Lotniskowce typu Essex - Odcinek X - Modernizacja typu Essex

  Рет қаралды 4,007

niemilitaryści

niemilitaryści

Күн бұрын

Po zakulisowych walkach w buduarach kongresu czas wrócić do stoczni i przyjrzeć się zmianom, jakie wprowadzono na lotniskowcach typu Essex w wyniku przeprowadzonych programów modernizacyjnych.
Wykorzystam miejsce tutaj, żeby też ładnie usystematyzować jakie modernizacje przeszedł który okręt:
a) SCB 27A:
CV-34, CV-9, CV-18, CV-33, CV-39, CV-20, CV-10, CV-15, CV-12
b) SCB 27C (pierwsza grupa):
CV-19, CV-11, CV-14
c) SCB 27C (druga grupa razem z SCB 125):
CV-38, CV-16, CV-31
d) SCB 125:
CV-19, CV-11, CV-14, CV-38, CV-16, CV-31, CV-9, Cv-18, CV-33, CV-20, CV-10, CV-15, CV-12
e) SCB 125A:
CV-34
Do tego dochodzą modernizacje FRAM II i dostosowanie do roli helikopterowca: USS Boxer pozostał w oryginalnej postaci, USS Princeton i USS Valley Forge zmodernizowano wzdłuż planów US Marines Corps.
Wreszcie, kompletnie nieruszonych Essexów było tylko kilka:
CV-21, CV-32, CV-40 i CV-47.
Chcesz zostać patronem i brać aktywnie udział w tworzeniu kanału? Zajrzyj tutaj:
patronite.pl/n...
Jesteśmy też teraz na Twarzoksiążce - potraktuję ten fanpage jako rodzaj bloga historyczno - modelarskiego, a także sposób informowania Was, nad czym obecnie pracujemy. Gorąco zapraszam:
/ niemilitarysci
Chcesz pogadać o militariach? (atmosfera na discordzie jest specyficzna - you have been warned!)
discord - / discord

Пікірлер: 85
@niemilitarysci
@niemilitarysci 2 күн бұрын
Rezerwacja na pytania i odpowiedzi
@KS-ModelismoAviacionHobby
@KS-ModelismoAviacionHobby Күн бұрын
ale inne typy lotniskowców zrobisz, co nie ?
@JanKowalski-i8u
@JanKowalski-i8u Күн бұрын
Kiedy US Navy/US Marine Corps zbudowała okręty o podobnych zdolnościach do Shinshū Maru/Akitsu Maru ? Dopiero Iwo Jimy chyba, oczywiście śmigłowce dały już Essexom nieporównywalne możliwości, ale mnie bardziej chodzi o samą koncepcję okrętu. Tak mi przyszło do głowy słuchając o modernizacjach Essex-ów. Niezwykle interesujący materiał 👍👍👍.
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
Zrobię zrobię, ale za jakiś czas dopiero.
@leszeksuchozebrski7303
@leszeksuchozebrski7303 16 сағат бұрын
Kłaniam się nisko dziękując za cykl poświęcony Essexom, zwłaszcza za pokazanie ich powojennych losów, podatności na modernizację a w związku z tym długie pozostawanie w służbie, były dla mnie odkryciem. Chcę też w szczególny sposób podziękować za poprzedni materiał - Bunt admirałów, dla mnie absolutna bomba. Sytuacja najpotężniejszej floty świata w kontekście braku przeciwnika, nowych broni i technologii zmieniających pole walki i rozgrywek politycznych które zawsze decydują o kształcie sił zbrojnych, toż to lepsze od kryminału a do tego zupełnie nieznane. Wielkie podziękowania i gratulacje za podjęcie tego tematu🙂. A ponadto najlepsze życzenia zdrowia i weny twórczej w nowym roku😊.
@niemilitarysci
@niemilitarysci 10 сағат бұрын
Cieszę się że się podobają! Jeszcze z tymi Essexami nie skończyliśmy, jeszcze jest parę historii które czekają :D
@RafalKopec1504
@RafalKopec1504 Күн бұрын
Ciekawy materiał. Ode mnie uzupełnienie w kwestii paliw lotniczych i konieczności ich mieszania (44:20). Wojskowe paliwa lotnicze z grubsza podzielić można na: - Avgas (Aviation Gasoline) - benzyna wysokooktanowa do silników tłokowych, główne źródło zagrożenia pożarowego na ówczesnych okrętach lotniczych; - Avtur (Aviation Turbine Kerosine) - wojskowe paliwo dla silników turbinowych, w zasadzie składające się w całości z nafty, w USA standaryzowane w 1944 jako JP-1; - Avtag (Aviation Turbine Gasoline) - tzw. paliwo wide-cut, czyli mieszanka nafty (kerozyny) i benzyny (50/50). Standaryzowane w USA jako JP-4 (w NATO F-4). Podstawowe paliwo do odrzutowców wojskowych od początku lat 50. Ma pewne wady w porównaniu z Avtur (np. mniejsza wartość opałowa), ale w tamtym czasie było znacznie łatwiej dostępne (z baryłki ropy naftowej uzyskiwano znacznie więcej Avtag niż Avtur). Na początku lat 50. w US Navy przyjęto więc Avtag jako zasadnicze paliwo dla silników turbinowych na lotniskowcach. Ale były dwa problemy. Po pierwsze Avtag stwarzało dość znaczne zagrożenie pożarowe (mniejsze niż benzyna, ale większe niż Avtur), więc musiało być przechowywane w chronionych zbiornikach, których pojemność była ograniczona. Po drugie, nadal potrzebna była benzyna (Avgas), bo używano równolegle maszyn z silnikami tłokowymi. US Navy zdecydowała się na kompromisowy system, gdzie przechowywano kerozynę w zbiorniach niechronionych oraz benzynę w zbiornikach chronionych, by potem mieszać te dwa składniki i uzyskiwać Avtag dla silników turbinowych. To oznaczało, że operacje lotnicze mogły być prowadzone dwa razy dłużej (średnio z 3,5 dnia do 7,5 dnia). To rozwiązanie miało sporo wad. Potrzebne było osobne opancerzone pomieszczenie do mieszania paliwa (o którym wspominałeś). Jeśli zaszła konieczność wypompowania paliwa z samolotu, składniki nie mogły być rozdzielone, więc trzeba było składować Avtag w osobnych zbiornikach o dużym poziomie ochrony pożarowej. W drugiej połowie lat 50. problemy te rozwiązano przez wprowadzenie nowego paliwa Avcat (Aviation Kerosine, Carrier) opartego o kerozynę, o nawet wyższym punkcie zapłonu niż Avtur. Kerozyna stała się wtedy coraz lepiej dostępna jako produkt przemysłu naftowego wraz z upowszechnieniem się napędu odrzutowego, także w lotnictwie cywilnym. Wprowadzenie Avcat zmniejszyło zagrożenie pożarowe i umożliwiło stosowanie tego samego paliwa do napędu statków lotniczych, jak i samego okrętu (do tego paliwa przystosowano kotły okrętowe).
@jacektomasik5472
@jacektomasik5472 Күн бұрын
Szacuneczec za wiedzę. Nie wiem skąd masz taką wiedzę ale uwielbiam pasjonatów 🙂
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
Jest trochę na wiki w tym temacie i jest kilka artykułów, ale ja przyznam się że się nie zgłębiałem w ten akurat zakątek. Może nieco więcej się dokształcę jak się pochylę nad Forrestalami i Nimitzami kiedyś w przyszłości, ale na ten moment nie ruszałem kwestii paliwa :D
@RobertPl0
@RobertPl0 2 күн бұрын
Komentarz dodany dla zasięgów. Minimum 6 słów czyni cuda... Słucham waszych podcastów od dłuższego czasu. Szacunek dla poziomu materiałów prezentowanych na tym kanale i dla wiedzy prelegenta.
@debest8026
@debest8026 Күн бұрын
Dzięki..Pozdrawiam w nowym Roku!
@tomaszwojciechowski589
@tomaszwojciechowski589 2 күн бұрын
Zdrowia w Nowym Roku! Dziękujemy za kolejną dawkę rzetelnej wiedzy👏
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
A i wzajemnie. Mam nadzieję że łatwo przyswajalnej.
@KamilT-f8d
@KamilT-f8d 6 сағат бұрын
Taktyczny komentarz dla zasięgów. Uwielbiam twoje materiały. Dużo zdrowia Drops!
@jacektomasik5472
@jacektomasik5472 Күн бұрын
Piękne dzięki. Jestem jak zwykle pod wielkim wrażeniem włożonej pracy w realizację filmu. Masz jakieś ekstra kanały dostępu do wiedzy. Ja póki co dostałem na prezent Burza na Pacyfikiem Zbigniewa Flisowskiego więc mam co czytać do następnego odcinka 🙂
@niemilitarysci
@niemilitarysci 10 сағат бұрын
Flisowski super. Już trochę co prawda jest przestarzały, ale wciąż nie ma na rynku lepszej pozycji żeby zdobyć ogólną wiedzę o tym co się na Pacyfiku działo
@marcincieslicki2609
@marcincieslicki2609 2 күн бұрын
Dziękuję za wyśmienity materiał. Pełen profesjonalizm!
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Cieszę się że się podoba. Pełen to może nie, ale tak 50% to powiedzmy że tak.
@raulkramarski2082
@raulkramarski2082 Күн бұрын
Jak zwykle super materiał. Jak zwykle super materiał
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
Cieszę się że się podoba!
@osamawisimulacha1803
@osamawisimulacha1803 8 сағат бұрын
Kolejny świetny materiał, czekam teraz na więcej.
@piotrsztych-x5b
@piotrsztych-x5b Күн бұрын
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Dzięki za ciekawy materiał
@halimirowskiej
@halimirowskiej 2 күн бұрын
Zdrowia, szczęścia pomyślności w Nowym Roku!!! Pozdrawiamy z NYC.
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Wzajemnie! Mam nadzieję że teraz wiadomo co tam stoi przy tym Pier 86 w NY
@PKowalski2009
@PKowalski2009 Күн бұрын
Oglądałem i nie podziękowałem... No to dziękuję. I najlepszego w Nowym Roku! Bezgrypowo-żołądkowego :)
@niemilitarysci
@niemilitarysci 10 сағат бұрын
Oj tak, poproszę. I wzajemnie!
@foggy85
@foggy85 Күн бұрын
Uwielbiam te materiały. Wszystkie. To trochę dziwne, ale pozwalają mi oderwać się od codzienności. Jak za młodu, czytając nad jeziorem Burze nad Pacyfikiem Flisowskiego (oba tomy po 3 razy) 😊
@niemilitarysci
@niemilitarysci 10 сағат бұрын
Cieszę się że służą jako odskocznia. I to nic dziwnego, ja też jak dłubię przy modelach czy figurkach, to odpalam sobie jakiś dłuższy podcast/film który pozwala mi się "wyłączyć" na jakiś czas.
@siema9375
@siema9375 Күн бұрын
Kocham twoje filmy a na ten czekałem najbardziej
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Ja też chciałem go zrobić, raz że mogłem wlepić godzinę i dwadzieścia minut zdjęć moich ulubionych okrętów (nie ściemniam, to była jedna z motywacji :D że miałem wymówkę żeby grzebać po fotkach Essexów po modernizacjach), a dwa że chciałem to też dla siebie uporządkować, bo to taki trochę zakręcony temat, że tu ta 27A, a tu ta 27C, ale w sumie to tak naprawdę SCB 125. A teraz wszystko jest porządnie zrobione tak jak powinno być.
@tomswia
@tomswia 2 күн бұрын
Kolejny wieczór z profesjonalnymi wykładami. Dziękuję. Akurat z rana na uszach miałem kolejny raz dwa odcinki z krążowników liniowych. I zdrowia ja też z katarem i kaszlem przeszedlem nowy rok.
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Na szczęście choróbska już za mną, także jadę teraz z tematami. Do krążowników liniowych wrócę gdzieś tam w przyszłości.
@YaphetS_CWP
@YaphetS_CWP Күн бұрын
Dzięki za super odcinek, wszystkiego dobrego!
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
cieszę się że się podoba!
@mariomario705
@mariomario705 2 күн бұрын
Dziękujemy.
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
To ja bardzo dziękuję i cieszę się że się podobają!
@kam30307
@kam30307 2 күн бұрын
jak zwykle super odcinek Dziękuję
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Cieszę się że się podoba!
@mariuszczekalski8758
@mariuszczekalski8758 Күн бұрын
Dzięki za odcinek. Świetna robota !
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Cieszę się że się podoba!
@mariuszczekalski8758
@mariuszczekalski8758 Күн бұрын
@@niemilitarysci pamiętam jak "odkryłem" Ciebie przy serii o krążownikach liniowych. Pomyślałem wtedy, że takich materiałów nie obejrzy się w profesjonalnych historycznych kanałach tv. Serio, bez kadzenia. Jesteś w moim Top 3 jeśli chodzi o marynistykę. Za każdym razem z przyjemnością oglądam Twoje kolejne odcinki i podziwiam i ogrom wiedzy i cierpliwość oraz wytrwałość w dzieleniu sie nią z nami. Na razie nie obejrzałem tylko sagi o Yamato ale czekam na jej zakończenie aby polecieć po kolei na raz choć sam nie wiem jak to zrobię 😆 Oki , kończę te peany. Pozdrawiam!
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
Cieszę się że trzymam poziom zatem :D
@witolduljasz8931
@witolduljasz8931 2 күн бұрын
Z przyjemoscia i duzym skupieniem ogladam i slucham wszystkich publikacji
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Cieszę się że materiał się na tyle podoba. Mam nadzieję że merytorycznie trzymam poziom!
@krzysztofk6242
@krzysztofk6242 Күн бұрын
Super materiał. Te okręty są głównie oceniane z perspektywy 2 WŚ. Faktem zaś jest, że oddały wielkie usługi już zdecydowanie po niej. Z tego co pamietam, otarły się również o program Apollo. Jeszcze raz pozdrowienia!
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
A pewnie że tak. Ale o tym powiem w ostatnim odcinku nieco więcej.
@dorithdeneb
@dorithdeneb Күн бұрын
Ten corsair już odchodzi na następne podejście ;) Świetny materiał, dzięki
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
A przyznam się że nie pomyślałem o tym, ale pewnie tak jest.
@pawekowalski9900
@pawekowalski9900 2 күн бұрын
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
A wzajemnie, wzajemnie!
@pawciu_jankowski338
@pawciu_jankowski338 2 күн бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dzięki i Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 😊😊😊
@matimur8916
@matimur8916 2 күн бұрын
ZDROWIA W NOWYM ROKU!!!!
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
I wzajemnie!
@matipach408
@matipach408 Күн бұрын
jak zawsze łapa w górę
@krzysztofzielinski6770
@krzysztofzielinski6770 2 күн бұрын
Pozdrawiam.
@Marcin76uk
@Marcin76uk 2 күн бұрын
Niszczyciele, to byłoby super!
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Niszczyciele może się trafią, ale to za jakiś czas.
@MCiepierski
@MCiepierski Күн бұрын
Doskonały film, zawsze czekam na kolejne części. Ciekawostką jest wykorzystanie Skyhawka jako myśliwca na CVS, sidewindery zamiast bomb to nietypowy widok na A4.
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
Eh, Skyhawk niestety będzie musiał poczekać na swój materiał. Myślałem czy by go nie zrobić teraz przy okazji, ale wybrałem ostatecznie inne maszyny.
@juliuszcezar9566
@juliuszcezar9566 2 күн бұрын
Czy kanał rozwija się jeżeli słucham wręcz narkotycznie serii o krążownikach liniowych ??? Na nowe produkcje równiez z czekam z zaciekawieniem i niecierpliwością, ale czasy IWW mają swój awanturniczy urok. Po IIWW do władzy doszli księgowi i się zaczęło liczenie każdego dolara czy funta. A teraz wracam do słuchania. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny film
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Pewnie że tak. Do I WŚ wrócimy, ja wciąż noszę się z zamiarem zrobienia "reworku" tej serii o krążownikach liniowych, bo tam i audio jest tragiczne i tam jest sporo do dodania różnych różności, więc ten temat gdzieś tam mi krąży. No i chciałbym zrobić jeszcze dwie mniej znane bitwy, koło przylądka Sarych i koło Osterngardu, ale na to przyjdzie poczekać niestety, bo kolejka tematów jednak jest.
@legolubinski
@legolubinski 2 сағат бұрын
Świetny odcinek, jak zwykle. Wyrazy uznania za ogarnięcie wszystkich modernizacji w czytelny sposób. Trochę żal.pl że poprzedni, również wielce interesujący odcinek o buncie admirałów, nie zyskał aż takiego uznania publiczności - historia tam opowiedziana jest bardzo znacząca dla zrozumienia us navy w gorącym powojennym okresie.
@niemilitarysci
@niemilitarysci Сағат бұрын
Prawda? Ja też żałuję. On pewnie i tak z czasem dobije do tych 20 - 30 tys. wyświetleń, ale szkoda że tak mało ludzi obejrzało go na wyjściu. Spodziewałem się, że takie trochę sensacyjne wydarzenie będzie miało większą widownię, a tu jakoś tak niemrawo :D
@konradmalar7111
@konradmalar7111 Күн бұрын
Totalnie ciekawy materiał! Czekam na wincey i Yamato pozdro600 z Sunnyvale
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
Cieszę się że się podoba! Yamato już niedługo się pojawi, obiecuję!
@KS-ModelismoAviacionHobby
@KS-ModelismoAviacionHobby Күн бұрын
Yamato jamatem ale inne typy lotniskowców to też wypada zrobić
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
Kiedyś się na pewno pojawią. Najprędzej brytyjskie "pancerniaki", tudzież coś z Japonii możliwe że się pojawi.
@SMOSAR
@SMOSAR Күн бұрын
Nowy rok a nadal tylko essexy ehh, pewnie i tak obejrzę całość 😅
@niemilitarysci
@niemilitarysci 9 сағат бұрын
Oj jeszcze 2 odcinki raptem się zostały. Cmon.
@ulan68
@ulan68 2 күн бұрын
ciekawostką związaną z essexami jest że jednym z nich w latach 60-tych dowodził ojciec Jima Morrissona z The Doors :)
@niemilitarysci
@niemilitarysci 2 күн бұрын
A to wiem, ale nie wiem którym w sumie, aż muszę sprawdzić
@ulan68
@ulan68 Күн бұрын
W angielskiej Wikipedii jest, chyba cv31 nazwy nie pamietam
@ulan68
@ulan68 Күн бұрын
@@niemilitarysci o tu en.wikipedia.org/wiki/USS_Bon_Homme_Richard_(CV-31)
@jacektomczyk9927
@jacektomczyk9927 Күн бұрын
Niech zgadnę, blacha ciasta jak blacha, ale ciasteczka pewnie to pierniczki że składanymi skrzydelkami😂
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
A właśnie nie co ciekawe. U mnie w sumie nie ma tradycji piernikowej, co w sumie żałuję, bo należę do fanów. Ale na boga, stratny w słodkości nie byłem, proszę mi wierzyć. Stratny byłem jedynie w możliwości pochłaniania.
@blazejtoczydlowski6604
@blazejtoczydlowski6604 2 күн бұрын
silniki odrzutowe nie używają jako paliwa BENZYNY !!! -tak tylko powiedziałem🙃
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Jeżeli gdzieś tam się to zaplątało, że powiedziałem że tankują benzynę, to proszę to traktować jako przejęzyczenie/zbyt szybkie mówienie. Zaznaczyłem w materiale że wojskowe paliwo do odrzutowców to JP-5, jakieś tam powierzchniowe badanie w tym temacie zrobiłem, że to tam na bazie kerozyny cośtam cośtam, ale to nie moja broszka, więc dałem sobie spokój.
@krzysztofzawadzki6704
@krzysztofzawadzki6704 Күн бұрын
Jeszcze przed odsłuchaniem, ale błędu nie ma. Pierwsze silniki odrzutowe, zwłaszcza amerykańskie pracowały na benzynach.
@krzysztofzawadzki6704
@krzysztofzawadzki6704 Күн бұрын
@@niemilitarysci Wiele wczesnych samolotów odrzutowych lotnictwa pokładowego miała silniki pracujące na benzynach lotniczych. W tym okresie istniało też sporo samolotów z napędem tłokowym, uzupełnionym dodatkowym napędem odrzutowym. Zasilanie jednym paliwem upraszczało sprawę. Nawet Wikipedia w opisie poszczególnych typów wczesnych silników odrzutowych wśród paliw, oprócz poszczególnych typów naft podaje benzyny. Wersje benzynowe miały oprócz odmiennych wtryskiwaczy inny układ paliwowy, uwzględniający, że paliwo pełni również funkcję smarowania, czynnika roboczego w układach hydraulicznego regulowania ilości paliwa czy też płynu chłodzącego w chłodnicach oleju. Ogólnie napędy turbinowe zasilane są szerokim zakresem paliw, od gazu do ciężkich paliw dieslowskich, wykorzystując zasadniczą część tożsamą z napędami lotniczymi, będąc często ich wersjami, bądź wprost powstałymi z przebudowy wcześniejszych napędów lotniczych zdjętych z samolotów.
@syriusz1615
@syriusz1615 2 күн бұрын
Witam. 07
@templarii4434
@templarii4434 2 күн бұрын
Niszczyciele albo coś o okrętach np od XII wieku do XIX. Czyli żaglowce.
@niemilitarysci
@niemilitarysci Күн бұрын
Niszczyciele może się trafią, żaglowce niestety na 100% nie. U mnie jest twarde odcięcie mniej więcej 1880 rok to raz, a dwa nie interesują mnie żagle w żadnym aspekcie.
@artur_4964
@artur_4964 Күн бұрын
ok
Lotniskowce typu Essex - Odcinek I - Pierwsze lotniskowce US Navy
1:24:34
Toltekowie, Atlanci i Quetzalcoatl | 900-1200
1:20:43
Podcast Mroczne Wieki
Рет қаралды 22 М.
When you have a very capricious child 😂😘👍
00:16
Like Asiya
Рет қаралды 18 МЛН
Lotniskowce typu Essex - Odcinek III - Dane taktyczno - techniczne
1:05:14
Naukowe podsumowanie 2024
52:43
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 26 М.
Bismarck vs Royal Navy - Episode III
28:37
militaryinpainfuldetail
Рет қаралды 285
Lotniskowce typu Essex - Odcinek IV - Lotnictwo pokładowe cz. I
1:09:08
niemilitaryści
Рет қаралды 21 М.
Epopeja Yamato - Odcinek XI - Bitwa na Morzu Sibuyan
1:21:19
niemilitaryści
Рет қаралды 68 М.
Odcinek Świąteczny - Moje TOP 10 ulubionych okrętów
52:39
niemilitaryści
Рет қаралды 22 М.