ciekawe naukowe wstawki.. Przekazanie wiedzy w bardzo przystępny sposób.. Dzięki za film :)
@FermXpert Жыл бұрын
Cieszę się, że formuła moich filmów Ci odpowiada :)
@pomocdrogowa12 жыл бұрын
ciekawy i pomocny materiał, podkład muzyczny jak z programu podróżniczego o Hiszpanii
@FermXpert2 жыл бұрын
Dzięki! Ciekawa obserwacja, ja mam kompletnie inny obraz używanej przeze mnie muzyki ;)
@good_bye_3 жыл бұрын
Perfekcja! Filmy niesamowite.Dobrego i Szczęśliwego Roku 2022!
@FermXpert3 жыл бұрын
Dzięki za miłe słowa i także życzę wszystkiego dobrego w nowym roku!
@hudy66723 жыл бұрын
Wszystko najlepszego w nowym roku
@FermXpert3 жыл бұрын
I wzajemnie!
@elkiskor Жыл бұрын
Czy podczas refermentacji butelki mogą być w lodówce?
@FermXpert Жыл бұрын
Jak najbardziej, o ile lodówka będzie wyłączona :). Drożdże mają swój optymalny zakres temperatur do funkcjonowania. Jeśli używasz drożdży górnej fermentacji, to temperatura pokojowa będzie im odpowiadała, a w zimnie opadną na dno i przejdą w stan uśpienia zamiast nagazować piwo. Jedyna sytuacja kiedy być może miałoby to jakikolwiek sens to użycie drożdży lagerowych, ale weź pod uwagę fakt, że nawet komercyjnie dostępne lagery bywają refermentowane górniakami.
@elkiskor Жыл бұрын
@@FermXpert Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Twój filmik jest najlepszy pod tym względem. Według informacji umieszczonych na etykiecie po 10 dniach już powinienem refermentować i butelkować (brewkit Coopers Draught). Wydaje mi się, że trochę za szybko, ale już minęło 11 dni i już praktycznie nie gazuje. Na razie to jest moja pierwsza warka i niestety użyłem cukru. Nie wiem, czy na tym etapie mogę dodać chmiel 😅. Na szczęście już mam wszystko, co potrzebne do dalszej etapy. Jeszcze raz dziękuję!
@FermXpert Жыл бұрын
Ja wiem, że wielu piwowarów domowych by mnie zjadło za takie twierdzenia, ale uważam, że te wszystkie głosy o fermentowaniu tydzień czy dwa tygodnie są zwyczajnie niebezpieczne. Drożdże górnej fermentacji mają swój cykl jedzenia, a gdy cukrów brakuje, zabierają się jeszcze za poboczne związki chemiczne, również produkty początkowych faz fermentacji jak dwuacetyl. Fermentory też nie są 100% szczelne, więc brak aktywności w rurce nie może być potraktowany jako oznaka końca fermentacji, a co najwyżej jej spowolnienia. Z mojego doświadczenia wychodzi, że bezpiecznym czasem fermentacji górniakami są cztery tygodnie. To prawie zawsze trochę za dużo, ale dzięki temu na ponad 60 warek miałem tylko jedną, gdzie butelki mi wybuchały. Wyjątkiem może być kegowanie, gdzie z nadmiernym ciśnieniem można sobie radzić o wiele łatwiej niż w przypadku butelek. Podsumowując: spokojnie trzymaj to piwo, nic mu nie będzie przez dodatkowy tydzień czy dwa, a twierdzenia o 10-dniowej fermentacji dla bezpieczeństwa ignoruj.
@FermXpert Жыл бұрын
Aha, jeśli chodzi o chmiel, to zasadniczo do brewkitu go nie dodajesz, bo to już nachmielony ekstrakt. Chyba, że chcesz go sypnąć na zimno, ale w stylu, który warzysz się tego zwykle nie robi. Inna sprawa, że ja też tak eksperymentowałem i zrobiłem bitter z puszki dochmielony Sorachi Ace :). Wyszedł taki sobie, ale zabawa była fajna.
@elkiskor Жыл бұрын
@@FermXpert OK, jeszcze raz bardzo dziękuję. Czyli jeszcze to wiaderko sobie poczeka 😄. Miałem zamiar już butelkować dzisiaj 😅. A jakiego płynu odkażającego używasz? Na allegro jest bardzo dużo, ale czasami nie piszą, czy jest konieczność spłukiwania. Pure oxi już mam, ale to raczej do mycia.
@Maiamo11111 ай бұрын
Zrobilem wczoraj nastaw i nie ruszyla fermentacja :\ czekać spokojnie dalej? Nie zepsuje sie?
@FermXpert11 ай бұрын
Spójrz na datę przydatności brewkitu. Jeśli jest już po, to obstawiałbym, że drożdże są już w słabej kondycji lub martwe. W takiej sytuacji będziesz musiał zdobyć nowe drożdże piwowarskie. Jednak zdarza się, że start drożdży jest opóźniony, generalnie się mówi, żeby dać im co najmniej 24 godziny i dopiero wtedy zastanawiać się, co robić. Nie otwieraj wiadra żeby nie napuścić do niego bakterii i poczekaj jeszcze trochę. Jeśli będziesz musiał zdobyć nowe drożdże, a nie masz otwartego fizycznego sklepu w zasięgu dojazdu, to możesz spróbować poprosić na jakiejś lokalnej grupie dla piwowarów domowych na FB albo poprosić o troszkę gęstwy w jakimś okolicznym browarze restauracyjnym. Nie polecam używania drożdży piekarskich, jeśli coś takiego przyszłoby Ci do głowy. Przefermentują, ale piwo będzie mętne i niezbyt smaczne.
@Maiamo11111 ай бұрын
@@FermXpert data ważności brewkitu 2025... Więc może jeszcze poczekam trochę :)
@FermXpert11 ай бұрын
Nom, daj im jeszcze czas, powinny w końcu ruszyć.
@Maiamo11111 ай бұрын
@@FermXpert zastanawia mnie jedna sprawa. Bo generalnie jak powącham okolice fermentki to czuję ten sam zapach co wczoraj podczas przygotowywania. Uszczelniałem dodatkowo fermentke dla pewności klejem "na gorąco" ale nic to nie dało. Woda się nie rusza a zapach piwa jest wyczuwalny
@FermXpert11 ай бұрын
@marcin111 Wiadra nie są 100% szczelne, uszczelki też niekoniecznie. Pewnie przez to.
@groszy711 Жыл бұрын
Czy każde piwo z brewkitu można w ten sposób przygotować ?
@FermXpert Жыл бұрын
Tak, ale przeczytaj instrukcję brewkitu, zwłaszcza pod kątem temperatury fermentacji, bo każdy szczep drożdży ma swój ulubiony zakres.
@Mafiozozek9 ай бұрын
Sprostowanie - miód pitny jest najstarszym napojem alkoholowym znanym ludzkości :)