Přesně tohoto se využívá v programování. Všechny "vyšší" operátory jsou vždy implementovány jako zjednodušený zápis složení těchto operátorů (protože se dají elektronicky velice snadno zapojit).
@cardinalityofaset49923 жыл бұрын
This is actually nice. Pro úplnou disjunkci je to pak úplně ez, protože úplna disjunkce je negací ekvivalence, takže jen znegujeme náš výrok pro ekvivalenci a máme hotovo :)
@partybather7 жыл бұрын
6:26 ríkáte ekvivalence místo implikace (možná by to chtělo opravit notací)
@matfy8 жыл бұрын
Váš příklad byl pro mě také novým. Děkuji
@MrAminuxik4 жыл бұрын
Je dobrý si to představit či nakreslit pomocí spínačů či rozpínačů zapojených buď sériově (and) či paralelně (or).
@martinnovak30918 жыл бұрын
Klasika :) logické obvody se musí dát poskládat pouze NANDem :)
@TheVulkan668 жыл бұрын
Dokonce stačí jeden operátor na zapsání jakékoliv výroku a to je NAND nebo NOR. Oba dva se často používají v číslicových elektrických obvodech.
@jakubsorna364 жыл бұрын
Vzhledem k tomu, že jsou to kombinace negace a konjunkce, nebo disjunkce, tak je to v podstatě stejný jako ve videu, tudíž to jsou v podstatě pořád dva operátory. Navíc pokud vím, tak ve výrokový logice se vůbec nepoužívají a ani nemají vlastní symbol.
@haji38214 жыл бұрын
Děkuji za odpověď. A např. výrok "Růže jsou červené." je pravdivý, nebo je to nepravda? Nebo záleží na kontextu výroku? Protože růže mohou být červené, ale také bílé nebo růžové. Nebo se vůbec nejedná o výrok, protože o pravdivosti jaksi nelze rozhodnout. ... doufám, že jsem to napsal srozumitelně. Předem díky za odpověď.
@marekvalasek72514 жыл бұрын
Vyrok to je. Protoze teoreticky lze rozhodnout o jeho pravdivosti. To ze je tam spousta okolnosti logiku jaksi nezajima :-)
@haji38214 жыл бұрын
@@marekvalasek7251 díky za odpověď
@bububu123454 жыл бұрын
Tomáš Chabada a vy ste králi môjho mozgu.
@haji38214 жыл бұрын
A správná negace výroku "Číslo 3 je sudé." zní "Číslo 3 není sudé.", nebo "Číslo 3 je liché." ? ... konkrétně jestli se výroky negují tak, že dám sloveso do záporu, nebo tak že dám významově opačné slovo?
@jakubsorna364 жыл бұрын
Správně je ta první varianta
@h947cz4 ай бұрын
v tomto kontextu existují záporná čísla, kladná čísla a NULA. nula není ani kladná, ani záporná. tedy když chcete znegovat “číslo 3 je sudé”, musíte říct “číslo 3 není sudé”, pokud chcete vyjmenovat všechny ostatní varianty, tak to je “číslo 3 je liché nebo nula”. číslo 3 nula není, někdy to nedává smysl, ale takhle výroková logika pracuje. a jelikož práve 3 není nula, pak zbývá pouze možnost, že 3 je liché. ale nesmíte zapomenout na všechny další možné možnosti. když např. budete mít výrok “stěna je bílá” a chcete ji znegovat, nemůžete říct, že stěna je černá. správně to je “není pravda, že stěna je bílá” -> “stěna není bílá”. a stěnu můžete natřít jakoukoli barvou, tedy červenou, modrou, šedou… někdy to nemůžeme vyjmenovat. to, že existuje několik základních barev neznamená, že musí práve ony být použity. takže můžete mít třeba nachovou, tyrkysovou, ale i nějaké hodně vzácné barvy, které třeba ani pojmenování nemají. tedy je tam velice moc možností, nekonečno asi ne, ale nemůžete vyjmenovat, že stěna je natřena …… (milión barev). místo toho řeknete, že stěna není bílá a každý to pochopí.
@matfy8 жыл бұрын
Logika je zajímavá část matematiky.
@bububu123454 жыл бұрын
....i života.
@jakubpavlik17837 жыл бұрын
Zbytečně složitý, stačí znát deMorganovy pravidla a je to vyřešený za 2 minuty.