Mit Pearl Harbor. Czy Amerykanie wiedzieli o ataku?

  Рет қаралды 124,969

Podcast Wojenne Historie

Podcast Wojenne Historie

Күн бұрын

Japoński atak na Pearl Harbor na Hawajach 7 grudnia 1941 roku wciągnął USA do II wojny światowej, początkowo na Pacyfiku. Miejscowe dowództwa amerykańskie - tak Floty jak i Armii - zostały przy tym japońskim atakiem zupełnie zaskoczone. Wkrótce Amerykanie wszczęli serię dochodzeń, chcąc ustalić, kto jest winien zaniedbaniom i pozwolił, aby Japończycy uzyskali efekt zaskoczenia. Sprawy nigdy do końca nie rozstrzygnięto. W efekcie dziś stawia się ówczesnym centralnym władzom USA, z prezydentem na czele, zarzut, iż wiedzieli o zbliżającym się niebezpieczeństwie i nic z tym nie zrobili
Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
👉 patronite.pl/P...
Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
👉 buycoffee.to/p...
Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
➡️ / podcast.wojenne.historie
➡️ / podcastwojennehistorie
➡️ / wojenneh
➡️ / podcastwojennehistorie

Пікірлер: 268
@Gregolec
@Gregolec Жыл бұрын
Aczkolwiek trzeba przyznać, że w obliczu ostrzeżenia z 25 listopada Kimmel jednak niewiele zrobił. Nie wzmógł patroli, nie podniósł gotowości. Znana jest smutna historia radaru na północy Oahu.
@Gregolec
@Gregolec Жыл бұрын
@Wojtek77Ch Jest na to jakiś papier?
@zmichalg2754
@zmichalg2754 Жыл бұрын
W temacie "Czy Amerykanie wiedzieli o ataku na Pearl Harbor" wypada wspomnieć o adm. Kimmelu, z którego zrobiono kozła ofiarnego, a który nigdy się z tym nie pogodził. To właśnie on jest autorem spiskowych teorii, że "dowództwo wiedziało i chciało wciągnąć kraj do wojny". W sumie ciężko mu się dziwić. Został uznany winnym, zdegradowany, usunięty z marynarki, zniszczono mu karierę. A dla oficera tak wysokiego stopniem nie ma nic gorszego niż HAŃBA.
@brunonrozycki215
@brunonrozycki215 Жыл бұрын
Niezłe uproszczenia, wrecz prymitywne. Polecam ksiazke pt "dzień kłamstwa" Stinneta. Kimmela nie zrobiono kozlem ale odcieto go od informacji np stacji HYPO. Od lata mieli jasne dowody. Podpuszczali Japonię. Poczatek to tzw plan 8 punktów McColluma. Oczywiście ten program spłyca temat.
@wertyks508
@wertyks508 Жыл бұрын
Nimitz miał objąć to stanowisko ale odmówił. Jego syn napisał, że ojciec spodziewał sie ataku japońskiego oraz tego, że administracja prezydencka zechce zapobiec efektywnym przygotowaniom do odparcia ataku, żeby nie spłoszyć Japończyków i żeby atak japoński zrobił wrażenie na opninii publicznej.
@paweszklarczyk2330
@paweszklarczyk2330 Жыл бұрын
W pełni zgadzam się z oceną Panów odnośnie japońskiej polityki w latach 30 i I poł. lat 40. Patologie japońskiego systemu politycznego wynikały z ugruntowanej tradycji "nierządzenia przez cesarza". Formalnie konstytucja z 1889 r. nadawała wszystkie istotne prerogatywy monarsze. Tylko że już cesarz Meiji był silnie uzależniony od tzw. oligarchii Meiji, cesarz Taisho był chory psychicznie, a Showa w ogóle był bardziej zainteresowany biologią morską niż wywieraniem wpływu na politykę. Nie był wytrawnym politykiem, a elity polityczne dodatkowo nie ułatwiały mu pracy. Co więcej, Genro, którzy realnie kierowali polityką dotychczas byli już na wymarciu (ostatni zmarł książę Saionji w 40 r.). Do tego jest jeszcze problem funkcjonowania koncepcji gekokujo. Tym samym realna władza już w 1889 r. właściwie spoczywała w innych rękach, niż normowała to Konstytucja. Był jeszcze problem art. 11 Konstytucji Meiji, który stanowił, że de facto siły zbrojne (Cesarska Marynarka i Wojska Lądowe) podlegały wyłącznie cesarzowi. Z założenia przepis ten miał gwarantować, że wojsko nie będzie się angażować w politykę (v. poglądy Fukuzawy Y., por. Ito H., Komentarze do Konstytucji). Doprowadziło to jednak do tego, że siły zbrojne stały się osobnym podmiotem, nie podlegającym żadnej realnej kontroli, zdolnym rozgrywać politycznie całość establishmentu. Niesubordynacja i nieautoryzowane operacje były na porządku dziennym (Mandżuria, zamach na Zhang Zuolina etc.). No i do tego mamy jeszcze terroryzm polityczny. Nawet oceniając pucz frakcji Kodoha pod hasłem restauracji Showa trzeba mieć na względzie procesy karne sprawców (młodszych oficerów). W tym miejscu mogę odesłać do prac prof. Polita i prof. Pałasz-Rutkowskiej.
@Saint0076
@Saint0076 Жыл бұрын
Gdzie były amerykańskie lotniskowce podczas ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1) USS Lexington - dwa dni przed atakiem na rozkaz admirała Kimmela wyruszył w kierunku Midway w celu dostarczenia kilkunastu samolotów do wzmocnienia obrony atolu. W momencie ataku na Pearl Harbor dostał rozkaz powrotu gdzie powrócił kilka dni później 2) USS Saratoga - wchodziła do portu w San Diego. Cała jej grupa lotnicza ćwiczyła wówczas na lądzie. 3) USS Yorktown - Na Atlantyku w bazie w Norfolk 4) USS Enterprise - 28 listopada wyruszył z Pearl Harbor w celu dostarczenia samolotów na Wake i miał powrócić 6 grudnia ale opóźnił się ze względu na pogodę i 7 grudnia był 400 km na zachód. 5) USS Wasp - przebywał w rejonie Florydy na Atlantyku. 6) USS Hornet - Formalnie świeżo oddany do służby półtora miesiące wcześniej. Z bazy Norfolk na Atlantyku trenował z załogą. Mniejsze 7) USS Ranger - wracał do Norfolk z rejsu po Atlantyku 8) USS Langley - przebywał na Filipinach
@robertborycki7551
@robertborycki7551 Жыл бұрын
langleya nie musiales dodawac,starenki byl
@black_wolf7654
@black_wolf7654 Жыл бұрын
Panowie jak zawsze w najwyższej formie 👍, słuchanie waszego podcastu to czysta przyjemność.
@SiwySzeryf92
@SiwySzeryf92 Жыл бұрын
-Kimmel, uważaj, coś się zbliża -Niby co? -Mitsubishi Zero!
@zbiganto
@zbiganto Жыл бұрын
Twierdzenie że samoloty z USS Enterprise walczyły jest śmieszna. Kilkanaście bombowców nurkujących Douglas SBD Dauntless zostało wysłanych na patrol. Część z nich wracała parami na Hawaje z niewielką ilością paliwa. Mieli pecha że wracali właśnie podczas ataku i zostali zestrzeleni najczęściej przez swoich podczas podchodzenia do lądowania. Więc na czym miała polegać ta "walka"? Z kim mieli walczyć?
@Adrian-rq5ho
@Adrian-rq5ho Жыл бұрын
Ej przynajmniej odwrócili uwagę amerykanów to też była walka w końcu bitwa pod Omdurmanem jest nazywana bitwą a przecież Machdyści praktycznie nic tam nie zdziałali zostali rozetrzelani jak kaczki no ale stanęli na przeciwko korpusu Egipsko Brytyjskiego i go zaatakowali więc armia Brytyjska odpowiedziała ogniem kilkanaście tysięcy ludzi zostało przez ten atak zmuszonych do walki czyli walczyli tamte bombowce też przecież zmusiły do walki z nimi obronę przeciw lotniczą swoją no ale zmarnowali na nich kilka pocisków czyli wzięli udział w bitwie
@marcinjaworski3596
@marcinjaworski3596 Жыл бұрын
@@Adrian-rq5ho masz kilka ,,,,,,,........ Przydadzą Ci się.
@marcinjaworski3596
@marcinjaworski3596 Жыл бұрын
@@Adrian-rq5ho masz kilka ,,,,,,,........ Przydadzą Ci się.
@Szycha8412
@Szycha8412 Жыл бұрын
Wow super materiał - panowie wielki szacun :)
@satarello
@satarello Жыл бұрын
świetny materiał na początek grudnia, idealnie spasowany. Ps. Kimmel stał się kozłem ofiarnym po ataku na Pearl Harbour.
@tomaszkowalski6071
@tomaszkowalski6071 Жыл бұрын
Pięknie się chłopaki rozwijacie, aż miło się "patrzy". Powiedzieć -- dobra robota👌👍👏, to jak nic nie powiedzieć 😉
@TheFranekMaly
@TheFranekMaly Жыл бұрын
Jesteście najlepszejsci i te głosy aż chce się słuchać...a mam 4 tysiaki książek...no dobra 700 tygrysów po śp Tatutu Henrtyku.....ale mam perełki.. dziadka zdjęcia szósta armia..
@Majestic_Pot
@Majestic_Pot 8 ай бұрын
Japoński Big Brain Time: Twój przeciwnik nie będzie wiedział gdzie zaatakujesz jeśli ty sam o tym nie wiesz xD
@Mati_Es
@Mati_Es Жыл бұрын
I cyk porcja historii do kawy przed treningiem. Cudnie.
@suchaczowy8336
@suchaczowy8336 Жыл бұрын
Ty oglądasz do kawy przed treningiem Ja oglądam do kawy przed pracą Nie jesteśmy tacy sami
@Tukoshiable
@Tukoshiable Жыл бұрын
Co trenujesz zwariowany wariacie
@Mati_Es
@Mati_Es Жыл бұрын
@@Tukoshiable trójbój siłowy
@Patryknv
@Patryknv Жыл бұрын
Pozdrawiam chłopaki robicie kawał dobrej roboty 😁. Z chęcią bym posłuchaj również ciekawy temat który był już u was poruszany chodzi mi o rację żywnościowe wydawane przez III rzesze chodzi o zwykłych przeciętnych ludzi jak miel ciężko. Jak to wyglądało w innych krajach okupowanych przez Niemcy
@dr_paweł
@dr_paweł Жыл бұрын
Obecny 😊
@Poloniae
@Poloniae Жыл бұрын
Jak zawsze epicki odcinek 🛫🛫🛫🛫🇯🇵🇯🇵🇯🇵⛴⛴⛴⛴🇺🇸🇺🇸
@-zmorson-2798
@-zmorson-2798 Жыл бұрын
Kanal jest super ale bez przesady z tym patosem ;)
@maciejkarwacki398
@maciejkarwacki398 Жыл бұрын
Fajnie się Was slucha
@szczurbotny3075
@szczurbotny3075 Жыл бұрын
Komentarz rozwiniecia głębi operacyjnej
@veers2883
@veers2883 Жыл бұрын
Dolary przeciw orzechom że lada dzień z okazji 7 grudnia na szurowym kanale dla nieuków ''Jan Piński - historia'' pojawi się całkowite przeciwieństwo faktów które przedstawia pan Norbert :).
@marlenakranc1279
@marlenakranc1279 Жыл бұрын
Bez przesady Jan Piński w wielu rzeczach ma rację.
@marlenakranc1279
@marlenakranc1279 Жыл бұрын
@@Sattivasa Nie wiem co w tym śmiesznego!
@marlenakranc1279
@marlenakranc1279 Жыл бұрын
@@Sattivasa Raczej nie.
@marlenakranc1279
@marlenakranc1279 Жыл бұрын
@@Sattivasa Może.
@bladlogiczny7711
@bladlogiczny7711 Жыл бұрын
@@marlenakranc1279"W wielu rzeczach" i to jest problem. Autor "Protokołów Mędrców Sy..." też podawał wiele ogólnie znanych faktów, ale jako całość to jest typowa manipulacja o jednoznacznym celu. O ile pamiętam to J. Piński razem z drugim takim publicysta przegrali proces z rodziną pewnego w tajemniczych okolicznościach zmarłego "biznesmena", bo publicznie pisali, że on nie umarł tylko został ukryty.
@tazz4567
@tazz4567 Жыл бұрын
Moze odcinek poswiecony bitwie o Moskwe w 1941?
@Ceberbike
@Ceberbike Жыл бұрын
Dziekuje i pozdrawiam.
@marekchudy8893
@marekchudy8893 Жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@marcingawlicki
@marcingawlicki 5 ай бұрын
Dzięki, że to wyjaśniliście bo mitów i legend o Pearl Harbour jest całe mnogo. Pozdrawiam
@grzegorzmalinowski9938
@grzegorzmalinowski9938 Жыл бұрын
Stark na dobę przed miał informacje od wywiadu (a gdyby niefortunny zbieg wydarzeń mógl wiedzieć wcześniej). Meldunek odczytał w obecności Turner'a i w jego obecności zobowiązał powiadomić Kimmel'a. Rodzina przyjaciele zebrali dowody i parokrotnie wnosili o rechabilitację ale ostatecznie uwalał to prezydent, a ostatnio Obama
@adamkzuwitz171
@adamkzuwitz171 Жыл бұрын
A myśleliście o tym żeby zrobić serie odcinków o samolotach? Tak jak robiliście o Panterze, Tygrysie itd? Ja to bym bardzo chętnie posłuchał o Messerschmitt Bf 109 albo Me 262, ale i też o Spitfire itp
@pgeborek533
@pgeborek533 3 ай бұрын
O me 262 jest już
@tomekxxx74
@tomekxxx74 Жыл бұрын
Super. Jedno ale. Konx wymawia się "nox"
@marcinhon_75
@marcinhon_75 Жыл бұрын
No Rooseveltowi to nieźle się oberwało tym odcinku.
@ReDFox-fq4co
@ReDFox-fq4co Жыл бұрын
Fajnie jak by się udało zrobić też jakieś odcinki o I Wojnie Światowej ;)
@robinlc23
@robinlc23 Жыл бұрын
👍 kciuk dla zasięgów 👍
@janban2000
@janban2000 Жыл бұрын
Enterprise i Yorktown to w zasadzie ten sam typ.
@MCiepierski
@MCiepierski Жыл бұрын
Dlaczego Enterprise był lepszy od Yorktowna, ta sama klasa przecież.
@Majki7711
@Majki7711 Жыл бұрын
To USS "Hornet" był ulepszonym typem "Yorktown" do którego należał USS "Enterprise"
@tomaszmrozek176
@tomaszmrozek176 Жыл бұрын
Klasa odcinek naprawde na czasie, pozdrawiam serdecznie.
@jakijacek
@jakijacek Жыл бұрын
Dzięki za bardzo interesujący materiał
@Aztec621
@Aztec621 Жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek. Propozycja tematu: Ocena i porównanie admirałów różnych państw: Nimitz, Yamamoto, Cunningham, Donitz, itd
@1ramyus
@1ramyus Жыл бұрын
Nimiyz na pewno powienien być bardziej spopularyzowany w Polsce, bo był wyjątkowym człowiekiem. Wyjątkowym przez swój sposób traktowania ludzi, wybaczającym błędy i motywującym ich. Prawdziwy przywódca, postawiony miedzy niezmiernie trudną sytuacją w 1942 roku, a apodyktycznym narwańcem adm. Ernestem Kingiem, swoim szefem.
@maciejcichocki4535
@maciejcichocki4535 Жыл бұрын
Dziękuje za materiał. Pozdrawiam
@Wguy1972
@Wguy1972 Жыл бұрын
Coraz trudniej być pierwszym!
@piotrszymanki987
@piotrszymanki987 Жыл бұрын
🎉
@karamba9385
@karamba9385 Жыл бұрын
Dzięki chłopaki wreszcie coś będzie o działaniach na Pacyfiku???
@MrGreatGeorge
@MrGreatGeorge Жыл бұрын
Komentarz taktyczny
@dominiksobel6343
@dominiksobel6343 Жыл бұрын
+Komentarz operacyjny
@wiktor9892
@wiktor9892 Жыл бұрын
Komentarz strategiczny
@dominiksobel6343
@dominiksobel6343 Жыл бұрын
+Panowie, wygraliśmy to na poziomie politycznym. Gratuluję!😂
@wiktor9892
@wiktor9892 Жыл бұрын
@@dominiksobel6343 komentarz po konferencji pokojowej
@MrGreatGeorge
@MrGreatGeorge Жыл бұрын
Pięknie to pociągneliście :)
@Sh1elder87
@Sh1elder87 Жыл бұрын
No bez kitu, jak przyjemnie się słucha to reklamy co 4 minuty są cholernie przesadzone
@jozefwitek8253
@jozefwitek8253 Жыл бұрын
zalorz uBlock Orgin , imasz bez reklam ......
@miszael7607
@miszael7607 Жыл бұрын
Ja korzystam z AdBlocka - dodatku do przeglądarki blokującego większość reklam w internecie, w tym te na KZbin. Dzięki tej wtyczce filmy wyświetlają się bez jakichkolwiek reklam. Zdaję sobie sprawę z tego, że stosując takie rozwiązanie pozbawiam internetowych twórców zarobku, ale nachalność emitowanych reklam jest dla mnie tak irytująca, że aż szału dostaję. Ich częstotliwość to jedno. Druga sprawa to głośność. Słuchasz sobie spokojnego podcastu, a tu nagle, bez żadnego ostrzeżenia i w zupełnie przypadkowym momencie następuje potężne: JEEEEB! 5 razy głośniej, że aż zawału można dostać, wjeżdża kolejna reklama jakiegoś gówna! którego na pewno nie kupię na złość sposobowi emitowania tej reklamy. Może gdyby to było inaczej rozwiązane, to nie wyłączałbym reklam, ale przy obecnym sposobie pastwienia się wręcz nimi nad odbiorcą, mówię: NIE! DZIĘKUJĘ! AdBlock i lecimy bez reklam. Niektórzy internetowi twórcy wiedząc, że ich widzowie blokują reklamy, wplatają spoty reklamowe w treść filmu. Te jednak można stosunkowo łatwo przewinąć. Drażni mnie jednak i nigdy tego nie zaakceptuję, gdy cały film łącznie z jego tematyką okazuje się być jedną wielką reklamą, stworzoną wyłącznie w tym celu, by wypromować jakiś produkt. Wyłączam wtedy natychmiast.
@rafakarpinski87
@rafakarpinski87 Жыл бұрын
Pytanie , skąd Hitler miał pieniądze na rozpętanie II wojny światowej?
@Aktoto1
@Aktoto1 Жыл бұрын
Zmienił pracę i wziął kredyt.
@rafakarpinski87
@rafakarpinski87 Жыл бұрын
Właśnie o ten kredyt pytam, że co nie było wiadomo na co pożycza , skoro gospodarka była nakierowana praktycznie w całości na zbrojeniówkę?
@Korsarz934
@Korsarz934 Жыл бұрын
Wstawał godzinę wcześniej i brał zimny prysznic
@lechbanas6088
@lechbanas6088 Жыл бұрын
Rząd rzeszy rozkręcił gospodarkę stawiając na zbrojenia. Latem 1939 roku marka niemiecka stała tak słabo że była praktycznie niewymienialna, a firmy niemieckie wymieniały towary z zagranicznymi towarami łeb w łeb. W niemieckich sklepach zwyczajnie zaczęło brakować towarów z importu. Nie na darmo szef banku rzeszy Hjalmar Schacht został wyrzucony jeszcze w listopadzie 1937 r, bo przestrzegał przed nadmiernymi wydatkami na zbrojenia i możliwym krachem gospodarczym. Zastąpił go Walther Funk, zdecydowanie bardziej elastyczny ekonomista popierający zbrojenia i wojnę. Niemcy byli w 1939 roku bankrutami jak już wspomniałem. Gdy zaatakowali 1.09.1939 r poszło "z górki" ponieważ już wcześniej fabryki Austrii, Czech, Słowacji pracowały na potrzeby niemieckie, a także Szwajcarii i Szwecji. Plus niewolnicza praca na terenach okupowanych, przejmowanie kolejnych fabryk i zasobów za cenę życia niemieckich żołnierzy i przede wszystkim ludności podbitych państw. Na ten temat jest mnóstwo materiałów, chyba również na tym kanale. Najlepiej poczytać materiały historyków gospodarki zajmujących się okresem wojny i przedwojnia.
@csaganaro4177
@csaganaro4177 Жыл бұрын
@@rafakarpinski87 między innymi p. Wołoszański głosi teze w skrócie że Zachód wiedział co Hitler robi, ale traktował go jako przeciwwage dla Związku Radzieckiego - żeby w razie co mógł zatrzymać komunistyczny pochód na zachód.
@__jarek__290
@__jarek__290 Жыл бұрын
👍
@Tukoshiable
@Tukoshiable Жыл бұрын
Ja wiedziałem, że zaatakują. Pozdrawiam
@CzarodziejskaPrzekladnia
@CzarodziejskaPrzekladnia Жыл бұрын
Jak zawsze materiał najwyższym poziomie :D . Nie pozdrawiam wyznawców absurdalnych teorii spiskowych
@drumumin6650
@drumumin6650 Жыл бұрын
Dla zasięgu.
@grzegorzbang2057
@grzegorzbang2057 Жыл бұрын
zróbcie odcinek o odwecie tzn nalocie na tokio z pokładu horneta
@jacekkijewskigdynia
@jacekkijewskigdynia Жыл бұрын
Mając taką wiedzę Amerykanie nawet nie wstrzymali urlopów, niedziel i nie wzmocnili patroli. Nawet, gdyby Japonia miała atakować Malaje, to wciąż na drugiej szali były niedzielne przepustki. Przecież to nie brzmi rozsądnie.
@hahasiek9240
@hahasiek9240 Жыл бұрын
Ciekawy byłby temat - jak blisko bylo do tego aby Japonia nie zaatakowała ZSRR w 1941 roku. I czemu tego nie zrobiła...
@mateuszgigon3724
@mateuszgigon3724 10 ай бұрын
Czyli do konfrontacji dążyły obie strony, po prostu rywalizując o wpływy na Pacyfiku i w Azji pd.-wsch., przy czym do końca nie było przesądzone, czy konfrontacja przyjmie formę konfliktu zbrojnego. Ale dla niektórych ludzi kwestie "przygotowujemy się na ewentualną wojnę" i "wiemy, że wróg zaatakuje 7. grudnia w Pearl Harbor" są, niestety, nie do odróżnienia. Super odcinek, dziękuję!
@bartoszklimowicz9722
@bartoszklimowicz9722 Жыл бұрын
A moim zdaniem patrząc jak Amerykanie działają dzisiaj, jak szykują preteksty do wojny (Irak, Afganistan) to właśnie celowo dopuścili do ataku. Kongres był przeciwny wojnie i dlatego Roosevelt potrzebował pretekstu. A kozłem ofiarnym był dowódca floty w czasie ataku na Pearl Harbor. A to ostrzeżenie o gotowości to było po to żeby mieć czyste ręce, żeby nikt Rooseveltowi nie mógł zarzucać działania z premedytacją.
@MultiKuku100
@MultiKuku100 11 ай бұрын
a po ataku milion ludzi zaciągnęło sie do armii
@andrzejkonstantykliszewski8819
@andrzejkonstantykliszewski8819 Жыл бұрын
Mała uwaga (choć byłoby ich mnóstwo , nieraz niemałych) Pan Bączyk mówi o trzech super jednostkach gdy chodzi o lotniskowce US Navy w momencie wybuchu wojny - USS Enterprise, USS Lexington i USS Saratoga co jest bzdurą - tak USS Yorktown jak i USS Hornet to jednostki bliźniacze do USS Enterprise - czemu więc do liczby "super" zalicza tylko Big E? - bo przeżył wojnę? I nie mówi tu tylko o aktywnych jednostkach w linii gdyż do swojej listy zalicza też "Sare". A tak w ogóle lotniskowców floty US Navy było zaś w momencie wybuchu 7 - autor zapomniał o USS Ranger, który odbywał wówczas patrol na Atlantyku. Owszem był najmniejszy z nich i w czasie wojny pełnił później głównie rolę transportowca samolotów i okrętu szkolnego (ale i brał udział w walkach np. w akcji pod Bodo i w operacji Torch !) , był też tylko nieznacznie mniejszy od Soryu - okrętu Kido Butai adm Nagumo. z ataku na Pearl Harbor.
@pitripit4127
@pitripit4127 Жыл бұрын
Przecież oni mówią o lotniskowcach obecnych wówczas na zachodnim wybrzeżu
@Saint0076
@Saint0076 Жыл бұрын
Ranger większość wojny spędził na Atlantyku gdzie oprócz treningu załóg i dostarczania samolotów amerykanie uznawali go za okręt zbyt słaby do walki z Japonią ale już z Włochami czy Niemcami które miały słabsze lotnictwo morskie już tak. W swojej doktrynie USA stawiało na duże lotniskowce bo wg nich tylko takie mogły zapewnić odpowiednią prędkość (Ranger był kilka węzłów wolniejszy od typu Lexington czy Yorktown) miały wystarczająco dużą liczbę samolotów do zapewnienia własnej ochrony jak i ataku (Ranger 20 mniej samolotów) czy też zapewniały większą pływalność przy uszkodzeniach. Co prawda później amerykanie wybudowali prawie 10 lekkich lotniskowców typu Independence jeszcze mniejszych od Rangera ale to wynikało z faktu że w toku działań wojennych amerykanie zostali tylko z dwoma dużymi lotniskowcami floty a pierwsze Essexy miały schodzić dopiero w 1943 a kiedy tych Essexów było coraz więcej to zaprzestali budowy lekkich lotniskowców (nie mylić z jeszcze mniejszymi lotniskowcami eskortowymi). Hiryu czy Soryu chociaż były prawie 2x mniejsze od Kaga czy Akagi to zarówno pod względem prędkości czy liczby przenoszonych samolotów zapewniały to samo ale kosztem mikrego opancerzenia. Po za tym Japończycy przy małych zasobach i mocach przerobowych za bardzo nie mogli sobie pozwolić na budowanie dużych lotniskowców jak Kaga/Akagi czy Shokaku/Zuikaku. Po klęsce pod Midway wpadli w panikę i zaczęli przerabiać na lotniskowce wszystko co leci (pasażerskie tendry wodnosamolotów itd) a ich przyszły program rozbudowy floty opierał się na mniejszym typie Unryu.
@Saint0076
@Saint0076 Жыл бұрын
@@pitripit4127 Powiedzieli również że Yorktown był słabszy co jest nieprawdą. Yorktown Enterprise i Hornet stanowiły jedną klasę (Yorktown) Lexington i Saratoga drugą (Lexington class) i to były największe najsilniejsze lotniskowce amerykańskie przy czym Hornet był dopiero wprowadzany do służby.
@andrzejkonstantykliszewski8819
@andrzejkonstantykliszewski8819 Жыл бұрын
@Wojtek77Ch Big E miał fantastyczną służbę i dużo wojennego szczęścia. Szkoda, że nie zachowano go jako okręt-muzeum - to był kawał historii. Technicznie jednak był praktycznie identyczny jak USS Yorktown czy USS Hornet.
@andrzejkonstantykliszewski8819
@andrzejkonstantykliszewski8819 Жыл бұрын
@@Saint0076 Zawsze mnie to zastanawiało. Przecież USS Ranger miał wyporność porównywalną z USS Wasp, który brał udział w walkach na Pacyfiku. Porównywalne uzbrojenie, dużą liczbę przenoszonych samolotów , nieznacznie tylko mniejszy zasięg. Zdawać by się mogło, że zwłaszcza w początkowym okresie, gdy każdy lotniskowiec był na wagę złota powinien trafić na Ocean Spokojny. Co do wielkości i możliwości to Amerykanie używali w walkach z Japonia przecież także lekkich lotniskowców typu Independence pod każdym względzie słabsze od Rangera - no może tylko prędkość maksymalna CVLi była o te 0,75 w. większa.
@1ramyus
@1ramyus Жыл бұрын
Chiny były oficjalnym sojusznikiem USA w latach 30., i to powinno być punktem wyjścia dyskusji. Generalnie dobry pogram, odkłamujący obowiązującą w Polsce narrację. Zabrakło mi tylko odkłamania mitu Yamamoto - to Yamamoto był głównym motorem ataku na USA, a nie tym który się temu sprzeciwiał. To Yamamoto pokłócił się ze swoim przełożonym, szefem sztabu japońskiej marynarki adm. Nagano, który sprzeciwiał się atakowi na Amerykę. Sztab Generalny japońskiej marynarki stał na stanowisku, że niezaatakowane USA nie rozpoczną wojny przeciw Japonii w obronie interesów europejskich mocarstw kolonialnych, których amerykańskie społeczeństwo nie popierało. Ale dziwkarz, karierowicz i hazardzista Yamamoto, dążył do wojny. Na dodatek był ówczesnym celebrytą w Japonii, był więc bardzo popularny. Warto wspomnieć również o tym, że słynne słowa o obudzeniu śpiącego giganta, ostały wywiedziane przez adm. Nagano, a nie przez Yamamoto.
@wertyks508
@wertyks508 Жыл бұрын
Atak był potrzebny Rooseveltovi, żeby izolacjonistycznie nastawieni Amerykanie zgodzili sie w końcu na wojne na pełną skale, której od dawna chciały elity finansowe i przemysłowe. Amerykański wyborca wojny nie chciał i by kartką wyborczą nie pozwolił chyba że został wprost zaatakowany. Jakby Japończycy po prostu zaatakowali posiadłości angielskie, holenderskie, francuskie to zgrzytające zębami elity amerykańskie i tak by nie mogły wprost wprowadzić Ameryki do wojny
@1ramyus
@1ramyus Жыл бұрын
@@wertyks508 A jakiż to elity przemysłowe USA chciały wojny? Może Henry Ford - właściciel Forda - ktory odmówił Brytyjczykom produkcji silników lotniczych Merlin dla Mustangów, w właśnie dlatego aby nie wciągać USA do wojny? To wystarczająca elita przemysłowa Ameryki? Czy może te elity przemysłowe które jeszcze w 1940 roku nie miały ani jednej huty na Zachodnim Wybrzeżu, dzięki którym można by budować tam okręty na Pacyfik, czy tez te same które w 1940 roku w całej Ameryce miały jedynie dwie fabryki amunicji strzeleckiej dla żołnierzy, które jeszcze w listopadzie 1942 roku były w stanie zaopatrzyć US Army lądującą w Afryce w operacji Torch, ale dla walczących w tym samym czasie o życie Marines na Guadalcanalu, w październiku 1942 roku tej amunicji już nie wystarczało? Tych samych Marines na Guadalcanalu, którzy w 1942 roku walczyli tam używając karabinów wyprodukowanych w 1927 roku. To jak było z tymi elitami przemysłowymi USA i ich ?parciem do wojny? Parli do wojny nie mając fabryk i nie mając gdzie produkować broni?
@wertyks508
@wertyks508 Жыл бұрын
@@1ramyus pewnie, że parli do wojny bo wojna to świetny interes a państwo to najlepszy i zawsze wypłacalny klient. Kaiser wybudował huty na zschodnim wybrzeżu za pożyczke rządową, ile zarobił DuPont na programie jądrowym, całe Hanford budował od zera, a dziś taki BlackRock razem z JPMorg zaraz będzie właścicielem połowy Ukrainy. Jakoś przemilczałeś wygodnie słowo finansowe elity, skupiając sie na przemysłowe
@przemekflak7961
@przemekflak7961 Ай бұрын
​@@wertyks508czemu nie założysz własnego kanału gdzie wytlumaczysz jak było naprawdę?
@arturczekierdowski1967
@arturczekierdowski1967 Ай бұрын
@@1ramyus Ford był jawnym zwolennikiem Hitlera,to wiele tłumaczy.Podobnie koncern DuPont czyli kauczuk i guma czyli gigantyczna produkcja opon-handel z. Niemcam kwitł na potęgę.A kto kupił Opla w 1928-czy nie General Motors z USA? Była tam spora banda bogatych faszystów...
@marektadeuszgajek7162
@marektadeuszgajek7162 Жыл бұрын
Dziękuję! Super materiał.
@mpingo91
@mpingo91 Жыл бұрын
Jak to dostarczenie wiadomości drogą radiowa było niemożliwe z powodu złej pogody? W tamtych czasach do dyspozycji były fale dlugie, średnie i krótkie oraz modulacja amplitudy (fonia) i telegrafia. I na wszystkich pasmach niemożliwe było nadanie i odebranie wiadomości? To jakas lipa. Założę się że wesołego fokstrocika czy swing można było sobie w radio posłuchać bez problemów.
@michazbig2472
@michazbig2472 8 ай бұрын
Nie wiedzieli ale mieli nadzieje.
@grzegorzskibinski4249
@grzegorzskibinski4249 Жыл бұрын
Odcinek rozwiał moje wątpliwości oraz wszelkie teorie spiskowe dotyczące japońskiego ataku 7 grudnia 😁👍
@igorczerkawski8185
@igorczerkawski8185 5 ай бұрын
Czy USA przeprowadziła mobilizację/ przymusowy pobór do armii po ataku Japonii na Pearl Harbor? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji. Pozdrawiam
@shiningshen2444
@shiningshen2444 11 күн бұрын
Pierwszy przymusowy pobór miał już miejsce w 1940 r. w odpowiedzi na coraz większe napięcie na świecie i przewidywane w przyszłości przystąpienie USA do wojny. Po Pearl Harbor zwiększono limity poboru. Do końca IIWŚ w spisach poborowych znalazło się 45mln mężczyzn w wieku 18-64 lat. Na początku był to wiek 21-35 lat (1940-42). Pierwszeństwo do poboru mieli ochotnicy, których nie było mało. Łącznie przez szeregi armii przewinęło się do 1945 roku 10 mln 110 tys. 104 żołnierzy.
@baixinho222
@baixinho222 Жыл бұрын
Czy Yorktown, Enterprise i Hornet nie były okretami blizniaczymi? Jakoś inaczej to pamiętam z książek.
@horatio8213
@horatio8213 Жыл бұрын
Wszystkie 3 były okrętami siostrzanymi.
@Majki7711
@Majki7711 Жыл бұрын
@@horatio8213 Hornet był tzw typem ulepszonym pierwowzorem typu Essex
@horatio8213
@horatio8213 Жыл бұрын
@@Majki7711 Mial pewne ulepszenia. Jednak nie byl zadnym prototypem dla Essex. Yorktown nim byl. Essex to powiekszona wersja Yorktown.
@Majki7711
@Majki7711 Жыл бұрын
@@horatio8213 Hornet należał do typu Yorktown, ale miał trochę dłuższy pokład i nieco zmienioną nadbudówkę. Zgadzam się typ Essex to powiększona i ulepszona wersja typu Yorktown.
@horatio8213
@horatio8213 Жыл бұрын
@@Majki7711 W budownictwie okretowym sa czeste przypadki ze okrety jednego typu maja roznice w swojej budowei. Przez co wielu marynistow kloci sie o to czy dany okret nalzey czy nie do danego typu. Hornet az tak nie roznil sie od Yorktown zeby byl uwazany ze odrebny typ. W typie Essex przeciez istnialy rozne modyfikacjie, a dalej uwaza sie je za jeden typ.
@danielwilk542
@danielwilk542 11 ай бұрын
Świetne programy robicie. Ale żeby tak na 100% przyswoić ze zrozumieniem, a nie tylko przesłuchać trzeba na x0,75...
@SlawomirJ64
@SlawomirJ64 Жыл бұрын
Tylko że Stark mógł po prostu zadzwonić do Kimmela ba nawet depesze wysłał jako zwykłą a nie pilna natomiast Kimmel miał lidze latające o dużym zasięgu nie skorzystał z nich nie wysłał też patroli okrętów podwodnych
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Ciekawe pozdrawiam serdecznie
@andrzej3511
@andrzej3511 Жыл бұрын
Amerykanie nie mieli jakiegoś cudownego szczęścia. Amerykanie mieli po prostu doskonały wywiad! I dlatego jestem PEWIEN, że nie tylko Roosevelt doskonale wiedział gdzie, kiedy i co zostanie zaatakowane. Zawiadomienie nie dotarło? Bez jaj, to nie były czasy Krzysztofa Kolumba a Niemiaszki bez problemu komunikowali się ze swoimi łodziami podwodnymi na całym świecie! Natomiast USA miało firmę RCA... Dlaczego Roosevelt podjął taką decyzję? Bo potrzebował zgody połączonych izb parlamentu na WYPOWIEDZENIE WOJNY, a wobec wieloletniej polityki izolacjonizmu w życiu by jej nie uzyskał!!!! Potrzebne było zdarzenie które każdemu deputowanemu, każdemu obywatelowi pokaże: "patrzcie, zdradziecko biją naszych"!
@andrzej3511
@andrzej3511 Жыл бұрын
@@Sattivasa Żałosny jesteś ty, skoro nie szanujesz prawa do własnych ocen i uważasz się za wyrocznię w kwestii jedynie słusznych racji BEZ znajomości elementarnych faktów.
@dominikk779
@dominikk779 Жыл бұрын
@@Sattivasa weź wykurwiaj kiepie z podlasia
@andrzej3511
@andrzej3511 Жыл бұрын
@@Sattivasa No, no... Dwa posty? Zasuwaj do Prigożyna po premię! On na pewno doceni twoje chamstwo.
@krzysztofsasin7581
@krzysztofsasin7581 Жыл бұрын
Czy, gdyby amerykanie odparli atak, izby parlamentu mogły by odmówić prezydentowi zgody na wypowiedzenie wojny? To nie byłoby "patrzcie, zdradziecko biją naszych"?
@maverick8697
@maverick8697 Жыл бұрын
" Niemiaszki bez problemu komunikowali się ze swoimi łodziami podwodnymi na całym świecie" - jak? No i jak na całym świecie to na Pacyfiku też?
@tomaszmadras9035
@tomaszmadras9035 Жыл бұрын
Niesamowite: wystarczył temat o USA, i od razu objawiła się szarańcza trolli :)
@adamgaka2844
@adamgaka2844 Жыл бұрын
Taktyczny.
@Robert_Barszcz
@Robert_Barszcz Жыл бұрын
Bardzo trudno jest zmienić poglądy. Tym razem Wam się udało.
@maciej4179
@maciej4179 5 ай бұрын
👍👍👍
@konewa1992
@konewa1992 6 күн бұрын
Najlepsza narracja tego ataku to oczywiscie hollywoodzki hit o tym samym tytule 🤣 jak kazdy film "na faktach" rodem z holywoda
@aleksanderpietraszewski8994
@aleksanderpietraszewski8994 Жыл бұрын
Twarde twierdzenia Wołoszańskiego trochę tu nie pasują
@RobertOlesinski
@RobertOlesinski Жыл бұрын
Oni oczekiwali na atak. Od 10 lat robili wszystko, żeby Japonia ich zaatakowała.
@rickw7542
@rickw7542 Жыл бұрын
zgadza się
@RobertOlesinski
@RobertOlesinski Жыл бұрын
@@Sattivasa zaczął od epitetów, to żałosne. Nie, USA chciało pomóc Japonii przed 33 rokiem proponując program ford + dla każdego Japończyka. Wielka Brytania co podbiła pół świata też. ;)
@RobertOlesinski
@RobertOlesinski Жыл бұрын
@@Sattivasa w swoim stylu. Ty mnie bawisz zindoktrynowany mistrzu przymiotnika, z wieloma kolegami. Głos publiczności jak z koziej dupy trąba. Powiem ci więcej wyprany mózgu. Cała 2 woja światowa to droga do hegemonii usa nad światem.
@RobertOlesinski
@RobertOlesinski Жыл бұрын
@@Sattivasa historyk z TVP lub TVN. Tam mu powiedzieli, że USA to dobry wujek Sam. w zawodówce się historii uczyłeś.
@RobertOlesinski
@RobertOlesinski Жыл бұрын
@@Sattivasa A w Iraku "dobre" USA znalazły broń chemiczną. Amen! ;) Gościu w kółko o śmieszności gada, żadnego, nawet jednego, argumentu. pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_z_Kanagawy To początek dobra czynionego przez USA w Japonii który wieńczą bomby atomowe. To samo robili w Chinach. Oczywiście dla "dobra" tych nacji. ;) Rzygać mi się chce jak poznam człowieka tak świadomego jak ty. :(
@przemysawwisniewski208
@przemysawwisniewski208 Жыл бұрын
Świetnie się słucha Waszych programów, macie wiele trafnych spostrzeżeń. Jednak tutaj Dokonujecie nadinterpretacji. Admirałowie nie wiedzieli o ataku, ale rząd amerykański już tak. Co więcej - sami to Japończykom zasugerowali - właśnie przesuwając flotę na Hawaje. Może w rozumieniu admirałów najważniejsze były pancerniki, ale wojna na Atlantyku trwała już 2 lata i wiedziano, że pancerniki nic nie znaczą tylko okręty podwodne, lekkie siły zwalczania tych ostatnich oraz LOTNISKOWCE. Wysłanie z bazy tych ostatnich w "przededniu" ataku japońskiego dobitnie świadczy, że amerykanie wiedzieli gdzie i kiedy odbędzie się atak. Pamiętać należy, że lotniskowce nawet w czasie pokoju nie przemieszczają się bez asysty innych okrętów a wtedy poszły prawie samiuteńkie. To też udowadnia tą tezę. Prezydent i rządząca klika potrzebowały wojny i do niej doprowadzili.
@przemysawwisniewski208
@przemysawwisniewski208 Жыл бұрын
@@Sattivasa A możesz odnieść się do którego fragmentu mojej wypowiedzi masz obiekcje? Może czegoś nie wiem i może mnie oświecisz!
@zmichalg2754
@zmichalg2754 Жыл бұрын
> amerykanie wiedzieli gdzie i kiedy odbędzie się atak Nie wiedzieli. Gdyby wiedzieli, to przygotowaliby zasadzkę. Notabene dokładnie tak wygrali bitwę pod Midway pół roku później. Z zdeszyfrowanych depesz i własnych analiz ustalili, jak i gdzie zaatakują Japończycy i się przygotowali. Japończycy szli na Midway jak po swoje a nadziali się na przygotowanego przeciwnika. I pozamiatane.
@przemysawwisniewski208
@przemysawwisniewski208 Жыл бұрын
@@zmichalg2754 Niestety, naród amerykański nie chciał brać udziału w wielkim wydarzeniu jakim była wojna. Jedyne co pozwoliłoby na włączenie USA do działań wojennych to zagrożenie ze strony wroga. Choć Amerykanie wtedy nie wiedzieli, że są w stanie wojny z Niemcami (po ataku amerykańskiego niszczyciela na niemiecki okręt podwodny). Był potrzebny spektakularny wyczyn. A co do Midway to wygrana amerykanów była całkowicie przypadkowa (działali bez planu i właściwej strategii). Nota bene do bitwy doszło też dzięki sprytnemu zabiegowi jakim było bombardowanie Tokio.
@WesolyArek
@WesolyArek Жыл бұрын
@@przemysawwisniewski208 Dokładnie jak piszesz i tego mi zabrakło w podcaście. Rola FDR nie jest tutaj podkreślana jakoś mocno, ale trzeba pamiętać o całym kontekście - Amerykanie byli bardzo, ale to bardzo izolacjonistycznym społeczeństwem. Wystarczy zwrócić uwagę, jaki problem był ze wsparciem Brytyjczyków na Atlantyku. Więc porównywanie Pearl Harbor do wzmiankowanego tutaj Midway - gdy już wojna się toczyła - jest nieuprawnione. Nie mówię, że był to jakiś gigantyczny spisek, ale czy rzeczywiście administracji prezydenta nie zależało, aby w odpowiedni sposób wejśc do wojny? Zainteresowanym zgłębieniem tematu polecam biografię "FDR" Smitha.
@zmichalg2754
@zmichalg2754 Жыл бұрын
@@panmaruda7072 Pacyfik to nie Zalew Zegrzyński. Nie upilnujesz całego. Nawet dziś w czasach satelit jest to niemożliwe choćby ze względu na zachmurzenie. A i Yamamoto nie był głupi i wybrał trasę, którą z racji pogody kto mógł, ten omijał. Yamamoto dla próby puścił tą trasą jeden stateczek i ten zameldował, że na tej trasie napotkał AŻ jeden statek. W dodatku... japoński. A samo zniknięcie floty to jeszcze nie dowód. Nawet sama japońska załoga o celu dowiedziała się już w trasie. Właśnie dlatego, aby nie było przecieków. Podobnie depesze mogły być zmyłką obliczoną na zmiękczenie Amerykanów w negocjacjach. A nuż przestraszą się ataku i odpuszczą.
@adamkonopacki3102
@adamkonopacki3102 Жыл бұрын
Ta baza jankesów była choniona w taki sposób że każdy harcerski biwak jest lepiej zabezpieczony zabezpieczony mogli przeż mogliby zlecić ochrone np.takiej formacji ORMO i
@marlenakranc1279
@marlenakranc1279 Жыл бұрын
Można jeszcze dodać że japoński admirał podczas ataku na Pearl Harbour nie zniszczył nawet zakładów naprawczych czy zapasów paliwa, co utrudniłoby odbudowę okrętów. Jaka szkoda że Japończycy nie wsparli Niemców w 1941 roku!
@TheJaskier666
@TheJaskier666 Жыл бұрын
dlaczego szkoda? Ja tam Niemcom nie kibicowałem, nie wiem jak Ty. A nawet jakby wsparli to rosyjskie czołgi zrobiłyby im z tyłka sieczkę jak pod Chałchin-Goł
@marlenakranc1279
@marlenakranc1279 Жыл бұрын
@@jisaburoozawa663 To Nagumo dowodził Yamato opracował plan ataku, ale Nagumo powinien zdawać sobie sprawę że znaczenia takich rzeczy jak magazyny i doki i zakłady naprawcze. Mógł bez przeszkód zarządzić 4 atak.
@marlenakranc1279
@marlenakranc1279 Жыл бұрын
@@TheJaskier666 Lepiej by Niemcy wygrali z ZSRR a potem przegrali w wojnie Zachodem. Do ataku na ZSRR użyliby większych sił.
@TheJaskier666
@TheJaskier666 Жыл бұрын
​@@marlenakranc1279 a najlepiej jakby w ogóle nie atakowali nikogo
@marlenakranc1279
@marlenakranc1279 Жыл бұрын
@@jisaburoozawa663 To dowodzi jak atak na Pearl Harbour nie był tak wielkim ciosem jak spodziewała się Japonia!
@adamblaszczyk6061
@adamblaszczyk6061 Жыл бұрын
A cóż to za... Mięsko?
@cezarynowicki1486
@cezarynowicki1486 10 ай бұрын
Oczywiscie ze wiedzieli potrzebowali pretekstu do wejscia do wojny bo spoleczenstwo bylo przeciwne temu
@darekdrzewicz8236
@darekdrzewicz8236 4 ай бұрын
​​​​@@Sattivasakażdy amerykański ruch był przygotowaniem do wojny. Czy znajdziesz kroplę wody w oceanie? Trudno wskazać cokolwiek, dlatego że wszystkie działania amerykańskie do tego prowadziły. Rozbudowa floty, pobudzenie produkcji zbrojeniowej, ogłoszenie Atlantyku wodami amerykańskimi. Konwojowanie transportów. Zaangażowanie w Chinach, pozbawienie Japonii dostępu do surowców. Roosevelt wiedział z doświadczeń Wielkiej Wojny że poprzez wojnę zbuduje imperium USA. Jesteś na weselu, rozpoczyna się bójka. Ty zdejmujesz marynarkę, podwijasz rękawy koszuli, chowasz zegarek. Żonie mówisz że nie będziesz się bił, musisz tylko być przygotowany do obrony. Wychodzisz na środek, tam walczy twój szwagier i brat. Ty stajesz tak by utrudnić walkę tym obcym, co pomoże szwagrowi. W końcu przeciwnik uderza ciebie, a ty z radością mu oddajesz. Oczywiście w samoobronie. Czy ktoś wskaże dowód iż chciałeś walczyć? Przecież zostałeś znienacka zaatakowany w perfidny sposób. Prawda?
@darek7081
@darek7081 3 ай бұрын
@@darekdrzewicz8236 No to wszystko w jakimś sensie prawda, ale pytanie jest czy konkretnie tego ataku w konkretnie tym momencie się spodziewano. Sytuacja ziomka na weselu, którego w ciągu kilku sekund czy minut ktoś sieknie, a sił rozrzuconych po całym oceanie, które już od miesięcy wiedzą, że coś wisi w powietrzu, to jednak "trochę" inna sytuacja.
@darekdrzewicz8236
@darekdrzewicz8236 3 ай бұрын
@@darek7081 na weselu też jest ocean. To tylko porównanie mniej lub bardziej udane, mające unaocznić sytuację.
@semirgerkan7982
@semirgerkan7982 Жыл бұрын
Systemowy historyk.
@tomaszkaczor8668
@tomaszkaczor8668 Жыл бұрын
Dzień "Chanby" USA to tera dzień wyborów a wojnę toczą codziennie
@Turloghan
@Turloghan Жыл бұрын
To HAŃBA czytać twój post😏
@tomaszkaczor8668
@tomaszkaczor8668 Жыл бұрын
@@wladekbuz1 teraz lepiej???
@tomaszkaczor8668
@tomaszkaczor8668 Жыл бұрын
@@wladekbuz1 tak właśnie widzą świat Polacy małe szczegóły a wielkie sprawy im się nie pokazują i jescze Jezusa wzywają do tych swoich spostrzeżeni nie trafionych jak pokazuje historia i nasz obecny stan
@idzimatuszek4114
@idzimatuszek4114 Жыл бұрын
7 grudnia 1945 (w *niedziele*) sytuacja przerosla i Amerykanow i Japonczykow. Japonczycy nie zdazyli na czas dostarczyc Amerykanom oficjalnego aktu wypowiedzenia wojny.
@jaon5583
@jaon5583 Жыл бұрын
1945?
@Egros74
@Egros74 Жыл бұрын
Świetni jak zwykle
@szlomogrinberbaum7496
@szlomogrinberbaum7496 Жыл бұрын
Ale bzdety od samego początku :)
@gabrieloo6841
@gabrieloo6841 Жыл бұрын
To nagraj coś konkretnego to sobie w pracy posłucham
@mairon154
@mairon154 Жыл бұрын
Oczywiście chłop co to napisał nawet jednego argumentu nie przytoczył
@mpingo91
@mpingo91 Жыл бұрын
Oj gewałt!
@romekr882
@romekr882 Жыл бұрын
👍
@Franko2009100
@Franko2009100 Жыл бұрын
👍
@rumcaysbh
@rumcaysbh 11 ай бұрын
👍
Czemu Boforsy i Ury zawiodły? Polska obrona przeciwpancerna 1939
48:30
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 174 М.
Tajemnica sukcesu sztukasów we wrześniu 1939 roku
44:13
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 8 М.
GIANT Gummy Worm Pt.6 #shorts
00:46
Mr DegrEE
Рет қаралды 68 МЛН
哈莉奎因怎么变骷髅了#小丑 #shorts
00:19
好人小丑
Рет қаралды 50 МЛН
Bitwa o Manilę 1945. Straszne oblicze wojny na Pacyfiku.
44:32
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 122 М.
Niewypowiedziana wojna. Szwecja-ZSRR 1942.
50:17
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 136 М.
Bomby na Berlin, czyli jak Alianci próbowali zniszczyć stolicę Niemiec.
48:10
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 157 М.
Prinz Eugen poluje na czołgi.
40:18
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 132 М.
Mariany - najważniejsza bitwa wojny na Pacyfiku.
45:02
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 170 М.
Dlaczego Finlandia przetrwała inwazję Armii Czerwonej w 1940 roku?
42:17
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 250 М.
Zatopić Tirpitza!
43:30
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 115 М.
Co było przyczyną porażki operacji Barbarossa?
45:43
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 239 М.
GIANT Gummy Worm Pt.6 #shorts
00:46
Mr DegrEE
Рет қаралды 68 МЛН