EP132 Umění jako nástroj útlaku a propagandy - část 3 - minority v kulturním průmyslu

  Рет қаралды 7,914

Na potítku

Na potítku

Күн бұрын

Пікірлер: 143
@fazzik414
@fazzik414 4 жыл бұрын
Nad podobným tématem jsem se zamýšlel už několikrát, tvoje video mi pomohlo si to lépe srovnat v hlavě a zlepšit argumentaci k danému tématu, díky!:)
@marekpetrik8879
@marekpetrik8879 4 жыл бұрын
očekávám brečící minimálně dvou hodinovou reakci Vávry, kde rozebere každou vteřinu tohohle videa :D
@TheDjorch
@TheDjorch 9 ай бұрын
Děkuju za všechny 3 videa. Velmi přínosné. Inspirativní 🙏🏻
@krystofvicha6677
@krystofvicha6677 4 жыл бұрын
Díky za tohle video. Mnoho si mi objasnil a přijde mi, že díky videu mám na téma mnohem lépe definovaný názor. Snad to ovlivní i lidi na stranách extrémů, aby se zamysleli a dívali se na tento fenomén více objektivně.
@HanaRodna
@HanaRodna 4 жыл бұрын
Tohle je skvělé téma!
@anetagronova1673
@anetagronova1673 4 жыл бұрын
Asi před půl rokem jsem s tátou mluvila o Kingdom Come. Na konci ,,diskuze" se spojil s mým krajně pravicovým bratrem a řekl mi, že nerozumím dějepisu a že jsem naivní hipík :D Tak si říkám, jestli mám pokoušet rodinnou pohodu a znovu tu diskuzi otevřít - tentokrát s lepším arzenálem argumentů - nebo mu rovnou poslat odkaz na video :)))
@Robiness
@Robiness 4 жыл бұрын
Velmi zajímavé video. Rozhodně ne něco co bych na Českém YouTubu viděla často. Velmi zodpovědný přístup k tomuto tématu. Jediné na co bych poukázala že, a opravte mě pokud se mílím, v žádném z děl zmíněných jako příklad "representation done well" není žádný "out" gay character. Stejně jako ty si nemyslím, že by to bylo nutně z důvodu nějaké homofobie ze strany _autorů_ , ale spíš odraz přetrvávajících nálad v širší společnosti. Většině lidí prostě významný gay charakter v jakémkoliv díle stále připadá nepřirozený. A korporace prostě nemají dostatečnou motivaci, narozdíl od rasových minorit, k zobrazování autentických gay nebo trans postav ve svých dílech. Myslím si, že při takovéto diskusi je třeba zmínit jak velký mají media, která konzumujeme vliv na naše názory, na to co považujeme za normální a běžné. Otázka potom je zda by jsme mi, vzteklí téměř fašističtí levičáci ;), neměli vyvíjet nátlak na tvůrce médií, aby začlenili minoritní skupiny do svých děl, právě proto aby jejich existenci normalizovaly pro širokou veřejnost. Jak si zmínil hned ze začátku, není to zas tak dlouho, kdy to i s rasovými minoritami bylo obráceně a filmy s nimi obecně vydělávali méně (kromě komedií, ale to je celé další téma), ale přesto vznikaly a já si osobně myslím, že právě díky nátlakům ze strany progresivnců je klima pro rasové menšiny v médiích takové jaké je. Nevím zda by to někdo označil za propagandu, ale i kdyby ano. Nemyslím si že "propaganda", která se nesnaží pokroutit skutečnost je nutně škodlivá propaganda.
@zivottojebojbojtojezivot
@zivottojebojbojtojezivot 4 жыл бұрын
V tomto případě by šlo o omezení tvůrčí svobody, nemyslíte? (O tom se přeci též autor videa zmiňoval). Myslím si, že na otázku normalizace přístupu k menšinám odpoví jedině čas. Dnešní mládeži je povětšinou úplně jedno, jaké etniky je daný člověk, či jakou sexuální orientaci zastává. Naopak starší pokolení v tom má ve větší míře "jasno".
@martinpavlicek2299
@martinpavlicek2299 3 жыл бұрын
@@zivottojebojbojtojezivot Tak omezení tvůrčí svobody by to bylo až ve chvíli, kdy by ten nátlak dostal takovou formu. Dokuď by šlo jen o to, že se to téma vokalizuje, tak to není žádné omezeování svobody. Nepřikláním se nutně k tomu, že nátlak, který autorka komentu popisuje by byla dobrá věc ale nemyslím s, že by muselo jít o omezení svobody.
@petamasku
@petamasku 4 жыл бұрын
Mně přijde komická už ta představa, že by zastoupení mělo být rovnoměrné. Bez ohledu na schopnosti, zásluhy atd. Tohle myšlení je tak absurdní, že pokud by bylo dotaženo do důsledku (všude od prezidenta po popeláře by bylo rovnoměrné zastoupení žen, mužů, starých, mladých, dětí, postižených, černochů, bělochů, míšenců, ateistů, křesťanů, muslimů atd.) tak to naprosto rozvrátí jakoukoliv firmu či instituci.
@petamasku
@petamasku 4 жыл бұрын
Jinak nechápu, proč je tak nepředstavitelné, že v establishmentové sociální bublině může převládat nějaké ideologické naladění, mimo jiné i potlačování role a vlivu bělochů na takřka cokoliv. Už jen to, že běloši jsou jediná etnická skupina, kterou je možné diskriminovat (samozřejmě jen pozitivně), či se proti nim nenávistně vyjadřovat.
@vojtechrejtar1789
@vojtechrejtar1789 4 жыл бұрын
Velký souhlas. Smutne je, že to není jen v umění. Ve Fakultní nemocnici, když probíhá výběrové řízení na primáře kliniky, např., se automaticky hledí jen na ženy, ze jich nedostatek, což znamená, že ne tak kvalifikovaná žena předběhne kvalifikovaného muže. Smutek.
@Amus6
@Amus6 4 жыл бұрын
A naprosto to rozvrátí jakoukoliv ekonomiku. Pokud se nebude vybírat podle schopností, systémy se zhroutí a to jakékoliv.
4 жыл бұрын
Mně taky přijde jako blbost, aby se rovnoměrné zastoupení nějak vynucovala, ale zrovna v tom kulturním průmyslu to vidím jako důsledek volného trhu, prostě je po tom poptávka u diváků.
@vojtechrejtar1789
@vojtechrejtar1789 4 жыл бұрын
Je pravda, že je asi čím dal tím vyšší poptávka po tom, aby byla hlavní postava černoch či žena.
@martinkukral1818
@martinkukral1818 4 жыл бұрын
Podle mě pokud tvůrci mají historii/předlohu pouze jako inspiraci příběhu a estetický odrazový můstek, můžou bez jakékoliv potřeby ospravedlnění ztvárnit cokoliv jakkoliv. Jakmile se ale používají historicitu jako marketingový tahák a začnu se s ní ohánět, měli by se jí taky držet, samozřejmě v rámci nějakých reálných možností média. Ale zároveň tak nějak doufám, že se lidi nechodí vzdělávat o historii na Netflix a sami to, co sledují, berou s rezervou. Jinak zaznamenal jsi tu aférku s kresleným dokumentem o Římské říši od BBC? Zkráceně se snažili vykreslit tehdejší společnost v dnešním smyslu politicky korektně, např. v každém záběru je minimálně 1 černoch, apod. Kdyby tě to zajímalo, tak určitě o tom najdeš dost věcí na YT. Tam podle mě trošku mizí ta umělecká svoboda, protože to má být v první řadě dokument a usilovat o co nejobjektivnější přistup a ne tvořit zkreslenou představu o svém tématu. Ale tomu asi nejde nikdy na 100% zabránit.
4 жыл бұрын
O tom jsem neslyšel a určitě si něco zjistím, zní to zajímavě. Ono ale pokud vím, tak Řím vlastně celkem politicky korektni byl. No podivam se na to.
@martinkukral1818
@martinkukral1818 4 жыл бұрын
@ Jo to jo, co jsem sám zjišťoval tak byl prý dost multikulturní a v tomto ohledu otevřenější než jiné civilizace, ale zdaleka ne do takové míry, jak se snaží ukázat v tom dokumentu.
@drakee766
@drakee766 4 жыл бұрын
Udelal byste rozbor knihy Proces, prosim? Promenu jste vylozil moc hezky
@teraforman
@teraforman 2 жыл бұрын
Poslední Večeře páně je několikrát namalována a vždy je ta večeře je tak druh a množství jídla odpovídá, době a zemi, kde se ten obraz byl namalován. 22:56 :D umírám smíchy
@robinremes142
@robinremes142 2 жыл бұрын
Dobrý den, rád bych reagoval na vaši myšlenku o Zaklínači, a totiž že u některých postav nevadí, když jsou hrané černošskými herci. Já tam mám problém s tím, že Sapkowského svět je ve svém základu brutálně rasistický a rasismus vychází z odlišnosti, totiž "oni" jsou jiní než "my" a proto je odsuzujeme/pohrdáme jimi atd... No a když tam probíhá tak silný rasismus mezi elfy a lidmi (přičemž když si elf schová uši pod čepici, tak nikdo nepozná že je člověk), tak se mi nechce věřit, že by v takovém světě vedle sebe žili černoši a běloši aniž by reagovali na svoji rozdílnost. To samé platí o filmech o středověku. Jak popisujete s Johankou z Arku, určitě je možné takto vysvětlit původ černošské postavy, problém je ale v tom, že okolní lidé by na černocha velmi silně reagovali ať už klasickým rasismem nebo z důvodů pověrčivosti a náboženství, že je to čert, nebo něco podobného. Čili si myslím, že když se do filmů implementují černošské postavy na místech, kde se běžně černoši nevyskytovali (např. středověká Evropa, nebo třeba Středozemě, ve které Tolkien přikládá celkem silný význam bílé a černé barvě), měl by na to reagovat jak příběh tak okolní postavy onoho díla a ne dělat, jakoby nic. A nakonec bych vám chtěl nesmírně poděkovat za fantastický kontent, který děláte! Objevil jsem vás teprve před pár týdny ale hltám každé vaše video a velmi mě obohacují.
@renevolny3575
@renevolny3575 4 ай бұрын
Hermionina barva pletí není důležitá jako taková, nicméně vzhledem k tomu, že se v knížkách snaží zachránit skřítky od otroctví a všichni v jejím okolí se jí za to defakto celou dobu posmívají, tak by to vyznívalo asi ještě mnohem hůř a divněji, kdyby se hromada bílých posmívala černé Hermioně za to, že se snaží zachránit skřítky od otročení pro kouzelníky :D
@Rulets1010
@Rulets1010 4 жыл бұрын
Vidím že toto video urazilo spoustu konzervativních sněhových vloček 😂
@tibor1033
@tibor1033 4 жыл бұрын
Udělal by jsi hodnocení/rozbor děl moderních básníků "raperů"? Rozbor básnických textů.
@m6km6k
@m6km6k 4 жыл бұрын
Raper - básník je oxymoron!
@joseftetour
@joseftetour 4 жыл бұрын
Ten Lukács se povedl
@TheoEvian
@TheoEvian 4 жыл бұрын
Jinak velmi zajímavé téma tady pro mě je otázka realističnosti, aneb, co to vůbec má být? Ať už vůči komentáři Bena Shapira na tu královnu (nebo kdo to byl), či na několika dalších místech. Takové otázky a diskuse ukazují více o tom, kdo je vede, než o tom, co je v díle. Jak Cathryn Hume ve své knize o fantastice říká, je docela nesmyslné řešit fakt, že Kraj je ekonomicky nefunkční konstrukt, jelikož je to pastorální fikce.
@jentak78
@jentak78 4 жыл бұрын
Ti kdo si vedou účet na fcb - můžete zkusit vlastní test cenzury na facebooku? Před 14 dny jsem na timeline umístil fotku s nápisem "White Lives Matter". Fotka byla do dvou minut odstraněna s upozorněním, že porušila zásady komunity. Po té jsem na zeď nahrál fotografii s nápisem "Black Lives Matter" a nic se nestalo. Tedy jsem první fotografii nahrál opět kdy obdržela několik likes. Mezitím jsem vyplnil formulář k odstranění první fotografie, že s tímto nesouhlasím. Fotka byla nakonec vrácena (ta samá po druhé vložena nebyla odstraněna) a přišel mne text, že šlo o omyl. Rasismus existuje, ale obávám se, že skutečným terčem není minorita ale majorita. P.s. Co říkáte na toto video: twitter.com/i/status/1230449015705260032 dokážete si představit něco podobného v opačném gardu?
@ninavinterova9875
@ninavinterova9875 4 жыл бұрын
Patří to pod video o kulturním průmysl? Za mě teda vaše fotka na fb žádná velká kultura není. Tohle je přesně materiál na fb statusy, běžte si postěžovat tam.
@j.vancura8729
@j.vancura8729 4 жыл бұрын
dobrovolné obsazování menšin do filmových rolí není problém, problém jsou kvoty a vynucování zákonem + nátlakové protesty daných menšin
@ondrejtichy6410
@ondrejtichy6410 2 жыл бұрын
27:55 nemám potřebu si dělat srandu z instapoetry. 13.6. 2022 video instapoezie. Video se mi líbilo, jenom jsem teď náhodou koukal na tyhle dvě videa za sebou a docela mě to pobavilo.
2 жыл бұрын
Haha tak to je solidni self-own. Hadam, ze jsem si tenkrat myslel, ze instapoetry je nekde na kraji zajmu, a netusil jsem, ze maji miliony followeru.
@izakson6110
@izakson6110 5 ай бұрын
Přesně tak, na filmy s černochama v evropském středověku se dívat nebudu. Rád to přenechám americkému publiku. Radši si zajdu do muzea nebo otevřu knížku s poznámkovým aparátem.
@jentak78
@jentak78 4 жыл бұрын
S tím okecaváním a omlouvánim nepřesnosti v historických filmů nesouhlasím, ono to totiž jde: poslední mohykán, jdi a dívej se, vojna mír (SSSR).
@jentak78
@jentak78 4 жыл бұрын
TLOU příběh je velmi lineární, TLOU II je famózní a především ve scénáři překonává díl. Diverzita ve druhém díle je logická, to že je ELLIE lezba bylo již naznačeno v DLC. A postavy jsou naopak vynikající, především ABBY.
@flytrapYTP
@flytrapYTP 4 жыл бұрын
Souhlasím, akorát bych teda u druhýho dílu vytknul jen problémy s tempem a sekvencí. Kdyby se některé části přehodily v pořadí, fungovaly by lépe.
@jentak78
@jentak78 4 жыл бұрын
@@flytrapYTP Speciálně v jeden moment za ABBYe bylo flashbacků až moc.
@jentak78
@jentak78 4 жыл бұрын
U Bonda mne nevadí pokud by to byla černoška, naopak - třeba by mne tento Bond bavil (mne se líbí jen "Zlaté oko"), musí být ale uvěřitelná - jak Nadine ROSE v Uncharted 4 viz link. Jestli chcete půjčím Vám PS4PRO s TLOU I remastered a TLOU II. link.: kzbin.info/www/bejne/eWilp5Rnp5adsLc (od 5 minuty)
4 жыл бұрын
Moc díky za nabídku, ale zabilo by to kompletně můj už tak slabý společenský život. Jak začnu něco hrát, nemůžu přestat
@jentak78
@jentak78 4 жыл бұрын
@ Rozumím. Kvalitních her je ale jak šafránů, ve skutečnosti z příběhových her není takřka co hrát. TLOU II je vyjimka, hrál jsem cca 4-5 dnů, jde o tak zdrcující emocionální zážitek, že na jeden zátah bych si hru neužil. (Herní doba cca 30 hodin - prozkoumával jsem každý kout.) S negativní kritikou příběhu nesouhlasím a nedejte na ni. Příběh je naopak skvělý a dává smysl: zlo a dobro je často pouze subjektivní pohled na věc, který vede ke spirále násilí až k sebedestrukci (Ellie). Martin Zavřel šéfredaktor ZINGu si chytře všiml, že hráči kteří obecně čtou, jsou z příběhu nadšeni a naopak Ti co nečtou na děj nadávají - přirozeně toto neplatí 100%. P.s: The Last of Us 2 (Survivor Difficulty) 100% No-Damage Walkthrough (EN tit.) 1url.cz/vzsQh (MikYROG jestli se nepletu pochází z Indie a skill má neskutečný.)
@pan_nekdo
@pan_nekdo 2 жыл бұрын
Otázkou je, zda jsou filmy s větší diverzitou úspěšnější proto, že jsou lepší, anebo jestli se do lepších (dražších) filmů obsazuje více minorit.
@rosival6699
@rosival6699 4 жыл бұрын
Já sice souhlasím s tím, že debata Stevena Crowdera je trochu nefér už jen proto, že tak jsou na jedné straně úplně random lidi a na druhé Steven, který se na téma určitě připravil a má i připravená fakta. Ale zase ta show není zaměřená na nějaké zesměšňování těch co mají opačný názor. A díky tomuto formátu se můžeme seznámit se spoustou různých pohledů na věc
4 жыл бұрын
To sice jo, ale když se očividně vyhýbá debatám s lidma, kteří jsou na debatu připravení, tak mu prostě nemůžu věřit, že mu vážně jde o upřímnou diskuzi a ne jenom honění lajků a zhlédnutí.
@rosival6699
@rosival6699 4 жыл бұрын
@ To beru, ale ten jeho pořad je na diskuzi s obyčejnými lidmi založen. Je špatné tvrdit že z těch debat vyplyne nějaká ultimátní pravda, ale třeba z pohledu "jaký je názor na věc běžných lidí" je to super kanál
4 жыл бұрын
No nevim, kdyby to byli fakt vyloženě random lidi, tak asi jo, ale trochu si myslím, že těch rozhovorů vyrobí několik a pak vybere jen ty, které jsou nějak kontroverzní. Ale ok, nemám důkaz, že to tak je... mě to ze začátku taky bavilo, ale změnil jsem názor po téhle diskuzi kzbin.info/www/bejne/rneVnXl9rqZ3qq8 Ten druhý kluk (Josef se myslím jmenoval) ho tam totálně ničil s Crowder začal používat takové průhledné rétorické triky, očividně mi nešlo o to něco se dozvědět, ale prostě jen “vyhrát”.
@rosival6699
@rosival6699 4 жыл бұрын
Well ten Socialism is evil sem předtím neviděl, ale jinak v těch celých videích jsou často fakt zajímavé a pěkné debaty
@JamesHeather
@JamesHeather 4 жыл бұрын
Pěkné video. Ale pozor The Last of Us 2 nepřišlo nově s tím, že je Ellie lezba. Neb toto už bylo ukázáno dříve v DLC pro první The Last of Us.
4 жыл бұрын
Já si to dlc moc nepamatuju, ale měl jsem pocit, že to bylo spíš takové to dětské “hraní na doktory”. Nevím, v kolika letech si člověk obyčejně uvědomí sexuální orientaci, ale holkám bylo v tom datadisku tak 10 let, ne?
@JamesHeather
@JamesHeather 4 жыл бұрын
@ Měli minimálně už prsa, tak to bych na 10 neviděl. A pravda, byla to je jedna pusa ústa na ústa, ale myslím, že už to bylo jasné naznačení a nakonec tím může být ospravedlněn i ten lesbický vztah v druhém díle. Naopak mě udivovalo, že právě to, že je Ellie lesba někoho pohoršilo. Například u hry Life is Strange: Before the Storm se pro lesbický vztah obou protagonistek rozhodla drtivá většina hráčů, podle statistik. I když chápu, že tam někdo může argumentovat tím, že to byla hráčova volba a nikdo je do toho nenutil. Ale já osobně to šílenství kolem The Last of Us 2 považuji za davové šílenství, kdy lidé šíleli ještě předtím, než vůbec hra vyšla a to ještě podpořili různí KZbinři co z toho dělali moc velké konzervativní drama. Stejně neopodstatněné šílenství už tu bylo kolem hry Battlefield 5, kde mezi vojáky strčili i ženy. A je mi to trochu líto. Vytvoří se dobrá hra a pak přijdou hráči a strhají hru, kvůli nějaké ideologii ve hře, která neinklinuje s jejich konzervativní ideologií.
4 жыл бұрын
Mně je jasný, že je mezi gamery hodně lidí, kterým vadí, že “Abby je hnusná a Ellie je lesba”, ale mně se prostě nelíbil ten příběh, bylo mi jedno, co se s kterou postavou stane, a to pak člověk těžko hledá motivaci, aby pokračoval. A Naughty Dog pak skoro všechnu kritiku příběhu odpálkovali tím, že jsou to jen frustrovaní incelové. Ale ok, pořád je to určitě nadprůměr a asi hrálo roli i nadšení z jedničky. Ostatně měl jsem to stejně i s LiS, první díl jsem jel každý den dlouho do noci a dvojku jsem se ani nedonutil dohrát. A máš teda pravdu, že ani nevím, že tam byla možnost, měl jsem za to, že Max je prostě lesba.
@JamesHeather
@JamesHeather 4 жыл бұрын
@ Life is Strange: Before the Storm Je dodatek k prvnímu dílu kde není Max. Je tam Chloe a Rachel a člověk tam dostane možnost, být přátelé nebo víc než jen přátelé. Chloe a Max byli v prvním díle a člověk tam mohl také holky přimět k tomu, aby si byli blíž a nebo jen kamarádky, ale nebylo to tak okatí jako v Before the Storm. Life is Strange 2 jsem zatím nehrál, protože mě trailery ničím nepřesvědčili (dva bratři cestující světem, nic moc zajímavého), zato Tell me why vypadá velmi dobře. :)
@jimmymontgomery4581
@jimmymontgomery4581 4 жыл бұрын
Muj problem s castem Yennefer je že neni hezká, sorry jako
@MichaelvonIglau
@MichaelvonIglau 4 жыл бұрын
Souhlas... kdo viděl Yennefer ve Witcher 3 hře, má na casting dost jiný názor. Ve hře totiž Yen opravdu vypadá hezky (s DLC vzledem i bez něj) - navíc mnohem lépe vystihuje tu "arogantní a nebezpečnou" čarodějku. Stejně tak Triss nebo Fringilla Vigo jsou ve hře naprosto výborně ztvárněné.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Jako je to subjektivní, ale Yenn ze seriálu je nejpřitažlivější člověk, kterého jsem kdy viděl.
@kvajet
@kvajet 4 жыл бұрын
Není náhodou tvrzení: "Ale mohli tam dát nějakého černocha, protože tu určitě byli a dávalo by to smysl." sobecké? Stejně tak bychom mohli natočit film / vytvořit hru ze současnosti a tvrdit, že v tu chvíli se tam prostě nikdo jiný než běloch neobjevil. Ale to by už nesplňovalo požadovaný společenský narativ.
@SD-zz4ov
@SD-zz4ov Жыл бұрын
Takových filmů máme hodně. Řiká se jim filmy před rokem 1980.
@kvajet
@kvajet Жыл бұрын
@@SD-zz4ov ne
@michalroubalik5851
@michalroubalik5851 2 жыл бұрын
Fringilina barva pleti odpovídá popisu v knize ... černá je asi nejnepřirozenější forma bledé ...
@leonoraauren5571
@leonoraauren5571 3 жыл бұрын
Už i Doctor Who je ženská. Ne že by to v tom whoviánském univerzu nemělo logiku, ale stejně mi to přijde divný... A to ani nevím, jak si s tím poradil český dabing. ("Doktorkooo!!!" 😵 )
@darreideamos2309
@darreideamos2309 4 жыл бұрын
K obraně Vávry, on se rozhodl nedát do své hry minority, aby jeho hra byla více historická, protože preferoval svou uměleckou vizi nad zvýšeným výdělkem, který by získal, kdyby minority ve hře měl. Za to ho respektuji. Kritizoval jste korporace za preferování zisku nad uměleckou vizí, ale poté vytýkáte Vávrovi to, že udělal opak. Až na tuto věc s vámi nicméně souhlasím. Většina "politiky" v masových médiím je čistě pro profit. Minority by měly dle mého názoru být v uměleckých dílech pouze, když mají důvod tam být a přidávají tak dílu na hodnotě. Pokud je ve filmu homosexuální postava pouze, aby potěšila diváky minority, tak dělá přesný opak, protože tyto postavy jsou často špatně napsané, protože v příběhu nemají být. Zatímco když je ve filmu homosexuální postava, aby přidala nový pohled a případně zajímavé romantické drama, tak to filmu jen přidává na kvalitě.
4 жыл бұрын
Však já za to Vávru nekritizuju. Řekl jsem jen, že by mi nevadilo, kdyby tam minority byly, ale že chápu, proč to udělal takhle. Kritizuju ho jen kvůli tomu, jak je mediálně agresivní.
@XYZ-yc6ci
@XYZ-yc6ci 3 жыл бұрын
proto taky bývaly dříve filmy kvalitnější...Apollo 13, Mafiáni, Casino, Zachraňte vojína Ryana atd. Dnešní filmy odpovídají poptávce současné debilní společnosti.
@dlugi4198
@dlugi4198 4 жыл бұрын
Myslím že nechápeš suspension of disbelief ve filmovém prostředí. Ty akceptuješ prezentovaný svět. To však neznamená, že nemůžeš kritizovat logické díry v tom světě samotném. To že v GoT jsou draci a občas nějaká magie, neznamená, že John snow může být nesmrtelným terminátorem, když je to normální chlap, stejně tak v force awakens to že akceptujeme svět star wars, neznamená, že musíme akceptovat, že ten černoch nebo rey umí bojovat se světelným mečem, hned jak ho dostanou do rukou. Ty sračky co vypouštěl ten rádoby expert o Calanthe nejsou sračky protože musíme uvěřit ve světě zaklínači všemu, když jsou tam kouzla, ale z logických, historických a sociologických důvodů. Svět zaklínače je možná technologicky ve vrcholném až pozdním středověku, společensky je ale více po předu a i když ve vrcholném středověku moc žen bojovnic nebylo, v novověku či raném středověku jich šlo nalézt mnoho. Hold nelze aplikovat společenské normy jen z toho období, kdy se to pánům hodí. Calanthe se oháněla mečem a to ještě k tomu krátkým. To je paradoxně mnohem více historicky přesné, než když vidíme v historických filmech ženy manipulovat s dlouhým lukem, který vyžaduje kurva hodně síly. U meče to je především o technice a síla či věk tak ztrácí na významu. Samozřejmě byla možná přehnaně OP, ale witcher od netflixu není dokonalý kousek, kde všechno dává perfektně smysl, a není to nic velkého.
4 жыл бұрын
A já si zas myslím, že ho chápu dost dobře (viz moje video o teorii fikčních světů). A vzhledem k tomu, že souhlaśim se vším, cos napsal, jsem to v tom videu asi jen blbě vysvětlil nebo jsem použil špatnou kauzalitu.
@dlugi4198
@dlugi4198 4 жыл бұрын
@ možná jsem tě špatně pochopil, nebo jsem si moc domýšlel. Každopádně, tohle je za mě od tebe nejlepší série. Nezdobil bych se, kdyby jsi se tímto směrem vydával častěji.
@goodboy-em9wm
@goodboy-em9wm 4 жыл бұрын
myslím že i když by byl člověk minorita (např černoch) a chtěl by mít nějakou kariéru a nebo dobrou životní úroveň, tak si neudělá 5 dětí, ale třeba jen jedno které bude chtít mít vzdělané a na nějaké úrovni, a neudělá si ho jen aby měl přídavky .. lůza si nadělá děcek a za svoji chudobu obviňuje lidi co mají normální slušný život
@tomasbokuvka138
@tomasbokuvka138 3 жыл бұрын
Tak černí Američané mají v současnosti již téměř stejnou porodnost, jako bílí Američané.
@lonedg243
@lonedg243 4 жыл бұрын
Vávrovo reakci na tu přednášku plně chápu, možná si do jeho konání projektuješ své vlastní pohnutky, že mu jako vadí samotný útok na jeho osobu a tvorbu, což je v tom případě tvůj způsob myšlení, ale co když mu vadí pouhý fakt, že někdo tak nekompetentní jako ta paní (tu přednášku jsem viděl) má možnost přednášet na vysoké škole?
@lonedg243
@lonedg243 4 жыл бұрын
BTW Doktorka co přednáší na VŠ je nějaká ta nižší úroveń vůči samoukovi Vávrovi ke který by se měl chovat shovívavě? Jinak kdybych měl potřebu ho hodnotit osobnostně, tak bych s tebou souhlasil, vedle jeho ega už není moc místa pro druhou svébytnou bytost, maximálně tak pro párek slouhů cupitajících v závěsu, ale to mě osobně vůbec nezajímá ani si nejsem jist, že to sem patří, to je spíš téma pro časopis Story.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
@@lonedg243 neměl by se k ní vyjadřovat, podle mě. Ta přednáška si zasloužila max mávnutí rukou. A očividně proti němu je v horším postavení, když přednáší pro pár lidí, kteří s ní navíc nesouhlasí, zatímco Vávra má desetitisíce fanoušků.
@lonedg243
@lonedg243 4 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 Podle mě je dobře, že se vyjádřil, ale určitě je to o míře. V té době kdy se k tomu vyjadřoval tam ještě nebylo tisíce reakcí, aby její postavení bylo tak evidetní, ale chápu, že z dnešního pohledu už to působí jako kopání do mrtvol. A jo, tu diskusi s někým povolanějším bych též viděl rád, kamery, ani kázání publiku se nebojí, takže je způsobilej i na nějakej vyšší level debaty s vězší rybou.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
@@lonedg243 jako asi to minimálně stálo za to jako upozornění na to, co je dneska možné na univerzitách... Nevim, no.
@TheoEvian
@TheoEvian 4 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 S tím, že Vávra reagoval přehnaně naprosto souhlasím. Ta přednáška neměla skoro žádnou valnou hodnotu, ale díky tomu, že tomu věnoval tolik prostoru jsem se na to třeba já i podíval a dokonce jsem tam našel i nějaké zajímavé body (byly docela vzácné, musím přiznat a úroveň projevu teda taky nic moc). Kdyby si na to tak nestěžoval, nikdy bych se na to nepodíval. Občas je na internetu mlčet o tom, co se mi nelíbí, protože tomu dávám jenom větší publikum).
@Amus6
@Amus6 4 жыл бұрын
Kritérium je jediné. Pokud se v populaci vyskytuje cca 8% homosexuálů např., a toto procento přibližně odpovídá zastoupení této minority ve filmu, pak je to reálně zobrazený stav. Jestliže ovšem musím sledovat homosexuály či bisexuály v téměř každém filmu, seriálu, pak se jedná jednoznačně o propagandu. Totéž platí pro historické filmy natáčené v posledních letech, kdy jsou do rolí Evropanů obsazováni herci jiných ras.
@flytrapYTP
@flytrapYTP 4 жыл бұрын
Homosexuálové jsou trendy, takže jich je v médiích víc, no. To je všechno. A média nemusí vůbec přesně odrážet demografii skutečnosti, protože se jedná o osobní příběh, nikoliv o globální souhrn. Když se někomu chce psát teplý postavy, nemám jako divák nárok to zarazit, jelikož se jedná o kreativní expresi. Nemusím se na to dívat, ale nemám právo zabraňovat produkci.
4 жыл бұрын
Mně hlavně přijde, že minimálně bisexuál je dnes každej druhej. Snad všichni youtubeři, které sleduju (tj kirk, vaush, destiny, lindsay ellis, sarah z, contrapoints, oli thorn). Jak se mluvilo nejdřív o 4 a pak 11%, tak dnes bych hádal 30%.
@flytrapYTP
@flytrapYTP 4 жыл бұрын
@ tak asi není překvapující, že mediální levičáci budou reprezentativní toho, o čem mluví.
@petamasku
@petamasku 4 жыл бұрын
Poslední poznámka ode mě. Kritika toho, že Calanthé může bojovat proti rytířům a porážet je, je oprávněná. Byť mi to přijde jako naprostá prkotina, kterou bych se sám od sebe nezabýval. To, že se to odehrává ve fantasy světě, nijak neimplikuje, že stará žena může být běžně fyzicky silnější než mladý muž. Existuje něco, čemu se říká suspension of disbelief. To znamená, že si sice můžete vymyslet jakákoli pravidla fungování svého světa, ale pak se jich musíte držet. A pokud svět Zaklínače je stavěn tak, že lidé jsou svou fyziologií stejní jako v našem reálném středověku (a jen vybraná hrstka ovládne magii), tak tam nelze najednou přidávat něco, co tomu odporuje.
@petamasku
@petamasku 4 жыл бұрын
PS: rozdíly mezi lidskými rasami samozřejmě nejsou jen v barvě kůže a tvaru očí, ale v tuně dalších věcí. Svalová hmota, tvar lebky, struktura kostí, krevní obraz, náchylnost k různým chorobám atd.
@YouNiktor
@YouNiktor 4 жыл бұрын
Jenže znalci historického šermu říkají, že žena muže v šermu porazit může (a taky se to děje v současných soutěžích). Výhoda fyzické síly by platila v boji beze zbraně, kde by bylo obtížné ji kompezovat lepším zvládnutím techniky, ale v boji se zbraní je tomu jinak - to je ostatně účel zbraně, přinést jejímu uživateli výhodu a srovnat jeho šance proti protivníkovi, který je třeba fyzicky silnější, viz kzbin.info/www/bejne/jGaZlYl8d6iEmcU
@YouNiktor
@YouNiktor 4 жыл бұрын
A s tím potlačením důvěry ve fikci to taky nefunguje. I kdyby tomu bylo tak, že v reálném světě by ženy proti mužům v šermu neměly šanci (jakože ji mají), pak by nebylo nic divného na tom vytvořit fikční svět, kdy se sice lidé mají zhruba stejnou fyziologii jako v našem světě, ale holt to tam ženy v šermu natírají mužům. Takové malé posuny proti reálnému světu jsou ve filmech naprosto běžné. Třeba moderní akční filmy odehrávají ve fikčních světech, které se zásadně neliší od světa reálného, ale třeba údery pěstmi tam mají jiný zvuk, hrdinové ustojí zranění, které by jim v reálném světě další boj znemožnilo apd. Stejně tak třeba válečné filmy k reálným konfliktům referovat věrně, ale třeba se tam objeví nějaký tank, který ještě v roce 1943 neexistoval. Ve fikčním světě filmu prostě v tom roce existuje a není to automaticky důvod k narušení důvěry ve fikci.
@TheoEvian
@TheoEvian 4 жыл бұрын
Otázka je: je fikce odrazem reality? Je jejím účelem přesně popsat aktuální svět jak existuje? Nemůžeme pak třeba zavrhovat Homéra, že prostě takováhle metalurgická technologie, která byla potřeba pro Hektorův štít, je fyzikálně nemožná? O tom přece to dílo vůbec není, je to jenom jeden z mnoha triků, kterým autor staví svůj příběh. Mimochodem, myšlenka, že literatura má být obrazem reality je ten nejšpinavější materialistický marxismus :D . A suspension of disbelief znamená něco velmi jiného, pokud se třeba máme držet Genetta, tak můžeme čtení fikce vnímat jako smlouvu mezi autorem (implikovaným) a čtenářem: oba ví, že popsané události jsou fikční (a všechna fikce je fikční naprosto stejně, neexistuje méně a více fikční fikce! To znamená, že Havel z filmu je stejně fikční jako Aragorn!), přesto oba přistupují na hru na příběh. Tudíž čtenář musí potlačit svoji přirozenou nedůvěru (suspend his disbelief) a přijmout popisované fikční děje jako fakta. Samozřejmě, tento proces má určité limity, často závislé na žánru (v historické biografii jako Havel odpustíme autorům výrazně méně než v Pánovi prstenů), ale vždycky tam nějak je. Například ten Havel, jelikož je to film, který jsem viděl nedávno: je tam několik scén, kdy se prostředí filmu, komunistická soudní síň, promění v divadlo. Z soudců a VB se stanou herci, kteří odehrají svoje role, odsouzení dizidentů. Přesto si myslím, že nikdo z diváků si neřekl něco jako "Ale vždyť byli v soudní síní, teďka jsou v divadle! Co je to za nesmysl, to není realistický!" To je proto, že všichni z diváků chápali, jakou roli má tenhle trik v celé struktuře díla a rádi se nechali ošálit. A takhle je to s kde čím: I "realistické" bojové scény ala John Wick jsou často velmi nerealistické, jenom jsou "cool". Divák tyhle problémy rád přijme, protože to dílo je dobré. Ovšem když dílo překročí nějaký problematický práh, divák to vzdá, protože nemá zapotřebí takový nesmysl sledovat (u mě to bylo v případě Star Wars VIII ta scéna s tou lodí použitou jako hyperprostorovou kamikaze, protože to prostě smrdí jako jednoduché scénáristické řešení bez emočního dopadu - tu ženskou jsme stejně všichni nenáviděli). To je samozřejmě individuální, ale divák, který k dílu přistupuje bez předsudků (což Ben Shapiro asi nebude) ho má většinou poměrně vysoko.
@Rulets1010
@Rulets1010 4 жыл бұрын
Podívej se na video o teroii fikčních světu
@mylousjakes9702
@mylousjakes9702 4 жыл бұрын
V tomto videu nemáte velmi často pravdu. Např. to, že minorita asiatů v USA patří k jedné z nejbohatších, přestože je to minorita a přestože do USA přišli relativně nejpozději a z důvodu rasových by jim běloši taktéž měli dávat překážky v získání lepšího sociálněekonomického postavení. Není tomu tak. V případě chudých černochů a hispánců je na vině nižší IQ a adaptabilita na techonologie a nižší chuť se učit dětem ve škole a nižší míra pochopení důležitosti vzdělání. Navíc tyto etnické skupiny mají obecně vzato jinou strategii přežití - investují do počtu dětí a ne do "kvality" (byť to zní divně). Nic z toho není na vině bělochů, ale vinu je třeba hledat uvnitř těchto komunit. Podobně je tomu u nás s Romy.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Zdravím do záhrobí. Můžu znát zdroj? Především to IQ a adaptabilita na technologie mě zajímá. Protože o tomhle jsem četl akorát v The Bell Curve od Murrayho, ale toho ostatní lidi z jeho oboru dost jednoznačně odmítají.
@Rulets1010
@Rulets1010 4 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 V USA mají černoši průměrně opravdu nižší IQ. Než se mnou ale začne sympatizovat nějaký rasistický odpad, tak bych rád vysvětlil, čím to je. Ne, genetika v tom opravdu roli nehraje. Černoši v USA mají nižší IQ, protože se jim dostává horšího vzdělání. Je to chudší část populace, proto obvykle žije v chudších částech měst a v těch budou horší školy a horší učitelé. Přijde mi neskutečně nechutné nedat člověku přístup k seberozvoji, vzdělání a poznání a pak ho kritizovat za to že je hloupý a proto si zaslouží to, jak na tom je.
@lonedg243
@lonedg243 4 жыл бұрын
Díky za koment Mylouši, nechtěl jsem už spamovat a doufal jsem, že to někdo zmíní. Asiaté jsou všude pracovití, houževnatí a jejich potomci vykazují lepší výsledky ve škole než domorodé obyvatelstvo. Zdroj nemám, je to můj subjektivní názor a myslím si o něm, že je objektivně správně. xD
@Rulets1010
@Rulets1010 4 жыл бұрын
@@lonedg243 Takzvaný rasistický předsudek 😅
@martinkukral1818
@martinkukral1818 4 жыл бұрын
Situace menšin v Americe je hodně komplikovaná skutečností, že jednotlivé státy mají velmi často zastaralé a vágní zákony. Rozhodnutí vinen/nevinen často nestojí na objektivně prokazatelné skutečnosti. Například v Texasu můžete být odsouzen na základě neúmyslné přítomnosti u trestného činu (např. případ muže jménem Kenneth Foster), kde je spoluúčast posuzována na základě argumentace typu: „Prostě to tak muselo být, ten chlap se mi zkrátka nezdá.“ V případě jižních (a nejen těch) státu v USA tyto zákony umožňují státem posvěcené odsouzení na základě rasistického předpokladu o vyšší kriminalitě menšin. Krátká vsuvka - Slavoj Žižek popisuje jako jeden z hlavních principů zákonů totalitních režimů jejich zdánlivou milosrdnost, protože jsou psané natolik vágně, že pokud by se braly doslova, byl by vinný naprosto každý (viz jeho kniha Násilí). Na vině vyšší kriminality a nižšího vzdělání menšin hraje svou roli systém rozdělování dětí do škol - na základě místa bydliště člověk spadá pod určitou státní školu, nebo si zaplatí soukromou (viz jev „Red-Lining“ v USA). Jistě nepřekvapí, že školy určené pro děti z chudinských čtvrtí nepatří mezi ty nejlepší a soukromé školy pro svou prestižnost a nákladnost pro ně nepřichází v úvahu. Jde mi zkrátka o to, že za těmito statistikami stojí mnohem více, než pseudo-biologie a pseudo-psychologie. Většinou jsou samy nějak determinovány, často zákony, ekonomickými podmínkami a neomezenou kapacitou lidí tvořit si extrémně redukované názory na okolní svět.
@bedrichzajicek4932
@bedrichzajicek4932 4 жыл бұрын
Líbilo by se ti kdyby Malfoye juniora hrál obézní zrzavý černoch? Pakliže ano tak proč ti nevadí Fringila?
4 жыл бұрын
Zrzaví černoši neexistujou. Ale ok, zkusím odpovědět. Vadilo by mi to, protože filmy HP se obecně hodně drží předlohy, včetně vzhledu postav. V Zaklínačovi si z předlohy berou jen základy příběhu, ale jinak je tam spousta změn. Namátkou celý přiběh Yennefer, smrt Myšilova, příběh Cahira, ten černej elf (ten je trapnej, ale to by byl, i kdyby byl bílej). Fringila nemá s tou knižní taky moc společného, celá ta čarodějnická škola funguje úplně jinak než v knize... Takže ano, byl bych radši, kdyby Fringila vypadala víc jako v knize (nebo ve hrách), ale vzhledem ke všem těm změnám oproti knize je její barva pleti asi tak stejný problém, jako brnění Nilfgardu. Neodpovídá to knize, ale mávnu nad tím rukou.
@bedrichzajicek4932
@bedrichzajicek4932 4 жыл бұрын
@ Ok, ten zrzaví černoch byl samozřejmě myšlen s nadsázkou. Myslím že když už dělají adaptaci nějaké knihy tak by se jí měli držet. To že Fringilla je nějak popsaná a oni ji udělají jinou je to samé jako již zmiňovaný Malfoy. Když už, tak mají měnit věci které nejsou přímo popsány....
@ninavinterova9875
@ninavinterova9875 4 жыл бұрын
@@bedrichzajicek4932 má její vzhled nějaký vliv na děj?
@bedrichzajicek4932
@bedrichzajicek4932 4 жыл бұрын
@@ninavinterova9875 má vzhled pana Malfoye vliv na děj?
@ninavinterova9875
@ninavinterova9875 4 жыл бұрын
@@bedrichzajicek4932 má, tahle část Harryho Pottera je inspirovaná předválečným Německem a nástupem nacismu. Takže to že je Malfoy typický árijec má v ději určitou pozici. Kdyby byl ve filmu Malfoy černoch tak by to v zásadě ničemu nevadilo, ale nedávalo by to smysl, protože černoši byli v historii utlačovaní a Malfoy je naopak utlačovatel. Takže bych řekla že jo, tady to má vliv na děj, ale kdyby to byl černoch, tak by to bylo všem jedno.
@lonedg243
@lonedg243 4 жыл бұрын
Lol dobrej ideologickej výplach viz "rozdíl mezi rasami je jen v barvě kůže a očí"... když už chceš rozjíždět ideologii, tak to zkus na něčem co nejsou vyloženě evidentní a lehce vyvratitelné bláboly.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Však jsem řekl že o tom nic nevím a můžete mi to v komentech vysvětlit, co je na tom za výplach? Navíc to s pointou videa nijak nesouvisí. Calm down
@lonedg243
@lonedg243 4 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 Jo pak jsi to řekl, ale já na to reagoval okamžitě, video jsem po tomto výroku stopl a šel jsem psát komentář. Můj komentář byl taky trochu ovlivněnej těmi předchozími až arogantními narážkami na bílé nacionalisty atd. To, že se v dnešní době řádění BLM může někomu zdát, že tu máme nějakej minimálně náběh na bílou genocidu, hned neznamená, že je takový člověk nacionalista, dokonce to ani neznamená, že je bílej. A na to, že tu ten náběh na genocidu je, nepoukazuje jen natalita ostatních ras. Nerad používám tohle silný slovo, ale když už jsi ho vytáhl, tak na něj reaguju.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
@@lonedg243 pokud někdo věří tomu, že existuje organizovaná a vlivná skupina lidí, která se snaží vyhladit bílou rasu (tak aspoň chápu "bílou genocidu), tak je to u mě minimálně konspirační teoretik a pravděpodobně i bílý nacionalista. Na tom mi nepřijde nic arogantního. Ale rád se nechám přesvědčit o opaku
@lonedg243
@lonedg243 4 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 Genocida nemusí probíhat pomocí plynových komor, ty už by dnes asi neprošly, i když ve světle dění posledních dnů v USA... Genocidou můžeme chápat už snahu změnit skladbu obyvatel evropy pomocí masové migrace a o tom, že tady takové tlaky jsou i zezhora sna nelze pochybovat. Ale jako hele mě je to fakt dávno jedno, já jsem si vzal asiatku a dlouhý léta se více identifikuji se žlutou než degenerovanou bílou, sebemrskačskou rasou. Tam u vás bych už nechtěl mít ani vlastní hrob. Dělejte si co chcete.
@lonedg243
@lonedg243 4 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 Nerad někoho přesvědčuju, nejsem jehovista s potřebou šířit nějaký evangelia, jen tvrdím, že společnost co se přestane bránit a nebo k sebeobraně potřebuje přesvědčit, právem zmizí. Příroda je moudrá.
EP133 politický youtube, michael brooks a intelectual dark web
45:45
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН
Support each other🤝
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 81 МЛН
EP64 samizdat
22:56
Na potítku
Рет қаралды 10 М.
EP121 smrt autora
40:05
Na potítku
Рет қаралды 17 М.
EP173 literární marxismus
33:16
Na potítku
Рет қаралды 13 М.
VL07 klišé vs archetyp
33:53
Na potítku
Рет қаралды 18 М.
EP88 ray bradbury - 451 stupňů fahrenheita
32:20
Na potítku
Рет қаралды 34 М.
EP139 anti-intelektualismus
31:22
Na potítku
Рет қаралды 16 М.
EP101 teorie fikčních světů
33:06
Na potítku
Рет қаралды 13 М.
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19