Úžasná přednáška , jsem laik a mám otázku která je možná úplně mimo , spolupracujeme s firmou která se zabývá Piezo krystaly , nedaly by se do těchto struktur použít ?
@petrdvorak32345 ай бұрын
Super otazka, ano piezo krastaly se používají pro aktivní metapovrchy především jako substrát, který mění díky přivedenému napětí vzdálenost mezi stavebními kameny (BB) a tím se ovlivňuje optická rezonance. Výhoda: jednoduché řízení napětím, nevýhoda: vzdálenost mezi BB ovlivňuje slabě rezonance a rychlost změny je max kHz. Každopádně super otázka, díky za ni.
@jirivaculik11525 ай бұрын
No mám ještě jeden dotaz , vždycky mě fascinovaly termoelktrické články a zklamávala účinnost , nešel by udělat povrch který by odebíral teplo z povrchu a tím i z objemu materiálu a měnil na elektřinu vždyť atomy tak krásně kmitají . Asi je to blbost , ale zdá se mi že té energie tam nějaká je , nebo je to jako s blesky ? Dík za odpověď .
@petrdvorak32345 ай бұрын
@@jirivaculik1152Tvoříte geniální otázky, poslední rok se objevuje v literatuře (a jeden můj kolega na to podal nyní grant) chlazení elektroniky pomocí emise NIR záření metapovrch. Pro chlazení emisí se využívá vícero principů a přístupů. Napište případě e-mail a posl vám články. Výroba elektrických nábojů je ale složitější problém, tam vyhrává jednoznačně fotovoltaické články (pochopitelně moderní např. tandem křemík-perovskite).
@petrdvorak32345 ай бұрын
@@jirivaculik1152 Máte naprosto geniální dotazy. Metapovrchy se aktuálně začínají používat pro zvýšení emise teplotního (infračerveného) záření a tím pádem k ochlazovaní zařízení. Opačný princip ke zvýšení absorpce solárních článků se ukazují efektivnější plazmonicky indukovaná absorpce pomoci koloidních kovových nanočástic. Ty se pak přidávají do moderních tandemových křemíkově-perovskitových solárních článku. Vytvoření metapovrchu na solárních článcích je složitá v tak obrovských plochách.
@hmmh-qq5 ай бұрын
Jedná se tedy o zpomalení světla skrz čočku, tak potom nešlo by vyrobit takový tenký průhledný materiál, např. nějaký krystal, který by ve středu měl hustotu molekul největší a k okraji by se hustota molekul zmenšovala?
@petrdvorak32345 ай бұрын
Gradientní materiály indexu lomu možné jsou, ale technologický je to velmi náročné udělat definovány gradienty. Složitý je pak i design (i pro aktuální IT). Depozice materiálu je proto lepší vždy izotropní a homogenní.