Pěkný komentář. Priority by měly být jasně dané... Odjet spoje za každou cenu. I třeba za dočasného (mírného) omezení JŘ. Omezení JŘ by trochu snížilo potřebu řidičů a v kombinaci se subdodavateli by bylo hned schůdnější odjet všechny spoje. Dle mého názoru je totiž spolehlivost spojení důležitější, než jeho četnost. A to zejména v mimoměstských oblastech, kde je v podstatě jedinou alternativou k neodjetému spoji auto. A pokud by hrozilo, i přes mírnou úsporu řidičů, neodjetí některého oběhu a nenašla by se vhodná subdodávka, splňující standardy PID, tak by stále bylo lepší oběh odjet jakýmkoliv vozidlem, i třeba neregistrovaným v PID. A v takovém případě by pokuta dopravci za porušení standardů měla být nižší, než kdyby spoj vůbec nejel. Současná situace mě trochu děsí do budoucna, a to v kombinaci s výběrovým řízením na linky PID. Protože i v případě, kdy dopravce funguje dobře a spolehlivě se bohužel vypisují výběrová řízení, což je dle mého názoru špatně. A to proto, že fungujícího dopravce zde může nahradit nový dopravce, u kterého se z důvodu nízké cenové nabídky objeví takovéto problémy. Pokud dopravce dobře funguje, pak by mělo dojít k přímému zadání na základě "zvykového" systému. Pokud dopravce vykazoval četná pochybení, pak je na místě otevřená soutěž.
@princsymbol713 Жыл бұрын
Přesně z tohoto důvodu jezdím 40 km do práce autem..........Autobusem by se mi to nemuselo vyplatit a kdo mi co dá......nikdo nic ! Na všechnu tuhle dopravu z vysoka kašlu a to právě u těch autobusů pracuji. Nedovedete si představit těch problémů, stížností a dalších průserů !
@sumec202 жыл бұрын
Tohle je bohužel smutný příběh, jinak pěkně zpracované videjko.
@lukascz60232 жыл бұрын
Geniální video 👍
@wbpt20232 жыл бұрын
Souhlasím, bylo by dobré natočit více takových videí
@norbertjjjmskcanda20132 жыл бұрын
Zrovna ten Axer u Expresscaru je z hlediska výkonu motoru vysoce nadprůměrný. Nejlepší motorizace mají 259 kW, zatímco u NB 12 má nejvýkonnější motor 213 kW
@AslanexMetrobus2 жыл бұрын
To je zrovna příklad vozu, který už v PID jezdit nesmí, ale myslím si, že je stále na svou linku vhodnější než některé jeho novější náhrady.
@tady31162 жыл бұрын
dobré video
@Horysmannik2 жыл бұрын
Nechcete připravit i rozhovor s někým s ROPIDU o pravidlech a soutěžích? Nebo reportáž o Arrivě? Já jen, že je to otřesný dopravce a pořád vyhrává soutěže. Jezdím do práce vlakem a pak busem MHD. Využívám k tomu linku 209 (Arriva) nebo 221 (Stenbus). Jízda 209 je o život. Snad ve všech busech svítí červený kontrolky prelepene leukoplasti, vše se třese, už párkrát autobus nedojel, protože se cestou rozsypal nebo jsme nedojeli. Řidiči - to je kapitola sama o sobě. Na místech za kabinou řidiče kbelík a ještě koště zařazeny tak, aby je nikdo neobtěžoval a nešlo vystupovat/nastupovat předními dveřmi, jeden si pouští přes Bluetooth reprák latinskoamerické "hity" na celý bus. A neustále konflikty s cestujícími. Naopak Stenbus (linka 221) vše cca ok. Moderní busy, uklizené, řidiči až na jednoho postarsiho ok (málem už srazil 2 motorkáře a jezdí brzda/plyn).
@jakubk8382 жыл бұрын
:DDD ty jsi komik.
@AslanexMetrobus2 жыл бұрын
Obávám se, že na Ropidu teď není politická situace na upřímný rozhovor o tomto tématu. A k Arrivě, to je hluboká otázka, jak nastavit soutěže tak, aby se nevyhrávalo jen na cenu na úkor kvality. Sám na to nemám komplexní odpověď, ale některé tipy průběžně dáváme - třeba v lednu vyšel komentář o velikosti svazků na soutěže ve Středočeském kraji, které bohužel v současném nastavení nahrávají velkým dopravcům.
@flts2 жыл бұрын
209 jezdim kazdy den a je to extrem, obcas autobus neprijede vubec
@Horysmannik2 жыл бұрын
@@AslanexMetrobus Vím a sleduji vaše videa. Ne vždy se shodneme v názorech, ale v tomto s vámi souhlasím. Smutné je, že v jiných zemích Evropy to funguje dobře 😔, protože vybírát jen dle ceny je opravdu pitomost. Hezky o tom mluvil Pavel Steiner v podcastu Zdopravy Snad se to někdy i u nás změní k lepšímu a snad i díky vám 👍
@romankratochvil1937 Жыл бұрын
Co znamená to 4číselné a 5tičíselné evidenční číslo autobusu ?
@osamelyvlk89622 жыл бұрын
Tak ta reportáž o problémech Veolie je asi tak trochu důvod, proč se nějaká ta pravidla zavedla. Ty veolií citybusy myslím byly už na začátku provozu v PID ojeté vraky. Jinak jako zálohu je asi dobré si nechat nějaké starší vozidlo, které ale splňuje potřebné standardy. I když lze to řešit i jinak, třeba u ČSAD Střední Čechy bylo běžné, že řidiči mají vůz pevně přidělen a v případě problémů se jako záložní použije ten, který zrovna není v provozu, protože řidič nemá směnu. Možná to je tak i teď, protože se na Kobylisy zase vrátili Urbanwaye a občas na některých linkách jsou vidět vozy, které rozhodně na dané lince nejsou běžné. Jinak ta zmínka o vyřazování vozů sice s klimatizací, ale nevyhovujících potřebám dopravy, a pořizování autobusů, byť jen SORek, které ty potřeby splňují, je trochu mimo. Dlouhodobě je prostě trend, aby doprava byla přístupná všem, což ale staré Karosy nesplňují, a i když by mohly dál ještě jezdit, tak na nějaké komerční lince, kde dopravci je jedno, jestli budou vozy přístupné všem, nebo ne. Ono je to líp vidět vlaků na linkách, kde mají být nízkopodlažní vlaky, běžně linky pod trakčním vedením vyjíždějící z Prahy. Pokud místo Slona vyjede náhradní vratná souprava složená z Honekrů a Sysla, nebo místo Desir vyjedou Limetky, tak ta kvalita jde příšerně dolů. Sice možná Honekři jsou úžasní a 'nezničitelní', ale pokud máte třeba jen problémy s chůzí, nebo máte něco těžšího, tak je to pro vás velký problém. A to nemluvím o lidech na invalidním vozíku nebo s kočárky, kdy to může znamenat i další půl hodinu čekání na spoj, kde snad nízkopodlažní Slon pojede. To mávání s číslem víc, nebo míň, mi přijde jako blbost. Ale co jsem četl, tak to další číslo mělo určitý význam, že požadavky byly nižší, a možná nižší, než požadují standardy PID. Třeba u Holdosu, co jsem koukal na seznam autobusů(seznam-autobusu.cz/seznam?iddopravce=8434), tak ano, Holdos má busy s těmi nižšími požadavky na standardy, a z těch, co jsou vidět na seznamu autobusů, dva nesplňují nízkopodlažnost, takže v podstatě jejich nasazení na nízkopodlažní spoje, které má linka 348, bylo snížení kvality cestování, stejně jako se děje s nasazováním retro Karos. I pro dopravce je přitom lepší mít vozidla splňující potřeby dopravy. Není třeba tolik rozmýšlet směny, protože vysokopodlažní vozidlo by se na garantovaném nízkopodlažním spoji objevit nemělo. Teď u ČSAD Střední Čechy přežívají v PID poslední vysoké Crosswaye a já myslím, že všichni, včetně dopravce, budou rádi, až půjdou do kytek.
@labedzp2 жыл бұрын
Ještě určitě se ještě pár najde u arrivy :p nebo je ještě Iveco crossway na lince 315 v podání ČSAD česká Lípa (ale je to zajímavý paradox že ČSAD česká lípa neprovozuje v České Lípě ale v Praze :p protože svou provozovnu v Lípě má ČSAD Liberec)
@eFLPepas2 жыл бұрын
Ono to tak o nizkopodlaznosti úplně není, viz DPP, co začal směle vyřazovat i nizkopodlazni vozidla, nelze chápat tedy jako argument, proč nutno urychleně nakupovat nová vozidla. Navíc ta obmena probíhá přirozeně, nejaké procento nenizkopodlaznich mi prijde úplně ok, proč by měl dopravce pykat za chybu, že se bezbarierovost začala řešit tak pozdě?
@osamelyvlk89622 жыл бұрын
@@labedzp Tak ona Česká Lípa měla velkou základnu v České Lípě, poté, co si i Českolipsko převzalo ČSAD Liberec, tak přestalo to jméno města mít význam. V podobné situaci je podsekce ICOMu - ČSAD Ústí nad Orlicí, která o tuhle oblast přišla. ČSAD Jindřichův Hradec snad okolo tohohle města teď tady paradoxně operuje jen linkou do Prahy 401, a uvidíme, co se stane, pokud ČSAD Slaný a ČSAD Benešov(oboje rovněž ICOM) přijdou o své oblasti kolem zmíněných měst.
@osamelyvlk89622 жыл бұрын
Tak i některé nízkopodlažní vozy jsou za dobou života, ale s tím, že by nenízkopodlažnost měla být tolerována, pokud jde o veřejný systém, si nemyslím. Jde o veřejnou službu, tedy pro všechny. Dopravce, pokud jde do veřejné služby, musí s tímhle počítat, i když se s bezbariérovostí začalo pozdě. I ČSAD Benešov a ČSAD Slaný, které sice měly moderní vozový park se přizpůsobily tomu, že jsou třeba nízké vozy. V současnosti jsou dokonce meziměstské linky, které jsou garantovaně nízkopodlažní a nejde o linky DP Praha ani linky s pár spoji. Třeba na Klecansko se už nic vysokého nepodívá.
@kachnolos2 жыл бұрын
Chápu co myslíte, ale zde jde o trochu jinou věc: Má se striktně vyžadovat nízkopodlažnost a klimatizace, když je riziko, že by ten spoj vůbec nejel, nebo bude lepší, když vyjede alespoň vysokopodlažní autobus? Za mě je lepší, když vyjede alespoň vysokopodlažní. Byl bych tedy pro to, aby se na standardech kvality trvalo jen za toho předpokladu, kdy by jejich vyžadování neohrozilo základní věc důležitou pro cestující: Aby byl spoj vůbec vypraven. Teprve jako další bych řešil, čím by měl být vypraven, tedy zda si např. dopravce nesuší nové vozy na komerční linky a na ty veřejné nenasazuje šrot. Když to převdu do na jinou situaci, tak většina lordů by taky neumřela žízní, kdyby měli na výběr napít se alespoň vody místo vína. Jejich požadavek na pravé šampaňské, který standardně mají doma na zámku, by v tu chvíli na Sahaře asi taky vzal za své.
@felixtomasek2 жыл бұрын
Skvělé téma
@labedzp2 жыл бұрын
A co znamená 5 místní evidenční číslo ? Protože jedině takové vozidla jsem viděl zatím jen u ČSAD Liberec a to ani ne u páteřního spojení
@janhorak45752 жыл бұрын
tak si najdi, jaký vozy má třeba ABAS nebo Holdos
@AslanexMetrobus2 жыл бұрын
Jsou to vozy převážně určené na vlakové výluky, kde jsou ojetá vozidla povolena. Musí mít ovšem standardní výbavu, takže to běžný cestující vůbec nepozná.
@PtrkHrnk2 жыл бұрын
Jak je možné, že velký dopravce nedostatek řidičů, ale subdodavatel jich má dost aby mohl za něj ještě zaskakovat? Snad někomu někdo neproplácí celou hodnotu jeho práce a nadhodnotu si nechává?
@labedzp2 жыл бұрын
To není tak že ti menší mají dostatek řidičů
@AslanexMetrobus2 жыл бұрын
Menší dopravci mají třeba osobnější přístup k řidičům, což někteří zaměstnanci ocení. Také si většinou nenechává tak velkou marži pro "kancelářské práce".
@labedzp2 жыл бұрын
@@AslanexMetrobus co jsou kancelářské práce?
@AslanexMetrobus2 жыл бұрын
@@labedzp Vedoucí, manažeři, sekretáři... Takoví ti, kteří neřídí :D
@labedzp Жыл бұрын
Nakupovat sice nejde ale pronajímat už jde což dobrým příkladem je samozřejmě Arriva která solarisy nevlastní ale má je pronajaté od Arrivy teplické
@thomtrucker1925 Жыл бұрын
No tady v Norsku pro jistotu nemuzou jezdit autobusy starsi 5 let. Samozrejme tu jsou i ty tzv. historicke, ale uz jen na specialni akce. Spousta tzv. starych autobusu jde koupit od 5kEuro a to se skvelou vybavou, dvojite okna daleko lepsi izolace a topeni. Hodne jich odeslo na Ukrajinu.
@dustojnikhummer Жыл бұрын
Chápal bych 10 let, ale 2 ROKY???
@labedzpАй бұрын
Ale 10 let to už bohužel při dnešním výkonu motor ko to nejsou kráksny typu Karosa které 40 let ujely za kybl nafty
@vojtechdezort17722 жыл бұрын
A co je kvalitního na Ostravský, která jezdí jen protekčně díky Vám? Mnohá jiná vozidla jsou novější a v lepším stavu, ale nesmějí jezdit, i když kapacita lidí by byla. Dále je tu hra na ev.č. a Vy uvádíte, že 5 místná jsou nevhodná i dle ropid. Zakažte tedy nevyhovujícím vozidlům mít ev.č., když to podniky vyřadily jako vraky a je to. A zároveň - nejezděte s nimi na veteránské srazy, když se tedy pak objeví na subdodávkách, to rovnou vraťte do provozu sedmikila, nebo ešky