Ďakujem za ďalšie poučné video. Cez víkend som taktiež robil víno - Peseckú leánku. Do muštu som použil pektolytický enzým Trenolin super plus. Lisovanie muštu bolo o poznanie jednoduchšie, scedzením som získal viac ako 70% celkového objemu muštu. Čo ma prekvapilo, bolo ale množstvo kalu po 12 hodinách - pri objeme 180l bolo kalu asi 45l. Spravil som to podobne ako vy, tento kal som ešte nechal ďalší deň sedimentovať a zostalo už len asi 30l. Z vášho videa mám pocit že pri použití Seporitu + Mostgelatine je usadenie kalu rýchlejšie, budúci víkend skúsim pri ďalšej odrode teda túto kombináciu.
@sidorprokes7000 Жыл бұрын
Výborne pán Porubský, osveta musí byť 🍷🍷
@Veltlin1 Жыл бұрын
Vďaka za názornú ukážku.
@tiborkolesar5140 Жыл бұрын
vďaka za prednášku p. inžinier .... bolo by možné niekde vysvetliť ako sa používa a funguje ta plášťova nerezová nadoba s riadeným chladením? vdaka
@vinoavinarstvo Жыл бұрын
Dobrý deň. Nádoba funguje tak, že má dvojitý plášť cez ktorý preteká studená voda, ktorú na zaklade teploty vína prepúšťa automatický ventil. V plastových nádobách používame na chladenie nerezového hada, cez ktorý tecie chladná voda, ktorú prepúšťa automatický ventil na základe teploty vína. O ventile sme hovorili v jednom videu, ked boli videá na tému fermentacie.
@tiborkolesar5140 Жыл бұрын
@@vinoavinarstvo ešte raz veľmi pekne ďakujem za promptne a presne vysvetlenie..... prosím ešte jedna otázka.... existuje nějaký vzorec alebo tabulka na základe ktorej je možné zistit AKU TEPLOTU PRODUKUJE URCITE MNOŽSTVO VÍNA? . Napr. 400l pri búrlivom kvaseni toľko a toľko.... a napr 1000l toľko a toľko.... alebo sa riadit len nejakým inertným teplomerom?? Alebo teplomerom nalepenym na nádrží?... veľmi pekne ďakujem za ešte túto odpoveď
@vinoavinarstvo Жыл бұрын
Taký vzorec nepoznám a okrem toho by bol veľmi zložitý . Pri regulovanom priebehu kvasenia je čidlo teplomeru ponorené v kvasiacom mušte a na základe nastavenej teploty v riadiacej jednotke riadiaca jednotka otvára alebo zatvára prietok chladiacej vody.
@MIMO-t2c Жыл бұрын
Dobry den. Super videa. Ja robievam prirodnym sposobom na vlastnych kvasinkach. Ale velmi casto mam silno "kysle" vina. Domnievam sa ze to je vyssim obsahom kyseliny jablcnej. Dosladene ma tak na 22 a viac. Vedeli by ste poradit kde robim chybu? Odrody pouzivam rozne.
@vinoavinarstvo Жыл бұрын
Ked su vina kysle, musi byt kysle aj hrozno. Je hrozno oberane zavcasu pri nizkej cukornatosti?
@CuprumCuprum Жыл бұрын
Nie so vinohradník, ale rád sledujem Vaše videá, sú perfektné, plné praktických rád.Mám len pár koreňov Egerskej hviezdy na záhradke v Trenčíne, čo už je taká horná hranica na dopestovanie hrozna.Pri dozrievaní sa tu však objavuje drobný problém. Strapce sú pekné aj chutné, ale pri zretí sa bobule začínajú scvrkávať ako keby vädnúť a kysnúť. Predpokladám, že je to nedostatočnou výživou. Vedeli by ste mi poradiť s týmto problémom ? Ďakujem Jan
@vinoavinarstvo Жыл бұрын
Dobry den, tazko sa k tomu vieme vyjadrit len z tohto opisu. Moze to byt sposobene aj druhom rezu, kde treba skusit roznu zataz keru a urobit rez tak aby mal menej hrozna a zvladol dane plody vyzivit.
@julius8269 Жыл бұрын
Ku kvasinkám, aká teplota bola muštu, ktorý sa pridal ku kvasinkám. V nádobe ste mali 20st. potom by boli kvasinky schladené, nevadí to?
@vinoavinarstvo Жыл бұрын
Teplota vody s kvasinkami bola cca 40 stupnov, pridany must mal nieco cez 20 stupnov, po zmiesani s mustom bola teplota voda+must+kvasinky nieco cez cca 30 stupnov. Cize pokles teploty bol trochu väčší ako je doporucovanych 8 stupňov. Podla mna to nevadi, tepelný sok pre kvasinky nehrozi.
@gregorbudinsky Жыл бұрын
toľko chémie - prípravkov.... 😵
@vinoavinarstvo Жыл бұрын
Odpoveď na váš komentár nájdete od 6:53 tu kzbin.info/www/bejne/jnu0k6djea-AnJIsi=G9MzFA3t74W7Cgrb