Nowe spojrzenie na funkcjonowanie mózgu | Prof. UJ Marek Binder | Podcast EduAkcji #85

  Рет қаралды 15,179

EduAkcja

EduAkcja

Күн бұрын

Zaglądamy w tajemnice ludzkiego mózgu, czerpiąc inspirację z przełomowej książki „Splątany mózg” autorstwa Luiza Pessoa. Jak nasz mózg funkcjonuje jako dynamiczny i złożony system? Czy jego różnorodne funkcje są bardziej ze sobą powiązane, niż wcześniej sądzono? O nowatorskich badaniach i ideach przedstawionych w książce rozmawiamy z dr. hab. Markiem Binderem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i redaktorem naukowym polskiego wydania.
Książka „Splątany mózg” (Wydawnictwo Naukowe PWN) to rewolucyjna publikacja, która rzuca nowe światło na sposób myślenia o ludzkim mózgu i procesach umysłowych. Luiz Pessoa, bazując na najnowszych odkryciach neuronaukowych, proponuje świeże spojrzenie na mózg jako dynamiczny system, w którym różne funkcje są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Autor obala tradycyjne podejście, które oddzielało procesy poznawcze, emocjonalne i percepcyjne, pokazując, że te aspekty ludzkiego doświadczenia są ze sobą ściśle splecione. „To, co odczuwamy, wpływa na nasze postrzeganie świata, a sposób, w jaki postrzegamy, kształtuje nasze myśli” - podkreśla Pessoa.
„Splątany mózg” to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pasjonują się neuronauką, psychologią i naturą ludzkiego umysłu.
Gość EduAkcji:
Dr hab. Marek Binder, prof. UJ, jest psychologiem związanym z Zakładem Psychofizjologii oraz Laboratorium Badania Świadomości w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się problematyką diagnozy stanów ograniczonej świadomości z wykorzystaniem metod rejestracji aktywności mózgu.
-----
EduAkcja to nowoczesny program szkoleń online dla nauczycieli szkolnych, wychowania przedszkolnego oraz rodziców realizowany z wybitnymi ekspertami. Szkolenia zawierają pokazowe zajęcia z dziećmi, po zalogowaniu dostępne są przez 12 miesięcy 24h na dobę. Zarówno dostęp indywidualny lub grupowy dla całej kadry pedagogicznej do platform szkoleniowych można wykupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Po każdym szkoleniu wystawione jest zaświadczenie z jego ukończenia. Zapraszamy!
Subskrybuj nasz kanał (i pamiętaj, aby kliknąć dzwoneczek) → / eduakcja
Poznaj inne nasze szkolenia:
przedszkolne: www.edu-akcja....
szkolne: www.edu-akcja....
Zobacz więcej materiałów wideo na youtube:
Spotkania z ekspertami | 🔴LIVE:
• Spotkania z ekspertami...
Szkolenia dla szkół:
• Szkolenia dla szkół | ...
Szkolenia dla przedszkoli:
• Szkolenia dla przedszk...
Napisz do nas → bok@edu-akcja.pl
Obserwuj nas:
Strona: www.edu-akcja.pl/
Instagram: / programeduakcja
Facebook: / programeduakcja
TikTok: / eduakcja
EduAkcja. Przyszłość stworzą dzieci
#nauka #mózg #książka

Пікірлер: 28
@KatarzynaŻuk-d4o
@KatarzynaŻuk-d4o 8 күн бұрын
Mózg człowieka to ciągle zagadka. Bardzo ciekawe nowe badania. Dziękuję!
@adamwydra9910
@adamwydra9910 3 күн бұрын
Warto dodać że w mózgu mamy ok 90 mld neuronów, z czego 80 % znajduje się w móżdżku, który odpowiada między innymi za ruch i koordynację ruchową. Dlatego uprawianie sportu dobrze wpływa na mózg.
@mariuszkajstura6635
@mariuszkajstura6635 7 күн бұрын
Ciekawe jest to że mózg taki protoplasta komputera, potrafi zmieniać swoją "architekturę" pod wpływem imperatywu ludzkiego. Przykładowo jego uszkodzone struktury mogą być pod wpływem ćwiczeń i treningu zmieniać funkcje innych obszarów mózgu. Ktoś kto straci zmysł wzroku, jeśli jest dobrze prowadzony i ma dobrą motywacje ( wiarę ) potrafi swoją wyobraźnie przestrzenną oprzeć na zmyśle słuchu, przy okazji dostrzegając niuanse na które był przedtem "ślepy".
@RMat-lv1fh
@RMat-lv1fh 4 күн бұрын
w całej Polsce regionalne miejsca odpoczynku przy drogach ekspresowych // własność Lokalnych społeczeństw/ wraz z ofertą kulturalną ,historyczną oraz produktami regionów,prawdziwa żywność
@Bealatkaaa88
@Bealatkaaa88 7 күн бұрын
Czyli osoba, która nie ma pojęcia jak działa mózg, nie poradzi sobie z tą książką? To może jakaś polecajka na początek?
@dariuszlugowski5968
@dariuszlugowski5968 7 күн бұрын
Ciekawe że większość ustaleń naukowców o działaniu naszego umysłu pokrywa się z naukami WED których początki datuje się na 5 tyś. lat temu w indiach Drobny element tych przekazów "ajurweda" dot. ciała , cieszy się dużym uznaniem wśród współczesnych lekarzy i nie tylko. Badania naukowców jedynie rozwijają i potwierdzają informacje zawarte w tych przekazach . Dobrze że obecna nauka potwierdza starą wiedzę nabytą przez doświadczenie na przestrzeni ewolucji człowieka. Bardzo interesujący podcast ! D
@adamwydra9910
@adamwydra9910 3 күн бұрын
Jakieś przykłady?
@dariuszlugowski5968
@dariuszlugowski5968 3 күн бұрын
@@adamwydra9910 autorka Pani Ida Smela bardzo dokładnie to opisuje w swojej ostatniej książce . Pozdrawiam
@annad7694
@annad7694 7 күн бұрын
Czy jeżeli chory jest w stanie wegetatywnym, to jest możliwe, że jego stan się poprawi?
@Leo-z1o5v
@Leo-z1o5v 5 күн бұрын
Wszystko jest możliwe
@adamwydra9910
@adamwydra9910 3 күн бұрын
Raczej nie. Jeżeli uszkodzeniu czyli niedotlenieniu uległa kora mózgowa to jest pozamiatane. Człowiek wtedy żyje ale tylko dlatego że wszelkie funkcje życiowe podtrzymuje pień mózgu.
@pawez2953
@pawez2953 6 күн бұрын
Np. Takie powiedzenie, artysta głodny to płodny 😉
@Leo-z1o5v
@Leo-z1o5v 3 күн бұрын
Mogliby przetłumaczyć macgillchrista
@johnbrown1551
@johnbrown1551 6 күн бұрын
Z tymi reklamami to Was postało. Rozumiem, że muszę być, ale nie co chwilę. Nie da się tego słuchać
@ingwaz8402Mag
@ingwaz8402Mag 4 күн бұрын
Ciekawe określenie "posiadacz mózgu" 🤔 kto tu kogo posiada? Przychodzi mi na myśl raczej "użytkownik" ale znów słowa przejmują kontrolę.
@Kamil-yf3ry
@Kamil-yf3ry 7 күн бұрын
Jeżeli przebywamy w teoretycznym świecie, to ile jest prawdziwości...
@handekweda6815
@handekweda6815 5 күн бұрын
Witam , no proszę ale odkrycie , a wystarczy znać polską mowę która mówi np. , że mowa uruchamia ruch , a to wskazuje na związek ośrodka mowy i ruchu , ale skąd POLACY mają to wiedzieć , jak dzięki powszechnemu nauczaniu , czyli programowaniu mózgu , żaden dziś POLAK nie wie , dlaczego po polsku oko nazywa się oko , ucho to uchu , nos to nos , wargi to wargi , zęby to zęby , krtań to krtań , gardło to gardło ręce to ręce itp. .
@RMat-lv1fh
@RMat-lv1fh 4 күн бұрын
Kwanty natychmiast działajă. WYOBRAŹ sobie takie miejsce; w całej Polsce regionalne miejsca odpoczynku przy drogach ekspresowych // własność Lokalnych społeczeństw/ wraz z ofertą kulturalną ,historyczną oraz produktami regionów,prawdziwa żywność
@Irena-i2s
@Irena-i2s 6 күн бұрын
Mózg się centralizuje wokół słowa ,,ja ".
@adamwydra9910
@adamwydra9910 3 күн бұрын
Mózg się nie centralizuje
@Irena-i2s
@Irena-i2s 3 күн бұрын
@adamwydra9910 Jako białko nie ale jako świadomość ? Jest materia i jest energia. Jest też obserwator.
@adamwydra9910
@adamwydra9910 3 күн бұрын
@@Irena-i2s Póki co nie wiemy czym jest świadomość. Z materią też byłbym ostrożny, bo zasadniczo wszystko jest energią. Gdyby Ziemię skompresować do wielkości jąder atomowych (w jądrze atomowym jest 99,9% masy całego atomu) to Ziemia miałaby promień ok 100m. Co do obserwatora też się nie zgadzam, bo nie możemy być sędziami oceniając subiektywne stany mentalne.
@Irena-i2s
@Irena-i2s 2 күн бұрын
@adamwydra9910 Ostatnia teoria mówi, że informacja posiada masę czyli też energię. Skoro świadomość jest stanem zmiennym i zależy od postrzeganego obiektu to wszystko jest stanem świadomości dopóki istnieje obserwator.,, Oko ... ". Najlepszą książką jaką czytałam jest ,, Spektrum świadomości " K.Willber
@Irena-i2s
@Irena-i2s 2 күн бұрын
@adamwydra9910 Jeśli istnieje subiektywna prawda to wszyscy mają rację a dialektyka to poszukiwanie wspólnej prawdy.
@ryszardbtuman3875
@ryszardbtuman3875 7 күн бұрын
Czyli psychiatra to wariat
@emiliagalek9721
@emiliagalek9721 6 күн бұрын
Nie koniecznie. Ale powinien być w takim stanie, aby zrozumieć i skutecznie leczyć...I już nie zachorować. 😂
Jak wyjaśnić świadomość? | Czego nie wiemy o umyśle? #2
49:23
Jak samemu nie pogłębiać swoich problemów? | dr Piotr Stankiewicz
1:57:48
Podcast Charyzmatyczny
Рет қаралды 10 М.
Uwolnij się od PROBLEMU, który masz. Procedura 5 kroków.
41:33
Klaudia Pingot
Рет қаралды 69 М.