Pěkné a inspirativní, i když nechápu, jak to dokážete z těch vašich x ha všechno očesat, sklidit a zpracovat (prodáváte také ovoce či produkty z něj?) a hlavně starat se, tedy alespoň sekat a odklízet, aby vše nezarostlo nálety, který nechcete a celkově bordelem. To musíte mít buďto tlupu gastarbeiterů nebo drahou těžkou techniku, ale tu si neumím v takové džungli představit.
@Ekozahrady13 жыл бұрын
Středně velký traktor Zetor Proxima na volnější louky mezi stromy na externějších hektarech (počítám s průjezdem už při výsadbě), bubnová sekačka Dakr + kosa rakouská + aku křovinořez Husquarna v intimnějších částech jedlých lesů, což jsou ale kompaktnější, tímto stylem zvládnutelné celky. Na 18ha z mých 20ha stačí traktor, 1 - 2 x ročně, což je i s kličkováním mezi stromy za tři dny hotové, zbytky se opečovávají průběžně jak je chuť a čas. Kosený porost se v častěji navštěvované zóně postupně nahrazuje půdokryvnými trvalkami. Veškeré kosení jsem doposud prováděl z 95 % sám, dá se to. Moc jiné údržby než kosení na většině plochy nedělám. Když někde něco rok nepokosím, nezblázní se to. Sklízíme a zpracováváme co zrovna chceme, rozdáváme, na kurzech se leccos využije, nesklizené přebytky nevadí, obohatí půdu. Nesměřuji k prodeji produktů ale k testování jedlých designů. Stejně tak bych mohl mít jen minipozemek, třeba jen jeden hektar, ale to bych se opravdu nudil :-).
@frantiseknovotny26743 жыл бұрын
@@Ekozahrady1 Tak většina lidí je ráda za 100m2. :) Já mám něco málo přes 5ha, ale většinou to jsou louky z bývalých polí, přičemž jen okraje nechávám zarůst či sázím jako větrolamy (buďto nálety nebo třeba kombinace oskeruše a lísky). Něco spasou koně, ale ty jsou jen dva, takže je potřeba, vzhledem k tomu, že pozemky užíváme na chození (a aby to nějak kulturně vypadalo, aby lidi neřekli :)), sekat. Mám jen kosu, křoviňák a bubnovku Agathu za 25k, ale to fakt nestačí. Nechávám si tedy většinu pozemku sekat od místního zemědělce a ten pak z toho dělá balíky. A tak mě právě udivuje, jak to děláte s tím sklízením trávy (předpokládám, že teda máte k traktoru také nějakej balíkovač?), protože ruční shrabávání více než z půl ha je masakr, pokud jak říkám, člověk nemá externí pomocnou sílu. Už jsem i uvažoval o bečících či mečících potvorách, ale zase tý práce kolem a pak to zabíjení, do toho se mi moc nechce.
@Ekozahrady13 жыл бұрын
@@frantiseknovotny2674 Za traktorem mám mulčovačku, a biomasu to rozseká a zúrodňuje půdu, nic nehrabu a dál neřeším. Pokud bych hodně chtěl, nahrabat sem tam hmotu ke stromkům jako mulč lze i tak. Balíkovač se mi nevyplatí, bubnová závěsná sekačka za traktor trčí do strany (seká vedle traktoru) a nevešel bych se mezi stromy, takže mulčovačka přímo za traktorem je pro mě ideál. Mým záměrem pro hospodaření nejsou travní porosty ale plodící i neplodící stromy všech druhů postupně na celé ploše. Zvířata nepřipadají v úvahu, vždy ožírají dřeviny a ta práce navíc s ohrazováním pastvin a péčí o ně je už moc komplikace. Hektar traktorem mezi výsadbami pokosím rychle a nic víc nedělám, zatímco zvířata vyžadují celoroční pozornost. Stačila mi drůbež. Vhodné pro toho, kdo to má obráceně chce primárně zvířata pro radost i užitek. Sekat hektary malými sekačkami nebo kosou je samozřejmě nereálné plýtvání životní energie a času. To je pak lepší mít jen těch 100m2.
@frantiseknovotny26743 жыл бұрын
@@Ekozahrady1 Jasně, jasně, to docela dává smysl. Díky za rozsáhlé odpovědi.