Świetny człowiek jeśli chodzi o gościa tej rozmowy, bardzo przyjemnie się słuchało.
@konradnsaКүн бұрын
Świetnie omawia temat ogólnikami nie wnikając w niuanse. Są siły polityczne dla których ai jest golemem, którego zapędzą do brudnej roboty.
@terminusekКүн бұрын
Niesamowita rozmowa.
@ricardofilmuje953518 сағат бұрын
Ja przyjemnie patrzeć na ten perfekcyjny obraz. Kolory, kadr, DOF. A nawet "drobiazg", jak brak microportów robi robotę. BRAWO DLA REALIZATORÓW!!!
@yeepayeepa666Күн бұрын
Pouczająca rozmowa z piękną przestrzenią w tle. Miło było też zobaczyć Pana na festiwalu w Katowicach. 😊
@s3ba2k20 сағат бұрын
W każdym wywiadzie pan profesor wrzuci kilka ciekawostek, których nie było nigdzie wcześniej. Jego wiedza jest przepastna.
@studiomedia-arttomaszzbore1251Күн бұрын
Bardzo zajmujaca i cenna rozmowa, natomiast poziom głośności dalece za niski (Statystyki dla nerdów -- 12,5 dB ! ) , co powoduje , że nastepująca znormalizowana głośnościowo reklama "uderza" po uszach .
@agatakowalczyk853117 сағат бұрын
Brawo dla realizatorów super wizualnie i dźwiękowo Bez słuchawek mikrofonów DA SIE
@dariuszpielacinski3804Күн бұрын
Miód na moje myślenie, świetny wywiad! Wszystko jest względne, pozdrawiam
@agentofchaos8239Күн бұрын
Ja właśnie wypiłem se dużą szklane ciepłej wody z połową cytryny i dużą łychą miodu. Niech sie kręci karuzela!
@PoetawDrodzeКүн бұрын
Dziękuję za wykład-pogadankę.
@505564551Күн бұрын
Oglądam z otwartymi ustami, jak można naukę wręcz w prostacki sposób - dostępny dla widza niemalże na każdym poziomie. Sto lat dla kanału!
@leszekbrzostowski3818 сағат бұрын
Wszelki duch pana boga chwali. Niby zrozumiałem ale pojąć nie mogę.!!
@waldemarjurkowski6037Күн бұрын
To naprawdę modelowo przeprowadzona rozmowa. Najlepsza jaką widziałem. Osoba prowadząca, mająca jako takie ogólne pojęcie tematu - pyta o szczegóły osobę, która wie wiecej 😊 Jakież to odmienne od większości innych wywiadów, gdzie prowadzący zadaje głupie sztampowe pytania
@krisl2753Күн бұрын
Fajny format 👍😜
@MrOki44Күн бұрын
Rozmowa z profesorem Duchem zawsze jest fascynująca, ale tym razem została nagrana przez profesjonalistów. Duża sprawa a nie zawsze tak było.
@MikusBluesКүн бұрын
Tacy pro, że dźwięk za nisko -,-
@slimak1111Күн бұрын
Swietna rozmowa
@sledczy-x1hКүн бұрын
Nie. Media nie namieszały "troszkę". One wręcz uczyniły z ludzi "elektroniczne małpoludy". Nadal zresztą nie próżnują.
@jarpel11Күн бұрын
Fantastyczna rozmowa fascynująca tematyka mnóstwo ciekawych informacji przedstawionych w zrozumiały sposób wielkie podziękowania :)
@mjana1311 сағат бұрын
Bardzo ciekawe. Zadawanie pytań wcale nie jest łatwe. Gratuluję gospodarzowi i zgłaszam wielką pretensję. Nie zostało zadane najważniejsze pytanie. Czy jakieś formy AI, obecne czy przyszłe mogą/będą mogły poczuć ból, taki prawdziwy, niekoniecznie ludzki, np. taki jaki czują gęsi francuskich rolników tuczonych na siłę by miały tłuste wątroby, które gdy mogą walą głowami w ścianę by się zabić z powodu bólu. Ciekawe zagadnienie w kontekście perspektyw AI. Czy świadomość i czucie bólu (np. takiego lekoopornego), czy te kwestie są jakoś powiązane? Pozdrawiam. Panie profesorze, wielkie dzięki.
@AnnaMaria-xi6qsКүн бұрын
Świetna rozmowa. Dziękuję. :)
@wojciechguzik8487Күн бұрын
Kapitalny wywiad!!!
@tomek-grКүн бұрын
Sieci neuronowe są zbyt inteligentne żeby się zakochać. Super rozmowa :)
@miner3822Күн бұрын
Gdy zapisuję coś na pendrive to zwiększa się masa pendriva?
@rudykot9Күн бұрын
2:11-2:12 statek kosmiczny przybyszów z matplanety :)
@veritatisamicaКүн бұрын
Taak, w XIX wieku chłopskie dzieci nie miały praw które by je chroniły. Jakby ktoś domagał się reakcji władz za skrzywdzenie kota, to wszyscy by pomyśleli, że wariant albo opętany. Także ostrożnie z tym wyrokowaniem.
@Gasiorek102Күн бұрын
❤️🔥❤️🔥
@spisk199PodcastКүн бұрын
Niech się Pan nie obawia przyjdzie rozbłysk słoneczny i wszystko naprostuje ;)
@anduinlothar324516 сағат бұрын
Plusik za grafikę statku Pi i Sigma ;)
@beegees3626Күн бұрын
Czlek mysli, ze cos niecos wie, a potem spotyka Pana Profesora i widzi ile mozna wiedziec wiecej :)
@agagoraaa4230Күн бұрын
Wspaniały erudyta z Pana Profesora i świetny materiał. Moje pytanie do Profesora: kto i w jaki sposób pracuje nad nadaniem w architekturze systemów RELACYJNOŚCI jako nowej modalności, na której emergentnie wyłaniałoby się inna jakość detekcji rzeczywistości? Pozdrawiam Agnieszka Góralczyk. Dziękuję za Waszą pracę.
@Thomas-mj1dv19 сағат бұрын
Warto byloby wspomniec o alternatywnych sposobach przetwarzania i transmisji informacji w mozgu, jak np. poprzez biofotony. Z kilku interesujacych prac naukowych wynika, ze taka "biofotoniczna siec" znacznie lepiej wyjasnia efektywnosc przetwarzania i transmisji informacji oraz procesow kognitywnych w mozgu. Poza tym znakomita rozmowa )
@koprolityКүн бұрын
Zazwyczaj biologiczny mózg przegrywa z jakimś innym biologicznym mózgiem.
@AdamStankiewicz-r1x13 сағат бұрын
Hehehe 😂
@emiliaolgamarion7 сағат бұрын
Dobre 💋💋💋💋
@dzidzu433Күн бұрын
Cała rozmowa porownuje maszyne ro czlowieka a przefiez to dwa rozne twory. Ludzka psychologie stworzyla ewolucja po coś i miala na to miliony lat. Nie ma co oczekiwac od maszyny ze bedzie zachowywala sie tak jak czlowiek lub nawet dosc podobnie. Mysle ze za 100-200 lat calkowicie inaczej ludzie beda patrzec na to wszystko, mysle ze ludzie juz teraz nie nadarzaja za rozwojem cywilizacji a bedzie juz tylko gorzej bo cywilizacja "robotów" przeksztalca sie duzo szybciej niz biologiczne organizmy.
@qeawah18 сағат бұрын
Ewolucja nie tworzy niczego "po coś". Więc nie stworzyła również ludzkiej psychologii "po coś". Ewolucja to proces u swych podstaw całkowicie losowy. Im więcej jest miejsca na tę losowość tym szybsza ewolucja. Tak to działa. To po pierwsze. Po drugie, ludzie wcale nie są najlepiej ewolucyjnie przystosowanymi istotami do życia na naszej planecie. Wystarczy delikatna zmiana klimatu, lub składu atmosfery i może się okazać, że zostaną na Ziemii wyłącznie karaluchy i mrówki - których nota bene i tak już jest rzędy wielkości więcej niż ludzi. Więc nawet nie możemy mówić o jakimś sukcesie związanym z eksplozją liczebności gatunku. Nie dorównujemy innym organizmom jeśli chodzi o długość życia (porównaj długość życia człowieka z długością życia dębu czy lipy). Zgoda - jesteśmy mistrzami dostosowywania środowiska naturalnego do własnych potrzeb (przez co to środowisko nie nazywa się już naturalnym - taki paradoks :D) ale czy dzięki tej zdolności oraz inteligencji ludzie będą istnieć na Ziemi dłużej niż ryba z gatunku Latimeria (420 mln lat obecności na naszej planecie i nadal ma się dobrze).
@wuhazetКүн бұрын
Cały czas słyszymy tutaj jak działa maszyna a nie dlaczego maszyna działa...😢
@jerzykozowski3737Күн бұрын
Pan profesor w innym miejscu powiedział, że ta rozmowa jest z listopada 2023. Szkoda, że tyle przeleżała na półce. Dzisiaj niektóre wątki wyglądałyby nieco inaczej. W temacie AI rok to wieczność.
@dilerix20 сағат бұрын
Moim zdaniem gatunek ludzki już nie ewoluuje. Mogę prosić o dowody na ewolucję którą dzieje się obecnie w naszym gatunku?
@leszekbrzostowski3818 сағат бұрын
10 tys lat temu człowiek nie trawił mleka krowiego. Dziś nie trawi 20 - 30%.
@mirosawsieja8543Күн бұрын
Sprawdziłem Ala,! Nie odróżnia Prawdy od Kłamstwa,Dobra od Zła. Al nie zna,tak samo jak nie rozumie ludzkich uczuć takich jak Miłość, Wolność, Sprawiedliwość, Równość. Takiego algorytmu programiści nie wprowadzili i nie wprowadzą.Gdyz takie Uczucia są zwiazane z Dobrem, pięknem ktore ulegaja transformacji kulturowej. A z faktu,ze Al nie odroznia Dobra od Zła nigdy nie dorówna Czlowiekowi. Tym nie mniej potrafi odpowiedzieć bardzo szybko na pytanie; 2×2=4 i na tym kończy sie mozliwosc Ala!!
@qeawah18 сағат бұрын
4-lenie dziecko też nie odróżnia dobra od zła. Tę wiedzę nabywa w procesie wychowania - czyli mozolnego długotrwałego uczenia dziecka jak należy się zachowywać oraz żeby nie czynić drugiemu co tobie niemiłe. Niestety nie wszyscy są dobrze wychowani stąd przestępczość, recydywa, pogwałcenie norm społecznych, kłamstwa, manipulacje i inne złe rzeczy, które nawet chat GPT określa mianem złych rzeczy - czyli umie odróżnić je od dobrych czy neutralnych.
@LechoslowianinКүн бұрын
My stajemy się coraz głupsi a sztuczna inteligencja coraz mądrzejsza
@plkampaiКүн бұрын
ciekawe, nie padlo wprost, ale wedlug tlumaczen czym jest "myslenie", wszystkie aktualne LLM mysla na swoj sposob, inaczej niz my, ale mysla
@kacper7516Күн бұрын
Dźwięk w 3 minucie mi się nie podoba
@frelo9808Күн бұрын
Tylko mi się wydaje że jak ktoś wplata w swoje zdania "prawda" jak nam coś opowiada to nie jest pewien/nie wierzy w 100% w to co mówi i oczekuje od swojego słuchacza potwierdzenia?
@qeawah18 сағат бұрын
Wolałbyś wplatanie co chwilę "Rozumiesz???". Bo "prawda" w tym przypadku ma na celu upewnienie się, że rozmówca dobrze zrozumiał.
@frelo980817 сағат бұрын
@qeawah a po co wplątywać cokolwiek, jak ktoś nie zrozumie czegoś to da dodatkowe pytanie przecież
@qeawah16 сағат бұрын
@@frelo9808 Można oczywiście próbować powstrzymywać się od "wstawek", jednak w tym przypadku jest to zwykły nawyk profesora, który na uczelni stara się nawiązać bardziej bezpośredni kontakt ze studentami słuchającymi wykładu. Potem przy okazji wywiadu, nawyk z niego wychodzi. Jednak nie uważam, aby nie był pewien swej wiedzy.
@zbyszannaКүн бұрын
Dziwne trochę pytania szczerze mówiąc. Co do zmysłów, to nie są one nam potrzebne do myślenia, nie biorą udziału w tym procesie. Conajwyżej dostarczają wejścia, które jest przedmiotem pewnych procesów myślenia, ale do samego myślenia nie są potrzebne. Nie rozumiem trochę też tej niechęci do filmików z dziećmi - prowadzący sugeruję, że ludzie, którzy to oglądają śmieją się z tego, że te dzieci są takie głupie a przecież oni sami to był na pewno złapali, sugeruję, że dorośli nie rozumieją, że dla dziecka te sprawy są trudne i normalne jest, że dziecko nie złapie. Otóż wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę i nie śmiejemy się z dziecka, że jest takie głupie czy niedorozwinięte, tylko to jest śmiech wynikający z przełamania pewnego tabu, to jest taki śmiech z poczuciem winy jednocześnie.
@petertechst1430Күн бұрын
Za brakło ewidentnie w rozmowie rozwinięcia wątku "ucieleśnionego umysłu". Mózg na tym etapie ewolucji nie mógł się rozwinąć bez złożonego ciała. A zatem sztuczna inteligencja bez ciała nie będzie miała przekonującego umysłu.
@edwardlewandowski5473Күн бұрын
Odnosi się wrażenie?)…że... szczury w laboratorium tłustego szczura w eksperymencie 👁️tylko skąd ten tłusty szczur?/Szacun i pozdrowienia 🤚 pomyślności w badaniach w Pokojowej rzeczywistości 🌻 na deser Ator i dobra kawa od Copernicus i Astrofaza 🌹 przyszłość? groźnie to wygląda 🌠👁️?!/edukacja rodzina dom 🏡
@IN-vm1wtКүн бұрын
Akgorytm czy sztuczna inteligencja. To jest pytanie klucz.
@dzidzu433Күн бұрын
A czy człowiek nie działa według jakiegoś swojego algorytmu?
@jacektomaszsikorski22 сағат бұрын
Laserowy neuron milion razy szybszy od biologicznego w Chinach podobno powstał ?
@qeawah17 сағат бұрын
No i co z tego, skoro potrzebuje milion razy więcej energii do działania niż neurony w mózgu? Mózg może i jest bardzo wolny, ale za to zużywa tylko 12.5W, podczas gdy dla sztucznej inteligencji buduje się osobne elektrownie jądrowe.
@owoneleКүн бұрын
Oho, mózgi covidowe o świadomości xd
@petrus_palaeontologiae_peritus13 сағат бұрын
Strasznie chaotycznie opowiedziane. 😐
@petertechst1430Күн бұрын
Znowóż tym Bogiem ma być mózg? Jaka był szansa na powstanie czegoś co nazywamy świadomością? Sam początek, myślałem, że Rożek jest za atomemem. 15:41 Magia. 38:19 To mądrze powiedział, myślenie jest konstruktem psychologicznym, a nawet społecznym a charakter funkcjonowania mózgu jest procesowy. 39:20 najpierw zaimprowizował granie by po tym o tym powiedzieć. Zresztą tu pasuje koncepcja ucieleśnionego umysł, gdzie ciało w toku ewolucji warunkuje mózg. Piłkarz bardziej. Często sieci neuronowe są w wywiadzie używane określając algorytmy i struktury mózgowe i to się dzieje w całej bańce, wolę jednak wychodzić z jaskini. Ktoś gdzieś zaproponował podział na s. neuronowe algorytmów i s. neuronalne mózgowe 1:03:13 . Może to biały króliczek a może nie. Rejonizacja poszczegolnych struktur i funkcjonalności mózgu. Najcześciej wciąż korelaty. Ale wiemy, że ośrodki mowy mieszczą się w lewej pólkuli płat ciemieniowy Peterson mówił, że często obraz z prawej pułkuli trafia do lewej np. w procesie podejmowania decyzji. Obraz strachu. 1:01:11 To już jest gruba informacja 🪵🧠-> Neurotransmitery. Stwarzamy nową jakoś życia, na krzemie, czy doskonalące się narzędzie służące człowiekowi? Taka babeczka jest po tych internetach, wymiata i jej głos. Neurony modulują. Alicja Puścian. Kolejna sprawa, na ile świadomość, percepcja, choćby z której pułkuli pochodzi informacja czy rezonans stymuluje prace mózgu, by stawał się skuteczniejszym narzędziem, czy nawigatorem pomaga. Samo zastanawianie się nad ruchem ręki może choćby w minimalnym stopniu ją pobudzać. Czy jak w pień mózgu się pukniemy to wzmożemy procesy poznawcze? Czy jak przywołujemy obraz sieci neuronalnych to używamy właśnie tych neuronów? Ciekawie też powiedział, o tym że do jednego neuronu dochodzą impulsy z różnych rejonów mózgu, i z tego miałby wyrosnąć kolec dentrytyczny? Jakoś mam wrażenie, że byłby przeładowany, może tak tylko "machnął", jednak gdzieś indziej usłyszałem informacje, że spoidło wielkie ma raptem 200 tysięcy połączeń nerwowych a nie jak Profesor Duch powiedział milionów. To jest bardzo ważne, wąskie gardło czy szerokopadmówka. Jakoś mam wrażenie, że to tylko tysiące, co tłumaczyłoby kłopoty z synchronizacją pracy półkul. Natomiast, przyjmimy najprostsza jednostka wiedzy, słowo zakodowana jest w nieraz liczącej kilka tysięcy neuronów grupie Słowo mózgowe🪳O🪲1🐚0🕷1🕸1🪱0🐜0... Sieci Neuronalne. Raczej też sceptyk neuroplastyczności, autostrady, ale może i dobrze są informacje, że ów "cudowny" proces towarzyszy np. schizofrenii. Zatem nikt o zdrowych zmysłach nie zaryzykowałby podkręcenie "procka" narażając się na tą chorobę. Ludzki mózg się "Panu Bogu" udał Sir Penrose ma 93 lata, ten fizyk, ciągle w ruchu🧠💫. I ten Sir David Attenborough, 98lat, ciągle w ruchu🧠🐒.👋.
@andrzej4469Күн бұрын
Odechciewa mi się jak prowadzący zapomina języka polskiego w gębie i wstawia jakieś triggery. Wyzwalacze do qrwy nędzy. Jak zapomniałeś języka polskiego zrób wywiad po angielsku jeśli umiesz...
@petertechst1430Күн бұрын
Trochę tak, ale Duch sypał mocno angielskim. Rozgraniczanie znaczenia przytomność od świadomości było zasadne. Przytomni jesteśmy jak nie śpimy i jesteśmy trzeźwi. Natomiast na pewno wymierzony wulgaryzm nie był stosowną karą za słówko.
@toucantukan4501Күн бұрын
Popłacz się
@monikagarnys40773 сағат бұрын
Nienawiść szkodzi tylko tym co nienawidzą. Spokojnie. 😊