumarum zastosowanie znalazły już tylko w stopniach końcowych rodzimych amplitunerów (oczywiście już w nowych obudowach) W mojej prywatnej ocenie technologia "w polewie na gorąco" to była ślepa uliczka, ale może się mylę, wszak specjlizuję się w prądach i napięciach stukrotnie wyższych co najmniej :-)
@darekf6159
@darekf6159 5 ай бұрын
Może zrobić materiał o kalkulatorach elektronika , ja miałem kieszonkowy Elektronika B3-38 w połowie lat 80-tych.
5 ай бұрын
Kilka czeka na swój film.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 9 ай бұрын
o! Mam tego GC-003 jakiś 1kg. Ciekawe, czy te tranzystory są podobne do tych z UL1111, czyli o podobnych/identycznych parametrach, inaczej mówiąc parowane? Wreszcie znalazłoby to jakieś zastosowanie. Na przykład w filtrze drabinkowym -24db/oct.
9 ай бұрын
Obawiam się, że para to tam była głównie wodna ;)
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 9 ай бұрын
Fajnie, że mamy dziś ten internet... 35 lat temu jak gdzieś w Bomisie "trafiłeś" takie hybrydy to chux wiedział czy brać czy nie brać... Niektórzy brali i rozkuwali tę zalewę aby odzyskać tranzystory (mam gdzieś w zbiorach krótkonóżkowy bc107 wykuty z hybrydy, ma wszędzie po kątach resztki czerwonej zalewy).
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 9 ай бұрын
No nie róbżeż żartów. 1111 to było 5 tranzystorów w JEDNEJ mono strukturze, więc były (?) raczej powtarzalne. A hybrydy miały bc107 lutowane do ścieżek na ceramicznej płytce, potem to wszystko zalewane czerwoną masą. Kto by to dobierał/parował ??? Szybko-szybko !!!
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 9 ай бұрын
@@zbigniewgurak8261 no wlasnie dlaczego? Sensu innego nie widze jak wbudowanie tam tranzystorow zrobionych z jednego wafla. Chyba pobawie sie mlotkiem u sprawdze Hfe i Ube z jednego ,,scalaka''.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 9 ай бұрын
👍🎥💥 Mega ciekawy temat! Swoją drogą pewna próba niezależności gospodarczej nie była aż taka zła. Uczyliśmy się wielu rzeczy, a w razie jakiś turbulencji na świecie, zawsze coś tam potrafiono wyprodukować w kraju... nawet jeśli to nie była Ameryka i skomplikowane układy scalone tu nie powstawały... P.S. Co się stało z CEMI po zmianie ustroju? Zaorano to totalnie, czy pozostał jakiś "odprysk"?
9 ай бұрын
CEMI nie miała nic do zaoferowania zarówno pod względem produkcji jak i potencjału, więc poszła do pieca.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 9 ай бұрын
@ Fakt, że robili tylko proste scalaki. Ale też była to baza do czegoś więcej...
9 ай бұрын
No właśnie nie było. Należałoby zakupić całą linię do wyższej skali integracji, bo ten poziom szedł już w odstawkę. CEMI nawet nie umiała w SMD. To praktycznie postawienie zakładu od nowa.
@UserUser-vp6kz
@UserUser-vp6kz 9 ай бұрын
​@dokładnie, CEMI miała problem by mieć sensowny uzysk w produkcji jedynych w jej karierze procesorów MCY7880. Ilość odrzutów była bardzo duża. Lokalizacja w dość brudnej i głośnej wtedy części Warszawy także w tym nie pomagała. Do dziś można dotrzeć do opowieści że jak przejeżdżał tramwaj (a niedaleko przebiegała linia z zajezdnia na końcu) to ilość odrzutów wzrastała :) modernizacja musiałaby być przeprowadzona od podstaw - zmiana lokalizacji i zakup nowych urządzeń umożliwiających tworzenie układów o większej skali integracji. Budżet państwa po słusznie minionym ustroju był w fatalnym stanie więc nie było z czego.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 9 ай бұрын
@ I tak, i nie... Fakt, że są to ogromne zmiany, ale też łatwiej przyuczyć ludzi, którzy mają już jakieś doświadczenie, niż takich z przysłowiowej ulicy...
@supermolibden5037
@supermolibden5037 9 ай бұрын
Adaś , Ty pewno będziesz wiedział co i jak, bo mam kalkulator Sanyo z 1970 roku (taki właśnie stacjonarny) który ma wyświetlacz zbudowany na pojedynczych lampach Nixie. Wielkość cyfr jest mniej więcej taka sama jak w tym Elwro. Świecą na kolor pomarańczowy. Jednak zastanawia mnie jedna rzecz . W tym kalkulatorze nie można wykonać klasycznego działania odejmowania , tylko aby to wykonać trzeba dodać liczbę z ujemnym znakiem . Zaletę ma taką że ma 12 pozycji (z tego co pamiętam) i zachowuje się na dzisiejsze czasy spektakularnie bo wykonując działania na dużych liczbach (np dzielenie) , zajmuje mu to około pół sekundy i uwidacznia się na wyświetlaczu gonitwą różnych cyfr , aby na końcu wyświetlić wynik. Kalkulator po włączeniu zapala wszystkie lampy Nixie i wyświetla same zera . No takie mam dziwadło :)))
9 ай бұрын
Fajne, z czasów gdy takie rzeczy tworzono na piechotę. Stąd dziwna obsługa, oszczędzała pewno sporo elektroniki, a używać się dało nadal.
@peblatki4272
@peblatki4272 9 ай бұрын
40 lat temu gdzieś to cudo widziałem
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 9 ай бұрын
1:27 To mi wygląda jak kalkulator Jacek.
@terminus_666
@terminus_666 9 ай бұрын
Ok. Adam jest wielki.
@magdalenapytlakowska9486
@magdalenapytlakowska9486 9 ай бұрын
Co Pan powie na prezentację niezwykle popularnych wśród dzieci i nastolatków latach 80. "radzieckich" kieszonkowych gierek elektronicznych typu "jajeczka" lub jak kto woli Wilk łapie jajeczka, i wielu innych z tej serii? Znając rynek produktów z ZSRR zawsze zadziwiało mnie jak to możliwe by w Związku Radzieckim wyprodukować coś tak skomplikowanego, po latach tajemnica została odkryta :) Mógłby pan zaprezentować nie tylko aspekty techniczne, ale także coś co rajcowało zwykłych użytkowników: dizajn no i przede wszystkim dźwięki tych gierek, ze szczególnym akcentem na "motyw zakończenia gry" :)) Koljeny pomysł: kultowy w latach 80. i 90. zegarek naręczny "Montana" z melodyjkami, oświetleniem obejmującym w nocy jedynie sekundy, przyciskami kłującymi palce i bransoletą brutalnie depilującą ręce :)
9 ай бұрын
Ależ proszę: kzbin.info/www/bejne/hanOaqCHgalgfs0 kzbin.info/www/bejne/r6WWgaOufdZ-eJI
@jansuchecki7162
@jansuchecki7162 9 ай бұрын
Pracowałem na takim❤
@piotrkoper362
@piotrkoper362 9 ай бұрын
A nie miało być na 1 kwietnia odcinka o jakiejś kamerze gdzie wielki obiektyw był imitacją, a prawdziwy był malutki pod spodem? Tak mi się coś kojarzy ze społeczności. Ale kalkulator też fajny :)
9 ай бұрын
Nie wypadł odcinek na pierwszego kwietnia :) Ale nic straconego, kamerka wystąpi.
@solarr2
@solarr2 9 ай бұрын
🖖🖖
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 9 ай бұрын
Fajne były te ceramiczne scakaki
@lukask7445
@lukask7445 9 ай бұрын
0:39 dla księgowego, inżyniera, sapera i artylerzysty
@marekskalski135
@marekskalski135 9 ай бұрын
Mam taki sam.
@johnfox2483
@johnfox2483 9 ай бұрын
Na tej kosci Mostek jest logo NCM i japonska pieczatka. Czyzby licencyjna produkcja? Co moze tlumaczyc dostawy do nas. Te wyswietlacze w wersji zintegrowanej byly produkcji radzieckiej. Nie wiem - kopia, licencja, wlasne opracowanie.
9 ай бұрын
Późniejsze, natomiast po drodze używano także konstrukcji japońskich, m. in. NEC-a. MOSTEK zapewne licencjonował swoje układy, była to częsta zasada ze względu na łatwiejsze uzyskiwanie kredytów (banki nie chciały tak chętnie finansować producentów mających tylko jedno źródło układów).
@johnfox2483
@johnfox2483 9 ай бұрын
@ nie wiem czy to byly juz te czasy bankowe - moglo nie byc wyboru. A ile komputerow powstalo na poszczegolnych procesorach - i nie bylo drugiego zrodla. I nie wydaje mi się, aby fabryka kalkulatorow wymagala kredytu na model - w koncu jakis zysk wczesniej miala. A jak kosc byla niedostepna lub za droga ... to sam widzisz - inna kosc, inna plytka, te same formy do obudowy. Niech sie producent wzmacniaczy martwi (bo stracil zbyt). Ale licencje na scalaki byly.
9 ай бұрын
Pierwsze banki powstały w XVI wieku, więc to na pewno już były czasy bankowe :) Prawie wszystkie masowo produkowane procesory miały kilkoro producentów. Te, które nie miały, zwykle marnie kończyły właśnie dlatego, że projektanta nie było stać na zainicjowanie działań licencyjnych. Na temat kredytów nie wypowiadamy się w kontekście "wydaje mi się", bo wszystko zależy od konkretnego biznesplanu. Czasem jest on pisany pod kredyty, innymi razy tak, by ich unikać - wszystko zależy od bardzo konkretnych czynników, które w danym czasie i miejscu wystąpiły. Zmiana dostawcy w przypadku polskiego kalkulatora miała raczej przyczyny polityczno-finansowe, przy czym ten drugi czynnik wynikał zwykle z prób obejścia płacenia walutą na rzecz handlu wymiennego. Zresztą z licencjami różnie bywało, czasem nie do końca zgodnie z zachodnim sposobem ich traktowania.
@johnfox2483
@johnfox2483 9 ай бұрын
@ banki sa stare, kredyty tez, ale watpie, czy wtedy tak bardzo banki sprawdzaly biznes. A uP przez pierwsze lata nie były licencjonowane. Za to byly mniej lub bardziej legalnie kopiowane - mozna przeczytac o bojach NEC z Intelem i Zilogiem. Ale to trwa, a oryginalny producent chcial zarobic zanim konkurencja sie pojawila.
9 ай бұрын
Banki zawsze sprawdzają biznes, jeśli biznes chce kredytu :) Każda z wymienionych firm miała kilku producentów, licencja to jedno, a dywersyfikacja produkcji to drugie. Zilog stworzył własny mikroprocesor, bazujący na wiedzy Intela, a NEC - własny, w pełni kompatybilny z Zilogiem. W żadnym przypadku nikt nikomu nie ukradł masek, jak to było w przypadku serii układów kalkulatorowych z CEMI. O tych szczegółach opowiadam zresztą w serii Historia Komputerów.
@mark-robots
@mark-robots 9 ай бұрын
Jak za Gierka dostalem kalkulator to zaraz obliczylem, ze powierzchnia Ukladu Warszawskiego byla wieksza od NATO. I mielismy wiecej czolgow, itd,itd
@NozemGO
@NozemGO 9 ай бұрын
Fajnie że im się chciało to robić. Dzisiaj najlepiej kupić gotowca w Azji. Po co się męczyć, lepiej posiedzieć na Fejsie.
9 ай бұрын
justpaste.it/bfdg2
@napiecie_krytyczne
@napiecie_krytyczne 9 ай бұрын
Dziś w Polsce pracują setki elektroników, którzy projektują/testują elektronikę o imponującej złożoności i to zarówno "board level" jak i w krzemie VLSI oraz FPGA/CPLD. Imponująca złożoność to schemat na kilkadziesiąt stron i setki elementów
9 ай бұрын
Dodajmy jeszcze, że poziom wiedzy ówczesnych czołowych inżynierów mają nieraz dzisiejsze dzieciaki, odpalający na przykład własne wersje emulowanych ośmiobitowców. Trzeba wyjść z sentymentalo-unitrowskiej bański czasem, żeby zobaczyć jak świat - także ten nasz, polski - poszedł do przodu.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 9 ай бұрын
@@napiecie_krytyczne A ile układów VLSI/FPGA/CPLD produkuje się w Polsce w ciągu roku?
@napiecie_krytyczne
@napiecie_krytyczne 9 ай бұрын
@@KH-lg3xc Układów scalonych nie "produkuje się" w jednym kraju. Projekty masek czy język opisu sprzętu to jedno, fabrykacja - drugie. Większość firm półprzewodnikowych nie ma fabryk. Ogromna część produkcji to na przykład TSMC. Architekt i projektant budowlaniec też niczego nie buduje. Jeśli chodzi o elektronikę "board level" to na świecie jeździ dziesiątki milionów samochodów, gdzie Polacy mają duży udział. BMW czy Ford to doskonały przykład. Więcej polskości jest pod (niestety) cudzymi markami ale to nie zmienia stanu rzeczy - robimy coś na światowym poziomie. To co pozostało z PRL (wczesne lata 90) nie sprzedawało się nawet w Europ. środk. Kocham mój kraj i wolę sprzedawać wiedzę zachodnim markom jednocześnie płacąc podatki i mieszkając tutaj. 100 x lepiej niż pracować w polskiej niekonkurencyjnej i zacofanej firmie i zarabiać 200 dolarów na miesiąc. Kiedyś powstanie więcej polskich firm na poziomie i wówczas też dla nich pracować będziemy. No i proszę pamiętać, to co było w czasach PRLu było albo licencjonowane (obce marki!) albo kradzione i/lub kopiowane
@franciszek5831
@franciszek5831 9 ай бұрын
Ach gdyby tak przyjąć że czas wpisywania liczb na których chcemy przeprowadzić obliczenia był pomijalnie mały, to jak szybko by taki układ scalony w takim kalkulatorze potrafił by liczyć ? 😐
9 ай бұрын
No nawet widać gołym okiem - wyniki pojawiają się w ułamkach sekund. Generalnie mogły trwać milisekundy (dodawanie) jak i prawie sekundę (w przypadku zaawansowanej matematyki zmiennoprzecinkowej, której tu nie mamy).
@mark-robots
@mark-robots 9 ай бұрын
Na przelomie 80/90 programy ladowalo sie do Ramu I programy na PC kompilowaly sie tak szybko jak odswierzal sie ekran😂
@kaleka_spoleczny
@kaleka_spoleczny 9 ай бұрын
Jakie to ma znaczenie, kto pierwszy? 🤷‍♀️ Czekamy na jakikolwiek merytoryczny komentarz odnośnie FILMU
@mwk1
@mwk1 9 ай бұрын
13:42 - kzbin.info/www/bejne/hIXZdJuEidB6pbM
@rafakomentator2153
@rafakomentator2153 9 ай бұрын
Zabrakło mi informacji, ile te kalkulatory kosztowały, gdy były w produkcji.
@johnfox2483
@johnfox2483 9 ай бұрын
Te modele to nie wiem, ale to nie byly na poczatku tanie rzeczy. No ale potrzebowal ksiegowy w panstwowym przedsiebiorstwie, to co go cena interesowala. Potem byly bateryjne bolek i lolek, i jesli mnie skleroza nie myli, to kosztowaly ok 1000-2000zl, czyli ok 1/3 i 2/3 sredniej pensji. Ale na swiecie to tez nie byly tanie rzeczy, ale szybko tanialy. U nas tez tanialy, tylko wolniej/pozniej ... i elwro przestalo robic kalkulatory.
@marcinl4396
@marcinl4396 9 ай бұрын
czysta logika kobiet
@marcinl4396
@marcinl4396 9 ай бұрын
92 to już trzy lata nie było PRLelu
9 ай бұрын
Ale był kalkulator :)
@marcinl4396
@marcinl4396 9 ай бұрын
@ gość ma 32 lata i jak ma nie być
@alchemyx
@alchemyx 9 ай бұрын
Miałem nadzieję że to może będzie Elwro ale 800 jr 😢
@michalnowakowski5586
@michalnowakowski5586 9 ай бұрын
:)
@adrianelsner4936
@adrianelsner4936 9 ай бұрын
Mam bolka na MOS.
@marcinl4396
@marcinl4396 9 ай бұрын
logiczne kalkulatory były ale to już mnie w szkole nie było
@marcinl4396
@marcinl4396 9 ай бұрын
może bym i zmarnował talent
@marcinl4396
@marcinl4396 9 ай бұрын
może japonczycy umieli liczyć logarytmy ja nie
@pokrec
@pokrec 9 ай бұрын
Elwro Junior miał klawiaturę kontaktronową. Niby komuna, ale klawiatura na wypasie. I tylko dlatego, że komuniści nawet czasem sp...ić czegoś nie potrafili nawet porządnie.
9 ай бұрын
Wyszło taniej dać drogą, a gotową niż zaprojektować tanią :)
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 9 ай бұрын
Nie ma niczego dziwnego w tym, że zamiast importowanego układu scalonego, użyto części produkowanych w Polsce.
9 ай бұрын
Ktoś tu chyba nie zrozumiał filmu :) Dziwne jest to, że zaczęto produkować najgorszy z dostępnych.
@janmos5178
@janmos5178 9 ай бұрын
Nie zawsze to miało sens.
@zdziskurek6245
@zdziskurek6245 9 ай бұрын
Mam nadzieje, ze wszyscy chwalący PRL już poumierali. Nawet kalkulator musieliśmy robić na licencji. Ruski nadzór i nasz kraj zawsze w plecy.
@januszkowalski864
@januszkowalski864 9 ай бұрын
PRL słusznie miniony był delikatnie mówiąc uciążliwy dla obywateli. Za to obywatele robili swoje i dzięki temu w końcu ten ustrój upadł. Ale ludzie byli dla siebie wzajemnie życzliwsi.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 9 ай бұрын
Teraz nawet i takiego kalkulatora nie dałoby się w Polsce samodzielnie wyprodukować.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 9 ай бұрын
@@januszkowalski864 PRL był znacznie mniej uciążliwy dla ludzi, niż to coś, co jest teraz.
9 ай бұрын
A propos "nic się nie da": justpaste.it/bfdg2 W peerelu większość czasu straciłem na staniu w kolejkach, kombinowaniu żeby mieć, a najczęściej i tak nie miałem. Jeśli ktoś mówi, że teraz jest bardziej uciążliwie, to znaczy, że ma bardzo zaawansowaną sklerozę.
@januszkowalski864
@januszkowalski864 9 ай бұрын
@ Można byłoby wymienić wiele innych firm. O dziwo dają sobie radę pomimo "azjatyckiego potopu". 🙂 Ale żeby było śmieszniej to dziś stać mnie na większość rzeczy o których w PRL-u tylko marzyłem a życie przewartościowało potrzeby i sporej części moich "marzeń" dzisiaj najzwyczajniej nie potrzebuję 🤣
@marcinl4396
@marcinl4396 8 ай бұрын
lego z chin i autka z japoni
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 9 ай бұрын
Jakoś dziwnie udało się kupić od RCA nowoczesną technologię produkcji kineskopów. To dziwne, że w ogóle to Polsce sprzedali.
@janmos5178
@janmos5178 9 ай бұрын
Rosjanie też planowali ale jak zwykle armia okazała się ważniejsza.
@marcinl4396
@marcinl4396 9 ай бұрын
że technik cię bije na łeb na szyje ?
@przemys4466
@przemys4466 9 ай бұрын
Również pierwszy
@ens8502
@ens8502 9 ай бұрын
Pierwszy, ci dwaj poniżej kłamią
@bziemko1066
@bziemko1066 9 ай бұрын
Zgadza sie
@henk4710
@henk4710 9 ай бұрын
Potwierdzam swoim niezaprzeczalnym autorytetem
@marcinl4396
@marcinl4396 8 ай бұрын
dewizy jak wtedy kantorów nie było
8 ай бұрын
No, takie cuda: kantorów nie było, a dolary były :)
@marcinl4396
@marcinl4396 8 ай бұрын
@ nie było dolarów bony były
@marcinl4396
@marcinl4396 8 ай бұрын
@ czarnym rynkiem panstwo się nie interesowało
8 ай бұрын
Przedsiębiorstwa jak najbardziej miały dostęp do dolarów. To właśnie bony były dla ludu. A czarnym rynkiem państwo interesowało się żywo :)
8 ай бұрын
Cuda niewolnego rynku :)
@Przekaznikownia
@Przekaznikownia 9 ай бұрын
Pierwszy!!!!
@TFlisaczek
@TFlisaczek 9 ай бұрын
Pierwszy tym razem
@Przekaznikownia
@Przekaznikownia 9 ай бұрын
Niestety tym razem drugi o kilka sekund.
@marcinl4396
@marcinl4396 9 ай бұрын
ja moge z prawnikami na policji gadać i nic mi nie zrobią
@marcinl4396
@marcinl4396 9 ай бұрын
jak ktoś konczy liceum wychodzi raczej normalny
@Tomasz_M
@Tomasz_M 9 ай бұрын
Dziendoberek!
@marcinl4396
@marcinl4396 9 ай бұрын
dość inteligentny jest ten kanał ale nie do końca hehe
9 ай бұрын
Hehe.
@marcinl4396
@marcinl4396 8 ай бұрын
człowiek twojego pokroju powinien lepiej myśleć
8 ай бұрын
Myślę, że moje myślenie zostało wymyślone najlepiej jak to możliwe.
@marcinl4396
@marcinl4396 8 ай бұрын
@ wymyślone ale czy prawdziwe
@Mrio_Bnani
@Mrio_Bnani 8 ай бұрын
@marcin!4396 Musisz pamiętać, że anonimowy głupek w Internecie, to nadal głupek.
@januszkowalski864
@januszkowalski864 9 ай бұрын
Mam trzy egzemplarze modelu 144. Wszystkie sprawują się znakomicie. :D
@lukask7445
@lukask7445 9 ай бұрын
Jest taki film o starszym gościu, który ma chyba z tuzin magnetofonów szpulowych (chyba Koncert). Mówi tam, że strasznie trudno jest taki kupić. Ktoś skomentował, że trudno jest kupić, bo wszystkie są u niego w pokoju.
@januszkowalski864
@januszkowalski864 9 ай бұрын
@@lukask7445 Mam to co lubię i lubię to co mam.
@hellsing-b5c
@hellsing-b5c 9 ай бұрын
Ja mam Braun et 23 sprawny
Najstarszy Towar Modny [TOWARY MODNE 250]
20:25
Adam Śmiałek
Рет қаралды 10 М.
Po prostu żelazko [TOWARY MODNE 114]
18:55
Adam Śmiałek
Рет қаралды 50 М.
Cheerleader Transformation That Left Everyone Speechless! #shorts
00:27
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 16 МЛН
Сестра обхитрила!
00:17
Victoria Portfolio
Рет қаралды 958 М.
My scorpion was taken away from me 😢
00:55
TyphoonFast 5
Рет қаралды 2,7 МЛН
Tekstofon - dziadek SMS-ów [TOWARY MODNE 215]
20:09
Adam Śmiałek
Рет қаралды 23 М.
Commodore 64 i stacja 1541 [TOWARY MODNE 64]
18:55
Adam Śmiałek
Рет қаралды 63 М.
STARE RADIA LAMPOWE. GRUNDIG Type 2042 W. Przegląd i naprawa.
19:18
Robert Rachalski
Рет қаралды 2,2 М.
Lena - radio z kuchni [TOWARY MODNE 212]
20:30
Adam Śmiałek
Рет қаралды 26 М.
Ciekawe miejsca - Royal Air Force Museum [TOWARY MODNE 210]
19:51
Adam Śmiałek
Рет қаралды 21 М.
Radio Szarotka. [TOWARY MODNE 158]
22:28
Adam Śmiałek
Рет қаралды 40 М.
Ostatni ZX Spectrum [TOWARY MODNE 211]
24:08
Adam Śmiałek
Рет қаралды 31 М.
Polskie układy scalone [TOWARY MODNE 111]
25:24
Adam Śmiałek
Рет қаралды 65 М.
Commodore 64 - król komputerów [TOWARY MODNE 62]
20:40
Adam Śmiałek
Рет қаралды 96 М.
Cheerleader Transformation That Left Everyone Speechless! #shorts
00:27
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 16 МЛН