Martin Rybář: Recept na výrobu hmoty ze světla (Pátečníci 22.7.2022)

  Рет қаралды 16,250

LLionTV

LLionTV

Күн бұрын

Пікірлер: 28
@ivanhornak4547
@ivanhornak4547 2 жыл бұрын
Výborný názorný zaujímavý AMEN
@mirekblazek1960
@mirekblazek1960 2 жыл бұрын
Moc bavilo, díky!
@tomaspecl1082
@tomaspecl1082 2 жыл бұрын
8:20 mám za to, že pro pole ve smyslu fyziky se v angličtině používá field a ne array. Array se do češtiny sice také překládá jako pole ale pak je to ve smyslu pole prvků (v programování).
@NOT_NativeEN_Speaker
@NOT_NativeEN_Speaker 2 жыл бұрын
Agreed (z toho taky usuzuju, jakou kvalitu má práce včech těch non-native English speaking lidí v CERNu, kteří to pak navíc všechno publikují "anglicky" :) Na druhou stranu amíci zase dělají mega chaos s těma jejich palcema a librama (sondy napálený omylem natvrdo do Marsu apod. :) takže si asi není ani z jedný strany Atlantiku co vyčítat :))) PS Jsem se jako kluk učil Esperanto (uměle vytvořený navrhovaný jednotný mezinárodní jazyk zcela bez výjimek apod., tedy zcela jednoznačný a srozumitelný), možná kdyby přežilo a rozšířilo se, třeba už by jsme lítali na dovču k Alpha Centauri :) Ale to my lidstvo ne, bez pořádný porce chaosu v ranních Zprávách my ani ránu :))) Kdyby aspoň někdo vyházel výjimky z angličtiny nebo tak něco... Chjooo.
@tomaspecl1082
@tomaspecl1082 2 жыл бұрын
@@NOT_NativeEN_Speaker no s tou (ne)pravidelností jazyků to vidím podobně. Po cca šesti letech učení němčiny bych se moc nedomluvil. Kdybych měl možnost se učit třeba to esperanto (ani na základní ani na střední škole nebyla), tak bych to teď nejspíš uměl podstatně lépe než němčinu.
@NOT_NativeEN_Speaker
@NOT_NativeEN_Speaker 2 жыл бұрын
@@tomaspecl1082 Cítím s Tebou. Už jsem z toho věčnýho anglickýho "dogS run..." a "he runS..." dost na hlavu LOL
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 8 ай бұрын
@@NOT_NativeEN_Speaker :) Musíme přijít s něčím tak revolučním ve fyzice, že vědecká komunikace se bude povinně odehrávat v češtině. :)
@NOT_NativeEN_Speaker
@NOT_NativeEN_Speaker 8 ай бұрын
@@DL-kc8fc Jedině souhlas 👍 Věčná škoda, že Járu Cimrmana na západě všichni jen zneužili a okradli, úcta žádná. Pacholci jedni západní, nevychovaní, hanba jim! ☠😁
@bububu12345
@bububu12345 2 жыл бұрын
Síla medzi nabitými koulema💪🏻🎗️
@petr333333
@petr333333 2 жыл бұрын
Zdravím, mám pořád problém si představit elektromagnetické záření jako vlnění. Jednak proto, že elektromagnetické pole nelze chápat jako „médium“ (teorie éteru byla vyvrácena), které by se mohlo vlnit. Vlnění bez média, které by bylo jeho nositelem je pro mě nepředstavitelné. Dále mě zaráží i to, že se všude uvádí jenom vlnová délka, ale nikoliv výška. Každá vlna, pokud je skutečně vlnou v pravém slova smyslu a není to jenom metafora a čistě abstraktní konstrukce, tak musí mít i svou výšku. Velmi mě toto téma zajímá, můžete mě někdo prosím odkázat na nějaké zdroje, kde bych si dané otázky vyjasnil? Děkuji.
@jindrich2485
@jindrich2485 2 жыл бұрын
Pan Kulhánek by otázku na vlnění/částice odbyl tím, že ani jedno! ale jednoduše objekt mikrosvěta Vlnami se rozumí matematické funkce, které umožňují nějak vysvětlovat co a jak se v mikrosvětě děje. Teorie éteru byla vyvrácena. Otázka co si pod tím éterem představit. Princip neurčitosti způsobuje že prostor má nenulovou energii, která může plnit práci. Známí je pokus dvě desky které ve vakuu přiblížite a které se k sobě se přitáhnou. (Casimirův efekt, v mezeře mezi deskami je energie omezována, vně mohou vznikat/zanikat libovolně vlnové délky čímž vznikne tlak a vykoná se práce... Zákon zachování v otevřeném systému zdaleka platit nemusí a neplatí. Rovněž energie vakua výrazně mění náboje částic - stíní náboje takže jsou slabší a s přibližováním ke zdroji např elektronu náboj roste).... Pokud jde o vlnovou délku světla, tuším že výška je dána objekty mikrosvěta, které vzaruji stejně jako vlnová délka. Příklad s nespojitým polem - protože nevím co to byl éter, nazval bych to éterem je výstižný. Ty objekty na pružině se pohybují nespojite v nějakém rozsahu (daném matematikou maxvelovou a pravděpodobností) Takže každý prvek má dané frekvence i amplitudy. U radiovch vln, kde jsou možnosti tvarování antén podstatné rozmanitější lze měnit jak amlitudu tak vlnovou délku, pokud vím. Vlnová délka světla je spíš pravděpodobnostní vlna řekněme fotonu. Stejně tak se popisují elektrony a dnes dokonce dává smysl vlnové funkce počítat pro celé atomy (Ridbergovy). ... A traktát bych zakončil slovy pana Kulhánka na otázku, zda díky tomu bude levnejsi chlebay který vždy až rozčileně odpoví ano, díky základnímu výzkumu, fyzice a matematice je levnější chleba. Otázka ale je zda je právě levnější chleba to, co potřebujeme. Co opravdu potřebujeme ke štěstí? Eduarda Tomáš odpovida: "Není trvalého štěstí v žádném z předmětu světa, jen v nás"
@jindrich2485
@jindrich2485 2 жыл бұрын
Aha, pardon i vakuu přednášející rovněž hovoří :-)
@honzakcz7531
@honzakcz7531 2 жыл бұрын
Stačí, když pochopíte uspořádání fotonu. Foton je částice pohybující se v kruhu, kdy každou půlotočku se příčně přetočí o 180°. Z kruhu se rázem stává vlnovka neboli vlna. Éter není médiem, ale pohonem fotonů, ale to je dlouhý příběh. Výška vlny není udávána, protože lze podle ní charakterizovat zdroj a to vyvrací Einsteina. Navíc není jednoduše měřitelná na rozdíl od porovnávání vlnové délky.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 8 ай бұрын
Éter sice není, ale máme éterové teorie, například, superstruny... a předpokládá se jakési tkanivo prostoru... Éter byl prostě vyměněn za pole obecně a v podstatě už dnes nelze říci, že se něco odehrává mimo jakékoliv fyzikální pole. Co se týče "výšky" vlny, je to amplituda a je to periodické vychýlení od rovnovážné polohy. Tato výchylka (intenzita) je patrna v rámci nějakého fotodetektoru, ze kterého po osvitu obdržíme elektrický signál úměrný kvadrátu amplitudy elm vlny. Tedy energie fotonu je sic závislá na frekvenci, ale platí zde úměra mezi energií a výchylkou. Proto se amplituda separé neřeší. Při vyšších energiích převládá korpuskulární charakter - dualismus...
@jindrich2485
@jindrich2485 2 жыл бұрын
Děkuju. Rovněž se dají experimenty, ve kterých se měří zpomaleni fotonu v laserovchy svazcích. První bezu rychlosti světla další, snad aby se tolik netlačili krapet dorazí o chlup později. S tímto se např bude muset počítat, pokud by s e lasery či maséry používali k transportu energie
@igott-interpretaciagravita4262
@igott-interpretaciagravita4262 2 жыл бұрын
PS: pre divaka z publika: pokial nebudete trvat na tom, ze svetelny mec (cepel) musi byt cely zo svetla, potom vam ho viem vyrobit uz dnes, a bude mat velmi podobne vlastnosti ako ten z filmu SW, az na ten mega vykon:)
@jobik333
@jobik333 2 жыл бұрын
Proč se jmenují tyto přednášky z pátečnické ?
@honzakcz7531
@honzakcz7531 2 жыл бұрын
jsou to páteční přednášky, jako čtvrtek, patek, sobota.
@jirioto6089
@jirioto6089 2 жыл бұрын
Zjednodušená řešení předpovídají temnou hmotu-energii. Předpověděly by je řešení úplná? Pro zjednodušení používájí se matematické oscilátory jako křivkotvorné funkce. Příroda ve všech svých projevech neosciluje přesně matematickou funkcí. Matematika předpovídá rozvoj a progresi energie v čase se akumulovaným zkreslením, to není zanedbatelné.
@jakubjandourek2822
@jakubjandourek2822 Жыл бұрын
Ale nejdriv jsem myslel, ze jsem si omylem pustil Hunger Games. "A svetlo se oddelilo od latky..." Porad rikam, ze BIble je jen spatne pochopena ucebnice (astro)fyziky. :-)
@igott-interpretaciagravita4262
@igott-interpretaciagravita4262 2 жыл бұрын
zaujimava prednaska, ale NESPLNILA co slubovala:( trocha to rozvediem v bodoch: 1) naozaj o tom ako zo svetla urobit hmotu sme sa moc nedozvedeli, jaj vlastne stretnu sa dve elektricke polia OLOVA... 2) prednaska mala byt cela o tomto experimente s olovom, 3) ak je svetlo castica, tak by sa malo bezproblemov zrazat, ak je vlna, tak sa sprava ako pozorujeme, 4) elektricke pole ktore vytvara JADRO OLOVA podla mna nieje elektromagneticke ziarenie, lebo ako napoveda skratka EMZ - svetlo potrebuje jak elektricku zlozku tak magneticku.. 5) ako je to DOKAZ AUTORITOU, ale skor si myslim, ze asi nieje uplne realne otrhat jadru olova vsetky ELEKTRONY, takze to co sa zrazilo pri prelete jadier olova mohli byt prave dva elektrony:) v kazdom pripade, ocenujem tutp prednasku a prednasajuceho, a verim, ze bude aj druha cast, kde sa ponorime podrobnejsie do tohto experimentu z olovom.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 8 ай бұрын
Ono je to totiž podobné, jako v té císařsko-královské alchymistické kuchyni Rudolfa II. Ale je možné, že se omylem na něco kápne, jak to tak stávalo v celé historii. Prostředky na granty apod. byly vždy pod záminkami nepřesných interpretací...
@togr9932
@togr9932 2 жыл бұрын
Proboha, já taky nejsem žádný učiltel rétoriky... Zaseknutí, přeřeknutí či nějaké "eee" vem čert... Ale když přednášející téměř v každé větě pronese slovo PROSTĚ, tak to prostě zkazí celou prezentaci...
@honzakcz7531
@honzakcz7531 2 жыл бұрын
Ten recept jak vyrábět hmotu ze světla vám očividně chybí a ve skutečnosti nerozumíte ani vlastnímu modelu uspořádání hmoty, což je dost smutné, na to kolik vás je. Název přednášky byl úžasný, jen tomu chybí pochopení reality a následných kauzalit. Škoda. Možná vás potěší, že tento jev je v přírodě běžně užíván a bez něj byste tu vlastně nebyl.
@vendi558
@vendi558 2 жыл бұрын
To dávno známe. kzbin.info/www/bejne/laW1i3atn66ca6s
@jakubsvehla9698
@jakubsvehla9698 2 жыл бұрын
Famózní
@petrcifka
@petrcifka 2 жыл бұрын
Hej věda se nedělá s vložkou na hubě!!! Jděte s tím do pryč!
Petr Kulhánek: Verlindeho gravitace (Pátečníci 25.11.2022)
2:22:59
Michal Malinský: O budoucnosti hmoty (Pátečníci 20.5.2022)
1:49:18
The Lost World: Living Room Edition
0:46
Daniel LaBelle
Рет қаралды 27 МЛН
I'VE MADE A CUTE FLYING LOLLIPOP FOR MY KID #SHORTS
0:48
A Plus School
Рет қаралды 20 МЛН
Cesta na Měsíc, která se nepovedla - Ing. Tomáš Přibyl
1:54:09
Jihlavská astronomická společnost
Рет қаралды 92 М.
Tomáš Petrásek: Zánik Země
1:41:51
Planetárium Ostrava
Рет қаралды 75 М.
Kvantové jevy ve vesmíru
1:48:04
Planetum
Рет қаралды 170 М.
Petr Kulhánek, Verlindova gravitace aneb Gravitace jako pouhá iluze
1:49:31
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 86 М.
Malé a velké třesky v CERNu
1:43:21
Úterky s vědou
Рет қаралды 17 М.
Tomáš Petrásek: V džungli exoplanet (Živě Benátská 2, PřF UK, Praha)
1:38:35
Novinky z fyziky a astronomie 2021
1:48:27
Planetum
Рет қаралды 42 М.
Tomáš Petrásek - Všichni na Mars!!! Záznam přednášky Mars Society.
2:16:01
The Lost World: Living Room Edition
0:46
Daniel LaBelle
Рет қаралды 27 МЛН