Díky moc nemohla jsem to pochopit ale by jste mi zachranil pisemnku
@emminkakocenka13 сағат бұрын
marku moc vam dekuju, zachranujete mi znamku
@vopy_wz13 сағат бұрын
W......
@selskyjogurt67417 сағат бұрын
Borec me protahne skrz gympl🗣️🔥
Күн бұрын
Klasické křížové pravidlo.
@ondrejvanicek97632 күн бұрын
Já mám takovou otázku ? Co když tam mám čas po kterém se setkají ne kilometry ?
@666MrGamer3 күн бұрын
8:30: funkce se rozbije pro t = 0, coz ale muzeme zanedbat protoze zadny proces netrva 0 sekund. Pak pro t = inf, ale to taky nemuze nastat, robot by se vybil, nebude vysavat nekonecne dlouhou dobu. Predpis funkce: 1/(p-0.9) * MAX((p-0.9), 0) * (1/t). Ale nevim jestli nam to k necemu je, protoze max je taky definovany po castech. Takze jsme ten 'problem' prenesli jen na uroven jine funkce. 20:38: d = sqrt(r) 23:18: smernice polygonu jsou dany vsemi po sobe jdoucimi dvemi body v polygonu (Xi+1 - Xi) mohli bychom z nich udelat 'zakazany' seznam a vybrat si libovolnou jinou testovaci smernici poloprimek ktera nelezi v seznamu. Pro jednoduchost bychom mohli vzit vodorovnou smernici (1, 0) a pokud nahodou lezi i v zakazanem seznamu, tak pricist nejake nenulove epsilon k souradnici y. Pripadne opakovat tento proces dokud si nejsme jisti ze opravdu nelezi v seznamu. 25:18: projekce bodu na primku. sqrt(norm(C-A) + dot(B-A, C-A)). Ale jsou i jine vzorecky. Tim zjistime vzdalenost a odfiltrujeme takovou ktera je mensi nez polomer robota r. 26:58: kdyz bychom umoznili pohyb vsemi osmi smery, tak je to nadmnozina pohybu po hranach. Diagonaly umozni rychlejsi pochyb, ale je to vypocetne narocnejsi. Pohyb jen po diagonalach ma nevyhodu v tom, ze zavisi na pocatecnim umisteni robota. Do poloviny bodu se nedostane, neco jako strelec v sachach. Cili nase mrizka je z 50% redundantni. 29:52: algoritmus funguje, protoze usecka je bud vodorovna, v tom pripade je kazdy bod stejne vzdaleny od druhe usecky, nebo neni a v tom pripade lezi hranicni body A nebo B nejblize resp. nejdale od usecky. 31:28: uplny graf? Moc pekne video.
@tearman-cq9uu4 күн бұрын
11 rokov stare video a jediné ktoré pomohlo. Klobúk dole.
@veronikaburianova7446 күн бұрын
Ja nemůžu dostatečně poděkovat, na každý test se učím s vašimi videi a jenom díky Vám procházím
@Mikulka3216 күн бұрын
Co bych dal za takového učitele
@Romana-kq7ey7 күн бұрын
já bych spíš potřebovala druhý řádný termin mam v tom hrozný zmatek 😐
@jindratesar95218 күн бұрын
Díky
@martinpenickacz9 күн бұрын
Stále dobré, budu se k tomu vracet. Jelikož uvažuji nad Ing. studiem, tak si to musím provětrat, měl jsem i zakoupený kurz integrály, ale ta žel vypršela :)
@JanFafejt10 күн бұрын
Znám to, ale se dvěma vlaky jedoucími proti sobě a mouchou, pendlující mezi nimi. Takže výsledek jsem znal už v polovině videa.
@vready255012 күн бұрын
Skusil som pouzit L'Hospitalovo pravidlo :) , ale nedopočítal som sa k vysledku a po 3 derivacii som to vzdal
@sotai747813 күн бұрын
To je takhle jednoduché?? Děkuji moc!
@rebeccaclark261414 күн бұрын
Jsem už pár let po střední, tyhle úlohy jsem nikdy nechápala a myslela, že už je ani nikdy nebudu potřebovat, a teď se hlásím na vejšku a ejhle co je v testech studijních předpokladů ... :) Takže děkuju moc za vysvětlení!
@michalseverin230017 күн бұрын
aha, už to chápu :D
@ivankovac6919 күн бұрын
Slovo "dobroš" by som nepouzival, bola to prezyvka skorumpovaneho slovenskeho generalneho prokuratora Dobroslava Trnku😂 Inak vsetko OK👍 I
@ivankovac6920 күн бұрын
Neuveritelne... existuju ludia, ktori toto nechapu...😂😂😂
@ivankovac6920 күн бұрын
👍👍👍
@ivankovac6921 күн бұрын
Najvacsi problem s percentami maju obchodnici, na bilboarde svieti: zlavy -45% 🤣
@ivankovac6921 күн бұрын
Nechapem, kde je tam problem... Na prvu v2= 3/4v1, a je hotovo😅
@pitomec100021 күн бұрын
Ahoj Marku, chci se zeptat jak je možné,že rodná čísla jsou dělitelná 11 beze zbytku je v tom nějaká souvislost nebo jen náhoda?
@ZdenkoPuzder-kr4uy22 күн бұрын
👍
@povijarrro22 күн бұрын
Ahoj. Aj 1 sa dá zapísať ako súčin prvočísel. Konkrétne nula prvočísel (prázdny súčin).
@ivankovac6922 күн бұрын
To nemyslis vazne, ta sedmicka a 35-ka biju do oci na prvy pohlad😂 Bude to tym, ze ludia neovladaju malu nasobilku😬
@askotprafoxwind505322 күн бұрын
Mohu se zeptat? Číslo “pí” kdyz rikate ze ma neperiodicky nekonečný desetinný rozvoj. Není nějaká pravdě podobnost při deseti různých “znaků” čísel , se může někdy tento rozvoj opakovat?
@KalmanHorvat25 күн бұрын
Nakreslil jsem si 4 stoly a podto 20 židli. Pak jsem odečetl 4 krát 1400 tedy 5600 a tím jsem se zbavil všech stolů a 8 židli. Zůstalo 3600 kč na 12 židli. takže jedna židle 300 a pak už bylo to jasný.-)
@josefsezbrisko906426 күн бұрын
Tak mě matematika bavila vždycky, už od ZDŠ (základní devítileté školy). Na střední škole na přírodovědecké větvi to byla samozřejmost. No a na VŠ elektrotechnické byla Pythagorova věta pomalu "denním chlebíčkem". Rád jsem si Vaše povedené video plné úsměvů s chutí vyslechnul a sledoval. Ty důkazy jsou skvělé.
@franskaagixx26 күн бұрын
Hodně top milují vás ❤❤
@SpringesS_CZ27 күн бұрын
Když jsem pustil video, tak se mi fakt ulevilo že jsem udělal přijímačky, protože jsem měl velký horror a stres :D
@cheetah093228 күн бұрын
Strašně skvělé video, nádherně vysvětleno!
@firstwakedown28 күн бұрын
Jednoduché: sestavím soustavu 2 rovnic o 2 neznámých, hodím to do matice a vyřeším pomocí Gaussovy eliminační metody 🫡😅😅😅
@christoskleanthousАй бұрын
Miluju te
@ivankovac69Ай бұрын
Jedna tehla stojí korunu a pol tehly, koľko stoja dve tehly?😂😂😂 Vyborne zábavné ulohy😅😅😅
@d3jdyАй бұрын
Mám 30 let po škole a z výpočtů mám stále jen traumata...
@alzbeta.prok29Ай бұрын
Diky moc, zachranil jsi mi prumer 🙏🙏🙏
@crabster1297Ай бұрын
Tady bych se skoro až stavěl do opozice, že počítat to rovnicí je ta nejbezpečnější cesta 😂 Jinak tenhle typ příkladu stačí pokazit jednou v nějakém testíku na základce a pak už si do smrti pamatuješ, že tady bacha
@marekvalasek7251Ай бұрын
@@crabster1297 jak už jsem psal u jinýho komentáře. V pátý třídě ještě rovnice neumí. Musí si poradit jinak :-)
@prod.wilderАй бұрын
pred 10 minutama jsem dopsal test na matiku kterej jsem totalne pokazil, proc mi tohle youtube vcera nenasel kdyz jksem hledal videa na tohle tema???
@vladimir-qb4jhАй бұрын
Velmi jednoduchá příležitost poznat rozdíl mezi chytrým a chytrolínem.
@jakubfrei3757Ай бұрын
na trojčleny jako je 3x2 - 10x + 3 někdy rád používám jeden trik, někdy to nikam nevede ale v tomhle případe lze udělat 3x2-10x+3 = 3x2 -9x-x+3 = 3x(x-3)-(x-3) = (x-3)(3x-1), někdy je to rychlejší než řešení přes diskriminant.
@vaclavdoubek8805Ай бұрын
miluju te dpc
@tomaszavadil3181Ай бұрын
Nemá být u toho i podmínky?
@lepsizdraviАй бұрын
Mám zkušenost, že je výrazně snazší naučit děcka řešit rovnice, než se jim pokoušet zvýšit IQ na 140. Ona ta inteligence se u nich sice ještě vylepšuje, ale pomalu. Navíc, nemají-li všechny nutrienty potřebné pro optimální fungování mozku, jako je Omega-3 (EPA+DHA), Mg, D3, Zn, B ... tak i kdyby jejich pracovní paměť měla 8 "chlívečků" namísto běžných čtyř, stejně nezvládnou udržet soustředěnost a manipulovat s objekty v této paměti tak, jak je potřeba pro řešení úloh bez rovnic, a už vůbec ne ve stresu na přijímačkách.
@soustruznikvАй бұрын
Osobně sebejednodusi slovní úlohu řeším vždy soustavou rovnic. Úvaha mi přijde vždy taková zrádná a až když to vidím pod sebou na papíře, tak vím, že ta logika funguje. I tady jsem samozřejmě jako první jsem uvažoval 100kc kniha než jsem si ty rovnice sestavil..
@marekvalasek7251Ай бұрын
Jojo, mám to podobně, ale děcka v 5. třídě na to musejí jít hlavou. A ono sestavit ty rovnice, jim dělá často potíže...
@sktiwari11Ай бұрын
Thanks for solving live; it helps me a lot to teach my daughter. May I know if you have also solved the 2023 other 3 papers?
@stanaoves3943Ай бұрын
7:31 neví někdo proč, když n! se dá rozkládat do mínusových čísel, se poté řekne až do jedničky? Přeci pokračuji do mínusu.
@aunphilversum3204Ай бұрын
Pro mě je soustava mnohem jednodušší, protože tam v podstatě nejde udělat chyba a nemusís se nad tím tak zamýšlet. A hlavně rovnice funguje vždycky, úvaha jen u některých specifických.
@marekvalasek7251Ай бұрын
Souhlasim. Problém je v tom, že tyhle příklady jsou i v přijímačkách z páté třídy, kde děcka ještě neumí ani rovnice, nebo ze sedmé třídy, kdy ještě neumí soustavy.
@aunphilversum3204Ай бұрын
@@marekvalasek7251 V tom případě to chápu, počítal sem s tím, že jde opravdu jen o přijímačky na střední školy.
@bezcislaАй бұрын
Chtěl jsem napsat to samé, tak se jen "připodepíšu" pod tento komentář. Jsem už z těch příkladů tak otřelí, že bez přemýšlení na to navrkám soustavu a mám klid. Jeden z důvodů, proč pana Valáška víc a víc obdivuji. Taková kapacita a přesto se dokáže "snížit" na úroveň páťáka, který o soustavách nemá ani páru. Člověk, kterému klidně můžeme říkat pan matematika, tak dokáže vysvětlovat jak vysokoškolské učivo, tak dokáže poradit i těm, kteří teprve začínají na prvním stupni základky (a to je sakra kumšt - to uzná každý, kdo kdy učil). Ještě, že pana Valáška máme! Ukazuje nejen řešení, ale že matematika může být i zábava a trošku záživná.
@martinberyberanekАй бұрын
Přesně tak. A opravdu se @marekvalasek7251 v 5. třídě ještě neučí jednoduché lineární rovníce?
@DervonGestern112 күн бұрын
@@marekvalasek7251 a) trochu mě zaráží, že v páté třídě neumí rovnice, ani soustavy (byť s jednoduchými výrazy na obou stranách). vycházím z této úvahy: rovnice je tak důležitý koncept s tak širokým polem aplikací, že je lepší s ním žáky seznámit co nejdříve - druhá, třetí třída - a postupně pak přidávat volume "složitost" příslušných výrazů na stranách rovnice a řešení (přirozená čísla ► celá čísla ► zlomky ► mocniny atd.). vaše řešení je krásné a elegantní. a je asi dané druhem matematického "odchovu", že pro mě osobně není intuitivní v tom smyslu, že na první pohled nevidím jeho správnost - resp. neinutitivní je pro mě přesně ten krok, proč po odložení stovky stranou rozdělovat to, co zbylo. naopak intuitivně postupuju na základě rovnice (jedné s jednou neznámou): "něco (záložka) a něco+100 (kniha) stojí 110" z toho okamžitě vidím (komutativita sčítání), že dvě něco je 10 a tudíž jedno něco (záložka) stojí 5. podívám se na znova na zadání a vidím jasně, že OK, kniha teda stojí 105. a ještě zkontroluju tím, že ověřím, že dohromady to stojí opravdu 110. b) ještě tedy mě napadá, jestli náhodou tento můj mindset není formován politicky, protože, hlavně v případě chlapců a autíček mi přijde přirozené vycházet z toho, že každý z nich nějaký počet autíček má, a pak zjišťovat, kolik to je, než, byť abstraktně, jim celý rozdíl sebrat, tím nastolit kvantitativní rovnost a pak milostivě tomu "bohatšímu" zase jeho auta vrátit a tomu chudákovi, který k autíčkům přišel, je zase hned sebrat.🙂 c) ještě mě napadá jeden intutivní postup, a to řešit to empiricky jako optimization with constraint: určit všechny kombinace (na rozumném intervalu), které budou splňovat podmnínku, tedy v případě knihy a záložky vezmu záložka 1 Kč ► kniha 101 Kč, záložka 2 Kč ► kniha 102 Kč, a jako omezení vezmu celkový součet 110 Kč, takže sleduju součty , které omezení vyhovují. V této konkrétní úloze budu mít to velké štěstí, že v pátém kroku uvidím 110 Kč a ejhle, to je ono a dál pokračovat nebudu, protože součet bude evidentně dál růst doi nekonečně a další řešení se ted neexistuje.
@stopdripping6388Ай бұрын
Dobrý deň, Chcel by som sa spýtať otázku mimo témy videa, ale narazil som na dve možnosti kurzov: kompletní balíček vysokoškolských kurzov a druhá: jak nevyletet z prváku. Z druhej možnosti som si pozrel prvých 5 dostupných videí a páčili sa mi, ale napriek tomu by som sa chcel spýtať, ktorý viac odporúčate na prvú skúšku z matematiky.
@marekvalasek7251Ай бұрын
@@stopdripping6388 ahoj. Jak nevyletet v prvaku z matiku je kurz, který doplňuje rozdíl mezi státní maturitou a tím co potřebujete na vysoké před začátkem prvního semestru. Státní maturita je totiž velmi lehká oproti tomu co byste měl umět při přechodu na vejšku. Balíček pokrývá všechna VS témata prvních cca tři až čtyři semestru. Záleží na škole. Kromě toho v tom ten kurz jak nevyletet je taky. Když mi cinkněte, nebo pošlete sylabus vaší matiku, poradím co budete potřebovat za kurz.