Chodź egzamin już dawno za mną ale dalej jest to bardzo interesujące. Dzięki za to co robisz...
@Antonio_Vargas Жыл бұрын
Chodź😀
@matveyshishov2 жыл бұрын
That's a beautiful idea, thank you!
@fizyka.nietylkodlaorlow2 жыл бұрын
Thank you for your comment. I am happy you like it.
@boguslawiwanowski228511 ай бұрын
No ale jest moment żyroskopowy, który powinien stabilizować ruch względem jednej, "wyjściowej" osi obrotu :/
@fizyka.nietylkodlaorlow11 ай бұрын
Obrót wokół osi o najmniejszym i największym momencie bezwładności jest rzeczywiście stabilny (pokazuję to tutaj kzbin.info/www/bejne/g6DFfqaCq6ycgtU ) Stąd się bierze intuicja o "stabilizacji" w obrotach. Ale gdy obrót jest wokół osi o pośrednim momencie bezwładności, to właśnie pojawia się niestabilność. Moment pędu jest wciąż zachowany.
@fizyka.nietylkodlaorlow11 ай бұрын
Temat ten zwykle nie jest poruszany w nauczaniu fizyki. Zwykle pokazuje się przykłady stabilnych obrotów i efekt Dżanibekowa może zaskakiwać.
@kakakakamilllo63338 ай бұрын
BELBEK Płaska ziemia
@wiesawkazimierczak1264 Жыл бұрын
Ziemia jest wielo warstwowa można przyjąć ze albo wcale albo zadko to występuje ale księżyc mars powinny fikać stałe jądra , a to się nie dzieje i to jest ciekawostka , nie może coś być i nie być prawda!
@fizyka.nietylkodlaorlow Жыл бұрын
Zapewne Ziemia i inne planety obracają się względem osi o największym momencie bezwładności i wtedy efekt nie występuje. Efekt występuje przy obrocie wokół osi o pośrednim momencie bezwładności.
@jakubstanko2211Ай бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlowno ok ale w przypadku ziemi wnętrze jest płynne a co za tym idzie mogą występować okresowo zmiany koncentracji masy w różnych lokacjach wewnątrz planety a takie zjawisko jak najbardziej może powodować efekt Dżanibekowa w skali całej planety , temat bardzo interesujący i chyba niedoceniany w głównej naukowek narracji