💋 Pionizacja języka I Ćwiczenia na pionizację języka 💋 pionizacja

  Рет қаралды 66,551

LogopedaOnline

LogopedaOnline

Күн бұрын

Пікірлер
@cam7084
@cam7084 2 жыл бұрын
Okej mam 14 lat i niepoprawne ułożenie języka w czasie spoczynku i OMG to naprawdę pomaga!!! Dziękuję
@annatrzcinska3498
@annatrzcinska3498 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję, że dzieli się Pani swoją wiedzą i doświadczeniem:). Bardzo fajne przykłady ćwiczeń, konkretnie objaśnione i pokazane - będę ćwiczyć z córeczką, która ma prawie 4 lata i seplenienie międzyzębowe.
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 3 жыл бұрын
Ogromnie się cieszę, jeśli moje ćwiczenia komuś pomagają :D :)) Przy seplenieniu międzyzębowym faktycznie ćwiczenia na pionizację języka bardzo się przydadzą, przy czym należy unikać tych zadań, przy których język przekracza linię zębów (czyli ćwiczymy w buźce) :) Wszystko można wypracować, a rodzic, który chce z dzieckiem ćwiczyć to skarb :D Trzymam kciuki za córcię!
@antenkas
@antenkas 10 ай бұрын
Dziękuję
@bozenaporebska8435
@bozenaporebska8435 3 ай бұрын
Z czystej ciekawości obejrzałam i ćwiczyłam i bardzo Pani dziękuję😀
@НатальяБрайчук
@НатальяБрайчук 10 ай бұрын
Dziękuję! Bardzo dobre ćwiczenia!
@Gg12481
@Gg12481 11 ай бұрын
Świetny kanał ! Czy mogła by Pani nagrać jakieś ćwiczenia na tylną część języka?
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 16 күн бұрын
Dziękuję bardzo :) Chciałabym wrócić do nagrywania, jednak mam teraz pod opieką non stop bardzo energicznego dwulatka i 3-miesięczną córeczkę... także kolejne odcinki pewnie dopiero gdy ogarnę jakieś przedszkole ;)
@robertzubel9992
@robertzubel9992 Ай бұрын
Dziękuję ❤🥹
@magdalenakozowska6641
@magdalenakozowska6641 4 ай бұрын
Wspaniale!
@karolinamm9478
@karolinamm9478 3 жыл бұрын
Dziękuję, mam 20 lat, niedawno odkryłam, że najprawdopodobniej mam podniebienie gotyckie i niemowlęcy sposób przełykania. U mnie nie przekłada się to na wadę wymowy, wymawiam wszystkie literki i poprawnie (często recytowałam wiersze itd., plus zwróciłam uwage, ze przy wymawianiu literek mój jezyk idzie do góry i dotyka tych różnych miejsc, ale nie ma tego przy przełykaniu i w spoczynku:() ale widze, ze trochę wypchnęło to moje jedynki. Ciężko nauczyc mi się trzymać czubek języka w magicznym miejscu, a przylykanie z językiem przyklejonym do podniebienia tez wydaje się bardzo trudne:( Mam nadzieję, ze pani cwiczneia pozwolą mi się nauczyc trzymać język w odpowiednim miejscu. Widzi pani nadzieję w mojej sytuacji? Świetny filmik, pozdrawiam:)
@FIFIov3
@FIFIov3 Жыл бұрын
I jak efekty po roku?
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 16 күн бұрын
Przepraszam, że nie odpowiedziałam: jakoś zupełnie umknął mi ten komentarz. Nadzieja zawsze jest - choć generalnie oddziaływanie logopedyczne po 12-14 roku życia jest dużo trudniejsze (to wiek, w którym pewne nawyki ulegają "skostnieniu" - logopedzi używają zwrotu "utrwala się postawa artykulacyjna"). Pani przypadek jest jednak troszkę inny - z tego, co Pani pisze wynika, że ma Pani bardzo dobrą sprawność języka - chodzi o taką sprawność mięśniową - to świetnie :) Myślę, że uda się wypracować prawidłowe połykanie, tylko musi pani przekuć kontrolowane prawidłowe połykanie w nawyk.
@justynabazejewska4470
@justynabazejewska4470 2 жыл бұрын
Wspaniałe ćwiczenia, dziękuję!
@oliweroliwerszpak2490
@oliweroliwerszpak2490 Жыл бұрын
niewiem jak wyjdzie ale sprubuje!!
@Kamilakamila-ef1nm
@Kamilakamila-ef1nm 8 күн бұрын
A coś dla młodszych dzieci ? Mamy zalecone masowanie ale moze cos jeszcze jest narazie kupilam masazer logopedyczny ale czy to wystarcz ?
@Ola-ed6wq
@Ola-ed6wq 2 жыл бұрын
5:07
@tigerfraciorek9
@tigerfraciorek9 7 ай бұрын
XDDDD😂😂🤣🤣
@marekwojcik958
@marekwojcik958 8 сағат бұрын
Witam, mam takie pytanie, wczoraj miałem podcięcie wędzidełka czy mogę robić ćwiczenia na stabilizacje języka już dzisiaj czy jest jeszcze na to za wcześnie, oraz Chciałbym dowiedzieć sie jakie ćwiczenia są najlepsze. Wizyte u Logopedy mam za 3 tygodnie i martwie się że wędzidełko może sie zrosnąć do tego czasu, czy jest taka możliwość?
@DanielKowalski-ff1wn
@DanielKowalski-ff1wn 2 жыл бұрын
Dzień dobry ;-), Czy mogłaby Pani nagrać jakieś filmiki dotyczące rotacyzmu i tego jak pozbyć się wady wymowy ,,r"? Mam 24 lata i dalej nie umiem powiedzieć ,,R" (wymawiam tę głoskę jak coś zbliżonego do ,,j" lub ,,y"). Do tej pory nie leczyłem się logopedycznie.
@katarzynaczyzycka8794
@katarzynaczyzycka8794 Жыл бұрын
Dzień dobry, jak ćwiczyć z dwulatka, która się nadmiernie ślini i ten język widaćze jest opadniety. Pozdrawiam❤
@DanielZieliński-p7c
@DanielZieliński-p7c 10 ай бұрын
Dzień dobry, jakie ćwiczenia wykonywać, żeby pozbyć się wady wymowy ,,R" - mam 22 lata i nie potrafię powiedzieć ,,r" (wymawiam tę głoskę jak dźwięk zbliżony do ,,j" albo ,,y")
@Th3rian_girl24
@Th3rian_girl24 Жыл бұрын
Jak długo muszę ćwiczyć pionizację języka jeśli mam typ połykania dziecięcego a ćwiczę codziennie?
@dorisowacooper8284
@dorisowacooper8284 3 жыл бұрын
Czy może Pani pokazać ćwiczenia pomagające w prawidłowym przełykaniu?
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 3 жыл бұрын
Dzień dobry! Propozycja ciekawa, choć troszkę problematyczna, ponieważ nie mamy uniwersalnych ćwiczeń logopedycznych na prawidłowe połykanie. Jeśli spotykamy się z zaburzeniem połykania (dysfagia) to ten problem raczej należy traktować jednostkowo: zacząć od zdeterminowania przyczyny takiego stanu rzeczy, a potem w zależności od możliwości pacjenta, jego wieku i spectrum zaburzenia powziąć kroki naprawcze. Jeśli problem z prawidłowym połykaniem ma dziecko w normie intelektualnej (bez schorzeń towarzyszących), które np. wystawia języczek między wargi w czasie połykania, to przydadzą się tu ćwiczenia na pionizację języka. Najlepiej jednak, gdyby logopeda "na żywo" zobaczył w czym tkwi problem i dobrał odpowiednie ćwiczenia. Przyznam szczerze, że swoimi filmikami nie chciałabym nikomu zaszkodzić, a tu obawiam się, że byłoby takie ryzyko.
@kaimow9833
@kaimow9833 2 жыл бұрын
kiedy najlepiej wykonywać te ćwiczenia z rana czy wieczorem ? i przy okazji ile razy w tygodniu ? pozdrawiam :)
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 2 жыл бұрын
Czy rano, czy wieczorem, czy w środku dnia to kwestia indywidualnych preferencji i tego jak wygląda nasz dzień ;) Natomiast ważną sprawą jest systematyczność - optymalnie ćwiczymy codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Gdyby tak się nie dało, to co drugi dzień. Trzymam kciuki za ćwiczenia! :D
@urszulacieszynska4197
@urszulacieszynska4197 Жыл бұрын
Czy te ćwiczenia należy wykonywać z otwartą buzią czy zamkniętą? Rozumiem, że wykonując te ćwiczenia ma Pani otwartą buzię, bo chce pokazać innym prawidłowe położenie języka, ale zastanawiam się czy wykonując to ćwiczenie sama mogę mieć zamkniętą buzię? Czy to ma jakieś znaczenie podczas ćwiczeń?
@renatasieja4574
@renatasieja4574 3 жыл бұрын
A mi pomógł ten film bardzo fajne
@ChessOnline-r1y
@ChessOnline-r1y 11 ай бұрын
Mam pytanie, czy powiększone migdałki wpływają na wady wymowy?
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 11 ай бұрын
Można powiedzieć: i tak i nie. Tzn. Będą osoby z przerostem migdałka, które będą mówiły zupełnie poprawnie. Natomiast może być też tak, że przerost migdałka wpływa na nieprawidłowy tor oddechowy. Prawidłowe i najkorzystniejsze jest pobieranie powietrza nosem, natomiast przerost może się wiązać z oddychaniem ustami. A to z kolei powoduje, że usta są cały czas uchylone, może być osłabione napięcie w obrębie mięśnia okrężnego warg, nierzadko też przy takim oddychaniu niewłaściwa będzie pozycja spoczynkowa języka, a więc będzie on leżał na dnie jamy ustnej zamiast być spionizowany. A taka sytuacja może już prowadzić do występowania was wymowy.
@ChessOnline-r1y
@ChessOnline-r1y 11 ай бұрын
@@logopedaonline2735 dziękuję za odpowiedź! Czekam na kolejne filmiki w Pani wykonaniu!
@dagmarakarolina7629
@dagmarakarolina7629 8 ай бұрын
Dzień dobry ile czasu dziennie poświęcić na te ćwiczenia?
@Amaiek
@Amaiek 2 жыл бұрын
Dzień dobry. Co jesli język jest szerszy niż przerwa pomiędzy jedna a druga strona górnych zębów? Czuje, ze zamiast dotykać podniebienia to z tylu dotykam właśnie zębów. Jakieś rady? A może coś robię źle?
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 2 жыл бұрын
A co się dzieje, gdy złączy Pan zęby? Tzn. całkowicie je domknie. Czy język wychodzi na zewnątrz tj. między trzonowce czy jednak cały „mieści się” w buzi?
@Amaiek
@Amaiek 2 жыл бұрын
@@logopedaonline2735 Nachodzi trochę na zęby tylne, jakbym miał szerszy język niż podniebienie. Możliwe to? :D
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 2 жыл бұрын
@@Amaiek Możliwe :) U mnie też nachodzi tzn. boki języka dotykają górnych trzonowców przy zamkniętej buzi i złączonych zębach. Chodzi o to, żeby język nie "wylewał się" pomiędzy zębami. Wierzę, że może mieć Pan odczucie za dużego języka lub wizualnie jest on spory, ale nie rozstrzygniemy tego przez Internet - myślę, że musi się Pan pokazać specjaliście na żywo - wtedy można będzie ocenić zarówno anatomię jak i funkcje w obrębie aparatu mowy.
@kacperkacper5316
@kacperkacper5316 2 жыл бұрын
Witam, po jakim czasie systematycznych ćwiczeń można się spodziewać jakichś rezultatów? ✌
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 2 жыл бұрын
Dzień dobry :) Oczywiście to zależy od konkretnej osoby, jej zaangażowania, czasu, jaki poświęca na ćwiczenia etc. Ale tak uogólniając, to pierwsze rezultaty po miesiącu powinny już być widoczne
@mariolag3827
@mariolag3827 3 жыл бұрын
Mój synek (3.5 roczku) 4 dni temu miał podcinane wędzidełko, narazie bardzo ciężko nam idą ćwiczenia... ciężko mu podnieść język do magicznego miejsca. Czy powinniśmy codziennie robić ćwiczenia? Przez ile minut ?
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 3 жыл бұрын
Proponowałabym jedynie ćwiczenia w formie zabawy, ponieważ dzieciaczek jest malutki i takie klasyczne ćwiczenia logopedyczne przed lustrem mogą być nużące. Jeśli forma takich ćwiczeń będzie ciekawa to 15-20 minut dziennie nie powinno być obciążeniem : i oczywiście warto wykonywać je codziennie, przy czym niekoniecznie "ciągiem". Można poćwiczyć 10 minut rano, 10 po południu. Trudność w podnoszeniu języka do "magicznego miejsca" jest zrozumiała. Proszę na razie poćwiczyć rzeczy prostsze: wyciąganie języka na brodę, wyciąganie prostego języka z buzi i chowanie (to może być zabawa typu: kto dotknie językiem do lustra - mama czy dziecko? można np. na lustrze postawić kropkę z pasty do zębów) albo możemy zawiesić na nitce jakąś malutką plastikową zabawkę - uprzednio wyparzoną - i bawić się w łapanie tej zabawki języczkiem, kolejne ćw. to rozkładanie języka w łopatę czyli szeroko i potem ruch odwrotny - formowanie wąskiego czubka, następne: język jak wahadełko w zegarze tj. ruszanie na brodzie językiem od prawego do lewego kącika a potem w drugą stronę (będzie ciekawiej jeśli dziecko będzie wahadłem, a Pani będzie wyznaczała rytm "bim-bam" jak w starym zegarze), dobre ćw. w takiej sytuacji to też dotykanie czubkiem języka górnej wargi. Tę górną wargę można czymś "pobrudzić" np. kremem czekoladowym czy dżemem - dziecko będzie miało motywację do dłuższych ćwiczeń, bo możecie się umówić, że musi wyczyścić wszystko. Dopiero po mniej więcej dwóch tygodniach takich ćwiczeń próbowałabym przenieść język na wał dziąsłowy. Powodzenia!
@mariolag3827
@mariolag3827 3 жыл бұрын
@@logopedaonline2735 dziękuję 😊
@paulinabaginska1708
@paulinabaginska1708 3 ай бұрын
Jak długo trzeba ćwiczyć pionizację języka jeśli chodzi o osobę dorosłą? (Ćwiczenia zalecone przez ortodontę).
@nicolew3013
@nicolew3013 2 жыл бұрын
Hej, czy są ćwiczenia na to aby język nie skrecal mi w prawo albo w lewo
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 2 жыл бұрын
Jeśli język "sam" skręca tzn. bez naszej woli i celowego ruchu, to trzeba się zbadać, czy nie ma tam jakiegoś delikatnego porażenia któregoś z mięśni lub jakichś zaburzeń obwodowych.
@nicolew3013
@nicolew3013 2 жыл бұрын
Hm, wiem że miałam seplenienie między zębowe boczne, czy to nie jest od tego
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 2 жыл бұрын
@@nicolew3013 może być tzn. nauczyłaś się wadliwej artykulacji i kolokwialnie można rzec, że weszło Ci w nawyk, ale mogło też być odwrotnie tzn. taki rodzaj seplenienie się pojawił, bo coś nie tak było z pracą mięśni
@nicolew3013
@nicolew3013 2 жыл бұрын
@@logopedaonline2735 okej, czy da się temu jakoś zaradzić jestem przed 30. Potrzebuje nienagannej wymowy w pracy, kontroluje się ale mimo wszystko jednak mnie to drażni :(
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 2 жыл бұрын
@@nicolew3013 Wyznaję zasadę, że wszystko się da… tylko jest to kwestia motywacji, ciężkiej pracy, być może też środków. Powinien Cię wyprowadzać doświadczony logopeda. Teoretycznie ok 12 r.ż. utrwala się postawa artykulacyjna i po tym czasie korekcja jest trudniejsza. Jednak osobiście znam przypadki osób nawet ok. 50tki, u których albo udało się wywoływać głoskę (chodzi głównie o „r”) albo znacznie pomóc w artykulacji :)
@kroliksm5201
@kroliksm5201 2 жыл бұрын
A jakie ćwiczenia robić z dzieckiem które ma nieco ponad rok? Nie naśladuje nas, więc to odpada (chodzimy do logopedy, jednak ta pani mówi żeby wkładać dziecku palce do rąk i samemu podnosić ten język, jednak mój syn ma już 16 zębów i to jest dla mnie niewykonalne).
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 2 жыл бұрын
A co się takiego dzieje, że widziała Pani potrzebę pójścia z 1,5 rocznym dzieckiem do logopedy? Bo domyślam się, że problem może być głębszy… mam rację? U takiego dziecka nie mówimy o wadzie wymowy, ale oczywiście jeśli coś się dzieje, to jesteśmy w stanie oddziaływać w pewnym zakresie. Tylko czy tam nie ma czegoś głębszego?
@kroliksm5201
@kroliksm5201 2 жыл бұрын
@@logopedaonline2735 Znaczy synek miał podcięte wędzidełko. Ze mną nie chce robić ćwiczeń, zaciska mocno zęby na szpatulce. Nie mówi l, k np, zamiast lala jest jaja, zamiast tak jest ta lub tat. W dzień jak się skupia to ma często otwarta buzie, śpi głównie z zamknięta. Mieliśmy ćwiczyć podnoszenie języka w górę(szpatułka) i mięśnie wokół ust (uwrażliwiać palcem, lekko pukać w wargi, próbować zrobić z nich dziobek). Jak również domykać buzke(palec pod bródkę i dociskać żuchwę). Problem polega na tym, że nie mogę go nakłonić zabawa, nawet czekolada smarowałam ta szptulke i też nic. Najłatwiej mi robić te mięśnie wokół ust, chociaż dzióbka ani razu się nie udało. Z tym domykaniem to też różnie, jak się uprze to aż głowę mocno do tyłu odchyla. Ogólnie jak coś próbuje robić w tym kierunku to jest histeria. Zrobiliśmy chyba błąd z tym podcięciem w takim wieku, syn jest za duży żeby na siłę robić ćwiczenia, a za mały żeby zrozumiał np parkowanie językiem za zębami.
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 2 жыл бұрын
@@kroliksm5201 Wszystko jasne :) Pierwsza rzecz: proszę się zupełnie nie przejmować nieprawidłowymi wymówieniami wyrazów: "ta" lub "tat" - one są w tym wieku zupełnie normalne. Głoski "k" i "t" są głoskami konkurencyjnymi: jedna jest tylnojęzykowa a druga przedniojęzykowo-zębowa, zatem gdy znajdują się w jednym wyrazie, wymagają szybkiej zmiany ułożenia języka. Mi zdarzają się terapie dzieci 6-7 letnich z tym problemem (choć oczywiście to bardzo późno akurat na to oddziaływanie). Ta zamiana "l" na "j" u półtorarocznego dzieciątka też nie jest niczym nadzwyczajnym. Norma pojawiania się obu tych głosek to 2-3 r. ż. A propos wędzidełka: specjaliści od wczesnej interwencji mówią, że należy je podcinać przed pierwszym karmieniem (a więc w szpitalu tuż po urodzeniu - tak żeby od początku kształtować prawidłowe nawyki ssania i połykania). Gdy wędzidełko podcina się później, faktycznie trzeba ćwiczyć. Proponowałabym jednak ogólnie wrzucić na luz :)) pozbyć się w tej chwili myślenia, że musimy coś wypracować tzn. widzę, że bardzo Pani chce pomóc dziecku, ale skoro pojawia się histeria u dziecka, to u Pani za chwilę pojawi się frustracja, a potem będziecie już oboje w takim zamkniętym kręgu negatywnych emocji. Proszę na chwilę odłożyć szpatułkę i postawić na zabawę - ale w sumie taką zabawę, żeby dziecko nie wiedziało, że ćwiczy ;) tzn. tą czekoladą proszę mu wymalować wąsy i sobie również, a potem próbować to zlizać. Proszę posmarować talerz miodem/śmietaną z miodem/dżemem i dać dziecku do wylizania (czas na kulturę przy stole będzie ciut później), proszę samej spróbować zjeść paluszki bez użycia rąk, a potem zapytać dzieciaczka, czy też chce spróbować. Możecie również zjadać paluszka z obu stron, a potem dać sobie buźkę. Nieco później (nie teraz, bo się zniechęci, skoro ma już negatywne doświadczenia z ingerencją w jego buźce) może Pani mu wkleić malutki kawałek opłatka w podniebienie albo dać mleko w proszku do jedzenia - myślę, że odruchowo będzie próbował się tego pozbyć językiem. Z tymi wargami pokombinowałabym w ten sposób, żeby najpierw np. częstować się paluszkami - dziecko bierze paluszek ustami ze szklanki (rączki nie pomagają ) i przekazuje Pani, potem odwrotnie (oczywiście trzeba mu najpierw pokazać, jak to robić np. z Tatą), potem można dać dziecku wyparzoną plastikową kartę, włożyć między wargi i np. zrobić konkurs - czy wysiedzi całą bajeczkę trzymając tę kartę między wargami. Na skupienie usteczek nieźle też działają wszystkie zabawy z dmuchaniem - tam gdzie trzeba skierować powietrze w odpowiednie miejsce np. dmuchanie na zabawki zawieszone na nitce - zaczynami od lekkich rzeczy, a potem mogą być coraz cięższe. Mam nadzieję, że te ćwiczenia pomogą. Proszę dawać znać, czy są postępy i jak to idzie. Powodzenia! :)
@zanti4065
@zanti4065 2 жыл бұрын
Jakie ćwiczenia wykonywać z 4 latkiem który zaczął się jąkać?
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 2 жыл бұрын
Z jąkaniem to troszeczkę bardziej skomplikowana sprawa. Ma ono związek nie tylko z pewną niedyspozycją narządu mowy, ale przede wszystkim z psychiką dziecka. Tu trzeba zadać sobie pytanie, czy nie stało się coś w ostatnim czasie, co mocno zmieniłoby sytuację życiową maluszka (np. przeprowadzka, pojawienie się młodszego rodzeństwa, rozłąka, pójście do przedszkola, jakaś strata)? Logopeda po przebadaniu dziecka i rozmowie (najlepiej z obojgiem rodziców, jeśli to możliwe) rozstrzygnie, czy to jąkanie rozwojowe czy może fizjologiczna niepłynność mowy. Postępowanie w obu przepadkach będzie inne. Proszę robić z maluszkiem ćwiczenia oddechowe (one nie zaszkodzą) oraz np. razem śpiewać, mówić wierszyki, jeśli jest taka możliwość to zachęcać do rozmawiania ze zwierzętami lub jeszcze młodszymi dziećmi (to są sytuacje, w których nawet osoby dorosłe jąkające się mówią płynnie). Proszę też obserwować, czy momenty niepłynności przeplatają się z wypowiedziami poprawnymi czy może dziecko zacina się cały czas. Proszę też nie uświadamiać 4-latkowi, że ma problem z płynnością. Na pewno przyda się teraz wszystkim domownikom dużo spokoju, akceptacji, cierpliwości oraz wprowadzenie pewnej przewidywalności i stabilności emocjonalnej.
@zanti4065
@zanti4065 2 жыл бұрын
@@logopedaonline2735 dziękuję bardzo. Byliśmy u logopedy Pani stwierdziła że musimy iść do neurologopedy na terapię. Jąkanie pojawiło się nagle trwa już od dłuższego czasu teraz się nasiliło czekamy na wizytę do neurologopedy.
@s3bus686
@s3bus686 Жыл бұрын
Hej, jeśli moje zęby prawie się zamykają w połowie drogi języka przy narciarzu, czy może to być oznaka krótkiego wędzidełka? Czy może mój język po prostu nie jest jeszcze wyćwiczony
@jordi4555
@jordi4555 4 жыл бұрын
Czy podczas spoczynku cały język musi przylegac do podniebienia czy może sama końcówka języka ?
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 4 жыл бұрын
Bardzo dobre pytanie, już doprecyzowuję: cały język będzie wklejał się w podniebienie w czasie połykania (również śliny), zatem w chwilach spoczynku (czyli braku aktywności języka przy mówieniu czy połykaniu) tylko czubek języka powinien znajdować się na „magicznym miejscu”, czyli na wale dziąsłowym :)
@jordi4555
@jordi4555 4 жыл бұрын
@@logopedaonline2735 dziękuję, a jeśli chodzi o szczękę dolną. Jak ona się zachowuje podczas nie mówienia? Bo zauwazylem że mam zaokraglony i cofniety podbródek, ale kiedy wyciągnę moje dolne zęby wraz z dolną szczęką do przodu wszystko jest w porządku. Młody jestem i szczupły A drugi podbródek jest lekki, więc nie wiem czy coś źle trzymam
@logopedaonline2735
@logopedaonline2735 4 жыл бұрын
@@jordi4555 Szczęka dolna to tylko jeden z elementów aparatu mowy, więc najłatwiej będzie mi opisać jej układ w pewnym odniesieniu do elementów pozostałych. W spoczynku mamy zazwyczaj zęby zbliżone do siebie choć nie zaciśnięte, wszystkie górne zęby zachodzą na dolne (i zachodzą w 1/3 albo w 2/3 wysokości), ponieważ szczęka górna jest szersza od dolnej; linia środkowa, czyli przerwa pomiędzy jedynkami górnymi i dolnymi powinna być w miarę równa (dopuszczalne jest jedynie przesunięcie o 1-2 mm). Przy zamkniętych zębach sprawdzamy też odległość zębów górnych od dolnych w stosunku poziomym i tu powinna ona wynosić ok. 2 mm. Ja u pacjentów sprawdzam też tzw. triady, ale to prawdopodobnie Pana nie dotyczy. Wygląd samego podbródka nie jest ściśle określony, tu wchodzą w grę cechy osobnicze i wyjątkowa geometria twarzy każdego z nas. Te informacje już nam trochę pomogą ustalić, na czym polega Pański problem. W pierwszej kolejności trzeba by sprawdzić, czy układ szczęk górnej i dolnej jest prawidłowy. A to zobaczy Pan obserwując, jak układają się zęby górne względem dolnych (linia środkowa, stopień nachodzenia - płaszczyzna pionowa, stopień oddalenia - płaszczyzna pozioma). Drugi podbródek może być cechą genetyczną, może być też związany z niedoczynnością tarczycy lub faktycznie łączyć się z nieprawidłowościami anatomicznymi w obrębie zgryzu. Pana opis sugerowałby zgryz głęboki, jednak zawsze jestem bardzo ostrożna w takich diagnozach i poradach internetowych lub telefonicznych. Po prostu zawsze najlepiej i najbezpieczniej jest pacjenta zobaczyć i posłuchać "na żywo", wtedy można wziąć pełną odpowiedzialność za stawianą diagnozę. Mam jednak nadzieję, że choć trochę pomogłam :)
@jordi4555
@jordi4555 4 жыл бұрын
@@logopedaonline2735 dziękuję Pani :), a jeśli chodzi o kontrolę, to foniatra jest w stanie to ocenić?
@jordi4555
@jordi4555 4 жыл бұрын
@@logopedaonline2735 jest Pani super polecam kanał, jeszcze pytanie mam: bo dobrze Pani trafiła z tym zgryzem:),trzymam zęby tak jak należy ale tylko w spoczynku:(( jak już mówię albo polykam to układa się tak jak wcześniej, a jak trzymam w spoczynku prawidłowo to podbródek znika : D, teraz pytanie czy podczas polykania żuchwa ma być w tej prawidłowej pozycji? - to samo podczas mówienia ? Jeśli tak to przyda mi się aparat;( bo ciężko się trzymam. A podczas polykania otwiera mi się buzia, i chyba też język cały nie może się wypełnić po podniebieniu, wszystkie problemy się od tego zgryz zaczęły czy aparat pomoże? Albo może bez aparatu mogę sobie to wyciwiczyc? Pozdrawiam Panią, dziękuję za poświęcony czas :) Ps i do kogo ewentualnie mogę się udać w sprawie zgryz?
@denonix2244
@denonix2244 11 ай бұрын
mam 14 zaraz 15 lat i nie pomogło mimo 19-stu lat ćwiczeń ńe polecan
@EwomskemEoemekem
@EwomskemEoemekem 2 ай бұрын
Pewnie zarabiasz ponad 600tys zł miesięcznie
@MichaFolta
@MichaFolta 10 ай бұрын
!XD!
@antenkas
@antenkas 10 ай бұрын
Xd
@oliweroliwerszpak2490
@oliweroliwerszpak2490 Жыл бұрын
XD
@Ola-ed6wq
@Ola-ed6wq Жыл бұрын
5:07
Mewing - czyli jak pozycja języka wpływa na wygląd twarzy. | Joga Twarzy
10:54
Joga Piękna Marta Kucińska / joga twarzy
Рет қаралды 32 М.
Гениальное изобретение из обычного стаканчика!
00:31
Лютая физика | Олимпиадная физика
Рет қаралды 4,8 МЛН
人是不能做到吗?#火影忍者 #家人  #佐助
00:20
火影忍者一家
Рет қаралды 20 МЛН
Арыстанның айқасы, Тәуіржанның шайқасы!
25:51
QosLike / ҚосЛайк / Косылайық
Рет қаралды 700 М.
Wyraźniejsza mowa w 5 minut!
8:59
Mowologia
Рет қаралды 101 М.
🎧 80 hiszpańskich zdań, których używam cały czas
16:28
Elisa Peña
Рет қаралды 28 М.
Minionki '' atakują '' czyli ćwiczenia buzi i języka.
6:47
Katarzyna Stechlińska
Рет қаралды 44 М.
Zamknij buzię! | O prawidłowej pozycji spoczynkowej języka
9:59
100 Common Polish Phrases
19:38
Learn Polish with Monika
Рет қаралды 237 М.
sz, ż, cz, dż-ćw.przygotowawcze
4:06
Agata Kwias
Рет қаралды 101 М.