W ruchu prostoliniowym (a obrotowym) są analogie : położenie x (kąt alfa); prędkość v (prędkość kątowa w); przyspieszenie a (przyspieszenie kątowe e); odpowiedniki wzorów takie: pęd =p =mv (moment pędu b=Iw); siła F=ma i moment siły (M=Ie) ; a energia kinetyczna E = (mv^2) /2 i (E= (Iw^2) / 2) i i są zasady zachowania pędu (i momentu pędu). można tak zapamiętać: m I v w p b F M
@fizyka_ktora_zrozumiesz5 ай бұрын
Wszystko szczera prawda! :) Dzięki za ten wartościowy komentarz :)
@karhez16327 күн бұрын
1:37:41 dlaczego nie uwzględniamy w zapisie energii strat które pójdą pracę wykonywaną przez tarcie W? czy to dlatego że siłę tarcia uwzględniamy w ruchu obrotowym?
@fizyka_ktora_zrozumiesz26 күн бұрын
Gdy jest ruch bez poślizgu, to mamy do czynienia z tarciem STATYCZNYM. Oznacza to, ze to tarcie działa na zerowej drodze (wynika to z faktu, że chwilowy punkt styku z podłożem jest nieruchomy, bo prędkość w ruchu postępowym i obrotowym jest taka sama co do wartości, ale przeciwna co do zwrotu). Praca siły tarcia wynosi zatem 0, bo droga jest 0. Nie ma więc strat. Starty są gdy jest ruch z poślizgiem - wówczas zamiast tarcia statycznego mamy tarce kinetyczne i wtedy faktycznie piszemy stratę jako pracę przeciwko sile tarcia, czyli T*s.