Mumie starożytnego Egiptu w Polsce - Wojciech Ejsmond, Marzena Ożarek-Szilke | KONTEKST 89

  Рет қаралды 7,076

Archeologia Żywa

Archeologia Żywa

Күн бұрын

Пікірлер: 38
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 Жыл бұрын
1:08:10 Pamiętam z czasów, gdy pracowałem jako salowy, w latach osiemdziesiątych, lekarz stwierdzając zgon pacjenta, patrzył na zegarek i do dokumentów wpisywano czas zgonu o kwadrans późniejszy. Wtedy zresztą mówiło się nieoficjalnie, że śmierć można stwierdzić w sposób bezdyskusyjny, gdy nastąpią pierwsze objawy zmian w organizmie (plamy opadowe itp.)
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 Жыл бұрын
Praca lepsza niż w szpitalu. pacjentka nie zgłasza żadnych zastrzeżeń, ani nie zażąda wypisu na własną prośbę. Można badać i badać.
@ewapacholska489
@ewapacholska489 Жыл бұрын
pozdrawiam
@pawel_woloszyn
@pawel_woloszyn Жыл бұрын
Super odcinek!
Жыл бұрын
Dziękujemy!
@genowefaj270
@genowefaj270 Жыл бұрын
Witam i pozdrawiam serdecznie 🙂
Жыл бұрын
Witamy, jak zawsze regularnie ;)
@wearemotorhead4747
@wearemotorhead4747 Жыл бұрын
Właśnie oglądałem kanał Zakazane historie o British Museum największym magazynie dowodów rzeczowych😁.
@h4rv32d
@h4rv32d Жыл бұрын
Nieobecny, ale obecny duchem!
Жыл бұрын
To najważniejsze!
@h4rv32d
@h4rv32d Жыл бұрын
@ Za rok, jak obiecano może i ciałem :)
@homerecordsinc.2653
@homerecordsinc.2653 Жыл бұрын
Hej hej 😊jak tam mijają wakacje, kiedy coś nowego? Pozdrawiam
Жыл бұрын
Bardzo pracowicie! Codziennie w terenie do popołudnia, a wieczorem druga zmiana i prace biurowe :) Zapowiada się, że najwcześniej uda się nam zorganizować spotkanie dopiero pod koniec września :( Ale już prowadzimy rozmowy z potencjalnymi gośćmi (którzy zresztą mają podobnie), więc gdy już tylko zaczniemy przerw się nie spodziewamy!
@dariuszpietrzak1111
@dariuszpietrzak1111 Жыл бұрын
Maluch był o niebo lepszy od mini Coopera
Жыл бұрын
Oba są jednak prawdziwymi ikonami, choć różnych czasów i społeczeństw :)
@kakadu103w
@kakadu103w Жыл бұрын
Niestety tym razem nie mogłam obejrzeć Was na żywo. Natomiast powiem, że "tajemniczą dama" jeszcze przed przeorganizowaniem warszawskiej wystawy, otrzymała od mojej, wtedy czteroletniej, córki dodatkowy tytuł "czarne paluszki"😂
Жыл бұрын
Tajemnicza Dama chyba jest bardziej medialna ;)
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
Pismo hieroglificzne odczytano 201 lat temu, takie male sprostowanie.
Жыл бұрын
Sluszna uwaga! 101 lat temu Howard Carter odkrył grobowiec Tutanchamona, więc pewnie pomyliło się z tym wydarzeniem :)
@juliiakoralewicz2101
@juliiakoralewicz2101 6 ай бұрын
23:39 Powinno być "OWA" mumia, a nie "ów' mumia. Pan doktor, widzę nie uważał na lekcjach języka polskiego, lub czytał bardzo mało literatury... Proszę się poprawić, bo to nie przystoi osobie z Pańskim wykształceniem popełniać takie gafy.
@dariuszpietrzak1111
@dariuszpietrzak1111 Жыл бұрын
Przesadził Pan,w czasach dużego fiata,gdy wygrywał w Le mans jaguar się do niego nie umywał.
Жыл бұрын
To ostatni odcinek przed wakacyjną przerwą! Mamy jednak dla Was wyzwanie! Jeśli 200 osób zamówi naszą prenumeratę do końca sierpnia, wówczas nagramy specjalny KONTEKST w terenie! Możecie się przyłączyć do wyzwania pod tym adresem: bit.ly/wpieraj-prenumeruj 👈 Do grona prenumeratorów w wyznaczonym czasie dołączyło 39 osób. Niestety nie udało się osiągnąć wyznaczonej liczby 200, ale mimo to bardzo Wam wszystkim dziękujemy!
@wearemotorhead4747
@wearemotorhead4747 Жыл бұрын
Szkoda...co ja będę robił w te długie zimowe wieczory😁?
Жыл бұрын
w długie zimowe wieczory już będziemy z powrotem ;)
@MrTrapczynski
@MrTrapczynski Жыл бұрын
Wielkie mi co ,my w Polsce mamy żywą mumie.Poseł Ryszard Terlecki się nazywa.
@wearemotorhead4747
@wearemotorhead4747 Жыл бұрын
Ale kapelmistrz mu gra.😂
@andrzejcisowski6308
@andrzejcisowski6308 Жыл бұрын
Szanowny panie redaktorze. Subskrybuje I oglądam w miarę możliwości archeologię żywa , na you tube I obserwują na Instagramie. Wiedzą i profesjonalizm. Jednak mam małą uwagę. Ponieważ szaleje na internecie cały ocean teorii spiskowych , to moja propozycja jest taka , czy są panowie w stanie nagrać jeden odcinek w którym eksperci będą mogli w sposób prosty i przystępny dać kontrę foliarzom? Dwa tematy odemnie : Mark Lehar i pomiary piramidy wg foliarzom jest ona doskonała bryła wg marka Lehara , cała zabawa zaczyna się w pomiarach po przecinku, i udowadnia to nachylenie piramidy . Drugi temat to znajomość sumeryjskiego przez niejakiego zacharie sichina . A trzeci to w zasadzie geologia , to płaskowyż nasca , skala wylewowy w której zawartość ołowiu powoduje łatwość w ryciu rysunków , spiskowcy twierdzą że bez latającego sprzętu nie da się tego zrobić , a ja np przeczytałem że ustawiając linie pochodnie względem gwiazdy bądź planety można wykryć linie nawet 20 kilometrową . Zatem . Czy potrafili by panowie nakręcić taki cykl? Np pogromcy mitów archeologicznych. Byłoby ciekawe gdyby prawdziwi eksperci mogli się odnieść do spekulacjom pseudonaukowych. Dziękuję i pozdrawiam
Жыл бұрын
Dziękujemy! Z takimi cyklami problem jest jeden podstawowy: niezależnie od tego jak logiczne byłyby argumenty przeciw, oraz jak nielogiczne argumenty pseudonaukowców, to żadnego efektu się i tak nie osiągnie. Najlepszym przykładem są osoby wierzące w płaską ziemię. Pomyślimy nad tym, ale nic nie obiecujemy. Nie bedzię to jednak szybko, bo wpierw trzeba będzie takich specjalistów znaleźć, a zapraszanie zagranicznych naukowców nie wchodzi w grę, bo trzeba by załatwiać tłumacza itd.
@andrzejcisowski6308
@andrzejcisowski6308 Жыл бұрын
@ dziękuję za odpowiedź. Myślę że nie trzeba aż takich ekspertów jak Mark Lehar aby udowodnić błędy w budowie piramid . Ale uważam że polska archeologia wcale nie odbiega od światowej. Jest tylko niedofinansowana należycie. Ale archeolog , fizyk i matematyk byłby dobrym teamem do takiej dysputy. Proponuję dr Leszka blaszkiewicza który gościnnie występuje na kanale astrofaza jest otwarty do współpracy. Oraz dr Tomasz Rozka . Fizyk biologiczny. Obydwaj zwalczają mity.
@adamsulich
@adamsulich Жыл бұрын
Wrocław :D
Жыл бұрын
My też ;)
@karolkowal1357
@karolkowal1357 7 ай бұрын
Księcia Jereme na warsztat!
@MP-hm7by
@MP-hm7by 10 ай бұрын
Dlaczego polski projekt nie ma polskiej nazwy?
10 ай бұрын
Tak w sumie to wszystkie wspomniane projekty są projektami międzynarodowymi, z tym, że realizowanymi w głównej mierze w Polsce. Każdy ze wspomnianych projektów ma jak jednocześnie i tak polską nazwę, jednak ich oficjalnymi są wersje angielskie. Wynika to z różnych czynników jak: Międzynarodowy zasięg i współpraca: W dobie globalizacji język angielski stał się lingua franca, czyli wspólnym językiem komunikacji międzynarodowej. To sprawia, że jest on powszechnie używany w biznesie, nauce, technologii i mediach, co umożliwia szybką i efektywną wymianę informacji na całym świecie.. Użycie angielskiej nazwy ułatwia współpracę i komunikację z badaczami, instytucjami i mediami z różnych krajów. Szeroka dostępność i rozpoznawalność: Projekt ma na celu dotarcie do szerokiej międzynarodowej publiczności, w tym naukowców, studentów i osób zainteresowanych historią czy archeologią. Angielska nazwa jest bardziej dostępna i rozpoznawalna dla globalnej publiczności. Publikacje i prezentacje naukowe: W świecie akademickim dominacja języka angielskiego jest szczególnie widoczna. Większość prestiżowych czasopism naukowych publikuje artykuły w języku angielskim, co sprawia, że naukowcy często wybierają ten język, aby dotrzeć do szerszej publiczności i zwiększyć swoje szanse na międzynarodowe uznanie.. Używanie angielskiej nazwy ułatwia identyfikację projektu i jego wyników w środowisku akademickim. Tradycja i konwencje akademickie: W wielu dziedzinach naukowych, w tym w archeologii i antropologii, istnieje tradycja nazywania projektów i inicjatyw badawczych (szczególnie nastawionych na międzynarodowy zasięg) w języku angielskim, nawet jeśli są one prowadzone w krajach, gdzie angielski nie jest językiem urzędowym. Nie ma to oczywiście na celu unikania użycia np. naszej rodzimej, pięknej polszczyzny, a raczej opisane powyżej czynniki.
@chwalec
@chwalec Жыл бұрын
To dla tego tyle się na rezonans czeka.
@Pjo_ter
@Pjo_ter Жыл бұрын
To ile lat ma w końcu mumia Tajemniczej Damy?
Жыл бұрын
Aktualnie przyjmujemy, że mumię wykonano za czasów XXI i XXII Dynastii (XI-VIII w. p.n.e.), choć to ze względu głównie na wysoką jakość wykonania. Podejrzewamy, że zespół stara się to jeszcze doprecyzować, bo sam wspominany kapłan Hor-Dżehuti żył z kolei w I w. p.n.e., co daje sporą rozbieżność. A jeśli chodzi o wiek, w którym kobieta zmarła to miała między 26-28 lat.
@betelgezaa
@betelgezaa Жыл бұрын
Ale nudzi na początku. Muszę przewinąć.
Hieroglify egipskie. Czy były mową bogów? - Andrzej Ćwiek | KONTEKST 62
1:35:19
Крутой фокус + секрет! #shorts
00:10
Роман Magic
Рет қаралды 18 МЛН
Tesla: niebezpieczny umysł | Obejrzyj CAŁY ODCINEK online! | Discovery Channel
43:37
Discovery Channel Polska
Рет қаралды 7 МЛН
Starożytni Kosmici na poważnie - POP Science #22
2:12:55
Astrofaza
Рет қаралды 976 М.
Wykład prof. Andrzeja Niwińskiego "Medycyna i mumie w starożytnym Egipcie"
1:10:42
Muzeum Historii Medycyny WUM
Рет қаралды 31 М.