Dostarczenie map przez pracownię kartograficzno-geoinformacyjną EXGEO Professional Map. Ich mapy możecie zakupić z rabatem -15% (kod BITWY) na www.sklep.exgeo.pl
@marekgorka981610 ай бұрын
Dzień dobry. Pańskie filmy są wspaniałym źródłem wiedzy historycznej i pomogły mi zdobyć tytuł laureata olimpiady historycznej juniorów. Dziękuję za pańską pracę i mam nadzieję, że kanał będzie się rozwijał.
@nabitewnymszlaku10 ай бұрын
@@marekgorka9816 dziękuję i gratuluję osiągnięć
@rafajurek48797 ай бұрын
😅a😅😅😅Ą😊1AAAAA😊😊😊😊a
@idiom198310 ай бұрын
Płowce to być może najważniejsza bitwa w historii Polski. Długo czekałem na materiał o niej i wreszcie jest. Dzięki serdeczne za Twoją pracę! Pozdrawiam.
@ukaszkowalski72510 ай бұрын
To mega zaskakująca opinia, biorąc pod uwagę, że nie wpłynęła na kształt Polski, jak i również nie była rozciągnięta. Nie była też to duża bitwa.
@idiom198310 ай бұрын
@@ukaszkowalski725 Po ewentualnej klęsce Łokietka, sprzymierzeni z Czechami Krzyżacy, nie poprzestaliby raczej na zajęciu samych Kujaw. Ich celem było zniszczenie całego odradzającego się po rozbiciu dzielnicowym Królestwa Polskiego. Nawet na dworze duńskiego króla, śpiewano po bitwie pieśni o naciętych pod Radziejowem "krzyżackich brodaczach". Bitwa miała spore znaczenie psychologiczne dla obydwu stron. Uświadomiła Krzyżakom, że polskimi rycerzami nie wolno pogardzać, ani ich lekceważyć, bo jeśli się tak postąpi, można za swoją butę zapłacić bardzo wysoką cenę. Łokietek z kolei przekonał się o tym, że może liczyć co najwyżej na lokalny sukces na szczeblu taktycznym, ale strategicznie przewagę zawsze będą mieli silniejsi wówczas i lepiej zorganizowani Krzyżacy. Obie strony jednakowo przekonały się o tym, że nie mają dość sił, żeby zadać swojemu wrogowi decydujący cios. I obie strony przystąpiły do zwiększania własnej siły i potęgi, nawet za cenę "pokojowego" kompromisu, w postaci czasowego rozejmu który de facto nikogo nie zadowalał. To, że to polska strona lepiej odrobiła lekcję i mądrzej wykorzystała upływający czas, najdobitniej potwierdziła potem bitwa pod Grunwaldem.
@RexOlafusVidulusMagnus10 ай бұрын
Dokładnie. Ważniejsze były Cedynia (972), Legnica (1241 - tak, była ważniejsza), Grunwald, Chocim (1621) czy Warszawska (1920)@@ukaszkowalski725
@pawedrogosz514610 ай бұрын
@@ukaszkowalski725 Może nie była ona tak ważna z powodu geopolitycznego, ale zdecydowanie pokazała, że polskie wojska mogą już wtedy bez kompleksów stawać na przeciw krzyżaków i dawać im solidne lanie, co w tamtych czasach nie było pewne. Co więcej od czasu tej bitwy można zaobserwować powolne wychylanie się szali przewagi na stronę polską. Głównie dzięki panowaniu Kazimierza Wielkiego i jego zmiany kierunku prowadzenia polityki co znacznie umocniło Polskę, jednak dzięki temu kiedy doszło do punktu kulminacyjnego pod Grunwaldem, to byliśmy na to gotowi.
@ukaszkowalski72510 ай бұрын
@@pawedrogosz5146 Znam ten argument. Trochę przypomina mi on słowa Piłsudskiego, który mówił, że wojna Polsko-Bolszewicka jest ważna, ponieważ Polska potrzebuję legendy wygrelanej - inaczej tak naprawdę ostatnią wygrana wiekszą bitwą i nie przegraną wojną byłby Wiedeń. Tak czy inaczej, Grunwald i Płowce dzielił prawie wiek, a Kazimierz Wielki nie walczył z krzyżakami. W dodatku czasy Kazimierza Wielkiego, mimo, że pozbawione wielkich bitew, owocowały w udane kampanie. Płowce były piękną legendą wtedy, ale wciąż nie widzę jej jako jednej z najważniejszych bitew.
@paulkellerman260310 ай бұрын
Nareszcie bitwa z moich rodzinnych stron. Dziękuję serdecznie.
@krade06039 ай бұрын
Komentarz dla zasięgu jest ok fajnie się słucha, proponuję nie czepiać się szczegółów, szczególnie że jak zawsze są różne opracowania i poglądy 👏👏👏
@sebastiangoabek28609 ай бұрын
W dzisiejszych czasach coraz mniej znana historia walki z zakonem .Wielki szacunek i chwala dla naszych rycerzy za to mestwo i determinacje i ze nie ulegli germanskiemu terorowi militarnemu ,prawnemu i ekonomicznemu .wspaniali ludzie ❤❤🇵🇱
@moniquem4199 ай бұрын
Zgadzam się, że takie filmy popularyzujące historię są potrzebne, szczególnie teraz kiedy nowy rząd chce zmienić podstawę programową. Za chwilę dzieci nie będą wiedziały kim był Łokietek.
@department139010 ай бұрын
Świetny film 👍
@krzysztofrak318310 ай бұрын
Dzięki za materiał 👍
@WolvGame10 ай бұрын
Doceniam twoją pracę ☕
@Razoredge19739 ай бұрын
Dobrze i ciekawie przedstawiony materiał
@witoldmikoajczak471310 ай бұрын
Na wizualizacji przedstawił Pan ucieczkę całej armii Łokietka, gdy w rzeczywistości tylko część sił polskich opuściła pole bitwy co był skutkiem przełamania polskiego frontu przez oddział Plauena do którego dołączyły według prof. Jurka uciekający rycerze z oddziału Luterberga a według mnie były to niedobitki jazdy z oddziału Altenburga. Pomimo to, że Plauen "ukradł" Łokietkowi zwycięstwo to znalazł się w polskiej niewoli. Pytanie zasadnicze brzmi: czy Łokietek w chwili przełamania polskiego frontu i paniki jaka ogarnęła część polskiego rycerstwa posiadał jeszcze odwód czy też wszystkie siły były zaangażowane na pierwszej linii. Moim zdaniem posiadał jeszcze odwód gdyż w innym przypadku poniósł by całkowitą klęskę i o wzięciu do niewoli jakichkolwiek Krzyżaków nie byłby mowy.
@golebieryszarda7 ай бұрын
Chuj tam ze zrodlami i badaniami skroro "twoim zdaniem" bylo inaczej 😂😂😂😂😂
@katon443 ай бұрын
@@golebieryszardajency wojenni w niewoli polskiej,nierozbita armia krolestwa polskiego,odwrot armii krzyzackiej(trupy pozostawione na miejscu bitwy) - to nie kleska a strategiczne wycofanie armii krolestwa polskiego prowadzacej dzialania zaczepne na swoim terytorium
@TheBoczq10 ай бұрын
Klasa światowa!!!
@mirosawswiniarski627510 ай бұрын
Pozdrowienia👍
@dam1lor10 ай бұрын
Pierwszy zalążek gunwaldzkiego wpierd...
@hyeraPL10 ай бұрын
Ale jak to??
@dam1lor10 ай бұрын
@@hyeraPL W świadomości ówczesnych Polaków było przekonanie że Krzyżaków nie da się pokonać. To militarne zwycięstwo w pierwszej fazie bitwy i taktyczne w ogólnym rozrachunku mocno tym przekonaniem zachwiały. Czego owocem niemal wiek później był Grunwald.
@Roma_SPQR10 ай бұрын
Świetny odcinek
@marekgoll538310 ай бұрын
Dziękuje
@rafagorka11139 ай бұрын
5:19 min. Nic o bitwie pod Zaniemyślem, gdzie jak pisze Długosz w swych Kronikach, Polacy odnieśli "znamienite zwycięstwo". Do dziś znajduje się na polach "pamiątki" z tego czasu. O wielkości tej bitwy niech świadczy fakt, że podczas budowy Domu Szwajcarskiego na wyspie Edwarda w Zaniemyślu znaleziono cmentarz z 47 pochowanymi Krzyżakami. Szacuje się , że w bitwie brał udział zagon krzyżacki w sile 2000 ludzi. Całość tej akcji w skrócie można znależć w necie pod hasłem "Obrona Łuku Warty".
@Marsney4 ай бұрын
No długosz urodzony w 1415 w sumie to prawie 16 xD to dobre rzetelne źródło informacji xd nawet pisząc o grunwaldzie xd 1410 a urodzony 1415 xDD gratulacje haha grunwald też był i jest uznany za wielkie zwycięstwo a gdyby nie sytuacja geopolityczna w tamtym czasie to nie pokonali byśmy krzyżaków a w sumie mało kto pamięta że nie pokonaliśmy ich xd samego malborka nie udało się zdobyć a nasze wojska podaczas oblężenia ponosiły jedynie wielkie straty bo krzyżacy robili wypady na nasze wojsko i obozy ;) wojna z zakonem i bitwa pod grunwaldem nie przyniesła nam nic oprócz wielkich strat w ludziach i sprzęcie nie zyskaliśmy absolutnie nic po za tym że uszczupliliśmy wojska krzyżackie których nie byliśmy w stanie wybić do końca tak byliśmy słabi
@MR_BLACK_SHEEP9 ай бұрын
Pozdrawiam z Brześcia Kujawskiego😎 Ciekawy film.
@tomaszbrzozowiec4110 ай бұрын
Dziękuję bardzo.
@SimonNovaTV9 ай бұрын
Podczas melioracji na polu mojej rodziny w Płowcach natrafiono na szczątki koni i jeźdźców z czasów bitwy. Na głębokości ok.1,5-2 metrów zalega pewnie niejeden skarb archeologiczny, na miejscu starych bagien...
@Julo_16110 ай бұрын
W mapie szczegółowej błędny. Nie Skibno a Skibin. Zgłowiączka nigdy nie zaczynała się nad Starym Radziejowej, a na północ od Płowiec. Stary Radziejów jest między Skibinem a Płowcami, na południe od nich. Kwilno jest między Skibinem a Płowcami, na północ od nich. Armia Krzyżacka stacjonowała w Radziejowie, nie w Starym Radziejowie, który wówczas nie pełnił już funkcji grodu, bo nowe miasto lokowano w 1298 r. Wedle filmu I faza bitwy odbyła się na północ od Starego Radziejowa. Bym się zapoznał jednak chociażby z najnowszymi wynikami poszukiwań i badań pola bitwy pod Płowcami.
@nabitewnymszlaku10 ай бұрын
Ale przecież długo właśnie istniał pogląd, że bitwa miała miejsce pod Radziejowem, dopiero później udało się ustalić, że tabory i piechota krzyżacka obozowała w okolicy Starego Radziejowa. Możesz powiedzieć/podlinkować o jakich najnowszych badaniach piszesz?
@Julo_16110 ай бұрын
@@nabitewnymszlaku między Radziejowem a Starym Radziejowem. Niestety nie mogę. Ale można to dość łatwo odszukać, polecam skontaktować się ze Stowarzyszeniem Poszukiwawczo Historycznym Łokietek. Miejsce drugiej bitwy odnaleziono w 2022 roku.
@nabitewnymszlaku10 ай бұрын
@@Julo_161 dzięki za komentarz, bitwę przedstawiłem w oparciu o źródła podane na końcu materiału. Nie kontaktowałem się z wymienionymi przez ciebie Stowarzyszeniem. Przedstawienie wsi na mapie jest poprawne. Pracownia Kartograficzna korzysta z wielu map archiwalnych i nie jest to robione "na oko".
@Julo_16110 ай бұрын
@@nabitewnymszlaku gwarantuje, że nie jest poprawne przedstawienie wsi na mapie. Co potwierdza także w Stowarzyszeniu. Trakt średniowieczny do Brześcia przebiegał przez Stary Radziejów i Płowce a nie jak dziś droga krajowa, czyli Skibin -Płowce. Stary Radziejów był w innym miejscu niż dzisiejsze "centrum wsi". Jest bardzo dużo błędów na tej mapie. O przebiegu Zgłowiączki nawet nie wspomnę. Znam te tereny osobiście i to od przeszło 40 lat.
@nabitewnymszlaku10 ай бұрын
@@Julo_161 czyli temat do sprawdzenia, dzięki
@mtgzfobem588110 ай бұрын
Ja to bym chętnie zobaczył coś o Śląsku cieszyńskim
@grazynahareza605710 ай бұрын
Ja również
@witoldmikoajczak471310 ай бұрын
W pierwszej fazie bitwy walczyła głównie jazda polska z krzyżacką piechotą. 350 - 400 jazdy krzyżackiej mogło jedynie osłaniać skrzydła i tyły swojej piechoty. W drugiej fazie bitwy jako ostatni wszedł do niej oddział Henryka Reuss von Plauena, który dowodził awangardą w marszu na Brześć Kujawski. Tymczasem Plauen i 40 jego rycerzy dostało się do polskiej niewoli, co przeczy poglądowi prof. Tomasza Jurka ( na jego poglądach oparł się autor) o rzekomej klęsce Łokietka w drugiej fazie bitwy. Zainteresowanych przyczynami klęski armii krzyżackiej pod Grunwaldem zachęcam do odsłuchania podcastu kzbin.info/www/bejne/g6bYgqOteJZ5m5Y
@nabitewnymszlaku10 ай бұрын
To przecież mówiłem w materiale, że było ok 350 kawalerzystów i spora ilość piechoty. Nie mówiłem za to o klęsce Łokietka, tylko że Zakon z czasem zaczął zdobywać przewagę, co przyczyniło się do stopniowego wycofywania się sił polskich.
@slawekkacinski10 ай бұрын
Brawo. Bardzo dobry materiał.
@romualdbulzacki63889 ай бұрын
Nic nie wspominasz o roli Wincentego z Szamotuł. To on wraz ze swoją armią wspierał Krzyżaków, jednak w decydującej fazie bitwy ruszyło go sumienie i zaatakował Krzyżaków od tyłu. Uratował w ten sposób zwycięstwo.
@filiplenart95379 ай бұрын
Dobra Robota , ps. Zrób prosze Odcinek o Wojnie Szwedzko Moskiewskiej z Okresu Wielkiej Smuty bo jest to Interesujące gdyz z Jednej Strony Szwedzkie oddziały Wspomagały Wasyla IV a z drugiej do 1617 Toczyli Wojne 😉
@PrzemysawPustuka10 ай бұрын
Planujesz kiedyś zrobić bitwy np ppwstania listopadowego?
@nabitewnymszlaku10 ай бұрын
Planowałem zrobić oba powstania, tylko nie wiem czy najpierw nie zrobić materiałów o rozbiorach.
@PrzemysawPustuka10 ай бұрын
@@nabitewnymszlakubitwy 1792 i 1794 z pewnością będą bardzo ciekawe. Chyba nieco zapomniane jak obrona Warszawy. Pozdrawiam
@Artur_M.10 ай бұрын
Popieram! Szczególnie pomysł omówienia wojny 1792 roku, ponieważ mam wrażenie, że jest bardzo mało znana. Potem insurekcja kościuszkowska i powstanie listopadowe oczywiście też.
@mateusz.widelski10 ай бұрын
🎉podbijam algorytm 🎉
@raulkramarski208210 ай бұрын
Super materiał
@henrykwiedzmin955010 ай бұрын
❤❤❤❤❤❤❤
@ukaszszymanski789710 ай бұрын
Takie mało mądre pytanie jaki jest kod do tej bitwy 😀
@nabitewnymszlaku10 ай бұрын
Kod: "BIWTY" :D
@ukaszszymanski789710 ай бұрын
No tak. Ale jest tak napisane że można inaczej zrozumieć 😀
@mateuszgajewski37758 ай бұрын
Niespodziewałem się że padnie tutaj nazwa Dobrzynia nad Wisłą i że był on oblegany
@jiritichy796710 ай бұрын
While Turks were attacking Constantinople and powers like France, England and Spain were fighting among themselves, Pope organized crusades against Czech Hussites and later against Lithuanians under the pretense of spreading Christianity. Some, but not serious efforts were done to stop the Ottomans expansion.
@SUPPERcat639 ай бұрын
ale ci mogli by się odczepić🤬😠😡😡😡😡😡😡😡😤😖
@tatamurana6839 ай бұрын
Niestety mapa jest błędna a nazwy miejscowosci nie prawidłowe . Opowieść o bitwie rownież błędna . Pozdrawiam Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne Łokietek
@bartekgrupa21410 ай бұрын
Pierwszy ❤
@darkoostoja67068 ай бұрын
Jaka pogańska Litwa? Znakomita większość Wielkiego Księstwa Litewskiego była chrześcijańska 🙂
@marwoj5410 ай бұрын
Jakie super mapy... Kto jest sponsorem bredni tych bitew ? Pierwszym kronikarzem jakichkolwiek polskich znaków był Jan Długosz. Wracajcie tam amatorzy. Tam nie było jeszcze nawet Grunwaldu.😆
@nabitewnymszlaku10 ай бұрын
Co?
@marwoj549 ай бұрын
@@nabitewnymszlaku a no to szanowni..mapy robił kto ? Pracownia wieku 21 na zlecenie czegoś chcianego. Do dziś jest map przeróżnych bitw zatrzęsienie. Brakuje ale jednej , kiedyś chcianej, pod Studziankami..🤔
@tomaszwojciechowski775410 ай бұрын
:))
@christopherkawecki854410 ай бұрын
Polska za dlugo czekala.trzeba bylo nie dopuscic to zakonu.jak juz sie rozwineli to byli za silni.cudem w 1410 ich pokonalismy.to byl czas zeby sie ich pozbyc na dobre.ale watykan przestraszyl jagielle.
@fala861710 ай бұрын
czyli krótko porażka
@kazimieszkowalski536110 ай бұрын
Tak naprawdę to tego dnia doszło do dwóch bitew !! Wygranej pod Radziejowem i nie roztrzygnietej pod Płowcami !! Ale zapobiegnięcie połączenia się zakonu z Czechami i zmuszenie ich do opuszczenia kujaw to raczej nie porażka !!
@jaros6910 ай бұрын
Soczewica, koło miele młyn...
@timetraveler240510 ай бұрын
Z racji najnowszego zblizenia z Niemcami, wypadaloby przeprosic ich za tå bitwe a takze za inne, w tym Grunwald czy Wojne Trzynastoletniå.
@awar63awar769 ай бұрын
Dziwny akcent
@annanovotny49399 ай бұрын
Wszystkie bitwy ktore Polska stoczyla z Niemcami nowy rzad wyrzucil z nauczania
@danielwilk54210 ай бұрын
Soczewica, koło, miele młyn.
@konradszkarnulis23910 ай бұрын
Co sie panu z glosem stało...material jak zawsze wspanialy...prosze na sile nie zmieniac swojego wokalu
@dawidkanik24110 ай бұрын
Zakon Najświętszej Maryi Panny xd Niesamowite jak okupant z Watykanu zawsze wycierał sobie mordę Bogiem.
@TheGeneralGrievous199 ай бұрын
"Okupant z Watykanu", weź się Pan nie ośmieszaj. xD
@virescens100010 ай бұрын
Jednego nie rozumiem. Dlaczego Polacy nie wyciągnęli żadnych wniosków z działań Niemców którzy zawsze byli śmiertelnym zagrożeniem dla Naszego kraju.Czemu nie wprowadzono prawa że każdy Niemiec na terenie Polski który nie jest lojalny i nie umie po polsku słów ""Soczewica, koło, miele, młyn" musi zostać powieszony tak jak to było podczas buntu Alberta w Krakowie.
@aleksandersokal527910 ай бұрын
Po pierwsze niemiecka populacja Krakowa nie została wymordowana, najprawdopodobniej tylko patrycjat odpowiedzialny za bunt poległ, po drugie to nie jest w stylu polskim by mordować niewinnych. Jak chcesz takich taktyk to zapraszam do sąsiadów co mieli UPA.
@virescens100010 ай бұрын
@@aleksandersokal5279 Skoro tak dobrze znasz historię to chyba zdajesz sobie sprawę że niewykorzystywanie zwycięstw i oszczędzanie ludności wroga nie było żadną zaletą ale wielką polską wadą. Brak okrucieństwa i mordowania przeciwników wcale nie był zaletą ale oznaką słabej władzy, najczęściej królewskiej. Władca powinien budzić strach - W tamtych czasach to było oczywiste dla każdego.
@rafatymoniewicz773510 ай бұрын
@@virescens1000z tym że ten strach i mord zepchnął nas do statusu kraju niemal pozaeuropejskiego, nawet w kulturze kontynentu, co odwrócił dopiero Kazimierz, sprowadzając z powrotem mieszczaństwo i Żydów. Bunt Niemców nie wynikał z ich wrodzonej nielojalności tylko pełnej dominacji możnowładztwa, które do tej pory bezwzględnie sprzeciwiało się zjednoczeniu Polski (do momentu jak im wyszło że więcej zarobią na zjednoczeniu). Zasadniczo nasza złota era przypadła na czasy polskiej tolerancji, a nasz upadek na czasy tej silnej ręki wobec obcych co poskutkowało tylko tym że nie mieli powodów by nas dalej wspierać. Inne przykłady mordów to polityka chrystianizacyjna Bolesława Chrobrego, która doprowadziła do reakcji pogańskiej, zamordowanie św. Stanisława przez Bolesława Śmiałego co doprowadziło do jego detronizacji czy karanie opozycji przez Władysława Wygnańca co doprowadziło do jego wygnania
@virescens100010 ай бұрын
@@rafatymoniewicz7735 Złota era Rzeczypospolitej nastała dzięki dwu zdarzeniom, Unii personalnej z Litwą oraz Czarnej Śmierci która znacząco osłabiła resztę Europy. A do Jej upadku doszło na wskutek zbyt łagodnego obejścia się z Prusami po Ich pokonaniu, zbyt dużej wolności szlacheckiej oraz działań króli z dynastii Wazów. Już nie wspomnę o łagodnym traktowaniu wszelkiej maści buntowników. A wystarczyło się wzorować na Anglikach.
@TheGeneralGrievous199 ай бұрын
Niemcy nie zawsze byli "śmiertelnym zagrożeniem" dla Polski. A wieszanie ludzi en masse dobre nie jest.
@barwakolor224810 ай бұрын
Dużo kłamstw z czasów rozbiorów..
@nabitewnymszlaku10 ай бұрын
Wyjaśnij
@barwakolor224810 ай бұрын
@@nabitewnymszlaku Wiedza podręcznikowa, która powinna i przechodzi metamorfozę.. Nie wiedziałeś, że nasza polska historia jest pokaleczona?
@nabitewnymszlaku10 ай бұрын
@@barwakolor2248 dalej nie wiem jak ma się to odnieść do prezentowanego materiału.
@aleksandersokal527910 ай бұрын
@@barwakolor2248 Człowieku, jak krytykujesz to może podeślij jakieś źródła?
@barwakolor224810 ай бұрын
@@aleksandersokal5279 Kto jest zorientoeany wie o co chodzi. Laik będzie płakał.
@christoph873010 ай бұрын
Super opracowanie. Z Szkopami Polska miala problemy od zarania Napadali Nas bez przerwy szkopy.
@grzegorzlagut89179 ай бұрын
Teraz na nas nie napadają, a i nie zawsze w historii napadali na nas, trzeba mieć tego świadomość.
@Polishfishhunter9 ай бұрын
@@grzegorzlagut8917teraz nie musza napadac zbrojnie maja od tego ludzi w naszym rzadzie, wiec badz co badz nadal sie czepiaja