Do gwintowania stali najlepiej używać oleju, do żeliwa na sucho, do aluminium nafta a do miedzi, mosiądzu i brązu terpentyna. Ważną rzeczą przy gwintowaniu gwintownikem ręcznym (zestawy po 3 / 2 sztuki czyli zdzierak, pośredni i wykańczak) jest to żeby łamać wiór czyli po 1 obrocie w prawo ćwierć obrotu w lewo. W przypadku stosowania gwintowników maszynowych (jedną sztuką gwintujemy od razu gwint na gotowo) nie trzeba łamać wióra, no i można zastosować wkrętarkę zamiast pokrętki ręcznej.
@dominik63263 жыл бұрын
Jak zwykle robi odcinek o czymś o czym nie ma większego pojęcia
@mateuszduda7623 жыл бұрын
A czy Wy panowie jestescie na kanale ślusarskim? Chłop pokazuje jak sie odbywa to w mechanice, a raczej mechanik do urwanej sruby nie wzywa slusarza tylko robi co potrafi ?? Idac dalej , piekarz tez powinnien byc po szkole mechaniki maszyn zeby móc krecic ciasto w kotle ?? Wtf
@piotrkiwior56533 жыл бұрын
@@Adek19896 wiertla z biedry sa dobre pod wykretaki polecam
@dominik63263 жыл бұрын
@@mateuszduda762 a w mechanice to obowiązują inne prawa i zasady niż w ślusarstwie czy co?
@mateuszduda7623 жыл бұрын
Nie psuje ten co nic nie robi, zdania nadal nie zmieniam bo jest to "mechanika dla laika" wiec Michu stara sie pomóc laikom a to czy sie komus to przyda ,to każdy oceni sam , nie wiesz nadal czegos jak sie gwintuje czy wierci no to szukasz dalej tak czy nie ?
@wojtekmizera40593 жыл бұрын
Witam, często w przypadku starszych aut problem z wyciekami oleju, lub olej w dolocie spowodowany jest przez niedrożne odmy. Może udałoby się nakręcić odcinek o tym?
@MrAdameiro3 жыл бұрын
Sztuka jest wywiercenie sruby tak aby zostal oryginalny gwint otworu. Technika ta sama, tylko trzeba rowno zaczac;) zwiekszajac stopniowo wiertlo, sruba(a raczej tuleja) wykreci sie podczas wiercenia.
@kryspin19983 жыл бұрын
Michał mówił o tym przecież.
@marcinziajkowski38703 жыл бұрын
@@kryspin1998 Łysy ma na imie Michał?
@bilibili96fso63 жыл бұрын
Można też zastosować lewoskrętne wiertło, zwiększa szanse wykręcenia resztek z gwintu.
@najkw12263 жыл бұрын
Jak napisałeś 😉 Sztuka W autach zwykle są śruby twarde ulepszane ktoś kto nie widział nawet jak to się robi a odważy się bo Michu pokazał to się rozczaruje, zwłaszcza jak śruba bedzie poniżej 12mm średnicy
@Muflon_Wladca_Sanu3 жыл бұрын
Brakuje w materiale ,zasadniczej rzeczy w gwintowaniu otworu , najpierw nr 1 zdzierakiem, nr 2 półwykańczkiem oraz nr 3 wykańczakiem.Dopiero wtedy wykonamy prawidłowo nagwintowany otwór
@adrianelsner49363 жыл бұрын
Takie jak muwisz to są porządne gwintowniki, niektórzy takich na oczy nie widzieli.
@mitchb15913 жыл бұрын
@@adrianelsner4936 są też gwintowniki maszynowe.
@adrianelsner49363 жыл бұрын
@@Stalownik_ No zgadza się, nie widziałem
@Muflon_Wladca_Sanu3 жыл бұрын
@@mitchb1591 z tego co widzę na filmie to raczej nie jest maszynowy.A tak poza tym to powinien poruszyć temat gwintownikow maszynowych/ręcznych.
@Andrusza3 жыл бұрын
Zawsze można użyć zestawu tulejek redukcyjnych czy popularnych „sprężynek” aby został pierwotny rozmiar gwintu.
@progaragechinskiemotorki3 жыл бұрын
Małe wiertła to duże obroty, mały posuw i ciągłe chłodzenie 😉 obroty wkrętarki 800-1000 tu się dobrze nie spiszą
@olo12993 жыл бұрын
Dokładnie. Małe wiertło i małe obroty równa się zbyt duży docisk na prędkość obwodowa wiertła i pęknięcie. Przy dużych wiertlach odwrotnie bo nie wyrobi się z chłodzeniem grani i wiertło fioletowe potem trzeba łamać ostrzyc szkoda roboty 😂 duże wiertło spalilem raz jedną jedyną sztukę 58mm. Ty wiesz ile potem jest roboty żeby je naprawić o głupie przeoczenie jednej dźwigni na przekladni😂
@l0ht3 жыл бұрын
Lewe wiertła to jest super wynalazek do takich rzeczy, wiercąc jednocześnie wykręcamy
@blackIwaterIpark3 жыл бұрын
👍👍👍
@koprolity3 жыл бұрын
Wkręcający temat.
@marekkoodziej70123 жыл бұрын
Jak byłem młodym pomocnikiem to coś takiego kiedyś robiłem ale największa trudność to idealne równo zapunktować i wywiercic, jeżeli tak nie wyjdzie to już wszystko pod górkę idzie
@rexmanr Жыл бұрын
Nie zawsze. Kiedyś nie udało mi się centralnie zapunktować, a wyglądało że centralnie. Może wiertło zjechało w czasie wiercenia. Niebezpiecznie zbliżyłem się do ścianki nagwintowanej. I tak dojechałem wiertłem do dna. Pozostałą część zacząłem opukiwać, podważać i w końcu wyszła. Dwa dni temu przydarzył mi się podobny przypadek. Tym razem 4 śrubki szóstki o długości około 2 cm. w bloku aluminiowym. Ładnie centralnie udało się wszystkie przewiercić. Niestety żaden wykrętak tego nie ruszył. Ale się nie dziwię, bo niektóre które udało się odkręcić kluczem, nosiły ślady aluminium na części gwintowanej. Teraz szukam starego materiału, gdzie ktoś wspominał że jeśli śruba jest na tyle precyzyjnie wywiercona , że niemal widać zwoje gwintu na ściance przedmiotu, to już można podejść z gwintownikiem i on załatwi sprawę. Tzn. "wyczyści" zalegające stare zwoje. Jeśli jednak ten "patent" nie zda egzaminu, mam w zanadrzu sprężynki heil coil. Temat ze sprężynkami już przerabiałem. Sprawdzają się opinie i ja też uważam, że te sprężynki są wytrzymalsze niż oryginalny gwint. A już w aluminium na pewno.
@TermiFNFAL3 жыл бұрын
Aby zachować oryginalną śrubę można użyć zestawu do naprawy gwintów. Czyli rozwiercanie większego otworu, gwintowanie i stalowa sprężynka. W aluminium robi to niesamowitą robotę. Raz zepsułem i chciałem rozwiercić tą sprężynkę i był duży problem, ostatecznie przegwintowałem.
@mariuszb40603 жыл бұрын
Pomysł na odcinek: "jak poprawnie ulepić e39 majstra Wazzupa z kompresorem" 😆
@tajnepoufne48653 жыл бұрын
Bardzo fajny film pokazujących podstawy ślusarstwa. Cieszę się że pokazałeś jak to wygląda, oraz jakie niesie problemy błędne osiowanie podczas wiercenia. To było bardzo dobre na początek, ale jak ktoś chce się rozwijać w tym temacie powinien chociażby zaocznie skończyć szkołę ślusarską.
@szymonpawlak8233 жыл бұрын
Michu wszystko ok, ale... Symbole na łbach śrub (8.8 czy 10.9) to nie jest ich twardość tylko oznaczenie klas wytrzymałościowych. Wartość przed kropką oznacza wytrzymałość na rozciąganie, a po kropce oznacza granicę plastyczności. Twardość śrub w normach jest określona jako HB, HRB lub HRC i porównując zakresy twardości śrub 8.8 (HB od 242 do 319) i 10.9 (HB od 304 do 361) może się okazać, że śruba 8.8 jest twardsza od 10.9. Jest to podobny błąd jak mylenie klas lepkościowych oleju z gęstością.
@mbobula3 жыл бұрын
Cześć. Może się czepiam, ale jak widzę wiercenie w metalu, opiłki i brak okularów to mnie boli coś wewnętrznie. Kiedyś Michu robiłeś odcinek o okularach ochronnych. Fajnie by było je zobaczyć na oczach wiercącego ;). Ot taka nowa świecka tradycja w Polskich garażach by nastąpiła. Ps. Nie nie sprzedaje okularów, ale pare razy odwiedzałem okulistów po takich zabawach. Pozdrawiam
@adamrapczyn87713 жыл бұрын
rozwiercając dwie szpilki w głowicy ford cologne v6 na samochodzie podejście bardzo utrudnione. Nawiercony otwór, w otwór wykrętak wykrętak się urwał i 4 razy więcej roboty (wykrętak nie był marketowy tylko markowy :P ) o wiele twardszy od szpilki. Frez diamentowy, frez do metalu i dwa dni kombinacji aż chciałem już silnik rwać.... ale udało się uporem maniaka... pozdro :)
@maciomackowski23283 жыл бұрын
Super a może level wyżej i do naprawy gwintów użyć sprężynki Coli wtedy gwint zostaje ten sam rozmiar a podobno jest mocniejszy od oryginału pozdrawiam i czekam na wiecej
@pepsikpepsik21413 жыл бұрын
Miałem tak naprawione 3/4 gwinty w pieście samochodu. Co prawda nie jeździłem dużo, ale kilkanaście tys zrobiłem i nawet nie popuściły się śruby. Kilka razy odkręcałem to koło. Co prawda jedna sprężynkę musiałem wymienić ponieważ wykręciła się z śruba ale możliwe że ona przy rdzewiała a i sam otwór nie był idealnie centryczny i prostopadły.
@Smok_HB3 жыл бұрын
@@pepsikpepsik2141 A dawałeś klej do gwintów?
@Smok_HB3 жыл бұрын
Też dobre są tulejki gwintowane które przy w krecaniu same nacinają gwint np marki Förch.
@pepsikpepsik21413 жыл бұрын
@@Smok_HB nie dawałem
@michalr88643 жыл бұрын
Nie wiem jak gwinty w piastach, ale w bloku silnika nie raz się naprawiało zerwane gwinty - szczególnie w tych aluminiowych. Wkładka heli-coil wzmacnia bardzo mocno gwint na zrywanie. W stalowych lub żeliwnych blokach też można stosować taki zabieg. Są jeszcze specjalne wkładki jak ktoś zerwie gwint w głowicy - otworze świecy zapłonowej lub żarowej.
@radoslawjocz29763 жыл бұрын
Do takiej roboty nie używa się wiertarki ręcznej tylko frezarkę lub wiertarkę kolumnową. Łysy zbytnio upraszcza sprawę i w efekcie zero precyzji co nie jest dobre. Aby zrobić to prawidłowo trzeba precyzyjne znaleźć oś śruby i frezem wyrównać jej powierzchnię a dopiero później nawiercać i wiercić idealnie pod kątem prostym. Później pozostałości gwintu śruby wyjmuje się jak sprężynkę i nie ma żadnych uszkodzeń w gwincie zewnętrznym.
@taktak45683 жыл бұрын
Wspomniałbym jeszcze o możliwości przywrócenia oryginalnej średnicy gwintu za pomocą tulejek naprawczych lub sprężynek, tzw. Helicoil
@piotrkiwior56533 жыл бұрын
łysy jest takie co z neo?
@TaTaReKlive3 жыл бұрын
@@piotrkiwior5653 osobiscie ujebałem gwint w bloku od c360, rozwiercilem nagwintowałem i dałem sprezynke helicoil, po skreceniu glowicy sprezynka sie poddała, nie wiem moze slabej jakosci sprezynke trafilem, ale znowu rozwierciłem otwór, nagwintowałem 3 gwintowanikami (zdzierak, pośredni i wykańczak) i wkreciłem wytoczona srube z wiekszym gwintem i trzyma az milo :)
@prakus10753 жыл бұрын
zastosowanie helicoil uratowało mnie przed kosztami jak wyrwała się świeca z głowicy, parę minut i gotowe
@olo12993 жыл бұрын
@@prakus1075 nie zawsze się da 😉 sztuka to wykręcić śrubę bez konieczności zmiany rozmiaru no chyba że gwintu brak 😉 ja jakoś do nich nie mam pełnego zaufania. Przy wymagających śruba h wolę już od biedy zastosować większe szpilki chociaż nie zawsze jest możliwość.
@bially333 жыл бұрын
@@TaTaReKlive do takich poważniejszych otworów lepiej stosować tulejki
@m1ch43ll53 жыл бұрын
Miesiąc temu w Kiance rozwiercałem śruby od trzymania zbiorniczka z płynem chłodniczym. Długie wiertło w dół bo na drodze przewody klimatyzacji i drugie wiercone pod kątem prostym bo mocowane do ścianki bocznej. Formalnie śruba była chyba na m5, a skończyłem z rozwiercaniem na m8 obie xD
@Rifek13 жыл бұрын
Ja często bawię się tak, że jak jest opcja to rozwiercam jak tylko się da minimum na fi pilnika i delikatnie pilnikiem osłabiamy śrubę i łamie resztkę, pozniej poprawa gwintu i też nie jest źle :) Pozdro, dobra robota
@MateooPato393 жыл бұрын
Ujęcia na śrubę, no perełka. Krok w dobrą stronę. Oby palec się przyjął i wygoił.
@dawidbieganski25073 жыл бұрын
Dzięki przyda się na pewno. Jako młody uczeń mechanika samochodowej ( pierwsza klasa) przyda się nie raz.
@pawlo1994093 жыл бұрын
Wszystko fajnie jak trzymamy sobie element w imadle na stole. Na aucie tak kolorowo nie jest.
@damineks23533 жыл бұрын
A jak ci miał inaczej pokazać z przekrojem otworu xd
@Citro743 жыл бұрын
Fajny odcinek choć mnie uczono, że gwintuje się trzema gwintownikami. Ale to było w latach 80 ubiegłego wieku. Może zrób serię jak zachować się na drodze, wpuścisz kogoś z podporządkowanej może stracisz 5 sekund ale może ten ktoś nie spóźni się do pracy... Włącz kierunkowskaz na drodze z pierwszeństwem łamanym - ktoś nie będzie stał i czekał gdzie pojedziesz... Użyj kierunkowskazu zanim rozpoczniemy manewr wyprzedzania a nie jednym ruchem kierownicy przy okazji się włączy... Przypomnij, że jazda na suwak jest teraz obowiązkowa. A z mechaniki to może podstawy eksploatacji, że trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach (z zapasem włącznie), że trzeba doładować akumulator jak jeździsz na krótkich dystansach, że nie ma sensu jazda na oparach, że szyby czyścimy również od wewnątrz, że płyny eksploatacyjne są ważne i trzeba sprawdzać ich stan itp
@spiri86893 жыл бұрын
Wszystko super Panie Łysy . Najprostsza możliwa sytuacja(świetne dojście do problemu.gładko.dużo miejsca.nowe wiertła itd. jak w bajce . ale zapomniałeś o najważniejszym BEZPIECZEŃSTWO . Gdzie są ku..a okulary ochronne się pytam. Najpierw palec później oko . Taki stary.a taki głupi .Pozdro
@szodzimierzwaranowicz31443 жыл бұрын
No ta miniaturka to po prostu miażdży, literówka już z początku a obok poważna mina łysego ... piękne ❤
@deltajastrzab013 жыл бұрын
Najważniejszego nie pokazałeś Albo pokazałeś na przyspieszonym tempie. Gwintowanie, pokazanie jaką siłą, kiedy odpuścić i cofnąć gwintownik, żeby nie urwać. Do tego w komplecie powinny być metody wydłubywania tego urwanego gwintownika, bo po tym filmie 90% urwie gwintownik w otworze. Ale tak to bardzo ważny odcinek i pomocny, ale na początku dużo szczegółów, a najważniejsze po łebkach na przyspieszonym. Domyślam się, że ciężko pokazać na ekranie bezpieczny moment dla danego gwintownika, ale chociaż ostrzeżenie, żeby nie urwać i co potem :) pozdro!
@bartosztomaszewski68813 жыл бұрын
Moje amatorskie przemyślenia (taka tam porada, a nóż się przyda): 1. Lewe wiertła, to nie majątek. A nóż się wykręci i po problemie. 2. Najczęściej lecą małe śrubki, np. M5, M6 itp. 3. Wiercić zaczynam od 2 - 3, żeby delikatnie szło. 4. Ważne - sprawdzić głębokość, bo sobie można np. blok na wylot do cylindra przewiercić. 5. Urwaną i odwierconą (wydłubaną) M6 można gwintować od razu na M7 - wiem, to nie popularne - ale nie trzeba rozwiercać otworu. 6. Lepiej kupić za 30zł zestaw sprężynek do naprawy gwintów, wtedy wejdzie oryginalny rozmiar śruby. 7. Jak jest "mięska" to jeszcze lepiej wstawić tulejkę naprawczą, ale wtedy np. M6 rozwiercamy na M10. 8. Jak się raz urwało to się urwie znowu, więc nową śrubę kupuje klasy 12.9 9. Jeszcze lepiej - jak się da zamieniam śrubę na szpilkę hartowaną z nakrętką zwykłą (spilka wkręcona i wklejona na klej). Wtedy następnym razem najwyżej rozdziabię nakrętkę a nie będę odwiercał śrubę. PS Wiercenia w urwanych gwintownikach, śrubach hartowanych i klasy 12.9 jeszcze nie przerabiałem, wszystko przede mną. PS2 Oryginalne śruby VW M6 na torx 30 wytrzymują około 17-18 Nm i urywają się. Zamiana na szpilkę hartowaną 45HRC + nakrętka wytrzymuje prawie 50Nm dokręcania i rozwala się gwint w nakrętce, szpilka jest nienaruszona, wystarczy nowa nakrętka.
@katarzynawaliczek98473 жыл бұрын
Gorzej, jak ma się gwint w śrubie lewy bądź prawy 😉 Tatko w motorowerze ma właśnie takie i ciężko było dostać (już chciałam składać zamówienie z wykonywaniem od podstaw, ale się znalazło). Z doświadczenia zawodowego mogę powiedzieć, że gwinty kierunkowe w maszynach występują i to w miarę często 🙂 Jednak nie spodziewaliśmy się w silniku
@bogdan88003 жыл бұрын
Ale Janka przypaliłeś z tym gwintownikiem, widać że krzywo wkręcony i pod koniec już nie chce iść bo średnica wewnetrzna gwintownika zapiera się o ściany otworu, sama śruba też nie chce na wylot się wkręcić bo nie ma jak przejść przez otwór nagwintowany do może połowy i wkręca się na kilka zwojów. "Wchodzi jak tata w mame" XD. Ale wiadomo, precyzyjna robota a z rozwalonym palcem to raczej nie jest łatwo
@Shadow85PL3 жыл бұрын
Brakło dwóch moim zdaniem bardzo ważnych aspektów. Po pierwsze wióry, są bardzo gorące, jeśli taki spadnie sobie na lakier to się wtopi i mimo że na początku może i nie będzie widać to te opiłki za chwile zaczną rdzewieć i będzie to wyglądało paskudnie. Niestety nauczyłem się tego na własnym przykładzie (wredna śruba przy ramce tablicy rejestracyjnej). Rzecz druga: chłodzenie wiertła. W idealnym przypadku podczas wiercenia powinniśmy cały czas polewać to chłodziwem. Wiertło nawet na wolnych obrotach będzie się grzało i jak będziemy długo wiercić to i tak można je spalić. Jak sam próbowałem rozwiercać różne twarde materiały to często wystarczyło co jakiś czas przestać wiercić i włożyć wiertło do kubeczka z wodą (oczywiście nie jak wiertło jest mega nagrzane bo je rozhartujemy, wtedy po prostu dajmy mu ostygnąć). I jeszcze jedno jak nie mamy wykrętaków pod ręką, czasami wystarczy w dziurę nawierconą w śrubie wbić klucz imbusowy, wystarczy żeby był nieco większy niż średnica otworu i można w ten sposób się poratować i wykręcić wredną śrubę.
@JachuJustyDriver3 жыл бұрын
Mam wkrętarkę Graphite za niecałe 4 stówki i jest kozak, ale kumpla Makita za 1,5k ma znacznie większy Nm i może pomieścić wiertła do 12mm, gdzie u mnie limit 10. W Makicie można też stosować przedłużki z nasadkami z zestawu Yato, bo się po prostu mieszczą, a w Graphite nie. Możliwe, że jest jakiś wyższy model od mojego, ale ten mi wystarcza :). Dla majsterkowicza w zupełności wystarczy.
@boleslawwroblewski68383 жыл бұрын
Ja jestem za spawamiem i zgrzawaniem czasem za lutowaniem Pozdrawiam stały oglądacz z Kanady Boleslaw z migomatem
@boleslawwroblewski68383 жыл бұрын
Ps Nafta denaturat szkoda najlepiej wypoć !!! Smarować musztardą i będzie ok
@boleslawwroblewski68383 жыл бұрын
Ps Nafta denaturat szkoda najlepiej wypoć !!! Smarować musztardą i będzie ok
@W0GUN3 жыл бұрын
Zasada jest taka, że jak jest opcja wykręcić , to wykręcamy, bo powiększanie rozmiaru to już jest ostateczność Śrubę można usunąć jeżeli nie wykrętakiem przez wiercenie w urwanej śrubie otworu to przez dospawanie nakrętki do pozostałości po urwanej śrubie. Czyżbyś Michu zapomniał, że zanim takie dziady się zacznie ( stare zardzewiałe śruby ) ruszać kluczem dobrze je poinformować młotkiem o zamiarze ich wykręcenia ;)
@marekzakrzewski34323 жыл бұрын
Obecny! Znam ten temat ,ślusarz mechanik old generation.
@Sokol_.Sokolowski3 жыл бұрын
To teraz ja odlicze. 3..2..1.. w następnym odcinku chciałbym zobaczyć jak samemu mogę wymienić sobie szybę jakakolwiek w samochodzie.
@andrzejfabianski49483 жыл бұрын
Jaki problem? W starych wciskanych potrzebujesz do montażu sznurka i smaru, w nowych klejonych dobrze sprawdza się struna(do wycięcia starej szyby) i dobry klej do wklejenia nowej. Wbrew pozorom, to całkiem łatwa praca.
@kazikkaszebe3 жыл бұрын
Na waszym stole wygląda podobnie jak u mnie. Kolejny elegancki film. Pozdrawiam
@Cicho_wiem_3693 жыл бұрын
Mój jest "bardziej profesjonalny" nie ma gdzie śrubokręta położyć, bo zawsze szybko szybko później się posprząta
@marcinkalinowski20763 жыл бұрын
Noo to teraz coś o indukcji czyli jak odkręcić zapieczone😁
@Andrew-fk5fr11 ай бұрын
Zwoje gwintu to nie "uzwojenie". Otwór nie grubszy tylko większej średnicy. Młodzi to oglądają niech uczą się języka technicznego. To na prawdę podstawy
@jankubica61433 жыл бұрын
Przy gwintowaniu powinno się cofać narzędzie co 3-5 obrotów, aby oczyścić gwintownik ze zwiercin 🙂
@tomek20583 жыл бұрын
Kiedyś takich rzeczy uczyli w w szkole zawodowej sam pamiętam teraz młodzież nie garnie się do takich rzeczy. Dobrze łysy że pokazujesz takie cuda bo smartfonem tego nie zrobią
@rafalmalinowski10393 жыл бұрын
dobra robota Lysy.dziekuje za proste tlumaczenie.pozdrawiam i prosze o wiecej.
@BEBAK43 жыл бұрын
Po co tabelki, ja zawsze otwór pod gwint robię mniejszy o skok gwintu i po temacie. Najgorzej jak nie ma ciała na większy gwint, sa jeszcze te heliCoil zestawy naprawcze. Łapka w górę 😉
@robertmaliszwski67023 жыл бұрын
Takie lekcje to były w pierwszych klasach zawodówek . A dziś trzeba uczyć prostych spraw przez neta Porażka polskiej edukacji
@Jarzyn443 жыл бұрын
Nie każdy chodził do zawodówki.
@JestemzMarsa4783 жыл бұрын
Cześć. Dziękuję za poradnik Cześć!
@Michal053 жыл бұрын
Od wkrętarko-wiertarki graphita dużo leprzym i solidniejszym wyborem będzie wkrętarka parakside a najlepiej bezszczotkowa 😉
@matysgfcable3 жыл бұрын
Fajnie jakbyś pokazał również tzw "wykrętaki" do urwanych śrub by ją jednak wykręcić a nie rozwiercać. Neo też ma takie wykrętaki w swojej ofercie, takie jakby wiertła z lewym gwintem
@jakubgarage89743 жыл бұрын
M4K A może byś tak pokazał Michu jak się wymienia maglownice czy jak się zakłada hak do samochodu Jak się reguluje luzy zawodowe Czyszczenie odmy/intercolera wraz z czyszczeniem przewodow olejowych typy smarowanie turbo
@kira073 жыл бұрын
przedewszystkim rekawice i ochrona na twarz/oczy, ja nosze shielda to rpzy okazji chroni twarz, bo jak taki metalowy wiorek wyskoczy ci w oko to bedzie szpital :)
@kira073 жыл бұрын
a jak sie wiertlo zlamie to wtedy moze tez odprysk poleciec niezly, wiec rekawice tez dlatego - i najlepiej ostre wiertlo i powoli z olejem i czyscic od czasu do casu sprezonym powietrzem lub olejem wiem ze to nei cnc ale takie wiercenie moze sie zle skonczyc jak sie nie uwaza
@kira073 жыл бұрын
niektore profesjolanle wiertarki maja wbudowana poziomice.. i pokazuje ci, czy jest proto do grawitacji, jesli czesc jest rowno w tym imadle
@MateuszSikoraPL3 жыл бұрын
Śruby śrubami- większe kaszotto się robi, gdy wymieniasz świece np. w Audi a4b5 1.6 benzyna i pierwsze 3 wychodzą bez problemu a ta 4 robi pierdut i połowa zostaje w środku... I tera se radź....
@antekno12383 жыл бұрын
Są dostępne naprwki do gwintów . Naprawiałem gwint w głowicy i trzyma już kilka lat. Na zerwane gwinty najlepszy sposób.
@matus.herbu.jastrzebiec3 жыл бұрын
RZOWIERCANIE :D
@buritogringoson3 жыл бұрын
Ciesze się że nie jestem jedyny Jeśli ktoś nie załapał patrz miniaturka filmu :P
@danielduda61113 жыл бұрын
Należy dodać, że w każdym rozmiarze gwintowniki są trzy i z jakiegoś względu należy je stosować. Chociażby po to, żeby na dzień dobry nie ukręcić końcowego gwintownika w jakimś opornym materiale, bo wtedy jest czarna d. Pzdr dd.
@podhalantitheresaliverthom83263 жыл бұрын
Hej! mam dla Was wyzwanie: ile maksymalnie warstw powłok ceramicznych oraz wosków jeden na drugi da się położyć, w sensie kłaść powłokę na powłokę jedna na drugą i czy da się osiągnąć kilkucentymetrową grubość wszyskich tych warstw powłok ceramicznych w sensie nie wosk na ceramikę chociaż to też i na odwrót ale głównie chodzi ceramika na ceramikę wosk na wosk (i docierać oczywiście) ile maksymalnie warstw się da i spróbować kilka centymetrów nadłożyć tych warstw. Kto by był tego też ciekawy niech polubi mój komentarz! 😁
@jacekbestry47243 жыл бұрын
Troche to kiepsko pokazane, bo taki laik jak weźmie gwintownik od razu na 3- przejście to z pewnością połamie go i zostanie mu w środku. Materiał powinien zawierac podstawowe info o tym że stosuje się 3 rodzaje gwintownikow, oraz o tym aby za każdym obrotem łamać wiór ....
@polskiopeladmirala55963 жыл бұрын
Kierwa wczoraj ładnie zerwałem śrubę w piecu. Zacząłem ją rozwiercać, a potem użyłem wykretaka i go zerwałem 🤦♂️a mogłem rozwiercić i przegwintować. Teraz muszę rozwiercić również wykretaka 🤦♂️
@mlody5583 жыл бұрын
Napunktowane idealnie na środku. Dobre sobie. Środku czego? Chyba stołu. Takie wiercenie jak w tym filmie to gwarancja urwanego wiertła albo jak pójdzie dalej to gwintowniki. Nie chcę nikogo obrażać ale w tym temacie to film dla laika zrobiony przez laika. Już prawie pół życia wiercę i poprawiam urwane śruby po mechanikach wiertarką ręczną i często na samochodzie i w większości przypadków zostaje na nominalną śrubę ale może się nie znam. Dobre wiertła też wcale nie muszą kosztować majątek, wystarczy że nie są chińskim badziewiem.
@Panda-id8me3 жыл бұрын
Pomyśl na odcinek: wymiana uszczelniaczy zaworowych beżz ściągania głowicy
@Lukaszkwiato50733 жыл бұрын
Bylo juz w toyocie😉
@Panda-id8me3 жыл бұрын
@@Lukaszkwiato5073 Masz może link?
@jacekbak62483 жыл бұрын
To nie miało nic wspólnego z gwintowaniem! Aby gwint był wykonany prawidłowo to potrzeba gwintowników zgrubny, pośredni, wykańczający.
@savagegegdexion8803 жыл бұрын
Dokładnie podbijać twoją wypowiedz.
@adamzelewski22483 жыл бұрын
nie do końca...można zastosować gwintownik maszynowy,inny do otworów przelotowych a inny do zamkniętych...zresztą już dawno technologie gwintowania trzema gwintownikami wsparto nawet w gwintowaniu ręcznym jednym gwintownikiem...osobiście wszystko robię jednym,od ręcznego poprzez gwintowanie na maszynie czy bezpośrednio wkrętarką...tylko trzeba rozróżnić gdzie można sobie pozwolić na mniejsze spasowanie,a gdzie zachodzą potężne siły i ten gwint musi być wykonany precyzyjnie z minimalnym luzem
@Cicho_wiem_3693 жыл бұрын
@@adamzelewski2248 dodatkowo nie każdy ma gwintowniki maszynowe, a specjalnie kupować nowe na jeden otwór troche mija się z celem skoro mam PRL-owskie 3szt
@pawe7325 Жыл бұрын
Zawsze znajdzie się jakiś książkowy ekspert... ostatnio chińskim gwintownikiem uniwersalnym zrobiłem 15 nowych gwintow.. działa ? Działa. Śrubę wkręcane i wykręcane kilkukrotnie. Wy książkowi eksperci to potrzebujecie śrubek że złota u gwintownikiw za 10k żeby coś zacząć robić.. a my domowi mechanicy bierzemy co mamy pod ręką i robimy a nie szukamy złotych srubek
@8kingOFwolves8 Жыл бұрын
@@pawe7325taaaa dopóki nie trafisz do mechanika z takim podejściem, że po co przepłacać skoro można taniej, później przyjeżdżają Ci ludzie i "panie ratuj"
@micharatajczyk21153 жыл бұрын
Siemanko Dobre wiertła są wiertła DeWalt z podwójnym ostrzem . Polecam bo są bardzo twarde i nie trzeba używać dwóch wierteł . Michu sprawdź obie 💪👍 Pozdrawiam cześć.
@amokphoto3 жыл бұрын
@@znafcatematu5089 podbijam, fanar jest bdb
@savagegegdexion8803 жыл бұрын
Spróbuj używane wiertła z maszyny CNC innych nie będziesz chciał
@amokphoto3 жыл бұрын
@@savagegegdexion880 mowisz o wegliku? :)
@savagegegdexion8803 жыл бұрын
@@amokphoto dokładnie sprzedają take na olx czasami w komplecie za grosze
@amokphoto3 жыл бұрын
@@savagegegdexion880 a zdajesz sobie ile kosztuje ostrzenie takich wierteł? :)
@marekyzr5683 жыл бұрын
A istnieje coś takiego jak helikoil. W imadle to każdy jest mądry, trzeba było wziąć V8 np Forda 4.6 i spróbować wywiercić szpilki od exhaust manifold.
@bartek43983 жыл бұрын
Ale to jest zrobione po łebkach... Matko bosko.
@jacekosuch11303 жыл бұрын
Michu mam nadzieję, że będzie odcinek level wyżej jak wrócić do oryginalnego gwintu. W nie których przypadkach nie można zrobić wiekrzego rozmiaru sruby, a właśnie borykam się z takim problemem w głowicy. Widziałem jakieś "sprężyny", które po rozwierceniu wkręca się wiekrzy gwint aby był pierwotny. Wpadłem też na taki pomysł żeby wkręcić większą śrubę i rozwiercić pod mniejszy gwint. Tylko czy to jest dobre rozwiązanie? Dziękuję za ten kanał, bo można samemu dokonać sporo napraw i mieć satysfakcję oraz fajnie spędzony czas na majsterkowaniu. Pozdro!!!
@Grabsonek3 жыл бұрын
Jest błąd w miniaturce ;) A raczej literówka ;) Pozdrawiam
@BarteQ723 жыл бұрын
Zawsze łapka bo fajne materiały. No ostatnio z ojczulkiem mieliśmy problem śrubą, krzywo weszła i zjadła gwint...ni było gwintownika ale była "twardsza" śruba i jest nowy gwint xD jakoś się trzyma ale nic "krytycznego" dla bezpieczeństwa.
@HJCBR3 жыл бұрын
ŁYSY W OSI TO TO NIE BYLO :)pozro byku dla calej ekipy jak zwykle dobry przekaz
@blewjunior17873 жыл бұрын
Najlesza jazda jest gdy złamiemy gwintownik i potem nie można go wykręcić. Należało by dodać ze nie kiedy należy zwiększyć śrubę o 2 lub więcej rozmiary.
@bazejbaczek94233 жыл бұрын
Temat odcinka: "BHP w warsztatach aż palce lizać " nauczony doświadczeniem opowiedz jak to zrobiłeś i jak unikać takich sytuacji o apteczkach dezynfekcji gdy smar wejdzie w ranę
@Cicho_wiem_3693 жыл бұрын
Mi smar wszedł w rane i nosze go już 25 lat i chyba zostanie ze mną do końca, no chyba że utne se palca
@xdrixn21153 жыл бұрын
Michu, może nagrałbyś krótki materiał o tym jak otwierać drzwi w aucie tak by nie uszkodzić sąsiedniego pojazdu? Staję na możliwie szerokich parkingach a i tak spotyka mnie ciągła niespodzianka. Masz na tyle duże grono odbiorców, że jesteś w stanie zwiększyć świadomość wygodnisiów 😐
@mesio75933 жыл бұрын
Pracuję na wiertłach do hardoxu i to są wiertła, komplet ok 1400zl. Ale kruche i jak przegrzeje to do drewna tylko się nadają. Firmy wurth....
@krzychpe.3 жыл бұрын
Jak rozwiercanie to może odcinek o urwanych świecach i jak sobie z tym radzić? Pzdr
@citek563 жыл бұрын
Bardzo interesujący materiał, dziękuje 👌🏻😁
@123Twoj_Stary3 жыл бұрын
Zdrówka Panie Michale!!
@SpaslaSwinia3 жыл бұрын
A może coś o pompowtryskach? Jak to diagnozować i ustawiać korekty?
@bmw14613 жыл бұрын
No takie coś się przyda :)
@msztula3 жыл бұрын
Większy skill trzeba do nierdzewki A2 gwinty M3 ,M4 gdy nie można zwiększyć o rozmiar a o wybijaniu złamanego gwintownika nie wspomnę też się zdarzały
@4wheelsbyDavid3 жыл бұрын
Pozdro dla całego Zespołu💪
@czakilbn3 жыл бұрын
Właśnie... Diagnostyka po obd. Tylko nie na pasacie bo to nawet kalafiorem ogarniesz, a na czymś bardziej problematycznym jak alfa lub mazda. Sam właśnie się troszkę zdziwiłem po zakupie alfy...
@michakolasa2963 жыл бұрын
Michu, czy do odcinka z odrdzewiaczami mogę Ci dostarczyć mój, do testów? Gwarantuje że zrobi robotę.
@soczek28233 жыл бұрын
Wszystko fajnie jak jest miejsce a na aucie nie założymy stołowej. Super lekcje dla początkujących. Pozdrawiam
@Cicho_wiem_3693 жыл бұрын
Dlatego kładziemy auto na stół 😎
@daredevil1359353 жыл бұрын
Mnie to spotkało tego roku z tą różnicą, że na srubie M16 o twardości 8.8 i 10 cm wiercenia. Śmiechom nie było końca.
@danielreszka56343 жыл бұрын
Jak tylko przeczytałem tytuł filmu to już wiedziałem, że Michu po raz kolejny pokaże, że się nie zna. Uzwojenie na gwintowniku?! Opis pod filmem nie nic wspólnego z tym co obejrzałem. Brak wiedzy i doświadczenia! Laik uczy laika jak się rozpier... gwintownika! 🤣😉
@michalr88643 жыл бұрын
To może odcinek wkładki heli-coil ( naprawa i wzmocnienie gwintu przez taki zabieg - bez potrzeby dawania grubszej śruby ), oraz wykręcenie złamanego gwintownika.
@palolek3 жыл бұрын
Literówka w miniaturce :D Michu popraw :D
@JacekWathgurth3 жыл бұрын
Wrr.... za każdym razem ta twardość nieszczęsna... To jest wytrzymałość śruby a nie twardość :) A do wiercenia wiertła kobaltowe i olej - pomaga.
@on96763 жыл бұрын
nic dodać nic ująć 👍👍😁😁
@ukaszmarcinkiewicz82983 жыл бұрын
Siema pozdro dla Całej Ekipy. Chciałbym zobaczyć jak się samemu wymienia krzyżaki na wale napędowym oraz podporę wału widz z Gdyni
@LukaEr893 жыл бұрын
Widzu z gdyni, zerknij odcinek kriss fix na ten temat ;)
@Siedliskowy3 жыл бұрын
To nie jest trudne
@michalr88643 жыл бұрын
Tylko pamiętaj że po wymianie krzyżaka warto sprawdzić wyważenie wału. Jest kilka firm które się zajmują takimi usługami. Czasami przy źle wyważonym wale potrafią pojawić się dziwne wibracje na nadwoziu i lewarki zmiany biegów.
@Siedliskowy3 жыл бұрын
@@michalr8864 Po wymianie krzyżaka nie trzeba wyważać wału .Wibracje mogą być gdy źle poskladasz wał po wymianie krzyżaka ,lub gdy będzie nie tak jak był przykręcony do flanszy wałka ataku w moście . Przez to przed odkręceniem wału od mostu znaczę jak był przykręcony do mostu i przed wymianą krzyżaka znaczę jak sam wał był wcześniej złożony .
@michalr88643 жыл бұрын
@@Siedliskowy wieki temu w Polonezach i dużych Fiatach sporo tego robiłem - wał był znaczony przy wymianie krzyżaka , ale tam prędkość podróżna to było 100 - 120 km/h. Jak wymieniałem w Lexusie IS 200, pomimo zachowania staranności ( oddałem wał do wyważenia ) i różnica była. Nie ma znaczenia sam montaż wału na flanszach - przy skrzyni czy przy moście.
@krzysztofzg27163 жыл бұрын
Super odcinek pozdrawiam serdecznie
@darkwolf3703 жыл бұрын
Za chwile ktoś z tyłu "Michu to od tłustej 60-siatki nówki korbowody były" ;) PS. Sam poradnik sztos
@damianwasylkow29063 жыл бұрын
Hej ja bym z chęcią zobaczył poduszki pod silnik,po czym poznać że coś się z nimi dzieję albo coś z amortyzacją:)
@sledziu893 жыл бұрын
Mało trochę o tym gwintowaniu zapomniałeś dodać że ten gwintownik trzeba wkręcać pod kątem prostym bo inaczej oprze się o ściankę i pogwintowane i o tym że trzeba też co jakiś czas cofnąć żeby złamać wiór bo też można stanąć w miejscu albo gwintownik pęknie i takie coś usunąć z dziury już jest trudniej
@piotrbernacki53193 жыл бұрын
Czesc! Jest kolejna edycja fury marzeń? Można się jeszcze zgłaszać? Dobrze słyszałem o E60? Akurat mam ciekawego pacjenta ;)
@igor_piatkowski3 жыл бұрын
Gwinty można naprawiać taką śmieszną sprężynką którą się wkręca w rozwiercony otwór nazywa się to "sprężynka helicoli"
@maciekzawislak6513 жыл бұрын
mozna wrocic do poprzedniego gwintu, sa specjalne wkladki. wyglada to tak ze robisz odpowiednio wiekszy gwint potem wkrecasz na klej taka spiralke i masz stary rozmiar gwintu...
@belmondopl23133 жыл бұрын
O fajnie, trochę szkoda że po czasie bo akurat z 2 tygodnie temu taki filmik by mi się przydał 😄😄
@Ninjowaty3 жыл бұрын
Dziś filmik dodałeś !!! A ja dwa dni temu ukręciłem śrubę w misce XDD
@makucsgo6633 жыл бұрын
Akurat urwalem śrubę, 2 dni temu do tego doszło, a tu boom taka niespodzianka
@raffkuttaz3 жыл бұрын
Baildonit widzę że trzyma klasę. Ostatnio 9lat temu wierteł tej firmy na frezarce używałem. Łukasz miał racje, da radę oligancko wkrętarką rozmiar w rozmiar. No ale nie dla laików🤣
@mariusz_-no4gq3 жыл бұрын
Chciałbym zobaczyć elektryczny rozrząd, podobno coś wspaniałego mało informacji jest o tym w internecie.