Łapki w dół są niewidoczne a więc rezygnuję z subskrypcji
@maciejkaniowski95053 жыл бұрын
@@jaroslawkafura16 lol widac
@kindziom3 жыл бұрын
Ej, zrób wywiad z Matą
@mangomasterpl3 жыл бұрын
*Kiedy szambonurek??*
@inaczejtvai3 жыл бұрын
DLACZEGO ZNIKNĄŁ JEDEN Z LEPSZYCH MATERIAŁÓW - FILM O GANGSTERZE?
@CarloRosso13 жыл бұрын
Jak pojawiał się papier toaletowy i mydło to znaczyło że szykuje się kontrola sanepidu😂😂
@mark3011113 жыл бұрын
akurat tak się składa ze pracuję w szkole i u mnie w placówce akurat papieru nie brakuje, ale to co wyczyniają te bachory z papierem (zatkane kible, rolka papieru w toalecie, w pisuarze, podpalana, przyklejana do sufitu) to zlikwidowałbym wogle papier i mydło, jak nie szanują to niech się palcem wycierają albo kartką z zeszytu ... albo niech chodzą do woźnej na portiernie w przerwach a ona będzie wydzielać po "listku" lub dwóch ....
@CarloRosso13 жыл бұрын
@@mark301111 miałam na myśli liceum (najlepiej pamiętam, bo skończyłam je rok temu), gdzie chodzą już prawie dorośli ludzie. Nie rozumiem takiego zachowania u dzieci, ale jednak są to podstawowe rzeczy (a w szczególności papier), które powinny znaleźć się w tego typu placówkach. A tak btw, gdy nie było papieru to dzieci zatykały kible kanapkami i papierem śniadaniowym😉
@andr273 жыл бұрын
chujnia to zart, czego nie dotkniesz to popelina i syf.
@criss74383 жыл бұрын
@@mark301111 Nie ma już woźnych w szkołach.
@mark3011113 жыл бұрын
@@CarloRosso1 to chyba efekt bezstresowego wychowania ,,, jakby dostał taki "gówniak" ze dwa razy linijką albo grubą książką po łbie to może by zrozumiał że tak robić nie wolno
@dziubo13 жыл бұрын
"Wszyscy zgadzają się ze sobą, a będzie nadal tak jak jest." - Kuba Sienkiewicz
@tilianlongosferud8889 Жыл бұрын
dodałbym: nic się nie zmieni, dopóki reformy w szkole będzie się postrzegać w kategorii: przeciwko komuś
@annapabijanczyk3 жыл бұрын
Mam obecnie 28 lat i przez liceum nabawiłam się ataków paniki i PTSD, w które wpędzili mnie nauczyciele. Przyznam, że to było jedno z najlepszych publicznych liceów w jednym z większych miast w Polsce. Jedną na całą szkołę (!) miałam nauczycielkę taką, jak ta Pani z Twojego filmu. I gdyby nie ona, to nie wiem, czy bym jeszcze żyła. Tacy nauczyciele są na wagę złota. Obecnie, kiedy myślę sobie o tym, co działo się w moim liceum, jak traktowali mnie pozostali nauczyciele tylko dlatego, że inaczej wyglądałam, interesowałam się sztuką i pochodziłam z patologicznej rodziny - uważam, że powinnam to gdzieś zgłosić. Od matematyczki słyszałam przy całej klasie, że jestem zerem, nic w życiu nie osiągnę, będę nikim. Miałam przez tą szkołę tragiczne problemy psychiczne - depresja, wspomniane wcześniej ataki paniki, makabrycznie zaniżona pewność siebie i paniczny strach przed egzaminowaniem, testami, sytuacjami a la "szkolnymi", i przewlekły stres, przez który chodzę na terapię i biorę leki. Wpadłam w pracoholizm, obecnie mam swoją firmę, super sobie radzę, ale "demony", które wpoili mi ci nauczyciele są ze mną do dziś. Chciałabym powiedzieć, że bardzo rozumiem w jakiej sytuacji są obecnie nauczyciele i mam do nich ogromny szacunek, znam też kliku rówieśników w tym zawodzie. Jednak uważam, że nauczycielom takim jak ci,, którzy zrobili mi psychiczną krzywdę poniżając mnie przed całą klasą przez lata - dziewczynie, która oprócz tego miała jeszcze poważne problemy w domu i NIKT tego nie zauważył - powinno się odbierać prawo do wykonywania zawodu.
@tadeuszkoplin25783 жыл бұрын
Rozumiem i mi przykro z powodu Pani problemow-tez mialem pecha i trafilem na nauczycielke ze to byla taka osoba ktora NIE NADAJE SIE do pracy nauczyciela ew. moglaby przedszkolanka byc a nie szkodzic porzadnym doroslym ludziom :( :( Szczerze ? mam 38 lat-tamto zdarzenie ktore bylo dwa lata temu na Studiach ktore rzucilem m.in. z powodu tamtej podlej osoby-choc sytuacja zyciowa pozniej tak sie ulozyla ze i tak musialbym zlozyc rezygnacje-przynajmniej nie zmarnowalem dwoch lat zycia :) Wracajac do tematu- Polski system edukacji JEST CHORY i ja to osobiscie stwierdzilem juz jako dorosla osoba bedac tam na tych Studiach.System nauczania to jest PATOLOGIA-tworzona glownie przez niekompetetnych ludzi takich jak Pani nauczycielka i ta moja wykladowczyni i wiele innych CO SIE NIE NADAJA do pracy w Oswiacie. Ja rozumiem te Pani ,,Demony przeszlosci'' bo sam osobiscie tez jestem w szoku nawet po dwoch latach od tamtego czasu :( :(
3 жыл бұрын
Bardzo mi przykro, że takie przeżycia stały się Twoim udziałem 💔Przepraszam Cię za moich kolegów i wysyłam 💪
@Ezoteriusz3 жыл бұрын
Gdy byłem w gimnazjum, a było to dawno temu, jeden nauczyciel przez 3 lata mieszał mnie z błotem, mówił że nic w życiu nie osiągnę, że skończę na ulicy. Dziś zarabiam znacznie więcej niż on, rozwijam się, łapię wiatr w żagle,a on dalej siedzi w tej szkole. Ze 2 czy 3 lata temu, gdy były dosyć duże protesty nauczycieli, podszedł do mnie na stacji benzynowej (która poniekąd jest niedaleko tejże szkoły) i prosił o podpis pod jakąś petycją czy innym gównem. Powiedziałem mu: - Ssspierdalaj dziadu.
@meiru24533 жыл бұрын
@@Ezoteriusz i co on na to? Oo
@marcinprzybya75393 жыл бұрын
Słuchajcie, to tylko nauczyciel - macie mieć twardy tyłek w życiu, przyda Ci się taka "szkoła" ;)
@Katriss3 жыл бұрын
Jestem psychologiem pracującym od stycznia w oświacie. To jest coś, co naprawdę chciałam robić. Byłam świadoma niskiej pensji, wielu godzin ponad pensum, nie byłam jednak gotowa na ataki z zewnątrz. Ludzi, którzy nie mają pojęcia jak wygląda praca w szkole, jak wadliwy jest to system. Nie byłam gotowa na frustrację, która ogarnia mnie za każdym razem, gdy ten system związuje mi ręce... Kocham dzieciaków, z którymi pracuję, bardzo lubię moich kolegów i koleżanki, ale ta frustracja często wygrywa i niszczy wolny dzień.
@rvn35772 жыл бұрын
Oby Pani nie zatraciła swoich postanowień i nie stała się jak większość szkolnych psychologów których mogło by tam tak na prawdę nie być.
@Katriss2 жыл бұрын
@@rvn3577 będę robiła co w mojej mocy, żeby nie stracić do tego pasji.
@nataliaknap99452 жыл бұрын
Wytrzymałam jako psycholog szkolny 1,5 roku... powodzenia - wolę gabinet i poradnię uzależnień ;)
@bono9438 Жыл бұрын
Za parę lat wejdzie pani pewnie w rutynę i jak przyprowadzą do pani dwóch łepków którzy się pobili powie pani to co karzdy psycholog szkolny no dogadajcie się .
@Katriss Жыл бұрын
@@bono9438 Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Dążę do tego, żeby się rozwijać, nie wpadać w rutynę.
@hi_szpan_87323 жыл бұрын
W technikum 17lat temu miałem nauczycielkę matematyki. Była tuż przed emerytura, zawsze mówiła że "szkoła ma nie tylko uczyć,ale i wychowywać"czasami porozmawiała z nami na wszystkie tematy. Każdy bardzo ja szanował.
@demetria31773 жыл бұрын
Podczas 3 lat liceum nie miałam ani jednej wycieczki szkolnej, do instytucji kultury poszliśmy 2 razy. Liceum kojarzę, jako najgorszy czas w życiu, okryty transparentem MATURA. Staram się zapomnieć.
@xccxcc3 жыл бұрын
Ja też. Ale niektórzy mówią na to najlepszy czas w młodości. Heheh, no źle trafilismy ...
@888nuta3 жыл бұрын
Ja wspominam liceum bardzo dobrze. Ale to bylo dawno kiedy pieniadze nie byly najwazniejsze
@mmartyna15573 жыл бұрын
Oprócz wycieczek miałam takie same doswiadczenia. Czasem się nawet boję wspominać a na widok niektórych osób z mojej szkoły do tej pory mam dreszcz na plecach, ugh.
@meiru24533 жыл бұрын
@@mmartyna1557 Najgorzej jak ci ludzie próbują być mili po tym wszystkim co ci odjebali i dziwia sie ze to jeszcze pamietasz.
@wyslanniknewworldorder95253 жыл бұрын
@@meiru2453 _"Ofiara NIGDY swoich oprawcow nie zapomina"_
3 жыл бұрын
Dziękuję @7metrówpodziemią za zaproszenie i za oddanie mi czasu oraz przestrzeni na opowiedzenie o tym wszystkim 🙏
@martalichosik68223 жыл бұрын
My dziękujemy za świetny wywiad, Rafale i Pani Katarzyno! ♥️ Dobór gości na tym kanale do prawdziwe mistrzostwo! :) Pani Kasia to kolejna osoba, która przywraca mi wiarę w ludzi! 😀 Jestem zaszczycona! Oby wszyscy nauczyciele byli tacy zaangażowani, pragmatyczni i uważni na drugiego człowieka.
@TheCEDZIOR3 жыл бұрын
za dużo "yyy" i "eee"
@andrzejbudzynski92373 жыл бұрын
@@TheCEDZIOR nagraj siebie i podeslij filmik. Zobaczymy jak wyjdzie.
@markamnozymozliwosci3 жыл бұрын
@@TheCEDZIOR Trochę słabo, że nie dostrzegasz wartości pomiędzy tym "yyy" i "eee", które - umówmy się - są naturalne dla swobodnej rozmowy.
@mariusz6603 жыл бұрын
Ja tak sobie pozwole ogólnie: nie każdy facet(uczen) z widłami to Zeus. Czy ... Neptun. 😉. W oczach uczni będzie pani WIELKA.✌👍
@Krogolec3 жыл бұрын
Nowopowiedzenie : Istotą polskiej literatury jest cierpienie - bohaterów, autora lub czytelnika Jeżeli całej trójki - to wtedy jest to skład kanonu lektur.
@jakubszarek68333 жыл бұрын
Od wiekow jestesmy wcisnieci miedzy Niemcy a Rosje 🤷♂️ Nie dziwi ze w sztuce to sie odzwierciedla
@wrosoftware51033 жыл бұрын
@@jakubszarek6833 kazdy jest wcisniety pomiedzy inne kraje i kazdy ma podobne historie. Tylko czemu nimi zadreczac, skoro mozna to samo osiagnac lzejsza literatura
@jakubszarek68333 жыл бұрын
@@wrosoftware5103 co ty BREDZISZ? Poczytaj troche o geopolityce , histori czy geografi. Potem bredz "ze kazdy jest miedzy kogos wcisniety " 🤣
@wrosoftware51033 жыл бұрын
@@jakubszarek6833 to misiaczku poczytaj o historii Ukrainy, Francji, Austrowegier, Litwy, czy krajów bałkańskich.
@jakubszarek68333 жыл бұрын
@@wrosoftware5103 ukraina jeszcze do 2 ws praktycznie nie istniala. Austrowegry do xx wieku byly potęga i raczej rozdawaly karty. A panstwa bałkańskich maja podobna retoryke , do polski . Z tym że im zawsze z jednej strony zagrazala ODZIELONA W WIEKSZOSCI MORZEM , TURCJA. Niezła próba MISIACZKU. Ale dokształc się. Doczytaj jakie znaczenie strategiczne ma krajobraz w Polsce. Dlaczego i Rosja i Niemcy OD ZAWSZE chcą nas zniszczyć. Nawet jak bylismy w bloku wschodnim to ruskie planowaly zrobic z Polski nuklearne pogorzelisko 🤷♂️
@wacawwacawski97603 жыл бұрын
Mam 31 lat, byłem uczony przez Panią Kasię i bardzo miło wspominam jej podejście, tym bardziej że prowadziła z nami zajęcia po studiach. Bardzo doceniam fakt, że potrafiła dać nam do zrozumienia, że funkcjonujemy w systemie oświaty i żeby napisać maturę musimy się uczyć "pod maturę", ale jednocześnie dopingowała nas we własnym myśleniu i rozumieniu zarówno przedmiotu, jak i życia. Polecam wszystkim Trudny Język Polski. Pozdrawiam, Maciej P.
@anncl72803 жыл бұрын
Ale kochane 🖤🖤🖤
3 жыл бұрын
Dziękuję Ci bardzo 💛Gdy sięgam pamięcią wstecz, to myślę, że bardzo niewiele umiałam, cieszę się jednak, że nie skrzywdziłam Was bardzo 🥰
@888nuta2 жыл бұрын
Ja też mialam taka wspaniała polonistkę. Dzięki niej uwielbiam czytać i wiem co to jest dobra literatura. Moja koleżanka ze szkolnej ławy została polonistka i uczyła w naszym ogólniaku o czym dowiedziałam się od bratanicy. Język polski jaki się obecnie słyszy w mediach jest coraz bardziej prymitywny. Język to ogromna część naszej kultury i należy o niego dbać.
@Mm-jz5ku2 жыл бұрын
To ile ta pani ma lat?Sama wygląda na 31 lat
@agi22262 жыл бұрын
Nie wiem dokładnie dlaczego tak się dzieje. Ale ja zawsze, w każdej szkole, trafiałam na wspaniałych polonistów, a dokładniej polonistki. Może humaniści są tacy z natury?
@kaczek933 жыл бұрын
Tymczasem nauczyciele WFu: Macie piłkę, grajcie.
@madziolka893 жыл бұрын
Dokladnie
@emiliadziedzic73383 жыл бұрын
Mnie pani na wf mocno cisnęła, robiliśmy bardzo dużo różnych rzeczy wiec to kwestia nauczyciela tylko i wyłącznie
@zmechanizowany8943 жыл бұрын
Tymczasem nauczyciele WF'u po zajęciach jedyne korki które mogą sprzedac to te z nóg
@edithmarthe81973 жыл бұрын
@@zmechanizowany894 niekoniecznie, trener pływania, tenisa itp
@lokey17233 жыл бұрын
@@emiliadziedzic7338 No i widzisz, jeden nauczyciel uczy WFU a drugi rzuca piłkę, a oni domagają się jednolitych podwyżek do jednolitych pensji ;)
@margaritamajewska44033 жыл бұрын
45 minut odcinka co do sekundy jak godzina lekcyjna❤️jezyk polski byl moim ulubionym przedmiotem, mialam tak wspaniale polonistki cale zycie, ze mimo, ze skonczylam szkole 5 lat temu to wracam do lektur i slucham pani Izabeli z kanalu Wiedza z Wami😊
@PinisonicVideo3 жыл бұрын
Rzeczywiście był taki kanał! Aż z ciekawości sprawdziłem i pani Izabela nadal robi swoją robotę! Niezłe przypominanie, dzięki.
@agi22262 жыл бұрын
Też miałam wspaniale polonistki. Poloniści to chyba zawsze nauczyciele z pasją.
@dionizyfajerka6615Ай бұрын
Historia literatury a nie język polski.
@karolinas.62303 жыл бұрын
Opowieść o nasionkach zamiast kwiatów bardzo mnie wzruszyła! Piękne! ♥
@888nuta3 жыл бұрын
Tacy powinni byc wszyscy nauczyciele. Polonisci, dobrzy, ksztaltuja mlodych ludzi na reszte ich zycia. Taka wspaniala polonistke mialam i dlatego mam ciekawe zycie. Oby takich nauczycieli jak Pani Dammicco bylo jak najwiecej. Ja mialam wielu dobrych nauczycieli. Moj syn nie mial i dlatego mielismy klopoty. Serdecznie pozdrawiam.
3 жыл бұрын
Dziękuję za ten głos 💛
@leotheabys3 жыл бұрын
Ale nie będzie, bo są za mądrzy na to, żeby zostać w szkole i być wykorzystywanym za 2-3 tysiące zł przez długie lata.
@Radbug113 жыл бұрын
Bedzie takich coraz mniej. Wkrótce 0 jeżeli PiS przepchnie na siłe swoje najnowsze genialne pomysły (około 50 tys. nauczycieli od razu straci pracę). System dąży do usunięcia takich myślących (wiec niebezpiecznych dla niego) jednostek ze szkoły.
@stel4212 жыл бұрын
Ta Pani ma fenomenalne podejście do swojego zawodu i do uczniów. Młodzi ludzie nie tylko kończą liceum z "jakimś tam poziomem suchej wiedzy", ale jej praca kształtuje osobowość młodych ludzi. Tacy nauczyciele to skarb🧡
@KG-fv5yc3 жыл бұрын
Jestem pod dużym wrażeniem drugiej połowy filmiku. Po prosu jestem w bardzo pozytywnym szoku odnośnie tego co Pani Kasia mówiła, aż mi łzy pociekły.
@barbarakolarak3143 жыл бұрын
świetnie mi się słuchało tej pani. bardzo chętnie miałabym z nią lekcje, czuć od niej, że jest nauczycielem z misją
3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję 💛
@bohdansinelnykov80173 жыл бұрын
Ostatnie odcinki są przerażające i dotykają naprawdę bolących tematów teraźniejszości w Polsce. Dziękuję za dobrą robotę
@jakub.domanski3 жыл бұрын
Myślę, że bardzo wielu nauczycieli ma taki zapał i chęci, ale uczniowie wstydzą się okazywać to, że naprawdę lekcje ich interesują, ponieważ panuje ogólna negacja całej nauki. To działa w dwie strony i nie wystarczy tylko zaangażowany nauczyciel. Potrzebni są też zaangażowani uczniowie.
@aethyr9799 Жыл бұрын
No to wartałoby ten system przekręcić o co najmniej 90 stopni.
@ewawysocka8247 Жыл бұрын
Co Ty za bajki opowiadasz! Słyszałeś co kobieta powiedziała? Selekcja negatywna!!! Ale jasne, to młodzież jest winna. Cały dzień siedzę na lekcji śmierdząca, bo WF był na 7 rano, ciekawe książki znalazłam 10 lat po zakończeniu szkoły, ale nauczyciele są prawie święci!
@retro_burger2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał i wspaniała pani polonistka widać że kocha swoją pracę i j.polski. Ja w podstawówce też miałem taką młodą polonistke wszyscy chłopcy sie w niej kochali, dzięki niej polubiłem ten przedmiot i dużo sie nauczyłem. Pamiętam jak wybłagalismy ją żeby pojechała z nami na zieloną szkołe. Pojechała chociaż nie chciała i grała nam w pokojach do snu piękne piosenki na gitarze, napewno nie robiła tego dla pieniędzy.
@filipkamzelewski90423 жыл бұрын
Szalenie miło jest słuchać osoby z tak dużą pasją, aż żal, że ludzie tacy jak Pani nie decydują o przydzielaniu funduszy i programie nauczania w polskich szkołach. Pozdrawiam ♥️
@katarzynadammicco1062 Жыл бұрын
😍
@michak80292 жыл бұрын
Ale mądrze mówi ta nauczycielka, do tego pięknym głosem i w taki sposób, że można jej godzinami słuchać
@miszellinaa78943 жыл бұрын
Bardzo się cieszę, że poruszyłeś ten temat, bo moja mama jest nauczycielką - wiem jak beznadziejnie to wszystko funkcjonuje. Mam nadzieję, że jak najwięcej osób obejrzy ten filmik 💜
@Alisasi3 жыл бұрын
Zrobilam praktyke w Polsce i wyjechalam uczyc do Anglii. Marzy mi sie opowiedziec o tym w takim stylu. Szczegolnie o kolosalnych roznicach i do pracy nauczyciela i warunkow pracy i tego jak dziala system.
@Bogna12 жыл бұрын
Pracowalam w UK w szkole i troche bym z tym poelmizowala.
@dionizyfajerka6615Ай бұрын
O dennym poziomie edukacji w UK coś napoiszesz?
@annapielinska99283 жыл бұрын
Z uwagą i wielką przyjemnością odsłuchałam/obejrzałam całą rozmowę z nauczycielką języka polskiego panią Dominiką. Uważam, iż ten wywiad powinien odsłuchać/obejrzeć każdy mądry, uważny rodzic. Polecam go również aktywnym nauczycielom, ja jako były już nauczyciel, a również, przez czas jakiś, dyrektor szkoły, pod słowami pani Dominiki podpisuję się dwoma rękami. Dodam tylko, że jestem również babcią dwóch nastoletnich wnuków i z tego punktu widzenia ta rozmowa jest także dla mnie bardzo cenna. Dziękuję.
3 жыл бұрын
Co prawda mam na imię Katarzyna, ale to szczegół :) Dziękuję za tę opinię i serdecznie pozdrawiam :)
@juliazdobylak71543 жыл бұрын
Jestem absolwentką liceum, w którym uczyła Pani Katarzyna i w którym to 95% nauczycieli uczyło z powołania. I tak - szkoła to nauczyciele i moja zdecydowanie byłą dobrą szkołą mimo miliona kartkówek/sprawdzianów/egzaminów. Każdy z nauczycieli prowadził dodatkowe kółka/zajęcia sportowe, przygotowywał uczniów do olimpiad/zawodów, organizował życie po lekcjach w postaci koncertów/wieczorów poetyckich/musicali/teatru/chóru/orkiestry. Sama dyrektorka miała powiedzenie, że "życie szkolne zaczyna się po lekcjach" i tak też było. Widząc tych zaangażowanych ludzi nie mogłam nigdy zrozumieć, dlaczego na nauczycieli wylewa się taki hejt. Teraz, z perspektywy czasu, jest mi przykro, że nie każdy mógł doświadczyć takiej szkoły jak ja. Widzę wokół siebie pełnych zapału młodych nauczycieli, którzy po 2-3 latach pracy, rozczarowani, szukają dla siebie lepszej drogi w życiu i wcale się im nie dziwię. Kiedyś mimo słabej pensji był przynajmniej społeczny szacunek wobec ich zaangażowania - dzisiaj i tak usłyszą, że są leniami, którzy pracują na pół etatu...
@reginadabrowska54283 жыл бұрын
Pieknie to napisalas, widac , ze Pani Kasia przekazala Ci zyciowa wiedze 😀
3 жыл бұрын
A Julcia pracowała w naszej szkolnej telewizji, którą się opiekowałam 💛
@juliazdobylak71543 жыл бұрын
@ O tak 😄 To działało w dwie strony - nauczyciele wkładali w tę szkołę całe serce, więc i uczniowie zostawali po godzinach, żeby zrobić coś dla szkoły i przy okazji rozwinąć siebie! Nie wiem, kim byłabym dzisiaj, gdyby nie ta szkoła i Ci wspaniali ludzie ❤️
3 жыл бұрын
@@juliazdobylak7154 🥰🤗
@justynabronowicka49693 жыл бұрын
Ja natomiast znam istotną statystycznie grupę osób, które tę szkołę i pracujących tam pedagogów wspominają skrajnie odmiennie. Dużo było tam nie tylko sprawdzianów, ale też upokarzania, inwestowania czasu wyłącznie w najlepszych uczniów rokujących na olimpijczyków, terror psychiczny i brak wsparcia psychologicznego i pedagogicznego, psycholog zatrudniony na papierze, niewidzialny. Mogłabym wymieniać, szkoda, że mam to jedynie we wspomnieniach, a nie na nagraniu, bo byłby z tego gruby pozew. Co ciekawe 7 lat po maturze spotkałam koleżankę „prymuskę” z w.w. szkoły na kasie w sklepie odzieżowym. Nie żebym miała coś przeciwko pracownikom handlu, ale 2 lata byłam porównywana pod względem ocen do tej koleżanki i „gnojona”, a teraz zarabiam x razy więcej, także nie jestem pewna na ile akurat ta szkoła stanowi czynnik predestynujący do odniesienia sukcesu zawodowego.
@szachraj933 жыл бұрын
Miałam szczęście trafić na jednego nauczyciela z powołania, któremu zależało nie tylko na nauczaniu, ale zwłaszcza na przygotowaniu uczniów do wyzwań, jakie napotkają w dalszym życia. Kiedy byłam w gimnazjum nie rozumiałam jak cenny jest taki nauczyciel, nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że za nim nie przepadałam :D nie był to może człowiek do którego zglosilabym się z problemem, ale to była chyba jedyna osoba która chciała nas poznać jako ludzi i przekazać nam coś więcej niż wiedzę z podręcznika. Dzisiaj bardzo doceniam, że jako nastolatka spotkalam takiego nauczyciela. Prawdą jest, że szkoła nie wychowuje i nie wspiera dzieci, jesli ktoś ma np problemy w domu czy po prostu mierzy się z wyzwaniami dorastania, jest pozostawiony sam sobie. Szkolny pedagog w większości przypadków to niestety też wielka porażka.
@madame__bizarre3 жыл бұрын
Nie rozumiem tych ignoranckich komentarzy typu: "Jak im się nie podoba, mogą zmienić zawód/wyjechać". Gdyby wszyscy wyjechali lub się przekwalifikowali, to kto miałby nauczać? Kto by próbował zmieniać sytuację nauczycieli na lepsze? Od wyjeżdżania nic się w tym kraju nie polepszy...
@kaczek933 жыл бұрын
Otóż właśnie gdyby realnie nie było komu uczyć, to wtedy może coś by się zmieniło.
@simon1313ss33 жыл бұрын
@@kaczek93 lub szkoły były by tylko prywatne. ten sam burdel jest w służbie zdrowia.
@magdalenapieniecka26813 жыл бұрын
Jestem nauczycielem z wykształcenia. Po studiach pracowałam w innym zawodzie, po 2 latach wyjechałam z kraju i nie żałuję...
@andrzejbudzynski92373 жыл бұрын
@@simon1313ss3 gdyby szkoly byly prywatne to by tylko najbogatszych bylo stac na szkole. Nie tych zdolnych. Gdzie rownosc konstytucyjna?
@simon1313ss33 жыл бұрын
@@andrzejbudzynski9237 takiej równości nigdy nie było choć by nawet w przypadku takim że budżetówki mają przerózne premie dodatki urlopy czego nie ma w sektorze prywatnym. sam prowadze firme i w porównaniu do innych niby tak samo równych ludzi jak ja jestem bardzo dyskryminowany. a popatrz na sytuacje gdzie nazwijmy to przecietny zjadacz polskiego chleba musi się leczyć na nfz a bogaty idzie prywatnie. to też nie jest równość. dodam tylko że jako absolwent technikum samochodowego polska szkoła nauczyła mnie mało w teori i kompletnie nic w praktyce. mechaniki uczyłem się w pracy.
@kaes10603 жыл бұрын
To uczucie, gdy jesteś nauczycielem, oglądasz ten odcinek i siedzisz przy stosie kartkówek, egzaminów próbnych do sprawdzenia etc... Pozdrawiam i dziekuję za kolejny interesujący odcinek :)
@Olusza973 жыл бұрын
Wszystko zależy jakie kartkówki się robi 😄 ja pamiętam, że niektórzy nauczyciele potrafili je sprawdzić w ciągu 10min podczas lekcji 🤷🏼♀️
@robertsyzdek88103 жыл бұрын
Robienie kartkówek to obowiązek oświaty czy wymysł nauczyciela? Rozumie zrobić kartkówke bo jakaś liczba ocen w dzienniku musi być. Jak sam sobie dorzuce pracy to potem siedze po godzinach ale pretensje mam do siebie.
@kaes10603 жыл бұрын
@@robertsyzdek8810 W moim przypadku to minimum ilości ocen, które muszę mieć w kazdej klasie z każdego przedmiotu. Przy pięciu klasach nauczanych z trzech różnych przedmiotów to chcąc - nie chcąc mam sporo pracy po godzinach. Dodajmy do tego wychowawstwo i nauczanie przedmiotu egzaminacyjnego (co wiąże się się z egzaminami próbnymi) i wychodzi, jak wychodzi. Od takich rzeczy, jak sprawdzanie prac domowych juz odeszłam całkowicie. Stawiam na bieżącą pracę z materiałem, dyskusję i kontakty interpersonalne. Szczególnie są one ważne po zdalnym nauczaniu...
@kaes10603 жыл бұрын
@@robertsyzdek8810 Nauczycieli, którzy tydzień w tydzień katują uczniów sprawdzianami, kartkówkami, odpowiedziami ustnymi po prostu nie rozumiem.
@robertsyzdek88103 жыл бұрын
@@kaes1060 Dokładnie, też takich nie rozumiem
@justynapawlik77143 жыл бұрын
Bardzo fajna -mądra nauczycielka Szkoda ze system zabija takich ludzi Ludzi z pasją!
@MoniKa-ih5uf3 жыл бұрын
Jeśli ktoś uczy z pasją, system go nie zabije. W jednej szkole można być niedocenianym, mimo ogromnego zaangażowania, w innej dostać Nagrodę Dyrektora za to właśnie zaangażowanie. Mówię z autopsji. Jeśli w jednej szkole próbują podciąć ci skrzydła, szukasz pracy w innej. By właśnie nie dać zabić w sobie pasji. Szukać doceniających dyrekcji, miłej kadry.
@MoniKa-ih5uf3 жыл бұрын
@New Light dla każdego pewnie co innego. Wiem, co mnie dała.
@robertsyzdek88103 жыл бұрын
Szkoda, że o uczniach nikt nie pomyśli, uczniowie nie dostają pensji, siedzą w szkole 2 razy dłużej i mają 3 razy więcej pracy, no ale Pani nauczyciel na 4 lekcji w dniu powie jaka to ona jest zmęczona.
@MoniKa-ih5uf3 жыл бұрын
@@robertsyzdek8810 To co, uczniowie powinni otrzymywać wynagrodzenie za to, że się uczą? Chyba najpierw nauka, a potem praca z wynagrodzeniem pieniężnym, potocznie zwanym pensją
@robertsyzdek88103 жыл бұрын
@@MoniKa-ih5uf Nie powinni, ale należało by ich czasem zrozumieć, nie maja motywacji pieniężnej, dodatkowo wiedzą, że ponad 70% lub więcej tego co uczą się w szkole do niczego im się w życiu nie przyda co też nie motywuje, dodatkowo siedzą w szkole 2 razy dłużej niż przeciętny nauczyciel, dodatkowo przyswajają więdzę z kilkunastu przedmiotów naraz, nie tylko z jednego, więc potrzebują troche zrozumienia
@MoniKa-ih5uf3 жыл бұрын
Świetny wywiad. Brakuje jednak wątku zachowania rodziców wobec nauczycieli. Pani Kasia uczy w liceum, więc jej może ten problem tak bardzo nie dotyczyć, ale nauczycieli w szkole podstawowej zdecydowanie bardziej dotyka, szczególnie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
@alicjaw.39752 жыл бұрын
W przedszkolu również :)
@irenagouchowska3443 жыл бұрын
Co za wspaniała nauczycielka! Co za wspaniala osobowość! Mogłabym napisac cały elaborat pełen peanów, ale zajęłoby to zbyt dużo miejsca. Cały czas myślę sobie, jak to przykro, że ja już nie pójdę do szkoły, do TEJ szkoły, w której ta Pani uczy - lub lepiej powiedzieć - prowadzi i wychowuje. Porozmawiałabym z nią na bardzo wiele tematów - choćby literatury, która towarzyszy mi całe życie. Bardzo pocieszające jest to, że jeżeli już nie mnie, czy moje dzieci, to ta Pani wypuści w świat inne, dojrzałe, ludzi, którym dała nadzwyczaj wiele i którzy będą to dalej rozwijać. To jest prawdziawa patriotka i bohaterka! No po prostu nie mam słów! Ilu jest ludzi, którzy podobnie poważnie i świadomie pojmują swój zawód nauczyciela?
3 жыл бұрын
Bardzo Pani dziękuję ❤️
@anastazjakasprzyk7772 жыл бұрын
Jaki Pani ma ładny i spokojny głos. Można słuchać Pani bez końca. Szkoda że nie miałam takiej nauczycielki
@adaszk66502 жыл бұрын
Wzruszyłam się kilka razy słuchając Bohaterki odcinka. Nie jestem polonistką, ale wszystko co Pani mówi pokrywa się z moimi intuicami i refleksjami nt. szkoły, roli nauczyciela w życiu młodego człowieka, roli poezji czy literatury w życiu każdego człowieka itd. Pani słowa są tak piękne i prawdziwe, szczególnie te związane z Pani miarą sukcesu... Bardzo dziękuję za Pani pracę, dobry przykład, wytrwałość w zawodzie mimo przeszkód. Oby jak najwięcej takich osób. Ja mam piękne wspomnienia z mojego liceum: w małym mieście to właśnie do naszej szkoły przychodziły osoby niepełnosprawne, maturę wspominam jako piękny czas, kiedy nauczyciele potwierdzali swoją wartość jako wsparcie ucznia, a nie jako kontroler, egzaminator, krytyk, ucząc nas potrafili odchodzić od programu nauczania, dawali sobą przykład kultury, życzliwości, humoru. Oczywiście, bywali też kiepscy nauczyciele, ale o nich się zapomina. Pamiętam, że chciało mi się płakać, gdy byliśmy żegnani w kwietniu w klasie maturalnej w czasie apelu na sali gimnastycznej. Piękny czas. Zostanie na zawsze w moich wspomnieniach.
@agatazajchowska30343 жыл бұрын
Do szkoły chodziłam 20 lat temu do podstawówki. W łazience były 3 umywalki i jedno mydło w kostce . Okna były drewniane wiało siedzieliśmy w zimie w kurtkach . Dyrektor pozwolił postawić sobie czajnik elektryczny Eby na dużej przerwie wybić gorącą herbatę. W takiej klasie siedzialysmy 5 lata . W końcu doczekaliśmy się pod koniec podstawówki wymiany okien . Obecnie moje dzieci chodzą do tej samej szkoły. Mydło w płynie już jest na każdej umywalce. Rolety na okna zostały zakupione ze zbiórki rodziców podczas kiermaszu świątecznego. Dużo dodatkowych rzeczy właśnie tak zostaje zakupionych z pieniędzy rodziców podczas zbiórek .
@kasiagonciarz3 жыл бұрын
Dokładnie, bo wszystkie opłaty są zrzucane na JST i fundusze nie wystarczają.
@mateusznowak.72 жыл бұрын
Gdyby wszyscy nauczyciele tacy byli to świat byłby 100 razy piękniejszy
@diegox63 жыл бұрын
Niby człowiek wiedział jak jest, ale i tak sie zawiódł... Szkoda że ludzie którzy są bardzo ważni bo edukują kolejne pokolenia młodych ludzi, muszą wykonywać tak niedoceniany zawód :/
@arek44342 жыл бұрын
Któż powiedział że muszą 🤔🤔
@Bogna12 жыл бұрын
Sa bardziej niedoceniane zawody. Naprawde.
@firma8242 жыл бұрын
Jaki jest powód aby doceniać pracę nauczyciela? Czy poza umiejętnością czytania, pisania i prostą rachunkowością reszta pseudowiedzy przekazywana przez kilkanaście lat przez polski system edukacji w życiu się przydaje? Osobiście jestem za zaoraniem obecnego systemu edukacji który uczy posłuszeństwa a nie samodzielnego myślenia. A co nauczyciel winny? Temu że z świadomością tego że tak jest, wstaje rano 'użerać ' się z młodymi ludźmi. Zawsze bawiły mnie strajki tej grupy zawodowej; ludzie o domniemanej wyższości nad innymi, oraz uważający się za inteligencję nie powinni mieć problemu ze znalezieniem innej ambitnej i znacznie lepiej płatnej pracy. Czy pracownicy w prywatnych firmach strajkują? Zmieniają pracę, przebranżawiają się i tyle. Przez lata nabywania pseudowiedzy, w życie dorosłe wszedłem z kompleksami i niską samooceną spędzając ponad 3 lata u psychoterapeuty. Nie poślę dziecka do szkoły państwowej.
@diegox62 жыл бұрын
@@firma824 To że nasz system edukacji jest do zaorania to jasna sprawa, ale nie znalazł się jeszcze minister który by to wiedział. Skoro systemu nie da się zmienić to trzeba jakoś w nim działać, a nauczyciel to bardzo ważna posada bo dzieci spędzają w szkole bardzo dużo czasu, więc dobrze byłoby żeby nauczyciel był sensownym zawodem. Takie myślenie że nauczyciel taki mądry to niech znajdzie sobie inną pracę jest głupie jak cholera, skoro ta osoba chce zostać nauczycielem to świetnie i ma nim zostać.
@firma8242 жыл бұрын
@@diegox6 Rynek pracy to nie koncert życzeń. Jeśli chcesz dobrze zarabiać to masz odpowiedzieć na potrzeby rynku a nie oczekiwać na spełnienie Twojego życzenia. Może i Ja powinienem nagrać odcinek "Moja pierwsza pensja 1000 złotych na rękę" ale zamiast użalać się nad sobą postanowiłem założyć działalność gospodarczą a teraz po kilku latach przechodzę przebranżowienie aby pracować jako programista (obecnie jeden z najlepiej płatnych zawodów) rynek pracy stwarza ogromne możliwości i wystarczy je wykorzystać.
@mateusznikiel15773 жыл бұрын
Otwiera oczy. Takie wywiady powinno się oglądać i puszczać niedowiarkom jak wyglądają wspaniałe państwowe instytucje. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam!
@faustynasikorska84973 жыл бұрын
Cóż... Wiele razy się usłyszało " nic z Ciebie nie będzie" , a najwięcej zawiści przekazują nauczyciele próbujący nauczyć przedmiotów ścisłych. Taką zależność zauważyłam. Oczywiście nie wszyscy i nie jest to regułą. Przeszłam przez wiele problemów związanych ze szkołą. Słyszało się też " jeszcze za szkołą zatęsknisz" nie tęsknię. Jedyne czego mnie nauczyła szkoła to ,to że na ludzi trzeba uważać. Trzeba walczyć o swoje nawet jeśli wchodzą w grę układziki, ale przy tym trzeba liczyć tylko na siebie.
@arachnme123 жыл бұрын
Ta pamiętam jak nam mówiono,ze gimnazjum to najlepszy okres w naszym życiu, a wszyscy byli na granicy samobójstwa, a skoro później miało być tylko gorzej to się poważnie zastanawiali, czy juz nie wiązać sznura.
@aleksandraguciamama66433 жыл бұрын
A autorytet budują na stawianiu jedynek..... Z satysfakcją.....
@ichtisek3 жыл бұрын
Bardzo mi przykro,jako nauczycielowi otwiera mi się nóż w kieszeni przysłowiowy na takich kolegów po fachu.Nie wyobrażam sobie potraktować tak kogokolwiek,a już na pewno nie osobę, nad którą mam jakakolwiek "wladzę".
@paulakanapka1733 жыл бұрын
Bo nauczyciele przedmiotów ścisłych to w większości największe przygłupy. Studiowałam matematykę, jestem magistrem. Kończyłam specjalność finansową, specjalność nauczycielska była najgorszą grupą. Oni gnębią potem uczniów a sami wybitni nie byli. 💁🏼♀️
@wilhelm59243 жыл бұрын
Mówili ZR będę tęsknił za szkołą . Za żadne skarby bym tam nie wrócił
@grzegorzgrzywaczewski52662 жыл бұрын
Nie jesteś zwyczajna, jesteś nadzwyczajna, można sobie życzyć jak najwięcej takich nauczycieli i ich godnego traktowania.
@lukazs153 жыл бұрын
Wspaniała kobieta i nauczycielka z powołania, oby jak najwięcej takich. Gratuluję, że znalazła swój zawód zgodnie z powołaniem. Smutne, że za takie niskie pieniądze pracują nauczyciele. Dziwię się, że ludzie w ogóle jeszcze chcą pracować w tym kraju jako nauczyciel.
@nataliachamera7343 жыл бұрын
Dlaczego dla dziewczynek brak papieru może być większym problemem niż dla chłopców (odpowiadając na zaskoczenie prowadzącego): z powodu fizjologii. Cewka moczowa kobiety jest tak umiejscowiona, że często resztka moczu zostaje na skórze w okolicach sromu, tudzież czasem poleci po udzie, jeśli czystość sedesu uniemozliwia normalne siedzenie. Ponadto miesiączkujące dziewczyny zawijają w papier podpaski/tampony. Samo utrzymanie czystości podczas miesiączki w warunkach szkolnych (gdzie poza prysznicem po wf-ie nie mozna się podmyć), wymaga zużycia większej ilości papieru.
@kontoograniczone2 жыл бұрын
To miałaś prysznic po wfie? XD Szacun, za moich czasów nikt o czymś takim nie słyszał.
@1234wrona2 жыл бұрын
@@kontoograniczone Nadal to jest raczej wyjątek niż reguła
@jk.54322 жыл бұрын
@@kontoograniczone u mnie są, a nikt nigdy nie skorzystał...
@michalmysterio2 жыл бұрын
A faceci jak idą na dwójkę to najlepiej niech o ścianę tyłek wytrą xD
@Cinreaa2 жыл бұрын
@@michalmysterio no tak bo robienie dwójki przez facetów odbywa się z taką samą częstotliwością co oddawanie moczu+dwójki przez dziewczynki.
@gosia98223 жыл бұрын
Cóż papieru i mydła do dziś nie ma i nie tylko w szkołach a na uczelniach :) już nauczyłam się z tym żyć zawsze chusteczki przy sobie 🙃
@bifa54143 жыл бұрын
Zalezy na jakiej jest sie uczelni. Bylam na trzech roznych i w kazdej z nich zawsze byl papier. Jedynie z mydlem bylo roznie bo na jednej byl zawsze, na drugiej czesciej byl niz nie bylo, a na trzeciej czesciej nie bylo. A tylko jedna z nich byla prywatna, pozostale publiczne.
@judzia78353 жыл бұрын
Takie atrakcje zgłasza się do sanepidu i w chwile robiony jest porządek
@Wilku13V2 жыл бұрын
Patologia XD po to jest sanepid żeby do takich sytuacji nie dochodziło. Nigdy nie spotkałem się z czymś takim.
@pracownialiteracka3 жыл бұрын
Inspirującego oglądania dla wszystkich!
3 жыл бұрын
@jagodapoberezna94283 жыл бұрын
Dziękuję za ten materiał. Tego właśnie mi brakowało, odcinka dotyczącego sytuacji nauczycieli w naszym kraju oraz problemów edukacji. Dziękuję Wam za wiele pozytywnych, ciepłych komentarzy. Pamiętajcie, że edukacja jest szkieletem państwa, dlatego tak ważne jest, aby była na godnym poziomie w każdym możliwym jej aspekcie. Zapamiętajcie też te piękne słowa: „Szkoła powinna być miejscem, w którym naprawiamy świat”. ❤️
@Wiedzma9993 жыл бұрын
Pani mówi o roletach? Mi w szkole, kiedy siedziałam w ławce, spadło wielkie okno na głowę. Wylądowałam w szpitalu na pare tygodni, nie dostałam odszkodowania.
@olinka1241253 жыл бұрын
OK jestem w szoku, sprawa wylądowała w sądzie?
@Wiedzma9993 жыл бұрын
@@olinka124125 niestety, byłam dzieciakiem którego wszyscy mieli gdzieś. Nikt mi nie pomógł.
@andrejodziebako14273 жыл бұрын
Slabego adwokata mnialas
@Wiedzma9993 жыл бұрын
Nie miałam w ogóle. Mówię, ze byłam dzieciakiem i wszyscy to mieli gdzieś.
@scarbiossa2 жыл бұрын
Niesamowite przeżycie jak zostać znockoutowany przez okno
@atlx3 жыл бұрын
Miło posłuchać dobrej wymowy końcówek po polsku .Tak prowadzący jak i gość.Nie ma żadnych ISTNIEJOM ,BENDOM itp Jezeli będą tacy nauczyciele jak zaproszona,to z miłą chęcią wróciłbym do szkoły z przyjemnością.Nawet w moim wieku😊
@patrycjasliwinska78373 жыл бұрын
Zgodzę się, za to już bardzo niemiło słucha się co chwilę eeee, eee itd. Przez to nie byłam w stanie obejrzeć całego odcinka.
@atlx3 жыл бұрын
@@mce5059 Oczywiście perfekcja istnieje Znasz powiedzenie?" jak się chce psa uderzyć,to kij sie zawsze znajdzie w pobliżu" Tyle w temacie.
@atlx3 жыл бұрын
@@mce5059 Tak jak każdy Polak powinien używać końcówek ą, ę .Prof to też człowiek.Ważna jest dla mnie całość wypowiedzi tej młodej kobiety,a swoją drogą ,WSZYSCY popełniamy błędy. P.S. Dzięki Tobie np.nauczylem się jak się nie mówi czyli nie w cudzysłowiu ,a w cudzysłowie. Dzięki.🙂
@leotheabys3 жыл бұрын
@@mce5059 Ona powiedziała w "cudzysłowie". Słychać wyraźnie na samym początku! Przestań kłamać!
@awk51273 жыл бұрын
@@mce5059 nie mówi "w cudzyslowiu", ba - poprawność językową ma w małym palcu.
@Wioleta953 жыл бұрын
Wybrałam ten zawód bo go kocham. Uwielbiam przekazywać wiedzę i mieć kontakt z dziećmi ale nie mogłabym się realizować w szkole gdyby nie pensja męża bo zwyczajnie nie mogłabym się utrzymać.
@adam_largo3 жыл бұрын
Widać pasję pani nauczyciel czy profesor jak to się mawiało szkoda że mi tak bardzo mało się trafiło ale serce się raduję że są jeszcze takie osoby które mają tą iskierkę i zapał do edukacji młodzieży pozdrawiam
@lwik63 жыл бұрын
Mądry wywiad. Podoba mi się postawa tej pani. Więcej takich ludzi nie tylko jako nauczycieli ale i w innych zawodach nam życzę.
@teresamichalka1293 жыл бұрын
Dziękuję za wspaniałą rozmowę! Szkoła bez ocen to szkoła moich marzeń. Miejmy nadzieję, że będzie więcej takich nauczycieli, pasjonatów, miłośników wiedzy i ludzi rozumiejących problemy młodzieży. Z wielką przyjemnością odwiedzę Pani bloga już dzisiaj.
@luciferra84133 жыл бұрын
świetna kobieta, napewno jest znakomita nauczycielka. wiecej takich potrzeba.
3 жыл бұрын
Dziękuję 🙏💛
@annaweronika2093 жыл бұрын
Nie lubię tej Pani, patrząc na jej zachowanie w social mediach. Widać w niej rozżalenie do Polski w jej social mediach. Ale z Włoch do Polski teraz "na chwilę" wróciła, działa mi na nerwy... Ale to tylko moje zdanie ;)
@luciferra84133 жыл бұрын
@@annaweronika209 oceniam rozmowe i podejscie pani Katarzyny do swojego zawodu i ogolnie pojecia szkoly. bardzo mi sie to podoba. ale poza tym nie znam pani nauczycielki wiec to tyle.
@KrysteQ19973 жыл бұрын
@@annaweronika209 A co złego jest w rozżaleniu? Tym bardziej, że co jak co, ale życie w kraju tak drapieżnym wobec obywatela jak Pl jest zwyczajnie trudne.
@uzytkownik-bd2nx3 жыл бұрын
Proponuję odcinek z instruktorem nauki jazdy!
@hell_cia95193 жыл бұрын
Ja bym chętnie zobaczyła też egzaminatora/egzaminatorkę 😀
@andrejodziebako14273 жыл бұрын
A co chcesz zdac prawo jazdy?
@uzytkownik-bd2nx3 жыл бұрын
@@andrejodziebako1427 ja już mam prawo jazdy. Jestem w trakcie kursu na instruktora nauki jazdy.
@lilkakaminska54713 жыл бұрын
o kurde, podbijam! to by bylo mega
@Damon_Salavtore3 жыл бұрын
Taak! I pytanie czy mieli sytuację, że po prostu bali się jeździć z jakimś kursantem
@grzegorzgrzywaczewski52662 жыл бұрын
Słyszałem taką opinię z którą się zgadzam. Jedna złotówka zainwestowana w edukację zwraca się dziesięciokrotnie. Pokłon w stronę nauczycieli! Dzięki ich ciężkiej pracy rośnie świadomość narodu.
@dionizyfajerka6615Ай бұрын
99 % ludzi nazywanych nauczycielami nie będą uczyć lepiej po wzroście zarobków.
@sylwia_tekla3 жыл бұрын
Zarabiam właśnie to nieszczęsne "około 2000" w szkole. Na całe szczęście nie mam 26 lat to 2300. Uczę biologii, przyrody, ale obecnie moim wiodącym przedmiotem jest wychowanie do życia w rodzinie. Co mnie boli? Że mimo, że udzielam korepetycji to nie jestem w stanie odłożyć sobie na nowego laptopa, bo stary się rozwala. Że muszę po powrocie do domu dorabiać, bo gdybym tego nie robiła to nie mogłabym się utrzymać. Że słyszę, że moja praca nie jest ważna i tylko się lenię. Że program nauczania jest archaiczny, a WDŻ to układała chyba zakonnica z biskupem. Mogę się szczycić tym, że uczniowie mnie uwielbiają i chętnie przychodzą na moje lekcje, zagadują na korytarzu, zapraszają jako opiekuna do szkolnej wycieczki (za które mam słabo płatne). Ale najbardziej dumna jestem z tego, że dość często dzieciaki mi się zwierzają - mówią o ciężkiej sytuacji w domu, stanach depresyjnych. Pytają "a czy to jest normalne?", w kwestiach fizyczności, dojrzewania, seksu czy psychiki. Czy zostanę w tej pracy? Nie wiem... Stresuje mnie to, że ciągle muszę liczyć pieniądze. Czy wystarczy do kolejnej wypłaty... (Miejscowość przy Warszawie)
@Blumen1103 жыл бұрын
byłaby strata dla dzieci :/
@andrejodziebako14273 жыл бұрын
Pani da namiary to podaruje nowego laptopa z przyjemnoscia
@sylwia_tekla3 жыл бұрын
@@andrejodziebako1427 Dziękuję za propozycję, ale chcę sama płacić za siebie. :-) Nie dałabym rady przyjmować jałmużny, jestem na to zbyt dumna. Mam nadzieję, że nigdy nie spotka mnie taka sytuacja, że będę musiała wyciągnąć rękę i prosić o pomoc. Chcę sama zarabiać godne pieniądze za naprawdę ciężką pracę, którą wykonuję.
@dionizyfajerka6615Ай бұрын
Brakuje inżynierów i nauczycieli: - elektrotechniki, - maszyn elektrycznych, - instalacji elektrycznych, - urządzeń i aparatów elektrycznych, - miernictwa elektrycznego, - elektroniki, - miernictwa elektronicznego, - automatyki i sterowania, - mechaniki, - wytrzymałości materiałów, - konstrukcji mechanicznych...
@ZosiaSkrzacik3 жыл бұрын
Pozdrowienia dla tych Prawdziwych, z pasją, którzy kazdym swym oddechem dodaja wiatru w skrzydla swoim uczniom. Jestescie bohaterami.
@MD-cr2mh3 жыл бұрын
Zgadzam się, że dobra szkoła to nie miejsce, które przygotuje do egzaminów, tylko placówka, która pomaga, wspiera, wzbudza zaufanie i zauważa ucznia. Dostrzegam Cię- to najważniejsze słowa dla dziecka.
@aethyr9799 Жыл бұрын
W teorii tak powinno być... W praktyce jest tylko to pierwsze...
@dzikielektury64463 жыл бұрын
Czytam te wypowiedzi o kanonie lektur, który zniechęca do czytania - to jest tak mocny głos, że warto się nad nim zastanowić. Bo po co się układa kanon w szkole? Żeby obywatele mieli wspólny kod kulturowy, który będzie ich spajał. Żeby ich mózgi były częścią narodowej wyobraźni. Z drugiej strony jedna z moich uczennic wyśmiała ten argument: „Proszę pana, dzisiaj na kod kulturowy składa się znajomość filmików z KZbin’a” i netflixa. Z trzeciej strony, jak słyszę, że uczeń najpierw czyta Lalkę, a dwa tygodnie później ma już mieć przeczytaną Zbrodnię i karę, to myślę - lektury znakomite, ale tempo zabójcze. W ten sposób można zamordować najciekawszą książkę. To tak jakby jeść ulubione danie w przyspieszonym tempie. Warto mieć pod ręką foliową torebkę…
@dionizyfajerka6615Ай бұрын
Ona nie ma o niczym pojęcia, prowadzący też.
@mariamakrela33843 жыл бұрын
45min - Dziękuję za super lekcję!
3 жыл бұрын
Dziękuję 💛
@mateuszlewandowski26513 жыл бұрын
Niesamowite jest to, jak doskonale dobieracie ciekawych rozmówców do odcinków. Dotychczas każdy potrafił się swobodnie i trafnie wypowiedzieć na swój temat. Słucha się przyjemnie i z zaciekawieniem, oby passa trwała nieprzerwanie. pozdrawiam
@martamagdalenad81742 жыл бұрын
Fantastyczna rozmowa, świetny pedagog! Bardzo zgadzam się z tym czego nas uczą lektury, że nie chodzi o ślepą analizę, ale dają nam emocje i uczy nas empatii oraz umiejętności wcielania się w drugiego człowieka czasami skrajnie innego żeby (być może) nie oceniać tak pochopnie tylko dlatego, że nie rozumiemy drugiej osoby. Przynajmniej tak być powinno 😊 Bardzo też podoba mi się stwierdzenie, że szkoła ma uczyć myślenia żeby właśnie nie było tyle paniki w społeczeństwie wywołanej niewiedzą, jak np. w pandemii. Wiem, że mało szkół tak wygląda, ale to jest ten ideał, o którym marzę dla każdego dziecka i młodzieży❤️
@IwonQa153 жыл бұрын
Dziękuję za ten odcinek ❤️❤️ też jestem nauczycielem- w przedszkolu. Praca wyczerpująca psychicznie, ale każde miłe słowo moich wychowanków czy nabycie nowej wiedzy daje mi tyle energii i uśmiechu, że mojej pracy nigdy nie zamieniłabym na inną ❤️❤️❤️ smucę się tylko, gdy ludzie mówią, że nauczyciel nic nie robi, tylko siedzi i popija kawkę...
@a.g.a.t.a63263 жыл бұрын
ale to nie dotyczy pań z przedszkola :-) Ja podziwiam. Za żadne pieniądze nie podjełabym się pracy w przedszkolu.
@majam11343 жыл бұрын
Ja jestem bardzo rozczarowana obecną szkołą. Na swojej drodze spotkałam zaledwie kilku charyzmatycznych, wymagających, ale i inspirujących nauczycieli. Większość kadry nie była zainteresowana tym, aby dobrze nauczyć i współnie z uczniami osiągać sukcesy na olimpiadach czy podczas egzaminów. Szczyt rozczarowania przypadł na lata mojego liceum. Dostałam się do najlepszego liceum w jednym z większych, polskich miast. Sami najlepsi uczniowie, laureaci, zmotywowani do nauki. Na pierwszych zajęciach prowadzący moich kierunkowych przedmiotów od razu zapowiedzili, żeby każdy zapisał się na korepetycje, bo oni nie są w stanie nauczyć podczas lekcji. Czar prysł. W czasach moich rodziców byli nauczyciele, że 85% każdego rocznika dostawała się za pierwszym razem na wymarzone studia, bez dodatkowych kursów czy korepetycji. Znam nauczycieli, których uczniowie co roku od wielu lat wygrywają olimpiady i to nie może być przypadek. Dlatego zastanawiam się w czym tkwi problem? Może w tym, że zawód nauczyciela już nie jest dobrze płatny i prestiżowy? Ambitni absolwenci wolą inną pracę, a do szkół trafiają osoby, które nie mają predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Najwięcej wartościowych nauczycieli spotkałam dopiero na studiach. To były osoby, które poświęcały mnóstwo swojego czasu by komuś coś wyjaśnić, które autentycznie kochały to co robią i inspirowały. Gdyby dzieci zamiast do szkół trafiały od razu na uczelnie nie trzeba by było nikogo zachęcać do nauki. Bo ona jest niesamowita i ciekawa, ale nie każdy potrafi ją tak ukazać. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia, bo widać, że Pani zależy! Oby więcej takich osób w szkołach! ;)
@magdakowalska62343 жыл бұрын
Wspominając o ocenach: pamiętam jak dostałam pierwsza " pałę"- zaryczana wróciłam do domu- bałam się przyznać... I co... ? Mama zabrała mnie na lody i jeszcze kupiła chyba z 10 lizaków..... ;) Nauczyciel wywołał u mnie taki lęk a mama w domu mnie wyśmiała- że to nie koniec świata... Jeju, pamiętam klepanie modlitw na zdanie religii- mówiła że nigdy tyle jednego dnia się nie wymodliła ;) Są lepsze i gorsze wspomnienia- przyznam że szkoła mnie uodporniła na ludzkie fanaberie i przytyki
@olili62172 жыл бұрын
Brakowało mi właśnie też takiej wypowiedzi, ważne jest żeby nauczyciele dobrze umieli nauczyć, żeby im się chciało to robić, oczywiście atmosfera również jest istotna, ale niektórzy chcą coś wynieść z lekcji :) szczególnie to widać na przedmiotach ścisłych, na których trzeba dobrze coś mieć wytłumaczone
@Agaamy3 жыл бұрын
Miałam przyjemność mieć z Panią Kasią język polski w liceum :) wspominam ją jako jedną z najlepszych nauczycielek/nauczycieli w moim życiu. Nie tylko ze względu na prowadzone lekcje, ale zwłaszcza za podejście do młodzieży, za zrozumienie i wyciąganie pomocnej dłoni, kiedy tego potrzebowaliśmy, dodawanie otuchy i napędzanie wiatru w żagle. Świetny wywiad i wielka szkoda, że szkoła niestety nie wygląda tak jak powinna…
3 жыл бұрын
Ściskam 🤗❤️
@dionizyfajerka6615Ай бұрын
Historia literatury - nie język polski.
@baba.gada.podcast3 жыл бұрын
Miałam okazję chodzić do dwóch liceów. To elblaskie wspominam niesamowicie dobrze... Mój wychowawca był super człowiekiem, był czujny, uważny, wyrozumiały, ake też wymagający. Do tego przedmioty jak historia czy WOS nagle zostały dla mnie odczarowane...jego żona uczyła mnie j.polskiego i działali jak team. Z tęsknota wspominam tych wszystkich ciekawych nauczycieli, barwne postaci, chcialo się chodzić do szkoły ❤️
@chomik19793 жыл бұрын
Dziękuję za ten wywiad. Może wreszcie niektórzy rodzice zrozumija, że zawód nauczyciela nie jest taki prosty
@ewaes24233 жыл бұрын
ale to się żalisz czy o co chodzi?
@joannakr74972 жыл бұрын
Świetnie Pani mówi o tym jak uczyć. Niestety polonistki, z którymi miałam do czynienia zawsze miały jakiś swój dziwny system i nie respektowały ogólnie panujących w szkole zasad. Tworzyły swoje zasady i niestety zawsze że strachem szłam na te lekcje, a podejście nauczyciela ma ogromne znaczenie. Z tego miejsca pozdrawiam najwspanialszego nauczyciela matematyki i mojego wychowawcę z gimnazjum. To był człowiek z pasją.
@virkalux37723 жыл бұрын
Wspaniały gość, cieszę się że są jeszcze tacy nauczyciele. To przywraca wiarę w edukację.
@monikawron3 жыл бұрын
Wspaniały człowiek, i cudowa nauczycielka. Życzyłabym moim dzieciom i nie tylko nauczycieki z takim podejściem..
@ewawysocka8247 Жыл бұрын
Szkoła zniechęciła mnie do czytania, matematyką i fizyką zainteresowałam się 15 lat po skończeniu studiów, a do sportu dopiero zaczynam się przekonywać (mam 41 lat). Brawo szkoło!!!
@TheEwa19743 жыл бұрын
Wspanialy wywiad i Wspaniala pani nauczycielka,oby kazdy nauczyciel mial takie podejscie do edukacji i dziecka,pozdrawiam goräco szczegölnie paniä za oddanie i cieplo
@krzol33653 жыл бұрын
Jestem nauczycielem przedmiotów zawodowych. Moje pesnum wynosi 19, a tygodniowo prowadzę 32 lekcje dla 5 różnych klas (w tym zajęcia praktyczne dla 3 klas na różnych poziomach). Uczę 5 przedmiotów zawodowych. Nie korzystam z żadnych podręczników do nauki przedmiotu BO ICH NIE MA. Materiał na każdą lekcję muszę przygotować sama. Przygotowanie do 45 min lekcji zajmuje mi średnio 1,5 - 3 godzin (przygotowanie prezentacji, odpowiednia obróbka wizualna po to by zainteresować ucznia, mnóstwo przykładów na zdjęciach/filmach). Do tego dochodzi jeszcze czas na sprawdzanie wszystkich prac pisemnych (mając w klasie po 25 osób nie jesteś fizycznie w stanie wszystkich przepytać w ciągu jednej lekcji i realizować materiał, który musi być omówiony). Zatrudniona jako inżynier na stanowisko nauczyciela stażysty na umowie miałam 2800 brutto. Po dostarczeniu dyplomu magistra dostałam podwyżkę 18 złotych brutto. Nie wiadomo śmiać się czy płakać. Po 5 latach studiów (inżynier + magister), podyplomowym przygotowaniu pedagogicznym, 4 kursach moja maksymalna pensja miesięczna (z wszelkimi możliwymi dodatkami) wyniosła 3300 zł, pensja podstawowa to 2200 zł za tyle poświęconej nierozliczanej pracy i czasu. Sytuacje typu telefony od rodziców wieczorami, zmiana w planie o godzinie 22 i brak informacji o tym to norma. Pojawiasz się w pracy i nie masz przygotowanego materiału bo po prostu nie wiesz, że należy się przygotować. Nauczyciel ma być przykładem dla młodzieży, ciągle się przyzwoicie prezentować, być charyzmatycznym, ocenia się go za tryb prowadzenia życia osobistego, a najlepiej to jakby życia osobistego nie miał i pracował z "pasji". Sorry ale z pasji nikt mi nie opłaci rachunków, zapełni lodówki i spłaci kredytu. Jak można pracować z pasją skoro trzeba pracować ponad 12 godzin dzień w dzień. Nauczyciele są przemęczeni i sfrustrowani finansowo. Nic dziwnego, że nauczyciele nie chcą jeździć na wycieczki (moja ostatnia propozycja: wyjazd godzina 8.00, powrót o 21.00. W tym dniu planowo mam tylko 4 godziny lekcyjne więc gdybym pojechała jako opiekun to zapłacone mam za te 4 planowane godziny, a co z pozostałymi 9 godzinami? Co z przygotowaniem na kolejny dzień pracy?). Bycie nauczycielem w państwówce jest upokarzające.
@jankowalski70023 жыл бұрын
To po co wybrałaś taką pracę i dalej ją kontynuujesz? Masz czas na takie jęczenie, a nie masz czasu i umiejętności, żeby coś z tym swoim życiem zrobić. Studia i kursy w niczym nie pomogą, jak nie ma się głowy na karku, sprytu i pomysłu na swoje życie. Biadolenie w komentarzach w niczym nie pomoże - tylko zaszkodzi. Nie tędy droga.
@patryk30593 жыл бұрын
@@jankowalski7002 Gdyby każdy nauczyciel miał takie myślenie jak ty to kto by uczył dzieci w szkołach ?
@wadera6663 жыл бұрын
Też jestem od zawodowych. Mam tak samo. Czasami i cały weekend marnuję na przygotowywanie się. A ci z komentarzy poniżej... Nie wiedzą, że to mimo wszystko może przynieść satysfakcję
@Harry_z_Tybetu_3 жыл бұрын
@@jankowalski7002 Określ się w końcu, człowieku. Kiedy już coś z tym zrobiłem i napisałem, że rzuciłem tę marną robotę i wyjechałem, to się znowu przyczepiłeś, że na Niemców robię.
@WujekBlady3 жыл бұрын
@@jankowalski7002 Tego czy dana osoba ma umiejętności, nie jesteś w stanie ocenić po komentarzu w internecie, a z jej wypowiedzi idzie w prosty sposób wywnioskować, że czasu nie ma by zająć się czym innym. Więc czego się człowieku czepiasz? Gdy człowiek poświęca lata studiów to z żalem porzuca wyuczony zawód. Nie po to tyle się starał, budował więzi z uczniami i współpracownikami. Nauczyciele walczą nie tylko o siebie, ale i o uczniów, o przyszłość tego kraju. Bo jak odejdą wszyscy, to kto nauczy przyszłe pokolenia? Ksiądz?
@Rose-ul6cs Жыл бұрын
Świetna ta Nauczycielka, pozdrawiam Panią serdecznie, gdyby chociaż połowa takich jak Pani ludzi uczyła w szkole bylibyśmy zdrowym społeczeństwem
@karo__lina3 жыл бұрын
Studiuję polonistykę i w następnym semestrze będę wybierać specjalizację. Niestety nie zdecyduję się na nauczycielską, choć brałam ją pod uwagę. Uważam, że wysiłek, jaki trzeba włożyć w tą prace jest niemiarodajny do zarobków. Podziwiam nauczycieli z pasją, którzy mają podejście do uczniów i widzą cel w tym, co robią
@fsefsgfsreg40073 жыл бұрын
Żeby być nauczycielem musisz być na sponsoringu kogoś bo nie dasz rady z opłatami
@mniambrum3 жыл бұрын
Uwielbiam moją pracę. Jestem nauczycielką. Uwielbiam młodzież, choć nie jest łatwo.
@samurajek213 жыл бұрын
gdzie studiujesz?
@vademecuminterstingplants18483 жыл бұрын
Wysiłek, jaki trzeba włożyć w TĘ pracę, jest niemiarodajny do zarobków. Prawda.
@andrejodziebako14273 жыл бұрын
Wogole studio was nie warto po podstawowce mozna zatrudnic ludzi po studiach
@tomaszwojtowicz48113 жыл бұрын
Ta Pani ma rację i mówi bardzo mądrze i rzeczowo ukazując problem systemowy
@ewas97752 жыл бұрын
Ale ładnie Pani powiedziała: "szkoła powinna być miejscem, w którym naprawiamy świat". Ja również jestem polonistą w liceum i podzielam Pani zdanie nt. edukacji humanistycznej.
@agata92923 жыл бұрын
Skoro już zabrnęliśmy w klimaty nauczycielskie - to może odcinek z pedagogiem specjalnym? Odnoszę wrażenie, że o pracy terapeutycznej i dydaktycznej z dziećmi oraz z dorosłymi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, mimo wszystko niewiele się mówi. Praca nauczyciela (pedagoga specjalnego) w przedszkolu specjalnym lub integracyjnym, szkole specjalnej, specjalistycznych placówkach opieki, edukacji i rehabilitacji ma nieco inny charakter i myślę, że warto byłoby przybliżyć widzom na czym ta praca polega. Poza tym - kolejny świetny odcinek!
@justynawieczorek64212 жыл бұрын
A zwłaszcza w szkołach lub przedszkolach dla dzieci z autyzmem. Tam ważniejsza jest terapia. A może odcinek z nauczycielem przedmiotowcem ze szkoły specjalnej. Aby było porównanie w podejściu do podstawy programowej. I warunków pracy. Różnie bywa.
@krzysztofh69323 жыл бұрын
Ta pensja dla auczyciela 800 złotych to mi się kojarzy z scena z filmu dzien świra w której Adaś Milaczynski nauczyciel dostaje wypłatę za miesiąc pracy a pozatym czuje się lekceważony przez uczniów
@theggman1112 жыл бұрын
On miał 777 zł ale dla tego, że liczba 7 powtarza się przez cały film.
@newdivide12013 жыл бұрын
Super kobieta, szkoda, że tak mało jest takich nauczycieli.
@wwrobel8003 жыл бұрын
Mam 50 lat i dzis wiem ze nie bylem wzorowym uczniem i jest mi swiadome dzis bardziej jak kiedys ze byli ludzie ktorzy chcieli zebym zostal czlowiekiem, poswiecili swoje zdrowie i nerwy by cos nam wlac do glowy i to sa wspaniali ludzie .Ich nie da sie ngdy zapomniec!Dziekujemy wam za ten trud!!!!
@debumcykcyk3 жыл бұрын
ja jestem normalnym człowiekiem tylko dlatego, że nauczyciele mieli bardziej przejebane z nami niż my z nauczycielami. Nie dawaliśmy sobie sobą sterować,
@arapalski3 жыл бұрын
Dzień dobry, tutaj FRAJER. Od dwóch miesięcy pracuje jako nauczyciel informatyki mam pensje na poziomie 1450 zł netto (1990 brutto), niepełny etat 12/18h. Gdyby nie drugie źródło dochodu sięgające trzykrotności tej nauczycielskiej pensji nie utrzymałbym się w dużym mieście. Jeśli mogę coś zasugerować proponuję teraz wywiad z nauczycielem przedmiotów ścisłych w szkole publicznej, zupełnie inna rzeczywistość. Przykładowo lista dodatkowych obowiązków informatyka w szkole jest przerażająca.
@aleksandrasoja64313 жыл бұрын
Bardzo dobry pomysł. Zupełnie inne wymagania stawiane są nauczycielowi edukacji przedszkolnej, informatyki a matematyki w i sytuacjach państwowych i prywatnych. Porównywanie nieba do ziemi.
@Radbug113 жыл бұрын
e tam, co ty mówisz? Przecież na informatyce, podobnie jak na wuefie z piłka, jest tylko, włączcie komputery i sobie w coś pograjcie... Pozdrawiam, Frajer.
@Tomek11_YT3 жыл бұрын
@@Radbug11 Kolego na szkolnych komputerach się nie gra. 😉
@justynapawlak86213 жыл бұрын
Wyobrażam sobie, że nauczyciel informatyki "powinien" prowadzić szkolną stronę internetową, administrować dziennik elektroniczny, hasła i loginy do szkolnych komputerów i kont wszystkim ustawić (tysiącu uczniów) i pewnie powinien ponaprawiać jak coś się popsuje.
@Tomek11_YT3 жыл бұрын
@@justynapawlak8621 Mniej więcej to się zgadza z tym co piszesz.
@otherlogtrzecipci1853 жыл бұрын
Pierwsze lekcje informatyki - w szkołach podstawowych pod Krakowem - 230 zł na mc - lekcje w czwartek w piątek godziny po 16.00 - Szkoła Nielepice, Rudawa, Zabierzów, Rząska - w tym czasie nie było komunikacji aglomeracyjnej - mówiło się że tam nyska jedzie. Pociąg i dojdziesz. W ciepłym okresie to nie przeszkadzało - ale zimą - trzy kilometry od jednej do drugiej szkoły - 7 km do kolejnej - Jesteś na miejscu klucz do sali komputerowej jest u Pani Dyrektor bo zapomniała że dziś ma być lekcja informatyki - kolejne 2 kilometry z buta - godzina 17 masz klucze - masz wejście do sali - i 30 dzieciaków na 4 komputery - i nie interesuje ich że chcesz przekazać informacje o zapisie co to bios system operacyjny - a okupują jeden komputer gdzie był Scorched Earth można napisać odpowiednik dzisiejszych TW.
@mska99793 жыл бұрын
System edukacji kuleje, szkoła wcale nie przygotowuje do życia i pewnie szybko to się nie zmieni. Ta Pani ma dobre podejście, ale bądźmy szczerzy, nie ma za dużo takich nauczycieli.
@Radbug113 жыл бұрын
a będzie mniej, bo system dąży do eliminacji takich jednostek. Już wkrótce 50 tysiecy zwolnień nauczycieli, jeżeli pis podniesie pensum. Jak myslisz którzy odejdą? Ci dobrzy, ci ci marni, którzy rzeczywiście nic nie robią i dla nich większa ilość pracy nie ma znaczenia bo co tydzień nadal będą robić tyle samo. Tak jak z rosnaca ceną paliwa na stacji i nie zwracającym na to uwagi Januszem, bo on zawsze i tak tankuje za 50 zł.
@dankanowakowska53893 жыл бұрын
Piękny pedagog, chylę czoła! 🤗
@nataliacze9743 жыл бұрын
Jestem bardzo wdzięczna mojej polonistce, która nie uczyła nas zbędnych dat, nie kazała czytać starych książek, które po prostu są nudne. Ona widziała coś więcej, w każdym dostrzegała potencjał. Każdego traktowała indywidualnie, walczyła z systemem. Kobieta złoto.
@KrysteQ19973 жыл бұрын
Jakież to boleśnie prawdziwe... I parę razy człowiek usłyszał, że oszukał państwo, bo odebrał darmowe wykształcenie, a nie pracuje w publicznej szkole. A my przecież poszliśmy na te studia, bo kochamy przekazywać wiedzę. Tylko nikt z nas nie mógł przewidzieć że przez te parę lat ten zawód zmieni się w pogardzany wolontariat. Ponadto pensja językowca w prywatnej szkole to w zależności od liczby godzin 3-4x wynagrodzenie w szkole publicznej + zero obowiązków wychowawczych/opiekuńczych wobec podopiecznych, którzy chętnie przychodzą uczyć się tego, czego chcą przy wsparciu nauczyciela-towarzysza a nie nauczyciela-tyrana. Podziwiam znajomych z roku, którzy poszli do szkoły. Niektórzy mogą mieszkać z rodzicami w domach, więc nie odczuwają tak bardzo pensji 1800 zł, która idzie "na waciki". Podziwiam też tych, którzy dalej mimo ogromnych przeciwności, robią co mogą.
@martawyszecka24833 жыл бұрын
Świetny wywiad ❤️ Pani Katarzyna bardzo mądrze mówi.
@jokatjo17673 жыл бұрын
Jest fantastyczny wywiad z nauczycielem szkolnym, to moze i czas na przedszkolnego? To kompletnie inny chleb... nie ma wolnych wakacji i swiat, nie ma bo w państwowych przedszkolach dzieci chodza w swieta i wakacje do przedszkola. Stres i specyfika pracy jest kompletnie inna niz w szkole... pensum tez jest inne :) i no te ciągle gadanie przedszkolanka, opiekunka, niania, mimo ze nauczyciel przedszkolny jest po studiach i po trochu musi sie znac na wszystkim 😀 nooo i nauczyciele przedszkolni prawie caly trwajacy do teraz covid przepracowali stacjonarnie z dziecmi :)
@alicjar30743 жыл бұрын
To jest temat rzeka... I warto aby ktoś w końcu rzetelnie opowiedział o pracy nauczycieli wychowania przedszkolnego
@blondyneczka19911893 жыл бұрын
Moja siostra jest przedszkolanka i to jest temat rzeka. Takie warunki za lata studiowania? Ona non stop się kształci. Kończy jedne studia robi kolejne. Zupełnie inny poziom jest natomiast w Niemczech gdzie chodzi mój syn. Mamy nawet wycieczki z przedszkola za darmo do zoo albo parków rozrywki. Nie ma opłat, przedszkola od 3 lat są za darmo. Jedyne co opłacamy to obiady.
@annasliwinska9463 жыл бұрын
Święta racja! Brak rolet jest dużym problemem. Podaję przykład z własnego doświadczenia- czerwiec, straszna temperatura, słońce od rana świeci w okna, rolet brak, odbywa się u mnie hospitacja z kuratorium. Słońce palin niemiłosiernie, pani z kuratorium siedzi z tyłu klasy. Ja prowadzę lekcję i pot płynie mi po plecach (dosłownie). Dzieci mokre, nikt nie chce siedzieć pod oknem. Wszystko się udało, ale całą lekcję obserwowałam panią z tyłu klasy. Tylko się ocierała z potu. Wszystko się udało, a po wszystkim powiedziała, że podziwia mnie, że potrafię pracować w takich warunkach. Do dziś to pamiętam.
@charnooh59023 жыл бұрын
u mnie w szkole kaloryfery grzeją jak jest ciepło a w zime wcale xD
3 жыл бұрын
I ja naprawdę myślę, że choć brzmi to absurdalnie, jest poważnym problemem...
@olarekawek61523 жыл бұрын
@@charnooh5902 to przecież można wyłączyć jak grzeją?
@kaskatomaska7833 жыл бұрын
smiechu warte!!! pracownicy budowlani pracuja 8 lub wiecej godzin w sloncu,albo ludzie w halach produkcyjnych,Wez kobieto sie nie zblazniaj.Zarabiacie wystarczajaco jak na prace nawet nie na pol etatu!!!
@olarekawek61523 жыл бұрын
@@kaskatomaska783 ta tylko że oni zarabiają 3 razy więcej od przeciętnego nauczyciela, poza tym jeśli ci sie wydaje że nauczyciel po zakończeniu zajęć ma labe przez cały dzień, to albo nie wysłuchałaś tego co ta pani mówiła, że drugie tyle siedzą przy sprawdzaniu zadań domowych i przygotowywaniu zajęć, a mogę to potwierdzić bo moja mama też jest nauczycielem, albo po prostu nie umiesz zrozumieć wysłuchanego tekstu, a to chyba znak że trzeba sie do tej szkoły wrócić
@weronikagromadka26133 жыл бұрын
p. Kasia jest wspaniała osobą od dwóch lat oglądam ją na instagramie i czytam jej bloga i naprawdę polecam wszystkim.
3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję ❤️
@juks053 жыл бұрын
Jestem uczennicą technikum i będę za wszelką cenę bronić takich nauczycieli jak pani w filmie, bo tacy nauczyciele to złoto i gdyby nie oni, do szkoły nie miałabym po co chodzić. Widać że praca nauczyciela niektórych wykańcza tak samo jak niektórych wykańcza bycie uczniem. Mam nadzieję że za jakiś czas (oby niedalki) przyjdzie reforma edukacji i będzie coraz lepiej w szkole a nie gorzej.
@latidokodaly3 жыл бұрын
Jako przyszły nauczyciel w trakcie studiów mogę powiedzieć, że cholernie się boję tego starcia z realiami. Smutne to wszystko, ale jestem tego świadoma. Zęby zacisnę I dam radę.
@milooka90303 жыл бұрын
Ja 3 lata temu tez tak myślałam:D teraz nie mam już złudzeń i zrobię wszystko żeby zmienić swoj zawód..
@genowefaborkowska36973 жыл бұрын
Jeśli masz w sobie pasję, to jakiś czas pouczysz w szkole.
@ewelina38593 жыл бұрын
Też tak myślałam :) pierwszy rok miałam różowe okulary na nosie, w drugim już odpuściłam i odeszłam ze szkoły. Pomyśl również nad planem B :)
@a.g.a.t.a63263 жыл бұрын
@@ewelina3859 a mogłabyś tam nadal tkwić i narzekać czekając aż "samo" się zmieni. Wybrałaś zmianę. Brawo!
@AgaSzachowska6663 жыл бұрын
Cieszę się, że już nie chodzę do szkoły... U mnie często nie było papieru i mydła, nauczyciele byli złaskowani, że w ogóle przychodzą do pracy i czepiali się niemal o wszystko. Program też jest do wywalenia, bo ze wszystkiego, co mnie uczyli w szkole, pamiętam bardzo niewiele - tylko to, co mi jest potrzebne na co dzień. Ale sporo rzeczy dowiedziałam się na własną rękę, zwłaszcza już po skończeniu szkoły... Jak ktoś szedł do pielęgniarki, to nigdy nie mogła pomóc - ani tabletki nie da, ani podpaską nie poratuje, nic. Okej, kasy nie ma, ale pielęgniarki równie dobrze mogłoby nie być. Nigdy w życiu nie chciałabym pracować w szkole ani do niej wrócić. Aktualnie studiuję i to jest niebo a Ziemia.
@arachnme123 жыл бұрын
Najlepsze, ze nie bylo papieru a w dzienacie codziennie torty były.
@martas.84483 жыл бұрын
u mnie w podstawówce było dokładnie tak samo, dopiero w liceum poczułam radość z nauki, a i papieru w toalecie nie brakowało
@Radbug113 жыл бұрын
Pielęgniarka nie może dać ci żadnej tabletki. Przepisy. jest tak od jakiś 10, może 12 lat. Podpaska? Dlaczego szkolna pielęgniarka miałaby ci fundować osobiste środki higieniczne? Zresztą słyszałaś ile szkołą dostaje rocznie na niezbędną apteczkę pierwszej pomocy - 50 gr. Wiec ty ze swoja podpaską możesz ubiegać się pewnie o jakieś 3 grosze dofinansowania. Oczywiście kartka na której musisz napisać taki wniosek do dyrektor i złożyć go w sekretariacie, wyniesie cię więcej.
@AgaSzachowska6663 жыл бұрын
@@Radbug11 Z podpaską to sytuacja wyjątkowa - chyba każdej kobiecie choć raz się zdarzyło, że dostała okresu, a nie miała przy sobie podpaski. Co do tego, że pielęgniarki równie dobrze mogłoby w szkole nie być, to zdania nie zmienię.
@Radbug113 жыл бұрын
@@AgaSzachowska666 no mogłoby, ale nie jest to winą tej kobiety, ze nie ma możliwości by ci w jakikolwiek sposób pomóc. No chyba, ze za pomoc uważasz wsparcie słowne jak ci powie "dasz radę".
@annahelwinn3 жыл бұрын
Bardzo mądry wywiad. Ja niestety w szkole średniej miałam polonistkę, która przez 4 lata mnie gnębiła. Niestety nie miałam wsparcia w rodzicach bo oni oczekiwali że będę się uczyć. Po paru latach dowiedziałam się że w końcu wyrzucili ją za mobbing, jakiś mądry rodzic stanął w obronie swojego dziecka. To jest jak loteria, ale ma to potem duży wpływ na nas. Na studiach wracały potwory z lekcji j. Polskiego i miałam bardzo duże problemy z ustnymi egzaminami, właśnie dlatego że na każdej lekcji byłam pytana i nigdy to co powiedziałam było wystarczajace.
@sandit66952 жыл бұрын
Podziwiam ludzi, którzy chcą ten zawód wykonywac i oby ich nie brakowało, szkoda że tak się dzieje, ale rozumiem dlaczego tak jest. To co ta Pani mówi, to prawda, kosztuje to wiele energii.
@Naked_Truth902 жыл бұрын
23:20 to czas kiedy zakochałem się w nauczaniu Pani Nauczycielki... Ogromny szacunek do sposobu, w jaki podchodzi Pani do wartości przekazywanych w nauczaniu. Widać na pierwszy rzut oka, że Pani obok nauki języka polskiego potrafi nauczyć życia. Pokłony....
@Rogerson1123 жыл бұрын
Rafał nie przerywaj wypowiedzi. Zawsze byłeś lepszy w wywiadach bo dawałeś czas na dokończenie
@alicjan423 жыл бұрын
mi się podoba że pan rafał coś dopowiada, to jego wywiady i nie musisz go pouczać
@aaronjohnson22153 жыл бұрын
Tez to zauwazylem. Znakiem rozpoznawczym bylo, ze nie przerywal, a ostatnio masakra.
@agi22262 жыл бұрын
Tutaj kontrolował czas wywiadu. Miał trwać równe 45 minut. Nikt nie chce siedzieć na lekcji po dzwonku.
@ivan4g1252 жыл бұрын
Ej ej dobrze że coś dopowiada i stawia kontrę np. z tym że mogą sb dorobić na korkach albo innych kółkach zajęciowych bo mają na to czas. Jakby nie stawiał kontry i nie przerywał bo w sumie wywiad by wyglądał "ojej jestem nauczycielką och jak mi źle".
@aga32123 жыл бұрын
Z całym szacunkiem dla tej Pani, bo widać, że jest świetną nauczycielką, ale język polski nie przygotował ani mnie, ani nikogo kogo znam do życia w jakimkolwiek aspekcie. Literatura, która zniechęciła mnie do tak wspaniałej rozrywki jak czytanie książek na bardzo wiele lat. Polacy mają rekordowo mało książek w przeliczeniu na osobę, więc podejrzewam, że nie tylko mnie. Archaiczne metody jak czytanie na głos, gdy od dawna wiadomo, że bez wokalizacji jest kilkukrotnie szybciej, a przestawić się jest bardzo ciężko. Analiza budowy zdania, stylu wiersza... Z perspektywy umysłu ścisłego to tworzenie problemu tylko po to, żeby miał go kto rozwiązywać, bo nie ma to żadnego zastosowania w życiu, tak jak ma chociażby wspomniana biologia czy fizyka, których działanie odczuwamy na co dzień. Nauka polskiego miała dla mnie tyle samo sensu co rycie na pamięć dat na historii - niezmiernie przydatne informacje. Skoro uczniowie maja się uczyć kultury na polskim to po co drugi raz to samo jest na wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie i historii? Skoro mają się uczyć wrażliwości, to może zamiast udawać, że pomaga w tym czytanie trenów, zatrudnijmy psychologów, żeby pracowali stale z uczniami w ramach tych godzin? Podejrzewam, że więcej skorzystają przy naukowym podejściu psychologa, niż przy wzdychaniu na pięknem poezji, która jest tak nieżyciowa, że interesuje ledwie jednostki. I żeby nie było, że czepiam się tego polskiego, to większość zajęć w szkole ma bardzo mglisty cel i przełożenie na praktykę. Co czwarty Polak nie wie co to inflacja, jeszcze więcej nie rozumie jak działa podatek VAT, czy nie wie na czym polega pensja brutto i netto. Świat się bardzo zmienił w ciągu ostatnich 50 lat, a metody nauczania od dobrych 100 albo i 200 są te same. Już dziś wiemy - to nie działało, nie działa i nie będzie działać bez gruntownej reformy. Możemy udawać, że edukujemy dzieci, ale prawda jest taka, że dając im kompletnie bezużyteczne informacje uczymy je jedynie bezradności w tym świecie oraz tego, że nauka nie ma sensu, bo nie przekłada się na praktykę. Nauczyciel przestaje być autorytetem, bo nie ma uczniom niczego dla nich ważnego do zaoferowania. Szkoła powinna przygotować do kluczowych elementów funkcjonowania w społeczeństwie. Zamiast uczyć dzieci korzystać właściwie z internetu jako potężnego narzędzia do samorozwoju opowiada im się o pierdołach i każe uczyć na pamięć formułek. Potem te dzieci olewają nauczycieli i "wiedzę" czerpią z tiktoka, żeby jako dorosły wypisywać przeróżne bzdury w internecie. Zamiast tłumaczyć młodym dorosłym co to jest świerzop, co absolutnie nikomu się nie przyda, można by nauczyć tego ucznia absolutnych podstaw, takich jak tego, że maila zaczyna się apostrofą, a nie słowem "Witam". A apogeum jest to, że człowiek idzie na studia uczyć się już rzeczy skrajnie odklejonych i niepraktycznych, żeby w nagrodę słyszeć bez przerwy "nie martw się, wszystkiego nauczysz się w robocie". Czy szkoła to tylko szkolenie do zdania matury, a studia do napisania (zupełnie bezcelowego) jednej albo dwóch bezwartościowych prac, żeby dostać papierek i móc w końcu zacząć się uczyć praktyki w zawodzie?
@Pulam953 жыл бұрын
Pełna zgoda. A dowodem na to jest fakt że na prywatnych korepetycjach to całe nauczycielskie powołanie do emocjonalnej edukacji młodzieży znika. Na korkach jest 60 minut praktycznego przekazania wiedzy i umiejętności, i rodzice i dzieci i korepetytorzy są zadowoleni. Nie mówię że nauczyciel powinien być zupełnie oschły i obojętny na pedagogiczny aspekt nauczania, ale prawda jest taka że z pożytkiem dla wszystkich byłoby zatrudniać nauczycieli jako specjalistów w danej dziedzinie i oczekiwać od nich tyle co od "szkoleniowców". Do tego możnaby zorganizować dwie lub trzy godziny zajęć z psychologiem zamiast religii i mam wrażenie że system powoli zacząłby stawać na nogi. Oczywiście wszystkim trzebaby za to należycie zapłacić.
@przemekmarkiewicz26193 жыл бұрын
Nie wiem czy autor tego komentarza zdaje sobie sprawę że szkoła "kształci" nie uczy bo po jej ukończeniu jest sie "wykształconym" czyli takim który pokornie kreci swoj trybik w maszynie. Niestety ale program nauczania ustala ministerstwo a w ministerstwach siedzą nie kto inny tyllko politycy. A im jest na rękę żeby "obywatel glupi wszystko kupi" proszę się nad tym pochylić. Szkola nie jest zła i nie należy jej też mylić z przygotowaniem do życia. Pozdrawiam
@andrzejos70033 жыл бұрын
Widzisz - problemem być może jest to, że nikt nie tłumaczy za bardzo, jakie ma to zazadnicze znaczenie. Wiesz dlaczego czyta się na głos? Aby rozwijać fałdy głosowe. Aby umieć składać głoski i tekst w locie - nie w myślach, lecz aparatem mowy. Aby nie dukać, aby poprawiać dykcję. Czytanie głosowe sporo utrwala. Nauczyciel może wtedy usłyszeć czy faflunisz, czy nie masz kłopotów z wypowiadaniem "r" itp (bo może potrzebny będzie logopeda). A wkuwanie jest głupie...ciężko ukryć, że nie. Ale pracuje umysł, ćwiczysz pamięć, bo bez takich rzeczy ciężko byłoby zapamiętać 4-cyfrowy kod dłużej, niż kilkadziesiąd sekund. Idea szkoły jest taka, aby nauczyć myśleć. Rozruszać i przygotować do pracy głowę, umieć składać zdanie, pamiętać więcej niż 4 cyfry przez minutę. Kłopotem jest to, że takie idee przeczytasz może w argumentacjach na poziomie ministerstwa. Ale nikt nie wytłumaczy już tego uczniowi. Sam wspominasz, że po co czytać na głos. No po to, co napisałem powyżej. Ale widzisz - nikt tego nie wyjaśnił, dlaczego tak jest. I to akurat jest kłopot.
@Pulam953 жыл бұрын
@@andrzejos7003 oczywiście we wczesnych latach edukacji rzeczy jak np czytanie na głos i nauka na pamięć mają znaczenie, ale zupełnie się nie zgodzę że szkoła uczy logicznego myślenia. Mówię to z perspektywy ucznia i nauczyciela.
@andrzejos70033 жыл бұрын
@@Pulam95 Niemniej bez szkoły, myślałoby się znacznie mniej efektywnie. Mimo wszystko szkoła to pracujący umysł. Dziś moja głowa, choć pracuje nad tysiącem różnych spraw zawodowych (nawet teraz w niedzielę), zdecydowanie nie jest tak jednolicie skupiona jak za czasów szkolnych. I czasem jako ćwiczenie dla mózgu chce się rozwiązać krzyżówkę, znów nauczyć się wierszyka na pamięć itd. I jakiś to sens ma. Ale pewne rzeczy stały się oczywiste dopiero grube lata po zakończeniu szkoły. W momencie edukacji, nikt nie raczył wytłumaczyć dlaczego jest, jak jest. Trzeba się nauczyć tego i owego, zakuć to i tamto...ale nikt nie wyjaśnił czy to ma nadrzędne cele. Trochę szkoda.
@megawonszrzeczny92 жыл бұрын
Nauczyciele są naprawdę bardzo ważni w szkole, ale nie są wszystkim. W podstawówce miałam naprawdę wysokie wyniki w nauce, bo uwielbiałam nauczycieli (do teraz jestem wdzięczna mojej kochanej pani od polskiego, dzięki niej naprawdę polubiłam ten przedmiot). Mimo to nie wspominam tego czasu dobrze, bo miałam beznadziejny zespół klasowy (nie wiem czy bym tu dzisiaj była gdyby nie świetni nauczyciele). Moja babcia była nauczycielką, więc wiem jak słabo te osoby zarabiają i szczerze mówiąc po prostu mi ich szkoda. Szkoda mi tych ludzi, którzy nigdy nie wejdą w ten zawód, bo zarobki są słabe, a mogliby być naprawdę dobrymi edukatorami. Nie wiem jak chcemy żeby nasze dzieci wyrosły "na ludzi" jeżeli osobom które ich pilnują przez pół dnia płacimy tak mało.
@aramo97813 жыл бұрын
Wszystkim uczniom pozostaje życzyć tak fajnych nauczycieli jak Pani Katarzyna! (Może chociaż z jednego przedmiotu... )