Nowa msza - rady praktyczne

  Рет қаралды 18,339

Szkoły Akwinaty

Szkoły Akwinaty

Күн бұрын

Пікірлер
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
Polecam moje materiały o reformie liturgicznej: Nowa msza a modernizm: kzbin.info/www/bejne/q6DcnaJrpsx0f7M​ Rozwój czy dewastacja: kzbin.info/www/bejne/bmK8cpZugpyJnLM​ Czy nowa msza to największa katastrofa w historii Kościoła: kzbin.info/www/bejne/eJSyaIuJq56qoc0​ Czy ustanowienie rytu jest nieomylne: kzbin.info/www/bejne/iJSopGh9irZ4qM0​ Oraz całą playlistę na ten temat: kzbin.info/aero/PLX...
@dominikb.6746
@dominikb.6746 3 жыл бұрын
Pewnie to do mnie bezpośrednio :) Deo gratias Don Professor Simone, rozumiem ksiedza bol i przekaz, niemniej jak wspomnialem słabo kochajacym i wierzacym i Msza Św. Trydencka nie pomoze, chociaz warto o nia dbac, bo nie wiadomo co to będzie po tej kolejnej reformie, o to sam się martwię.
@annakaczmarczyk9574
@annakaczmarczyk9574 3 жыл бұрын
Deo gratias💞🕊💞
@krzysztofzielinski3030
@krzysztofzielinski3030 3 жыл бұрын
To gdzie i na co się nawróciłem po natręctwach demonicznych? Dla mnie te stwierdzenia są skandaliczne. Ja rozumiem o czym mowa bo mi to też nie odpowiada że zanika Sacrum, ale czy Bóg mimo to nie zsyła już Łask, sakramenty są nieważne?
@krzysztofgowacki5911
@krzysztofgowacki5911 3 жыл бұрын
Głównym elementem Liturgii jest kult wewnętrzny Jednokowoż pierwiastkiem głównym kultu Bożego musi być pierwiastek wewnętrzny. Trzeba bowiem stale żyć z Chrystusem, całkowicie się Jemu oddać, aby w Nim, z Nim i przez Niego oddawać chwałę Ojcu Niebieskiemu. Liturgia zaś święta wymaga, aby te dwa pierwiastki, zewnętrzny i wewnętrzny, ściśle były ze sobą zespolone. Ona sama, ilekroć przepisuje wykonanie jakiegoś zewnętrznego aktu kultu, nie ustaje stale tego polecać. Na przykład, gdy chodzi o post, w tych słowach nas zachęca: "aby, co przestrzeganiem naszym (postu) wyznaje się na zewnątrz, wywierało skutek wewnątrz"(28). Jeżeli dzieje się przeciwnie i inaczej, w takim razie religia staje się niewątpliwie pustym obrzędem i próżną formą. Wiadomo wam, Czcigodni Bracia, że Boski nasz Mistrz uznał za niegodnych świątyni i kazał wypędzić z niej tych, którzy mniemają, iż Bogu cześć oddadzą samym dobrym i sharmonizowanym śpiewem, lub teatralnymi gestami, wyobrażając sobie, iż tak najlepiej zabezpieczą sobie wieczne zbawienie, choćby bez doszczętnego wyplenienia z swych dusz zastarzałych wad(29). Kościół więc pragnie gorąco, by wszyscy w tym celu rzucali się do nóg Zbawiciela, aby wyznawać Mu swe uwielbienie i swoją miłość; pragnie, by rzesze za przykładem chłopiąt, które z radosnym śpiewem zabiegały Chrystusowi, wjeżdżającemu do Jerozolimy, śpiewały hymny i Króla Królów, Stwórcę Najwyższego wszelkich darów, czciły pieśnią chwały i dziękczynieniem; pragnie, by usta rzesz wypowiadały modlitwy, już to błagalne, już to radosne i dziękczynne, aby pokolenia doświadczały przez niego skutków Jego miłosierdzia i Jego potęgi. Jak Apostołowie na brzegach jeziora Tyberiadzkiego - lub też by jako Piotr na górze Tabor, porwani światłem uszczęśliwiającej kontemplacji i wiedzeni natchnieniem, zdali całkowicie siebie i wszystko swoje na wiekuistego Boga. Całkowicie więc błądzą i odbiegają od prawdziwego i czystego pojęcia oraz nauki świętej liturgii ci, którzy uważają ją za zewnętrzną jedynie i pod zmysły podpadającą część bożego kultu, lub za jakiś ozdobny aparat ceremonii. Nie mniej mylą się ci, którzy ją pojmują jedynie jako zbiór praw i przepisów, którymi Hierarchia kościelna ustala urządzenie i porządek świętych obrzędów. Wszyscy więc powinni wiedzieć, że nie można uczcić godnie Boga, jeżeli myśl i wola nie wznosi się ku zdobywaniu doskonałości życia, i niech pojmą, że kult oddawany Bogu przez Kościół w zjednoczeniu z Jego Boską Głową, jest w najwyższym stopniu skuteczny dla osiągnięcia świętości
@bartomiejlechicki9442
@bartomiejlechicki9442 3 жыл бұрын
@@krzysztofzielinski3030 Bóg jest i działa w novo też,lecz jest to trudna droga.Ja się nawrócilem,kilka lat temu i wiem,że BÓG,sakramenty mają moc.Ale należy pamiętać,że to od nas zależy,na co się kierujemy,czy chcemy pozostać w bliskości z BOGIEM.To gorliwość i prawda,która jest dla nas wzorem,przez naśladownictwo Jezusa Chrystusa,daje nam mądrość Ducha,ćwiczymy się w cnotach Dusza dostrzega szybko zagrożenia i szuka ratunku.Wiecej nic nie napiszę,bo to jest wystarczające..Msza trydencka była tego,czego szukała moja dusza.Byłem do niej przygotowywany przez niebo,lata wcześniej,otrzymując łaskę poznawania łaciny,modlitw..nie wiedząc jeszcze,dlaczego to czynię i gdzie mnie to zaprowadzi.Oczywiście tkzw "zbiegi okoliczności"doprowadziły mnie do mszy trydenckiej.Różnica jest ogromna,wtedy zrozumiesz..Pozdrawiam i błogosławię Cię.Veni Sancte Spiritus!
@annakaczmarczyk9574
@annakaczmarczyk9574 3 жыл бұрын
Bóg zapłać.🕊 To szczera prawda, że NOM spłyca naszą wiarę, zauważyłam to po sobie i własnej rodzinie. Z upływem lat dawało się zauważyć, że Msze św. w kościele posoborowym coraz bardziej odbiegają od sacrum, że coraz bardziej przypominają spotkania na zebraniach religijnych, owszem okraszonych modlitwą, ale bez głębi przeżywania i odczuwania bliskości z Bogiem. Księża stali się mniej wymagający, ich homilie coraz częściej stawały się coraz płytsze, bez przekazu jakiejkolwiek treści poruszającej do głębi sumienia ludzkie. Biedne nasze dzieci i wnuki. Przed "pandemią" nie miałam pojęcia, że Msze święte rytu rzymskiego nadal są gdzieś odprawiane, sądziłam, że już na zawsze zostanie z nami NOM. Czasami półuśmiechem dawało mi się odczuć, również ze strony bliskich, że zbytnio przesadzam, że skoro coś mnie boli, to mogę siedzieć a nie stać podczas czytania Ewangelii, lub siedzieć podczas Podniesienia. Z powodu mojego uporu, mimo odczuwanego bólu, w kręgu bliskich nadano mi przydomek "Marianka". Dopiero przez ograniczenia związane z koronawirusem, poszukując Mszy św. w internecie, ku mojej radości odkryłam, że Msze św. trydenckie nadal są sprawowane. Niestety od przeszło 30 lat mieszkam w Niemczech i osobiste uczestnictwo w mszach trydenckich mam bardzo ograniczone, prawie niemożliwe. Jednak nic już mnie nie skłoni, żeby kiedykolwiek uczestniczyć w teatrzyku modlitewnym, jaki to odprawiany jest na NOM, a wnuki do I Komunii Świętej przystąpili bez wymogu znajomości 😢Przykazań Bożych i podstaw katechizmu katolickiego, nawet bez nauki i przygotowania ich do Sakramentu Pokuty, który jest podstawą do przystąpienia do Komunii Świętej!🙈🤦‍♀️ Widząc, co się teraz w Polsce dzieje, mam prawo przypuszczać, że wkrótce tak też będzie wyglądało w niedalekiej przyszłości i u was przygotowanie pierwszokomunijnych dzieci. W Niemczech też się zaczęło od Komunii św. na stojąco i do ręki, a polscy kapłani posoborowi naśladują Niemców, zarówno jak i politycy.
@STSo3
@STSo3 3 жыл бұрын
Szczęść Boże. W Niemczech, wbrew pozorom, jest miejscami więcej Mszy tradycyjnych niż w Polsce. Jest Pani pewna, że w pobliżu Pani miejsca zamieszkania nie ma żadnej tradycyjnej Mszy (choćby i raz na miesiąc)?
@annakaczmarczyk9574
@annakaczmarczyk9574 3 жыл бұрын
@@STSo3 Najbliższa jest ponoć o przeszło 54 km oddalona od mojego miejsca zamieszkania. Próbuję nawiązać z nimi kontakt. Jeśli nadal jest tam sprawowana Msza Trydencka, może uda mi się zorganizować dojazd. Nie jestem już taka młoda, a nie chciałabym odchodzić z tego świata bez ważnych Sakramentów Świętych. Nigdy nie wiadomo, jakie restrykcje wpadną Franciszkowi do głowy. Nadchodzi czas spotkań modlitewnych w podziemiu😢jak za czasów pierwszych chrześcijan. Szczęść Boże💞🕊💞
@iwangrozny8258
@iwangrozny8258 7 ай бұрын
Nic dodać, nic ująć. Jestem w tej samej sytuacji.
@iwangrozny8258
@iwangrozny8258 7 ай бұрын
​@@annakaczmarczyk9574święta prawda.
@kertoip80
@kertoip80 3 жыл бұрын
Bóg zapłać Księdzu za naukę i materiały. Ta skromna FALA, z łaską Bożą, wywoła potężne TSUNAMI i zatrzęsie w posadach modernistycznym NOM.
@TEAMNATURALpro
@TEAMNATURALpro 3 жыл бұрын
Laudetur Iesus Christus, *To co mówi w filmie x. Bańka jest ciężkim materiałem do przepracowania* , bardzo ciężkim... Tym bardziej ciężkim, jeśli ktoś próbował ze wszystkich swoich sił odnaleźć się w różnych formach posoborowej liturgii i dokładał wszelkich starań by w dobrej wierze wchodzić głębiej w różne wspólnoty propagujące tzw. "nową ewangelizację". Ja dziękuję Panu Bogu, że w moim przypadku, przez zaniedbania na polu wspólnotowym łatwiej mi było otworzyć oczy i spojrzeć krytycznie na to, gdzie jesteśmy jako Kościół. Rozumiem pobożnych katolików przywiązanych do swoich parafii, wspólnot, lokalnych kapłanów... Nie mniej jednak, jeśli kieruje nami przywiązanie, przyzwyczajenie i tzw. "święty spokój", to nie jest dobrze prawda? Wówczas ma się takich ludzi jak x. Bańka ze "mącicieli", kogoś kto przychodzi i zakłóca nasz ustalony już porządek funkcjonowania. Logicznym jest że aby zachować swój "święty spokój" w takiej sytuacji należy zdyskredytować takiego "mąciciela" i po tym można już powrócić do swojego porządku. Tylko tu się jawi pewien problem... Im więcej zaczyna się szukać kontrargumentów do nauk i postaw kapłanów FSSPX tym bardziej zaczyna się rozumieć jak bardzo zbłądziliśmy jako katolicy. Nie ukrywam, że próbowałem... Ale w miarę mojego zaangażowania zaczęło mnie uderzać, że na pewnym etapie po prostu walczę z prawdą. Walczę z prawdą tylko po to by udowodnić, że "moje zdanie i moje przywiązanie" będzie na wierzchu. To mi najbardziej dało do myślenia i spowodowało, że *jestem winny FSSPX szczere przeprosiny* oraz podziękowania. Zrozumiałem, swoje błędy. Podsumowując, dla człowieka przywiązanego do swojego komfortu, do swojej wspólnoty, czy chociażby do gitary strunowej, ciężko jest uwierzyć aby tak radykalne stanowisko jakie prezentuje x. Bańka jest prawdziwe, wydaje się wręcz niemożliwym aby po obejrzeniu tego filmu ktoś kto jest związany z nowym porządkiem Najświętszej Ofiary potrafił wchłonąć każde słowo i momentalnie zmienić zdanie... Ale... To nie zmienia faktu, że ksiądz Szymon mówi prawdę. Nie zmienia to faktu, że jako Kościół zostaliśmy okaleczeni albo w najlepszym przypadku okradzeni przez błędne rozeznania hierarchii, a czasem przez jej jawnie szkodliwe intrygi. Nie zmienia to faktu, że nieznajomość faktów działa na naszą niekorzyść. Dlatego... Trzeba poznawać fakty. Aby pierwszy raz w temacie Novus Ordo Missae przetrzeć oczy ze zdziwnia polecam zacząć od "ciekowstek" i poznać historię jej głównego "inżyniera" abp. Annibale Buginniego. To na pewno zrodzi kolejne pytania i wątpliwości... Ja przyznaję otwarcie, że przez szukanie odpowiedzi zacząłem się budzić i wzrastać w wierze, nie widzę podstaw by ktokolwiek, kto to czyta nie mógł powtórzyć takiej drogi. Wystarczy wziąć się do pracy i wertowania kart naszej katolickiej historii.
@wyskokowy
@wyskokowy 3 жыл бұрын
Mario, swoją postawą na wielu polach, umacniasz mnie w tym, że warto być po "jasnej stronie" i nie chować głowy w piasek. Dziękuję ci za to.
@bernadettesalkowska5894
@bernadettesalkowska5894 3 жыл бұрын
Od kilku miesięcy uczestniczę w Mszy Świętej Trydenckiej sprawowanej co tydzień w moim mieście. Ostatnie Triduum Paschalne przeżyłam w kaplicy FSSPX poza miejscem mojego zamieszkania i było to dla mnie wielkie przeżycie duchowe. Codziennie jestem jednak NOM, bo nie chcę pozostać bez Komunii Świętej. Doświadczam rozdarcia idąc do kościoła w dni powszednie, ale idę, bo nie wyobrażam sobie wyrzec się przyjęcia Pana Jezusa. On w dalszym ciągu, choć bardziej umęczony, przychodzi w trakcie NOM. Jeśli On tam przychodzi, a ja nie mam możliwości być na Mszy Trydenckiej, to powinnam także przyjść do Niego i widząc jak cierpi, chociaż spróbować Mu wynagradzać to cierpienie i nie zostawić samego. Z ogromnym szacunkiem i sympatią podchodzę do FSSPX, ale myślę, że czym innym jest domagać się, by Msza Święta Trydencka stawała się ogólnie znana, dostępna, promowana i przywracana, a czym innym przekonywać, że skoro nie wszędzie jest dostępna, należy oczekiwać, by ludzie nie uczęszczali na NOM i tym samym pozbawili się Komunii Świętej. Kto nie spożywa Ciała Pana, nie ma Jego życia w sobie. Jego Ciało i Krew są obecne podczas Konsekracji w NOM, a dla ogromnej większości ludzi tylko NOM jest dostępne. Świeccy nie są odpowiedzialni za to, że nie mają dostępu do Mszy Trydenckiej i nie mogą dla dobra własnej duszy pozwolić sobie, by 'dla zasady' i w geście protestu pozbawić się przyjmowania Ciała Pańskiego. Rozumiem argumentację FSSPX i nieprzejednane stanowisko jego księży w tym, że nie chcą odprawiać NOM. Zupełnie się z tym zgadzam i popieram. Czym innym jest jednak bycie kapłanem FSSPX z codziennym i nieograniczonym dostępem do Mszy Świętej Trydenckiej, a czym innym osobą świecką, skazaną na to, do czego ma realny dostęp. Księża FSSPX zawsze odprawiają Mszę Świętą Wszechczasów i karmią się codziennie u stołu Pana. My nie mamy takiego przywileju, ani wyboru i zmuszeni jesteśmy karmić się Ciałem Pańskim tam, gdzie jest Ono nam dawane.
@grzegorzrybacki
@grzegorzrybacki 3 жыл бұрын
Wg mnie te tezy x. Bańki są nakierunkowane na rozrost środowiska tradycji katolickiej - bo, dopóki traktujemy wybór Mszy trydenckiej jako kwestię preferencji, dopóty niewiele się zmieni. Dopiero ostry radykalizm "Msza w starym rycie albo żadna" owocuje znacznymi liczbami. Wiem, że moja ocena jest siłą rzeczy oskarżeniem bractwa o sekciarstwo, a oni sami mówią, że to wszystko z troski o Salus animarum - zbawienie dusz. W swoim sumieniu, jako ta dusza, nie zgadzam się z tym, że bycie na Mszy wg NOM i przyjęcie tam Komunii świętej jest gorsze w skutkach dla duszy niż bycie na Mszy trydenckiej online i przyjęcie Komunii duchowej.
@bernadettesalkowska5894
@bernadettesalkowska5894 2 жыл бұрын
@@grzegorzrybacki Tezy, o których Pan mówi to nie są tezy ks. Bańki, tylko całego FSSPX. I ja się zgadzam z nimi w odniesieniu do księży z Bractwa z powodów, które podałam wyżej. Całej reszty katolików nie stać na taki luksusowy radykalizm , ponieważ oznaczałoby to pozbawienie się w ogóle wszystkich Sakramentów, w wielu przypadkach na całe życie. Bractwo nie ma kaplic we wszystkich miastach i miasteczkach Polski, a nie wszyscy Polacy mają własny środek lokomocji lub.nie mogą sobie pozwolić na transport publiczny. Wnioski są oczywiste. Myślę, że zamiast mówić świeckim wiernym, że nie powinni chodzić w ogóle na NOM, FSSPX powinno ich uczulac, by traktowali NOM jak Ryt dopuszczalny (tolerowany) jedynie ze względu na ekstremalnosc warunków w jakich żyjemy. Mszę Św odprawiano w przeszlosci w obozach koncentracyjnych i gulagach, po lasach i piwnicach, z naczyniami liturgicznym wykonanymi z puszek po konserwach, bez ornatow i bez obecności Tabernakulum. Fakt, ze wciaz w jez.lacinskim i Rycie Rzymskim, ale jednak w sposob dostosowany do ekstremalnych sytuacji. Ważne było posilenie się Ciałem Pańskim i danie Go duszom. Teraz, od SW II tez mamy sytuację ekstremalna, bo sprotestantyzowano cały Kościół. Ale nie zniszczono, mimo całej trywializujacej duchowość otoczki, ważności Sakramentów. Dopóki są ważne, ci którzy nie mają dostępu do Rytu Rzymskiego, nie mogą sobie pozwolić ze względu na swoją duszę, na zaniechanie uczęszczania, z koniecznosci, na NOM. Zgadzam się zupełnie z Panem, że nie jest lepszym obejrzenie Mszy Św. w Rycie Rzymskim online niż uczęszczanie na NOM I przyjmowanie tam Komunii Św. Ale nie pójdę aż tak daleko w krytyce FSSPX, żeby przypisywać im sekciarstwo, pozyskiwanie wiernych metoda presji i orientację na zwiększenie frekwencji w swoich kaplicach. Z tego, co wiem Bractwo nie musi martwić się o frekwencję, ludzie sami ich znajdują i będzie tych ludzi coraz więcej. A jeśli chodzi o presję, to myślę, że już niedługo da ona o sobie znać, ale z innej strony. Jeśli Watykan zmieni słowa Konsekracji w NOM, wielu wiernych, uczęszczających na NOM z braku wyboru, nie będzie już miało innego wyjścia, tylko rzeczywiście oglądać Mszę Św. w Rycie Rzymskim online lub mówić w domu Różaniec. Ja będę jednym z nich. Pozdrawiam. 😇
@grzegorzrybacki
@grzegorzrybacki 2 жыл бұрын
@@bernadettesalkowska5894 dziękuję za Pani słowa - zgadzam się z Pani oceną. A samo FSSPX szanuję, uważam, że zrobiło do tej pory kawał dobrej roboty - i będę się modlił dlań o dary Ducha Świętego, by nauczali mądrze, tak jak to będzie najlepsze dla zbawienia dusz. W mojej ocenie sama świadomość zagrożeń, które w porównaniu ze starym rytem może nieść ze sobą nowy, pomaga ustrzec się przed tymi zagrożeniami. Wiadomo, że to rozwiązanie kryzysowe, no ale u mnie działa. Im większą mam znajomość rytu trydenckiego, tym bardziej świadomie uczestniczę w nowej Mszy, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej pamiętając, czym Msza ma być dla mnie jako wiernego. Myślę, że w ostatnich miesiącach największą reklamę Mszy trydenckiej napędził sam Watykan - i mam nadzieję, że na dłuższą metę może to być paradoksalnie większy przyczynek do powrotu Mszy trydenckiej niż nawet samo Summorum Pontificum.
@annanowak3307
@annanowak3307 3 жыл бұрын
Bóg zapłać
@katarzynakoral6293
@katarzynakoral6293 3 жыл бұрын
Bóg zapłać za te słowa odwagi Kroluj nam Chryste
@julittacioch3235
@julittacioch3235 3 жыл бұрын
Jest dokładnie tak, jak mówi ks. Szymon. Przecież z Mszą Św. powiązana jest doktryna katolicka i duchowość. To widać gołym okiem, jakie owoce wydało posoborowie !
@annakubica7935
@annakubica7935 3 жыл бұрын
Bóg zapłać!! Nawet zobaczyłam, gdzie w sąsiednich miastach są msze trydenckie. Byłam kilka razy. Prawdziwie tęsknię za nimi. Różnica jest.
@yacentypl
@yacentypl 3 жыл бұрын
Ja mam do Kościoła 2 minuty ale sumienie mi nie pozwala uczestniczyć we Mszy novusowej..... Owszem chodzę na adorację, koronkę czy odmówić różaniec ale na Mszę w trybie katakumbowym w kaplicy Bractwa dojeżdżam prawie 50 km Dziękuję Trójcy Świętej i Matce Przenajświętszej za taką możliwość.
@sylviahagner1678
@sylviahagner1678 3 жыл бұрын
Ja tez, jezdzimy do Hamburga do Bractwa 63 km
@piotrj5747
@piotrj5747 3 жыл бұрын
My 7 godzin w jedną stronę raz w miesiącu, a nawet to nam zabierają w Norwegii
@sylviahagner1678
@sylviahagner1678 3 жыл бұрын
mam 47 lat Pierwsza Komunie bralem na kolana i do ust ! A teraz jak jest? Na stojaco i na reke! W czasie Baranku Bozy Ktory Gladzi Grzechy Swiata .....itd sie kleczalo i bilo w piersi , a dzisiaj na stojaco ! Hosanna na wysokosci tez na stojaco i tak mozna mnozyc ! jest cora bardziej NOM protestancka taka prawda ! A Trydecka taka sama z czcia dla naszego Zbawiciela !pozdrawiam .
@belemnit1
@belemnit1 3 жыл бұрын
Pięknie ksiądz wyjaśnił temat. Lepiej już chyba nie można.
@Jolawu1
@Jolawu1 3 жыл бұрын
Bóg zapłać. 🙏
@raphaelloyola3495
@raphaelloyola3495 2 жыл бұрын
Zniechęcanie i wręcz mówienie wiernym, żeby nie chodzili na Mszę Świętą wg. Nowego Mszału jest bardzo groźne - wprowadza do dusz zamęt i naraża na grzech (może nawet śmiertelny), gdy opuszcza się niedzielną Mszę Święta.
@norberto4729
@norberto4729 2 жыл бұрын
Bóg zapłać.
@annanowak3307
@annanowak3307 3 жыл бұрын
Właśnie w trosce o wiarę moich dzieci dojeżdżam na mszę trydencką godzinę. Gdyby była taka konieczność byłabym w stanie poświęcić jeszcze więcej czasu na dojazd. Jest to dla mnie kwestia życia i śmierci - duchowej rzecz jasna.
@wojciechwareda6796
@wojciechwareda6796 3 жыл бұрын
Ciekawe ile km jest granicą życia i śmierci. Pewnie 300 km.
@annanowak3307
@annanowak3307 3 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 Dziękuję Panu Bogu za to, że miejsc gdzie sprawowana jest liturgia tradycyjna przybywa z roku na rok. Modlę się o to, aby kiedyś powróciła do każdej parafii, bo rozumiem dramat tych, którzy chcieliby a nie mają takiej możliwości
@wojciechwareda6796
@wojciechwareda6796 3 жыл бұрын
@@annanowak3307 zgoda, ale stawianie spraw na ostrzu noża też niczemu dobremu nie służy.
@annanowak3307
@annanowak3307 3 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 Czy szanowałby Pan księdza, który zna prawdę o nowej mszy a mówi tylko pół prawdy? Z troski, żeby przypadkiem kogoś nie urazić. Księża z Bractwa mówią to, w co naprawdę wierzą. A, że jest to trudna prawda to i oburzenie duże
@belemnit1
@belemnit1 3 жыл бұрын
Panie Boże zapłać.
@iwangrozny8258
@iwangrozny8258 7 ай бұрын
Wielkie Bóg zapłać , Czcigodny i Wielebny Księże. Widzę , że film ma już 3 lata , a ja dopiero teraz go obejrzałem. Znalazłem w nim wszystkie odpowiedzi , na trapiące mnie pytania. Byłem rozdarty, bo nie byłem pewien , czy należy uczestniczyć w mszach nowego rytu. Mieszkam w Niemczech i na mszach nowego rytu , dzieją się straszne rzeczy. Ministrantki dotykają niekonsekrowanymi rękoma naczyń liturgicznych. Komunii Świętej udziela wspólnie z księdzem szafarka. Oczywiście na brudną łapę. Jestem chyba jedyną osobą , przyjmującą komunię na klęcząco i do ust. Ale co z tego , jak ministrantka nie trzyma patery. Depcze się ciało Pana Jezusa. Kościół propaguje z lekka tęczowych. Kazania denne , o tematach nieistotnych i banalnych. Jednym słowem unosi się tam zapach siarki i lucyfera. Normalnie, jak mnie przed paroma laty oświeciło , uczeszczam na mszę trydencką. Niestety , ze względów finansowych , nie mogę uczestniczyć w nich w każdą niedzielę. Jest to związane z kosztami , gdyż muszę dojeżdżać grubo ponad 100 km. Teraz kamień spadł mi z serca i wiem co robić w sytuacji awaryjnej. Trapi mnie jeszcze jedno pytanie , czy w takim ,,nowoczesnym" kościele , moja spowiedź jest ważna? Skoro ksiądz pozwala tam na łamanie tylu praw , to czy może on udzielić mi rozgrzeszenia?
@adalbertus628
@adalbertus628 3 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@Kateri26
@Kateri26 3 жыл бұрын
Amen 🙏
@pawewarzynski1244
@pawewarzynski1244 3 жыл бұрын
No dobrze. Ale może zacząć od jakiś petycji do kurii żeby była większa dostępność do mszy wszechczasów? Przynajmniej raz w niedzielę w każdym dekanacie .
@jurekrogowski9881
@jurekrogowski9881 3 жыл бұрын
No, ale będzie ryt trydencki, czy nie?
@pawewarzynski1244
@pawewarzynski1244 3 жыл бұрын
@@magorzataw.8792 a po polsku?
@Danutta
@Danutta 3 жыл бұрын
W kurii gdańskiej na taką petycję podpisaną przez kilka osób w ogóle nie zareagowano. Nawet odpowiedzi nie otrzymaliśmy. W parafiach też nie chciano z nami rozmawiać... Jest bardzo negatywne nastawienie, a właściwie - wrogie...
@nataliamajcher9632
@nataliamajcher9632 3 жыл бұрын
@@Danutta Tak nie powinno być. Jakim prawem odmawia się wiernym możliwości uczestniczenia we Mszy św. wszech czasów? Tak się nie godzi.
@Danutta
@Danutta 3 жыл бұрын
@@nataliamajcher9632 w parafiach (byłam w trzech z solidnym pismem) nawet nie chcieli przyjąć, ani pokwitować pisma. Mogę przesłać wzór pisma i może faktycznie zalać kurię petycjami. Ja na swój użytek znalazłam drogę do Bractwa i na moim froncie odpuściłam te apele.
@Kris-xw1to
@Kris-xw1to 3 жыл бұрын
Tak to prawda nowa msza nie przyczynia się do wzrostu wiary a wręcz przeciwnie i coraz bardziej to widać w kościele Przykład wierni śpiewając /upadnij na kolana/ podchodzą do Komuni św. stojąc a niejednokrotnie biorą Pana Jezusa do ręki Jak poznałem ryt Trydencki po prostu nie wyobrażam sobie nie być na mszy św. chociaż mam trudności w dotarciu na tą mszę
@kalinagosk1000
@kalinagosk1000 3 жыл бұрын
Nikt nikomu nie zabrania padać na kolana. Osobiście to robię , uczestnicząc w Mszy św. nowego rytu i nie spotkałam się w związku z tym z żadną uwagą z czyjejkolwiek strony, a gdyby nawet tak się stało, umiałabym odpowiedzieć. Wiele się ostatnio zmieniło na złe w Kościele, szczególnie w ciągu ostatniego roku, ale to nie znaczy, że Msza św., bez względu na ryt, nie przyczynia się do wzrostu wiary, a tym bardziej, że szkodzi. To zawsze Najświętsza Ofiara, w której uczestniczy sam Zbawiciel, Syn Boga Żywego. Uszanujcie to.
@Stelkas
@Stelkas 3 жыл бұрын
Księże Szymonie, czyli pozostawia ksiądz wybór wiernemu albo msza w starym rycie, albo żadna, a co za tym idzie rezygnacja ze zjednoczenia się z Chrystusem w komunii świętej? Czy oderwanie od żywej obecności Chrystusa w nowej mszy ma być mniej szkodliwe dla duszy i zbawienia, niż samo uczestnictwo w tejże mszy? To bardzo daleko idące i w mojej opinii bardzo szkodliwe zalecenia. Co innego propagowanie mszy w starym rycie, zachęcanie do udziału w niej, szerzenie wśród wiernych wiary w obecność Boga w najświętszym sakramencie. To jest ogromne pole do działania bractwa. Ale wprost zachętą do całkowitej rezygnacji z udziału w nowej mszy, gdy nie można być na mszy tradycyjnej, to bardzo szkodliwe działanie.
@AdrianV91
@AdrianV91 3 жыл бұрын
Też uważam ten film za wielki błąd. Wydaje mi się momentami że bractwo zbyt mocno skupia się na błędach w obecnym Kościele i w tym przypadku stawia formę nad treścią.
@grzegorzrybacki
@grzegorzrybacki 3 жыл бұрын
Ksiądz Bańka ujmuje to tak, że osoba, która odkryje, że NOM niszczy wiarę, nie powinna już w takiej Mszy uczestniczyć. No ale to trzeba najpierw tak uznać - że NOM niszczy wiarę. Ja uważam, że Msza trydencka, owszem, jest bardziej godna i lepiej kształtuje wiarę, ale uczestniczę też nabożnie w Mszy odprawianej wg NOM. Co więcej, odkrywanie liturgii w starym rycie pomaga mi lepiej przeżywać również Mszę wg nowego rytu. Daleko mi do uznania, że bycie na Mszy wg NOM i przyjęcie tam Komunii świętej jest gorsze niż bycie na Mszy trydenckiej online i przyjęcie tylko Komunii duchowej. Wg mnie te tezy x. Bańki są nakierunkowane na rozrost środowiska tradycji katolickiej - bo, dopóki traktujemy wybór Mszy trydenckiej jako kwestię preferencji, dopóty niewiele się zmieni. Dopiero ostry radykalizm "Msza w starym rycie albo żadna" owocuje znacznymi liczbami.
@bartomiejlechicki9442
@bartomiejlechicki9442 3 жыл бұрын
Deo gratis 🙏😇
@Kateri26
@Kateri26 3 жыл бұрын
Amen 🙏
@mateuszhryncewicz5646
@mateuszhryncewicz5646 3 жыл бұрын
Laudetur Jesus Christus
@Kateri26
@Kateri26 3 жыл бұрын
In Saecula Saeculorum. Amen🙏
@alojzyzgoa4116
@alojzyzgoa4116 3 жыл бұрын
No tak. Prawda.
@monikakoodziejczyk8216
@monikakoodziejczyk8216 2 жыл бұрын
Pomimo niegodności rytu przeistoczenie następuje...więc Pan Jezus jest obecny...to nie daje mi spokoju.
@TradiMom
@TradiMom 2 жыл бұрын
Tak, ale ważne by były spełnione warunki wzbudzenia intencji że kapłan ja wzbudza iż chce odprawić Ofiarę Mszy Świętej a nie jest myślami gdzieś indziej, albo materia jest zla np. chleb czy wino mszalne jest felerne(z domieszką innej mąki niż pszenna, zamiast wina inny napój), zbyt szybkie odprawienie Mszy Świętej, niedbałość o gesty adoracji, zmiana słów konsekracji. Jest ważna Msza Święta NOM ale niegodna, a czasem i swietokradcza gdy kapłan żyje w grzechu ciężkim i odprawia Mszę Święta, przyjmuje Ciało i Krew Panska...dodatkowo winę ma na sumieniu i gorszy wiernych choć oni mogą nie być tego świadomi. Większość z nas jak dzieci bez pasterzy przez lata byliśmy a teraz już Bóg wszystko ujawnia jak zapowiedział na kartach Ewangelii Chrystus.
@medikssor609
@medikssor609 2 жыл бұрын
Dziękuje za światło w tunelu
@beata7424
@beata7424 3 жыл бұрын
Dziękuję za te słowa. Właśnie miałam w sobie ten niepokój działania. Jak postępować i co robić? Dzięki temu materiałowi mam pewność. Dziękuję i Bóg zapłać.
@andrzejmikulski1092
@andrzejmikulski1092 3 жыл бұрын
Święta prawda. Nowa msza działa destrukcyjnie. Moje małżeństwo jest w stanie rozpadu. Moja córka twierdzi, że przestanie chodzić do kościoła, gdy skończy 18 lat, czyli już w lutym przyszłego roku. Synowie są ministranrmtami, młodszy (10 lat) jak na razie był ze mną na jednej Mszy w rycie nadzwyczajnym i nie narzekał. Do kaplicy w Szczecinie mamy 30 km, więc chociaż w niedzielę jeżdżę. Nie wyobrażam sobie już teraz inaczej. +
@annatu4750
@annatu4750 3 жыл бұрын
Na Wieki Wieków Amen
@ewelinarogala2139
@ewelinarogala2139 Жыл бұрын
Ks. Marek Bąk powiedział, że jeśli ktoś ma możliwość uczestniczenia w Tridentinie to niech całuję progi tego kościoła, bo to ogromna Łaska. Z kolei jeśli ktoś nie ma możliwości uczestniczenia w Tridentinie ( niepełnosprawność, odległość, podeszły wiek) to niech uczestniczy w NOM. To nie jest wina świeckich, że nie mamy dostępu do tridentiny codziennie. Podobnie powiedział arcybiskup Lenga, obie msze są ważne! choć NOM jest mniej godny. Nie wyobrażam sobie nie przyjmować sakramentów w tygodniu, mając pod nosem kościół z NOM. Mam do wyboru 2 królowe. Jedna jest piękna i przyozdobiona klejnotami jednak trudno dostępna , a 2 ogołocona z klejnotów.
@jakubsoniowski7312
@jakubsoniowski7312 3 жыл бұрын
Proszę Księdza o odpowiedź na kilka pytań, które muszą się nasunąć (przynajmniej mi się nasuwają), po wysłuchaniu poglądu zaprezentowanego w filmie: 1. Czy pójście na mszę w nowym rycie jest tylko niezalecane przez Księdza czy jest grzechem, ewentualnie od czego zależy, czy jest to grzech (nie chodzi tu o powody takie jak lenistwo)? 2. Jeśli jest grzechem, to czy jest to grzech ciężki, ewentualnie od czego zależy to, czy jest to grzech ciężki? 3. Czy dobrze rozumiem, że wg Księdza jak ktoś poznał (i pokochał) mszę w rycie trydenckim, to tym bardziej nie powinien nigdy iść na mszę w nowym rycie? 4. Czy zatem osoby nie znające starego rytu (dajmy na to z posoborowych wspólnot lub zwykli parafianie) nie czynią nic złego (czy nawet grzesznego), idąc na nową mszę, a osoby, które stary ryt poznały, czynią źle (grzeszą), idąc na nową mszę (nie z lenistwa, ale np. dlatego że w daną niedzielę nie mogą)? 5. Czy nie należy brać udziału we mszy pogrzebowej w nowym rycie, np. po śmierci własnych rodziców? 6. Czy to co Ksiądz powiedział o rycie mszy świętej dotyczy też rytów innych sakramentów, które zostały zreformowane? 7. Czy więc nie powinno się w żadnym wypadku uczestniczyć w innych sakramentach w nowym rycie (np. chrzcie, spowiedzi, małżeństwie)? 8. Czy katolik, który otrzyma propozycję bycia rodzicem chrzestnym, a chrzest ma być w nowym rycie (np. jak to najczęściej wtedy bywa w czasie mszy świętej), powinien odmówić? 9. Analogicznie, czy ma odmówić bycia świadkiem na ślubie w nowym rycie (ew. z rozróżnieniem na ślub w czasie mszy i poza mszą)? 10. Czy należy odmawiać uczestniczenia jako gość we mszach ślubnych lub połączonych z chrztem? Chodzi przede wszystkim o sakramenty udzielane bliskim osobom (członkom rodziny, przyjaciołom). 11. Co Ksiądz sądzi o poglądzie, zasłyszanym w kręgach wiernych z Bractwa św. Piusa X, że należy chodzić na mszą trydencką, ale tylko odprawianą przez księży, którzy nie odprawiają też mszy w nowym rycie? 12. I o drugim poglądzie - że należy chodzić tylko na msze trydenckie odprawiane przez księży z Bractwa św. Piusa X, ponieważ tylko oni potrafią ją prawidłowo (ważnie?, godnie?) odprawiać? Odpadałyby wtedy msze trydenckie odprawiane przez zwykłych księży diecezjalnych i zakonnych, a nawet z instytutów takich jak Bractwo św. Piotra lub IBP. 13. Czy poglądy wygłoszone przez Księdza w tym filmie to stanowisko całego Bractwa św. Piusa X czy może są księża z Bractwa, którzy uważają inaczej? Będę wdzięczny za odpowiedź na każde pytanie.
@firmowiec90
@firmowiec90 3 жыл бұрын
Jak może być grzechem uczestnictwo w Eucharystii sprawowanej w formie zatwierdzonej przez Stolicę Apostolską?
@gordonalf7724
@gordonalf7724 3 жыл бұрын
@@jannos3592 No bez przesady jest odprawiana wszędzie ale nie została zatwierdzona... ?
@kac0125
@kac0125 3 жыл бұрын
Od 4:45 do 6:25 Ksiądz mówi bardzo ogólnikowo:). Mi nowa msza nie zniszczyła wiary, wręcz przeciwnie. Myślę, że to od Boga zależy co z nami będzie:). Przecież Bóg wykorzystuje wszystko, by nas do Siebie sprowadzić. "Duch wieje kędy chce":)
@weronikaostrowska4174
@weronikaostrowska4174 3 жыл бұрын
Dziękuję za ten głos rozsądku. Od ponad 10 lat chodzę codziennie na mszę, która podobno niszczy Kościół. Moja wiara jest coraz bardziej pogłębiona, nie mam problemu z wiarą w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii. To tylko mały przykład. Brak uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę bez ważnego powodu skutkuje grzechem śmiertelnym... Okropne jest słyszeć takie słowa jak tu z ust kapłana.
@annakubica7935
@annakubica7935 3 жыл бұрын
Księże, staram się brać udział w mszy św. trydenckiej. Zupełnie inaczej ją odbieram. Jest piękna.
@oldlonewolf9649
@oldlonewolf9649 3 жыл бұрын
Zauważcie proszę że ta tzw. "reforma" operuje w zakresie postawy człowieka wobec Boga, to ludzka pycha zwycięża, nie chcemy się korzyć i prosić o przebaczenie. Czy duchowni nie mają możliwości jakiegoś sprzeciwu tylko ślepe posłuszeństwo nawet kosztem upadku wiary?
@ewak.5652
@ewak.5652 3 жыл бұрын
Gdyby tak było, jak Ksiądz mówi, nie miałabym wiary, ponieważ urodziłam się po Soborze i uczestniczyłam przede wszystkim w Mszy posoborowej, jak i cała rzesza innych ludzi na świecie, którzy są mocno wierzącymi ludźmi i znają tylko "nową" mszę. Luter też twierdził w swoich czasach, że to co się dzieje w Kościele niszczy Kościół; wiemy czym to się skończyło...
@izabeera166
@izabeera166 2 жыл бұрын
Degradacja nowej mszy postępuje w czasie. Nowa msza 20lat temu i teraz, to nie to samo.
@iwonagrzeskowiak1069
@iwonagrzeskowiak1069 2 жыл бұрын
Jeśli ktoś przynajmniej raz(świadomie,nie ze względów estetycznych)uczestniczył w Mszy Wszechczasów,to zacznie go serce boleć w jak nieodpowiedzialny sposób może być traktowany sakralny charakter liturgii podczas mszy posoborowej.Niektórzy księża się spieszą,nieraz wprost się słyszy,że msza nie powinna trwać dłużej niż godzinę.Czasem można poczuć się jak intruz,który przeszkadza w sprawnym zrealizowaniu "usługi religijnej".
@sylwias3712
@sylwias3712 3 жыл бұрын
To właśnie brak uczestnictwa we Mszy Świętej może osłabić a nawet zniszczyć moją wiarę. A Chrystus który przychodzi do mojego serca w czasie Mszy Świętej nie może zniszczyć mojej wiary ale ją zbuntować, umocnić.
@kalinagosk1000
@kalinagosk1000 3 жыл бұрын
Drogi Księże, jestem osobą bardzo mocno wierzącą i żyjącą wiarą na co dzień. Wychowana zostałam na nowej Mszy, wierzę i czuję obecność Jezusa podczas jej odprawiania i moje dziecko również, tę także Mszę odprawiało przez dziesięciolecia i odprawia mnóstwo księży, wśród których nie brakuje ludzi wręcz świątobliwych. Pan Jezus przychodzi zarówno w nowej jak w trydenckiej Mszy. I to jest najważniejsze. Jezus kona za nas podczas Mszy, a my mamy na nią nie chodzić, bo nam ryt nie odpowiada? Błagam, niech Ksiądz zaprzestanie odciągania ludzi od Mszy. Wyrządza Ksiądz bowiem straszną krzywdę Kościołowi, tym, którzy Księdza słuchają i sobie samemu. Niech Duch św. Księdza natchnie. Szczęść Boże.
@abwsgav
@abwsgav 3 жыл бұрын
Deo gratias!
@Advtravel05
@Advtravel05 3 жыл бұрын
Bóg zapłać! Pytanie skomplikowane gdyż przekaz materiału jest jednoznaczny (prawdopodobnie do następnych Q&A). Jeśli cała rodzina jest w Novus Ordo i nie ma możliwości (narazie) żeby ich przekonać do Tradycji, to jak i czy zasadnym jest uczestniczyc w Nowym Rycie w takich okolicznościach jak na przykład: pogrzeb rodziców (czy kogoś z rodziny), ślub kuzynostwa. Użytkownik Agnieszka... Z Panem Bogiem.
@robertrudek1918
@robertrudek1918 Жыл бұрын
👍
@michalqn00
@michalqn00 3 жыл бұрын
Moze ks. Szymon Poradzi jak probowac taką msze wprowadzić w parafii. Proboszcz moze byc nastawiony negatywnie. Wysylalem maile do kancelarii czy takowe moga byc odprawiane ale bez odp. Konfrontacji slownej raczej chce uniknąć gdyż slaby ze mnie mówca.. ciezki temat. Czy samo bractwo jest w stanie wystosowac zapytanie do parafii czy może przyjechac taka msze odprawic???
@wojciechwareda6796
@wojciechwareda6796 3 жыл бұрын
Księża nie potrafią tej mszy odprawiać stąd jest opór.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Warto szukać kontaktu na stronie UnaCum. Żaden proboszcz by nie wpuścił kapłana Bractwa do kościoła, wyjątki się zdarzają typu prymicje czy pielgrzymki, ale i to nie zawsze. List od Bractwa by sprawę raczej tylko pogorszył niestety. Trochę słaby pomysł z wysyłaniem maili do kancelarii, jeśli nie ma się zebranej większej grupki. Wtedy znajdzie się jakiś dyplomata-mówca, ja też bym się nie nadawał do takiej roli, ale w kupie siła. Nie ma też co się nastawiać, że na pewno będzie w parafii, trzeba się cieszyć jeśli będzie choćby w dekanacie.
@wandawoosowicz919
@wandawoosowicz919 3 жыл бұрын
Jest już wiele miejsc, gdzie są odprawiane msze trydenckie tzw indultowe. Na stronie sanctus.pl jest mapa, gdzie taką mszę można odnaleźć.
@marypoppins2600
@marypoppins2600 3 жыл бұрын
W mojej parafii to się nie uda, długo by o tym mówić. Dlatego wybieram sąsiednie parafie, chociaż tam też jest NOM, ale księża jacyś bardziej katoliccy. Trudno jest, jak były oddalone Msze trydenckie o 50 km, to teraz zlikwidowane.
@pawewu4546
@pawewu4546 3 жыл бұрын
Mam do Księdza nurtujące mnie pytanie: jak zachować się w kosciele, gdzie nie sprawuje się Mszy św. katolickiej tylko Novus Ordo. Rozumiem, że zasadniczo nowa msza jest ważna, choć niegodziwa i jest katastrofą. Skoro jest ważna, to w Tabernakulum jest tam Pan Jezus w Njświetszym Sakramencie. Wynikałoby z tego, że owocnym powinna być adoracja Najświętszego Sakramentu w tych kościołach. Czy i do jakiego stopnia to rozumoweanie jest słuszne?
@jangorak9596
@jangorak9596 3 жыл бұрын
Proszę Księdza, a czy można bez wahania pójść na liturgię greckokatolicką, gdy nie ma Mszy trydenckiej? Niby w rycie bizantyjskim były jakieś zmiany, ale na pewno nie były katastrofalne. Sama Msza jest sprawowana ad orientem i sprawia wrażenie bardzo ortodoksyjnej. Jestem ciekaw Księdza zdania.
@kuba.h5306
@kuba.h5306 3 жыл бұрын
Szczęść Boże! Chciałbym zapytać dlaczego wielu katolików mówi ze przyjmowanie Komuni Świętej jedynie na klęcząco? Uważam ze w naszej wrażliwości liturgicznej jest to najodpowiedniejsza, ale w równie starych rytach, jak ormiański czy bizantyjski, jest najmodniejsza postawa to stojąca. Pytam bo jednak te ryty są równie stare co ryt trydencki. Bog zapłać za odpowiedz!
@wespazjan7296
@wespazjan7296 3 жыл бұрын
Czy można prosić o filmik na temat Limbus pueroum i losie dzieci nieochrzczonych? 🙏🙏🤔
@karolm120
@karolm120 3 жыл бұрын
Było o tym na Q&A, chyba 3.
@zbyszekkubien7352
@zbyszekkubien7352 3 жыл бұрын
Proszę wysłuchać jednej z ostatnich katechez na temat piekła X. Najmowicza, wyjaśnia w niej tę kwestię.
@wespazjan7296
@wespazjan7296 3 жыл бұрын
@@zbyszekkubien7352 słuchałem tego kazania, ale chyba temat jest na tyle ważny i tak mało znany przez katolików, że zasługuje na osobny filmik. Poza tym wielu katechetów, pewnie i też księży twierdzi, że dzieci nienarodzone, które nie otrzymały chrztu w wyniku, np. aborcji itp. idą do prosto do nieba, dlatego warto (wg mnie) poświęcić temu tematowi trochę więcej czasu
@hansolo8919
@hansolo8919 3 жыл бұрын
Pozdrawiam 7
@mateuszduda225
@mateuszduda225 2 жыл бұрын
W jaki sposób wyspowiadać się z uczestnictwa w Novus Ordo Missae u księdza, który tą msze również odprawia i nie widzi w tym nic złego. Bardzo proszę o odpowiedz
@raphaelloyola3495
@raphaelloyola3495 2 жыл бұрын
Uczestnictwo we Mszy Św. wg nowego mszału nie jest grzechem.
@nessedian
@nessedian 2 жыл бұрын
przeciez to nie jeste grzechem, prosze nie wpadac w przesadne skrupulanctwo, bo to bardzo niebezpieczne.
@Zagkoo
@Zagkoo 2 жыл бұрын
Doświadczyłem kryzysu wiary właśnie przez nową msze. Zupełnie straciłem wiarę w Boga w przenajświętszym sakramencie. Nikomu nie polecam i po zapoznaniu się z perłą mszy o której mówił ks. Karol Stelin. Często myślałem jak nowa msza nie jest godna w czasie odbywania niedzielnego obowiązku mszy. Co skutkowało konsekwencjo utratą mojej wiary. Teraz rozumiem ,dlaczego w czasie trwania soboru watykańskiego ludzie aż tak utracili wiarę. Nikomu nie polecam. Lepiej słuchać księdza Bańki i czym prędzej wdrażać jego pomysły we własne życie.
@maciekmamys7634
@maciekmamys7634 3 жыл бұрын
Czy są jakieś statystyki, albo czy ktoś zna katolików, którzy przez uczestnictwo w Nowej Mszy przeszli na protestantyzm?
@panstwaswiata2352
@panstwaswiata2352 3 жыл бұрын
Tu nie chodzi o fizyczne przejście na protestantyzm, ale powstanie w umysłach katolików protestanckiego sposobu myślenia.
@maciekmamys7634
@maciekmamys7634 3 жыл бұрын
@@panstwaswiata2352 czyli co, przestają wyznawać kult świętych i Maryi? Przestają wierzyć w rzeczywistą obecność Boga w sakramencie Eucharystii? Przecież w tej liturgii są święta Maryjne, jest wspomnienie świętych oraz jest ważny sakrament. To w takim razie proszę jakieś przykłady katolików, którzy chodząc na taką Mszę przestali wierzyć w te rzeczy.
@bealina66
@bealina66 3 жыл бұрын
Mieszkam w Niemczech od 30 lat, uczę w szkole KATOLICKIEJ. Jedna koleżanka (katoliczka!) mówi mi, że ona ma problem z Maryją, wręcz nie może jej znieść. Inna mówiłą, że jak była dzieckiem, była chrzczona po katolicku, ale potem mogła sobie wybrać, czy chce pójść do Pierwszej Komunii, czy do Konfirmacji, bo to przecież jedno i to samo. Wybrała to drugie ze względu na swoją koleżankę. Nauczyciele religii sami odprawiają tzw. Wortgottesdienste (nabożeństwa liturgii słowa), nikt z nich już nie chodzi regularnie na Mszę, a jak się to zdarzy, to (podobnie jak wszyscy inni obecni na Mszy) rzędami maszerują do Komunii i odbierają niedbale Ciało Pańskie na rękę, jak ciastko, które się im należy. Tabernakula są nawet w katedrach usunięte z głównego ołtarza i przeniesione gdzieś do podziemnych katakumb. Niedaleko ode mnie, w klasztorze benedyktynek, zakonnice ANI RAZU nie przyklękają podczas Mszy. Trzy lub cztery lata temu podczas Mszy w święto Bożego Ciała ksiądz wręcz nalegał, żeby wszyscy obecni - katolicy, czy protestanci (małżonkowie lub partnerzy), małżonkowie czy rozwodnicy żyjący w nowych zwiąkach - po prostu wszyscy! - przystąpili do Komunii Świętej! Byłam w szoku i nawet spytałam koleżankę, z którą tam byłam, czy się nie przesłyszałam... Przykłady mogłabym mnożyć godzinami!!!
@maciekmamys7634
@maciekmamys7634 3 жыл бұрын
@@bealina66 To są podane przykłady równych problemów, których przyczyną nie musi być przecież nowy ryt Mszy, a o tym mówimy. Przecież problem z Maryją nie może wynikać z nowego rytu, bo nowej liturgii są celebrowane święta Maryjne, komunia na rękę to również nie kwestia rytu, tylko księdza że akurat w ten sposób udziela. Może równie dobrze wyłącznie do ust na nowej Mszy. Co więc wskazuje, że przyczyną tych problemów jest właśnie nowy ryt?
@bealina66
@bealina66 3 жыл бұрын
@@maciekmamys7634 Wieloletnia praktyka protestantyzowania Mszy, zmiana słów konsekracji (!!!), gdzie wyraźnie kapłan od dziesiątek lat wymawia słowa "...która za was i za WSZYSTKICH będzie wylana". To wiem od niedawna emerytowanego już kapłana, który poinformował mnie, iż w mszale z 1975 roku już tak było, a on pamięta, że już dużo wcześniej tak się odmawiało. Brak np. Adoracji Najświętszego Sakramentu, bo po co, jeśli nie ma wiary w prawdziwą obecność Pana w Hostii. Też nikt nie chodzi do spowiedzi, oprócz małej trzódki Polaków lub innych pojedynczych cudzoziemców. Na spotkaniu rodziców dzieci (z moją obecnością), które miały przystąpić do I Komunii Św., wyżej wymienieni dyskutowali nad tym, po co w ogóle ich dzieci mają się spowiadać. U kuzynki córki przed I-szą KŚw. dzieci wcale nie przstąpiły do spowiedzi, bo rodzice nie chcieli rezygnować z zajęć popołudniowych swoich pociech (jazda konno, sport, itp.) i nie mogli znaleźć dogodnego terminu. Za to biorą udział we wszelkich nabożeństwach protestanckich w ramach dobrego sąsiedztwa. Czy dalej nie widać powiązania z nowym rytem? Tu można po prostu robić co się chce!
@donvitocorleone6705
@donvitocorleone6705 11 ай бұрын
7:00 tak teoretycznie to nie mozna by pójść do katolickiej cerkwi?
@spretski
@spretski 6 күн бұрын
Jak polemizować z argumentem bliskich..."no ale przecież msza jest ważna i dokonuje się przeistoczenie i Pana Jezusa można przyjąć i otrzymać łaski..."?
@imperator_lubelski
@imperator_lubelski 3 жыл бұрын
poprosiłbym o indult: rady praktyczne
@slawas1946
@slawas1946 3 жыл бұрын
😎👌
@Magdalena-ez2me
@Magdalena-ez2me 3 жыл бұрын
Zaraz zaraz. My wszyscy, tradsi, przecież wyrośliśmy z NOM. No powiedzmy 95%. I wierzymy w Obecność Chrystusa w Najswietszym Sakramencie.
@jurekrogowski9881
@jurekrogowski9881 3 жыл бұрын
I polscy księża Bractwa też są po NOM, wszystkie Sakramenty posoborowe z wyjątkiem kapłaństwa i jakoś nie zbłądzili.
@pewienczowiek2624
@pewienczowiek2624 3 жыл бұрын
To pomimo NOM, a nie ze względu na niego.
@jurekrogowski9881
@jurekrogowski9881 3 жыл бұрын
@@pewienczowiek2624 No a wprowadzający NOM wychowali się na tridentinie i co to dowodzi?
@andrzejborola5929
@andrzejborola5929 3 жыл бұрын
@@jurekrogowski9881 że są dezerterami lub naiwnymi ludźmi jacy nie rozpoznali w czas zagrożenia które z takiej bezprecedensowej zmiany musi wyniknąć. Sprzedali fundamentalną największą świętość całych wieków Kościoła, która zrodziła największych świętych, świętość przez wieki atakowaną przez heretyków i odszczepieńców, sprzedali dla ekumaniactwa i bycia fajnymi w oczach świata i w oczach heretyków, których tak ten tradycyjny katolicki kult mierził.
@aleksandrarus4543
@aleksandrarus4543 3 жыл бұрын
@@andrzejborola5929 Przecież to wszystko brzmi jak faryzejskie nauczanie... Jak można dać się przekonać, że uczestnictwo we Mszy wg nowego rytu jest nieważne??? Dlaczego Bractwo stara się przekonywać ludzi, że na takiej Mszy nie spotykają się z żywym Bogiem??? To przecież jakieś totalne, faryzejskie bzdury!
@lukaszluk4598
@lukaszluk4598 3 жыл бұрын
Co przebiło Serce Jezusa na krzyżu - słowa tego księdza "nie idzcie w niedziele na eucharystię." Najlepsza rada praktyczna dla bractwa to nie przekładać własnej pychy, nad ofiarę Jezusa Chrystusa, zawieszenia i przebicia na drzewie krzyża.
@edwardlewandowski7830
@edwardlewandowski7830 3 жыл бұрын
Nie ulegać pokusie//po owocach poznawać😈👋znaki badać i zwiedzenia//dzieci uczyć i ostrzegać
@Pod_Choragwia_Matki_Bozej_Lys
@Pod_Choragwia_Matki_Bozej_Lys 3 жыл бұрын
Bardzo często mówi się: ależ nie mam jak dojechać, to daleko nie jade. I pewnie tak jest ze to ciężkie bo daleko, ale zadajmy sobie pytanie, czy jeśli miałbym odebrać milionową wgraną lotto ileś tam kilometrów od siebie, też bym jej nie odebrał, bo daleko? No właśnie 🙂
@dh1996ify
@dh1996ify 3 жыл бұрын
W październiku rozmawiałem z jednym księdzem, który ma podpisaną lojalkę, że nie będzie odprawiał,, nowej mszy '' i mówił coś zupelnie innego co ks. Szymon. Później wypiliśmy 0,7 Absyntu i wciągaliśmy tabakę :) Normalny gość. Ten odcinek niesie za saba olbrzymią szkodę dla ludzi, którym brak formacji a na dodatek stawia ich przed swoimi oczami jako tych,, oświeconych '' którzy poznali prawdę. Typowe działanie sekt. Gdyby takie było oficjalne stanowisko bractwa Benedykt XVI nigdy nie zdjol by z was ekskomuniki. Mam przykra ale wypływająca z troski nadzieję, że wkrótce ona zostanie znów nałożona, ponieważ szkoda jaka płynie z takich filmów jest nowotworem trawiącym i dzielącym Kościół od wewnątrz. Ciekawi mnie też jedna rzecz... Czy te wszystkie dojazdy na te msze trydenckie przekładają się na życie rodzinne i większą miłość do Boga i drugiego człowieka? Czy też zaspokajaja potrzebe bycie tym lepszym katolikiem? PS. Chodzę na,, nowa msze " niemal codziennie od 4 lat i wiecie co? Pan Bóg mnie nieustannie nawraca! Króluj nam Chryste!
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
Chyba nie za bardzo orientujesz się w temacie i niestety plujesz jadem. We wcześniejszych latach Bractwo prezentowało o wiele bardziej radykalną i nieprzejednaną postawę, po Summorum Pontificum oraz zdjęciu ekskomuniki przez Benedykta XVI ich stanowisko "złagodniało" w wielu kwestiach. Do tego stopnia że część księży z biskupem Wiliamsonem porzucili FSSPX i stało się sedewakantystami (m.in ks. Rafał Trytek który był pierwszym polskim kapłanem Bractwa). Być może odradzanie uczestniczenia w NOMie w każdych okolicznościach jest błędem ale nie zmienia to faktu że nowoczesna liturgia mszy świętej jest wadliwa oraz nielegalna.
@dh1996ify
@dh1996ify 3 жыл бұрын
Ojj tak mądry komentarz, który mógłby otworzyć dyskusje, gdyby nie pierwsze zdanie... No i zdanie ostatnie, w którym znajdujemy cześć ,, ekumeniczną", która mogła by nas połączyć. Papież Franciszek naucza, że w obliczu postawy, która prezentuje ten film należy radykalnie wskazywać błąd i zło. Nie ma nic gorszego niż podważanie uczestnictwa we mszy świętej i to jeszcze przez kapłana! Oczywiście on,, sprzeciwia się Piotrowi bo na to zasłużył '' wyrywając ten fragment z kontekstu można podważyć wszystko czego naucza KK. Ostrzegając przed protestatyzacją- sami ja tworzą, ostrzegając przed Antychrystem- sami są jego sługami. PS. Kwestia ekskomuniki nie należy do mojej oceny i nie powinienem tak pisać ( mea culpa) ciekami mnie tylko czy tak radykalna postawa jak ta prezentowana na filmie jest oficjalnym stanowiskiem bractwa z dnia gdy ekskomunika zastała zdjęta?
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
@@dh1996ify We mszy świętej prawosławnej też nigdy nie powinno się uczestniczyć mimo iż jest ważna i dochodzi w niej do przeistoczenia, to nie ma znaczenia. Fakt iż Kościół Katolicki po Soborze Watykańskim II znajduje się w najgorszym kryzysie wewnętrznym od czasów reformacji potwierdza moim zdaniem stanowisko Bractwa. Z pisma świętego wiemy że dobre drzewo nie może przynieść złych owoców ani na odwrót, po owocach oceniamy też czy mamy do czynienia z czymś dobrym albo złym. Wielu mądrych i świadomych katolików doszło do podobnych wniosków co FSSPX wcale nie będąc jego częścią. Polecam do przeczytania następujące książki które pomogą otworzyć Ci oczy: "Krótka analiza krytyczna NOVUS ORDO" "Wiosna Kościoła, która nie nadeszła" "Ren wpada do Tybru: historia Soboru Watykańskiego II" "Czwarta Tajemnica Fatimska?" "Nowa Msza papieża Pawła"
@dh1996ify
@dh1996ify 3 жыл бұрын
@@identytarysta2892 Jeżeli ówczesny krysys Kościoła widzimy w SW2 a nie w tym, że przez ostatnie stulecie nastapily rewolucyjne przemiany kulturowe, technologiczne a swiat się zmieniło o 180* to mamy problem. Gdyby nie sobór kryzys byłby jeszcze większy. Abp Lefebvre wydawał piękny owoc pracy misyjnej do czasu, gdy nie zmieścił się w ramach posłuszeństwa i dziś nie jest kojarzony z kandydatem na ołtarze a z podziałem, który sei przez niego dokonał z postacią Richarda Williamsona i innymi przez niego wyświęconymi biskupami. Abp Lefebvre jest dla mnie postacią tragiczna i nie potrafię spokojnie o nim myśleć. Mając serce oddane Bogu i chcąc dobra, przekroczył bardzo cięka granice i skończył tragicznie. Sam szatan próbował kusic naszego Boga psalmem 91 ( jest aż tak zuchwaly, ze chce zwiesc każdego i na rożne sposoby) co dopiero nas, którzy nie mamy bladego pojęcia o otaczającym nas świecie. Jedyne czego szatan nie potrafi naśladować jest Cnota Posluszenstwa- ona kształtowała chrześcijaństwo przez wszystkie wieki i ona jest gwarantem wydania dobrego owocu. Widzę jaki problem mają przelozeni z niektórymi sfiksowanymi uczestnikami mszy trydenckich, ale papieże, kardynałowie, przelozeni i też ja prosty człowiek ... My jesteśmy tylko głupimi i nieoświeconymi katolikami, którzy nie dochodzą do takich samych wniosków co bractwo. A co do polecenia książek,, które mają otworzyć mi oczy '' Upewnij się proszę czy aby (pan, pani, ty) na pewno widzisz dobrze zanim zaczniesz prowadzić innych PS. Ja nie neguje piękna czy głębokości mszy trydenckiej. Jeżeli taka duchowość komuś odpowiada to ok. Problem jest jak ktoś zaprzecza nauce Kościoła samemu mając status buczący wątpliwości.
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
@@dh1996ify Nie można winy za bezprecedensową katastrofę Kościoła Katolickiego zrzucać tylko i wyłącznie na czynniki nazwijmy je zewnętrzne. W XVI wieku gdy szalała reformacja też mieliśmy czas rewolucyjnych zmian, w Europie m.in rozpowszechniła się technologia druku która bardzo pomogła w szerzeniu się protestantyzmu. Mimo wszystko co najmniej 50% winy za ten stan rzeczy ponosił głęboki rozkład wewnętrzny ówczesnego Kościoła. Czasem jest tak że miłość i troska o Kościół wymaga dogłębnej krytycznej refleksji na temat sposobu jego funkcjonowania. Ja gdy byłem nastolatkiem też dosyć krytycznie podchodziłem do Bractwa, moja mama do dzisiaj jest zapiekłą przeciwniczką "schizmatyckich lefebrystów" a jednak z czasem zrozumiałem że to Watykan i "mainstreamowe" duchowieństwo się myli. Cnota posłuszeństwa jest oczywiście szalenie ważną rzeczą ale co w zrobić w przypadku gdy sama hierarchia kościelna jest nieposłuszna magisterium Kościoła? Wówczas nie istnieją łatwe odpowiedzi i jednoznaczne rozwiązania dlatego nie powinno się od razu skreślać abp. Lefebrva. Zwłaszcza że ekskomuniki bywały czasem niesprawiedliwie nakładane na niewinnych ludzi vide. Charles Maurras.
@graczgraczyk25
@graczgraczyk25 3 жыл бұрын
Potrzebny materiał. Udowadnia, że Bractwo pozostaje w błędach i w buncie przeciw Kościołowi.
@wiki9361
@wiki9361 Жыл бұрын
A co z sakramentem spowiedzi? Komunia św., sakrament chorych? Czy można? Są też takie dni, kiedy wystawiany jest Najśw. Sakrament i można adorować.
@dominiksowinski7643
@dominiksowinski7643 3 жыл бұрын
Skoro Bractwo wierzy, że Msza św w nowym rycie jest ważna, to teza, że lepiej w niej nie uczestniczyć wcale niż uczestniczyć gdy nie ma dostępu do doskonalszej liturgii trydenckiej stoi w sprzeczności z tą wiarą.
@Szukajcieaznajdziecie
@Szukajcieaznajdziecie 3 жыл бұрын
Nie do końca, gdyż trzeba rozróżnić tutaj 2 kwestie, tj. Mszę Święta jako "modlitwę" i jako sakrament ofiary Chrystusa, gdyż Msza Święta składa się z obu tych aspektów. Sakrament jest wciąż ważny bo dochodzi do konsekracji po wypowiedzianych słowach kapłana, jednak forma w jakiej jest prowadzony aspekt modlitewny nowej mszy, zupełnie zakrywa prawdę o dokonywanej ofierze na ołtarzu i jest zdecydowanie bliższy protestantom, niz katolikom. Nawet zmiana ołtarza, ułożenia ławek wokół niego i odwrócenie kapłana przodem do wiernych pokazuja bardziej "ucztowy" charakter nowej mszy niż ofiarniczy, co jest wprost myślą protestancką. Mając więc świadomość, że na nowej mszy ofiarujący się Chrystus został pozbawiony należnej czci i szacunku co jest dla Niego raną nie możemy w niej uczestniczyć. Przez analogię jest to mniej więcej tak jak z ważnie wyświęconym kapłanem, który popadł w herezje i kościół zabronił mu sprawowania sakramentów do póki nie wycofa się z błędów. Gdyby mimo to chciał odprawiać mszę ona będzie ważna, ale niegodnie sprawowana i my jako katolicy nie możemy w niej uczestniczyć bo inaczej jest to równoznaczne z popieraniem jego błędów (chyba, że nie jesteśmy świadomi że w nie popadł to wtedy oczywiście nie zaciągamy tej winy)
@Szukajcieaznajdziecie
@Szukajcieaznajdziecie 3 жыл бұрын
@@zer-sz5tu Nie czuje się dobrą osoba by oceniac dlaczego jakiś Biskup stał po stornie Lefebra, a inny być może nie, ale nawet w Katechiźmnie Kościoła Katolickiego mamy zapis mówiący, że przyjdą czasy gdzie Kościół Chrystusowy odejdzie od właściwej nauki: "KKK 675 Przed przyjściem Chrystusa Kościół ma przejść przez końcową próbę, która zachwieje wiarą wielu wierzących (Por. Łk 18, 8; Mt 24, 12). Prześladowanie, które towarzyszy jego pielgrzymce przez ziemię (Por. Łk 21,12; J 15,19-20). odsłoni "tajemnicę bezbożności" pod postacią oszukańczej religii, dającej ludziom pozorne rozwiązanie ich problemów za cenę odstępstwa od prawdy. Największym oszustwem religijnym jest oszustwo Antychrysta, czyli oszustwo pseudomesjanizmu, w którym człowiek uwielbia samego siebie zamiast Boga i Jego Mesjasza, który przyszedł w ciele (Por. 2 Tes 2, 4-12; 1 Tes 5, 2-3; 2 J 7; 1 J 2, 18. 22)." Nie uważam w żadnym wypadku, że Novus Ordo Missae jest już tą oszukańczą religią, ale uważam, że otwiera drzwi by pójść w taką stronę, czego zwięczeniem wydają się obecne działania Papieża Franciszka. Kościół przecież nie raz na przestrzeni wieków potrafił iść w stronę niepokojących prądów, nawet przyjmowanych niemalże przez wszystkich Biskupów i Papieża jak bylo np. za czasów arianizmu, gdzie praktycznie tylko biskup Atanazy stawiał opór tej herezji, ale nieomylności kościoła i to, że "bramy piekielne go nieprzemogą" polegało na tym, że z czasem zawracał ze złej drogi i nawet zdrowe zdanie tylko 1 Biskupa potrafiło zwyciężyć. Dlatego nieomylności nauczania nie oznacza, że hierarchowie nigdy nie skłonią się do złych prądów, ale że prawdziwa nauka prędzej czy później zwycięży, patrząc na historię, tak bym to pojmował.
@Szukajcieaznajdziecie
@Szukajcieaznajdziecie 3 жыл бұрын
@@zer-sz5tu Dlatego uważam po prostu, że do Novus Ordo Missae wdarło się wiele błędów i nadużyć, jak i wprowadzonych w duchu ekumenizmu, elementów z religii protestanckiej i judaistycznej, co nie wydaje się jednak dziwne, skoro w obradach mających utworzyć ten ryt uczestniczyli również protestanci. W miejsce pięknego i katolickiego offertorium zostało wprowadzone żydowskie błogosławieństwo stołu, a przy Komunii potwierdzamy wiarą obecność Jezusa mówiąc Amen, co skolei miało i ma miejsce w niektórych mszach luteranskich, gdzie wierzy się w "połowiczną" obecność Jezusa w chlebie, która staje się wtedy gdy w to wierzymy, a jak w to nie wierzymy to nie staje się. Dlatego mając to wszytko na uwadze, uważam, że Nowy ryt może stanowić zagrożenie dla wiary gdyż nie przekazuje czysto katolickiej nauki. Ja osobiście uczestniczę w nim jednak, gdy nie mam na prawdę możliwości pójść na Mszę Trydencką, ale ze świadomością tych nadużyć i starając się je odrzucać i przeżywać po katolicku, co nie zawsze jest jednak łatwe.
@takitam2830
@takitam2830 3 жыл бұрын
Mimo że to ważny temat to dużo już ostatnio materiałów o nowej mszy. Może dla odmiany spojrzenie Księdza na kwestie religii w szkołach? Dość popularny temat ostatnio
@nataliaxyt
@nataliaxyt 3 жыл бұрын
Kolejna odpowiedź na nowy materiał z kanału Szymon mówi :-)
@takitam2830
@takitam2830 3 жыл бұрын
@@nataliaxyt dokładnie, chociaż nie tylko
@nataliaxyt
@nataliaxyt 3 жыл бұрын
@@takitam2830 👍
@olam.3895
@olam.3895 3 жыл бұрын
@@nataliaxyt seria mogłaby się nazywać: ks. Szymon mówi :D
@nataliaxyt
@nataliaxyt 3 жыл бұрын
@@olam.3895 albo "ks. Szymon odpowiada" :-)
@byciechronic
@byciechronic 3 жыл бұрын
W jaki sposób nowa msza niszczy wiarę? Jestem głęboko wierząca, każda msza to dla mnie duże przeżycie duchowe. Chodzę tak czesto jak mogę, nawet codziennie. Wytłumaczcie mi jak nowa msza niszczy moja wiarę.
@gabrielakwiatkowska5431
@gabrielakwiatkowska5431 3 жыл бұрын
Nie chcę oceniać Pani wiary, jednak nie mogę zrozumieć jak osoba głęboko wierząca nie czuje bólu widząc: -jak komunia św. jest rozdawana niegodnie; na stojąco, na rękę -jak deptane są zakonsekrowane okruchy, w których obecny jest sam Pan Bóg -jak komunia św. jest rozdawana przez świeckich, którzy nie mają namaszczonych dłoni -jak kapłan stoi odwrócony tyłem do Tabernakulum, gdzie mieszka Bóg Żywy -jak niegodnie ubrani są wierni obrażając Boga samego .... Jeżeli dojdzie do tego jeszcze świadomość jak bardzo zmieniono teksty mszalne i kto stoi za tymi zmianami .... ból przeszywa serce
@monikam-ska3715
@monikam-ska3715 3 жыл бұрын
@@gabrielakwiatkowska5431 "nie chcę oceniać Pani wiary- ale to zrobię i wg mnie nie jest Pani godna wierzyć". W mojej parafii każdy spożywa komunię do ust. Nie rozumiem w czym jest problem, jeżeli NOM nie jest świętokradztwem. To jest jakiś fetysz? Odczuwa Pani przyjemność z bycia w wyższości nad innymi bo uczęszcza na jedną jedyną właściwa mszę, która jako jedyna gwarantuje prawdziwą wiarę i bliskość z Bogiem? Czuję się zarzenowana, bo mi nigdy by nie przyszło oceniać kogoś w ten sposób. Ta pycha cechowała Faryzeuszy, osadzeni w jednej jedynej słusznej tradycji posłali Jezusa na śmierć.
@gabrielakwiatkowska5431
@gabrielakwiatkowska5431 3 жыл бұрын
@@monikam-ska3715 Ja napisałam ze nie potrafię zrozumieć .... tyle.
@monikam-ska3715
@monikam-ska3715 3 жыл бұрын
@@gabrielakwiatkowska5431 tak ten monolog to zapewne właśnie znaczył, mnie nie musi Pani tego tłumaczyć, przed Bogiem staniemy wszyscy w prawdzie. Tej jedynej i prawdziwej.
@gabrielakwiatkowska5431
@gabrielakwiatkowska5431 3 жыл бұрын
@@monikam-ska3715 widząc agresję u ludzi którzy bronią NOM utwierdzam się w przekonaniu, że nie jest ona owocna. Porównywanie do faryzeuszy jest częstym atakiem na tzw. tradsów
@marypoppins2600
@marypoppins2600 3 жыл бұрын
Czy spowiadać się z tego, że nie było się na Mszy św. niedzielnej? Powiedzieć, że nie poszłam, bo to Msze sprotestantyzowane, a do spowiedzi muszę iść do księdza odprawiającego Novus. Szczerze mówiąc, mam dość, już nie wiem, co jest grzechem, a co nie.
@Evangelina_Phalange
@Evangelina_Phalange 2 жыл бұрын
Proszę chodzić normalnie na Mszę Świętą To jest naprawdę przykre, że ludzie odciągają innych od uczestniczenia we Mszy Świętej... Zarówno Msza w rycie zwyczajnym, jak i Msza w rycie nadzwyczajnym jest Przenajświętszą Ofiarą, Pan Jezus Chrystus jest tak samo obecny
@ViraShpakovych
@ViraShpakovych 3 жыл бұрын
Ja rozumiem czym jest nowa Msza i dlatego nie moge wziąc w niej udziału.
@KrisFilmStudio
@KrisFilmStudio 3 жыл бұрын
Można też sprawdzić, czy unici nie mają celebr blisko i ewentualnie do nich chodzić ;)
@glonoinum9804
@glonoinum9804 3 жыл бұрын
Jak ksiądz odbiera drogę neokatechumenalnej . Ryt drogi neo jest zatwierdzony przez papieża ale jestem ciekaw co Ok siądź na ten temat myśli .serdecznie pozdrawiam Z Panem Bogiem
@TOF_ms
@TOF_ms 3 жыл бұрын
Polecam książki wydawnictwa antyk o neokatechumenacie. To ze jest zaakceptowane przez ojca świetego nie znaczy, ze jest od Boga. McCarrick tez namieszał Janowi Pawłowi 2 w głowie. A potem wyszło szydło z worka. Okazało się, ze był pedofilem. Ja byłem w tej sekcie. I polecam się trzymać z daleka od tego. Podam kilka przykładów a resztę sobie doczytasz z tych książek. Jak jedziesz na pierwsze spotkanie - konwiwencja, to musisz od razu zdecydować czy dalej bedziesz w tym uczestniczyć. Nie ma ze możesz pomyśleć godzinę, dwa dni lub tydzień. Nie. Jesteś z nami czy nie? A jak zapytasz jak to dalej będzie co w poszczególnych etapach Cię czeka odpowiedz: nie musisz tego wiedzieć. Czy tak robił Jezus? Nie. Nawet jest fragment, kiedy mówi „ja nauczałem otwarcie. Zapytajcie tych do których przemawiałem”. Następnie brak klękania na przeistoczenie. Na początku jak klęczałem to się śmiano ze mnie. Znak pokoju to podanie ręki i buziak w policzek. Infantylizm. Poza tym co tydzień się spotykam masz tematy a do tematów fragmenty z Biblii i sobie wybierasz. Które według Ciebie sa ciekawsze oraz jak do Ciebie przemawiają. Nikt tego nie pilnuje - czy rozumiesz w dobrym kluczu (po katolicku zgodnie z depozytem wiary) danego fragmentu bo kto by to miał być. Sa okresowe spotkania i katechiści - opiekunowie poszczególnych grup,i mówisz co w Twoim życiu się zmieniło. Czasami bardziej bezczelnie pytają czasem mniej. Wszystko owija atmosfera tajemnicy, infantylizmu, sekciarstwa jak w masonerii. Poziomy wtajemniczenia. Podobno na drugim skrytinium masz spowiedź przed całym zgromadzeniem. Zadają najbardziej intymne pytania przy wszystkich. Co tygodniowe „msze” w sobotę wieczorem zamiast w niedziele. Msza nie rozumiana jako ofiara. Ponadto Kiko twierdzi zeby nie mowic ze jest się katolikiem bo „jest się w drodze”, tak czytałem z pierwszych katechez. Wszystko to wymyślają ludzie bez podstaw teologicznych, katechetycznych którzy w jakiś sposób zdobyli dostęp do ojca świetego i udają pobożnych robiąc wszystkim naokoło wodę z mózgu. Czy to jest jest katolickie? Wiec drogi Dawidzie Mysior. Jeśli ktoś chce rozwalić kościół od środka to jest to m.in.neokatechumenat. Jest tam wiele cudownych osób ale sa tak ślepe ze trudno byłoby im przyjąć owo zwiedzenie i manipulacje która sa poddawane. Chcą rozwijać swoją religijność a parafia oferuje tylko to wiec po to sięgają. Ponadto argument ze akceptuje to ojciec święty zmiata wszystko dookoła.
@TOF_ms
@TOF_ms 3 жыл бұрын
KZbin nie chce mi dodać link, ale prosze sprawdzić co Bp Schneider oraz ks Bałemba SDB mówią o tym ruchu.
@GordoWawel
@GordoWawel 3 жыл бұрын
@@thoracifex podobnie było podczas najbardziej tradycyjnej Mszy w jerozolimskim wieczerniku i w kolejnych latach wczesnego Kościoła, na siedząco, do ręki która jest tak samo niegodna jak i język ale Chrystus się nami nie brzydzi skoro umarł za nas gdy byliśmy jeszcze grzesznikami. Uwaga na nowe pseudonauki modernistów w stylu o. Szustaka czy pseudo tradycjonalistów jak o. Bańka. Przekazując dobre treści tu i ówdzie wplatają herezje. Lepiej czytać ojców i doktorów Kościoła niż nowych wynalazków z tej czy drugiej strony. Byłem dzisiaj na Mszy posoborowej i nie żałuję
@wojciechwareda6796
@wojciechwareda6796 3 жыл бұрын
Jakoś ciężko mi przyjąć do wiadomości ze JP II czy kard Wyszynski doprowadzili polski Kościół do sytuacji że wierni muszą się obawiać o zbawienie dusz. Po raz pierwszy NOM pojawił się w Kościele w Izabelinie u ks Federowicza. Za zgodą Wyszyńskiego. Czy oni wszyscy się mylili i prowadzili ludzi do zguby? Wszystko co ksiądz mówi jest naprawdę ciężkie do przyjęcia.
@ewa2524
@ewa2524 3 жыл бұрын
W programie „ Wierzę” Paweł Lisicki tłumaczył to tak, ze kiedy do Polski dotarła NOM panował wówczas głęboki komunizm. Dla komunistów rozłam w Kościele byłby wymarzoną sytuacją dlatego wiec Kościół milczał. Ponadto nie zdawał sobie wówczas sprawy, że owoce Soboru będą tak zgniłe. Ciekawa jestem czy Ksiądz Szymon zgodziłby się z taką interpretacją. Ja tylko powtarzam. A przy okazji: czy nie zgorszył Pana JP2 całując Koran albo modlący się z innowiercami? Niestety JP2 dużo zrobił co nie było zgodne z naszą wiarą.
@sylviahagner1678
@sylviahagner1678 3 жыл бұрын
gdyby wiedzieli jakie skutki przyniesie NOM, nie przyjeliby! Ale moze Bog do tego przyzwolil zeby oddzielic ziarno od kakolu? To moje zdanie, biskupi i kardynalowie to tez ludzie! Ale prosze zauwazyc jak kobiety sa ubrane NOM pol nagie niekiedy czego niema na Mszy Trydenckiej tam wiedza jak sie ubrac! No i najwazniejsze , Najswietszy Sakrament gdzie jest lepiej czczony na NOM czy na Starej Mszy? prosze sobie odpowiedziec .pozdrawiam .
@Mateusz-Maciejewski
@Mateusz-Maciejewski 3 жыл бұрын
Słyszałem, że kard. Wyszyński robił co mógł, by opóźnić wprowadzenie NOM i złagodzić tego skutki. Nie był entuzjastą tej zmiany.
@jurekrogowski9881
@jurekrogowski9881 3 жыл бұрын
@@sylviahagner1678 W bractwie też widziałem jedną kobietę w spódniczce mini ale na głowie mantylka.
@annanowak3307
@annanowak3307 3 жыл бұрын
@@jurekrogowski9881 ale przynajmniej stała po stronie kobiet, nieprawdaż ?
@bartekz4418
@bartekz4418 3 жыл бұрын
Nie przypuszczałem, że dożyję czasów gdy księża będą doradzać opuszczanie Mszy św.
@tiger007pl00
@tiger007pl00 3 жыл бұрын
W miarę możliwości staram się uczestniczyć w NOM kilka razy w tygodniu. Nie sądzę, ażeby uczestnictwo w tej Mszy byłą zagrożeniem dla mojej wiary. Wręcz przeciwnie; sądzę, iż przycyznia się do jej pogłębienia, rozwinięcia... Nie można zaakceptować stwierdzenia, iż lepiej udać się do kościoła na różaniec w niedziele, niż uczestniczyć w NOM... Niby jak? Od kiedy różaniec jest ponad Mszą? Przeciez jak głosi KKK Msza Święta to źródło i szczyt życia Kościoła.. Dodatkowo katolik jest zobligowany do uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej (przykazanie kościelne + III przykazanie Boże).. I co chyba najważniejsze; przeciez na NOM także dochodzi do przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew!!! A przecież to jest najważniejsze we Mszy Świętej. Wydaje mi się, ze chcecie niejako zamknąć Boga w dany ryt. Nie da się Boga zamknąć w żaden ryt; Bóg nie ogranicza się do rytu; dla Boga nie tyle ryt jest ważny, co SERCE człowieka (ofiary ani całopalenia nie podobały się Tobie...) Dodatkowo odnoszę takie wrażenie, iż za obecny kryzys wiary obarcza się głównie ,,nowy ryt Mszy", jakby on był wszystkiemu winny, a powszechne przywrócenie rytu trydenckiego niejako uzdrowi Kościół. Bardzo ciekawe, skoro kryzys wiary nie zaczął się PO soborze, ale dużo PRZED soborem. My kryzys wiary w Polsce obserwujemy dopiero teraz, ale to przez to, iż w PRL-u KK był ostoją wolności i był skierowany przeciwko komunistom..
@tiger007pl00
@tiger007pl00 3 жыл бұрын
@@thoracifex bardzo bym prosił o konkrety. Ja napisałęm swoje doświadczenie; rozumiem, że doświadczenie kogoś innego moze byc zgoła odmienne; jednak czytając komentarze doeszedłęm do wniosku, iż nie jestem odosobniony
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@@thoracifex Prosiłem Pana kilkakrotnie, aby zaprzestał Pan orzekać o stanie wiary współuczestników dyskusji, przypominałem, że takie zachowanie jest niegodne katolika i ostrzegałem, że uciszę Pana na kanale Szkół Akwinaty, jeśli nie zaprzestanie Pan tego czynić. A zatem uciszam Pana.
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty Жыл бұрын
@@bozenaborkowska6656 Myśli Pani, że pamiętam, co kto pisał dwa lata temu? Moderator.
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty Жыл бұрын
@@bozenaborkowska6656 Nie szkodzi. :) Moderator.
@Bogydan1
@Bogydan1 3 жыл бұрын
Kto wie czy w czyśćcu (bo mam nadzieję, że nie w piekle) nie będą siedzieć w jednym "pokoju" katoliccy progresiści co progresowy w imię dobrych uczuć (good vibes) duszę sprzedali razem z tzw. tradsami co ludzi od Mszy niedzielnej odciągają... ;) Nie no, poważnie, słucham Was już trochę i w wielu przypadkach przytakuje, ale przeginacie przysłowiową pałę. Pax!
@SkarbyHistorycznoLiterackie
@SkarbyHistorycznoLiterackie 3 жыл бұрын
Wiem, że marudzę i to kolejny mój komentarz w tej sprawie. Ciężko mi jednak na sercu i nie mogę się z czymś pogodzić. Chodzę na nową mszę od dziecka bo muszę, w promieniu 100 km nie ma Mszy Trydenckiej. Wiara moja nie osłabła, wręcz przeciwnie. Nie wydaje mi się, żeby nowy ryt był przyczyną upadku Kościoła na Zachodzie, to są bardzo złożone czynniki, jak np. rewolucja seksualna w latach 60 po której nastąpiły inne dewastacje w życiu społecznym i duchowym jak np. marsz przez instytucje i upadek wyższego szkolnictwa w której młodzież uczy się, że Kościół w historii narobił wiele zła itd. Historia pokazuje nam, że zło dzieje się na kilku poziomach, i tak pomimo Kościoła Rytu Rzymskiego mordowano prostych księży i mniszki nieopodal Placu Rewolucji w 12 dzielnicy Paryża, którzy byli Bogu ducha winni (więcej do zarzucenia można było mieć biskupom ale nie cichym zakonnikom, którzy do polityki się nie mieszali). Moim zdaniem tu leży przyczyna główna, bo oczywiście kościół posoborowy też dołożył cegiełkę do niszczenia rozumowego podejścia do wiary. Infantylizacja życia duchowego zrobiła z katolików foliarzy i idiotów, niestety taki obraz mamy w społeczeństwie ,,laickim". Jednak nie uważam, żeby nowy ryt mszy był tutaj największym zagrożeniem, za dużo składa się zjawisk na ten obraz powszechnego upadku... A jeśli Ofiara jest ważna, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją przyjąć? Czy nie? Ciężko mi rezygnować z Mszy gdy widzę jak nawiedzone baby wieszają na drzwiach kościołów błyskawice.
@artursc9740
@artursc9740 3 жыл бұрын
Z własnego doświadczenia napisze Pani, że nikt poza Panią nie odrobi lekcji ze zmierzenia się z tym problem i to Pani w sumieniu musi sobie na te pytania odpowiedzieć. Księża Bractwa wyraźnie i od wielu lat pouczają o tym w taki sam sposób. Istnieje też cały szereg lektur odnośnie tych spraw.
@grzegorzrybacki
@grzegorzrybacki 3 жыл бұрын
Ksiądz Bańka i pewnie całe FSSPX (które szanuję) ujmuje to tak, że osoba, która odkryje, że NOM niszczy wiarę, nie powinna już w takiej Mszy uczestniczyć. No ale to trzeba najpierw tak uznać - że NOM niszczy wiarę, to po pierwsze - a ja np. uznaję, że Msza trydencka, owszem, jest bardziej godna i lepiej kształtuje wiarę, ale uczestniczę też nabożnie w Mszy odprawianej wg NOM. Co więcej, odkrywanie liturgii w starym rycie pomaga mi lepiej przeżywać również Mszę wg nowego rytu. Czyli nie spełniam wymogu uznania, że "NOM niszczy wiarę katolicką". Daleko mi również do uznania, że bycie na Mszy wg NOM i przyjęcie tam Komunii świętej jest gorsze niż bycie na Mszy trydenckiej online i przyjęcie Komunii duchowej.
@agatapaszko4246
@agatapaszko4246 3 жыл бұрын
Proszę Księdza, ale czy chodzi o uczestnictwo we Mszy trydenckiej czy we Mszy trydenckiej sprawowanej przez kaplana Bractwa? Czy FSSPX czy naucza żeby unikać Mszy celebrowanych przez innych księży? Czy to diecezjalnych czy z np. z IBP czy bractwa Piotrowego, zakonu Pijarów itd. Dostępne są materiały mówiące właśnie o tym.
@2righthands816
@2righthands816 3 жыл бұрын
Wywód księdza byłby jak najbardziej logiczny, gdyby główne jego założenie było prawdziwe, czyli to, że NOM w *oczywisty* sposób psuje wiarę. Niestety, dla mnie to nie jest wcale oczywiste! To, że po wprowadzenie Novus Ordo nastąpiły różne negatywne zjawiska nie oznacza wcale, że to nowy ryt jest tego przyczyną. Korelacja nie oznacza automatycznie związku przyczynowo-skutkowego!
@barbarad.4988
@barbarad.4988 2 жыл бұрын
Zgadzam się jak najbardziej. Drażni mnie to ciągle oskarżanie NOM na podstawie obserwacji świata zachodniego. Dlaczego nie jest uwzgledniany argument, że ludzie w Polsce do późnej starości wiary nie stracili mimo że przez dziesiątki lat uczestniczyli w NOM?
@raphaelloyola3495
@raphaelloyola3495 2 жыл бұрын
Zgadzam się.
@ggguuu6149
@ggguuu6149 3 жыл бұрын
W nowym rycie bywają nadużycia, ale czy sam ryt niszczy wiarę? To jak wygląda msza zależy od księdza . Konsekracja , komunia, czy są ważne w nowej mszy?
@ewamaciejewska5862
@ewamaciejewska5862 3 жыл бұрын
Tu jest herezja. Opuścić Eucharystię? Bo posoborowa? Zagrożeniem dla wiary jest odejście od Eucharystii.
@Evangelina_Phalange
@Evangelina_Phalange 2 жыл бұрын
Dokładnie
@raphaelloyola3495
@raphaelloyola3495 2 жыл бұрын
Niestety (bo ks. Bańka mówi w większości wartościowe rzeczy), ale się zgodzę.
@henrykamachej6507
@henrykamachej6507 2 жыл бұрын
A co z Panem Jezusem, który jednak i na nowej Mszy się pojawia, dzięki konsekracji? Dziwnie tu się ten temat omija, odsądzając nowy ryt od wszelkiej wartości, filozofując i dramatyzując. Nietrudno namówić niektórych ludzi do bojkotu nowej Mszy. Jeśli na Mszę tradycyjną ten człowiek już nie dotrze , w ogóle odpadnie od Kościoła i zacznie robić straszne rzeczy, to czy Ksiądz żadnej odpowiedzialności tu nie poniesie?? Dziwi mnie tak jednostronna ocena ogólnie dostępnej Mszy, która pomimo wszystko uaktualnia Ofiarę Chrystusa. Zapatrzenie w filozofię, choćby w najlepszą, czasami odrywa od ziemi. Natomiast wezwanie do bojkotu parafii, gdzie Mszę się lekceważąco odbębnia a wiarę obraża w kazaniach, dla mnie byłoby jak najbardziej słuszne.
@Guliwer1973
@Guliwer1973 3 жыл бұрын
Jak to ma się do Wieczernika i Łamania Chleba pierwszych wieków chrześcijaństwa?
@barbarad.4988
@barbarad.4988 Жыл бұрын
Tak, "spotykali się na łamaniu Chleba"
@janminiajluk3964
@janminiajluk3964 3 жыл бұрын
Całe życie uczęszczam na Msze Novus Ordo i moja wiara w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii w żaden sposób przez to nie ucierpiała. Nie znam też nikogo spośród wierzących osób w gronie moich znajomych i rodziny kto by utracił wiarę w Rzeczywistą Obecność po regularnym chodzeniu na Nową Mszę. Chyba trochę ksiądz z tą tezą przesadził...
@janminiajluk3964
@janminiajluk3964 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 proszę nie obrażać Katolików, Katolikiem jest ten kto wie co to Msza i jaki jest jej cel. Większość Katolików to wie.
@janminiajluk3964
@janminiajluk3964 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 stąd że nie widzę, żeby sprzeciwiali się słowom Jezusa "To jest Ciało Moje" ani świętom jak chociażby Boże Ciało i stąd, że wielu prawdziwie wierzących podchodzi do Ciała Pańskiego z prawdziwym, widocznym szacunkiem.
@jadwigach949
@jadwigach949 3 жыл бұрын
Niestety w okresie tzw pandemii wyszło szydło z worka. Jak tylko były zalecenia biskupa by brać Komunię Św.na rękę, proboszcz wręcz namawiał, większość osób w mojej patafii szybko się do tego dostosowała. Ja nie mogłam. I tu wydaje mi się wychodzi z ludzi albo niewiedza albo brak wiary w obecność Jezusa Chrystusa w hostii. Bardzo zniechęciło mnie to do mojej parafii, szczególnie że obecnie Komunię do ust można przyjąć na szarym końcu aż wszyscy wezmą do ręki. Chcę tu podkreślić brak sprzeciwu u większości. No i sami kapłani, co o nich myśleć? Na siłę wręcz wymuszają określone zachowania. A jest to duża parafia. Stracili niestety mój szacunek. Jężdżę do innego kościoła też na NOM, jest tam dużo lepiej, ale chyba jednak poszukam mszy trydenckiej. Pozdrawiam.
@aleksandrarus4543
@aleksandrarus4543 3 жыл бұрын
@@jadwigach949 Wszyscy doskonale wiemy, że Konunia na rękę została wprowadzona w trosce o zdrowie i życie ludzkie. Jest to sytuacja wyjątkowa i wcale nie wyklucza możliwości przyjmowania Jezusa z godnością. Poza tym jest to zalecenie Kościoła, do którego należę i dlatego szanuję ustanawiane przez ten Kościół zasady.
@barbarad.4988
@barbarad.4988 2 жыл бұрын
Moja wiara w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii NOM zaczęła się chwiac pod wpływem ataków Tradycjonalistow na NOM, którzy wskazują, że na NOMie może nie dochodzić do Przeistoczenia. Tak ze myślę, iż ich analizy i ataki to niedźwiedzia przysługa dla wiary ludzi
@HENTNY1
@HENTNY1 3 жыл бұрын
WOW, Bractwo Piusa X jest bardziej radykalne jak ks Natanek! Moj Boze, mam 44 lata wychowalem sie na "nowej mszy" wierze w obecnosc Boga zywego w hostii, ze to On tam jest. Teraz sie dowiedzialem ze niepowinienem chodzic na msze! Bo w moim regionie raczej nie ma mszy Trydenckiej (nie Polska). Szczerze, nie sprawdzalem, ale nawet jesli no to slabo to widze pod wzgledem logistycznym.
@wojciechwareda6796
@wojciechwareda6796 3 жыл бұрын
Gdyby Ci zależało na zbawieniu duszy to zmieniłbyś pracę wziąłbyś kredyt i msze trydencka byś znalazł. A tak chcesz sobie pójść do piekła i chodzisz na NOM. Żart oczywiście :-)
@HENTNY1
@HENTNY1 3 жыл бұрын
@@wojciechwareda6796 coz, chcialem wspomniec o kompromisie, ale to niedobre slowo w srodowisku katolikow. Gdybym chcial chodzic na msze Trydencka, byc moze jest to mozliwe, ale praktycznie bardzo malo prawdopodobne. Jak dla mnie osobiscie to musi tu byc jakis (niekompromis) balans, wywazenie, rozsadek, no nie wiem jak to nazwac. Chodzi mi o to ze ksiadz jednak namawia do niechodzenia na msze, jednak msze, Nie jest ona tak godna jak Trydencka (na ktorej nigdy nie bylem, tylko slyszalem) albo prawie niegodna jak w oczach tego kaplana, no ale to msza na ktorej Jezus umiera dla nas.Rozumiem, modlitwa o przywrocenie mszy Trydenckiej, szeroko zakrojone akcje, kanaly na YT, petycje, hapeningi no kazdy inny sposob zgodny z Wola Boza bylby i bedzie lepszy niz namawianie do nieuczestnictwa w "nowej mszy" Cos mi tu nie pasi.
@Szpongiel007
@Szpongiel007 3 жыл бұрын
Polecam skorzystać z mass locator na międzynarodowej stronie FSSPX. W ten sposób znalazłem Mszę we Francji, gdy byłem na wyjeździe.
@ewa2524
@ewa2524 3 жыл бұрын
@@HENTNY1 Ksiądz Szymon wyraźnie mówi, że człowiek który ROZUMIE niebezpieczeństwo wynikające z uczestnictwa w NOM nie może już na taką mszę uczęszczać.
@andrzejborola5929
@andrzejborola5929 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 A kleją się Panu fakty historyczne jak obecność w pewnym momencie trzech papieży jednocześnie, gdzie tylko jeden był prawdziwym, i gdy ludzie podążający za dwoma pozostałymi czynili nie to co należało bo podążali w istocie za antypapieżami myśląc, że wyznają wiarę jak należy? A klei się Panu fakt historyczny, że jeden z synodów na wieleset lat przed Vaticanum II, ten w Pistoi, został po pewnym czasie w 1799 w CAŁOŚCI POTĘPIONY przez Piusa VI? Pius VI w swojej bulli Auctorem Fidei wskazywał, że celem soborów jest wyjaśnienie twierdzeń a nie tworzenie twierdzeń i dokumentów dwuznacznych. Potępione zostało dokładnie to co uczynił SW2! Pozycja FSSPX jest w świetle takich faktów z historii Kościoła jak najbardziej spójna i logiczna. Ma Pan przykłady z historii, i tym samym gwarancję (także dzięki temu co ogłosili sami papieże soborowi deklarując, że nie jest on dogmatyczny), że w stosownym momencie Vaticanum II i reformy w jego następstwie zaprowadzone także spotkają się z potępieniem, jeśli tylko wymodlimy powrót papieża prawdziwie rzymsko-katolickiego na miarę św. Piusa X. Takie rzeczy już się działy i wówczas okazywało się zbawiennym dla wiernych i części kapłanów zachowywać dystans od tego co przecież uchwalono w Pistoi. Na potępienie SW2 też przyjdzie czas.
@andrzejbober2976
@andrzejbober2976 3 жыл бұрын
Do tradycji katolickiej mogą nawrócić się Ci którzy odeszli sami lub ich zwiedziono po S.W II. Do takich ja się zaliczam ,moja I komunia św.była ostatnia w rycie trydenckim.Dobrze pamiętam jak ustawiono stół kapłan tyłem do ołtarza sprawował mszę św. ,a kobiety jako pierwsze zajmowały miejsca między mężczyznami ,akceptując nowe zmiany w liturgii mszy św. a czy dziś nie jest tak samo, z uwagi na kobietę wprowadza się zmiany w kościele, czy to nie jest milcząca apostazja .Brak odwagi powiedzieć herezja ,powiem w ten sposób kościół jest nagi i boleśnie żałosny. A potem było ciągle po nowemu aż do dziś ,urodzeni po soborze watykańskim II muszą narodzić się na nowo,tak jak jest powiedziane w dialogu Pana Jezusa z Nikodemem .
@katarzynalesisz1759
@katarzynalesisz1759 3 жыл бұрын
Księże Szymonie, ogromne Bóg zapłać za publikowane filmy. Wiele spraw wyjaśniają i umożliwiają skonfrontowanie się z najbardziej tradycjonalistyczną stroną katolicyzmu, nawet jeśli nie ze wszystkim się w 100% zgadzam :) Przy okazji mam pytanie, czy byłaby możliwość nagrania odcinka lub odpowiedzi w odcinku Q&A na temat sedewakantyzmu? Czytałam świetny artykuł Bractwa wyjaśniający, dlaczego jest on niewłaściwy, lecz później podesłano mi list byłego biskupa Neville'a i artykuł z poniższego linku, i szczerze mówiąc totalnie się w temacie pogubiłam :/ introiboadaltaredei2.blogspot.com/2020/01/poor-theology-at-steep-price.html?fbclid=IwAR2KYi-SMstro2yBO2XRM723NaYu0hUzftEKNlAq6hgaGC3kih1nvK_yQks
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
Przytoczone cytaty były tylko prywatnymi opiniami świętych i duchownych a nie oficjalnym, tradycyjnym magisterium Kościoła. Zwłaszcza że wówczas problem papieża-heretyka był traktowany jako czysto teoretyczny konstrukt lub teologiczna zagwozdka. Święci byli tylko ludźmi i w związku z tym nie mają patentu na nieomylność.
@krzysztofgowacki5911
@krzysztofgowacki5911 3 жыл бұрын
Encyklika PIUSA XII Głównym elementem Liturgii jest kult wewnętrzny Jednokowoż pierwiastkiem głównym kultu Bożego musi być pierwiastek wewnętrzny. Trzeba bowiem stale żyć z Chrystusem, całkowicie się Jemu oddać, aby w Nim, z Nim i przez Niego oddawać chwałę Ojcu Niebieskiemu. Liturgia zaś święta wymaga, aby te dwa pierwiastki, zewnętrzny i wewnętrzny, ściśle były ze sobą zespolone. Ona sama, ilekroć przepisuje wykonanie jakiegoś zewnętrznego aktu kultu, nie ustaje stale tego polecać. Na przykład, gdy chodzi o post, w tych słowach nas zachęca: "aby, co przestrzeganiem naszym (postu) wyznaje się na zewnątrz, wywierało skutek wewnątrz"(28). Jeżeli dzieje się przeciwnie i inaczej, w takim razie religia staje się niewątpliwie pustym obrzędem i próżną formą. Wiadomo wam, Czcigodni Bracia, że Boski nasz Mistrz uznał za niegodnych świątyni i kazał wypędzić z niej tych, którzy mniemają, iż Bogu cześć oddadzą samym dobrym i sharmonizowanym śpiewem, lub teatralnymi gestami, wyobrażając sobie, iż tak najlepiej zabezpieczą sobie wieczne zbawienie, choćby bez doszczętnego wyplenienia z swych dusz zastarzałych wad(29). Kościół więc pragnie gorąco, by wszyscy w tym celu rzucali się do nóg Zbawiciela, aby wyznawać Mu swe uwielbienie i swoją miłość; pragnie, by rzesze za przykładem chłopiąt, które z radosnym śpiewem zabiegały Chrystusowi, wjeżdżającemu do Jerozolimy, śpiewały hymny i Króla Królów, Stwórcę Najwyższego wszelkich darów, czciły pieśnią chwały i dziękczynieniem; pragnie, by usta rzesz wypowiadały modlitwy, już to błagalne, już to radosne i dziękczynne, aby pokolenia doświadczały przez niego skutków Jego miłosierdzia i Jego potęgi. Jak Apostołowie na brzegach jeziora Tyberiadzkiego - lub też by jako Piotr na górze Tabor, porwani światłem uszczęśliwiającej kontemplacji i wiedzeni natchnieniem, zdali całkowicie siebie i wszystko swoje na wiekuistego Boga. Całkowicie więc błądzą i odbiegają od prawdziwego i czystego pojęcia oraz nauki świętej liturgii ci, którzy uważają ją za zewnętrzną jedynie i pod zmysły podpadającą część bożego kultu, lub za jakiś ozdobny aparat ceremonii. Nie mniej mylą się ci, którzy ją pojmują jedynie jako zbiór praw i przepisów, którymi Hierarchia kościelna ustala urządzenie i porządek świętych obrzędów. Wszyscy więc powinni wiedzieć, że nie można uczcić godnie Boga, jeżeli myśl i wola nie wznosi się ku zdobywaniu doskonałości życia, i niech pojmą, że kult oddawany Bogu przez Kościół w zjednoczeniu z Jego Boską Głową, jest w najwyższym stopniu skuteczny dla osiągnięcia świętości
@AdrianV91
@AdrianV91 3 жыл бұрын
Śledzę kanał od dawna bo stoję po stronie Tradycji i nie podobają mi się zmiany jakie się dzieją, ale uważam że tutaj ksiądz popełnia duży błąd stawiając tak sprawę. To że powinno się mówić o starej liturgii, zachęcać do dobrego przeżywania mszy świętej to jedno, ale mówienie że nie warto iść na nową mszę to już błąd. Nowa czy nie ofiara Chrystusa dokonuje się realnie na ołtarzu i każda przyjęta w niej godnie Eucharystia ma nieskończoną wartość. Symbole są ważne ale tutaj mam wrażenie że stawiacie formę nad treścią.
@mikael40_4
@mikael40_4 3 жыл бұрын
Jeżeli ryt decyduje o wierze lub niewierze Kościoła, a dany ryt ma rozwijać wiarę, a inny ją "zabijać" ... To my chyba jesteśmy w Starym Testamencie, a wiara rodzi się rytu, z takiej a nie innej sekwencji znaków...
@marekkozyra8213
@marekkozyra8213 3 жыл бұрын
Proszę księdza ja na Mszę Świętą w Nowym Rycie chodzę od 20 lat codziennie- dokładnie tak rozumię jak to głoszą księża . Powód-Tradycja.Poznaję tradycję .Myślę że to wielki błąd tak stawiać sprawę.To bardzo boli i w żaden sposób ksiądz mnie nie przekonał.Momentami to trąci o jakąś wiedzę tajemną.Czy ksiądz trochę się nie zapędził i zapomniał o obecności na Mszy Nowej Jezusa Chrystusa.Czy na tej mszy nie oddaje swojego życia?Myślę że jak pokazuje historia Bóg sobie z tym poradzi .Ja uczestnicząc dokładnie wiem w Czym uczestniczę i za żądne skarby nie dam sobie tej łaski odebrać.Bez Tego codziennego spotkania nie wyobrażam sobie życia a tu ksiądz nagle mówi że kto poznał ten ........Czyli ksiądz i współbracia no i ci którzy ,odkryli,są w jakiś sposób ,naznaczeni'.Kościół jest Jeden i wchodzi się do Niego przez ofiarę z życia ,dokładnie naśladując Jezusa Chrystusa który udziela łaski komu chce i jak chce-patrzy na serce.Nie dzielmy się .To jest problem duchownych, Pasterzy.To Wy kochani księża macie za zadanie,i macie kompetencje aby w temacie reformy działać. Pozdrawiam.
@oldlonewolf9649
@oldlonewolf9649 3 жыл бұрын
A czy my, wierni możemy walczyć zachowując podczas mszy odpowiednie ryty, na przekór wszystkim i wszystkiemu? Niech wszyscy stoją a ja będę klęczał. Jak by było takich wielu z pewnością nie zostało by to niezauważone.
@kalinagosk1000
@kalinagosk1000 3 жыл бұрын
Ja klękam w odpowiednich momentach już od dłuższego czasu, niewielu robi to również, ale już Komunię św. coraz więcej osób przyjmuje na klęcząco. Może powoli sytuacja się całkiem poprawi. Myślę jednak, że oprócz dawania dobrego przykładu trzeba też modlić się w tej intencji. Wszystko w rękach Boga.
@krzysztofzielinski3030
@krzysztofzielinski3030 3 жыл бұрын
Czy w nowej Mszy nie dochodzi do konsekracji?
@byciechronic
@byciechronic 3 жыл бұрын
Dochodzi.
@krzysztofzielinski3030
@krzysztofzielinski3030 3 жыл бұрын
@@byciechronic to może właśnie dlatego warto iść by Go w tym momencie adorować i dziękować, a nie unikać, bo wtedy unikamy również Jego, może nikogo więcej nie będzie by Go świadomie i z miłością adorował?
@jurekrogowski9881
@jurekrogowski9881 3 жыл бұрын
@@krzysztofzielinski3030 Ks. Bańka niestety chciałby spowodować by Pan Jezus został na stole ołtarzowym z kapłanem bez wiernych, a to przecież dla nas schodzi z nieba w czasie każdego NOM-u.
@andrzejborola5929
@andrzejborola5929 3 жыл бұрын
@@jurekrogowski9881 Zdaje Pan sobie sprawę, że przez całe wieki do zaprowadzenia NOMu księża sprawowali na potęgę Msze święte bez ludu Bożego niekiedy w kilkudziesięciu bocznych ołtarzach jednocześnie jeśli katedry były duże, a więc Msze święte, które dla Kościoła mają identyczną wartość jak Msze z ludem? Zdaje Pan sobie sprawę, że nieobecność ludu Bożego w niczym nie ujmuje wartości Najświętszej Ofiary i że Pana myślenie jest typowo protestanckim postrzeganiem wagi kultu uzależniając go od obecności wiernych? Zdaje Pan sobie sprawę z tego jak Kościół i świat został zubożony przez wprowadzenie NOMu i koncelebrowania na potęgę, przez co sprawuje się o niebo mniej Mszy Świętych niż gdy była tylko jedna i każdy kapłan musiał taką codziennie sprawować choćby z samym ministrantem bo nie było żadnej koncelebry, czytaj wygodnictwa? Wie Pan jak bardzo Kościół został zubożony NOMem i otwarciem furtki dla koncelebry i jak bardzo ten niewyczerpany Zdrój łask jakim była jedna jedyna Msza Święta rzymska, został ograniczony "nową mszą" i możliwością koncelebrowania na potęgę?
@kalinagosk1000
@kalinagosk1000 3 жыл бұрын
@@jurekrogowski9881 Święta racja. Trzeba uczestniczyć w Mszy św. To Jezus się liczy, nie ryt. Nawiasem oba ryty wymyślili ludzie.
@dominikb.6746
@dominikb.6746 3 жыл бұрын
Nie rozumiem (pisze szczerze) w czym problem. Aktualna Msza Św. ma konsekracje, zatem Ofiara jest godna i wazna. Praca nad wiara i relacja z Chrystusem jest pragnienie świetosci życia. Setki ludzi o malym pragnieniu świetosci życia i majacych Boga na drugim miejscu w zyciu ma niszczona wiare. Ksieze, z całym szacunkiem, blagam nie tedy droga. Znam ludzi, mam jednego znajomego, ktory jest mistykiem, tercjarz franciszkanski, ktory czuje fiolki i ma zywa relacje z Chrystusem i świetymi. Owszem, trydencka Msza pewnie lepsza, niemniej jednak obecna posoborowa nie jest zadnym zagrozeniem dla wiary, problem to moze będzie po tych zmianach co teraz w Watykanie szykuja.
@dominikb.6746
@dominikb.6746 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 oj chyba nie taka jak u nas :)
@dominikb.6746
@dominikb.6746 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 skad ty masz takie informacje?
@dominikb.6746
@dominikb.6746 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 nie o to mi chodzilo w sumie. Waznosc dla Boga konsekracji i godnosc jako taka. Dla Boga ma jednak znaczenie to gdzie kto się modli i przyjmuje sakramenty.np. u prawoslawnych jakbys przyjal Komunie Św. w Niedziele i nie u nas na Mszy, to tak jakbys nie byl na Mszy, mało tego dla prawoslawnych w tym momencie porzucasz katolicyzm i stajesz się ich bratem w wierze. Sorry spalem z 1,5h niestety. Mniejsza z tym, problemem jest u ludzi brak wiary, nie same ryty i obrzadki, chociaz te tez mają znaczenie.
@dominikb.6746
@dominikb.6746 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 nie ma problemu, pewnie nie. Pytanie tylko jak Bóg patrzy na nasze Msze katolickie i na ichniejsze niekatolickie :) tego się nie dowiemy
@temzi2818
@temzi2818 3 жыл бұрын
Stary Ryt Mszy jest bardziej dostojny i godny. Ale nie zgadzam się z tak ostrą wypowiedzią Ksiądza co do uczestnictwa w NOM! Proszę nie zapominać o Cudach Eucharystycznych jakie dokonały się w Sokółce i Legnicy oraz o wielu cichych Cudach jakie dzieją się podczas każdej Mszy Świętej w tysiącach polskich Kościołów. Co te Cuda nam mówią? - że Bóg działa również swoją Łaską w nowym Rycie Mszy! Wiec wybierając: iść na spotkanie z Chrystusem i uczestniczyć w Jego Ofierze, czy nie iść dla mnie wybór jest oczywisty - iść! Zapewne czytał Ksiądz dzienniczek św. Siostry Faustyny Kowalskiej.
@1978Perttu
@1978Perttu 3 жыл бұрын
Abstrachując od uczestnictwa bądź jego braku w NOM. Cuda Eucharystyczne zawsze zdarzały się w momentach profanacji Najświętszego Sakramentu bądź braku wiary w prawdziwą fizyczną obecność w postaci chleba Jezusa Chrystusa. Z tych cudów nie powinniśmy się cieszyć ale nad nimi płakać.
@jannowak745
@jannowak745 3 жыл бұрын
Herezja, fałszywy prorok. Na pewno usuniesz mój komentarz, bo tylko ty księże masz rację. Pycha. Kościół Rzymskokatolicki z Papieżem jako widzialną Głową błądzi według Ciebie. Wypowiedzenie posłuszeństwa Bogu w Kościele jest co najmniej herezją.
@lilianaczuk5344
@lilianaczuk5344 9 ай бұрын
Zastosowanie tych słów w praktyce wymaga heroizmu.
@Bogydan1
@Bogydan1 3 жыл бұрын
Siejecie kąkol ludziom w duszach... moze i w dobrych intencjach, ale prawdziwy pasterz wzialby novo ordo na bary i cena wysmiania odprawialby bez naduzyc. Takie moje zdanie. Reszta to wymowki pseudoteologiczne i uciekanie przed krzyzem swiadectwa. Kryzys jaki sie ma na zachodzie (i mowi to ktos kto na zachodzie zyje) nie byl spowodowany tylko liturgia. Ba! Dla ludzi Kosciol w czasach soboru nie mial juz wiazacego autorytetu! Sekularyzacja byla przeprowadzona na wielu warstwach: socjologicznej (wzbogacenie sie populacji, szczegolnie wiejskiej, na miejsce prymatu Boga wkradl sie prymat pieniadza), historyczno-kulturowa/filozoficzna (w takim momencie, jak to mawial ojciec tego wieku Nietsche, Bog umarl, nie jest potrzebny, wystarczy pieniadz), pozniej moze byc i teologiczna itp. Wy sprowadzacie wszystko do liturgii, bo sami nie macie odpowiedzi na ten kryzys. A przy okazji ten kryzys poglebiacie zamiast wziac Kosciol.na wasze bary wypinacie sie na niego. No nie wiem czy to jest obraz Dobrego Pasterza. Pozdrawiam!
@barbarad.4988
@barbarad.4988 Жыл бұрын
Oni, tzn. ci tradycjonalisci wymyślili, że odciagajac ludzi od NOM doprowadzą, ze koscioly opustoszeja i wtedy będą mogli je odkupić, może tanio
@K00477
@K00477 10 ай бұрын
Nowy ryt w swoim oryginale, bez spektakularnych nadużyć, sam w sobie już odbiega od teologii katolickiej o Mszy Świętej
@Bogydan1
@Bogydan1 10 ай бұрын
Poprosze o konkrety ​@@K00477
@izabelakonicz7254
@izabelakonicz7254 3 жыл бұрын
Hee....? 🤨😑
@krystynagowacka4916
@krystynagowacka4916 3 жыл бұрын
Mam duże,bardzo duże !!!watpliwości! ,a wręcz pewność,że to nie są słowa,którym mamy zawierzyć !!! Truchleję na myśl, że ludzie jednak. uwierzą(bo wygodnie),że teraz już tylko tęsknota za Najświętszym Sakramentem miałaby być wystarczającym udziałem w Bożym sakramencie naszego zbawienia -Komunii Świętej. Myślę,że ksiądz już niestety wyszedł z naszego kościoła katolickiego i na dodatek kilkukrotnie proponuje ogłupianym zewsząd ludziom WALKĘ.....😱 i NIEPOSŁUSZEŃSTWO😱 Wierzę, że w Sakramencie Eucharystii przyjmujemy Pana Boga i on pragnie otwartości naszego kochającego serca,a obojętne mu jest w jakim stanie zgięcia są nasze stawy kolanow i jakim węzłem cingulum jest przytrzymywany strój kaplański......(spłycam🙁) Byłoby ABSOLUTNIE STRASZNĄ RZECZĄ !!!,gdyby nasze pustawe już niestety kościoły, opustoszały całkowicie,popadły w ruinę, powołania kapłańskie się wyczerpały,a ludziom pragnącym sakramentów i żywego spotkania z Chrystusem, pozostałaby tęsknota pod sosną,czy świerkiem.....😱 Ludzie będziecie chodzić na niedzielne parkowe tęsknoty,a do kościoła przyjdziecie tylko do sakramentu pokuty?Raczej nie ... Więc tęsknić będziecie niegodnie i w grzechach się udusicie,bo kapłanów nie będzie......😱 Inaczej nas PAN JEZUS nauczał,oj inaczej i to nie On Mszę Trydencką ustanawiał.Wtedy ludzie kęsy chleba między siebie dzielili i WIERZYLI ,ŻE BOGA DO SERCA PRZYJMUJĄ !!! NIEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!! DO CZEGO KSIĄDZ (czy pan?) zachęca?😱 Ludzie nie słuchajcie !!! 💞 Cieszmy się ,że mamy jeszcze wielu księży prowadzących nas do Pana Boga przez sakramenty właśnie. Mszę Trydencką może odprawić każdy wyuczony kapłan, w każdej świątyni katolickiej.Prośmy o nią księży,biskupów,napierajmy i to niech będzie naszą "walką".,ale nie zdradzajmy naszej Matki-Kościoła Katolickiego(tak nauczał i nasz Święty Ojciec JP II) We Wrocławiu mamy Mszę Trydencką w Kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku. Wszystkim Pan Bóg niech błogosławi i niech nas prowadzi💞 Szczęść Boże Kochani!
@pawegorny1719
@pawegorny1719 3 жыл бұрын
SERDECZNIE TEMU PANU W SUTANNIE WSPÓLCZUJĘ .CHOĆ TRZEBA DODAĆ, ŻE NIE BYŁO NIGDY TAKIEGO WIEKU, ŻEBY TAKICH SCHIZMATYKÓW NIE BYŁO...
@jandyk4609
@jandyk4609 3 жыл бұрын
Szanowny Księże, Pan Jezus w "Orędziach na Czasy Ostateczne, które właśnie nadeszły" stanowczo zakazazuje nam opuszczania swoich parafii. Najpierw mamy pójść na Mszę św do swojej parafii a potem możemy wyjechać gdzieś na Mszę św Trydencką.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Kościół nie nakazuje chodzenia na Mszę do parafii i żadne prywatne objawienia nie mają tu nic do rzeczy. Najprawdopodobniej są fałszywe, a nawet jeśli jakieś są prawdziwe to katolik nie musi w nie wierzyć. Budowanie na różnorakich objawieniach może być szkodliwe
@jandyk4609
@jandyk4609 3 жыл бұрын
@@K00477 Nowy Humanizm który mamy od 15-tego października zeszłego roku także uważa że Pan Bóg nas stworzył i powiedział : " idź jesteś wolny, daję ci moc i Ja się już do ciebie nie wtrącam" ( moimi słowami) więc wszyscy którzy nie uznają objawień niesłusznie nazwanych prywatnymi, myślą zgodnie z tą nową doktryną w Kościele. Pełni pychy uznają że są na tyle silni że już sami dają sobie radę. Na szczęście dla nas słabych ludzi, Pan Bóg myśli inaczej.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@jandyk4609 to żadna nowa doktryna Kościoła. Zawsze tak nauczano. Zresztą to właśnie za starej, tradycyjnej dyscypliny większość tej makulatury byłaby na Indeksie Ksiąg Zakazanych.
@jandyk4609
@jandyk4609 3 жыл бұрын
@@K00477 takim pełnym pychy człowiekiem nieuznającym objawienia w Fatimie był rosyjski Car (uzurpator-władca Kościoła w Rosji) którego Matka Boska upominała. Jeżeli do niego nie dotarły te przesłania to pełnymi pychy byli ci którzy mu tego przesłania pilnie nie dostarczyli. Ile milionów ofiar przepłaciło tą pychę życiem?... niektórzy szacują na 60mln
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@jandyk4609 tam problemem nie było nieuznawanie objawień fatimskich, bo nie musiał tego wyznawać, a problemem było nieuznawanie katolickiej wiary.
@zdybek9773
@zdybek9773 3 жыл бұрын
Mnie uczy, ochrania Maryja i Anioł Stróż więc co mi za różnica jaki to rytuał.
99.9% IMPOSSIBLE
00:24
STORROR
Рет қаралды 31 МЛН
Quilt Challenge, No Skills, Just Luck#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:32
Family Games Media
Рет қаралды 55 МЛН
Kryzys Kościoła - analiza
30:34
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 16 М.
Śmieszne argumenty ateistów
35:57
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 13 М.
Nowa msza i protestanci - czy reforma liturgiczna to nowa reformacja?
32:29
Czy msza w twojej parafii jest niegodna?
40:45
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 28 М.
O czym nie wiedzą ateiści? (katolicy zresztą też...)
19:04
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 25 М.
Modernizm a nowa msza - zaproszenie do dyskusji.
26:56
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 55 М.
"Indulty" - czy liturgia to kwestia smaku?
15:44
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 11 М.