Byku, wielki ukłon w Twoją stronę za to co robisz i w jaki sposób przekazujesz wiedzę którą posiadasz . jeszcze większy ukłon , że dzielisz się z innymi w sposób zrozumiały . Osobiście jestem zafascynowany tym co robisz i wiedza którą dysponujesz. kawał dobrej roboty.pozdrawiam
@matt44362 жыл бұрын
Dziękować
@Ciosek32 жыл бұрын
Ogromny szacunek dla Ciebie za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. 90 % fachowców nie chce się tym podzielić za DARMO. Nie wiem, chyba boją się, że jeden z drugim otworzą firmy i będzie konkurencja, albo "chcesz coś wiedzieć to sobie poczytaj". KZbin to też źródło wiedzy. Miło posłuchać prawdziwego fachowca i pasjonata. Opowiadasz na temat i konkretnie bez zbędnego "pitu pitu" dlatego bardzo Cię cenię. Pozdrawiam
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
1:16:00 to jest pytanie dotyczące efektu naskórkowość. Odpowiedz prawidłowa to jest że: efekt naskórkowość jest pomijalny dla częstotliwość 50 Hz przy przewodach o przekroju mniejszym niż 200 mm², a zakładam że 25 mm² to maksimum jakie możemy spotkać w naszych domach. Jest istotny w telekomunikacji powyżej częstotliwość akustycznych. Są wzory dla jakich częstotliwość ten efekt jest istotny dla jakich wymiarów geometrycznych, ale ich nie pamiętam, bo użyłem ich chyba 3 razy wżyciu.
@miroslawrajca20222 жыл бұрын
Super dzięki, znowu świetnie się to ogląda czekam na temat Układ TT... Pozdrawiam
@bawat38252 жыл бұрын
Witam Czy mogę w mieszkaniu zastosować ogranicznik przepięć typu drugiego 4+0 .WLZ już jest po podziale wchodzi pięć przewodów do mieszkania L1, L2, L3,N,Pe.Nie ma możliwości zrobienia uziemienia .Czy ogranicznik przepięć może być nie uziemiony tylko podłączony do przewodu Pe.
@zpe2 жыл бұрын
Może być. Tylko w mieszkaniu T2. Inny nie bardzo ma sens.
@EmiNetworks2 жыл бұрын
36:52 Żaden SPD nie chroni przed przepięciami o częstotliwości sieciowej. Mało tego, takie SPD należy chronić przed takimi przepięciami. To co mówisz o 255 V to maksymalne napięcie AC z jakim może pracować SPD bez jego uszkodzenia - ciągła/trwała praca. Dobre warystory chyba wytrzymują do 270 V. DEHN deklaruje, że jego SPD wytrzymają napięcie miedzyfazowe przez 120 minut. Starsze modele o ile pamiętam 4, czy 5 minut. Jakieś tanie bez wymieniania marek może dojść do samozapłonu takiego ogranicznika przepięć. W sieci jest kilka fotek rozdzielnic spalonych od samozapłonu SPD warystorowego po stracie PEN. SPD służą tylko do ochrony przed przepięciami atmosferycznymi. Np. DEHNflex T3 Up = [L-N] / [L/N-PE] (UP ) ≤ 1250 / ≤ 1500 V dla prądu wyładowczego o kształcie fali 8/20 μs. Dla prądu udarowego o kształcie fali 10/350 μs podobnie ≤ 1500 V np. dehnventil/shield. Jak widać T3 ogranicza napięcie ≤ 1250 V, ale to jest tylko peak napięciowy, gdzie większość AGD/RTV powinno przeżyć przy dużym szczęściu, albo i nie. Tutaj jest kolejny problem. Ludzie nie montują T3 przy urządzeniach końcowych a wraz z długością przewodu o przekroju okrągłym rośnie jego indukcyjność. Co z tego, że T1 i T2 ograniczy przepięcie jak ono wzrośnie przy urządzeniu końcowym oddalonym od rozdzielnicy 10-15- 20 metrów? Bez T3 taka ochrona jest pozbawiona sensu. Do ochrony przed przepięciami o częstotliwości sieciowej służy np. DEHN POP+MCB ( nr. kat. 900 766), albo "zabawki" od CYRUSa HV-260 z "przepiecia kropka pe-el". Chyba nic innego nie ma na rynku. U ludzi u których doszło do zadziałania SPD i pokazało się tzw. czerwone okienko to moim zdaniem na 99,9% wynikało z wadliwości warystora niskiej jakości, który zaczął "przepuszczać" aż do momentu stanu zwarciowego. Doszło do zadziałania zabezpieczenia termicznego poprzez roztopienie cyny i rozłączenia warystora od obwodu. Niektórzy nie mieli takiego szczęścia z racji nie zadziałania termika i w takiej sytuacji warystor zaczyna się grzać aż do samozapłonu... 40:32 Dobezpieczanie SPD nie jest trudnym tematem. Z reguły w gospodarstwach domowych nie dobezpieczamy SPD, bo nie ma takiej potrzeby a nawet nie powinno się. Tym bardziej nie dobezpieczamy SPD warystorowego, bo tam nie ma co dobezpieczać - tam nie występuje zjawisko prądu następczego. Poza tym łuk prądu następczego powinien sam zgasnąć po zadziałaniu SPD, bo prąd i napięcie naturalnie przechodzi przez zero. Zdolności SPD np. DHEHNventil do zgaszenia łuku prądu następczego to o ile pamiętam 50 000 A? Ostatnia kwestia - pakowanie topików do rozdzielnic jest chorym pomysłem, gdzie modułowe podstawy bezpiecznikowe nie posiadają komór gaszeniowych. Do tego taką podstawę bezpiecznikową i tak należy najlepiej otwierać beznapięciowo. Domowy laik lepiej, żeby nie miał kontaktu z topikami i takimi podstawami bezpiecznikowymi. Od tego są automaty do domu.
@zpe2 жыл бұрын
To co piszesz na temat SPD brzmi bardzo sensownie i dziękuję, że poświęciłeś Swój czas na tak obszerne wyjaśnienia. Planuję film odnośnie takich przepięć o częstotliwości sieciowej i radzenia sobie z nimi, czyli m.in. sprawdzę jak zachowa się taki SPD typu 3 w takich sytuacjach (może sprawdzę kilka, DEHN, OBO i SIMTEC), jaki wpływ ma odpowiednie uziemienie punktu podziału PEN jeśli PEN na sieci ulegnie uszkodzeniu, itp. Jeśli jest faktycznie tak jak piszesz to będzie to jednoznacznie sprawdzone. Żaden instalator nie marnuje urządzeń kosztujących kilkaset złotych, żeby sprawdzić jak się zachowa, a ja właśnie mam zamiar coś takiego zrobić i zrobię na pewno. Widzę, że masz sporą wiedzę na ten temat. Dzięki. Takie komentarze są bardzo cenne i mi również pozwalają ukierunkować ten kanał, a także poszerzać swoją wiedzę. Jeśli chodzi o SPD warystorowe to mówiłem, że jeśli komuś zależy na ciągłości zasilania, to może dobezpieczyć na wypadek trwałego zwarcia w warystorze,, żeby przedlicznikowe nie wywaliło. Jeśli chodzi o te podstawy bezpiecznikowe to pisałem Ci w innym komentarzu.
@1pskgrom8 ай бұрын
Überspannungsschutz konfigurator firmy na H wpisujecie co trzeba chronić itd.
@EmiNetworks2 жыл бұрын
1:04:40 Nie powinno się przedłużać, czy łączyć odejścia do uziomu linką 25, czy 35 mm^2. Minimalny przekrój dla miedzi to 60 mm^2 o ile pamiętam. Dla stali ocynkowanej ogniowo i nierdzewki to chyba 90 mm^2. Klasycznie kładzie się bednarki 25x4, albo 30x4, więc o przekrojach100-120 mm^2. To akurat jest unormowane i nie ma jakieś swojego widzi-mi-się. Choć trzeba podkreślić, że w Polsce normy nie stanowią prawa a są tylko zaleceniem. Chyba, że do jakiejś normy odnosi się zapis z Rozporządzenia Ministra, więc taka norma ma swoją moc prawną. Jedyne, słuszne rozwiązanie to przedłużenie bednarki drugą bednarką z zakładem mniej więcej 30 cm i albo to spawamy, albo skręcamy kilkoma śrubami M10 - najlepiej to i to razem.
@zpe2 жыл бұрын
Zgadzam się z Tobą ale nie zawsze są takie możliwości techniczne i finansowe. Jeśli chodzi o przekroje, to z tego co wiem dla miedzi 25mm2 do instalacji przeciwporażeniowej, a do odgromowej 50mm2, ale czy traktujemy to jako uziom odgromowy? Kwestia interpretacji...
@zpe2 жыл бұрын
Dla celów przeciwporażeniowych dopuszcza się 16mm2 jeśli nie jest narażony na uszkodzenie i korozję.
@EmiNetworks2 жыл бұрын
@@zpe Odprowadzenie do uziomu jest jego elementem, częścią. Instalacja odgromowa nie jest częścią uziomu, tylko jest przyłączona do uziomu. Nie ma chyba czegoś takiego jak "uziom odgromowy", czy przeciwporażeniowy. Uziom otokowy, czy fundamentowy jest jeden bez względu, czy budynek ma instalację odgromową, czy nie - wykonuje się go tak samo. Uziom bez przyłączonej instalacji odgromowej pełni funkcję ekwipotencjalizacji budynku i przyjmowania poprzez SPD przywleczonych przepięć przez sieć publiczną z wyładowań atmosferycznych, albo przepięć łączeniowych. BTW, to 50 mm^2 to przypadkiem nie odnosi się do minimalnego przekroju odprowadzeń w instalacji odgromowej, czyli drutu stalowego o średnicy 8 mm(50mm^2)? Gdzieś na RST stronie chyba są opisane przekroje według norm dla danego materiału z jakiego są wykonane. Jak masz ochotę to poszukaj i popraw mnie jak napisałem gdzieś bzdurę. Piszę z pamięci.
@zpe2 жыл бұрын
Nie. To są dopuszczalne wymiary poprzeczne uziomu sztucznego wykonanego z miedzi linką. Ale to dotyczy uziomu a nie przewodów odprowadzających. Nie wiem czy jest to gdzieś jasno doprecyzowane, jeśli chodzi o przewody odprowadzające, itp.
@zpe2 жыл бұрын
Ogólnie masz bardzo restrykcyjne podejście i słusznie, jakby tak wykonywać instalację to na pewno byłoby super bezpiecznie ale byłoby ciężko kogokolwiek przekonać do wykonania i zapłacenia za instalację wykonaną w 100% zgodnie normami, które w wielu przypadkach i tak są niedoprecyzowane. Twoje podejście jest dobre, ale często nierealne do zastosowania w praktyce. Już widzę, jak ktoś nie zrobił bednarki pod rozdzielnicą i przedłuża 5-10m do uziomu linką LgY 70mm2...
@simicidoru95252 жыл бұрын
,👍🏼👍🏼👍🏼
@YouMarshalTube2 жыл бұрын
Muszę dopytać bo nie jestem elektrykiem a próbuje rozdzielnie składać :) Czy dla WLZ 5xX (podział PEN w złączu kablowym) coś się zmieniana w schemacie z agregatem oprócz tego że N idzie bezpośrednio do przełącznika 1-0-2? Co z ogranicznikiem? 4+0 czy 3+1 może?
@jacekadamczyk6023 Жыл бұрын
Połączenie przewodu ochronnego Z neutralnym w gniazdku?
@Adi-vj8gn2 жыл бұрын
Mam takie pytanie... czy mógłbym przedłużyć bednarke lina stalowa ?
@zpe2 жыл бұрын
Norma PN-HD 60364 dopuszcza uziemienie linką stalową ocynkowaną o przekroju min. 70mm2
@Adi-vj8gn2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź ale trochę nie doprecyzowałem pytanie posiadam liny stalowe zwykle nie ocynkowane i uziemienie chce zrobic na bednarce i szpilkach wedle sztuki a zastanawiam się czy po odpowiednim zabezpieczeniu łączenia liny z bednarka mógłbym polepszyć jeszcze ten uziom Ps zakupiłem Excela podział obwodów- robi robotę jestem zadowolony dzięki
@zpe2 жыл бұрын
Czyli lina stalowa będzie dodatkowym uziemieniem ? Ogólnie można to połączyć, tylko ta zwykła stal szybko skoroduje, ale jako dodatkowy uziom na pewno polepszy parametry. Łączenie najlepiej zabezpieczyć taśmą DENSO.
@Adi-vj8gn2 жыл бұрын
Tak dlatego że mam takie kawałki po 20m i nie mam co z tym zrobić i tak pomyślałem żeby to połączyć z bednarka i jak będę kopal pod kabel od skrzynki do rozdzielni to to wrzucić za jedną droga Dziękuję jeszcze raz za podpowiedz tasme napewno też kupię
@bogusawszymanski8382 жыл бұрын
Witam! Nie komplikować systemów! Inaczej gdy sieć napow, inaczej w ziemi zasilanie kablowe w miastach! Z ,pow dla fachowców !
@beno202 жыл бұрын
Witam, na początek chciałem podziękować za wiedzę i mam pytanie w jaki sposób pętla zwarcia może zamknąć się przez ziemię, gdzie miedzy uziomem budynku, a uziomem lini niskiego napięcia występuje duża odległość? Pozdrawiam.
@zpe2 жыл бұрын
I tak się zamknie, tylko impedancja takiej pętli może być duża. Dlatego robi się pomiary, aby to sprawdzić.
@krystian85082 жыл бұрын
Jak zwykle lapa w górę. Co do kwestii pytań, po prostu nie patrz na to czy odpowiesz na wszystkie czy nie, bo jak będziesz miał 100k subskrypcji, to lista postów będzie lecieć jak shinkansen ;). Myślę, że wystarczy, że masz 2h czasu i omówisz tyle ile dasz radę. I też będzie git.
@zpe2 жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo. No właśnie chyba muszę zmienić podejście bo pod koniec już byłem trochę zmęczony gadaniem i poddenerwowany, że dużo pytań, a do tego części z nich nie rozumiałem bo były dziwinie skonstruowane lub po prostu nie były skonstruowane tak jak ja bym je skonstruował i mózg już odmawiał funkcjonowania... pozdrawiam
@takponiekad3652 Жыл бұрын
Rozwiązanie z (ewentualną) wyspą TT wydaje się być dobrym pomysłem w sytuacji, gdy np. mamy mały obiekt zasilany starą instalacją, w której nie ma pewności, czy zasilający przewód neutralny to N, czy może PEN. Dobrym przykladem może być domek na działce. Takie działki i stojące na nich domki często są bardzo stare. Rozprowadzone po ogródkach linie kablowe może miały dokumentację w XX wieku, ale i to nie jest pewne. Odtworzenie dokumentacji wprawdzie jest obowiązkiem administratora, tak samo jak dbanie o odpowiedni stan techniczny, ale wiadomo, jak wygląda rzeczywistość. Być może pierwotnie kable były ułożone na działkach jako TN-C, ale pewności często nie ma. Połączenia śrubowe w skrzynkach po drodze też mogą pozostawiać wiele do życzenia. Najbezpieczniejsze wydaje się tu zastosowanie oddzielnego własnego uziemienia (uziom prętowy pogrążony w okolicy domku) i rozprowadzenie go przez (zazwyczaj bardzo prostą) rozdzielnicę domku do wszystkich gniazdek. Nie musimy nawet kuć ścian. Przewód PE można położyć w korytkach ułożonych na ścianach. Gniazdka trzeba oczywiście wymienić na te ze stykiem ochronnym (gniazdka z bolcem). Oczywiście nie osiągniemy skutecznej ochrony bez użycia wyłącznika różnicowoprądowego, ale to przypadłość większości instalacji TT. Rozwiązanie dość tanie, a to ważne, bo ogródki działkowe raczej nie są użytkowane przez milionerów. Pamiętać należy, że żadna ochrona nie będzie godna zaufania, jeżeli nie przeprowadzi się pomiarów. Dla bezpieczeństwa ważne jest też, aby nie mieszać w jednym obiekcie różnych układów sieci. Np. zastosowanie w jednym budynku TN-C i TT to igranie z ludzkim życiem.
@bucior87962 жыл бұрын
Witam. Jaki WLZ dać na odległość 50m 10mm kwadrat czy 16 ewentualnie ile mm aluminium dom jednorodzinny przyłącze 15 kw
@lalababa95382 жыл бұрын
Spadek napięcia przy instalacji trójfazowe i przy miedzi wynosi 0.78% i wystarczy ale pytanie jak z późniejsza rozbudowa . Lepiej niech odpowie nasz kolega z ZPE.
@zpe2 жыл бұрын
Do 50m 10mm2 wystarczy, powyżej 50m myślałbym już nad 16mm2. Przy alu stopień wyżej 16mm2/25mm2.
@grzegorzkordel44472 жыл бұрын
A można by było dać Al 35mm2 bo podobna cena do Ale 25mm2
@pawemargol30952 жыл бұрын
Witam szefa, moze film gdzie wpiac przełącznik sieć/0/agregat, chcialbym przed nim dac osobny wylacznik od sieci i czy ochronnik przepieciowy za wylacznikiem 1/0/2 bedzie dobrze
@zpe2 жыл бұрын
Zrobiłem schemat do tego zagadnienia i wrzuciłem na grupę na FB i na KZbin. link: zpe24.pl/wp-content/uploads/2022/02/agregat_tn_c.png
@sebastianbonkowski42672 жыл бұрын
@@zpe A jak w tym schemacie podłączyć kontrolki faz aby było wiadomo ze prąd z sieci już jest ?
@Kotarns2 жыл бұрын
A co w przypadku gdy z GSU idzie jedna linka LgY. Podpiąc ja do ogranicznika i zrobic przejscie do ZUGA czy do ZUGA i potem do ogranicznika ?
@zpe2 жыл бұрын
Linka do ogranicznika i potem z ogranicznika do ZUG-a.
@Kotarns2 жыл бұрын
@@zpe dzięki, a jak ogranicznik ma uziom i Pen (dehnshield) to co zrobić z tym drugim wolnym miejscem
@zpe2 жыл бұрын
Te zaciski są ze sobą połączone. Do jednego podłącz uziom a do drugiego mostek do PEN
@Kotarns2 жыл бұрын
@@zpe Dzięki, ma to sens. Tylko czy jest szansa że zaciski w ograniczniku jakimś cudem się rozłącza to nie stracę wtedy PE ?. A może dać tuleje podwójna na jeden zacisk bezpośrednio zrobić mostek do Pen z uziemienia. Hmm co instalacja to wiele możliwości...
@zpe2 жыл бұрын
Nie rozłączą się bo jest to jeden blok z dwoma zaciskami. Spokojnie, żadna tuleja.
@DawidKliszewski2 жыл бұрын
Ogranicznik DEHN guard ma dobezpieczenie w sobie. Mozna doczytac o tym na ich stronach i w kartach technicznych. Ciekawostka dla mnie, ze "czerwone pole", ktore pojawia sie na module ogranicznika w razie uszkodzenia, dotyczy wlasnie tego zabezpieczenia w ograniczniku, a nie samego warystora. Doczytalem ostatnio, jak szukalem informacji czy dobezpieczac. Pozdrawiam.
@piotrb92482 жыл бұрын
Stara instalacja bezklasowa na aluminium. Czy można ROZDZIELIĆ przewód zerowy aluminiowy na złączce WAGO (+pasta) - na miedziany przewód "neutralny" i ochronny i oba te przewody dopiero wtedy podpiąć do gniazdka (osobno nie robiąc zwierki w gniazdku)? Niektórzy twierdzą, że to jest niedopuszczalne. Niby zwiększamy ilość z 3 do 5 punktów połączenia, ale połączenie aluminium w złączce jest chyba pewniejsze niż na śrubce w gniazdku.
@zpe2 жыл бұрын
Nie ma na to dobrej rady. W obu sytuacjach może nastąpić upalenie się przewodu aluminiowego.
@drbrzez78192 жыл бұрын
Czy do takiego układu z 24 minuty nada się ogranicznik 3+1? Właśnie taki mam zamontowany u siebie. Jeszcze pytanie z innej beczki, jeżeli mam siec tn-c-s w domu i rozłącznik 3p+n a agregat jest wpinany w gniazdo siłowe w garażu, to ogranicznik który jest zamontowany w RG, zaraz za rozłącznikiem 3p+n, zadziała na przepięcie z agregatu? Kierunek przepływu prądu z agregatu wygląda następująco: agregat -> gniazdo siłowe -> wyłącznik nadprądowy -> rcd -> blok rozdzielczy -> i dopiero za nim jest ogranicznik. Pozdrawiam i dzięki z góry za odpowiedź
@drbrzez78192 жыл бұрын
PS, połączenie wygląda w ten sposób bo nie ma na razie możliwości doprowadzenia osobnego przewodu do agregatu i zastosowanie przełącznika agregat/sieć
@zpe2 жыл бұрын
Możesz dać ogranicznik 3+1. Jeśli chodzi o agregat i przepięcie to o jakim przepięciu z agregatu mówisz? Ogólnie nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie pytanie, bo nie znam całej instalacji, a nawet jakbym znał, to i tak nie mógłbym odpowiedzieć czy zadziała czy nie zadziała. Ochrona przeciwprzepięciowa to nie tylko ogranicznik przepięć, to wiele innych czynników. Nie da się odpowiedzieć czy zadziała i co wg pana znaczy zadziała. Ogranicznik przepięć w rozdzielnicy ma na celu obniżenie napięcia na urządzeniach końcowych do
@Roger_exe2 жыл бұрын
Wyspa TT - Konieczne - przekrój przewodu poniżej 10 mm2
@zpe2 жыл бұрын
No tak. Masz rację. Mój błąd. Nie zakodowałem że była mowa o 4x6mm2. Dlatego muszę zmienić trochę formę tego live. Za dużo pytań na raz, umysł nie ogarnia.
@Roger_exe2 жыл бұрын
@@zpe nic nie zmieniaj, wszystko jest wporządku. Inaczej robi się LIVE a inaczej komentuje oglądając na spokojnie. A zawsze pod zapisem można coś sprostować lub doprecyzować ;)
@radzio1322 жыл бұрын
Dlaczego ponizej 10mm2?
@Roger_exe2 жыл бұрын
@@radzio132 to była odpowiedz do treści filmu. Powstała wyspa tt bo przekrój pen był poniżej 10 mm2 czyli niezgodnie z normą.
@radzio1322 жыл бұрын
@@Roger_exe aaa dzieki, zobaczylem komentarz i mnie to zastanowilo :)
@dafidafi81022 жыл бұрын
Jeżeli by można było to odcinek o sterowaniu roletami okiennymi jakie okablowanie przyciski centralne proste sterowanie roletami jakie przewody itd
@zpe2 жыл бұрын
Jest na liście.
@Mateusz-zo1mm2 жыл бұрын
Czyli jeśli z skrzynki ZE z licznikiem wychodzę na dom przewodem 4x6 to nie rozdzielam w rozdzielnicy przewodu PEN tylko traktuje go jako N i EN uziemiam sam do gruntu zgadza się ?
@mateuszmazur19802 жыл бұрын
Tak informacyjne. Omawiana torba BS.T20 na znany portalu aukcyjnym potaniała do 276,62 PLN (z przesyłką jak ktoś ma SMART). Czy to okazja czy nie to nie wiem, nie umiem ocenić ile historycznie kosztowała ale daje znać.
@zpe2 жыл бұрын
A co? Skusiłeś się? 😉
@mateuszmazur19802 жыл бұрын
@@zpe a tak :) na razie nie przepakowałem się jeszcze (obecnie dwie mniejsze i skrzyneczka). Jest duża, większa niż wyobrażałem sobie (pomimo znanych wymiarów) ale w końcu będę w jednej a nie z tobołkami latam.
@aleksander16102 жыл бұрын
A czym się różni 3+1 od 3+0 bo u mnie wchodzi od słupa do złącza przy liczniku na zewnątrz budynku 4 przewody więc z kąd mam wiedzieć czym jest ten 4 przewód
@tradycja612 жыл бұрын
3+1 ma N a 3+0 nie ma. 4 przewody to 3 fazy i PEN zapewne.
@aleksander16102 жыл бұрын
@@tradycja61 czyli 3+0 nie ma przewodu neutralnego tylko uziemiający
@zpe2 жыл бұрын
L1, L2, L3, PEN/uziemienie
@mechanik_opr932 жыл бұрын
Proponuję przy następnym live opcję czatu włączyć dopiero po omówieniu tematu przewodniego, jeśli jest taka możliwość. Wtedy będziesz na bieżąco mógł odpowiedzieć na pytania widzów
@zpe2 жыл бұрын
Ciekawy pomysł, zobaczę czy jest taka opcja
@PB-od4gk2 жыл бұрын
Witam, nie było odp w filmie więc znowu pytam. Dom z podziałem pen w piwnicy a piętro nadal działa z pen. Ogranicznik założyć na górze koło licznika przed podziałem pen? Zabezpieczy cały dom czy tylko piętro?
@zpe2 жыл бұрын
Odpowiadałem na to pytanie. Ogranicznik dajesz tam gdzie wchodzi zasilanie. Nie wiem gdzie masz zasilanie, ale wynika, że na piętrze i tam dajesz ogranicznik.
@PB-od4gk2 жыл бұрын
@@zpe zasilanie mam na piętrze. Chciałbym dać dehn 941300 ale raz że jest zaje drogi a dwa on chyba nie ma wymiennych wkładek i jak zdechnie to muszę kupić cały nowy. Znasz może jakiś równie dobry ale z wymiennymi wkładkami na iskiernikach bo wg mnie te na warystorach są słabe?
@1NeUtRaLnY12 жыл бұрын
39:39
@zpe2 жыл бұрын
Wszędzie zapłacisz. Niestety tyle to kosztuje. Jak chcesz taniej to warystory 🤷♂️
@PB-od4gk2 жыл бұрын
@@zpe ale zabezpieczy całą instalację tzn i piętro i piwnicę?
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
Właśnie przełącznik sieć agregat jest wskazaniem do wyspy TT choć nie zawsze. Szczerze nigdy nie podłączałem agregata w miejscu gdzie jednoznacznie był układ TN. Wszędzie gdzie podłączałem agregat dostawca nie był w stanie jednoznacznie udzielić informacji jaki jest układ sieci, co samo w sobie jest wskazaniem do wyspy TT lub jednoznacznie był układ TT. Brak jednoznaczniej informacji o układzie sieci jest wskazaniem do wyspy, bo wyspa TT jest znaczenie bezpieczniejszą sytuacją niż przeciwna sytuacja. W tym co narysowałeś agregat pracuje w układzie IT, bo N jest uziemiony przez ogranicznik przepięć. Nie wszystkie urządzenia działają poprawnie w układzie IT. Choć ja osobiście nie spotkałem się z takimi, albo inaczej wszystkie takie urządzenia z którymi miałem odczynienia działały poprawnie tylko w układzie TN-C, bo miały N na obudowie, ale podobno są piece gazowe które nie działają poprawnie w układzie IT, więc wolał bym uziemić przewód neutralny normalnie. Najchętniej zastosował bym coś ala TN-S. W mojej okolicy jednoznaczna informacja o układzie sieci to rzadkość. Z resztą u mnie ze wglądu na brak informacji o układzie wykonano układ TT z możliwością przełączenia na TN-C, bo czym na podstawie zabezpieczeń w mojej sieci zakład energetyczny oświadczył że mam układ TT. Przy kablu 4x6 musiał zastosować wyspę TT, bo minimalny przekrój przewodu PEN to 10 mm². Minimalny dla miedzi, bo nie wiem jaki jest minimalny dla srebra, ale zakładam że to była miedz, bo chyba teraz tylko miedz się spotyka o przekroju 6 mm².
@michalwojtass1769 Жыл бұрын
Niezorzumiale - i to prawie wszyscy tak gmatwają zamiast tłumaczyć. A chodzi o to że na N pojawi się potenciał (V) który moze być niebezpieczny
@komandoszynszyl98832 жыл бұрын
Zrób coś o pomiarach
@EmiNetworks2 жыл бұрын
Niestety, u mnie PGE Białystok nie pozwala ani na ogranicznik mocy ani na wyłącznik nadprądowy selektywny. Od kilkudziesieciu lat nakazują monotować wyłączniki nadprądowe o charakterystyce C jako zabezpieczenie przedlicznikowe. Totalny idiotyzm. Także WLZ musi być 5 przewodowa, mimo, że WLZ jest po stronie Odbiorcy. Kolejny idiotyzm.
@zpe2 жыл бұрын
Może kiedyś przejrzą na oczy.
@w84u62 жыл бұрын
Dużo i wyczerpująco pokazujesz , poproszę o przykład rozdzielnicy pod pompę ciepła jedno i trójfazową, z licznikiem i zabezpieczeniami ...
@zpe2 жыл бұрын
Jak będzie okazja, czemu nie. Zapiszę na listę ;-)