Nejčastější chyby (nejen) ve sportovní výživě ❌🥦 | Fitness věda #2

  Рет қаралды 4,046

Fitness Institut

Fitness Institut

Күн бұрын

Podcast vzniká díky vaší podpoře na Herohero, kde čtete každý druhý čtvrtek náš magazín Fitness věda a kde zároveň budete mít k dispozici bonusové části podcastu. Děkujeme 💜 herohero.co/fitnessveda
👀 Existuje něco jako zpomalený metabolismus? Jak se kluci dívají na poruchy příjmu potravy a prošli si nějakou? Podařila se Jendovi superkompenzace na chlebu? Je tlačenka zdravá? Spousta zajímavých otázek i odpovědí, čeká ve skoro hodinu a půl dlouhém rozhovoru.
00:00 Intro
03:30 Kdo nechybuje o dost přichází
04:54 Jendovy chyby v kulturistice
07:28 Porucha příjmu potravy
11:20 Podjídání
13:33 Proč nejíst pod bazál?
14:50 Zpomalený metabolismus
19:00 Největší Milanova chyba
22:00 Vynechávání složek potravy
33:25 Sportovní přípravy
36:05 Dietní vs. zdravé
42:00 Sportovní výživa
47:02 Alkohol
51:40 Přejídání
59:01 Racionální výživa
01:04:20 Zkratky nefungují
01:09:20 Nesuplementovat? Chyba.
01:14:00 Superkompenzace
01:18:25 Chyby v suplementaci
A pokud se ti bude první epizoda líbit, označ nás na Instagramu @FitnessInstitut ať víme, že posloucháš 🤩
🎙️ Bonusové epizody i magazín Fitness věda najdeš tady herohero.co/fitnessveda
📲 Pravidelná dávka inspirace na instagramu: / fitnessinstitut
🎓 Vzdělávej se s námi. Rekvalifikační a jednodenní kurzy: www.fitnessinstitut.cz

Пікірлер: 17
@petrajanku8600
@petrajanku8600 Ай бұрын
V kategorii "dva fitness muži mluví" je tohle top, těším se na další díl 😊
@Bubitar
@Bubitar 2 ай бұрын
Příjemné povídání 👍. Trošku mi nesedí to rozdělení zdravá a nezdravá potravina. Za mě chci konzumovat potraviny, které tělu něco dodají, co pozitivního mi dají brambůrky? Nenašel jsem jedinou přínosnou věc, jenom samé negativa. Osobně mi to přijde, že si takto lidé snaží obhajovat to, že jí úplně zbytečné potraviny, které maximálně uspokojí jejich chutě. Dik za odpověď
@ing.milanvyvoda9854
@ing.milanvyvoda9854 2 ай бұрын
Dobrý den, v první řadě díky za komentář. Určitě souhlasím, že brambůrky nám nutriční vůbec nic nedají. Ale to zásadní je vědět, kdo se na brambůrky ptá. Ptá se na ně sportovec nebo člověk co má dostatek pohybu a jinak dobře nastavený jídelníček, který má na ně prostě jednou za čas chuť? Tak proč si je nedat 🤷🏽‍♂️. Nutričně mu sice skutečně nic nedají, ale rozhodně mu neuberou na zdraví. Ptá se na ně člověk s obezitou, nepoměrem cholesterolu, nedostatkem pohybu a obecně se špatným jídelníčkem? Tak pro něj skutečně mohu být pomyslným hřebíčkem na hlavičku ještě horšího zdraví. To byl ten hlavní point 🙂.
@jirigrepl1992
@jirigrepl1992 2 ай бұрын
@@ing.milanvyvoda9854 Já třeba chápu oba pohledy a je mi jasné, jak to Milan myslel a souhlasím s ním. Když bychom se ale bavili zdravá/nezdravá potravina, tak bych stejně třeba brambůrky prostě označil za nezdravou. Ať si je sportovec klidně dá, stejně jako třeba colu nebo popcorn a podobné. Když bych ale měl osobně vyloženě definovat zdravá/nezdravá, tak bych za zdravé označil ty, které mají nějaký výživový benefit - a ty, které nepřinesou nic pozitivního, ale mají naopak potenciál uškodil, bych za nezdravé klidně označil. Úplně jiná debata je, co je bez problémů občas do jídelníčku zařadit, to opravdu může být téměř cokoliv a záleží na kontextu - a to byla Milanova pointa.
@ing.milanvyvoda9854
@ing.milanvyvoda9854 2 ай бұрын
Souhlasím, úhlů pohledu je samozřejmě mnoho, špekulovat by se také dalo nad tím o jakých brambůrkách se právě bavíme. Nicméně ten zásadní point máme tuším všichni stejný a to je ten, že konzumace brambůrků rozhodně nedává smysl z pohledu nutriční hodnoty a pro většinu běžné populace mohou být až zdraví škodlivé. Nicméně pro někoho zase nutně být nemusí 🙂.
@jancaha6763
@jancaha6763 2 ай бұрын
Krásný den, zkusím přidat také svůj pohled. Bavíme se o zdravotní rizikovosti (odtud ten název "zdravá a nezdravá") a opravdu, jedna brambůrka pro nás má minimální zdravotní rizikovost (pokud vůbec nějakou) ve srovnání s čímkoliv jiným. Oproti tomu každodenní pytel bambůrek už tuto rizikovost má. To stejné se ale dá říct o pytli jablek, který byste každý den zkonzumoval (chápejte například 50 ks). Proto "nálepkování" zdravá a nezdravá nefunguje Míra "zdravosti a rizikovost" je vždy o množství. A možná ještě jedna paralela, vždy jde totiž o kontext. Pokud budete mít horolezce ve vysoké nadmořské výšce, který nemá v aktuální chvíli několik dní co jiného sníst, než právě ty brambůrky, může to být potravina, která pro něj bude život zachraňující, naopak pro většinu konvenční společnosti to bude potravina spíše nevhodná za standardních podmínek života (např.: kancelářský způsob života).
@petrjan9426
@petrjan9426 2 ай бұрын
Ono je to vsechno hrozně individuální. Mně nejlépe jako zdroj energie sedí bílá rýže, cítím se po ní dobře a mam dostatek energie. Naopak třeba po bramborách jsem úplně vyřízenej vzdycky a vadí mi, tak je nejím. Pro me je lepší i bílý rohlík nez brambor, samozřejmě nikdy ne v okolí tréninku, ale kdyz chci zahresit tak si ho obcas dam po kvalitni veceri uz jen tak na chuť. A jen lehké bilkoviny, doslova na hovězím a červeném mase trpím to taky nemůžu. Hlavně rýže, vejce, bilky, kuře, tvaroh na tom se citim nejlepší.
@jancaha6763
@jancaha6763 2 ай бұрын
Přesně o tom je výživa - skvěle. Individuálně instinktivní racionalita.
@petra4671
@petra4671 2 ай бұрын
Moc hezky a prijemny rozhovor :) se vsim souhlasim na stopro
@andymulle
@andymulle 2 ай бұрын
Příjemný rozhovor, který určitě obnáší věci a informace, s nimiž souhlasím 🙂Nicméně též nesouhlasím, jako většina dole v komentářích, s tím, že potraviny dělit na zdravé/nezdravé je špatně a obecně to, že vesměs "podporujete" průmyslové produkty, které opravdu NIKDO nemá potřebu jíst a neměl by. Je opravdu znát i na zdraví, zda-li tyto potraviny konzumujeme, či ne a mě pak mrzí, že lidé toto využívají právě jako obhajoby k tomu, aby opravdu nemuseli jíst kvalitní stravu, protože pak od takových odborníků slyší, že vlastně cukrovinky či smažené je v pohodě. Ne, není to v pohodě a to pro nikoho a co se týče uzenin , tak opravdu s tím částečně nesouhlasím i souhlasím. Ano - můžeme se bavit, že lze vyrobit kvalitní uzeninu, ale skrze zpracovanou potravinu už to prostě je špatně pro většinu lidí. Myslím, že u tohoto je potřeba VŽDY dávat velký zřetel na to, PRO KOHO a hlavně Z ČEHO to je vyrobené a JAK ;) A to NEZDRAVÉ MNOŽSTVÍ ... ne, s tím dovolím také nesouhlasím, protože, ačkoliv budu jíst každý den ba jen kolečko salámu, nebo hrst bramburku, tak to rozhodně VADÍ, byt to může být uplné minimum ;) Kdežto, když denně sním klidně 100g čerstvého kvalitního plnotučného BIO farmářského sýra, nebo třeba každý týden třeba i ty zmíněné vnitřnosti, pokud pochází z BIO Grass Fed zvířete, tak mi to naopak bude prospívat, než ne ;).. Jinak ale souhlasím s tím, jak jste hezky popsali ty mýty o bazálu a adaptaci metabolismu ;) - toto je často nadhodnocováno a lidé se na to hodně vymlouvají :) a následně i ta laktozová intolerance a omezování ZÁKLADNÍCH kvalitních potravin ;). Jinak ale se hezky posloucháte a určitě budu sledovat další rozhovory :) Mimochodem k tomu přejídání je to také přesně o tom, že pokud se člověk stravuje kvalitními a skutečnými potravinami a dbá naspravnou skladbu na talíři, tak se to nestává, a to ani, když se jí malo +) Sama jím přerušovaným půstem 21/3 a mám 2 velká jídla složená zakládnimi potravinami, ale ze VŠECH živin a nikdy jsem netrpěla na přejídání, ani když mám takové velké okno mezi jídly. Jím tímto způsobem už přes 5 let a musím říct, že zdravotní benefity to jenom přineslo a přináší :-)) Mohli byste další téma třeba opět zavést na jojo efekty a přibírání ;)...Zajímal by mě totiž Váš přístup a názor, protože já upřímně jsem prostě zastánce toho a budu si za tím stát,že je to BLBOST a prostě žádný jojo -efekt není a nebude a žádné zpomalení metabolismu a adaptace na to, že následně se vše ukládá do tuků, prostě NENÍ PRAVDA a za mě je to jen super argument všech, kteří prostě nedokáží redukovat stravu a pracovat s myslí. Děkuji moc za možnost :) PS:Já zase vnitřnosti MILUJI ♥ :-D a jím to každý týden a opravdu všechny (játra, ledviny, srdce, žlázy, slezina, brzlík apod...) ;)))Mnamina ale chápu a samotnou mě lidé občas nechápou, kor i proto, že jsem žena :-D ...
@fitnessinstitut6698
@fitnessinstitut6698 2 ай бұрын
Díky za obsáhlý komentář i námět na Jojo efekt. Shodou okolností je to zrovna téma, kterému se věnujeme v posledním vydání magazínu Fitness věda, najdeš ho na našem Herohero. Co si myslí o Jojo efektu studie? Rozhodně stojí za přečtení 💜
@stefaniagreganova2854
@stefaniagreganova2854 Ай бұрын
Môžu byt ludia ktorí pri chudnutí potebuju viac cukru a tuku ako bielkovín lebo im netravi bielkoviny dobre? Aky je vaš názor na toto tvrdenie?
@ing.milanvyvoda9854
@ing.milanvyvoda9854 3 күн бұрын
Dobrý den, upřímně bez toho, aby u takového člověka byla nějaká zdravotní indispozice si tuhle variantu moc nedovedu představit.
@user-gk6rr2cx3p
@user-gk6rr2cx3p 2 ай бұрын
Jen bych chlapi mozna zvazil i tema steroidu, ktere nejsou sice v kategorii strava, ale jsou doplnkem fitness a hodne toto tema rezonuje. Pro mlade by se informace z teto oblasti jiste hodily i z vedeckeho pohledu. Jen takovy napad. Jinak super prace, Milana znam osobne a mohu jeho poradenstvi doporucit.
@user-gk6rr2cx3p
@user-gk6rr2cx3p 2 ай бұрын
Jeste mne napadlo k suplementum ktere Milan zminil,tak na co je dobre se zamerit (znackove/neznackove, slozeni aj.). Padl i Kreatin…uvedl bych treba proc doporucit Creapure a v cem je jeho vyhoda.
@fitnessinstitut6698
@fitnessinstitut6698 2 ай бұрын
To je určitě téma na samostatný díl, díky za námet.
@janklinger5402
@janklinger5402 2 ай бұрын
Ten bazální metabolismus bych vysvětlil spíše takto: Je to množství energie, které tělo potřebuje pouze pro zachování základních životních funkcí, tzn. např. stav, kdy jsem v bezvědomí. I když spíme, tak už se mluví o pracovním metabolismu.
Jak hubnout bez nesmyslů? 👙 | Fitness věda #3
1:01:10
Fitness Institut
Рет қаралды 2,8 М.
Nejčastější chyby pří tréninku v posilovně 🥵 | Fitness věda #1
1:22:34
HAPPY BIRTHDAY @mozabrick 🎉 #cat #funny
00:36
SOFIADELMONSTRO
Рет қаралды 18 МЛН
Playing hide and seek with my dog 🐶
00:25
Zach King
Рет қаралды 33 МЛН
КОМПОТ В СОЛО
00:16
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 29 МЛН
O spánku v kontextu a souvislostech s MUDr. Jiřím Hrabákem.
1:18:28
Jak konečně zhubnout? Tohle video změní váš pohled na hubnutí - Jan Caha | Inspiro
52:32
Podcast Inspiro Jakuba Stejskala
Рет қаралды 10 М.
Jaký protein je vhodný k nabíraní a jaký k hubnutí?
26:54
Kulturistika.com
Рет қаралды 21 М.
Jak snídat s Ing. Hanou Stříteckou, DiS., Ph.D.
29:19
Promincz
Рет қаралды 2,2 М.
HAPPY BIRTHDAY @mozabrick 🎉 #cat #funny
00:36
SOFIADELMONSTRO
Рет қаралды 18 МЛН