Napelemek több teljesítményt adnak ha optimalizálót is használunk. Napelem, inverter, optimalizáló.

  Рет қаралды 31,525

Ordasi Gábor

Ordasi Gábor

2 жыл бұрын

Áram számlád tovább csökken, ha ilyen kis dobozka is van a napelemes rendszeredben.
Van univerzális optimalizáló, mely minden napelemből egyedileg megpróbálja kihozni a maximumot. Éves átlagban 10% plusz teljesítményt várhatunk ettől, egyes esetekben ennél is többet. De olyan példát is lehet hozni, ahol csak pár százalékos a nyereség.
Legnagyobb előnye talán, hogy vegyesen eltérő tájolású és teljesítményű napelemek optimálisan működhetnek.
Ugyan sok inverter támogatja a több stringet. De az optimalizáló ennél is jobb.
Ha valami árnyékot vet pár tábla felületére, akkor is segít ez a kütyü.

Пікірлер: 107
@lacicsiszi5749
@lacicsiszi5749 2 жыл бұрын
Nagyon köszi ezt a remek mérést! Ez is olyasmi "amit nem mondanak el a napelemekről". Nekem meglepő volt ezt mérésben látni, hogy ~10-20%-nyi takarás ~80% teljesítmény csökkenés egy napelemen. Volt már aki mondott ilyet, de hittem is meg nem is. Gondoltam hiszem ha kimérem. Így nagyon köszi hogy te ezt most ilyen nagy részletességgel kimérted helyettem.
@ytgyuszko
@ytgyuszko 2 жыл бұрын
Ez nem meglepetes, es nem is titkolja senki, a napelem igy mukodik arnyek hatasara, 20 eve is igy mukodott...
@Bonewerkz
@Bonewerkz 2 жыл бұрын
Mondtad egyebkent,hogy a februarhoz kepest eleg jol hoznak a napelemek. A Nap mar nagyjabol olyan magasan jar,mint oktober vegen,ellenben hidegebb van,ami ugye tovabb javitja a napelem hatekonysagat.
2 жыл бұрын
Tetszik a pólód Gabi! :) Ha jól olvastam, akkor "Az intelligencia a változáshoz való alkalmazkodás képessége" A videnyó is király!
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
nyert :)
@andraskocsis
@andraskocsis 2 жыл бұрын
Üdv! Köszönöm ezt a videót, már nagyon vártam. A napelemek elvannak látva bypass diódákkal?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
szia, inen a napelemek diódásak
@andraskocsis
@andraskocsis 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Azt nem értem, optimalizáló nélkül az árnyék hatására miért csökken az áram. A diódának pont az lenne a szerepe, hogy szinten tartsa. Ebben a videóban pont ezt fejtik ki: kzbin.info/www/bejne/hKaXn4iZd6iNY7c
@ytgyuszko
@ytgyuszko 2 жыл бұрын
@@andraskocsis azert mert 3 db dioda van 60 db cellara :) 3x20 elosztasban
@Spring9271
@Spring9271 2 жыл бұрын
Piszkálódós csávó jelenti: sokkal jobb így a varázslás! Teljesen jó volt eddig is, kérlek ne érts félre, mert a varázs maga mindig abból jön amit mondtál és mutattál, de most nem vonja annyira el a figyelme(me)t a koreográfia része. Nagyon örülök hgy meghallgatásra talált az a kommentem, továbbra is imádlak! :)
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Na ennek én is örülök, valóban figyeltem rá. Majd alakul, kösz!
@hermannmisi
@hermannmisi 2 жыл бұрын
Jó volt a videó, köszönöm! olyan kérdésem lenne, hogy az a zúgó inverter milyen márkájú volt?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
PowMr 5.5KW 5.5KVA Hybrid Solar Inverter MPPT 80A 500VDC PV Input 220VAC 48V
@hermannmisi
@hermannmisi 2 жыл бұрын
@@ordasigabor koszonom!
@mihalykadar7376
@mihalykadar7376 2 жыл бұрын
Tisztelt Gábor! Örülök hogy a napelemes is szerepel a videók sorában. Megpróbálom leírni amit már régóta nem értek. A fogyasztóm a villanyóra és a napelem illetve az inverter között van. Itt van egy csomópont. Ha nincs napsütés akkor a fogyasztómat a hálózat látja el teljes egészében. Erősödik a napsütés így a napelem felől egyre több áram érkezik és a hálózat felöl egyre kevesebb. Így előállhat az hogy a napelem teljes egészében eltudja látni a fogyasztómat árammal. Ilyenkor a hálózat felöl már egyáltalán nem érkezik áram? Ezt nem értem!!!
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
ahogy erősödik a napsütés lesz olyan pillanat, anikor a közmű irányából nincs áramfelvétel, napelem szolgáltatja a szükséges energiát. Ez azért lesz így, mert az inverter megemeli a hálózati feszültséget, pl míg a közmű 230V-ot ad, az inverter ilyenkor 232V-ot ad. és az áran az olzan, hogy a nagyobb feszültségû forrásbóf fog folyni, az inverterbôl
@mihalykadar7376
@mihalykadar7376 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Köszönöm válaszát! Gondolom ahogy erősödik a napsütés az inverter egy kismértékben folyamatosan emelkedő feszültséggel éri ezt el? Hálózatra csak a saját fogyasztási igény után termel. Még arról is szeretném kérdezni hogy a padlóba telepített fűtőfólia az infrafűtés e? Szerintem infra fűtésről csak akkor beszélhetünk ha a sugárzás közvetlenül éri a bőrünket ruhánkat és a tárgyakat. A burkoló anyagok kő,laminált padló ebben megakadályozzák.
@bodnarandras9450
@bodnarandras9450 2 жыл бұрын
@Ordasi Gábor! Nagyon hasznos videó! Mit gondolsz arról, hogy egy 8 paneles rendszer esetében csupán 1db-ra tenni optimalizálót? (csak egy kap árnyékot tovább) Milyen itthonkapható (nem okos) optimalizálót javasolnál? hol van ennek jó kínálata? Köszi
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
szia, az is jó, ha egy panel kap optimalizálót. Én nem találtam senkit, aki inverter függetlent ad. Solaredge van, devahhoz Solaredge inverter kell. Külföldről 1-2 hét alatt megérkezik. típus a video leírásában, google ad hozzá webshop linkeket
@ytgyuszko
@ytgyuszko 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Inverterfüggetlen a TIGO optimalizalo pl.
@TheBlacktom
@TheBlacktom 2 ай бұрын
Van egy DK és egy DNY égtájú tető, erre kell 13 panelt elosztani. Egy oldalra nem fér fel mind a 13, így marad a 6+7-es megoldás 2 stringgel. Az inverter viszont egy stringen 6 panellel nem indul el, nagyon a határon van a minimális igényelt feszültség, ergo rossz besütési szögnél vagy felhős időben állna az egész string, sőt lehet hogy mind a kettő. Pályázat korlátozza a műszaki részleteket, így nem lehet növelni a panelek számát, pedig pár plusz napelem megoldaná a problémát. A cég azt ajánlja legyen mind a két égtáj egy stringen és mind a 13 panel alá tegyünk optimalizálót 300-400 ezer forintért. Ez jó megoldás? Optimalizáló panelenkénti árnyék problémájára jó szerintem, nem égtájankénti panel csoportok eltérésének leküzdésére. Van olyan optimalizáló amire 6 és 7 panelt lehet tenni (égtájanként), tehát összesen két nagyobb feszültségű optimalizálót beépítve lenne minden egy stringre kötve? Van esetleg más megoldás? Alacsonyabb feszültségű inverter, nagyobb feszültségű panelek, stb?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 ай бұрын
szia, minden napelem mögé kell optimalizáló, ez a tájolásra is tökéletes nem csak az árnyékra. kevesebbel nem megy.... olyat nem gyártanak, ami sokat be tud fogadni. Vagy kell még egy inverter
@scbifasrlszocsjozsef2451
@scbifasrlszocsjozsef2451 2 жыл бұрын
Köszi a videót, nagyon hasznosnak bizonyult, lenne egy kérdés, szerinted ha egy sztingen van 10 napelem 390 w, amelyből 4 drb árnyékba kerül bizonyos arányban, elég ha csak ezekre tennék optimizátort? Köszi.
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Igen, elegendő azokra optimalizálót tenni, melyek időlegesen árnyékba kerülnek. Ugyan Kínából kell megrendelni, de ez elég jó: www.alibaba.com/product-detail/Solar-Optimizers-Top-Brand-Tigo-TS4_1600277454164.html?spm=a2700.galleryofferlist.normal_offer.d_title.759d7b1ecXHD21&s=p
@scbifasrlszocsjozsef2451
@scbifasrlszocsjozsef2451 2 жыл бұрын
@@ordasigabor köszi, csak a huawei működik állítólag. De keresek olyant.
@tifaniszantosi7393
@tifaniszantosi7393 Жыл бұрын
Üdvözlöm Gábor! Fűtés céljára melyik infra panelt tudna ajánlani mint pl a NOBO futotest?
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
szia igazából egyiket sem. Az infra panel körül van egy misztikus köd. Az emberek elhiszik, hogy bennük keltik a meleg érzetet és nagyon gazdaságos. Csak azt felejtik el hozzátenni, hogy egy elektromos olajradiátor is infrában sugároz és az is mindent felmelegít, nem csak az embereket. De ha mindenféleképpen infra panel, akkor a Klarstein Wooderwall vagy Klarstein La Palma típusok legalább tartósak és nem gyújtják fel a házt...
@imrejuhasz3107
@imrejuhasz3107 2 жыл бұрын
Kedves Gábor. Nagyon érdekes volt a video! Felmerül a kérdés, hogy lehet e csak egy-két optimalizálót felszerelni, mondjuk kissebb teljesitményü napelemhez? Persze egy kész rendszerhez csak a széleken lehet hozzáférni.
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Szia, elég oda optimalizálót tenni, ahol árnyék lehetséges. Viszont azok, melyeken nincs optimalizáló, egyenek egyformák. Ha eltérő típusú, akkor oda is kell optimalizáló.
@zsolthorvath3378
@zsolthorvath3378 8 ай бұрын
​@@ordasigaborÜdv! Pillanatnyilag nem találok ugyanolyan teljesítményüt mint ami fel van szerelve. Viszont van ugyanaz a gyártó, ugyanaz a sorozat csak 10w-al több mint a meglévők. 3 darab kellene. Szerintem ezek hárman nem fognak maxon menni... Rosszul gondolom?
@gaborzaka6925
@gaborzaka6925 2 жыл бұрын
Nem volt egyszerű, de megfejtettem. Nagyon ütős a pólód! :)
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Volt olyan eset, amikor a zebra piros lámpájánál várakoztam a járdán és valaki masszívan nézte a feliratot a pólómon... zöldre váltásnál megkérdeztem, hogy megvan-e a megfejtés, indulhatok-e?
@zoltanketyi9845
@zoltanketyi9845 2 жыл бұрын
Hihetetlenül jó a pólód.
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Nehéz jó pólót találni :)
@eleonoranovak997
@eleonoranovak997 2 жыл бұрын
Üdv. Hálózati inverter mit tud hálózat nélkül? Müködhet?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
típusfüggő, van amelyik hálózat nélkül is működik. jövőhéten lesz videóm, amiben ilyen inverter szerepel
@sipdav55
@sipdav55 7 ай бұрын
hasznos volt, köszönöm. Optimalizáló beépítésével akkor egymáshoz képest lényegesen eltájolt (pl 90 fokkal) napelemeket is lehet így ugyanazon stringben tartani megfelelő termelés mellett, ugye? (Eredetileg 2 stringet akartam DK és DNY de akkor azokat párhuzamosítani kellene az meg már túl sok ampert vinne az inverterbe). Így akkor a felét kifordítanám 90 fokkal és kapna mindegyik optimalizálót (erre a vándorárnyékok miatt amúgy is szükség lenne)
@ordasigabor
@ordasigabor 7 ай бұрын
Pontosan ez a lényeg, amit írtál. Eltérő tájolás esetén ugyanazon a stringen lehet tartani a napelemeket. Sőt ha eltérő teljesítményű napelemek vannak az sem gond. Az optimalizáló egyedileg az összesből kihozza a maximumot. Az sem gond, ha pl. a kényén egy ideig árnyékot vet vagy a szomszéd fája túl nagyra nőtt és az pl. délután beárnyékol pár napelemet.
@sipdav55
@sipdav55 7 ай бұрын
@@ordasigabor köszönöm. Az alin látok 18e körül ilyeneket. Ha jól értettem a támogatott watt számít amit nézni kell (nem solar edge inverter csak easun) és ezeket az eszközöket csak napelemenként be kell kötni sorba panelenként. A napelemekben amúgy van 3db Schottkey bypass dioda - ez változtat valamin? Gondolom nem váltja ki az optimalizálót csak kiiktatja a napelemet adott esetben a "statisztikából"...
@tamascsepcsenyi1124
@tamascsepcsenyi1124 10 ай бұрын
Kedves Gábor! Az inverter hogy dönti el, hogy milyen feszültség-áram munkapontban terhelje az adott pillanatban a napelemet? látok olyat a rendszeremen, hogy egy adott pillanatban több áramot vesz ki, a feszültség ingadozik folyamatosan, de ilyenkor nagyobb a kimenő teljesítmény is. Küldenék róla képet, ez teljesen érthetetlen...
@ordasigabor
@ordasigabor 10 ай бұрын
szia az inverter folyamatosan próbálkozik, mégpedig egyre nagyobb árammal terheli a napelemeket és közben méri a napelem feszültségét. Az áramot a feszültségel összeszrozza. A szorzat a teljesítmény. Vagyis kisérletezik az inverter, folyamatosan változtatja a terhelő árdmot, a szorzat pedig mutatja, h jó irányba változtatta-e az áramot. Ha azt látod, h nagyon ingadozik pár percen belül, akkor ott valami hibás. Valószínűleg az egyik napelem árnyékos, sokkal koszosabb mint a többi, esetleg a kábel vagy a csatlakozó kicsit hibás.
@mikloskalman2841
@mikloskalman2841 Жыл бұрын
Üdvözlöm! Egy kérdésem lenne, nyáron a töblett energia amit nem tudunk levenni a napelem táblákról az tönkre teszi a napelem táblát vagy jobb ha teljesen le kapcsojjuk az adott sztringet mivel két sztring ál rendelkezésünkre? Elöre is köszönönm a válaszát
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
Semmi baja nem lesz a napelemeknek. Teljesen felesleges bármit is tenni, mert az élettartamot nem csökkenti ha többet tudna termelni a rendszer csak nincs annyi fogyasztás
@mikloskalman2841
@mikloskalman2841 Жыл бұрын
@@ordasigaborKöszönöm gyors és bisztató válaszát, ez aszt jelenti hogy nem érdemes ki kapcsolnom a második sztringet ez aszt jelenti hogy a két sztringröl majd egyformán fogja levenni a terhelést az adott pillanatban.
@adamhollosi5663
@adamhollosi5663 Жыл бұрын
Szia Gábor, napelemek optimalizálásával kapcsolatban szeretnék tőled kérdezni. (Mert elhiszem amit mondasz 🙂 ) Működik nálam egy 2.65Kwp rendszer 3kw-os inverterrel. Rá tudnék én akasztani mondjuk 2x500w-os napelemet, úgy hogy kb. Megkapjam pluszba az ~1kw-ot? Tudom a válasz nem egyszerű, de tudnék erről veled mondjuk 10percben konzultálni? Köszi, Ádám
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
Szia, megpróbálok segíteni, írj egy levelet... itt a link mögött az elérhetőségem: vitorlas-hu8.webnode.hu/kapcsolat/
@Reizner12
@Reizner12 Жыл бұрын
Kedves Gábor ! Azt kérdezném,- hogy soros kötéssel vagy párhuzamos kötéssel érdemes e elérni ( tobb feszültség, vagy több áramerősséggel ) a napelem bekötését az inverterbe. 12 db 40V, 450 W napelemet,- egy max 750V DC 6+ 6- fogadó nyílás ,- AC 230V 5kW az inverter adatai. Köszönöm válaszod!
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
nem érdemes napelemeket párhuzamosan kötni. Sorba mind a 12db-ot tökéletes megoldás. Igazából többet kellene rákötnu, 16db ha elfér, azt az inverter is bírná és 30%-al több az éves hozam. Ha valaki párhuzamosan kötné, kettessével és ezeketsorba, akkor agy nagyon kis eltérés a napelem termelésénen is nagyon kihat az egészre. Ha pedig két sztringre osztod a 12db-ot 2x6-ra, akkor a 6db kimeneti feszültsége csak kb 240VDC fesztség lesz. Ezzel az a gond, hogy a trafó nélküli inverter majd felviszi 450V körüli DC feszültségre és ebbôl készíti majd a váltakozót. Ez a 240->450 átalakítás teljesen feleslegesen hôt és veszteséget jelent, Ezért sorba a 12 napelem jobb, mert akkor nem fogja az inverter tovább növelni a feszültséget. Sorosan jobb a hatásfok
@Reizner12
@Reizner12 Жыл бұрын
@@ordasigabor Nagyon köszönöm válaszod!
@zsolthorvath3378
@zsolthorvath3378 6 ай бұрын
Üdv! Röhej olcsón vettem Huawei optimalizálót, de az inverterem csájniz Easun. Gondolom ettől az optimalizálás működik csak nincs adatkapcsolat... Jól gondolom?
@ordasigabor
@ordasigabor 6 ай бұрын
Az adatkommunikáció előnyei: - minden napelemnél külön-külön látható a teljesítmény, így az is ha valamelyik kicsit beteg - ha kontaktos a kábel akkor leállítja az egész rendszert és nem húz ívet a DC és nem gyújtja fel a tetőt - inverter tud szólni az optimalizálóknak, hogy 400Voltot illetve 800Volt legyen a string kimeneti feszültsége (tud boostolni). A 400 / 800 V optimális az inverter számára 1 és 3 fázis esetén. Ilyenkor nem kell még egy trafó az inverterbe (jobb a hatásfok) De az ez mind nincs, attól még az optimalizáló a teljesítményt minden napelemre egyedileg optimalizálja. Szóval ebből a szempontból működnie kell.
@zsolthorvath3378
@zsolthorvath3378 6 ай бұрын
@@ordasigabor Köszönöm a választ. Jó lenne az előnyök miatt Huawei inverter, de mindössze 7 panelem van és csak a naplementekor alulról beúszó árnyék miatt gondoltam egy kis fejlesztésre. Gratulálok a csatornához...jók a videók. Eredményekben gazdag, boldog újévet kívánok 👍👍
@karolyandras
@karolyandras Жыл бұрын
Szervusz! Nagyon frappáns ez az oktató video is. Veleményedet kérem.Pont az optimalizáló miatt rágtam be a kivitelezőre. Már egy éve nem üzemel a rossz opti miatt egy panel. A kivitelező azzal hülyítm hogy nincs veszteségem mert a többi átveszi a feladatot. Na de egy 345 W-os panel hiánya miatt a többi 345 W-os panek nem foh 380 W- ot termelni! Legalábbis ezt állítja, mikor leírtam neki, hogy minimum 300 kW a hiány!Igaza van-e?
@novzol1
@novzol1 2 жыл бұрын
Üdv Gábor ! Tegnap este irtam a lányom telójáról. Szóval van napelemem a tetőn 3-4 éve 6 db. 210 V 8,5 A. Idáig direktbe ment a fütés vele. Ha sütött a nap akkor melegitett ha nem sütött akkor nem. Nyáron ki van húzva. Gondoltam,hogy nyáron is hasznát vegyem inverterre kötöm. Az inverter irja : nincs hálózat. Ha áramba kötöm a fázist akkor meg elszigetelési problémát ir. Van rá valami okosság? Az inverter: Astrasun Twins 5000tl.
@szinkronizalokozpont6624
@szinkronizalokozpont6624 2 жыл бұрын
Tudtommal az inverter nyitási feszültsége az inverter feszültség 70%-a. Ha a napelemek kevesebbet termelnek, akkor nem indul be. Megoldás: több napelem kell.
@novzol1
@novzol1 2 жыл бұрын
@@szinkronizalokozpont6624 Pedig a dokumentumja szerint 150V- tól indul az inverter. Ez nem jelenti a müködését is?
@EFazy
@EFazy 2 жыл бұрын
Dave Jones-nak (EEVBLOG) van erről egy jó videója... minden nap két időpont között behullott a termelése a tetőn.. kiderült, hogy egy (tán rádióamatőr) antenna póznája egy vékony csíkot dobott az egyik panelre, és emiatt bukta be a termelést.
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
ez így van, még egy vastagabb légkábel árnyéka is jelentős lehet
@imrevamosi345
@imrevamosi345 4 ай бұрын
Üdv, Köszönjük a tesztet! Lenne egy kérdésem, ha lehet mert nem áll össze a fejemben a kép. Van egy soros sztringem ami kb. 340V-os munkaponton dolgozik, tennék mellé egy másik dőlésszögre mondjuk kevesebb táblát ami sorba kötve alacsonyabb feszültséget tudna. Ezekre tennék optimalizálót persze. Hogyan tudja 1 mppt megoldani az eltérő feszültséget? 10x340w+5x400w mondjuk. Köszi előre is!
@ordasigabor
@ordasigabor 4 ай бұрын
Szia Az áram dönti el, hogy milyen feszültség lesz a stringen. Az inverter folyamatosan próbálkozik és csökkenti / növeli a string áramot. Ennek eredménye, lesz az a feszültség amit tapasztalsz, pl. 340Volt. Ha sorosan bekerül eltérő teljesítményű napelem és mindegyiken van optimalizáló, akkor az optimalizáló reagál arra, amikor az inverter az MPPT miatt az áram csökkentésével és növelésével próbálkozik. Ebből tudja kitalálni, hogy a kimenetén milyen adjon ki. Utána már ugyanaz a helyet, a mint amit írtam, hogy az áram hatására a MPPT string feszültség lesz mondjuk 500Volt.
@imrevamosi345
@imrevamosi345 4 ай бұрын
Szia, Köszönöm a gyors választ! Szerintem rosszul tettem fel a kérdést. Tehát van egy 10 táblás DK-i sztringem ami kb. 340volton megy, tennék szintén DK-re mondjuk 5 táblát, de egy másik sztringre. És mivel a két soros sztring eltérő feszültséget tudna és ezek lennének párhuzamosítva 1mppt-re, ez érdekelne, hogy ez hogy tudna együtt működni? Én úgy tudom, hogy azonos feszültségű sztringeket lehet csak egy mppt-re párhuzamosítani diódával persze. Elnézést, ha butaságot kérdezek! Köszönöm!
@ordasigabor
@ordasigabor 4 ай бұрын
Szia Ha 1db MPPT bemenete van az inverternek, akkor a két eltérő feszültségű stinget tilos párhuzamosan kötni. Még diódával sem szabad. Jól tudod, vagy egyforma és teljesen árnyékmentes stringeket lehet párhuzamosítani.
@krumpligaming7898
@krumpligaming7898 2 жыл бұрын
A kérdés viszont meg maradt ami az elején felmerult benne meg éri e? Értem itt azt hogy mondjuk a garancia mennyi van rá ha mondjuk a garancia után 1 napoal elromlik akkor meg érte megvenni?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
A Solaredge optimalizálóra 25év garit adnak, annyit az inverter is alig bír ki
@krumpligaming7898
@krumpligaming7898 2 жыл бұрын
@@ordasigabor na úgy már megéri
@bajnaigordonofficial
@bajnaigordonofficial 2 жыл бұрын
Jó a pólód Gabi bátyám!
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
És mi van ráírva? :)
@bajnaigordonofficial
@bajnaigordonofficial 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Az intelligencia a változáshoz való alkalmazkodás képessége. Az alsó sort telefonon nem látom rendesen
@Goethetractor
@Goethetractor 2 жыл бұрын
Már volt! Hawking idézet.
@bajnaigordonofficial
@bajnaigordonofficial 2 жыл бұрын
@@Goethetractor Őszintén ha dolgozom, és akkor hallgatom általában ezeket a videókat-ezekre nem figyelek
@bajnaigordonofficial
@bajnaigordonofficial 2 жыл бұрын
@@Goethetractor de köszi
@Bonewerkz
@Bonewerkz 2 жыл бұрын
Ha parhuzamosan kotok ra 1 600 Wattos mikroonverterre 2 db 300 Wattos napelemet,akkor a kevesbe jol teljesito napelem (arnyek, letojta a madar,beleer a fa lombja stb) akkor attol meg a jol teljesito napelem meg jol teljesit,ugye?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
sajnos nem. A jól teljesítő napelemből áram fog folyni a "bénánban" teljesítő irányába és ez már nem jut el az inverterhez. Mindkét napelem kimeneti vezetékébe sorba kell egy dióda és akkor nem rontja le. Ez a dióda nem azonos azzal, ami a nepelem hátulján lévő kis fekete dobozban.
@Bonewerkz
@Bonewerkz 2 жыл бұрын
@@ordasigabor koszi! Megprobalom akkor majd ugy, egyelore a beszerzesnel tartok.
@norbertrozsi2229
@norbertrozsi2229 Жыл бұрын
Szia Gábor!Van egy napelem rendszerunk(11x410w) ,5kw -os akkuval,inverterrel.Sajnos a telepítés során nekem a lapostetőn nem tűnt fel hogy az elrendezés miatt 2 napelem máshogy nem fért el csak ha részlegesen a szomszéd sátortetős háza miatt árnyékba kerül pár órára.Milyen optimalizálót vásárolják,valamint milyen más eszközökre van szükség a 11 db(vagy elég csak az árnyékolt részen fekvő napelemekre,(2db) optimalizálón kívül,valamint működnek-e központi rádiós egység és internet nélkül is a Tigo optimalizalók?Elore is Koszonom!
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
Szia. Az árnyék a napelemen nem túl jó. Teljesítmény kiesik és feleslegesen aktiválódnak a napelem hátsó részén lévő védődiódák, azok tűz forróak lesznek és csak idő kérdése, hogy mikor megy tönkre. Elég arra két árnyékosra, ez jó is : www.pcx.hu/tigo-ts4-a-o-700w-optimizer-1-2m-00494056?gclid=CjwKCAiAjPyfBhBMEiwAB2CCIvPZuBbQTaIZS9yYbmcKWrC00xqX3OfdSx8CnnDWaMRsAw_9r0EwARoCJK0QAvD_BwE Esetleg ez: www.fruugo.hu/napenergia-optimalizalo-dc-pv-mppt-p/p-115420186-242859867?language=hu&ac=KelkooCSS&asc=pmax&gclid=CjwKCAiAjPyfBhBMEiwAB2CCIglDcZRMWgZsE5g0wFVhF7selt59OQHKj2vrk2sC68gasu6dXa6BxBoCf7kQAvD_BwE
@norbertrozsi2229
@norbertrozsi2229 Жыл бұрын
@@ordasigabor szia Gábor!koszonom a választ!mast is vennem kell meg vagy elég ha ezek valamelyikéből rendelek ,osszedugom a napelem csatlakozasokkal és ennyi a tennivaló?
@norbertrozsi2229
@norbertrozsi2229 Жыл бұрын
77 € volt darabja a Németországból Amazonon,rendeltem belőle hogy legyen tartalék is bármi történjen.Csak rácsatlakoztatom a problémás panelekre és a többi megy magától?Elore is köszi a választ!Szep napot!es jó a csatorna,nekiálltam megnézni a videókat!
@alexanderpummer5842
@alexanderpummer5842 Жыл бұрын
Gabor , de mi volt az optimalizator hatasfoka?
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
99%
@jozsefkovacs6343
@jozsefkovacs6343 2 жыл бұрын
Napelemből akkor lehet kihozni a maximumot, ha kombináljuk földhőkinyerő berendezéssel. A hőszivattyú jósági tényezője kb. 3. Tehát háromszór annyi hőenergiát lehet kinyerni, mint amennyi elektromos energia kell az üzemeltetéséhez. A beruházási arányok. Ha a napelem rendszer ára 1,0, akkor a földhőkinyerő rendszer ára 0,3. Tehát a döntő költség a napelem rendszer.
@LB-vl6qo
@LB-vl6qo Жыл бұрын
Földhökinyerö rendszer csak vizes fűtö rendszernél használható .
@jakabgipsz4788
@jakabgipsz4788 2 жыл бұрын
20db napelemem van a tetőn. 2 strangra van osztva, 10-10 db. Az egyiken 6db volt eredetileg és ez lett kibővitve még 4 darabbal. A régiek 240W -osak (6 évesek) az újak 280W -osak. A frónius inverter rendelkezik MPPT -vel külön külön a két hurkon. Szerinted megérné ilyen optimalizálót tenni az eltérőket tartalmazó hurokra? (árnyék nincs). Ha mind a 10 napelemre kell tennem az 150-200 ezer pénz. Hoz-e ennyit egyáltalán?
@xsonzoloster
@xsonzoloster 2 жыл бұрын
Természetesen, mert anélkül a sztring minden napeleme a legkisebb teljesítményével működik.
@jakabgipsz4788
@jakabgipsz4788 2 жыл бұрын
@@xsonzoloster Ez a teljesítmény külömbség 4x40= 160W. Megéri -e a befektetést a 200 ezer forintot? (ha mind a 10 db-ra kell) Ennyiből +1-2 táblával jobban járnék nem? Csak 1 tábla +240W
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Szia, az is jó, ha csak a 240Wattosak kapnak optimalizálót. Mert szerintem a 240Wattos kevesebb áramot ad le, mint a 280Wattos. Vagyis ha az optimalizáló megnövelné a 240Wattosak áramát, akkor végre kijöhet a 280Wattosból is a nagyobb áram.
@belamiezaszar5878
@belamiezaszar5878 2 жыл бұрын
Nem. Egy új tábla 280W-ot hozna, 10db optimalizáló meg 160W-ot... Ezeket a kütyüket az árnyékra találták ki és arra nagyon jók, ahogy Gábor be is mutatta, de ha nincs árnyék akkor szinte feleslegesek.
@jakabgipsz4788
@jakabgipsz4788 2 жыл бұрын
@@belamiezaszar5878 Nem volt ilyen egyértelmű a kommunikáció. Azt mondta, hogy akkor is hasznos, ha más teljesítményű napelemeket kötsz össze illetve, minden napelem más és más kicsit, ezért is van. Viszont ha minden napelemhez akarsz tenni ilyet, jobban jársz ha inkább egyel több táblát teszel fel. Valójában csak az árnyékolás esetén volna értelme, de ott sincs, mert ki az aki árnyékolódó helyre tesz drága napelemet és ezt még megfejeli egy drága optimalizálóval?
@zoltannagy3211
@zoltannagy3211 2 жыл бұрын
Honnan rendelted Gabi ezt az optimalizálót?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
alibaba.com -on rákeredtem, sok eladó van ott és tudják úgy kûldeni Fedex futárral, hogy már az áfa-vám benne van
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Ezt írd be az alibaba keresőjébe: Solar Optimizer
@zoltannagy3211
@zoltannagy3211 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Köszi!
@laszlopozsonyi1533
@laszlopozsonyi1533 Жыл бұрын
@@ordasigabor Üdv! Az alibabas redelésekhez(is) béna vagyok, de ha ezt kicsit jobban kifejtenéd annak nagyon örülnék.(mármint , hogy hogyan lehet ezzel a fedexes rendeléssel megoldani. Köszönöm!
@tamaskiraly3400
@tamaskiraly3400 2 жыл бұрын
Kedves Gábor! Nagyon jók a témák, amikkel foglalkozol. Erről mi a véleményed? kzbin.info/www/bejne/bYbXf6ltjbl_pLs
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
szia, az a napelem kb 20Wattos, akkuból ki tudott venni az emberke kb még 60Wattot egy órán át, a nap meg kb 100Wattal fűtötte a hordót. Ez nem sok, 20 literrel csak úgy lesz 30fokos, ha ott marad a tűző napon egy délutánra, az akku és napelem nem sokat számít így
@csaszarbalazs72
@csaszarbalazs72 Жыл бұрын
És mi történik ha letakarjuk az optimalizálót? Bocsi 😄😄😄
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
nincs szeme, nem zavarja ha letakarod
@ldsman1global587
@ldsman1global587 Жыл бұрын
Egy optimalizáló 25000Ft? Akkor ha van 25 napelemem (25x400w=10kW), az 625000Ft csak az optimalizálók!!!! Ez hol éri meg egyáltalán?!
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
15%-al többet hoz a rendszer. Egy 10kW-os rendszer simán megvan most 6MFt inverterrel, szereléssel, mindennel. Szóval ha azt nézed a arányos. Valamint így bármilyen napelemet össze lehet kombinálni, bármilyen dőlésszöggel. (Talán ez a legjobb dolog) Végül majd mamikor 5 év múlva az egyik panel elkezd döglődni nem kell elbontani az egészet ahhoz, hogy valaki rájöjjön arra, hogy melyiket kell cserélni.
@ldsman1global587
@ldsman1global587 Жыл бұрын
@@ordasigabor sajnos a Solar edge inverterből nem találok itthon 3 fázisú 10kW hibridet, az SE10K RWS modell lenne az, de itthon sehol nem találtam. A sima SE10K modell úgy nézem, hogy nem hibrid, mert az adatlapán nem szerepel utalás semilyen akkumulátorra. :( Úgy tűnik csak a Huawei, vagy Fronius elérhető itthon.
@gyulafarkad439
@gyulafarkad439 2 жыл бұрын
SZERBUSZ GÁBOR JÓ A MŰSOROD, AZ A KÉRDÉSEM, HOGY LEHET E KONDENZÁTORT MUNKA KÖZBEN TÖLTENI, HA IGEN KÉRLEK KÉSZÍTS RÓLA EGY VIDEÓT, HA LEHET KÜLD EL. KÖSZÖNÖM TÖBB ILYEN ÉRDEKESSÉGET,SZERBUSZ.
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Igazából nem világos: "e kondenzátort" tölteni munka közben?
@gyulo72
@gyulo72 Жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/fKqWiJyXba6Dmqc ez kamu lehet ?
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
mégpedig az egyik legnagyobb kamu...
230V 50Hz "bármiből" - Napenergia - napelem - hibrid inverter
20:33
Többet termel a napelem ha tiszta a felülete?
11:20
Autosnavi.hu
Рет қаралды 4,7 М.
버블티로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 99 МЛН
Пробую самое сладкое вещество во Вселенной
00:41
когда повзрослела // EVA mash
00:40
EVA mash
Рет қаралды 3,7 МЛН
EcoPityu és a napelem. Hatodik rész.
37:00
EcoPityu
Рет қаралды 10 М.
1817. Huawei akkus napelemrendszer :🌞⚡ Amiről nem nagyon beszélnek! Ördög a részletekben. 👿
18:23
FELTÁMASZTJÁK a NAPELEMEKET és a szélerőműveket is!
19:13
Magyarósi Csaba
Рет қаралды 109 М.
Lakossági napelem szerelési folyamat
31:24
Peter Ceco
Рет қаралды 62 М.
MPPT töltésvezérlő, napelemmel akkumulátor töltés.
28:30
Ordasi Gábor
Рет қаралды 25 М.
Fejleszteni kell (CS3W-450MS)
16:31
Mikrosilver
Рет қаралды 61 М.