Dlaczego złoto jest drogie?

  Рет қаралды 281,627

Nauka. To Lubię

Nauka. To Lubię

Күн бұрын

Пікірлер: 484
@lordvader8931
@lordvader8931 4 жыл бұрын
Może teraz coś o platynie ?
@annamalinowska5247
@annamalinowska5247 4 жыл бұрын
od razu mi się nasunęło pytanie czy jest we krwi.. W mojej na pewno! 😍
@uwu-wh9sk
@uwu-wh9sk 4 жыл бұрын
Tak!
@rafalc9595
@rafalc9595 4 жыл бұрын
Albo o znacznie drozszym od platyny irydzie lub paladzie?
@kvassinc
@kvassinc 4 жыл бұрын
ciekawostka o platynie, w XIX wiecznej ameryce używano platyny jako podróbkę srebra xD
@boges21
@boges21 4 жыл бұрын
@@rafalc9595 Cena Irydu jest porównywalna z ceną Platyny.
@Mieczywsad
@Mieczywsad 4 жыл бұрын
@Nauka. To Lubię Prosiłbym o film właśnie o odwiertach w głąb ziemi. Ciekawi mnie jakie są największe przeszkody w eksploracji podziemi. Od technicznych ograniczeń - po cielesne. Być może istnieją jacyś ciekawi wizjonerzy takich wypraw. Niekiedy można spotkać się w sieci z różnymi prowokującymi opiniami na temat wnętrza globu, np. z wielkimi pustymi przestrzeniami. Być może inni użytkownicy znają jakieś ciekawe teorie spiskowe o strukturze Ziemi, które mogłyby się w owym materiale zderzyć z logiką? Cały temat można by spiąć w całkiem ciekawą spójną całość, co raczej panu by się powiodło.
@Amelia-yn8yn
@Amelia-yn8yn 4 жыл бұрын
Tak mądrych ludzi powinniśmy promować i naukę, nie oszołomstwo i pseudonaukę, która jest modna ostatnio.
@Zuubiik
@Zuubiik 4 жыл бұрын
Złoty a skromny. Tak Pana widzę Doktorze ;)
@marcinx3983
@marcinx3983 3 жыл бұрын
Wykorzystac zloto można w protetyce zębowej. Można zrobić górną szuflade zlotą a dolną srebrna aby w szklance się nie pierniczyło.
@Ev0ltion
@Ev0ltion 4 жыл бұрын
Jak zwykle czysta przyjemność słuchać Pana filmików. 😁
@jaco_zewa
@jaco_zewa 4 жыл бұрын
Bardzo dobrze ogląda się takie filmiki bez zbędnych cięć. Na większości popularnych kanałów, nawet jeśli mają jakąś wartość nie da się ich przez większość czasu oglądać.
@gabip2667
@gabip2667 4 жыл бұрын
Interesuję się również ekonomią, a zatem sprawami związanymi z inflacją i przechowywaniem wartości. Często wśród środowiska ekonomicznego jest spór co do złota i jego właściwości przechowywania wartości, a właściwie z czego to wynika. Uzupełnił Pan luki w wiedzy, których mi brakowało dziękuję bardzo za ten film oraz za pracę włożoną w kanał. :)
@tobiaszpasterski481
@tobiaszpasterski481 2 жыл бұрын
"Ekonomia" też jest kontrolowana, nadzorowana, sterowana. Ceny z chmur się nie biorą, ktoś za nimi stoi. Zastanów się i pomyśl co by komu dała i do czego była potrzebna ekonomia bez możliwości prawnych, monopolu władzy? Co by dała ta matematyka? Tak bez sztucznej kreacji wartości pieniądza i wszystkiego? Przekalkulował byś sobie, obliczył i co dalej? Stoisz w miejscu. Nic nie zrobisz z tymi kalkulacjami. Wiesz tylko, że wobec takiego a takiego odniesienia byś stracił, albo zyskał. Ale wciąż to są dane szacunkowe, hipotetyczne, teoretyczne. Wystarczy, że jedna wartość ulegnie zmianie i już wszystko się zmienia czyli wynik. Pamiętaj, że system monetarny w niewielkim stopniu działa i funkcjonuje w oparciu o ekonomię. To są już zaawansowane, wyrafinowane techniki kreacji pieniądza ściśle związane ze spekulacjami i decyzjami/wpływami polityczno-legislacyjnymi i brakiem konkurencji. Pewni ludzie tak sterują wszystkim, w tym walutami, kruszcami, usługami, dostępnością i liczbą produktów/artykułów, by im się opłacało.To nic innego jak naciąganie realiów i ich sobie podporządkowywanie. To, czy coś utrzymuje cenę i jaką cenę, czy spada nie zależy i nie jest efektem wiatrów, czy rozbłysków na słońcu." Dajcie mi możliwość kreacji pieniądza, a nie dbam kto tworzy prawo", "Gdyby ludzkość się dowiedziała komu i do czego, do jakiego celu służy system monetarny, to system ten nie przetrwałby 24/h, bo nazajutrz wybuchłaby rewolucja" :)
@zmarekk
@zmarekk 4 жыл бұрын
Jak zawsze super. Dziękuję. Był kiedyś odcinek o recyklingu złota. Nie ma go na liście. Dlaczego? Jeszcze seria o platynowcach i druga o recyklingu ( wszystkich metali czy pierwiastków ). Serdecznie pozdrawiam.
@Radek.68
@Radek.68 4 жыл бұрын
Złoty odcinek! :) 👍 Swoją drogą to są "pytania z kosmosu" sprzed kilku dni w formie video. No i złoto też jest stamtąd... ;)
@MLODY111222
@MLODY111222 4 жыл бұрын
Super wiedza! Dziękuje
@gregorymcyevi6433
@gregorymcyevi6433 Жыл бұрын
Lubię filmiki pana Rożka jak każdy Polak. Więcej podobnych proszę i pozdrawiam.
@o.a.4880
@o.a.4880 4 жыл бұрын
Świetne nagranie. Bardzo wiele ciekawych informacji.
@nuepidemic2
@nuepidemic2 4 жыл бұрын
Fajny odcinek! Mogła by być z tego ciekawa seria o pierwiastkach, jest o czym opowiadać. Coś jak na kanale Periodic Videos, ale w swoim charakterze. Prosimy o serię!👍
@Maciej.01
@Maciej.01 3 жыл бұрын
1:44 He, to porownanie z jabłkiem słyszałem w tv wiele, wiele (+wiele) lat temu. Piona :)
@lew_wloczega
@lew_wloczega 4 жыл бұрын
Mam kilka poprawek. Wiem, że to bardzo nienaukowe, ale złoto jest bardzo piękne, fascynujące i od tego się wszystko zaczęło i dalej się ciągnie. Jak sam wspomniałeś, duża część złota, które mamy jest w biżuterii, sztuce, itp. Warto wspomnieć, że ważne jest to, że jest najlepszym znanym sposobem przechowywania wartości (chociaż nieścisłe jest stwierdzenie, że jest odporne na inflację, bo przecież jest cały czas wydobywane, a ilość dóbr też może zmaleć!), głównie z powodu, który wymieniłeś, jest bardzo skondensowane, więc łatwo je ze sobą zabrać, czego nie można powiedzieć choćby o nieruchomościach. :) No i wreszcie, indywidualni odbiorcy raczej nie stosują sztabek, monety inwestycyjne są znacznie wygodniejsze, bo łatwo je zweryfikować. Również nie jest do końca prawdą, że złota nie można podrobić, a ściślej podrabia się sztabki i monety, przeważnie poprzez wtopienie wewnątrz kawałków wolframu. Ktoś może się nabrać, choć są na to stosunkowo łatwe sposoby (moneta z wolframem nie zadzwoni jak złoto, poza tym można magnesem sprawdzić).
@kamilsochacki5371
@kamilsochacki5371 4 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Lecz mam jedno zastrzeżenie. Miedź jest lepszym przewodnikiem prądu niż złoto. Złoto stosuję się w elektronice między innymi dlatego że się nie utlenia. Co za tym idzie styk(np. w procesorach) jest bardzo pewny.
@PanLukash
@PanLukash 4 жыл бұрын
Rano zaczynam dzień z Panem dr Rożkiem w Trójce, a wieczorkiem taki złoty film na yt. Fajnie mam.
@bartekdemen6715
@bartekdemen6715 4 жыл бұрын
Jak zawsze masa informacji podana w sposób łatwy i przystępny.
@robdob5350
@robdob5350 4 жыл бұрын
Trzy sztaby moje, jedna twoja!
@Michalina00343
@Michalina00343 4 жыл бұрын
No i dlaczego tak nierówno?
@maciejb166
@maciejb166 4 жыл бұрын
Już miałem iść spać, a tu nowy materiał od dr Rożka. Dziesięć minut mniej snu.
@WojciechDomalewski
@WojciechDomalewski 4 жыл бұрын
Świetny film. Dzięki!
@janmolski
@janmolski 4 жыл бұрын
Bardzo lubię ten kanał. Czekam na kolejne odcinki
@RobRobota
@RobRobota 4 жыл бұрын
Bardzo przyjemny materiał. Jednak kiedy wspominał Pan cenę złotej monety double eagle warto było wspomnieć, że to jest wartość kolekcjonerska monety a nie samego złota.
@zmarekk
@zmarekk 4 жыл бұрын
Słusznie. Lokatowe monety to cena złomu złota Nie piszę o kolekcjonerskich, ake formie najpopularniejszej i najdańszej. Może dojść 7 % opłaty gdy popyt jest duży, ale i tak się opłaca. Pzdr
@matestan
@matestan 4 жыл бұрын
Odnośnie złota w oknach, to tak "odbija" promieniowanie podczerwone, lecz jest za drogie do tego celu. Obecnie (od 2009 r. w Polsce) każde nowe okno ma napyloną warstwę kilkudziesięciu nanometrów srebra, która daje bardzo zbliżony wynik.
@zmarekk
@zmarekk 4 жыл бұрын
Są też z platyną lustrzane ciemne szyby okienne.
@daimonf777
@daimonf777 4 жыл бұрын
Mądrego zawsze miło posłuchać 😀
@szymonkowalsky3349
@szymonkowalsky3349 4 жыл бұрын
Świetny kanał. Gratuluję pomysłu. Bardzo merytorycznie. Pozdrawiam serdecznie.
@Piciachu
@Piciachu 4 жыл бұрын
Świetny materiał
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 4 ай бұрын
Kiedyś widziałem w jakimś programie (chyba "Wielka Historia" się nazywał), że złoto i inne metale i kamienie szlachetne jest drogie bo się fajnie błyszczy. Jak dobrze pamiętam chodziło o to, że błysk i odbicie w złocie przypominały błysk wody i odbicie w jej tafli i przypominały go bardziej niż błysk np. żelaza. Do tego trudność jego znalezienia i wydobycia, a także to że nie koroduje i nie psuje się z czasem miało dać właśnie jego drogą cenę.
@DamianS3
@DamianS3 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek :)
@pawosz911
@pawosz911 4 жыл бұрын
Dzięki za odcinek, dawno nic nie wrzucałeś :)
@emiliaj8036
@emiliaj8036 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek 🙂
@marcininsem2187
@marcininsem2187 4 жыл бұрын
Jedna sztaba pan Lipski, jedna pan Siara i aż do wyczerpania zapasów😂
@KeanoMUFC1
@KeanoMUFC1 4 жыл бұрын
jak zawsze świetny materiał :)
@PrHouse-fs6xf
@PrHouse-fs6xf 4 жыл бұрын
Dzień po emisji odcinka: Teleskop Hubble zaginął w tajemniczych okolicznościach, widziano jego części na skupie metali.
@olgalubowska3938
@olgalubowska3938 4 жыл бұрын
Bardzo mi się ten odcinek podobał:) zajmuję się naukowo tego typu inwestycjami, tym chętniej i z zainteresowaniem oglądnęłam😊
@Michal.Zielinski
@Michal.Zielinski 4 жыл бұрын
Dziękuję.
@luklukasz100
@luklukasz100 4 жыл бұрын
Super odcinek😀😀
@maciejzalewski7596
@maciejzalewski7596 4 жыл бұрын
super ciekawy i merytoryczny odcinek - dzięki
@Hato1992
@Hato1992 4 жыл бұрын
Odpowiedź wielce nieprecyzyjna. Są podobne pierwiastki do złota, ale nie są tak drogie jak ono. A np. Majowie w ogóle uważali złoto za ładny kamień i to wszystko. Złoto ma taką cenę, bo jest na nie olbrzymi popyt, który jest utrwalony przez tradycję. A co do wydobywania złota to ograniczenie wydobycia jest celowe, bo szybki wzrost ilości złota na rynku mógłby zdestabilizować gospodarkę światową.
@MADZIA0606
@MADZIA0606 4 жыл бұрын
Fascynujący odcinek ! Dziękuję ;-)
@didactylosd2196
@didactylosd2196 4 жыл бұрын
Złoto nie jest drogie poprzez manipulację cenami na rynkach gdzie realnie powinno być dużo droższe (oczywiście chodzi mi o kruszec inwestycyjny tj. sztabki lub monety bulionowe). Przypomina mi się takie zdanie jednego experta: "w 2018-2019 Złoto kosztowało 5k zł za uncje i ludzie mówili, że jest drogie, teraz kosztuje ok 7,5k zł mówią, że jest drogie. Za rok-dwa będzie kosztować ponad 10k zł dalej bd mówić, że jest drogie i tak dalej".
@artefakt7774
@artefakt7774 4 жыл бұрын
Ty to zawsze coś ciekawego nagrasz
@YouSruu
@YouSruu 4 жыл бұрын
Do złota można porównać także Bitcoina, jest go stała odgórnie ustalona ilość, jest zdecentralizowany a więc nie można go łatwo zniszczyć, łatwo o transfer ogromnych środków, co w przypadku złota nie jest takie proste. Teraz gdy na rynku złoto zostało wykupione i czeka się na monety wiele miesięcy Bitcoin to dobra alternatywa ;)
@x64Joxer
@x64Joxer 4 жыл бұрын
Dziękuję
@greyishdun
@greyishdun 4 жыл бұрын
Jest tyle warte ile ktoś jest w stanie zapłacić.
@Saint0076
@Saint0076 4 жыл бұрын
Czy obecnie już nie uznaje się że złoto powstaje podczas wybuchu supernowej tylko podczas zderzenia gwiazd neutronowych i jaki mechanizm przy zderzeniu gwiazd neutronowych powoduje że zostaje wyrzucone w przestrzeń.
@andrzejbo1
@andrzejbo1 4 жыл бұрын
Trochę nie na temat - mam teorię na temat zasiedlania obcych planet i systemów. Generalnie zasiedlanie Księżyca czy Marsa (i innych obiektów) jest ekonomicznie nieopłacalne. Może to być istotne pod względem badań naukowych czy bezpieczeństwa ludzkości - jednak to są słabe bodźce, gdyż cena sprawia, że inne rozwiązania mogą być tańsze (np badania na Ziemi czy orbicie w porównaniu z badaniami na np. Tytanie). To sprawia, że raczej będziemy wysyłać roboty niż ludzi. Jednak jest coś co może nas skłonić do "wyjazdu z Ziemi" z przyczyn ekonomicznych, a są to bardzo rzadkie, a przez to bardzo cenne substancje. Do takich substancji zalicza się hel-3 na Księżycu. Ponadto jądra dużych ciał zawierają materię w różnych egzotycznych stanach - nie tylko krystaliczny węgiel (diament) ale również inne, np. skrystalizowane żelazo. Te kryształy mają odmienne właściwości niż pierwiastki w "normalnej formie" - wystarczy porównać właśnie węgiel i diament. W dodatku można przyjąć, że mogą mieć bardzo duże i trudne do osiągnięcia rozmiary. Wielu z tych materiałów nie umiemy jeszcze wykorzystywać, jednak w przyszłości nie można wykluczyć, że będziemy umieli wykorzystać np. łyżeczkę materii z gwiazdy neutronowej. Nie wiem po co. może po to by zrobić wisiorek na szyję. To co dzisiaj wydaje nam się cenne - złoto czy diament wielkości jajka kurzego nie jest rzadkie ani cenne. Diamenty mogą ważyć setki kilogramów czy tony i można sobie wyobrazić dom lub pojazd z oknami oszklonymi diamentami, których kadłuby/ściany osłonięte są krystalicznym żelazem. Do uzyskania takich substancji konieczne może być wykorzystanie ciśnienia i temperatury osiągalnych tylko w jądrach planet/gwiazd. Na Ziemi zbieramy niezwykłe substancje praktycznie tylko z jej powierzchni. Wiele z nich ma niezwykłe właściwości - marmur, rubiny, szmaragdy, nie tylko estetyczne, ale również fizyczne . Ogranicza nas ich masa, kształt i cena. Nikt nie zbuduje np czołgu ze złota czy srebra. Nikt nie zrobi z drogich materiałów przedmiotów codziennego użytku. W ten sposób zrezygnowaliśmy np. z użycia srebra, które ma przecież właściwości bakteriobójcze, a kto używa dzisiaj srebrnych naczyń czy sztućców? Kto rozpatrywałby zrobienie przewodów elektrycznych ze złota zamiast z miedzi?
@KarbosPL
@KarbosPL 4 жыл бұрын
Właściwie złoto nie ma tak dobrej przewodności prądu, już sama miedź ma lepszą konduktywność, jednakże złoto ma tę cechę, że w przeciwieństwie do miedzi czy srebra, które pozostaje najlepszym przewodnikiem, w ogóle nie utlenia się, związku z czym idealnie nadaje się na połączenia elektryczne.
@lysywrobel8047
@lysywrobel8047 4 жыл бұрын
super film
@karolstrzelec5852
@karolstrzelec5852 4 жыл бұрын
Złoto udało się już uzyskać syntetycznie, jego przemysłowa produkcja jednak nie jest opłacalna dopóki wartość jednej uncji nie przekroczy kilku-kilkunastu milionów dolarów. To samo dotyczy złota rozpuszczonego w oceanach. Za kolejne 10-15 lat tylko Bitcoin pozostanie niezmienny w podaży :)
@M43782
@M43782 4 жыл бұрын
Ale za to będzie tysiące "bitcoinców".
@karolstrzelec5852
@karolstrzelec5852 4 жыл бұрын
@@M43782 nie będzie :) równie dobrze można powiedzieć że upadek PLN i kolejna denominacja osłabia dolara... jedno ma się nijak do drugiego, traci ten kto wierzy w taką narrację bo jakiś Janusz z Internetu wciska swoją wizję...
@karolstrzelec5852
@karolstrzelec5852 4 жыл бұрын
@@M43782 swoją drogą, bitcoin miał już ok 1000 podziałów z czego ok 70 nazywało się "prawdziwym lepszym bitcoinem" dzisiaj 2-3 projekty ledwie z tego przetrwały w wyniku sympatii kilku firm. Algorytm jest tak zbudowany że zawsze wiadomo który "bitcoin" jest prawdziwy.
@natural76
@natural76 4 жыл бұрын
To już teoria, że powstało w wyniku wybuchu supernowej nie obowiązuje?
@MyTSilver
@MyTSilver 4 жыл бұрын
fajnie by było gdy by chociaż raz w tygodniu prowadzili razem poranek w trójce Pan rożek i Pan z radiowej trójki. Przyjemnie się obaj uzupełniają :) pozdrawiam
@sirmisticon
@sirmisticon 4 жыл бұрын
5:45, owszem jest ciężkie, aczkolwiek sztabka o wymiarach paczki zapałek to ok 330g. ;)
@michazaborek9789
@michazaborek9789 4 жыл бұрын
Wszystko oczywiście zależy od wymiarów paczki zapałek. Zakładając, że standardowe pudełko zapałek ma postać tekturowej szufladki, o wymiarach 53 × 35 × 16 mm. (dane z wikipedii) więc jego objętość to 29,68 cm³. Gęstość złota to 19,3 g/cm³ (ponownie dane z wikipedii). Mnożąc te wartości możemy obliczyć że złoto o takiej objętości ważyć będzie około 573 g. W filmie była mowa o złocie w pudełku więc wymiary powinny być delikatnie mniejsze choć cały czas będzie to ponad 0,5 kg
@Tuxedocats_gang
@Tuxedocats_gang 4 жыл бұрын
A ja właśnie mam uczulenie na złoto. Srebro czy nawet podroby srebra nie robią nic mojej skórze. Cokolwiek złotego powoduje u mnie ślady jak po oparzeniu.
@bartoszbiniszewski139
@bartoszbiniszewski139 4 жыл бұрын
Słuchałem już rano w trójce ;) pozdrowienia Panie doktorze
@martaniewiadomska1291
@martaniewiadomska1291 4 жыл бұрын
To lubię. 👍😀
@PominReklamy
@PominReklamy 4 жыл бұрын
Zazdroszczę ludziom takim jak Nauka to lubi, że pamiętają momenty jak powstanie złota na Ziemi
@bagstermucha
@bagstermucha 4 жыл бұрын
A może teraz o srebrze?
@leonwolf3254
@leonwolf3254 4 жыл бұрын
Dzięki, Zrobisz odcinek o górnictwie kosmicznym? Pozdrawiam, Leon
@kordami28
@kordami28 4 жыл бұрын
Dlaczego nie da się go wyprodukować?
@hallron_
@hallron_ 4 жыл бұрын
Trochę nie zgodził bym się z frazą że nie jesteśmy wstanie wyprodukować złota bo o ile mnie wiadomo wytworzenie atomu złota w zderzaczach cząstek nie jest jakimś nie możliwym osiągnięciem. Bardziej trafna fraza byłaby że nie możemy wytworzyć zadawalającej nas ilości złota, ponieważ wytworzenie atom po atomie sztabki o wadze 1g zajęłoby miliony jak nie miliardy lat.
@Cacek47
@Cacek47 4 жыл бұрын
Prosiłbym o tytuł muzyki w tle w 5 minucie filmu, dzięki.
@polglo87
@polglo87 4 жыл бұрын
Może podobny odcinek o srebrze?
@robdob5350
@robdob5350 4 жыл бұрын
mowa jest srebrem...
@k4be.
@k4be. 4 жыл бұрын
Pytanie, czemu nadal wydobywa się złoto, pomimo tego, że wielkie ilości zalegają w magazynach na całym świecie.
@rozdupcewas
@rozdupcewas 4 жыл бұрын
6:27 Na pewno nie da się wytworzyć złota ? Wydaje mi się, że słyszałem o eksperymencie w którym udało się wytworzyć niewielką ilość złota metodami fizyki jądrowej. Po prostu wytworzenie złota jest dużo mniej efektywne i droższe niż uzyskanie go w tradycyjny sposób.
@damnedmadman
@damnedmadman 4 жыл бұрын
Ależ złoto można wyprodukować - tylko że nie jest to opłacalne 🙂
@jacentol
@jacentol 3 жыл бұрын
Możesz krótko napisać jak się to robi?
@damnedmadman
@damnedmadman 3 жыл бұрын
@@jacentol Bombardowanie odpowiedniego izotopu, najczęściej rtęci, strumieniem neutronów z reaktora atomowego lub akceleratora cząstek.
@jacentol
@jacentol 3 жыл бұрын
@@damnedmadman Czy jak elektrownie termojądrowe staną się faktem to mając tyle energii będziemy mogli tanio wyprodukować złoto?
@damnedmadman
@damnedmadman 3 жыл бұрын
@@jacentol Nie wiem.
@luckiuable
@luckiuable 4 жыл бұрын
Dobry material
@jankes-iu4hv
@jankes-iu4hv 4 жыл бұрын
Proponuję nagrać coś o Palladzie/Platynie
@przemysawmlodzianowski4921
@przemysawmlodzianowski4921 4 жыл бұрын
Bardzo dobry rzetelny materiał .. można powiedzieć encyklopedyczny plus bardzo dobry od strony technicznej - obraz dźwięk .. ... w związku z powyższym - jakim trzeba być człowiekiem by dać łapkę w dół .. ? ( 8 razy )
@jarosawpiela4603
@jarosawpiela4603 4 жыл бұрын
Oglądałem właśnie: "MIĘDZY NAMI JEST CHEMIA" i tak mi przyszło do głowy, dlaczego planety naszego układu słonecznego poruszają się w przeciwną stronę wskazówek zegara, a galaktyka w tą samą stronę co wskazówki zegara ?
@user-ke3ck3bh6x
@user-ke3ck3bh6x 4 жыл бұрын
Nie mogli dojść do porozumienia i każdy zrobił jak uważa XD
@xtg7676
@xtg7676 4 жыл бұрын
🖒🖒🖒🖒🖒🖒 Miło posłuchać
@panmarek3935
@panmarek3935 4 жыл бұрын
Niedawno przeczytałem Pana książkę „Kosmos”, mam w związku z nią do Pana pytanie: W swojej książce podkreśla Pan, że Kosmos rozszerza się coraz szybciej i wraz z tym robi się coraz chłodniejszy. Czy powstała kiedyś teoria zgodnie z którą wielki wybuch dalej trwa? Oglądając wybuchy wodoru czy te z filmów akcji da się zauważyć, że płomienie powstające w ich wyniku rozprzestrzeniają się przez cały czas trwania eksplozji i w miarę czasu robią się coraz chłodniejsze, co widać po ich zanikaniu; ogień jest przecież rozgrzanym do czerwoności powietrzem.
@deflandre8286
@deflandre8286 4 жыл бұрын
Rządy drukują waluty na potęgę. Ta kasa musi znaleźć gdzieś ujście, więc część tego dodruku idzie w zakup złota. Chętnych jest sporo, więc i cena idzie w górę.
@sebader8284
@sebader8284 4 жыл бұрын
Idąc tą drogą , na księżycu musi być cała masa złota, raz że jest częścią ziemi, a dwa że przyjął znaczną część bombardowania.
@kamgor200
@kamgor200 4 жыл бұрын
Może teraz o złocie głupców czyli pirycie np. Czemu nie jest tak powszechnie używane jak złoto?
@kamgor200
@kamgor200 4 жыл бұрын
Może temu że ma różne surowce w sobie
@irekkrysa
@irekkrysa 4 жыл бұрын
Bardzo fajny film o złocie jest na kanale Uwaga Naukowy Bełkot
@zolnierzyk92
@zolnierzyk92 4 жыл бұрын
Na złocie tak na prawdę się nie zarabia, a chroni wartość która została w nią włożona. Inflacja, problemy gospodarcze czy wojna nie straszna złotu, więc warto kupować.
@237xyz
@237xyz 4 жыл бұрын
tak z ciekawości jakie warunki są potrzebne do powstania złota udało się komuś to określić ? poza kolizją dwóch gwiazd neutronowych
@boreks1573
@boreks1573 4 жыл бұрын
początek niezła fantazja
@jacek488
@jacek488 4 жыл бұрын
Częściej! Wiecej!
@katheydanheim
@katheydanheim 4 жыл бұрын
Uwielbiam twój kanał
@xeexqeeq419
@xeexqeeq419 4 жыл бұрын
Pogram,kanał to masz pod domem/ulicą
@katheydanheim
@katheydanheim 4 жыл бұрын
@@xeexqeeq419 i o co spina buraczku prostaczku :*
@ryszardmatuszewski4419
@ryszardmatuszewski4419 2 жыл бұрын
Jest akcja w całej Polsce, wzmacniamy więzi-korzenie rodzinne, posadź drzewo 🌲 Mamie tacie siostrze cioci przodkom kuzynowi dzieciom itd, NADAJ temu drzewu ich imię, zapraszamy.podaj dalej..... posadź
@PolaSobczyk
@PolaSobczyk 4 жыл бұрын
Dziękuję ❤
@kaeml5763
@kaeml5763 4 жыл бұрын
Lubie ogladac tego Pana :)
@arturprzybyl6879
@arturprzybyl6879 4 жыл бұрын
Teraz używamy zloto w elektronice ale dlaczego było cenne np w sredniowieczu?
@kazper2017
@kazper2017 4 жыл бұрын
Czemu twoje filmy zabierają dech w piersiach. Są naprawdę poruszające. Ciekawy film byłby o platynie.
@thedeekow
@thedeekow 4 жыл бұрын
Nie sądziłem, że tyle o złocie nie wiedziałem ;) dziuekuję!
@siecislaw_fpv
@siecislaw_fpv 4 жыл бұрын
Miesięcznie wynagrodzenie przeciętnego Polaka jest mniej warte niż jedno uncjowa złota moneta bulionowa, którą można schować w dłoni.
@bufu3017
@bufu3017 4 жыл бұрын
Dziekuje :) Nauka to Lubie....
@monikamakepeace8113
@monikamakepeace8113 4 жыл бұрын
Pytanie: skoro nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wnętrza ziemi, to skąd wiemy, że tam jest tyle złota?
@voyt777
@voyt777 4 жыл бұрын
Bo tak mniemają naukowcy i na mniemaniu opierają swą wiedzę. I nie tylko w tym przypadku.
@caviramus0993
@caviramus0993 4 жыл бұрын
Dzięki skałom, które pokazują tworzenie się jądra Ziemi. Pokazuja one, że Ziemia zawiera dużo ciężkich peirwiastków jak złoto czy platyna, zgodnie z prpcesami geologicznymi i fizycznymi, wiemy, że zostały "wciągnięte" az do okolic jądra, stąd złoto, które znajdujemy na peryferiach to jedynie ułamek tego, co można znaleźć przy jądrze. Złoto równiez mogło dostac sie na Ziemie dzięki asteroidom i znowu dzięki skałom mozna oszacować wielkośc tego zjawiska. Przyjmując średnią wartość ilości złota asteroidzie można uzyskać takowe wyniki. Zamiast mniemać, warto samemu poszukac orginalnych badań i zgłębić skąd biorą się takie wyniki. 'The tungsten isotopic composition of the Earth's mantle before the terminal bombardment' Matthias Willbold, Tim Elliott and Stephen Moorbath Nature (2011).
@pynk5546
@pynk5546 4 жыл бұрын
Ostatnie 15 seknud filmu wyszło genialnie 🤗
@sebusiek
@sebusiek 4 жыл бұрын
Duży plus za muzykę przypominającą tą klasyczną. Pozdrawiam!
@Tarrrgenor
@Tarrrgenor 3 жыл бұрын
McLaren F1 miał pokrywę silnika oklejoną od środka złotą folią (w sumie ok.16 gramów złota) dla ochrony karbonowego nadwozia od mocno rozgrzewającego się silnika.
@Daniel-looo
@Daniel-looo 4 жыл бұрын
7:02 czy dobre przewodnictwo ciepła wynika z dobrego przewodnictwa prądu?
@Garnithron1
@Garnithron1 4 жыл бұрын
Należy zadać sobie najpierw pytanie, z czego wynika dobre przewodnictwo ciepła, a następnie, czy z tego samego powodu dobrze przewodzi prąd elektryczny.
@arci146
@arci146 4 жыл бұрын
Da się złoto stworzyć sztucznie. pomiajajc to że nie jest to opłacalne to za pomocą reakcji jądrowych można otrzymać złoto chociażby z ołowiu
@BosskiLarry09
@BosskiLarry09 4 жыл бұрын
4:38 pierwsza i najważniejsza "cecha". to KILKASET LAT PROPAGANDY.
@SkyFun
@SkyFun 4 жыл бұрын
kocham twój kanał!
@86boluda
@86boluda 4 жыл бұрын
A co z białym i różowym złotem? Jak jest wyrabiane, jakie są właściwości?
@zmarekk
@zmarekk 4 жыл бұрын
Różowe zawiera dodatek tlenku żelaza Białe zaś Pt, Pd lub mniej szlachetna forma z Ni ( i brzydsza). Jeszcze to jednoatomowe.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
Ja wam to bardzo prosto i szybko wyjasnie. Dla czego zloto jest drogie? Zloto jest drogie, gdyz nie jest tanie. Proste? Mam nadzieje, ze pomoglem to wyjasnic.
@ziemiak11
@ziemiak11 4 жыл бұрын
W zasadzie to można wytworzyć złoto sztucznie, w akceleratorach cząstek, tyle że tworzy się wtedy raczej pojedyncze atomy, więc wytworzenie nawet grama kosztowało by pewnie grube miliardy.
Dlaczego złoto jest cenne?
17:23
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 718 М.
Czy AI to tylko zabawka? - prof. Piotr Durka
55:58
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 76 М.
УНО Реверс в Амонг Ас : игра на выбывание
0:19
Фани Хани
Рет қаралды 1,3 МЛН
10 BŁĘDÓW inwestowania w ZŁOTO
19:50
Moneciarz
Рет қаралды 85 М.
Benzyna, której nigdy nie zabraknie. Powstaje ze śmieci | Adam Hańderek
43:54
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 596 М.
Aby to zrozumieć musisz się wysilić - czym jest kryształ czasu?
20:45
Pegasus - jak to działa?
16:33
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 357 М.
Jak wydobywa się MIEDŹ, SREBRO I ZŁOTO w KGHM - FABRYKI W POLSCE
10:29
Fabryki w Polsce
Рет қаралды 1,6 МЛН
Kiedy powstanie miasto na Marsie?
10:46
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 211 М.
Jak zniszczyć diament?
7:34
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 210 М.
JAK UCIEC Z MAJĄTKIEM Z POLSKI? SPOSOBY NA PRZEWÓZ ZŁOTA!
18:57
Finansowy Preppers
Рет қаралды 72 М.
Czy astronauci wrócą z Marsa?
12:34
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 320 М.
УНО Реверс в Амонг Ас : игра на выбывание
0:19
Фани Хани
Рет қаралды 1,3 МЛН