Minden évben készítek.A bodza nagyon egészséges,immunerősítő,hogy a szörp elálljon,hát kell a cukor!Jobban fel kell hígítaniuk a cukor ellenzőknek.Hálás köszönet a receptért!
@margitfeher53613 жыл бұрын
Kár hogy nincs a leírásban a recept, úgy kell megtekintés közben lejegyezni! Egyébként jó kis recept, bár én több bodza virágot teszek bele, és kevesebb cukrot, most ázik éppen! Remélem lesz olyan jó mint a videóban! Legközelebb, ez a recept szerint készítem! Köszönöm szépen!
@erzsikenyersne43362 жыл бұрын
Ezt hiányolom én is!
@oszernemmondommeg11732 жыл бұрын
A cukor lassan ölő méreg!
@abcabc-vg8ht2 жыл бұрын
Sok éve nem használok tartósítót. A citromsav helyett pedig minden befőtthöz is L aszkorbinsavat teszek. Forrón töltöm üvegbe, fontos a jó kupak, utána megy a hütötáskába, amit kibélelek regi törölközőkkel. Sosem szokott megromlani semmi. Így tettem el a bodzaszörpöt.
@Kisvakondkert8 ай бұрын
Így van. Dunsztolva is lehet elrakni, de ehez forró kell legyen a lé. Ha pedig főzi a bodzát, akkor teljesen más lesz az a valami, amit kap. Az lényegében bodza ízű tea, nem bodzaszörp.
@radzsu3 жыл бұрын
Én már évekóta nem használok semmibe tartósítószert, forrón öntöm az üvegbe, és jól kidunsztolom ( régen is így csinálták, csak a tartósítószer gyártók elfeledtették az emberekkel :D ), még mindig van tavalyi szörp, egy sem romlott meg.
@Kisvakondkert8 ай бұрын
Így van. Dunsztolva is lehet elrakni, de ehez forró kell legyen a lé. Ha pedig főzi a bodzát, akkor teljesen más lesz az a valami, amit kap. Az lényegében bodza ízű tea, nem bodzaszörp.
@bernadandreas60753 жыл бұрын
Köszönöm szépen a receptet,elfogom készíteni! szép estét kívánok!💗
@stefankeszely9623 жыл бұрын
Nagyon finom, koszi a receptet, remeljuk nem fog megborosodni, habar 7 nap lett az 5bol es kb dupla adag ha nem tripla bodzabol.
@zb1065 Жыл бұрын
A tavaly egyszerű bodza-limonádét készítettem, és egy palackkal eltettem télire a hűtőbe. Még most, egy újabb szezon elején is nagyon finom. Enyhén pezseg, ezért, néhány hétben/hónapban egyszer, biztonságból, kieresztettem a képződő gázokat belőle, s csak egy-egy keveset ittam belőle, hogy kitartson. De mostmár megihatom nyugodtan, mert lesz újabb készítve. 😊
@feriko22223 жыл бұрын
Köszi ezt a videót is! Várjuk majd a málnaszörp receptjét is...
@editsomogyvari Жыл бұрын
Nagyon tetszik,egyszerű és finom.
@timeaszucsi69968 ай бұрын
Hú, de szuper! Már szerettem volna szörpöt készíteni, de nem tudtam hogy fogjak hozzá. Nagyon köszönöm a sok jó tanácsot! ❤
@laszlosmotzer34973 жыл бұрын
Koszonom szepen , szuper a recept!!!********* : )))"
@adriennebiro9707 ай бұрын
Én általában csak bodzás limonádét készítek, de köszönöm az ötletet, hogy karamellizáljam a cukrot. Én a virágokat általában megszárítom vagy fagyasztom és télen is kapni citromot a boltokban, így frissen készítek akkor is. Mi nem szoktunk szörpöt csinálni. De köszönöm a receptet, tényleg mennyei…😋🍋 És kíváncsian várom a málnaSzörp receptet is!
Szia, ha tobb boddzat teszek az art a minosegnek? Nekunk telen mar felforr a szorp... Lehet a sok virag miatt ?
@Kisvakondkert3 жыл бұрын
Nem tudnám megmondani, mert több bodzával nem próbáltam. De inkább a mennyiségek lehetnek a ludasak. A citromsó, a cukor és az a kicsinyke tartósító mennyisége.
@stefankeszely9623 жыл бұрын
@@Kisvakondkert annyira finom, hogy a felet mar megittuk, koszi a receptet. Jovore duplazunk a 16l az keves.
@stefankeszely9623 жыл бұрын
Nagyon finom meg most is, felhoztunk a picebol es mar csak par uveg maradt 😭
@jozsefnesaghi42573 жыл бұрын
Citromsó ugyanaz mint a citromsav? Köszönöm
@Kisvakondkert3 жыл бұрын
Igen. Itt a Párciumban citromsónak nevezik, így él a köztudatban.
@erzebetmilutinovic73328 ай бұрын
Nagyon tetszik és egyszerü finom
@zsoltfarkas2544 Жыл бұрын
Jónapot az éven szeretnénk először csinálni bodzaszörpöt ugyan így szinte tavasztól tavaszig való mennyiséget és nem tud esetleg valami olyan receptet is ami töményebb ? Tárolás szempontjából nagyon sokat kellene csinálnom 🙂 válaszát előre is köszönöm
@Kisvakondkert Жыл бұрын
Nem. Mi sok sok éve így készítjük. Ugyanakkor az a keverési arány, amit a videóban mondok, sokak számára túl erős. Van aki több vízzel higítja.
@zsoltfarkas2544 Жыл бұрын
@@Kisvakondkert köszönöm szépen megprobálkozom vele így az éven ígérem jelzem itt hogy hogyan sikerült 🙂 köszönöm a sok hasznos tanulságos videót !
@zsoltfarkas2544 Жыл бұрын
@@Kisvakondkert mint mondtam jelzem hogyan sikerült 4 adagot csináltam 2* dupla adagot eddig hibàtlan nagyon finom viszont a fél liter szirupos keverés nekünk nagyon édes aminek csak örülök mert több vízhez elég 😁 köszönöm ezt a hasznos videót is !!!
@Kisvakondkert Жыл бұрын
@@zsoltfarkas2544 Örülök, hogy ízlik! Télen még jobban fog esni!
@laszloadam45113 жыл бұрын
Csak a virágot szabad beletenni!A zöld részek mérgezőek.
@Kisvakondkert3 жыл бұрын
Dehogy mergezőek. Sok sok éve isszuk és itt vagyok. Amire te gondolsz az a fekete bodza rokona. De az nem is fa.
@laszloadam45113 жыл бұрын
@@Kisvakondkert A fekete bodza virága és termése az ami fogyasztható. Nézz csak utána jobban.Akkor mi az a sambucin alkaloid és a sambucinigrin-glikozid?Nézz utána kicsit jobban.
@Kisvakondkert3 жыл бұрын
@@laszloadam4511 Köszönöm, hogy figyelmeztetsz, tudom jó indulatból teszed. De hidd el, nem mérgező. Az alkaloid vegyületek egyszerű nitrogén alapú anyagok, amiket napi szinten sokan fogyasztanak. Valószínűleg te is. Ilyen a nikotin, az ópium, a morfin, a kodein vagy a kapszeicin a paprikában. Kétségtelen, hogy óriási dózisban ártanak, de kis dózisban épp a gyógyászatban használják őket. Nikotint használnak serkentésre, ópiumot érzéstelenítésre, kapszeicint prosztatarák megelőzésére, kodeint fejfájásra. Az alkaloid vegyületeknek csupán kis része mérgező, a legtöbbnek csupán farmakológiai hatása van, például gyomorrontást okoz. Az a 3cm virágszár hidd el még ezt sem. Sok sok éve, több generációnk fogyasztja a bodzaszörpöt és élünk, sőt még a hasunk sem megy. Más kérdés az érett bodza fogyasztása.
@ferencszalay87117 ай бұрын
Nagyon hasznos ital elkészitem én is .
@edittamaramenyhart73603 жыл бұрын
Pontosan így készítjük mi is😊 nem mindenki karamellizálja, mi igen. Csodás! Nagyon ügyes vagy férfiember létedre😊 Gratulàlok Édesanyádnak is :)
@Kisvakondkert3 жыл бұрын
Minden szörp nála készül, mert ő a receptek mindentudója, illetve csak neki van pincéje is 🙂
@edittamaramenyhart73603 жыл бұрын
@@Kisvakondkert mi is pincében tartjuk. Ott mindig 10 fok van😊
@fcknkristof8 ай бұрын
Citromsó helyett aszkorbinsav is jó?
@Kisvakondkert8 ай бұрын
Nem tudom. Mi mindíg is citromsavval készítettük.
@zitasiklodi65393 жыл бұрын
Nyami 🥰 nálunk még nincs bodza , már alig várom hogy legyen , én nem szoktam tartósítani mert mindig azonnal elfogy de az idén feltankolok belőle mert mi az már hogy a vízet is az üzletből vesszük? 😬
@istvanlokos42557 ай бұрын
Elkészítettem a recepted alapján, ma szűröm le!! Meg esz a kíváncsiság, hogy milyen lett!!!
@Kisvakondkert7 ай бұрын
Ajánlom úgy fogyasztani, ahogy a videó legvégén mondom, behűtve. 😉
@Kisvakondkert7 ай бұрын
Most látom hogy összekevertem a málnaszörp receptel, mert abban mondom el, nem ebben. Tehát: 2,5 literes flakonba elő szoktam keverni egy adagot, amit behűtök és rájár az egész család 🙂: egy 2 literes bubis vizet beleöntök egy üres 2,5 literes flakonba (itt mi jellemzően Borszék ásványvizet használunk erre). Egy nagyobb citrom levét frissen kifacsarom és szintén hozzáadom. Ezután felöntöm a bodza- vagy málnaszörpel (tele). Lezárom és beugrik a hűtőbe legaláb egy órára. Azután szabadpréda.
@hajni60517 ай бұрын
A citromsó, az a citromsav?
@Kisvakondkert7 ай бұрын
Igen. Erdélyben és a Partiumban így nevezik.
@kolidave2 жыл бұрын
Jól értem, hogy amikor kész a bodzaszörp (5 nap után), akkor már nem kell újraforralni a szörpöt?
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Nem kell.
@kolidave2 жыл бұрын
@@Kisvakondkert Köszönöm a gyors választ!
@laszlobognar8071 Жыл бұрын
Tartósító nem kell. Sterilozálni kell az üvegeket sütőben. 150 fokon.30 percig. Lényeg hogy felbontás után 48 órán belül foggyon el...
@Kisvakondkert Жыл бұрын
Nos: úgy is lehet. Ne tegyen általános kijelentéseket, ugyanis totálisan más íz az eredmény egy főzött szörp esetén, ahogy más íze van a préselt és a főzött almalének is. De ízlés és meglátás kérdése.
@zb1065 Жыл бұрын
Csak az üveget sterilizálja? Magát a szörpöt nem főzi fel? Eláll az úgy, tartósítószer nélkül?
@kevind472 жыл бұрын
6:40 egy tipp, recés késsel vágd a citromot
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Miért?
@kevind472 жыл бұрын
@@Kisvakondkert Próbáld ki sokkal könnyebben lehet vele vágni a hasonló gyümölcsöket, számomra
@emeseolahnekinda20353 жыл бұрын
Szia és ha nem felhigítva szeretném eltenni,akkor is elég műanyag üvegbe tölteni és eláll hűvös helyen? Vagy akkor ezt is dunsztolni kell?Most fogok előszőr csinálni ne haragudj ha butaságot kérdezek😊
@Kisvakondkert3 жыл бұрын
Én nem dunsztolom. Azért van benne a citromsav és a kevéske tartósító. Simán a pincében tartjuk, de tartható akár a lakásban is. Higítani nem kell, csak fogyasztáskor. A videó végén épp azt mesélem el, hogy amikor fogyasztjuk, olyankor bekeverek egy 2 literes flakonnal frissen egy fél citromot hozzáadva és beteszem a hűtőbe. A család egy nap alatt el szokta fogyasztani. Így a gyerekek is ki tudják szolgálni magukat, mert csak ki kell töltsék.
@emeseolahnekinda20353 жыл бұрын
@@Kisvakondkert köszönöm!
@ikmester563 жыл бұрын
Sokallom a rajtamaradt zöld szárát. Én válogatás után, ollóval tálba csipkodom a virágzatot, kb 2-3mm szárral. A többi így készitem én is.
@coolthegang99342 жыл бұрын
👍
@szalkagyuri2 жыл бұрын
Szia ha letelt az 5 nap leszűröm fel kell forralni vissza??
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Nem. Leszűröm és megy a csírátlanított üvegbe vagy flakonba. Van benne tartósító. Az viszont fontos, hogy tiszta, csírátlanított legyen az üveg.
@szalkagyuri2 жыл бұрын
@@Kisvakondkert köszönöm válaszod nem találtam nátriumbenzomátot igy az nincs benne citromsót meg befőttek tartósitásához árult tartósitóbol raktam bele keveset bizom benne nem rontottam el! van még egy kérdés több videó is emliti hogy a szára mérgező ebböl mi az igaz?
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
@@szalkagyuri Nem igaz. A gyalogbodza mérgező, de az is enyhén. A fehete bodza (bodzafa) virága 100%-ig fogyasztható. A két bodzát össze sem lehet keveri, mivel a gyalogbodza egy lágyszárű növény, nem nevel bokrot (fát).
@szalkagyuri2 жыл бұрын
@@Kisvakondkert értelek nekem itt a kertem végébe van 2 nagy fa akkor csak jót szedtem lefotóznám de itt nem tudom elküldeni neked
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
@@szalkagyuri Ha fás szára van, akkor fekete bodza. Nem lehet őket összetéveszteni. A gyalogbodza, bár biológiailag nem helyes ezt mondani, de egy "fűféle".
@101Mercedess18 ай бұрын
Nátrium benzoát ciklikus vegyület, rákkeltő. Semmit nem veszek meg, ha nátriumbenzoáttal van tartôsítva!
@Kisvakondkert8 ай бұрын
Tegyen meg valamit a kedvemért, kérem. Írja be a google keresőbe a következőt: " pirítós kenyér rákkeltő ". Ha elolvasott néhány cikket, akkor pedig kérem írja be ezt: " marhahús rákkeltő ". Ha ezeket is elolvasta, akkor írja be: " kolbász, szalonna rákkeltő ". Ezután mondjuk jöhet egy "kávé és ásványvíz rákkeltő". Meg fog döbbenni, hogy bármit ír be, az rákkeltő lesz. Próbálja ki! Ha esetleg megunja olvasni ezeket és rájön, hogy minden amit valaha evett vagy ivott, az rákkeltő, kérdezze meg idősebb rokonait: hogyhogy még élnek annyi év pirítós, bodzaszörp, szalonna, kolbász és miegymás után? 🙂
@hajni60517 ай бұрын
Nem értem, hogy azok akik úgy gondolják, hogy tudnak valamit csinálni, minek keresnek rá a neten? Olyan érzésem van, hogy unatkoznak, és csak azért, hogy kötözködni tudjanak...
@elizaliz-t2l7 ай бұрын
Ennyi citromhéjtól nagyon keserű lenne és nem égetett cukor kell bele hanem szirup, forrón kell üvegbe tölteni, és száraz dunsztban tartani 2 napig, nem kell tartósítószer bele. Plusz citromlé kell még bele.
@Kisvakondkert7 ай бұрын
Ez vicces: 1. Ebből kb 200 liter ital lesz, kicsit sem keserű, sőt nem is érződik a citromhéj. 2. Ezt a receptet három generáció óta változatlanul készítjük, tehát kb 90 évvel korábban kezdte a nagymamám, mint amikor ön született. Gyaníthatóan a nagymamám is az ő anyukájától vagy nagymamájától tanulta. Csak akkor még szalicillel készült. Mellesleg az égetett cukor adja meg a színét is. 3. A forró szörp nem szörp, hanem tea. Egyen meg egy főtt gyümölcsöt és egyen meg egy friss gyümölcsöt. (mondhatnék főtt húst és sült húst is példának) Ha ön ugyanolyan ízűnek érzi a frisset, mint a főtt dolgokat, akkor viszont önnek csakugyan mindegy. 4. Ami igazán vicces az, hogy miután megírta, likeolta a saját bejegyzését 🙂.
@ildikobarna45712 жыл бұрын
Biztosan fin meg próbálom megcsinálni
@erzsebetszabo402 Жыл бұрын
Én se tettem soha tartósítószert a szörpbe, és soha nem romlott meg!!
@Kisvakondkert Жыл бұрын
Mennyi ideig nem romlott meg? Mert nekem még van 3 üveg tavalyi. Illetve használt-e hőkezelést?
@anikoriba8 ай бұрын
Nem kell ahhoz tartósító hogy jövő tavaszig elálljon.