@@naukatolubie Momentami słychać coś więcej niż same ptaki, szczególnie na początku filmu to występuje
@MultiKuku1004 жыл бұрын
Marsjanin to mój ulubiony film oglądam go co 3 dni.
@karolkozowski67144 жыл бұрын
@@jawortm6559 Mam na myśli ten krzyko płacz małego homo sapiens , co według teorii , że jesteśmy marsjanami na emigracji ... to marsjanin xD
@jawortm65594 жыл бұрын
@@karolkozowski6714 Rozmawiamy o tym samym tylko nie byłem pewny czy to dziecko
@Cm89194 жыл бұрын
Według mnie niesamowitym będzie moment narodzin człowieka... na Marsie, który był poczęty na Marsie. To już będzie sci-fi na naszych oczach.
@tomaszmynarz92704 жыл бұрын
Nie chcialbym być tym człowiekiem..
@LukaWarsPL4 жыл бұрын
Ja jednak obstawiam, że ciężej zbudować bazę na Marsie niż wsadzić fiuta do otworu przy innej grawitacji.
@gogamich4 жыл бұрын
to będzie dwoje facetow
@McZajebisty4 жыл бұрын
Jeśli powstanie baza, to narodziny dziecka będzie kwestią czasu właśnie :)
@Blejk_Karington4 жыл бұрын
@@LukaWarsPL ja obstawiam że rząd marsjański nie dopuści do rozmnażania się ludzi przez wkładanie fiuta do otworu. Pozatym uzyskanie wizy na pobyt na Marsie będzie się na pewno wiązało z wypraniem mózgu 😁 co by uniknąć "problemów" znanych na Ziemi.
@mateuszpietrzyk8584 жыл бұрын
Kiedy ty myślisz o kolonizacji Marsa a ludzie w twoim otoczeniu zakładają folie i podpalają maszty 5g
@mrbeckham6664 жыл бұрын
nie którzy jeszcze podpalają maszty 3G :)
@mrbeckham6664 жыл бұрын
@@cjano9071 to samo gadali przy 4G a prawda jest taka że 4g już nie wyrabia .
@strugajo69944 жыл бұрын
@@cjano9071 no tak - nic nie wiesz.
@krzysiekkozio73664 жыл бұрын
@@cjano9071 na początku wieku ludzie obalali słupy z prądem twierdząc dokładnie to samo. Technika się zmienia, idzie do przodu, ale jak widać ludzie się nie zmieniają, fani teorii spiskowych byli, są i będą.
@Hetman_polny_koronny4 жыл бұрын
Co my dyskutujemy nad całym tym całym 5G skoro w naszym otoczeniu jest wiele więcej rzeczy skracających nasze życie, zwłaszcza w tym co jemy, ile chemii.
@koprolity4 жыл бұрын
Podobno w ramach programu mieszkanie+ ma powstać 10 milionów budynków na Marsie.
@SEO-vb9bn4 жыл бұрын
Ciekawe! Mógłbyś przesłać mi więcej informacji :)
@samurajmusashi40604 жыл бұрын
To byloby dobre politykow i resztę głabow tam wystrzelic ;)
@DayWalker966Rip4 жыл бұрын
@@samurajmusashi4060 Wtedy zostałaby na Ziemi jedynie garstka osób, które nie byłyby zdolne do rozwoju populacji ;)
@radosawcelmer31644 жыл бұрын
Jeszcze chwila i Morawiecki to ogłosi XDDD
@adrianjestem3564 жыл бұрын
Czekam aż ludzie zaczną dbać o nasza planete bez niszczenia kolejnej w tym pięknym wszechświecie!
@uszaty20054 жыл бұрын
Dokładnie o tym samym pomyślałem.
@adrianstefanski11424 жыл бұрын
Robią Jedno i drugie
@rafabryniak54484 жыл бұрын
Więcej kosmosu na kanale 👍
@podrozemiszki4 жыл бұрын
Jeżeli kiedyś mogło istnieć życie na Marsie to nie mamy pewności czy marsjani nie odwiedzili ziemi zanim na niej pojawił się człowiek. Idąc dalej tym tropem co jeżeli to oni są naszymi przodkami i gdy założymy osady na Marsie powtórzymy bieg historii tyle że w przeciwną stronę niż miało to miejsce tysiące lub miliony lat wcześniej... Gruba rozkmina !
@bgnmpc91224 жыл бұрын
Pana mógłbym słuchać bez końca, Najlepszy, niedoceniony popularyzator nauki w Polsce!
@bacawxd91154 жыл бұрын
Wyślijmy na Marsa bretarian. Oni twierdzą, że nie muszą jeść
@aureliankom4 жыл бұрын
+1
@nateq4 жыл бұрын
Kogo?
@NatNes364 жыл бұрын
@@nateq wpisz se w google
@panhuragan43884 жыл бұрын
Bącław xD mówią ze nie jedzą ale i tak jedzą trawę z ziemia
@alichank4 жыл бұрын
@@panhuragan4388 oni jedzą czas, dlatego on płynie
@tedemez4 жыл бұрын
Jak ja Pana lubie i szanuje. Pozdrawiam serdecznie.
@Cugowsky4 жыл бұрын
Biorę w pracy dodatek do Rzeczpospolitej "plus minus" i czytam pierwszy artykuł, po przeczytaniu patrzę na autora, bo dobrze się to czytało a tam autor Tomasz Rożek - jest pan wszędzie :d
@xtg76764 жыл бұрын
Panie Tomaszu bardzo Pana szanuje i podziwiam . Za dam tylko jedno pytanie . Po co ? Nie lepiej zacząć szanować Ziemię przeznaczyć środki finansowe na na darmową czysta energię oczyszczalnie wody sadzenie lasów itp , a nie w dalszym ciągu niszczyć Ziemię aby wyprowadzić się na Marsa. Pozdrawiam. Grzegorz z Irlandii
@patrioticteam80664 жыл бұрын
Może być wiele czynników powodujących takowe próby. Nie muszą być one jedynie związane ze zniszczeniem Ziemi. Chodzi mi o np. możliwe przeludnienie naszej planety. Wtedy szukanie alternatywnego miejsca pobytu, wydaje się oczywiste. Do tego dochodzi chęć doprowadzenia naszego gatunku na "wyższy level". Nowe wyzwania wiążą się z nowymi rozwiązaniami. Jest to coś co pozwoliłoby nam bardziej zrozumieć wszechświat i ułatwiło dalszy rozwój. Trzeba też pamiętać o tym, że zagrożenie zniszczenia Ziemi nie musi być związane tylko z naszą działalnością. Może np. w naszym kierunku zmierzać jakiś obiekt i wtedy ucieczka na inną planetę byłaby jednym z możliwych rozwiązań. Jest jeszcze wiele innych czynników, których teraz nie chce mi się wymieniać. Moim zdaniem lepiej szukać rozwiązań nawet na problemy, których jeszcze nie ma, niż zaskoczyć się i obudzić z ręką w nocniku. Tylko takie przyszłościowe myślenie teraz da komfort w trudnych sytuacjach w przyszłości. Pozdrawiam :)
@jannerwok44154 жыл бұрын
Mimo olbrzymiej troski o Ziemię nigdy nie zdołamy zapobiec katastrofom naturalnym o globalnej skali. Dodatkowo brak ekspansji naszego gatunku doprowadzi do regresu cywilizacji i jej ,, gnuśności". To tak jak by świadomie rezygnować z wyjazdu na studia, pracy i pozostać na wsze czasy w rodzinnej wiosce.
@CDragonSMOK4 жыл бұрын
Za ten odcinek dziękuję i to bardzo. Od pewnego czasu, znałem twarz, jednak nie nazwisko Pana Michio Kaku. Oglądając jego wywody na konwentach sci-fi, byłem oczarowany tym jak i o czym opowiada. Nie mogłem jednak doszukać się nazwiska, a z czasem wypadło mi to z głowy. Fakt, że został wspomniany w tym filmie, a wpisanie nazwiska w google pozwoliło mi dopasować wreszcie osobę z człowiekiem którego znałem w wywiadów.... dziękuję.... Już czekam na zestaw czterech książek Pana Kaku :)
@PPPskuggan4 жыл бұрын
Panika po tych komunikatach radiowych Wellesa to niestety fake news, tak samo jak komunikaty.
@mrbeckham6664 жыл бұрын
jeżeli spanikowało 1000 osób to dalej jest to fake news ? Ktoś zrobił badania i to potwierdził ? :)
@ormbywaly43504 жыл бұрын
niestety nie do konca masz racje, faktycznie doszlo do paniki tylko na niewielka skale,czynnikiem decydujacym byla awaria jednej okregowej podstacji dostarczania pradu, i to wlasnie tam i w regionie bezposrednio sasiadujacym zanotowano oznaki paniki , z natychmiastowym pakowaniem i opuszczaniem domow wlacznie, oczywiscie osoby ktore w panike wpadly nie chcialy sie potem do latwowiernosci przyznac, ale info poszlo w swiat i stalo sie legenda miejska
@normanm37994 жыл бұрын
Nie chce mi się wierzyć w tą panikę. Ludzie nie byli tacy pymitywni.
@pauliegod72694 жыл бұрын
Norman M ta? Spójrz na obecne teorie spiskowe i durnotę pokroju płaskiej ziemi i antyszczepionkowcow
@PPPskuggan4 жыл бұрын
@@ormbywaly4350 Tak, chodziło mi o skalę samego zjawiska. Tabloidy przedstawiły tę panikę dużo bardziej drastycznie, dlatego powstał ten fake news o panice niemożliwej do opanowania. Przynajmniej tak zostało nam to przedstawione na studiach :) Tutaj jeszcze cytat z wikipedii "Późniejsze badania wykazały jednak że panika nie była tak bardzo rozpowszechniona jak podawały to gazety. Według firmy C. E. Hooper, która zajmowała się w tym czasie badaniem słuchalności radiowej, tylko 2% osób zapytanych telefonicznie podczas trwania audycji odpowiedziało, że słuchają „sztuki” lub „programu Orsona Wellesa”. The Mercury Theatre on the Air była nadawana w tym samym czasie, co audycja „The Chase and Sanborn Hour” prowadzona przez znanego brzuchomówcę i komika Edgara Bergena, która miała wtedy większą popularność"
@spicedagger4 жыл бұрын
Bardzo proszę o więcej tego typu filmów, dziękuję, robi Pan świetną robotę, pozdrawiam
@Mizoh6664 жыл бұрын
9:35 Są jakieś dowody na występowanie roślin na marsie żeby miał być zielony? Z woda niebieski jak najbardziej ale o roślinach to błąd
@Rolo884 жыл бұрын
Dokładnie, z tego co wiem żadnych dowodów na to nie ma
@eXeNPLL4 жыл бұрын
właśnie też mnie to zaintrygowało, ale zapewne to błąd po prostu w scenariuszu
@okiec85464 жыл бұрын
Dowody znajdziesz na wszystko wystarczy jeden idiota na tym świcie by coś takiego napisać. On ewidentnie powiedział, że wiele na to wskazuje iż takowa roślinność była na Marsie. Szczerze mówiąc potwierdzi się to za kilka/kilkanaście lat jak ludzie Elona Muska polecą na Marsa i pokopią w ziemi czy znajdą skamieliny roślin czy też nie. Póki co można dumać nad tym. Sam wychodzę z założenia, że człowiek jako istota jest bardzo krótko na ziemi z dostępnym sprzętem do obserwacji kosmosu więc nikt ci nie stwierdzi czy tak mogło być czy też nie.
@herbatkowo24914 жыл бұрын
niebieska woda akurat jest niebieska bo odbija kolor nieba. zielone rośliny są zielone by się nie poparzyć od słońca które najwięcej światła emituje właśnie w tym zakresie fal
@Mizoh6664 жыл бұрын
@@okiec8546 Z tego co mi wiadomo mars miał maksymalnie milard lat zanim stracił pole magnetyczne przez to atmosferę i przestał nadawać sie do życia biąrąc pod uwage ze na ziemi bardziej skomplikowane życie powstało po ponad 3mld w tym rośliny . Jest to mało prawdodobne trzeba by znaleść jeszce dowód na powód przyspieszenia ewolucji a nie ma dowodów nawet na samo życie na marsie
@MADZIA06064 жыл бұрын
mam konto na storytel i z chęcią posłucham tej książki czytanej przez pana ;-) dziękuję za dzisiejszy, interesujący odcinek...pozdrawiam ;-)
@2EOGIY4 жыл бұрын
Elektrownia słoneczna i światło? A dlaczego nie brać energii z promieniowania jonizującego? Nie musi być efektywnie jeżeli energia cząsteczek jest wysoka.
@alichank4 жыл бұрын
Przede wszystkim nie da się (przy tym rozwoju technologicznym) uzyskać energii elektrycznej z cząstek Alpha. Chyba, że je się pobierze i wykorzysta w reaktorach, ale to by wymagało energii, której jeszcze nie ma. A promienie gamma (to już są fotony) niosą tyle energii, że prędzej rozbiją atomy, które mogą pozyskać energię z promieniowania gamma, niż faktycznie wyciągną z tego energię. Promieniowanie gamma to też (lub tylko) promieniowanie jonizujące. Równie dobrze moglibyśmy rozpalić ognisko, bo ogień to już są zjonizowane atomy. Czyli elektrownia węglowa, gazowa itd. Więc tak naprawdę pozyskiwanie energii z promieniowania jonizującego jest bezsensu, więcej zużyjesz niż uzyskasz. Chodziaż ogień na Marsie to też tylko wyobrażenie. W tym momencie. Najlepiej na razie uzyskiwać energię ze światła słońca.
@tatraaaaa4 жыл бұрын
Dzięki za szybką reakcję. Jest Pan niemożliwy😉😉👍👍
@naukatolubie4 жыл бұрын
wielu twierdzi że jestem niemożliwy do wytrzymania :-)
@mewosh_4 жыл бұрын
Tematy kosmiczne na Pana kanale to najlepsza rzecz na YouTubie. 👍
@DjSzuli4 жыл бұрын
Polecam Astrofazę ;)
@bonus88184 жыл бұрын
Właśnie dodałem "Przyszłość ludzkości" do półki 😁 liczę na ciekawe słuchowisko. Pozdrawiam 😁
@infernalmaciek4 жыл бұрын
Już jesteśmy wkręceni....dużo prościej niż wtedy :)
@Petrezen19824 жыл бұрын
Brawo dla tego Pana !
@Lukas-gn9dr4 жыл бұрын
Jak by nie patrzeć To Rożek to delikatnie to zasugerował
@mariuszhonkisz2314 жыл бұрын
Panika w czasie słuchowiska H.G. Wellesa 'Wojna Swiatów" to mit.Wydawcy gazet chcieli w ten sposób zdyskredytować radio jako źródło wiadomości, zaś reklamodawcom, a także ustawodawcy udowodnić, że nowym medium zarządzają nieodpowiedzialni ludzie.
@nataliabuszta93764 жыл бұрын
tak dobrze się Pana słucha, że na pewno wysłucham polecanego audiobooka :)
@Ev0ltion4 жыл бұрын
Ładna czysta polszczyzna + spokojny głos. Dla mnie wszystko odfajkowane dla dobrego lektora ;] Samych materiałów z youtube często słucham jako podcast.
@dominikamolitor66744 жыл бұрын
Uwielbiam Pana słuchać 😊
@FlareDash4 жыл бұрын
W końcu materiały bez tematu wirusa :))! dzięki świetnie się ogląda, jak zawsze!
4 жыл бұрын
Byłem na konferencji naukowców pracujących w NASA nt. budowania habitatów na Marsie. Ilość problemów jakie mają do rozwiązania jest trudna do wyobrażenia.
@kakiakaleito4 жыл бұрын
Dobry odcinek. Dzięki!
@InvisibleSilentStorm4 жыл бұрын
4:45 Z tego co mi wiadomo masowa panika w owym czasie nie miała miejsca. To media później rozdmuchały kilka odosobnionych przypadków, które generalnie nie miały większego znaczenia - żadne służby nie odnotowały w danym czasie jakoś szczególnie wzmożonego działania w jakimkolwiek obszarze. Media tamtych czasów podłapały temat na bazie tych kilku drobnych przypadków i nagłośniły to na skalę ogólnokrajową. Orson Welles sporo dzięki temu osiągnął, bo słuchowisko, które było usłyszane przez niewielu nagle znał cały kraj i chyba głównie o to w tym chodziło - przynieść jak największy rozgłos słuchowisku i autorowi.
@jacek4884 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał. Jest Pan jedna z nielicznych osób na KZbin które tworza bardzo wartościowe materiały. W całym tym potoku kotów, idiotow, atencjuszek, półgłówków Panskie materiały są jak platyna w skorupie ziemskiej. Pozdrawiam i proszę nie przestawać!
@tedemez4 жыл бұрын
00:54 Myślałem że to moje dziecko się obudziło i płacze ;D
@elektrykpl96414 жыл бұрын
Nigdy tam nie zbudujemy, nie oglądałem jeszcze filmu ale to napiszę. A poza tym dbajmy o ten dom co mamy, a nie szukajmy nowego!
@Lenon4454 жыл бұрын
Panie Tomku, słucham książki. Bardzo ciekawa. Super, że Pan to nagrał. Oczywiście, Pan nie jest aktorem, ale brzmi dobrze, wszystko jest zrozumiałe. Zresztą, młodzi aktorzy też się teraz do takich warsztatowych zagadnień, jak interpretacja tekstu nie przykładają. :)
@majkwalosky68864 жыл бұрын
odpowiedź do tytułu: nigdy. Jeśli przeczytałeś to przed obejrzeniem filmu, zaoszczedziles ponad 10min swojego życia, nie zmarnuj tego!
@macx30004 жыл бұрын
Już zrobiłem napisy do jednego filmu , czas na kolejny...
@Znaczek4 жыл бұрын
Sprawdzę je i je zaakceptuje, jak zrobisz napisz
@fwojtek4 жыл бұрын
Gdzie się wchodzi do edycji napisów? Wiem że można z linku a jest jakaś inna opcja?
@jakjakozak89464 жыл бұрын
@@fwojtek Ustawienia. napisy.dodaj napis
@ogxmasakracja1504 жыл бұрын
@@Znaczek A kim ty jesteś xD
@robertd14654 жыл бұрын
@@ogxmasakracja150 Właściciel YT
@Zeewman4 жыл бұрын
Jeśli chodzi o zdobywanie energii - jest taka gra - Cosmos Quest - która polega właśnie na zdobywaniu energii i rozwoju ludzkości. Z niej jednoznacznie wynika, że najlepszym sposobem na zdobywanie energii jest... klikanie.
@arkadiusztrzesniewski42374 жыл бұрын
Motyw terraformowanego Marsa często przejawia się w science-fiction. Np w anime Kowboj Bebop miasta na Marsie są zbudowane wewnątrz marsjańskich kraterów, ze sztucznie podtrzymywaną atmosferą tylko wewnątrz tych kraterów.
@majkimo26344 жыл бұрын
Ale ci suby lecą chłopie w górę. Oby tak dalej, bo tworzysz rzetelny kanał bez zbędnego pierdzielenia. Tak trzymaj Mordo. Pozdrawiam.
@pawe29124 жыл бұрын
Gratuluję spotkania z tak wspaniałym człowiekiem :) zazdroszczę
@MinelauvaMC4 жыл бұрын
Bardzo pobieżne i "niepokorne" potraktowanie tematu. Optymistyczna wizja kolonizacji marsa, jakby przeszkody techniczne, które przed tym stoją były w sumie nie takie trudne do przełamania. To w teorii, bez wnikania w szczegóły może tak wyglądać. W rzeczywistości jednak na liczne problemy nie mamy nawet cienia dobrych koncepcji, o realnych rozwiązaniach nie wspominając. A z tym marsem zielonym od roślinności to pojechał Pan już po bandzie całkowicie. Chociaż trudno wykluczyć występowania tam w przeszłości jakichś form życia, to jak dotąd nie znaleziono tam żadnych skamieniałości czy osadów biogenicznych. Więcej nauki, mniej hurraoptymistycznego s-f i fantastyki.
@pokrec4 жыл бұрын
Zasadniczo naszą technologię rozwinęliśmy do takiego poziomu, że zrobić możemy wszystko. Potrzebujemy tylko źródła energii o niskiej entropii - najlepiej - elektrycznej. Masz prąd - zrobisz wszystko, co chcesz. Możesz nawet produkować złoto z kamieni - kto bogatemu (w energię) zabroni? Bez opanowania fuzji jądrowej i w perspektywie bez sięgnięcia po zapasy wodoru z gwiazd nie mamy co myśleć o jakimkolwiek podboju kosmosu. Nawet o bazie na Księżycu nie mamy szans marzyć. Gdybyśmy opanowali fuzję jądrową, to korzystając nawet z tego deuteru, który mamy w morzach, moglibyśmy mieć energię elektryczną za darmo w ilościach niemal dowolnych. Do tego stopnia, że jakby ktoś chciał sobie założyć 500 ha farmę cytrusów na Antarktydzie - to by mógł. Tylko kwestia logistyki. Podgrzewane drogi i chodniki zimą - to byłby standard a dwutlenku węgla (i innych gazów) w atmosferze mielibyśmy tyle, ile byśmy chcieli. Nie wspominając o takim banale jak nieograniczone ilości słodkiej, czystej wody świeżutko odsolonej z mórz (albo odelektrolizowanej ze ścieków i zsyntetyzowanej z powrotem z wodoru i tlenu). Sahara mogłaby być wspaniałą, zieloną, żyzną krainą... Energia. To jedyne, co nas limituje. Darmowa energia elektryczna dla każdego w dowolnych ilościach = brak konieczności pracy. Można by było nic nie robić i dobrze żyć...
@krzysiojezyna35584 жыл бұрын
Reaktor jądrowy pod nazwą kilopower. Bezobslugowy zmontowany z heatpipe-u i generatorach styrlinga może zapewnić energię dość łatwo i na długo.
@cybork124 жыл бұрын
Nie da się postawić miasta na Marsie, jest za miękki, co innego na Snikersie ( bo ożeszki są twarde) ale nie ryzykował bym z wysoką zabudową.
@crixuschampion26024 жыл бұрын
Nie tylko trzeba by warunki na Marsie zmienić pod obecność człowieka ale i człowieka w miarę możliwości przystosować do istniejących tam warunków dzięki inżynierii genetycznej.
@_tajemniczy_50753 жыл бұрын
Super odcinek!
@pavel2001814 жыл бұрын
Panie Tomku wydaje mi się, że promieniowanie jest tym problemem którego nigdy nie ominiemy i te miasta jeśli będą to będą jedynie pod ziemią. Co do źródeł energii to najprostszym rozwiązaniem wydaje się atom, ale ze względu na rożne dekrety i porozumienia nie ma teraz możliwości by załadować go w rakietę i wystrzelić. Kolonizacja Marsa to na pewno przełomowe przedsięwzięcie, ale czy na pewno już teraz powinniśmy się na nim skupiać? moim zdaniem zanim zabierzemy się za Marsa wpierw powinniśmy skolonizować nasz Księżyc, bo ewentualna baza i problemy jakie napotkamy będą bardzo podobne, ale wszystko będzie znacznie bliżej i wydaje się to rozwiązanie dobrym poligonem doświadczalnym. Zresztą chyba takie są też obecne plany, żeby z Księżyca zrobić przystań w drodze na Marsa. Nie daje mi spokoju też jedna rzecz, czemu tak się uparliśmy na tego Marsa jeśli mamy inne potencjalne cele jak np. księżyc Jowisza Europę na którym pod jego powierzchnią w wodzie mogą być żywe organizmy i jest na to szansa nieporównywalnie większa niż na Marsie, ogólnie księżyce Jowisza wydają się lepszym kierunkiem i taki Kallisto czy Ganimedes mogą nam więcej zaoferować niż pustynny Mars. Dodatkowo (tu nie jestem tego pewien) ale sam Jowisz "ochrania" te księżyce przed promieniowaniem.
@Janusz_internetow4 жыл бұрын
Jeśli ludzie tam będą to nie tacy jak my i nie w takich warunkach jak my. Bo i tak będzie trzeba zmierzyć się tam z prokreacją, ewolucją i warunkami bytowymi.
@Petrezen19824 жыл бұрын
Wizjonerstwo oparte o pomysły naukowców subsydiowanych z pieniędzy podatników. Bardzo ciekawy odcinek jak i sam temat. Poważnie jest kilka powodów dlaczego mars długo nie będzie kolonizowany jeśli wogóle: 1 niema kogo łupić/wyzyskiwać, 2 nie stwierdzono łatwo dostępnych ważnych/drogich surowców na powierzchni dających zwrot kosztów inwestycji, 3 kolonizacja i wyprawy zbyt drogie i za długie by robić na nich kariery polityczne lub by zyskać prestiż międzynarodowy, 4 militarnie bez znaczenia z wyżej wymienionych powodów. Gdyby na marsie tonami leżały ekstremalnie drogie ziemskie kruszce np Diamenty czy U92 235. Jednak tak nie jest. Kraje 3 świata tzw rozwijające się mają przed sobą jeszcze wielki potencjał.
@ukaszrugaa1044 жыл бұрын
Z pewnością przesłucham
@DeqadVL4 жыл бұрын
Tak bardzo polecam książkę, że jako dowód mogę napisać, że na jej podstawie wybrałem temat pracy licencjackiej!
@annaelizabet4 жыл бұрын
Z tą wodą na Marsie to może być różnie i wcale nie chodzi o jej rozmrożenie czy oczyszczenie z pierwiastków. Jak na razie nie wiemy jakie izotopy wodoru zawiera. Może by Pan zrobił o tym krótki film, bo w kosmosie woda wodzie nierówna i trzeba zachować ostrożność.
@robert49104 жыл бұрын
Kurcze ale w Pl. Pięknie zielono się robi.. A w Norwegii zimaaaa😁
@arturchmielewski89214 жыл бұрын
OPŁACALNOŚĆ!!! LOGISTYKA!!! KOSZTY!!! Brakuje nam sensu latania tam. Wróćmy do tematu za 30 lat, a w tym czasie studenci ogarną pierwsze trzy tematy w przerwach pomiędzy egzaminami i imprezami. ;)
@AndrzejSQ9PKW4 жыл бұрын
Produkcja energii z wydzielaniem gazów o określonym składzie na Marsie byłaby przez długi czas dużo bardziej chciana niż kiedykolwiek na ziemi. Ogrzewając atmosferę i zagęszczając ją zmni jazdy się promieniowanie na powierzchni i prawdopodobnie podniesie się temperatura. Ciekawi mnie czy uderzenie kilkoma asteroidami zaszkodziło by możliwości kolonizowania planety przez ludzi. Pył w powietrzu opadał by dużo dłużej niż na ziemi... Ale zwiększając masę planety i jednocześnie bardzo ogrzewając poprawimy warunki dla siebie :D
@maksymdobry33684 жыл бұрын
Zdaje się ze nie było żadnego chaosu w związku z ta audycja która słuchało niewielu ludzi a przed i w trakcie tego programu informowano że to fikcja.
@MTWODZU4 жыл бұрын
5:44 - Zgadza się. Przykładem może być nakręcana przez media panika związana z koronawirusem.
@Blejk_Karington4 жыл бұрын
Covid 19 czy jakiś SAR$ to brzmi bardziej poważnie i medialnie niż nowa odmiana grypy. Póki co to jest wueksza szansa że się wyzdrowieje niż umrze na ten virus😁
@bijgomeza39494 жыл бұрын
Jeżeli nie było by kwarantann i ograniczeń, to do końca wakacji wirus zabiłby ok miliarda ludzi - takie było tempo rozwoju pandemii jeszcze 3 tygodnie temu. Teraz zabija średnio 7,5% ludzi a tam gdzie służba zdrowia jest nieprzygotowana lub przeciążona do 20%. Gdyby została przeciążona wszędzie, to i wszędzie było by to 20%. Tak czy inaczej już ponad 3,5 miliona ludzi ma permanentnie uszkodzone płuca, układ sercowo-naczyniowy i układ odpornościowy, co skraca ich długość życia nieodwracalnie o kilka lat. Każde wtórne zakażenie wirusem powoduje kolejne zgony i jest kolejnym nieodwracalnym skokiem w kierunku śmierci. Jeżeli wirus będzie wielokrotnie atakował tych samych ludzi, to i najtwardsi polegną, gdyż każdy następny atak będą przyjmowali coraz gorzej. Chyba nie muszę mówić, że połączenie tych 2 rzeczy może spowodować większą niż 20% redukcje populacji, która asymptotycznie będzie niestety dążyła do.... 100%. Gdyby media nie nakręcały paniki, to teraz nie 3,5 miliona chorych byśmy mieli a co najmniej o rząd wielkości więcej. To samo z ofiarami.
@user-tg8nk9ju4n4 жыл бұрын
@@bijgomeza3949 +1
@grzegorzl69874 жыл бұрын
@@bijgomeza3949 nie mamy 3,5 mln chorych tylko 3,5 potwierdzonych wyników. W tych 3,5 mln ludzi znaczna część jest w domu nie wykazująca nawet oznak choroby. A zostali zabadani ponieważ byli "kontaktowi" do innych potwierdzonych "pozytywnych". W ten sposób myśląc przychodzi na myśl pytanie "ile osób jest już z wirusem ale nie przebadanych bo nie było powodu bo nie wykazują objawów a byli kontaktowi? " U nas na poczcie miały dwie listonoszki. Jedna taka która siedzi w placówce i jedna która roznosi listy. Po tygodniu okazało się że sprzątaczka też ma wyniki pozytywny. U sprzątaczki robili testy w rodzinie i wyszły negatywne. Wszyscy są w domu.
@tomaszgrzesiuk10364 жыл бұрын
@Tymion na grype ludzie też umierają.
@ukaszduli57874 жыл бұрын
Ma Pan rację, daliśmy się wkręcić, bardzo łatwo, bez oporu i myślenia. Obecna sytuacja to odzwierciedla.
@grzegorzindyk6934 жыл бұрын
pozytywnie
@fretooshow4 жыл бұрын
dobra robota, tak trzymaj
@numernabispopulus25344 жыл бұрын
Więcej tego typu filmików proszę, może inne planety?
@Wikuniowsky4 жыл бұрын
Problem wody ja Ziemi -> nie do przejścia. Problem wody ja Marcie, brak pola mg, ect. -> luz. Albo przekaz informacji do nas albo same produkowane informacje zdają się być lekko niespójne. Jakie wnioski?:p
@enzojabol4 жыл бұрын
Czytałem że po tej audycji radiowej żadnej paniki nie było głównie dlatego, że wówczas bardzo niewiele osób posiadało radio i miało możliwość słuchania tej audycji.
@powerzx4 жыл бұрын
Ja bym nie zgodzil sie z autorem ze nie mamy technologii do zalozenia bazy na Marsie. Taka technologia jest dotepna od ponad 100 lat. Jedyny problem to wyslanie ludzi i niezbednych materialow - taka technologia jest dostepna od ponad 50 lat, czyli od czasu pierwszych lotow na Ksiezyc. Co do kosztow takiej wyprawy, to jestem pewny ze na calej kuli ziemskiej udaloby sie znalezc odpowiednia ilosc specjalistow, ktorzy zgodziliby sie pracowac nad tym projektem za darmo, dla dobra ludzkosci i slawy.
@bloody27004 жыл бұрын
Autor zapomniał również wspomnieć o tym że problem na Marsie byłby z żywnością, bo roślinki i warzywka to tylko tymczasowe i krótkotrwałe rozwiązanie. Ludzie do pełnego życia i rozwoju na Marsie będą potrzebować mięsa i wysokiej jakości białka i tłuszczy odzwierzęcych. A to oznacza hodowlę i ubój zwierząt. Bez tego można zapomnieć o jakiejkolwiek kolonizacji planet w kosmosie.
@powerzx4 жыл бұрын
@@bloody2700 Na poczatku zywnosc bylaby dostarczana z Ziemi, zanim zbudowano by szklarnie do uprawy roslin. Zeby myslec o hodowli zwierzat to najpierw trzeba miec okolo 1kg roslin na 10kg wagi zwierzecia dziennie (okolo 50kg trawy dla 500kg krowy).
@mfistador4 жыл бұрын
Dziękuje ci za ten odcinek :D
@LubieStareGry4 жыл бұрын
Elegancki materiał. Wciągnąłem jak zawsze z przyjemnością :-)
@SEO-vb9bn4 жыл бұрын
Zgadzam się. Bardzo profesjonalnie przedstawiony materiał. Odpowiedzi, nawet takiej w przybliżeniu nie uzyskałem. Na razie nie ma takiej technologii jak powiedział prowadzący.
@t.s..2 жыл бұрын
Za setki lat ludzie będą żyli pod Boskim panowaniem, uzdrowieni z grzechu Adamowego. Posłuszni Bogu nigdy nie umrą. Nie wszystko sprowadza się do nauki 😉 ale materiał ciekawy, skłania do przemyśleń, dzięki
@tomaszpolbrat30444 жыл бұрын
Zamiast roślin widzę tu znaczną rolę cudzożywnych mikroorganizmów. Już dziś produkujemy z ich biomasy proteiny i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Odchodzi w ten sposób problem promieniowania oraz do uprawy używamy dużo mniej wody.
@piterkner62614 жыл бұрын
Kiedy ? Nigdy ! Bo i po co ? Po co kolonizować pustynię przy której Sahara, Gobi i inne ziemskie pustynie są super przychylnym miejscem do życia dla człowieka? Kolonizacja Marsa to bzdura. Chyba że nauczymy się żyć bez tlenu, atmosfery, i w temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza
@sotbish4 жыл бұрын
Zasiedlamy marsa tak? Nie obędzie się bez problemów. Jak tylko mieszkańcy staną się samowystarczalni można się spodziewać, że przestaną mieć ochotę na bycie kolonią. A dalej można przewidywać różne scenariusze. Konflikty z ziemianami chyba będą normą. Animozje, różnice, swój język, autonomia. Na ziemi mamy pełno konfliktów, a tu jeszcze pojawi się problem Marsjan. :/
@pawel.milosz4 жыл бұрын
Super film, bardzo ciekawy
@blackdragon64734 жыл бұрын
ciekawe czy znajdziemy kiedyś szczątki organizmów żyjących na marsie i czy się dowiemy jak mogły wyglądać :D
@thanos25274 жыл бұрын
Dowiemy się prawdopodobnie za kilkanaście lat przy pierwszych załogowych misjach naukowców którzy przebadają gleby.
@alchymistaXVII4 жыл бұрын
No właśnie mnie, jako historyka męczy kluczowe pytanie. Gdyby na jakiejś planecie (niekoniecznie na Marsie!) istniała kiedykolwiek jakaś cywilizacja lub choćby życie w formie dżungli. I gdyby potem ta planeta zamieniła się w pustynię i minął powiedzmy milion lat. To jakie slady by pozostały? Jak szybko rozpadłyby się na przykład piramidy w rodzaju piramidy Cheopsa? Itp.
@magicznyrafal4 жыл бұрын
Ja to mam mieszane myśli co do takiego znaleziska, z jednej strony chciałoby się znaleźć coś na marsie, ale z drugiej strony wiem że znalezienie jakichś szczątków rodziłoby pytanie czy Mars jest faktycznie Martwy. Wiele osób pewnie sprzeciwiałoby się terraformacji argumentując to tym że na Marsie mogą nadal żyć jakieś organizmy a terraformacja mogłaby je zabić. Pojawiałyby się tutaj pytania natury moralnej.
@ireks.48414 жыл бұрын
@@magicznyrafal A jakby to wywróciło wszystkie religie na Ziemi!
@ireks.48414 жыл бұрын
@@alchymistaXVII Twoje pytanie najpierw trzeba podzielić: 1.Gdyby istniała CYWILIZACJA (na etapie rozwoju technicznego jak My) to po milionie lat raczej nic by po niej nie zostało (więc piramid by nie było). 2.Gdyby istniało ŻYCIE to po milionie lat w procesach wstępnej fosylizacji na pewno coś by pozostało - skamieniałości. A teraz można je spróbować połączyć z powrotem i zapytać czy po wytworach technicznych cywilizacji na naszym obecnym poziomie (materiałów i ich struktury które jesteśmy w stanie wyprodukować w 2020r.) jednak coś by mogło pozostać po milionie lat..? Przyznaję się - nie wiem, ale czy jeśli rower wpadłby do bagna i w jakiś sposób szybko zostałby odcięty dostęp tlenu, to metalowa rama nie uległaby korozji, więc może coś by z niego zostało przynajmniej przez kilkadziesiąt tysięcy lat. Czy zostałoby coś po nim po milionie lat? Moim zdaniem raczej nie. I jeszcze jedno. Mars przypominał Ziemię jeśli dobrze pamiętam >3 MILIARDY lat temu, więc trudno będzie znaleźć jakiekolwiek skamieniałości, z prostych dwóch powodów: 1.Wtedy życie jeszcze nie istniało. 2.Nawet gdyby istniało to stopień metamorfizacji skały przez te >3mld lat spowodowałby zatarcie wszelkich śladów życia.
@Herlrzax4 жыл бұрын
Żeby skolonizować Marsa musielibyśmy zainwestować dużo więcej pieniędzy w naukę, niż na marnowanie pieniędzy oraz na programy socjalne. Wątpię abyśmy w przeciągu 30 lat stworzyli jakąś sensowną kolonię na czerwonym globie.
@sigi2855504 жыл бұрын
Dlatego należy głosować na konferencję . Xd
@MrKam554 жыл бұрын
W 30 lat to bedzie dobrze jeśli ludzka stopa tam stanie. Jakiekolwiek stale osady dla kilkunastu ludzi z w miarę swoją produkcją zasobów to nie wczesniej jak 80 lat i to przy założeniu, że będzie większy nacisk z powodu zmian klimatu na ziemii i wyczerpywanie surowców.
@Mickey-lw8ud4 жыл бұрын
@@sigi285550 Ta palmy węglem aż po koniec świata
@sigi2855504 жыл бұрын
@@Mickey-lw8ud Ale o ssooo choodzi? Z tym węglem?;)
@grossibp4 жыл бұрын
Patrząc na to, że ludzie mają problem w czasie kwarantanny usiedzieć w domach, są opcje 5 min rozwodów, małżeństwa nie umieją żyć ze sobą... to zanim tam dolecimy w pół roku to będzie jazda bez trzmanki...
@prezesfirmy93174 жыл бұрын
Wreszcie, na nowo, zaczynasz gadac jak naukowiec.
@bzykolo19854 жыл бұрын
Lektor jak Tomasz knapik! Pozdrawiam!
@pawebargiel11364 жыл бұрын
Polecam 12-odcinkowy serial "Mars" na Netflixie. Jest o tyle ciekawie zmontowany, że składa się z dwóch linii czasowych: jedna współczesna o charakterze dokumentu (wywiady m. in. z Elonem Muskiem) i druga fabularna, która próbuje zobrazować jak w przyszłości mogłyby wyglądać podnoszone w części dokumentalnej problemy. W serialu podniesiono szeroką paletę problemów, nie tylko technicznych. Niestety, część fabularna dość patetyczna :)
@grzylen4 жыл бұрын
Coś mi mówi że na Marsa to my chcemy wrócić a nie polecieć :) tylko czy jest po co? Martwmy się o to co zrobić z Ziemią albo na Ziemi gdy zacznie się z nią dziać to co stało się z Marsem
@marcelwojciak18544 жыл бұрын
Witam, ostatnio podsłuchałem rozmowę dwóch starszych członków mojej rodziny którzy rozmawiali o tym że nieustanne wydobywanie surowców z naszej planety zmienia jej środek ciężkości. A na instagramie wyswietlił mi się post z "ciekawostką" w której przeczytalem że w Chinach było tak mocne trzęsienie ziemi że zmieniło ono pole grawitacyjne naszej planety (nie pamiętam czy na chwile czy na stałe). Po tym odinstalowałem instagrama. Oby dwie teorie są dla mnie lekko mówiąc bardzo wątpliwe. Chętnie obejrzał bym film na ten temat. Dodatkowo, jeśli nie przestaniemy wydobywać surowców to co grozi ludzkości?. Prócz aktualnych problemów z jakimi boryka się ziemia z czym jeszcze w dalekim jak i bliskim odstepie czasu przyjdze nam walczyc? Pozdrawiam serdecznie.
@amnezjahaze4 жыл бұрын
Miła odskocznia:)
@buzdygan30004 жыл бұрын
Przecież to bujda z tą paniką w stanach... miejska legenda
@cgrabowska4 жыл бұрын
Więcej! Więcej o kosmosie!!!
@Alexander-mc7jh4 жыл бұрын
Miło się pana słucha.
@Jacold4 жыл бұрын
Ta, ludzie w skafandrach na bank by chodzili tak jak teraz w maseczkach, co drugi to Voldemort (odsłonięty nos), co czwarty faceless (maseczka na brodzie lub jej brak). Chwilę główkowałem nad właściwym nazewnictwem :D
@marcelpastek50734 жыл бұрын
Fajnie. Mam pytanko. Po co ćwiczenia fizyczne na Marsie, skoro jest słabasz grawitacja i nie mamy zamiaru wracać na Zmiemię? Zanik mięśni nie przeszkadzał by skoro jest lżej coś podnieść
@bartosz69304 жыл бұрын
Spadek grawitacji jest pewno również wprost proporcjonalny do spadku masy mięśniowej (oczywiście jeżeli mamy żyć tak samo jak przedtem na ziemi) i wydaje mi się że 50% spadku masy mięśni nie byłoby najlepsze dla naszego organizmu
@magicznyrafal4 жыл бұрын
Z tego co czytałem to Mars ma lokalne pola magnetyczne, tam można by ładować pierwsze osiedla. Stworzenie pola magnetycznego które chroniłoby całego Marsa przed promieniowaniem kosmicznym teoretycznie jest dość łatwe. Na orbicie planety w odpowiedniej odległości trzeba umieścić potężny magnes. Oczywiście problemem jest jak go zbudować, jak umieścić na orbicie i jak zapewnić mu źródło energii. Ale teoretycznie wiadomo jak to zrobić.
@madzix18324 жыл бұрын
Dzięki ;D
@marcinkjcn98014 жыл бұрын
ELON MUSK. Tyle na temat Marsa z mojesj strony. Ten człowiek na pewno bierze pod uwage wszystkie te problemy a Mars nadal jest jego nr 1 Pozdrawiam
@WarflashPL4 жыл бұрын
Ja bardziej od filmu "Marsjanin", polecam serial "Mars". A jeżeli chodzi o terraformacja Marsa, to chciałbym aby przebiegała ekologicznie. Ale jest to metoda nie efektowna. Ja bym wykorzystał problemy panujące na Ziemi. I wdrożył do zmiany klimatu na innej planecie. Gdzie u nas jest to zagrożeniem dla życia. Tam już nie. Na przykład. CO2. Na ziemi powoduje podniesienie temperatury. Różnego rodzaju choroby. A nawet nadmiar śmierć. Tam może posłużyć do podniesienia temperatury i zamianę wody z lodu, na postać płynną. Nawet wypadek jaki był w Charnobyla, mógłby posłużyć do zjonizowana atmosfery. Powstania tlenu z CO2. I może nawet do wyładowań elektrycznych w primitywnej atmosferze. Za bardzo dobry przykład dałbym początki życia na Ziemi.
@mipe77554 жыл бұрын
W jaki sposób pole magnetyczne Ziemi chroni nas przed promieniowaniem jonizującym? Czy mógłby Pan to krótko wytłumaczyć?
@rafsonpodczele4 жыл бұрын
Wydaje mi się że księżyc daje więcej perspektyw na bazę i stocznie olbrzymich statków które dadzą nam szansę podboju kosmosu .
@lubomirpetrowpahuta4 жыл бұрын
Dwie kwestie. Sądzę że szybciej skolonizujemy Księżyc z racji dystansu, zasobów i możliwości utworzenia na nim skuteczniejszej "trampoliny" do skoku ku innym planetom. Druga to to że już będąc na Marsie całkiem nieźle rozgoszczeni mogą się następne pokolenia mocno zdziwić odkryciami na nim. Może nawet takimi że gdy był jeszcze podobny do Ziemi to i na nim było podobne życie. Póki nie zacznie się głębiej kopać, szerzej eksplorować to powierzchniowe badania z racji czynników dezintegrujących ślady niewiele w tej materii mogą dać.
@Mgr.abek.4 жыл бұрын
Kiedy oglądając kolejny odcinek myślisz "ten gość interesuje się już chyba wszystkim" i nagle na koniec filmiku słyszysz, że dodatkowo zajął się czytaniem książek na głos. :D
@andrzejbo14 жыл бұрын
Przyszłość kolonizacji kosmosu to technologie druku 3D. Oczywiście nie te z plastiku. Mam tu na myśli technologię druku układów elektronicznych, technologię druku szkłem, technologię druku z metalu i technologie budowlane oparte na 3D. Przełomem byłyby ogniwa słoneczne z drukarki 3D. Krzem to podstawa obwodów elektronicznych, ogniw słonecznych, ale też szkła.Druk 3D jest mało wydajny i powolny, ale kilka maszyn stworzyłoby nowe, a one schronienia i linie produkcyjne.
@andrzejkow691Күн бұрын
Aby najprosciej przystosowac Marsa --- 1. Przesunac go na orbite Ziemii. 2.....itd. Pozdrawiam entuzjastow mieszkania na Marsie. Ja zostaje na Ziemi.
@Liquidazot4 жыл бұрын
Wyślijmy na marsa polityków, jak przeżyją to znaczy ze, mogą wrócić i dalej zarządzać.
@m.w.j.m4 жыл бұрын
W przyszłości, bliskiej czy dalekiej, każdy z nas "skolonizuje" albo Niebo albo Piekło.
@Petrezen19824 жыл бұрын
Raczej to 2
@Karcer4 жыл бұрын
Albo dołek w ziemi.
@kawondraszyr12394 жыл бұрын
poznajmy naszą planetę Ziemię !!!!
@NIEZNAJOMY666DS4 жыл бұрын
Przy ujemnym przyroście naturalnym ciężko będzie to osiągnąć