Kolejny znakomity i potrzebny materiał! Dziękujemy! I z niecierpliwością czekamy na następne. Pozdrawiam serdecznie.
@krzysztofultra-car6868 Жыл бұрын
Dziękuję po raz kolejny za filmik na czasie. Pozdrawiam Pana Marcina
@krzysztoflewicki8224 Жыл бұрын
Robisz dobra robotę ! U mnie pyłek noszą drugi dzień Pozdrawiam
@krzysztofopara7783 Жыл бұрын
Kolejny pożyteczny dla mnie film, za który dziękuję, ponieważ jestem początkującym pszczelarzem. Jeśli mogę coś zasugerować, ciężko mi znaleźć informacje na temat zimowania pszczół na otwartej dennicy higienicznej osiatkowanej. Mam ule wlkp. drewniane na takich dennicach i szufladki wyjąłem pod koniec września, tak że od spodu jest tylko siatka. Nie wiem czy matka już czerwi, bo się boję zaglądać, bo temperatury jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie tylko lekko powyżej zera, ale rodziny są raczej średnie lub słabe (zazimowane na 7-8 ramkach wlkp), więc myślę że czerwienie będzie dopiero po wiosennym oblocie - raczej w marcu. Zamierzam wtedy wsunąć szufladki do dennicy (te do badania osypu warrozy). Dodatkowo można by tam włożyć styropian lub jakąś matę filcową pod siatkę, w celu ocieplenia spodu. Byłbym wdzięczny, gdybyś Marcinie odpowiedział na moje wątpliwości, albo może ktoś inny kto ma z tym doświadczenie?
@wkoszulidouli717 Жыл бұрын
Super film jak zwykle. I fachowo opowiadane.
@arkadiuszd.j4001 Жыл бұрын
Świetny filmik. Świetna robota. W reklamowaniu siebie i swojej pracy nie widzę nic zlego. Tylko pan Ciacho mnie zszokował swoimi wypowiedziami 😳. Trudno to zrozumieć. Powodzenia i trzymaj się zdrowo.👌👌👌
@mariangalica9854 Жыл бұрын
Marcin a co myślisz żeby dodać razem z ciastem słoiczek z wodą?
@jandudek2670 Жыл бұрын
Panie pszczelarki posłuchajcie tego wspaniałego pszczelarza .
@jangasior5548 Жыл бұрын
Jeżeli dobrze nakarmisz przed zimą,to pokarmu nie braknie i nie ma potrzeby grzebać w ulu w środku zimy.
Жыл бұрын
Oczywiście, że tak jest w większości przypadków. Tylko od każdej reguły istnieją wyjątki.
@pfiction1 Жыл бұрын
Witam a dodanie ramki na górę, na płasko w polnadstawce zamiast ciasta nie wchodzi w grę?
@pasiekaazyl238 Жыл бұрын
Wchodzi jak najbardziej.
@warminska.pszczola Жыл бұрын
Czołem. Zapewne zbierasz pyłek?Jak sprawdzają Ci się dennice łysoniowskie w tym zakresie?Mam wrażenie,że jest tam problem z punktem rosy i pyłek wilgotnieje.Ja wysuwam nieco szudlady, ale to takie sobie wyjście. Te białe kratki, dokupywane opcjonalnie, mają ratować sprawę,ale jeszcze tego nie wiem.Ktoś, coś na ten temat?
Жыл бұрын
Niestety trzeba odbierać pyłek co drugi dzień. Inaczej robi się papka. Jak sprawdzają się rozwiązania "naprawcze" Łysonia. Niestety nie wiem. Byłoby dobrze gdyby Łysoń wcześniej wysyłał takie produkty do przetestowania niewielkiej grupie zawodowych pszczelarzy. Wielu błędów możnaby było uniknąć. Teraz trzeba dopłacić dodatkowo, aby produkt spełniał swoją funkcję.
@warminska.pszczola Жыл бұрын
@ "Teraz trzeba dopłacić dodatkowo, aby produkt spełniał swoją funkcję" - no i to jest nieporozumienie....Testowałem uchylanie o centymetr szuflady i/lub wiercenie otworów w rogach szuflady. Połowicznie pomaga. Dzięki za odpowiedz.
@kazimierzzimny9166 Жыл бұрын
Panie Marcinie Pana ule to 10 czy 12 ramkowe. Bardzo proszę o info. Pozdrawiam Kazimierz Zimny.
Жыл бұрын
10 ramkowe
@roxon2465 Жыл бұрын
Czy zasówałeś już może wkładki dennicowe?
@feanrassilmaril579 Жыл бұрын
Co możęmy zrobić z rolnikami pryskającymi w dzień? tutaj nad wisłą w rejonie opola lubelskiego jest to bardzo poważny problem i cąłkowicie nie da się tutaj trzymać pszczół. Śmieją się że pszzoły to tylko zabawa i śmiejąc się w twarz pryskają w dzień.
@jurekmiszcz4468 Жыл бұрын
Co do leszczyny to u mnie już po leszczynie Pozdrawiam
@ukaszstelegowski8488 Жыл бұрын
Pasieka Marcyś, jak opanowujesz problem wilgoci po zamknieciu wszystkich pajączków i dennicy? Czy nie zbiera się wilgoć?
@kobi9260 Жыл бұрын
Może akurat przyda im się woda do rozwoju?
Жыл бұрын
Jeśli pszczoły wychowują czerw to dużą część wody pobiorą w celu przygotowania pokarmu dla larw.
@sylwesterwolowski1233 Жыл бұрын
Witam a przy jakiej temperaturze najlepiej wymieniac dennice . Pozdrawiam
@heenius9559 Жыл бұрын
15 stopni
@wojtek3390 Жыл бұрын
Mniej niż 10
@grzegorzlegierski4984 Жыл бұрын
Każdy ma swój sposób, ja robię to przy -2 do -5 stopni najlepiej późnym wieczorem bądź w nocy. Wtedy mam pewnisc, że pszczoły siedzą w kłębie i nie rozłażą się i nie giną. Oczywiście wszystko robione z wyczuciem i delikatnie.
@sylwia4653 Жыл бұрын
Będą pobierać bez dostępu do wody?
Жыл бұрын
Wymiana dennic w 2022 r. kzbin.info/www/bejne/jJDOe3tne9pmhNE
@marcinkubaczyk9155 Жыл бұрын
Ociepla pan powalki?
@mirmiro4187 Жыл бұрын
Dzień dobry Czy ramkę z pokarmem podaje Pan płasko, na ramki na górze, czy w rzędzie z resztą ramek? Dziękuję i pozdrawiam
Жыл бұрын
Wolę podawać równolegle z innymi ramkami. Oczywiście, jeśli pogoda na to pozwala.
@zyga767 Жыл бұрын
Płasko na ramkach to pobiorą ale w pionie o tej porze to niekoniecznie. Jak miałem Buckfasta to w lutym już brakowało pokarmu i ramka z miodem poziomo na ramkach ratowała sytuację zanim mogłem grzebać w gnieździe i podmienić ramki z zapasami.
@miroslawlaska8885 Жыл бұрын
Super
@robertgasak2090 Жыл бұрын
Witam serdecznie. Siatki w dennicach mam wyjmowane więc opalić tylko te siatki czy ściągnąć korpus i opalić całą dennice?
@swojmiod Жыл бұрын
A po co chcesz to robić?
@robertgasak2090 Жыл бұрын
@@swojmiod Odkazić nie zaszkodzi.
@rafazygmunt5184 Жыл бұрын
Jak dbasz tak masz, pozdrawiam i życzę powodzenia .
@wlodekmarek3763 Жыл бұрын
A jak znalazłem 1-ą poczwarkę to co to oznacza
Жыл бұрын
Niestety Ciacho, który prosił o nieusuwanie swojego komentarza krytykującego mnie i moich widzów po waszym szerokim odzewie sam go usunął. Szkoda ponieważ było pod nim około 20 odpowiedzi.
@zbigniew8437 Жыл бұрын
Człowiek sfrustrowany przekonany o swojej wyższości i nieomylności. A tak po za tym to każdy umieszcza co chce i nie powinno się w taki chamski sposób krytykować. Poziom kultury - zero.
@ciacho8120 Жыл бұрын
Hej. To nie ja! Teraz już wiem, że utraciłem więcej niż całe archiwum. W swoich filmikach zawsze wypowiadałem się o Tobie z szacunkiem. Już od dłuższego czasu zastanawiałem się, po co mi social media. Teraz już wiem, że zrobiłem błąd. Na szczęście jest jeszcze świat realny.
Жыл бұрын
Osobiście byłem zdziwiony, że zostawiasz mi takie komentarze. Nigdy nie powiedziałem na Ciebie złego słowa. Komentarzy też nigdy Twoich nie usuwałem i nie usuwam. Tylko dlaczego w takim razie zniknęły Twoje ostatnie wpisy. Ktoś ma dostęp do Twojego konta na KZbin?
@ciacho8120 Жыл бұрын
@ Znalazłem kilka komentarzy z mojego konta na yt. Część z nich nie jest pisana moimi palcami. Nie mam żadnych zabezpieczeń, ale system kilka razy informował mnie o próbach włamań. Teraz jestem pewien, że ktoś podszywa się pod ,,Ciacho''. Miałem sygnały od kolegów, że coś im nie pasuje w moich komentarzach. Uważam, że robisz bardzo dobrą robotę. Zablokuj ,,Ciacho''. Ja nie wiem, jak wybrnąć z tej sytuacji. Jestem za stary, aby zakładać nowe konto. Zresztą już mnie to nie kręci. Powodzenia ;-).
@grzegorzlegierski4984 Жыл бұрын
@@ciacho8120 nie chce się wymądrzać ale z 20 komentarzy ubolewania nad tym że Ciacho to ostatni dziad i że mu odwaliło tylko ja napisałem, że na 99% to nie on, bo to było widać, że nie twoim językiem pisane. Kto ogląda Twoje filmy i czyta twoje komentarze od razu się zorientował, że KTOŚ - i to w dodatku w lichy sposób - podszywa się pod ciebie chcąc cię zniesławić. A z utargiem z tłustego czwartku to już ktoś odleciał grubo 😄😄😄
@bemolkot1683 Жыл бұрын
Dzień dobry. Czy "wymiana dennic" to techniczne określenie czyszczenia jendnej i tej samej dennicy? Czy dokonuje Pan fizycznej wymiany jednej (zanieczyszczonej po zimowli) na inną (czystą)? Pozdrawiam, dziękując za Pana filmy.
@tomaszkruk8473 Жыл бұрын
Hej, wspominasz tu, że mocniejsza rodzina zużywa więcej pokarmu niż słabsza i podejmuje czerwienie wcześniej. A ja chciałbym tu skonfrontować widzę teoretyczną i praktyczną. Bodajże w "Gospodarce pasiecznej" była informacja, że stosunkowo większa rodzina zużywa mniej pokarmu niż mniejsza. Z innego źródła kojarzę też informacje, że mocniejsze rodziny dłużej mogą siedzieć w kłębie i podejmować czerwienie później. Wyobrażam sobie, że w różnych okresach może być różnie i dlatego dopytuje, a w sumie najbardziej interesują mnie wyniki Twoich obserwacji.
Жыл бұрын
W silnej rodzinie łatwiej jest wytworzyć odpowiednią temperaturę, dlatego każda poszczególna pszczoła zje mniej niż w rodzinie słabej. Tylko że z uwagi na liczebność populacji silna rodzina zje i tak więcej niż słaba rodzina. Dodatkowo silna rodzina mająca możliwości podejmuje często wychów kolejnego pokolenia wcześniej. Słaba rodzina musi czekać na lepsze warunki pogodowe. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych aspektów. Dlatego nie zdarza mi się, aby w słabych rodzinach brakowało pokarmu. Silne rodziny niekiedy wymagają na przedwiośniu ingerenci. Zawsze wtedy w silnych rodzinach jest już znacznie więcej czerwiu niż w tych słabych.
@gawroneek6613 Жыл бұрын
Jak można walczyć z nosemozą bo kolega zauwazył biegunkę w ulu
Жыл бұрын
Teraz ciężko jest coś zrobić. Biegunka nie musi oznaczać nosemozy. Jak będzie ciepło i pszczoły będą normalnie pracowały na zewnątrz, podanie syropu z mieszanką ziół powinno trochę pomóc.
@piotrszczypek4287 Жыл бұрын
Sciesnic maksymalnie ocieplić itp ogólnie chodzi o poprawę warunków bytowania, o ile to apis . Sraczka może być spowodowana również stresem czyli np brakiem matki
@zyga767 Жыл бұрын
Kolega miał biegunkę w pasiece bo w lutym zaczął grzebać w ulach i odsklepiać plastry z miodem.
@pasiekaumarka3389 Жыл бұрын
@@zyga767 🤣🤣🤣
@RAMZES173 Жыл бұрын
mam pytanie czy mógłbym dać syrop rodzinie bo nie posiadam nic innego
Жыл бұрын
Nie wiem, z jakiego regionu jesteś. Na moim terenie to zdecydowanie za wcześnie. Gospodarując na wschodzie, mogę sobie pozwolić na takie praktyki w kwietniu.
@RAMZES173 Жыл бұрын
@ z świętokrzyskiego jestem a posiadam syrop tylko niestety i z stad moje pytanie czy można go teraz podać
@jakubkierepka4151 Жыл бұрын
Jaka jest różnica pomiędzy podawaniem ciasta przez "oczko" a podaniem go bezpośrednio na ramki i przykryciem folią? Ta pierwsza opcja jest na pewno mniej inwazyjna, ale czy pszczoły będą w stanie pobrać takie ciasto w ten sposób?
Жыл бұрын
Silna rodzina pobierze ciasto przez pajączek. Słabsza może mieć problemy przy niskich temperaturach. Wtedy lepiej jest podać ciasto bezpośrednio na ramki.
@mariuszjanocha8647 Жыл бұрын
👍🕊🕊🕊
@Mateusz-gq6oq Жыл бұрын
A co pan myśli o podaniu wody do ula np w jakimś słoiku.
Жыл бұрын
Kiedyś tak podawałem. Można robić w ten sposób. Przeważnie zaczynałem podawanie wody już po oblocie wiosennym pszczół.
@pasiekami Жыл бұрын
Dennice masz już zamknięte?
Жыл бұрын
tak
@eugeniusz39 Жыл бұрын
proszę o podpowiedź, jak zwalczyć pleśń?
@andrzejkamas7517 Жыл бұрын
co sądzisz o odkarzaniu ramek z pierzao i pokarmem w oparach kwasu octoweqo
Жыл бұрын
Można tak zrobić. Musisz to sprawdzić, ponieważ nie wskażę Ci źródła. Czy kwas octowy przypadkiem nie działa tylko powierzchniowo, max. 1 mm w głąb takiej pierzgi. Przy ramkach z suszem może to się sprawdzić.
@michasindera7512 Жыл бұрын
Chyba mylicie pojęcia. Opary kwasu octowego w odpowiednim stężeniu zapobiegają zasiedlaniu suszu przez larwy barciaka. O odkażaniu czyli niszczeniu patogenów w wosku, pokarmie, pierzdze możemy mówić dopiero po działaniu wysoką temperaturą (autoklaw).
Жыл бұрын
"Za to skutecznie można zlikwidować spory wywołujące groźne choroby przewodu pokarmowego pszczół dorosłych: nosemę typu A i C. Są one wrażliwe na silne zakwaszenie środowiska i w tym celu plastry traktuje się oparami kwasu octowego o stężeniu 85%." Źródło: dwumiesięcznik Pasieka.
@michasindera7512 Жыл бұрын
@ Dzięki, tego nie wiedziałem. Bardzo ciekawa informacja.
@adrianoadriano196 Жыл бұрын
Nie jeden chciałby mieć taką siłę jak Ty na wiosnę... Nie wiem jak Ty to robisz że takie mocne masz pszczoły. Może na jesień na nawłoć latają I matki się jeszcze bardziej rozczerwiaja? U mnie po lipie już nic nie kwitnie. W połowie lipca jest kręcona I do zimy brak pożytków... Oczywiście gdzieś pszczoły latają, posieje im też jakaś facelie ale to jest kropla w morzu.
Жыл бұрын
Większość prac pokazuje na filmach. Rodziny mam w dobrej kondycji. Może to wynika z większej wiedzy i zaangażowania jako zawodowy pszczelarz. Trudno mi jednoznacznie to określić, ponieważ nie wiem jak gospodarują inni pszczelarze.
@adrianoadriano196 Жыл бұрын
@ w moim rejonie w lubuskim tak jak napisałem po lipie nic nie kwitnie. Oczywiście stymuluje matki do czerwienia itd. Podczas sezony wszystkie ule regularnie kontroluje co 6 dni. Mam niewiele uli po około 60 ale takiej siły nie mam. Natomiast zauważam ze do rzepaku zazwyczaj wszystkie dochodza czasem wyrównał siłę ale generalnie to zazwyczaj korpus jest pełny miodu. A gospodaruje na wielkopolskim. Pozdrawiam
@patcym6255 Жыл бұрын
@@adrianoadriano196 sam sobie odpowiedziałeś, nie dbaj o sam cukier od lipca a suplementuj białkiem, najlepiej do ula, np aminovet do syropu lub ciasto z suplementem lub inny substytut pyłku lub naturalny na tacy, ale w tedy dokarmiasz też wszystkie z kilku km z innych pasiek, najlepiej do ula
@tomekgielec Жыл бұрын
Świetne filmiki dużo się dowiedziałem z nich początkujący przczelarz
@damianjosefklose788 Жыл бұрын
Mowił Pan wczesniej ze nie jest zwolennikiem podawania ciasta??
Жыл бұрын
Nie jestem zwolennikiem ale musiałem w tym konkretnym przypadku tak zareagować. Na filmie tłumaczę dlaczego tak zrobiłem.