podle mě jaký koliv soustruh je moc dobrá věc .soustruh je super
@jiricihacek20483 жыл бұрын
Ahoj všechny plasty oxidují na Slunci je to něco jako rez na železe podívej se někdy na plastové židle co jsou venku a udělej do ní rýhu třeba nehtem.
@marekquarda80233 жыл бұрын
Moc hezké podívání, i když nejsem strojař. Přeji hezký den a díky moc.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
diky!
@stefancujdik96833 жыл бұрын
Já brousím nože na diamantovém kotouči z Ali na malých otáčkách a je to perfektní.
@_autopujcovna_DailyCar.cz_3 жыл бұрын
Pěkná prace! Hezky vstup do 2022 preji :)
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Diky, tobe taky!
@Paulxh3 жыл бұрын
Ahoj! Nevím, jestli se mi to nezdálo, ale řekl bych, že máš ten pilový list v pilce obráceně. List má být v rámu tak, aby zabíral ve směru pohybu od těla a tady se mi zdá, že jsou zuby natočeny tak, že zabírají při pohybu k tělu.
@riderstodvadsatsest3 жыл бұрын
Nezdalo sa ti to . Ale je to samouk , tak že je to pochopitelné .
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
diky. Ten platek tam mam zamerne takhle, lepe se mi s tim takto reze :)
@Paulxh3 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna Ale to je možná ten důvod, proč Ti to podřezává. Když ji dáš správně, máš v řezu větší přítlak.
@JanKavik3 жыл бұрын
Má to dobře, bo obrobek se nahoře točí od těla, proto jsou zuby natočené k sobě - proti pohybu obrobku.
@Paulxh3 жыл бұрын
@@JanKavik Kdyby se obrobek nahoře točil od těla, moc by toho neosoustružil. 🙂
@michalmottl31143 жыл бұрын
Dlouho jsem se tu neukázal měl bych to napravit koukám, že jsi zase přidával videa o obrábění (musím říct, že videa o autech mi moc nejdou přes papulu :-)), jsem rád že si se pustil do broušení, já osobně plátkové nože používám, ale jsou to nože na standardizované operace, většina mých fušek si vyžaduje specifické nože a proto já se bez radeka nebo kovaný nožů (RO) které si upravuju podle sebe neobejdu. a vše nejlepší do nového roku Tobě a všem co to budou číst :-D
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Diky. Tobe taky vse nej! :)
@btrnkocy3 жыл бұрын
zdravím, dnes poprvé jsem si všiml té podložky na řezání, co máte položenou na svařovacím stolu. Kde se dá sehnat a jaké máte s ní zkušenosti? Skutečně se dá na ní řezat např. zalamovacím nožem? Jak potom vypadají ta pořezaná místa?
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
dostal jsem ji na vanoce tedka, takze moc zkusenosti s ni jeste nemam. ukazoval jsem ji v predchozim videu. www.bohemiapc.cz/rezaci-podlozka-kw-trio-a1/ jinak uz mi na ni spadlo neco a udelalo to tam pekne dirku :)
@josefpuzej90323 жыл бұрын
Plátek je obráceně, jinak pěkné.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
diky. Ten platek tam mam zamerne takhle, lepe se mi s tim takto reze :)
@romanbalaz9180 Жыл бұрын
Zatiaľ celé videí som nepozrel,no tu tenkú planétu ako si nazval sa di dá jednoducho upat. Nech sati darí 👍
@Luk_as3 жыл бұрын
Radeco používám v práci na různé odseknutí zaschlé barvy, otřepů na plechu atd. Je to super věc 👌
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
jo to je fakt ze by se z toho dalo vyrobit i spousta jinych nastroju :)
@kubakuba81923 жыл бұрын
Čus, po nabroušení radeka na brusce, je potřeba vzít ještě kámen a dobrousit ručně a také řezné podmínky dát menší než u plátků.
@petrsladky99233 жыл бұрын
myslím, že bys měl použít jemný kotouč na dobroušení, radeko, když nabrousíš, tak musí být "ostré jako břítva" bez drsných ploch od hrubého kotouče
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
no to bych spis rekl ze na kameni v ruce, ale nemam kamen jeste :) na brusce to mizelo pred ocima, treba jako ten radius :)
@petrsladky99233 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna pořiď si jemný diamantový kotouč a bude to pak jak zrcadlo
@drtil38503 жыл бұрын
Ježíškovi se ta zelená podložka povedla, opravdu je všechno dobře vidět :-)
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
jo taky myslim! je to konecne dobry povrch na foceni a toceni :)
@kareljemelka96213 жыл бұрын
Ahoj, dovolim si poradit, treba ty vibrace u otocneho hrotu, odstrani se tou stibrnou pakou, co utahne hridel ve ktere je narazen otocny hrot, dale navrtavat plast v soustruhu skoro nema smysl, odpor je tak maly , ze vrtak pak stejne jede podle sebe a neustredi se podle navrtani, spis zalezi na celkovem serizeni koniku a geometrii nabrouseni vrtaku. Pri dorezavani po zapichu bych radsi dal zuby jak maji byt a pustil soustruh na mensi otacky a dorizl to. Pri spravnem nasazeni platku, zuby od sebe, jde lepe kontrolovat sila pritlaku i smer a teby zariznuti jen do rezaneho prumeru a ne do bocnich sten. Mm. ten smer zubu, zkus tak rezat treba plochac ve sveraku, tlaci se jen kdyz zuby rezou a pri pohybu zpet jen volne, setri se platek, coz si nedovedu predstavit pri opacnem nasazeni.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Diky. Jo konika jsem mel utazeneho vsim co slo, to te jasne. A navrtani se mi taky chtelo delat jen na prvni diru a rikal jsem si pak, ze mi to je vlastne fuk, jestli to nebude presne uprostred :)
@hartman123493 жыл бұрын
Ten matros vypada na polyacetal , hlavne to nemaz zadnou vazelinou nebo olejem , jinak brouseni vypadalo moc pekne podle mne .
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
diky!
@Mildaol3 жыл бұрын
cau kuzel se rovna na koniku sroubama vetsinou jsou dole z kade strany pokud tam mas 0.1 Tak poposunes o 0.05
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
dik, ano vim. na velkem soustruhu uz jsem si to rovnal, ale tady pri prvnim pokusu kuzelovitost byla mensi, takze to je mozna necim jinym
@janjakubik1883 жыл бұрын
já koupil radeko ve zběrně ,jenom jde o to broušení nemám na to brusku
@Tafrob223 жыл бұрын
dobry je si nuz prvne na hrubsim kotouci nahrubovat, na jemnejsim dokoncit a kdyz chces aby co nejlip "sklouzavala" triska je ideal nuz doladit jemnym brusnim kamenem - idealne vsechny plochy... Osobně na každym noži na hranách brousím rádius - podle toho zrovna do jakyho mat. hodlám zabírat. (radius se da poresit taky kamenem).
@kedaross3 жыл бұрын
Z desítky radeca brousím pro jednu americkou papirenskou firmu žiletkové nože které řežou na lince provázky do tamponů. Brousím je do L po celé délce na 1.5mm a červeným Tyrolitem a jde to dobře i na sucho.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
tak to musi byt teda pracicka!
@kedaross3 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna To jo, doslova na p**u😁
@josefnozkaCZTnv5553 жыл бұрын
...už tohle řemeslo dávno nedělám. Ale radeko jsem nejčastěji používal při opracování specifických dílů z nerez oceli, vypichování, upichování, přerušované řezy např. různé X-hrany apod. No a pak hlavně při dohlazování středních a hlavně velkých trapézových, čtvercových apod. závitů či i vícechodých šneků. U těch byl navíc problém se správným vyúhlováním a podbrusem neb jednotlivý ozub 4chodu mohl mít stoupání třeba i 60mm/ot a muselo to řezat oba boky. Tohle se fakt nedalo jet SK plátky, nebýt radeka tak jedině frézovat nebo dnes na Cnc. No a samotné broušení radeka bylo vždy ošemetné, zejména z hlediska vyhřátí. Pořádně stále chladit a to zejména při vyhlazování super tenkých břitů, to už pak jedině na hladící brusce čistě pod vodou. Při obrábění pak tím spíše, žádné kapátko, nejlépe vždy plný proud. Řezná rychlost oproti SK tak třetinová, záběr i do 8mm pak v pohodě. Ale je to matroš jen na specifické použití, tak jak jsem zmínil, jinak výhradně SK v jakémkoliv provedení 🙋🙋🙋
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
diky! na nerez bych si tim treba zrovna netroufal, vzdyt i vrtaky musi byt s primeci kobaltu do nerezu, nebo je to teda lepsi no.
@Joseph_Breaker2 жыл бұрын
Jmenují se ..... Uhel Hřbetu - Alfa, uhel Břitu - Beta, a uhel Čela - Gama :-)
@TheChmelator3 жыл бұрын
Ty vibrace jsou z části způsobéné právě špatným uchycením stroje. Na vetší točné délce je to normální že se to třepe, když je stroj špatně uchycený a vyrovnaný. Jinak pěkné video :).
@JanKavik3 жыл бұрын
Díval jsem se 1 min. 48 vteřin a nevydržel jsem Tvou neznalost technických pojmů. U českých nožů jsou základní úhly: čela, hřbetu, řezu atd. Platí to i pro dláto, vrták, majzlík...Co mi to furt pojmenováváš po americku? Podívej se napřed do Černocha I. a II. díl. (Strojně technická příručka, to měl každý strojář v krvi). Poslouchá to hodně lidí, mohl by jsi dbát na správné pojmy? mi se otvírá nůž v kapse, když poslouchám podobné mladé hochy.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Me nebavi teorie. Pokud muzu bastlit, zkouset, hrat si, tak urcite nebudu radsi sedet u knizky, kde se naucim spoustu fancy terminu abych vypadal jako profik. Nepotrebuju to. A dokud mi budete rozumet, tak nemam fakt vubec zadny duvod se to ucit. Proc takhle ztracet cas…
@JanKavik3 жыл бұрын
Máš správný přístup, ale i určitou odpovědnost.
@JanKavik3 жыл бұрын
Kdyby se na Tvá videa nedalo dívat, tak bych se nedíval. Máš vše pěkně natočené, hlavně se mi líbíš, že sám umíš přemýšlet a na vše sám přijít. Přeji Ti, abys s tím pokračoval i v roce 2022! Doufám, že Ti mé malicherné připomínky nekazí náladu.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
@@JanKavik vubec ne, diky!
@JanKavik3 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna Řeknu Ti to příkladem: Svislému čepu se odborně říká "rejdový", protože vůbec nikdy není svislý. Má záklon a příklon. Svislý čep měly povozy, kdy se kolem něho otáčela celá náprava. Neoprávněným zneužívání pojmu "svislý" na "rejdovém" čepu, jsou lidi debilizování, nedovedou se domluvit. Dělají to i "odborná" media a teď i jutubeři. Klesá slovní zásoba, většina speciálních věcí je "to", neumí nic pojmenovat, nanejvýš na to použije přibližné americké slovo. Asi neuvěříš, ale čeština má, na rozdíl od angličtiny mnohem bohatší vyjadřovací schopnost. Abys neztrácel čas, vezmi si Strojnické tabulky na záchod - na velkou stranu.
@petrbauer7413 жыл бұрын
Ten platek v pilce si otoc,zuby maj jit od tela.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
diky. Ten platek tam mam zamerne takhle, lepe se mi s tim takto reze :)
@StanislavPacourek3 жыл бұрын
Já tě musím pochválit, protože si šikovný. Na silon klidně 15 stupňů. A nezapomeň, že na poldynku (radeco) musíš dát menší řeznou rychlost , sostružíš-li železo(jako na vrták).Z toho zrychleného záběru to nejde poznat.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
diky! tak to jsem ani necekal takhle kladne hodnoceni :) to potesi :) jo tu rychlost jsem si taky uvedomil trochu pozdeji no, ze tohle neni VBD :) na VBD je treba 3-4x rychlejsi. Jeste si s tim radecem urcite budu hrat. zkusil bych jak pises ten ostrejsi uhel. a tu pozitivitu udelat vetsi jeste
@StanislavPacourek3 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna Takhle nabroušený nůž, by ti pěkně loupal šponu kdyby si bral 5 mm z čela a posuv tak 0,4mm. Samozřejmě na tvém velkém soustruhu.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
@@StanislavPacourek muzu zkusit! :) taky me napadlo ze mi tam vlastne aniz bych se na to specialne zameroval vznikl krasny lamac spon :) ale velkych no, jak pises :)
@atilaigelit25283 жыл бұрын
Radeco ide aj frézovať tvrdokovovu frezou
@janpapcun64583 жыл бұрын
Za mňa super ešte 100 bruseni a si profík 😄😄😄
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
:)) no uvidime co na to reknou opravdovi profici, ale diky!
@janpapcun64583 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna jaký profíci ja som tu nikoho iného ako teba nevidel
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
@@janpapcun6458 Standa Pacourek je profik soustruznik, kdyz to schvali ten, tak to bude ok
@zandadanda48353 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna jasně, je to jen o tom to zkoušet a uvidíš sám, určitě doporučuji to Radeco v platcich a udělat si pro něj držák a pak už jen píchaš a píchaš 🤣na to zarovnání na stejnou délku to nemá podélný doraz? Nastavil by si pro jeden kus a měl by si pak všechny stejné... 😉
@janjakubik1883 жыл бұрын
mášna pilce zuby naopak musí bít od tebe ne k tobě ale na silon to nevadí
@lukassmrtic99013 жыл бұрын
Platek na pilke mas naopak.Zuby maju smerovat proti tobe.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
diky. Ten platek tam mam zamerne takhle, lepe se mi s tim takto reze :)
@lukassmrtic99013 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna mne sa reze lepe zase opacne,holt kazdy sme iny
@honzatrnka3 жыл бұрын
material POM asi 🙈
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Tak to by nemuselo vadit, ne?
@josefumon80573 жыл бұрын
Ahoj ten matroš není silon ale Pomka... ,,Pom,,
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
ok, diky. a jak si to poznal?
@josefumon80573 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna no podle třísky nebo teda špony ...silon se chová jinak ... take rad používám pomku lépe se obrábí než silon😉👌... jo a přesně to je POM - acetal polyoxymetylén
@janhrncir60763 жыл бұрын
Prosím pěkne, pokud dobře vím , Radeko je český obchodní název, tudíž ne radeco.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Rychlořezné oceli Poldi užívaly obchodní označení: - RADECO, RADECO C a RADECO M10, které se dodávaly v broušených polotovarech o průřezu obdélníkovém, čtvercovém, lichoběžném (jako upichovací) a kruhovém. V kusové a dílenské výrobě to byl asi nejběžnější druh soustružnických nožů. - Maximum, Maximum special v různých variantách.[1]
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
zdroj: Wikipedia
@jiricech24233 жыл бұрын
Prosím pěkně, pokud dobře vím, tak ne flexa, ale úhlová bruska...a tak dále -_-
@janhrncir60763 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna Omlouvám se, sypu si popel na na hlavu, když už to muší bejt. A mohu k tomu noži? Ten tvar jsi někde viděl nebo to byl pokus? Nejsem študovany soustružník, co znám mám jen od táty, řekněme odkoukaný. A kromě tvarových nožů(třeba obloučků) jsem neviděl nůž, který byl takto nabroušen (z celé šíře materiálu ) . Radeco?! měl táta vždycky ubroušený že strany. Ale spíš ho používal na ty tvarových nože, na obyčejný úběr měl klasiku stranový 45°.To si myslím že byl taky důvod, proč to nechtělo brát železo. Příliš velká plocha a proto to kopalo. Ale...
@NikiBretschneider3 жыл бұрын
České obchodní názvy dokáží překvapit. Máme něco podobného v podobě vleklého příběhu Cuprextit vs kuprextit. Pravidelně si na to někdo naběhne. Což mne přivádí k jiné myšlence. To "CO" na konci by mohl být kobalt. Není to nakonec obchodní název vytvořený ze zkratky? Co by pak ale znamenal ten začátek?
@tomaskytnar89503 жыл бұрын
Na silon je to škoda radeka i lepší ocel po zušlechtění by to upichla v pohodě