Mikrokomputerowy system zegarowy Mariana Dawczyńskiego

  Рет қаралды 21,986

Zabytki techniki

Zabytki techniki

Күн бұрын

Пікірлер: 73
@mateuszkoodziej7843
@mateuszkoodziej7843 3 жыл бұрын
konstrukcja zacna mechanicznie perfekt świetny materiał
@sp3sfzslawek555
@sp3sfzslawek555 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Naprawdę super urządzenie, jeszcze dokraszone wszystkimi szczegółami mechanicznymi. Prawdziwa uczta.
@marcinm6741
@marcinm6741 3 жыл бұрын
PMS Elektronik usiał mieć dostęp do zacnego parku maszynowego. Zwróćcie uwagę jak staranie wykonane są obróbki mechaniczne : wszelkie otwory w płycie czołowej, 6:54 mnie to wygląda nie na nity , tylko krótkie wkręty na bardzo płytkich gwintach w płycie czołowej, aby wzmocnić te konstrukcje kątownik jest dodatkowo przyklejony, 3:44 płytka pleksy (osłaniająca wyświetlacze) ma starannie wyfrezowane i wyprofilowane krawędzie. Czegoś takiego nie do się zrobić chałupniczo w garażu wiertarką na stojaku . Do tego fajny gadżet, laminat w okolicach wyświetlaczy LED 4:19 pomalowana na szaro żeby zwiększyć kontrast i estetykę. No i grand finale: wiązki przewodowe starannie powiązane tak jak kiedyś w szkołach uczono, o jakości sitodruku n a płycie czołowej nie wspomne .Jeszcze to przeskalować na lata 80te , to był pepermenty kryzys kiedy brakowało wszystkiego ... jak Oni ten scalak przemycali 🙂? Szacun
@MarcinII
@MarcinII 3 жыл бұрын
Tak, to prawda- obrobka na wysokim poziomie. Również projekt mechaniczny jest solidny: wykonany z prostych elementów, a dający b. dużą sztywność.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Ja też jestem pod wrażeniem. Nie szli na skróty, choć przecież mogli. Wtedy sprzedali by na tym Wolumenie wszystko - jakkolwiek by to było zrobione. Tym bardziej chciałbym kiedyś tych panów poznać :)
@WOJTAS7171
@WOJTAS7171 3 жыл бұрын
Witam Takie zegary - programatory robiły też: MAB, ZDZ, Eltra, Fonica, Polmet i Vicomed, a obudową dopasowane do zróżnicowanych szerokości: 440 mm, 350 mm czy 300 mm uzupełniając w ten sposób zestawy wieżowe. Fajne przypomnienia dawnych czasów, więcej takich tematów, bardzo interesujące ;) Pozdrawiam :)
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
I warto by te wszystkie produkty pokazać :) Dzięki!
@niewierna22
@niewierna22 3 жыл бұрын
Przypomniała mi się jeszcze jedna istotna cecha dzięki której zegar nadal działa przez tyle lat i jest praktycznie niezniszczalny. Cała klawiatura sterująca (21 klawiszy) jest zbudowana z przycisków kontaktronowych (takie były kiedyś stosowane w dawnych solidnych klawiaturach do komputerów)
@arturlewinski4510
@arturlewinski4510 3 жыл бұрын
te przyciski produkowal DOLAM mam je do dzisiaj i narazie są niezniszczlne z plastikiem nic sie nie dzieje
@pawekozio9975
@pawekozio9975 3 жыл бұрын
O ile pamiętam , to dawno temu na przełomie lat 80-90 miałem okazję widzieć to urządzenie u mojego kolegi, który nabył to na Wolumenie w Warszawie. Wówczas było to niesamowite urządzenie. :)
@sawekpietrzak7937
@sawekpietrzak7937 2 жыл бұрын
Witam serdecznie, Na wstępie gratulacje, za super kanał, ponieważ zrobiłem w 1984 taki sterownik do dużego zestawu, dodam może uwagę do płyty zasilacza, ponieważ TMS1122 jest synchronizowany 50/60 Hz na płycie zasilacza został umieszczony wzorcowy generator tejże częstotliwości i wielka szkoda ze producent nie wykonał klawiatury na małych przyciskach, jakie są w pozostałych elementach zestawu, jeszcze raz gratuluję. Pozdrawiam, Sławek Pietrzak
@konradklekot
@konradklekot 3 жыл бұрын
Mam fabryczny zegar produkcji zagranicznej na TMS 1122. Fajne to są urządzenia. Układ ten miał też wersję 12 godzinną TMS 1121. Obsługa jego jest bardzo intuicyjna, kilka razy się to nastawi i już zna się to na pamięć. Funkcjonalność bardzo rozbudowana, nie to co naszych zegarów CEMI. Choć układ ze względu na konstrukcję ma kilka niedobrych cech - synchronizacja częstotliwością sieci - teraz może dokładność już jest przyzwoita, w PRL bywało z tym różnie - brak sygnału budzenia - trzeba sobie zmajstrować jakąś zewnętrzną pozytywkę i podpiąć pod jeden z kanałów Ma też dobre, jak te wskazane wyżej, czy pokazane na filmie. Wyświetlacze są multipleksowane, to się ceni. Tutaj skoro jest zasilanie buforowe, to sygnał wzorcowy zapewne idzie z generatora, może na kwarcu? Widać jakiś mały ośmiopinowy układ, może to MC12xx jako wzorzec. Jest szansa na udostępnienie skanów dokumentacji do tego zegara z filmu?
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Link do zdjęć dokumentacji umieściłem w opisie filmu. Na płytce drukowanej rzeczywiście jest MCY1210, ale na schemacie - MM 5369.
@niewierna22
@niewierna22 3 жыл бұрын
Płyta czołowa z aluminium ma grubość tylko 4 mm. Warto jeszcze dodać że można było zaprogramować 20 pełnych sekwencji (łącznie - czyli albo na jeden kanał albo podzielone dowolnie na wszystkie kanały.) Z kolei możliwa liczba różnych funkcji to 24. Z uwagi na znaczną moc wyjściową kanałów zegar może także sterować innymi dowolnymi urządzeniami (oświetlenie, nawadnianie itd.) Swego czasu pracował nawet jako sterowanie lodówką po awarii termostatu.
@niewierna22
@niewierna22 3 жыл бұрын
Mierniki mocy szczytowej z PMS elktronik o których wspomniano miałem zainstalowane we wzmacniaczu Diory WSH-205. Teraz WSH-205 to też bardzo rzadki okaz ale mój egzemplarz poszedł w świat dawno temu.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
No to szukamy właściciela WSH-205 z takimi miernikami :)
@benny_plgraciarz2714
@benny_plgraciarz2714 3 жыл бұрын
bardzo ładnie starannie wykonane
@bentlej3993
@bentlej3993 3 жыл бұрын
Pozdrawiam, dajade do domu to wysłucham i obejrzę🙂
@niewierna22
@niewierna22 3 жыл бұрын
W tej chwili zastosowane bezpieczniki pozwalają na sterowanie urządzeniami o mocy 500 W na każdy kanał. Alej w tym zegarze jest możliwość sterowania mocami do 2000 W na kanał po zmianie bezpieczników i zastosowaniu troszkę grubszych kabli sieciowych 230V. Wziąwszy pod uwagę ze zegar był wyprodukowany w 1983 roku (wtedy trwał jeszcze stan wojenny w Polsce) widać też drobne mankamenty. Rażą trochę czarne klawisze (widocznie nie było szans na zdobycie srebrnych) i diody z wypukłymi soczewkami. W filmie dla zachowania wyglądu wyrobu z tamtej "epoki" zdecydowano się na prezentację w oryginale. Teraz klawisze otrzymają srebrną metalizację i wszystkie diody zostaną zamienione na takie z płaskim czołem by nie wystawały ponad płytę czołową
@arturlewinski4510
@arturlewinski4510 3 жыл бұрын
a jak to się miało cenowo do średniej pensji w tamtych czasach?
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Jestem ciekaw efektu :)
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 жыл бұрын
Mogę tylko tyle napisać - Twórcy/konstruktorzy tego urządzenia urodzili się w niewłaściwym miejscu.
@zodiak865
@zodiak865 3 жыл бұрын
Fajowe urządzenie ,akurat moja połka by do niego pasowała : )
@amixo1
@amixo1 3 жыл бұрын
W 90 latach kupiłem radziecki zegar programowalny podobny do tego z pięcioma wyjściami firmy Elektronika
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Jeśli się zachował, to warto pokazać :)
@MarcinII
@MarcinII 3 жыл бұрын
Wtedy wszystko co bylo eletroniczne nazywało sie u nich eliektronika :))
@nomtbg
@nomtbg 3 жыл бұрын
Mam go właśnie, u mnie cały czas działa, ma 3 kanały i proste sterowanie. Zegar jest bardzo dokładny. kzbin.infok3G0V1rfTzs?feature=share
@xpff
@xpff 3 жыл бұрын
@@nomtbg Jaki dizajn :)
@nomtbg
@nomtbg 3 жыл бұрын
@@xpff W 1990 roku kupiłem na bazarze od Rosjanina, sterował wieżą Diora, budził mnie do szkoły. 😉 A wieczorem mogłem ustawić timer na 15min, żeby zasnąć przy muzyce. Teraz steruje tunerem, dekoderem DVB-T i soundbarrem.
@michaborowik8886
@michaborowik8886 3 жыл бұрын
Dla spostrzegawczych - pełny adres firmy PMS elektronik z numerem domu na ul. Legionowej i tak widać na ogłoszeniach reklamowych i instrukcji obsługi. Wtedy nie było durnego RODO. Ciekawe czy znajdzie się ktoś kto zna dalsze losy tych Panów?
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
W sumie to są dane firmy. Dzisiaj też nie chronione. Mówiąc szczerze miałem trochę nadzieję, że może ktoś z nich się odezwie...
@jacekcb
@jacekcb 3 жыл бұрын
Fajny!
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 3 жыл бұрын
💪😁🔥🔥🔥 Jak tylko zacząłem oglądać, wiedziałem, że będzie o TMS. I pamiętam ten zestaw, którego poszczególne elementy były opisywane w Audio Hi-Fi Video i jak się rozczytywałem w opisie tego programowalnego zegara. Obie konstrukcje są chyba zresztą bardzo podobne i różnią się drobiazgami. A co do tego układu TMS, jak na początek lat 80'tych, to jego możliwości były naprawdę rozbudowane. Ciekawe ile wtedy kosztował (np. w odniesieniu do przeciętnej pensji)? Super odcinek! P.S. Ile czasu zajęło Tobie zdobycie 1 tysiąca subskrybentów?
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Myślę, że wtedy to było coś :) Autorzy w instrukcji polecają go do domu, sklepu, szklarni a nawet procesów technologicznych. Ostatnio troszkę ruszyło, jeśli chodzi o subskrypcje. Ostatni miesiąc to ok. 500.
@BartekEVH
@BartekEVH 3 жыл бұрын
Całkiem miłe urządzenie jak na tamte lata. Tylko diody dałbym sobie 3mm, bo nie lubiłem takich kobył. :)
@vandergraaf8489
@vandergraaf8489 2 жыл бұрын
To są już kultowe diody:)
@mariandawczynski7649
@mariandawczynski7649 3 жыл бұрын
Super❤️👍🌹💯
@szymon4602
@szymon4602 3 жыл бұрын
Może następnym razem coś o TM 5050 z Diory
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Jeśli ktoś ma, to czemu nie?
@arturlewinski4510
@arturlewinski4510 3 жыл бұрын
@@ZabytkiTechniki prawdopodobnie mam dwie sztuki
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
@@arturlewinski4510 W takim razie chętnie wypożyczę :)
@tomciopaluch7872
@tomciopaluch7872 2 жыл бұрын
Nikt nie zauważył że 4 gniazda wyjściowe 230V to najzwyklejsze gniazdka instalacyjne stosowane powszechnie w ścianach tylko bez plastikowej maskownicy. Pewnie specjalne do stosowania w tego typu sprzęcie były niedostępne w sprzedaży. Teraz taki "numer" nie do pomyślenia. Prawda o minionej rzeczywistości ale nic nie umniejsza to faktowi że sprzęcik na owe lata rewelacyjny!
@niewierna22
@niewierna22 3 жыл бұрын
Drobna korekta. Ponieważ materiał do filmu był przygotowywany dość długo wkradł się malutki błąd. Zegar był zakupiony dokładnie 14/04/1983 roku a nie w 1984.
@arturlewinski4510
@arturlewinski4510 3 жыл бұрын
pamiętam ten dzień.wtedy był odcinek sondy "taniec na linie" sekrety kolejki na kasprowy wierch i pamietam jak go wtedy odlądałem jeszcze na czarnobiałym TV
@niewierna22
@niewierna22 3 жыл бұрын
Kolejnym ciekawym urządzeniem firmy PMS elektronik był elektroniczny zamek kodowy EC5 z 1 640 000 kombinacji. Klawiatura miała 12 znaków i grubość zaledwie 2 mm. Była wykonana jako klawiatura foliowa co dzisiaj nikogo nie dziwi ale w tamtych czasach to był niezły bajer. Na dodatek gdyby ktoś się chciał włamać i podał niewłaściwy kod klawiatura została blokowana. Mam pełną dokumentację do tej klawiatury jak i przedwzmacniacza gramofonowego.
@mariandawczynski7649
@mariandawczynski7649 6 ай бұрын
❤😊
@michaborowik8886
@michaborowik8886 2 жыл бұрын
Kiedyś to produkowano solidne urządzenia na kilkadziesiąt lat i jeszcze można było naprawić. A dzisiaj plastik i byle dotrwało do końca okresu gwarancyjnego. Ale teraz ponoć jesteśmy ekologiczni!?
@tomixq
@tomixq 3 жыл бұрын
Tylko gdzie kupić TMS-a dzisiaj :(
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Tym bardziej trzeba szanować te, które przetrwały :)
@arturlewinski4510
@arturlewinski4510 3 жыл бұрын
pozostaje inżynieria wsteczna tak jak np. w przypadku układu ULA dla comodore udało się pomimo dokumentacji.
@f2lo2
@f2lo2 3 жыл бұрын
@@arturlewinski4510 pomimo braku dokumentacji... Swoja droga to byly duze firmy. Az dziw, ze nie zachowaly sie schematy ukladow...
@UserUser-vp6kz
@UserUser-vp6kz 3 жыл бұрын
Sterowanie bardziej intuicyjne niz programowanie zegara na polskim MC12xx mimo ze ten drugi nie jest tak rozbudowany funkcjonalnie :)
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Chyba drugi z zegarów w Audio HiFi Video oparty był o taki układ. Fajnie byłoby zrobić odcinek również o tej wersji.
@Baksowy
@Baksowy 3 жыл бұрын
Fajnie by było do omawianych tematów dodać polskie komputery. Niby na innych kanałach jest sporo o komputerach, ale wywiad z twórcami - byłby bezcenny... Nigdzie tego nie ma.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Niebawem ma się spotkać z kimś, kto mocno zajmuje się polskimi komputerami. Może coś wymyślimy :)
@szymon4602
@szymon4602 3 жыл бұрын
Raczej mikrokontrolerowy, a może nawet mikroporocesorowy jak napisane na froncie :)
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Tytuł zaczerpnąłem z instrukcji :)
@lordlogan3308
@lordlogan3308 3 жыл бұрын
mcl to Multi Clear :)
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
:)
@andysq9gat887
@andysq9gat887 2 жыл бұрын
Wygląda jak mózg elektronowy klasy Odra.
@jazwiec9379
@jazwiec9379 Жыл бұрын
To chyba nigdy odry nie widziałeś :D
@niewierna22
@niewierna22 3 жыл бұрын
Jakaś dziwna cenzura na YT pełną gębą! Dodałem jeszcze kilka komentarzy na temat firmy PMS. Oczywiście ich nie ma. Więc spróbuję inaczej. Firma produkowała także przedwzmacniacz gramofony EA-15 o doskonałych parametrach odstępu sygnał/szum 70 dB i zniekształceniach nieliniowych 0,08% zrealizowany na układzie wzmacniacz operacyjnego uA739
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 3 жыл бұрын
Ostatnio odkryłem, że mam tutaj zakładkę 'komentarze do sprawdzenia', ale nic pod nią nie ma... Więc nie wiem, o co chodzi z tą cenzurą.
@hienasmietnikowa7795
@hienasmietnikowa7795 2 жыл бұрын
akumulator kadmowo niklowy (NiCd)- a nie - niklowo kadmowy :)
@niewierna22
@niewierna22 2 жыл бұрын
Nazwa jest jak najbardziej poprawna - akumulator niklowo-kadmowy. Radzę zajrzeć do literatury lub Wikipedii. Również skrót jest też poprawny chociaż w literaturze można spotkać trzy wersje skrótów: Ni-Cd, NiCd i NiCD. Więc mądrości Hieny Śmietnikowej faktycznie do śmietnika.
@hienasmietnikowa7795
@hienasmietnikowa7795 2 жыл бұрын
@@niewierna22 ty chyba kobieto jestes niepowazna a twoja wypowiedz raczej swiadczy o braku podstaw...
@niewierna22
@niewierna22 2 жыл бұрын
@@hienasmietnikowa7795 Sęk w tym że podstawy jakieś tam mam. Oryginalnie w tym urządzeniu były zamontowane akumulatorki niklowo-kadmowe polskiej produkcji. Były to tzw. akumulatorki pastylkowe produkowane przez poznańską Centrę o oznaczeniu KB 44/8. Wcześniej te akumulatorki nosiły oznaczenie KN-045 (lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte ubiegłego wieku a w latach osiemdziesiątych zmieniono oznaczenie na na KB 44/8. Skoro wiesz lepiej od producenta i drukowanego katalogu wydawnictwa WEMA to już nie mój problem. Idąc Twoim tokiem rozumowania to nowocześniejsze akumulatorki Ni-MH powinny się zwać wodorkowo- metalowo-niklowe a nie jak poprawnie niklowo-metalowo-wodorkowe. Swoje lata mam i te akumulatorki znam z codziennego użytkowania w tamtych odległych czasach więc nowomowa do mnie nie przemawia podobnie jak obecnie nagminnie używane określenie w Ukrainie zamiat na Ukrainie.
The History of the 901 and Bose
34:45
Zabytki techniki
Рет қаралды 5 М.
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
Co zrobiłem nie tak?
39:08
Zabytki techniki
Рет қаралды 5 М.
Konstruktorzy z Foniki oceniają produkty nowej Unitry
35:46
Zabytki techniki
Рет қаралды 19 М.
Kultowe konstrukcje z Lubartowa - Daria
36:50
Zabytki techniki
Рет қаралды 10 М.
Historia niezwykłej architektury
28:34
Zabytki techniki
Рет қаралды 1,4 М.
Zaginione konstrukcje z Lubartowa
41:15
Zabytki techniki
Рет қаралды 19 М.
Magnetofon szpulowy Unitra Uwertura-stereo M1417 s
1:39
przembappe
Рет қаралды 2,6 М.
Kultowy zestaw DIY z USA
35:14
Zabytki techniki
Рет қаралды 4,3 М.