Co říkáte na bateriové technologie Tesly? A jak hodnotíte evoluci BMS systému za 2 roky? 👑 500+ exkluzivních příspěvků na Patreonu: bit.ly/bcnPatreon ▶ Celé video můžete shlédnout na Patreonu zde: 🔗 www.patreon.com/posts/technologie-do-105106855?Link& 🚙 Celý seriál rozboru Cybertrucku najdete zde: 🔗 www.patreon.com/collection/277004
@kefasdring61005 ай бұрын
Odborník se diví, jak laik žasne :)
@OADNV5 ай бұрын
Laik se diví, že odborníci evropského automotive ještě nepochopili, co se okolo nich vůbec děje.
@dantealigieri22685 ай бұрын
Bacinuv revolucni transformator se i tady v CR vyrabi minimalne od roku 2012 :)) a motat do toho AI to se jen tak nevidi stejne jako neumet pojmenovat primarni, sekundarni vinuti ci feritove jadro :) Ja si fakt myslim ze bys mel delat veci kterym rozumis. Treba ekonomiku kolem EV a podobne. A nezabredavat do prilis technickych veci. Jen ti to skodi.
@OADNV5 ай бұрын
Revoluční není Bačinův transformátor, ale jeho efektivní použití v automotive. Ale jinak jo, máte svých 5minut slávy …. A to je tak asi všechno :-) Pan Bačina nemusí umět pojmenovávat každou součástku, protože to není jeho profese, obor ani náplň jeho práce. To může být možná náplň vaší práce (spekuluji, nevím to)…. Jistě jste díky svým schopnostem násobně úspěšnější, než pan Bačina, tak to tak dělejte dál :-) Mimochodem, říká se: NESUĎ DRUHÉ, DOKUD NEPROŽIJEŠ DEN V JEJICH BOTÁCH …. Snad tomu rozumíte (opět spekuluji) :-)
@MartinBrada5 ай бұрын
@@OADNV S tím bych úplně nesouhlasil. Jeho práce to de facto je a prodává to jako zlato českého internetu. Jedná se o dobře míněnou radu, že pokud na něco není odborník, tak asi není úplně nejlepší nápad k takto technickému videu evidentně bez přípravy točit simultánní překlad doplněný spoustou osobních komentářů. Ty pak zákonitě budou často mimo mísu, což se přesně děje.
@OADNV5 ай бұрын
@@MartinBrada S tím zase nesouhlasím já. Jeho práce je to, co si sám určí. Nepracuje na něčí objednávku, ale sám mediální obsah tvoří a zcela správně tak jak chce on sám. Je sám sebou, na nic si nehraje. A nic jiného není v kontextu jeho záměru potřeba. Obsahem jeho činnosti není řešit kdo kdy vymyslel takový, nebo makový transformátor, to patří úplně někam jinam, ale ukazovat vývoj v čase u produktu, který si svobodně vybral. A to dělá dobře. Škoda pro evropské automobilky v tom, že to pro ně někdo nedělá stejně. Jenže kde není nadšení z obsahu, není ani nadšení z prezentace, bádání, zjišťování a td.
@MartinBrada5 ай бұрын
@@OADNV Samozřejmě, ať si to dělá, jak chce. Zde je jen konstatováno, že to vede k chybám a zavádějícím vyjádřením, což má taky své důsledky.
@OADNV5 ай бұрын
@@MartinBrada Jaké důsledky? O čem to mluvíte? Kterou zavádějící informaci s nějakými důsledky máte na mysli?
@pavelkrejci24025 ай бұрын
Planární trafo na plošňáku není nic nového, používá se běžně na vyšších frekvencích. Na nízkých se nepoužívá protože by bylo potřeba moc vrstev a buď to technicky nejde vyrobit nebo se to nevyplatí finančně.
@janwowdeleter5 ай бұрын
Zajímalo by mě, čím konkrétně nahradili ty velké kondenzátory.
@OADNV5 ай бұрын
Úplně odlišný způsob práce s proudem, místo obvodů s kondenzátory jsou tam obvody se spínacími tranzistory v různých kaskádách, z laického pohledu bych si troufl to přirovnat k systému zesilovače třídy D (říká se mu “digitální”) … Samozřejmě schéma ani jednoho modulu neznám, takže je to jen můj předpoklad. Čistě kondenzátor ničím nenahradíte, vyjma nahrazení celého obvodu zcela jinou koncepcí. Ale je to pecka teda, že nad tím tak dumají a hledají nové způsoby jak to vylepšit a zjenodušit. Jestli ještě někdo věří, že “Filipové Turkové” zachrání evropské automotive, tak je podle mého názoru regulérní blázen :-)
@Decadics5 ай бұрын
@@OADNV Ty kondy jsou tam předpokládám ze dvou důvodů. První, že na nimi dochází k velkým proudovým změnám, které tyto kondy dokážou kompenzovat a druhý, že dojde k vyhlazení vstupního napětí.
@Nasetraktory.5 ай бұрын
Planar transformer existují minimálně 20let nic nového. Já nechápu jak je možné, že v dnešní době tu celou baterku zapění takovým způsobem že recyklace je naprosto nemožná....
@HoldaVl5 ай бұрын
První fáze recyklace je hrubé rozemletí, pak hrubá separace, pak jemné mletí a sedimentace, pak chemická separace… Jestli je to do něčeho zalité je celkem šumák.
@HonzaZKladna5 ай бұрын
Tyhle baterie budou ohromný problém a to hlavně z pohledu servisu. Nikdo jinej ne nebude repasovat než Tesla a můžeme zapomenout na levnější opravárenskou alternativu. Pokud na to nebude Tesla dávat záruku alespoň 12let, nevím kdo si to jako ojetinu koupí.
@tomasbranda77145 ай бұрын
Zlatá baterie v Leafu.
@OADNV5 ай бұрын
Přemýšlím co na tom chcete servisovat? Pokud to nebude mít vadu přímo z výroby, tak to pojede jak se říká “věčně”. Už teď je to technicky konfigurováno na milion kilometrů a to jsme v technologii baterií prakticky v plenkách. Počkejte za takových 5let, to budete koukat co bude na trhu za “baterie”.
@HonzaZKladna5 ай бұрын
@@OADNV Já nechci servisovat nic, ale Tesla jo. Když odejde článek v baterii, Tesla jediné co udělá vymění kompletní baterii za repasovanou. Dle referencí na KZbin nejsou moc uživatelé z repasované baterie happy. V případě VW se dá vyměnit modul, ano není to láce vyjde to na cca 70k, pořád lepší ale modul než repasovaná baterie za cca 250k. Baterie v Tesle, alespoň co vím tak v posledním modelu TM3 jsou komplet zalité, tedy nejdou nikterak repasovat v normální dílně. Tesla dělá baterie tak aby pokud možno opravy dokázala ona a vyšachovala případné jiné servisy. Pohádky o tom že za 8 let bude baterie za 50k moc nevěřím.
@pavelblaha52435 ай бұрын
Ani tesla je nebude repasovat, když se něco podělá, vymění se za jinou a ta porouchaná půjde tak jak je celá do drtiče a k vytěžení surovin.
@posra12545 ай бұрын
Ale trend je jasný, s tlakem na spolehlivost a cenu se prostě řešení integrují a ano, má to své nevýhody, jako je třeba ten servis, ale zase trvanlivost a hmotnost budou znatelně lepší, vždy to je něco za něco.
@radovansemansky46185 ай бұрын
tak ako ostatne komenty, presne tak planarny trafak - stym som navrhoval zariadenia pred 10 rokmy a vobec neviem ako dlho predomov to bolo vymyslene, takze planarny trafak nieje ziadna novinka. Samozrejem to ze to pouzila Tesla ma vela plusov, ale takisto i vela minusov voci tej doske z pred 2 rokov. Ala osobne som i tak fascinovany tym co dosiahli a fanadim im. A na zaver, tako ako Galilea(tusim to bol, ze?) upalili za "a predsa sa toci" tak teraz upalite mna. "a predsa EV horia" :-))))) Dobre uklidnete sa, sak to sa vyriesi a vyladi, sme na zacatku .
@OADNV5 ай бұрын
Hele ty Galileo, a co nehoří? :-) Najdeš něco v celém Vesmíru, co fakt nehoří? :-)
@jurajglosik92255 ай бұрын
Baterie nehoria. Ani naftu zapalkou nezapalime. Benzin uz je riadna horlavina. To vie kazdy rozumny clovek. Materialy baterii nie su horlave. Problem je len v ich vysoko koncentrovanej energii pri istom vnutornom (prejav zle vyrobeneho clanoku), alebo aj vonkajsom poskodeni baterie (nehoda...) s vykonom minimalne 10 nasobne prevysujucej napr. bezny zvaraci prud. Energia ktora nez sa stihne vybit, ci odpojit napr. v skrate dokaze bez problemov rozpalovat a tavit aj 4mm hrube plechy. Cize vsetko horlave na blizku vzplanie, aj vdaka rozhavenemu ochrannemu skeletu baterie. Kazde auto je zo znacnej casti aj z horlavych materialov, pripoziari za par minut moze byt z auta vrak. Hasici vedia dost ako problematicke moze byt uhasit uz zapalene EV a ako narocne je likvidovat ohen zo zdroja vykonnej energie v zapuzdrenej baterii, hlavne ked sa vnutorne tisice clankov postupne prejavuju, nez sa uplne odizoluju a ich energia znizi na bezpecne minimum. Baterie do EVs su dobre vymyslene aj bezpecnostne prvky, no nic nie je az tak dokonale, aby to bolo az na 100% bezpecne.
@radovansemansky46185 ай бұрын
@@jurajglosik9225 v pohode hosi, to je sarkazmus. Ja som ten posledny co by odsudzoval EV , ja som vravel este 5rokov nez Tesla EV roomster vznikal, ze spalovaci motor sa nema vyrabat aspon 50 rokov. Sice s baterkama mam problem, ale JEDNOZNACNE tam musi byt elektromotor. Ale som technik, tak viem ze sa to vyladi, a "Predsa sa toci!!" :-)
@petrjanous1855 ай бұрын
Kondenzátorů se chceš zbavit hlavně proto, že vysychají a jsou tak nejporuchovější součástkou v elektronice
@ondrej.bacina5 ай бұрын
Super díky za doplnění
@jurajglosik92255 ай бұрын
Kondenzatory su prevazne problemove pre ich poddimenzovanie. Casto sa stretavame s novymi vyrobkami kde su kondenzatory na to same napatie tak ako kedysi, ale tie nove su uz vyrazne mansie, tym pre tensie dielektrikum aj nachylnejsie na prieraz. Mame kopu starych zariadeni beziacich skoro 40 rokov, kde su este poctive a odolne kondenzatory a tie vobec ani po tolkych rokoch "nevysychaju". Nove zariadenia a ich kondenzatory sa nam kazili nespocetne krat. Nastastie na opravu to bolo jednoduche a lacne vymenit vadny kondenzator za silnejsi = na vyssie napatie a fungujeme znovu dalej. Toto vsetko je dan za modernu miniaturizaciu a zaroven za zvysovanie vykonu.... Hlavne ze mnohi basnia ako su kondenzatory poruchove... preto treba menit technologiu. Ano technologiu treba menit, ale s rozumom. Mnohe stare osvedcene jednoduche veci su casto spolahlivejsie a lacnejsie na servis ako tie nove. Vyrobcovia casto setria a instaluju kondenzatory na limite ich moznosti a preto su tak poruchove. Kondenzator ani cievku a ich vlastnosti nejde vzdy len tak nahradit inym principom. Vyrobca nepotrebuje predat vyrobok so zivotnostou 20+ rokov, pretoze by plynule netocil biznis.
@ondrej.bacina5 ай бұрын
@@jurajglosik9225 No tak on zase zákazník koupí co je levnější na pořízení bez dívání se na TCO tak je to tak nějak "ruku v ruce" jak se říká :) Prostě firmy jsou nucené zlevňovat a nejednodušší je pro ně snižováním kvality. Jediná Tesla co zatím vidím dělá zlevňování SPOLEČNĚ s navyšováním kvality, což je až neuvěřitelné. Často je to ale na úkor uživatelského konfortu (absence páček) ale to je v kategorii APPLE iPhone bez tlačítek vs BlackBerry :)
@fbcfbc40615 ай бұрын
Otázka jak je rentabilni na měď civku vyleptat než ji namotat bez ztrát....jako vysekat barák z jedné cihly...
@xPaRi5 ай бұрын
Tišťák se stejně leptá, tak to vyjde nastejno. Navíc nepotřebujete vyrábět kostřičky, cívky motat, prolévat lakem, osazovat, pájet... Prostě Elonova klasika: Co tam není, to se nepodělá.
@filipes10245 ай бұрын
A co myslíte, že se stane s tou odleptanou mědí? Myslíte, že jí jen tak vyleju do řeky, nebo že se zrecykluje. 😉
@fbcfbc40615 ай бұрын
@@filipes1024 Tak vyleptat, recyklovat a znovu nanést na kuprexit, to by byla ta nejhorší varianta (ekologie a energie) . Ale jestli je to desítky let stará technologie tak divně že se zatím nechytila.
@mojetesla4 ай бұрын
dost dobrý elektronický video..
@insidr55525 ай бұрын
Ta cívka na PCB, Tak to je asi komplet neopravitelný než výměna desky😂
@OADNV5 ай бұрын
Dovoluji si tvrdit, že výměna kus za kus bude levnější, než “oprava” původní verze s tradičními transformátory :-) Pro představu zkuste si někde nechat převinout miniaturní transformátor :-) Ale občanku u toho raději neukazujte, mohli by na vás zavolat bílé vrány z nejbližšího blázince :-)
@vov202vov5 ай бұрын
Ta cívka je na samostaném PCB v tom modulu.
@vladkoky2785 ай бұрын
Cim zlozitejsia konstrukcia tym viac problemov,problem su spinave suroviny preto sa kazia den po zaruke baterky aj el,obvody,El auta nie su problem len vy co ich mate nechapete ze problem je nabijanie aj by mal kazdy elauto,na to by cechy museli mat 15 jadrovych elekrarni aby to utiahli,a nove rozvody elektriny to je problem,a to vam technici vravia uz roky,lepene spoje trafa kondiky atd,nemozes recyklovat,aka uspora materialov?stare kondiky trafa sa recykluju odmotas med a navinies znovu ,zem nema mekonecne mnozstvo surovin,toto zabije technicku civilizaciu,
@martinsmolka5 ай бұрын
🤣🤣🤣🤣🤣
@xPaRi5 ай бұрын
Místo halucinování o 15 jaderných elektrárnách jste si měl vzít do ruky kalkulačku. Čísla, která budete potřebovat jsou: průměry ročního nájezdu, počet vozidel a průměrná kilometrová spotřeba.... no, ale to udělali povolanější, takže shrnutí: Pokud by všechna auta byla elektrická, tak je to 1.12 Temelínů. Taková situace nastane nejdřív za 20 let, pokud se od teď neprodá jediné auto se spalovacím motorem. Takže: Hoďte se do klidu 😎
@xPaRi5 ай бұрын
Ještě doplním: V České republice jsme loni vyrobili necelých 84 TWh elektrické energie (čistá výroba 78 TWh), přes 5 milionů elektromobilů by tedy znamenalo 19 % veškeré české výroby elektřiny. Naše spotřeba byla přes 58 TWh, energetická bilance vývozu a dovozu elektřiny je pak 12,5 TWh pro vývoz. Vyvezeme ročně tolik elektřiny, kolik by stačilo na napájení přibližně 4,2 milionu elektromobilů.
@vladkoky2785 ай бұрын
@@xPaRi jasné zase ďalší čo nepochopil rozdiel medzi ,mužstvom vyrobenej energie a problémom sieťových prepojení ktoré by to nevydržali chod sa ucit na technické školy potom pochopíš rozdiely
@vladkoky2785 ай бұрын
@@xPaRi aj ty sa choď najprv učiť na technicke školy kde pochopíš rozdiel medzi výrobou spotrebou a sietovym prepojením .