Chyba pierwszy raz czuję lekkie podniecenie na samą myśl w któą stronę seria tych wykładów może pójść. I do tego dr Mariusz Gogól jako prowadzący. Czekam z niecierpliwością :-)
@Ijon_T_jr9 ай бұрын
Świetnie się zapowiada - konkretnie i inspirująco. Dziękuję.
@annmaks949 ай бұрын
Twierdzenie, że tworzenie się cyst na jajnikach jest bezproblemowe powoduje we mnie wewnętrzny bunt. Kobiety zmagają się z PCOS przez lata i wpływa to na nie w wielkim stopniu. Tworzenie się cyst ma wpływ na gospodarkę hormonalną, trudności z zajściem w ciążę, nie mówiąc już o bólu jeśli taka torbiel pęka. Ignorowaliśmy zdrowie kobiet za długo, może już wystarczy.
@piojak47829 ай бұрын
w której minucie pada takie stwierdzenie?
@blisky57 ай бұрын
No przecież prowadzący powiedział że cysty na jajnikach mogą powodować problemy choć na ogół nie powodują. Poza tym może czas przestać używać populistycznych i manipulacyjnych stwierdzeń że znowu kobiety są szczególnie poszkodowane z racji tego że są kobietami gdy w rzeczywistości zdrowie kobiet jest i zazwyczaj było ważniejsze od zdrowia mężczyzn.
@domw5859 ай бұрын
Mega interesujący temat
@dorotastapor10259 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał 😊
@1TimTheEnchanter19 ай бұрын
Czy wstrzyknięcie, albo polanie kogoś kaspazami zamieniło by go w martwą pulpę?
@gregorius7909 ай бұрын
👍
@piojak47829 ай бұрын
Za Je Bi Ste 1) jak zrobili materiał z 13:07 ?
@anon_249 ай бұрын
Podziękowania dla Piotra ścieżkę dźwiękową. Majstersztyk, dodaje do klimatu.
@marekmareckionline84939 ай бұрын
a czy z tym, że co siedem lat wymienia się w naszym ciele wszystko, tzn. komórki, to jest mit, czy może ziarenko prawdy?
@qj0n9 ай бұрын
to jest pewna estymacja średniej, ale tak na prawdę jest bardzo dużo zmiennych i równie dobrze można powiedzieć np. 10 lat No i jeśli już to te 7 lat to średni czas, co ile wymieniana jest komórka. Ale np. neurony żyją przez całe życie człowieka, a komórki mięśni lub tkanki tłuszczowej - kilkadziesiąt lat. Więc na pewno nie można powiedzieć, że po 7 latach wymienione są wszystkie
@piotrstandarddeviation69349 ай бұрын
Umieramy każdego dnia. Problem jest taki , kiedy zdamy sobie z tego sprawę i chcemy jakoś dalej żyć a kiedy tylko czekamy na śmierć. To przyjdzie tak czy tak a póki co: kzbin.info/www/bejne/hoSmZYeZga-Zd8k
@kaerpegie9 ай бұрын
Świetny materiał, jedyne do czego się przyczepie- 30 bilionów to 30 i 12 dodatkowych zer, nie 11 : )
@LukasTorquemada9 ай бұрын
Spodziewałem się czegoś ciekawszego tbh.
@wuhazet9 ай бұрын
Nie żebym się czepiał, ale według podanych danych i obliczeń wychodzi na to, że człowiek średnio raz na 100 dni wymienia w swoim organizmie wszystkie komórki, co oczywiście nie jest prawdą, gdyż całkowita wymiana komórek w organizmie człowieka następuje średnio raz na 7 lat. Przy okazji 1:42 30 bilionów to nie jest 30 i dodatkowych 11 zer, tylko 30 i dodatkowo 12 zer...😢 Bardzo lubiłem kanał Copernicus za merytoryczność przekazywanych treści, ale jak tak dalej pójdzie, to sądzę, że bardzo szybko się to zmieni. Poprawcie się...🤔
@qj0n9 ай бұрын
Szybki google mówi, że dokładnie takie liczby podaje Scientific American - 1%komórek wymienianych dziennie Nie oznacza to jednak, że średni czas życia komórki to nie może być 7 lat, albo inaczej - zależy jaka średnia. Bo jeśli masz zbiór dwóch komórek, jedna wymieniana co dziennie, a druga co rok to dziennie wymieniasz ok 50% komórek, a średni czas życia to albo ok dnia (jeśli liczysz średnią po całej rocznej populacji)albo pół roku, jeśli liczysz po populacji jednoczenie żyjącej Komórki nabłonka układu pokarmowego wymieniają się co tydzień, więc wyrabiają normę za np. Komórki mięśniowe, które mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat czy neuron który żyje tak długo jak człowiek Dlatego nie ma sprzeczności między wymianą codziennie 1% komórek, a średnią długością życia komórki jako 7 lat (liczone po populacji komórek żyjącej jednocześnie)
@TheLikebrainiac9 ай бұрын
Bilion to 10^12 czyli 3 biliony to faktycznie 30 i 11 dodatkowych zer. Chyba jednak 2:0 dla Copernicus.
@Ijon_T_jr9 ай бұрын
@@TheLikebrainiac Ale jest mowa o 30 bilionach, a nie 3 bilionach. Jednak 1:1.