Polacy w Wehrmachcie.

  Рет қаралды 286,590

Podcast Wojenne Historie

Podcast Wojenne Historie

Күн бұрын

Пікірлер: 1 000
@nudziciemnie
@nudziciemnie 2 жыл бұрын
Mój dziadek pochodził z Pomorza Gdańskiego. Jego ojciec był Niemcem matka Polką. W 1943 zabrali go razem z bratem do wojska. Miał 17 lat. Walczył w 114 pułku grenadierów pancernych, która była częścią 6 dywizji pancernej. Walczył tylko na wschodzie: Jugosławii, Ukrainie, Węgrzech. Był 6 razy ranny, w tym kilka ciężko. Otrzymał złotą odznakę za rany, żelazny krzyż i odznakę za walki pancerne. Awansował. Jak opowiadał pod koniec wojny był już jednym z najbardziej doświadczonych żołnierzy w kompanii ponieważ ludzie szybki ginęli i stany były niskie i często miał duży wpływ na decyzje, które jej dotyczyły. Często był zmuszony dowodzić nieformalnie albo formalnie. Na całej klatce piersiowej miał wytatuowanego leoparda, pamiątka z wojny. Po wojnie trzymali go ponad rok chcąc aby wstąpił do PSZ ale się nie ugiął i w końcu puścili go do domu. Bardzo dużo się od niego dowiedziałem o świecie, ludziach i wojnie. Zupełnie co innego niż wmawiali mi w szkole. Wielu rzeczy też nie ma w książkach. Szkoda, że pod koniec życia nie mogliśmy już pogadać bo siadł mu słuch i mało już rozumiał. Umarł niestety w tamtym roku. Mam jednak jego papiery na medale, wyciąg z archiwum wojskowego- szlak bojowy w tym szpitale i zdjęcia.
@kleomenes202
@kleomenes202 2 жыл бұрын
Polecam książkę Ryszarda Kaczmarka "Polacy w Wehrmachcie". Ojciec mojej matki (był jako saper pod Kaukazem a potem na Ukrainie) i dwaj jego bracia walczyli na froncie wschodnim, jeden z tych braci zaginął bez wieści. Z kolei ojciec mojego ojca (zdezerterował w 1944 z Monte Cassino właśnie) i jego dwaj bracia służyli na Zachodzie w różnych jednostkach. Jak kiedyś wszyscy ci bracia w jednym czasie dostali przepustki i przyjechali do domu, to okazało się, że czwarty brat, który był polskim księdzem, siedzi w więzieniu Gestapo. Więc poszli trzej "niemieccy" żołnierze 10 kilometrów pieszo, znaleźli funkcjonariuszy Gestapo i wytłumaczyli im, jak źle robią, skoro trzymają w więzieniu brata trzech żołnierzy, którzy walczą za Rzeszę i Adolfa. Gestapowcy grzecznie pozbierali zęby i przyznali rację tym trzem i oddali im czwartego. Z kolei brat mojej babci stacjonował w garnizonie we Francji i co on się tam koniaków nażłopał! Jednak potem Niemicy przerzucili go na front wschodni a on z kilkoma innymi postanowił poddać się polskim żołnierzom. Oj, nie opłaciło im się to - dostali straszny wpierdol i to od Polaków, zabrano im skórzane pasy i buty a potem popędzono w ruską niewolę. Do LWP żadnego z nich nie wciągnięto. Widać, że losy ludzkie w wojnie były jednak strasznie pokręcone.
@MrCoolpe
@MrCoolpe 2 жыл бұрын
Ma Pan w rodzinie ciekawe opowieści (losy).
@mariuszurban8746
@mariuszurban8746 2 жыл бұрын
Witam, jestem słuchaczem Podcastu Wojenne Historie od 2 miesięcy. Chciałbym zasygnalizowac temat, którego przybliżenie przydałoby się w kontekście całego materiału poruszanego na kanale. A mianowicie: teoria organizacji wojska (dywizje, brygady, pułki, itd.) oraz wymiary działań. Czym sie różni wymiar taktyczny, operacyjny od strategicznego? Jak w rzeczywistosci wyglądała dywizja? Na jakim obszarze (przestrzennym) się miesciła? Laikowi trudno wyrobić sobie wyobrażenie o wielkości tych związków w terenie... dziękuję i gratuluję świetnej roboty!
@Saint0076
@Saint0076 2 жыл бұрын
Dywizja podczas II wojny światowej w zależności od wielu czynników mogła zajmować pas frontu od kilku częściej kilkunastu do kilkudziesięciu km i kolejne kilometry głębokości.
@piotrstrychalski5012
@piotrstrychalski5012 Жыл бұрын
bardzo trudne historie rodzinne i osobiste, nie tylko w trakcie wojny ale przed a szczególnie po. Potomek Ślązaków i Ślązak
@screwremover6239
@screwremover6239 Жыл бұрын
Ty, jak już się tak bardzo silisz na Niemiecki to pisz chociaż bez błędów (a jak chcesz to zawsze możesz pisać po Polsku - pewnie będzie ci łatwiej)@@johann5248
@kubuspuchatek8961
@kubuspuchatek8961 2 жыл бұрын
Dzięki za kolejny ciekawy odcinek. Gdzieś czytałem że gdy zapytano gen. Andersa o jego rezerwy i uzupełnienia, miał odpowiedzieć "za frontem". Spotkałem się też z twierdzeniem że Polaków na front wschodni generalnie nie wysyłano. W książce Stalingrad (chyba) jest taki fragment gdy jednostka ma się przenieść z Włoch do Rosji, pytają się żołnierza polskiego pochodzenia czy chce żeby go przeniesiono do innej jednostki. On stwierdza że jest tu od początku i jedzie z kolegami. Gdy około 1976r w RWE czytano w odcinkach książkę Gen. Maczka "Od podwody do czołga" słuchała tego z zainteresowaniem cała moja szkolna paczka. Pewnego dnia jeden z kolegów przyznał się że jego dziadek służył u gen. Maczka. Poszliśmy do dziadka w odwiedziny popytać i posłuchać. Pierwsze nasze pytania-Jak Pan się tam znalazł? Odrzekł-służyłem a AK po kapitulacji dostałem się do niewoli i trafiłam do Maczka. Widząc zdziwienie na naszych twarzach stwierdził AK to znacz Afrika Korps. Po kapitulacji korpusu gen. Romla kto wyraził chęć wstępował do polskich jednostek płynął do Anglii, reszta płyneł za ocean.
@misticdk
@misticdk Жыл бұрын
Swietny podcast w dobie oglupienia internetowego pozdrawiam
@wdrodzedd
@wdrodzedd 2 жыл бұрын
Temat zaskoczenie. Ale bardzo pozytywne dla Mnie jako Wielkopolanina. Nie zgodzę się tu z panem Norbertem że temat jest teraz już znany i dostępny, okupacja niemiecka jest niemal całkowicie zdominowana przez narrację warszawską, ewentualnie GG. Bardzo rzadko w mediach a nawet w szkole wspomina się o losach Polaków z ziem wcielonych. U mnie dwóch braci pradziadka poszło na wschodni i nie wróciło. Należy też dodać, że wysiedlenia czasami polegały na wysiedlenie z własnego gospodarstwa i przeniesieniu na majątek do Niemca.
@gallanonim1379
@gallanonim1379 2 жыл бұрын
Problem jest inny, okupacja hitlerowska z racji tego że Niemcy naszym przyjacielem są stała się ostatnimi latami tematem zapomnianym, i wyciąganym najwyżej przy okazji różnych cyrków o reparacje itp.
@wdrodzedd
@wdrodzedd 2 жыл бұрын
@@gallanonim1379 to też w pewnym sensie prawda, obecnie znacznie częściej mówi się o okupacji ziem wschodnich przez ZSRR, bo modny czas na to i poraz kolejny bo opcja warszawska dominuje a ich interesują tylko kresy
@gallanonim1379
@gallanonim1379 2 жыл бұрын
@@wdrodzedd Nawet nie tyle opcja warszawska, co bardziej "inteligencka", bo przez modę na ZSRR ginie też pamięć o cierpieniach doznawanych przez ludność GG która nie miała szczęścia być wielkomiejskimi inteligentami.
@bodziosisak8541
@bodziosisak8541 2 жыл бұрын
Znowu zaskoczyliście...doborem tematu:) Jak zwykle, doskonały materiał świetnie przedstawiony.
@tomekniescieruk9998
@tomekniescieruk9998 2 жыл бұрын
Temat bardzo ciekawy, przedstawienie jak zawsze super. Proponuję kontynuacje pt. Polacy w Armii Czerwonej.
@cantbekilled4725
@cantbekilled4725 2 жыл бұрын
Witam serdecznie. Obaj moi dziadkowie jako mieszkańcy Pomorza (Kociewia) byli zmuszeni do podpisania volkslisty. Wcielono ich do wehrmachtu. Jeden trafił do niewoli amerykańskiej a drugi do ruskich. Powrót z Uralu w 47. Jeden na wypasie drugi ledwie przeżył. Pozdrawiam
@grzegorzbartnikowski6177
@grzegorzbartnikowski6177 2 жыл бұрын
Pomorzacy, którzy urodzli się jako poddani królestwa prus obywatelstwo 3 Rzeszy dostali automatycznie na przymus. Niczego nie podpozywali nikt ich o nic nie pytał podobnie jak na kresach
@pawelnowak9440
@pawelnowak9440 2 жыл бұрын
Jeden przyszedł od Amerykanów czyli od Niemców którzy zasiedlili wpierw Brytanie a potem Ameryke a drugi przyszedł od braci Słowian
@ІґорЛістовскі
@ІґорЛістовскі 2 жыл бұрын
Żaden wstyd
@Arcadius80
@Arcadius80 2 жыл бұрын
Mojego kolegi dziadek z Kaszub również został wcielony ale uciekł jakoś i trafił do Polskiej armi i był spadochroniarzem. Poznałem go oczywiście, zmarł kilka lat temu.
@Tomasz-tk4ye
@Tomasz-tk4ye 2 жыл бұрын
​@@grzegorzbartnikowski6177
@max-pax
@max-pax 2 жыл бұрын
Dziękuję za dobry materiał. Fajnie się Norberta słucha, zawsze kilka kwadransów interesujących materiałów. Tak trzymać.
@stanisawkaczmarczyk5312
@stanisawkaczmarczyk5312 2 жыл бұрын
Dziękuje za materiał, nie zapominajmy że sporo z nich nie miało wyjścia, każdy kombinował tak żeby przeżyć
@paulizzs4720
@paulizzs4720 2 жыл бұрын
Mieli inne wyjście
@Ludwik_Dron
@Ludwik_Dron 2 жыл бұрын
Dziękuję za Waszą pracę. Mam w rodzinie cztery takie życiorysy
@Martin46869
@Martin46869 Жыл бұрын
Mój dziadek był w zachodnich Niemczech przy obsłudze działa Flakvierling 38. Bronili składów amunicji i dworca. Gdy stracili działo trafił na front. W kanadyjskim kotle dostał się do niewoli a potem do gen. Maczka. W 47 wrócił do Polski ze Szkocji Galashiels.
@kilro1527
@kilro1527 2 жыл бұрын
Panowie szacunek za to co robicie! Polecam książkę "Polacy w Wehrmachcie" Ryszarda Kaczmarka. Leci sub. Czy macie w sobie tyle odwagi i sił aby podjąć się mitu Majora Hubala?
@kilro1527
@kilro1527 2 жыл бұрын
@Wojtek77Ch Panie Wojtku zarówno mnie jak i wszystko co robię może Pan nazywać jak tylko chce. Tylko że ja robię to właśnie dla dla takich ludzi jak Pan. To nie jest "opluwanie" tylko wyciąganie wniosków dla przyszłych pokoleń. Polecam Panu przeczytanie książki "Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce" Jochena Böhlera, to powinno być lekarstwem na Pańską schorowaną opinię o takich ludziach jak ja. Autor zalicza się do tych gnid antyniemieckich opluwających "rycerski wehrmacht". Korzystając z okazji życzę Panu wszystkiego najlepszego w nowym nadchodzącym 2023 roku.
@kilro1527
@kilro1527 2 жыл бұрын
@Wojtek77Ch Polecę jeszcze Panu przeczytać "Wyrok na Franciszka Kłosa" - Stanisława Rembeka lub obejrzeć film A. Wajdy pod tym samym tytułem oraz "Przedsiębiorstwo Holokaust" - Normana Finkelsteina.
@wojciechrunke8302
@wojciechrunke8302 2 жыл бұрын
Miło że wspomnieliście o tym że mimo iż ktoś był polakiem mógł mieć obywatelstwo rzeszy niemieckiej. Moja familia przed wojną mieszkała 15 km od granicy polsko niemieckiej. Już po dojściu Hitlera do władzy odbył się spis czy coś w tym rodzaju. Można było zadeklarować narodowość ale już zupełnie nie było opcji deklarowania obywatelstwa. Mieszkali na terenie II rzeszy, republiki weimarskiej, III rzeszy wiec byli jej obywatelami. Babcia wspominała że w papierach było pisane ,,obywatelstwo niemieckie, narodowość polska" co już powodowało szykany ale przed wehrmachtem i volkssturmem nie chroniło
@idzimatuszek4114
@idzimatuszek4114 2 жыл бұрын
W 1984 w Wegorzewie na Placu Wolnosci byla przysiega naszych zolnierzy. Tez poszedlem popatrzec, ale z wozkiem z dzieckiem nie pchalem sie do przodu. Wysluchalem interesujaca rozmowe 3 dziadkow co przyjechali na ta przysiege. Dwoch wojne przetrwalo w Wehrmachcie a nastepnie w nasze armi na Zachodzie a trzeci walczyl w trzech armiach : w 1939 w Wojsku Polskim, pozniej Niemcy go zmobilizowali, a jak dostal sie do niewoli to udalo mo sie dostac do Armi Czerwonej.
@szat11
@szat11 2 жыл бұрын
Mój dziadek i jego trzej bracia zostali wcieleni do Wermachtu, zachodnia Wielkopolska, pogranicze. Najstarszy zginął na froncie wschodnim, średni walczył w Jugosławii z komunistyczną partyzantką i cudem przeżył nalot amerykański który zniszczył całą jednostkę. Nie mogę sobie darować ze nie spisałem jego wspomnień bo były niesamowite. A mój dziadek wcielony w 44' w wieku 17 lat nawet nie walczył, w drodze na front poddali się Amerykanom i to były chyba te słynne dzieciaki ze zdjęć. Znienawidził za to Amerykanów, bo nie pozwolili mu się przemundurować i zamknęli go w obozie w którym miało być gorzej niż w hitlerowskim wojsku. Dzięki za ten materiał.
@waldemarkoziarczyk5018
@waldemarkoziarczyk5018 2 жыл бұрын
To samo mogę powiedzieć o moim dziadku ze strony mamy - dostał się na front włoski a tam trafił do niewoli amerykańskiej i siedział w obozie jenieckim w Rimini. Wczasy lepsze niż na Syberii!
@PiotRossa.
@PiotRossa. 2 жыл бұрын
Dzień dobry! Dziękuję za kolejny odcinek.
@black_wolf7654
@black_wolf7654 2 жыл бұрын
Bardzo interesujący temat, dość mało znany szerokiej opinii publicznej, dzięki Panowie 👍.
@suntherapist4863
@suntherapist4863 2 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Osobiście znałem trzech byłych żołnierzy Wehrmachtu. Jeden skończył wojnę w mundurze Wehrmachtu, drugi w mundurze LWP a trzeci w armii polskiej na zachodzie.
@piotrswiercz4492
@piotrswiercz4492 2 жыл бұрын
Dziękuję za wspaniały początek dnia przy kolejnym doskonałym odcinku. Pozdrawiam. Wierny Fan.
@kubabaczek876
@kubabaczek876 2 жыл бұрын
Dokładnie. Mój pradziadek wcielony do wermachtu trafił na wschód. Dostał odmrożeń pod Stalino i trafił na leczenie do Francji. Zdezerterował i przyłączył się do armii amerykańskiej. Wspominał również że na wschodzie spotkał mnóstwo czechów i polaków. Inny członek mojej rodziny szkolony na pilota(częściowe pochodzenie austriackie), w czasie ćwiczeń zwiał do brytyjczyków.
@annadudziak4995
@annadudziak4995 Жыл бұрын
Dobry reportaż ukazujący cierpienie ludzi po każdej ze stron. Dlatego nie powinno się takich tragedii wykorzystywać do celów politycznych.
@andrzejpe8400
@andrzejpe8400 Жыл бұрын
W filmie Szeregowiec Ryan jest taka scena. Od razu po zdobyciu umocnień na plaży wychodzi dwóch żołnierzy z rękami w górze i coś mówią do rangersów, Rangersi strzelają do nich i się śmieją "mamusiu mam czyste rączki" ci żołnierze chcący się poddać mówili po czesku.
@zileePL
@zileePL Жыл бұрын
a widzisz, to nigdy nie zwróciłem uwagi na taki detal
@andrzejpe8400
@andrzejpe8400 Жыл бұрын
@@zileePL ten film bardzo dba o detale
@ninjagamers2659
@ninjagamers2659 Жыл бұрын
@@andrzejpe8400 zgadzam się
@horatio8213
@horatio8213 Жыл бұрын
To też mogli być tzw. Niemcy Sudeccy.
@DonPiotrino
@DonPiotrino 2 жыл бұрын
Jesteście najlepsi lubię was słuchać
@bartekt6690
@bartekt6690 Жыл бұрын
Mój dziadek, Kaszub rocznik 1927 był zaciągnięty do WH w 1945. Od razu ranny trafił na białe niedźwiedzie. Symulował tyfus i udało mu się dostać bilet do NRD, ale uciekł z pociągu w Polsce. Do końca życia kulał na jedną nogę gdzie mu zostały odłamki. Żadnej renty wojskowej nie otrzymał bo książeczkę wojskową zniszczył a akta wojskowe zostały zniszczone. Zmarł w 1987. Zostawił nam przepis na syberyjską herbatkę z sosny i śniegu.
@Qba12345
@Qba12345 7 ай бұрын
60 lat... krotko zyl..
@Ben_Sahar
@Ben_Sahar 2 жыл бұрын
Jeden mój dziadek został wcielony do ruskiej armii w 40r i zaliczył Stalingrad. Została mi po nim nawet ruska książeczka wojskowa i medal. Po Stalingradzie zwolniony i puszczony do Berlinga, zrobił cały szlak bojowy bo Berlina. Mam też jakieś stare zdjęcie rodzinne mojej babci sprzed wojny, która pochodziła ze Śląska. Na zdjęciu byli jej kuzyni zarówno w mundurach armii polskiej, jak i w mundurach Wehrmachtu.
@member_mb7366
@member_mb7366 2 жыл бұрын
Witam! Bardzo ciekawy temat 💣👍
@zenonferynowicz4400
@zenonferynowicz4400 2 жыл бұрын
Dziękuję! Nie jest ważne gdzie kto służył ważne że przeżył. Czasy były podłe...
@oldship6800
@oldship6800 2 жыл бұрын
Nie lubię lubić,ale Was nie można nie lubić.Brawo Wy !!!
@witoldwozniak6811
@witoldwozniak6811 2 жыл бұрын
Dodaję do tego Tonego Halika - został wcielony z Ziemi Toruńskiej i pojechał z Wehrmachtem do okupowanej Francji. Tam zdezerterował i dołączył do Aliantów.
@zdzisawchudy8654
@zdzisawchudy8654 2 жыл бұрын
Witajcie Oto losy jeszcze jednej osoby., Mój wujek, brat mamy, syn powstańca, jako maturzysta z Katowic, został wcielony do wojsk obrony powietrznej. Nawet w latach 80-tych chwalił się że brał udział w zniszczeniu czołgu. Po przejściu frontu wrócił do domu. Pod koniec lat 80-tych wyjechał po kryjomu w ramach łączenia rodzin do Niemiec. Żona była z rodziny, niemieckich Ślązaków. Wujek otrzymał dodatek do emerytury jako kombatant na podstawie zachowanych w aktach dokumentów kwatermistrzowskich. Robił z siebie wielkiego Niemca co nas bardzo śmieszyło, bo od kuzynki wiedzieliśmy, że mimo iż był kombatantem miał tylko status małżonka obywatela 3 Rzeszy. W domu śmialiśmy się, że gdyby jeszcze żyła jego matka, a nasza babcia, uczestniczka powstań, to jak była schorowana, to pojechała by do niego i sprałaby wyrodnego syna swoją łaską.
@MarekPopiel
@MarekPopiel Жыл бұрын
Trzy razy spotkałem Polaków służących w wermahcie. Pierwszy raz, we wrześniu 44 gdy po wypędzeniu z Warszawy zatrzymaliśmy się u dalekich znajomych w Ożarowie. Żywiliśmy się wasserzupkami z RGO i nagle córka gozpodarzy poczęstowała mnie zawiesistym gulaszem. Później poszedłem z nią do warsztatów samochodowych gdzie spotkałem jej znajomego od którego ten gulasz dostawała. Był to polak noszący kombinezon roboczy ale i furażerkę z bączkiem czyli służący w wermahcie mechanik. Jesienię tego roku dotarliśmy w okolice Buska Zdroju do wsi, z której pochodziła moja Mama i gdzie nadal mieszkał jej brat. We wsi stacjonował oddział wermahtu wycofany z frontu i budujący przy użyciu mieszkańców wsi umocnienia. Wieczorem przyszedł do domu żołnierz niemiecki i pokazywał moim kuzynom jak rozładowuje się karabin. Rozmawiał z nami po polsku i nawet któregoś dnia przyszedł z kolegą, również Polakiem. Wiele lat później trafiłem do wojskowego szpitala w Gliwicach i poznałem człowieka o długiej wojennej historii. Pochodził z Piekar Śląskich. W 39 roku służył w wojsku polskim jako artyletrzysta. Po kapitulacji dostał się do niewoli ale jako szeregowca Niemcy wypuścili go do domu. Pszczyna została w tym czasie przyłączona do Rzeszy. Jako obywatela Rzeszy wcielono go do wrmahtu a jako artylerzystę wysłano do Afryki w załodze działa pancernego. Tam został ranny. Wywieziono go najpierw do Włoch a nastepnie do szpitala w Pszczynie w której do dziś istnieje szpital zajmujący się górniczymi wypadkami. Po długiej rekonwalescencji skierowano go do oddziału w Noewegii. Jako Polak miał tam przyjazne stosunki z miejscową ludnością i tam zastała go kapitulacja Niemiec.
@ChristophorosSokrates
@ChristophorosSokrates Жыл бұрын
Piszesz o sobie czy to jakiś cytat z kogoś ?
@MarekPopiel
@MarekPopiel Жыл бұрын
O sobie.
@ChristophorosSokrates
@ChristophorosSokrates Жыл бұрын
@@MarekPopiel to ile ty masz lat 99 !?
@MarekPopiel
@MarekPopiel Жыл бұрын
Nie postaraj mnie! Dopiero 85
@ChristophorosSokrates
@ChristophorosSokrates Жыл бұрын
@@MarekPopiel no to gratulacje że w tak starszym wieku śmigasz po internecie .Ja mam dopiero 56 lat a moja mama 83 pozdrawiam👍.
@GlitchBattalion
@GlitchBattalion 2 жыл бұрын
Mój dziadek opowiadał mi, że zniszczył na lotnisku 5 niemieckich samolotów. Był najgorszym mechanikiem w Luftwaffe 🤣🤣
@darekdrzewicz8236
@darekdrzewicz8236 8 ай бұрын
Po zniszczeniu 5 samolotów wroga zyskał status asa.👍
@leonbujacz2296
@leonbujacz2296 2 жыл бұрын
Fajnie że dodaliście nowy film będę miał czego słuchać w trakcie grania w Age of Hostory II
@marekzbytomia
@marekzbytomia 2 жыл бұрын
Mój dziadek z Górnego Śląska został siłą wcielony i walczył w Afryce Północnej pod Romlem. Był kierowcą PzIV, mam jego zdjęcia z tego okresu. Jeszcze w wermahcie walczył pod Monte Cassino, potem uciekł do Andersa i tam zmieniono mu nazwisko. po zakończeniu wojny przyszedł z Włoch do Bytomia piechotą. Tyle mi opowiadał.
@tomaszser470
@tomaszser470 2 жыл бұрын
Właśnie, jak się czytało min. o Monte Cassino, to tam wielu Polaków w niemieckich mundurach ( wcieleni siłą z różnych powodów, bo mieli wiek poborowy ) przechodziło na polską stronę. Lub żołnierze przeszukują mundur zabitego "niemca" a on miał w kieszeni ....listy po polsku od rodziny. Wtedy dowiadywali się, że zabitym był Polak a nie szwab. Zarówno ruskie jak i szwaby siłą wcielali Polaków z podbitych terenów - zarówno podczas pierwszej jak i drugiej wojny światowej a potem Polak walczył przeciwko Polakowi po obu stronach frontu. W pierwszej WŚ naszych w kamasze brali również Austryjacy. Tak samo w 1944-45 gdy przeszedł front to siłą brali młodych w kamasze do "polskiego wojska", później zwanego LWP. Młody miał guzik do gadania a rozkaz to rozkaz albo kulka w łeb pod płotem , bo takie są prawa wojny. Nieświadomi cywile, co nigdy nie wąchali prochu wypisują zaś głupoty i łatwe oskarżenia siedząc w wygodnym fotelu w domowym zaciszu, czasu pokoju, gdy od wojny upłynęło już 77 lat. W mojej rodzinie z Wielkopolski każdy kto miał 14 lat dostał od brunatnych szwabów nakaz pracy i młodzież zasuwała fizycznie, bo taki był mus a nie żeby sobie chodzili do liceum, czy technikum do 19-20 roku życia, albo może jeszcze pociągnąć studia do 28-go roku i bimbać się przed pracą lub jak spełniał kryteria to i przed wojskiem. Przeszedł w 45-tym czerwony front ze wschodu, mieli parę lat więcej to dostali z kolei rozkazy od czerwonych i poszli do wojska, nie było uproś! Kilka lat rzadzili brunatni, potem czerwoni - tyle było do gadania i takie były realia.
@maciejcichocki4535
@maciejcichocki4535 2 жыл бұрын
Dzięki za materiał. Pozdrawiam 👍
@tigerade76
@tigerade76 2 жыл бұрын
Mam wielką prośbę, czy mogli byście państwo poruszyć temat inwalidów wojennych tuż po II WŚ? Te podcasty to złoto, wysłuchałem absolutnie każdego a teraz słucham od nowa po raz drugi. Niektóre odcinki przesłuchałem po 3 razy!!! Takie są dobre. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, szukałem miedzi a znalazłem złoto 🤗
@robertbarszczewski6354
@robertbarszczewski6354 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, podsuwam temat na następne: Bitwa na przełęczy Kasserine.
@arturchrapek7414
@arturchrapek7414 Жыл бұрын
Mój pra pra dziadek, zanim trafił do Andersa był oczywiście przez chwilę w niemieckiej Armii. Ponieważ jako Poznaniak nie chciał podpisać przynależności do Niemiec (a z nazwiskiem Fligier było ciężko i przez kilka lat był nagabywany - inżynier kolejnictwa był zbyt cenny by go zabić więc uchodziło mu płazem). Gdy poddał się zachodniej Armii (mówił, że to szybko bardzo, przy pierwszej okazji poddawali się) wyladał w obozie zarzadzanym przez Brytyjczyków. Zanim trafił do Andersa opowiadał, że obóz miał dwie części. Jedna niemiecka z barakami, umywalniami i całym zapleczem nie tylko sanitarnym ale również rozrywkowy, to druga część gdzie byli Polacy i inni Słowianie a nawet Francuzi itp spali na gołym betonie, ludzie padali każdej nocy. Wychodziło na to, że z całej wojny, walk po obu stronach, szlaku Andresa, to najgorszy był obóz Brytyjski dla "nie Niemców"
@marcinczarnecki5412
@marcinczarnecki5412 Жыл бұрын
Moj pradziadek Karol Trzesioch był Powstańcem Śląskim i w 1939 życie uratował mu "Żelazny Krzyż II klasy" za I wojnę światową. Jego dwaj synowie (bracia mojej babci) wcieleni do Wermahtu trafili do Fracji i po dezercji trafili do Andersa. Trzeci syn nie miał tyle szczęścia i zginął na froncie wschodnim pod Charkowem.
@robpak5801
@robpak5801 Жыл бұрын
Dla chcących zagłębić temat Polaków w Wermachcie, proponuję odwiedziny cmentarza wojennego, niemieckiego, koło Cean, we Francji. Cmentarz na którym pochowany jest Michael Wittmann. Ja byłem w szoku po wizycie, 10-15 % grobów, to są Polacy.
@Adam-c5d6z
@Adam-c5d6z 28 күн бұрын
Wiesz ale większość Polaków tego nie przyjmuje do wiadomości…
@bagstermucha
@bagstermucha 2 жыл бұрын
Mój dziadek walczył w Wermachcie. Mieszkał w Wolnym mieście Gdańsk i po kampanii wrześniowej powiedzieli mu że jest Niemcem i siła wcielili do wermachtu. Jak się tylko nadarzyła okazja to zdezerterował i zaciągnął się do armii generała Andersa. Potem był ranny na Sycylii.
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 2 жыл бұрын
Droga z "Wolnego" Miasta Gdańska do Polski przez Sycylię. Droga Polaka...
@muhammadszmaciarz5172
@muhammadszmaciarz5172 2 жыл бұрын
piekny uguem dziadek
@wojciechwojtasik
@wojciechwojtasik 2 жыл бұрын
Tak na marginesie. Polaków byłych żołnierzy Wehrmachtu ceniono w II Korpusie. Bohdan Tymieniecki ("Na imię jej było Lilly") wspomina, że wyróżniali się świetnym wyszkoleniem i dyscypliną, tak że gdy zachodziła potrzeba uzupełnień w oddziale którym dowodził (czołgi) zawsze zabiegał o przydział właśnie ich.
@adrianmochnacki3585
@adrianmochnacki3585 2 жыл бұрын
Tu byłem Tony Halik 😁choć się nie przyznawał, zostało to ujawnione dopiero po jego śmierci.
@jacekwrobel5099
@jacekwrobel5099 2 жыл бұрын
Jako obywatela rzeszy wcielono mojego dziadka do wermachtu i dosyć wsześnie na froncie wszchodnim został ranny. Jego kuzyn mieszkający w odległości 20km od niego (po polskiej stronie) był Polskim policjantem i trafił do rzeszy na roboty przymusowe. Kilku kolegów dziadka zostało wcielonych do wermachtu, a wojnę kończyli u Andersa.....
@conradsz
@conradsz 2 жыл бұрын
Zawiłe losy rodzin Europy Środkowej
@tomaszkowalski6071
@tomaszkowalski6071 2 жыл бұрын
Dobra robota👌👍👏
@tomviper9035
@tomviper9035 2 жыл бұрын
Tymieniecki w swoich wspomnieniach pisał że chętnie wymienił załogi w swojej kompanii pancernej na eks żołnierzy niemieckich z dywizji Herman Goring.
@ajawor9884
@ajawor9884 2 жыл бұрын
super uwielbiam was słuchać
@skoneckimarian5379
@skoneckimarian5379 3 ай бұрын
Bardzo ciekawy temat. Jestem Czechem i mieszkam v Pradze. Ojciec pochodzi z Warszawy mama ze Słowacji / Węgier. Dziadek z maminej strony był w roku 1941 wcielony w ramach państwa faszystowskiego do armii słowackiej i posłany na front wschodni ( zdezertowal rok później, niestety umarł młody po wojnie to nie mam dużo informacji, i więcej ten temat był w rodzinę mamy tabu. Drugi dziadek pomagał w powastaniu Warszawskim. I tak u nas w domu :)
@jakubkrause3485
@jakubkrause3485 Жыл бұрын
Mój pradziadek był żołnierzem wojska polskiego w kampanii wrześniowej, a do Wehrmachtu został przymusowo wcielony do armii niemieckiej w 1940r. Jednak jako Polak Niemcy woleli go wziąć na sanitariusza. Nawet podczas służby dostał krzyż żelazny 2 klasy. Całe szczęście służył na froncie zachodnim, a potem włoskim, gdzie razem ze swoim kolegą zdezerterował pod Monte Casino.
@kertoipcrass
@kertoipcrass 2 жыл бұрын
Mój dziadek skończył u Maczka.Dwóch jego braci w WH zginęli na froncie wschodnim. Kaszubi
@Bob69-plD
@Bob69-plD 2 жыл бұрын
Dzień Dobry! Zawsze z uwagą i przyjemnością slucham Państwa podkastów! Dziękuje!
@interceptor9210
@interceptor9210 2 жыл бұрын
mój dziadek z Kartuz, Kaszuby walczył w wehrmachcie zdezerterował ale nie wiadomo gdzie i kiedy, potem kuzyn ciotka i moj kuzyn na jego papiery w 1989 wyjechali do niemiec
@olahill8461
@olahill8461 Жыл бұрын
Świetnie (jak zwykle) podany temat. PS. Poprawnie ten cytat o Francji powinien brzmieć: "Ihr habt uns Frankreich verschissen"
@MariuszFlorek-z6b
@MariuszFlorek-z6b Жыл бұрын
Ciekawy post. Mam tylko uwagę. Gustlik z "Czterech pancernych..." nie był postacią fikcyjną. Większość bohaterów tej książki, a później serialu, istniała naprawdę. Przymanowski zebrał wspomnienia 3000 żołnierzy i część z nich wykorzystał w książce. Cała załoga, była odzwierciedleniem czołgistów walczących w armii polskiej, ludzi, którzy istnieli. Z tych relacji wynika jednak, że wszyscy Ci czołgiści zginęli podczas walk na Pomorzu. Zresztą książka Parandowskiego tam się kończy, ale nie pokazuje ich śmierci. Oczywiście w jednej postaci Przymanowski zawarł historię wielu osób. Druga część "Czterech pancernych..." powstała w skutek wielkiej popularności serialu. Kolejne losy załogi "Rudego" to głównie miks historii wojennych nadesłanych przez czytelników i widzów. W wielu listach proszono o finał historii pancerniaków w Berlinie. I Przymanowski się zgodził, choć jest to zupełne wypatrzenie historii. Serial jest uroczy i niezwykły, ale oglądając go należy pamiętać, że był ważnym elementem komunistycznej propagandy. Tak wojna nie wyglądała. Pewnym paradoksem jest, że książka nigdy by nie powstała, gdyby nie talon na pralkę "Franię". Przymanowski dostał go w 1960 roku, ale wkrótce zadzwonił do niego pierwszy sekretarz, który mu go załatwił. Teraz on miał prośbę. Przysługa za przysługę. Bardzo mało osób zadeklarowało udział w planowanym konkursie MON-u "Książka o wojnie dla młodzieży socjalistycznej" (1962 r.). Przymanowski nie miał wyjścia. Niemal na kolanie i na szybko stworzył pierwszą część książki, którą po sukcesie serialu wielokrotnie poprawiał. Oczywiście w jego wspomnieniach tego nie znajdziecie.
@andrzejpasternak8665
@andrzejpasternak8665 Жыл бұрын
0:55 Pokochał Polkę w 1939r jako Niemiec, pozostał w Polsce i został Polakiem,i ja o się urodziłem ,dlatego to mage to teraz to na pisac
@Koszulki_Chrzescijanskiepl
@Koszulki_Chrzescijanskiepl Жыл бұрын
Życie w czasie wojny różowe nie jest. Trzeba pamiętać, że część Ślązaków otrzymywało najgorszą IV klasę VL z automatu. Mój dziadek został wcielony do WH, a jego starszy brat zginął w 39 w polskim mundurze. Dziadek został ranny pod Falaise, gdzie zasłynęła formacja gen Maczka, wywieziony pociągiem sanitarnym, zbombardowanym przez aliantów, zaginął. Do babci nocami wpadało gestapo i straszyło KL Auschwitz bo myśłeli, że uciekł, a po wojnie była wzywana przez nkwd i straszona obozem na Zgodzie, bo mąż służył w WH. To, że został wcielony, a nie poszedł na ochotnika nie miało znaczenia, przez lata nie mogła znaleźć z tego powodu pracy. Dla odmiany wujek wcielony do WH pod koniec wojny poddał się pierwszemu spotkanemu Amerykaninowi, przesiedział w oflagu we Francji kila miesięcy i wrócił do domu i nie miał większych problemów.
@KoszmarnyPaweTheNightmare
@KoszmarnyPaweTheNightmare Жыл бұрын
Dziękuję za świetny materiał❤
@paulinagabrys8874
@paulinagabrys8874 2 жыл бұрын
Podobno Tony Halik był przymusowo wcielony do Luftwaffe jako pilot. Ponoć często dawał się zestrzelić. Ja już nie wiem czy to prawda, bo podróżnicy mają dużą tendencję do ściemy, czy "uberwienia". Dziękuje za materiał. Sama jestem z terenów gdzie Niemcy przymusowo wcielali Polaków do swojego wojska. Dlatego tak wkurza ignorancja naszych rodaków za wschodniej strony Wisły i repatriantów, którą już widać w komentarzach. I to że historia okupacji niemieckiej w polskich szkołach kończy się na GG i Warszawie. Reszty kraju, zwłaszcza terenów wcielonych do Reichu nie ma w powszechnej świadomości
@karolwilczewski9284
@karolwilczewski9284 2 жыл бұрын
Nic takiego nie ma w komentarzach. Nie ma co wymyślać. Lepiej zagłosuj na po
@erkraft
@erkraft 2 жыл бұрын
Tony Halik ukrywał swoją wojenną przeszłość, w ogóle lubił kreować się i mitologizować swoje przeżycia i przygody. Warto obejrzeć polski dokument o Haliku powstały kilka lat temu. Jest tam trochę wypowiedzi dotyczących służby Halika w niemieckiej armii.
@MagnusGr
@MagnusGr 2 жыл бұрын
Jest biografia Toniego. I tam jest wszystko szczegółowo opisane
@zdzisawzaeski9293
@zdzisawzaeski9293 Жыл бұрын
Po przeczytaniu komentarzy przychodzi mi do głowy jeden wniosek - nie ważne geneyczne pochodzenie czy używany język czy gwara. Polakiem jest ten kto Polakiem się czuje i jest gotowy za Polskę krew przelewać. Polakami są choćby polscy Tatarzy którzy nie skąpili krwi w obronie Rzeczpospolitej, a nie są nimi choćby z dziada pradziada przedstwiciele polskiej szlachty, którzy polskę zdradzili jak krwawy Feliks, czy ci co do władzy wjechali na ruskich czolgach, albo służyli z ochotą niemieckim okupantom.
@Maciej605
@Maciej605 Жыл бұрын
Sprecyzowłbym: Polakiem może być każdy ale nie każdy nim zostanie. Ludzie innych kultur, odmienni etnicznie mogą spolszczyć się tylko w warunkach etnicznie, językowo i kulturowo unitarnie polskich. I tylko wówczas, gdy będą niewielką mniejszością.
@arturkubiczek7846
@arturkubiczek7846 2 жыл бұрын
O ile pamiętam, to Londyn wręcz wydał polecenie, by podpisać Volksliste, żeby ludność niepotrzebnie nie cierpiała i pozostała na ternach wcielonych, zamiast umrzeć gdzieś z głodu. Ponadto po wojnie te tereny miały ponownie wejść w skład Polski, a zatem ludność miejscowa była przydatna. Dowodem jest historia. To po prostu się urzeczywistniło.
@LimonDux
@LimonDux 2 жыл бұрын
@@martin7335 przecież to było oczywiste.
@panpogo
@panpogo 2 жыл бұрын
@@martin7335 lepiej jak moje dziecko pójdzie do Wermachtu niż do Auschwitz.
@m3rcin
@m3rcin 2 жыл бұрын
Tu wszystko się zgadza. Moi dziadkowe pochodzą z Pomorza, więc oboje zostali wcieleni do Wermachtu w 44. Jeden trafił na front zachodni udało mu się uciec do Amerykanów i dołączył do Strzelców Karpackich i walczył w bitwie o Bolonię. Drugi miał mniej szczęścia trafił na front wschodni zwolniony z obozu jenieckiego w 46.
@depresjawykalaczki6252
@depresjawykalaczki6252 2 жыл бұрын
Jak na wschodnim go zwolnili w 46 , to miał chłopnostwo szczęścia:)
@robsik1410
@robsik1410 2 жыл бұрын
A dziadka Tuska sie czepiaja
@erkraft
@erkraft 2 жыл бұрын
Już ktoś to napisał, że Twój dziadek, który trafił do sowieckiej niewoli, miał duuużo szcześcia :). Raz, że przeżył (około 5% niemieckich jeńców przetrwało "trudy" niewoli), dwa, że wrócił w 1946 roku a nie np. w latach 50-tych.
@erkraft
@erkraft 2 жыл бұрын
@@robsik1410 Zasadniczo nikt nie czepiał się dziadka Tuska - wystarczyło powiedzieć prawdę, a wielu nieznających historii dopowiedziało sobie resztę. Na szczęście od kilkunastu lat temat jest szerzej naświetlany, pojawiają się też wspomnienia żołnierzy, powoli rozumiemy, że życie nie było bajką w czasach IIwś.
@heidikrauze2885
@heidikrauze2885 2 жыл бұрын
Rozumiem was 👍mój pradziadek tez był w AK , Afrikakorps😉
@strzalyZnikad
@strzalyZnikad Жыл бұрын
Taka anegdota od mojego profesora z dziedziny socjologii prowadzącego badania terenowe na Opolszczyźnie. - Wchodzę do domu starszego Pana, i widzę na ścianach fotografie z czasów wojny, sporo tego było. Myślę zagadam do gospodarza.. Walczył Pan w AK, prawda? Gospodarz na to: Tak, tak w Afrika Korps. Pod Rommlem.
@janpanufnik1705
@janpanufnik1705 Жыл бұрын
Ten kawał z tym ,,AK,, ma tak długą brodę już, że konkurować owa długość może już tylko z długością twojego niemądrego - uprzejmie to ujmując - wpisu...
@strzalyZnikad
@strzalyZnikad Жыл бұрын
@@janpanufnik1705 Tak tak, Ty wiesz lepiej jak było 😆
@janpanufnik1705
@janpanufnik1705 Жыл бұрын
@@strzalyZnikad Ano... Wiem ! Ten wątpliwej jakości ,,dowcip,, o AK, to od dziecka słyszałem nieomal wszędzie na Górnym Śląsku, Opolszczyżnie a i w centralnej Polsce też. Przestał być nawet śmieszny. A lat mam już sporo...
@strzalyZnikad
@strzalyZnikad Жыл бұрын
@@janpanufnik1705 Bawi mnie gdy jakiś anonimowy dziad z internetu próbuje wmawiać innym kłamstwo. Ja mam długi komentarz, ale lepsze to, niż krótki intelekt. Bez odbioru.
@janpanufnik1705
@janpanufnik1705 Жыл бұрын
@@strzalyZnikad Bawi mnie, gdy ktoś nosi imię i nazwisko ,,Strzały Znikąd,,(!) i pomimo tego, nie pozostaje ,,anonimowym dziadem z internetu,,. Otwartość godna podziwu ! A ,,bez odbioru,, , to zapewne receptę ma Pan zaległą u wiadomego specjalisty. Drogi Panie Strzały Znikąd ! Radzę Panu z dobrego serca, aby owa podjęta już terapia, była jednak odrobinę szersza...
@galanterecords3084
@galanterecords3084 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał
@mzyzik5709
@mzyzik5709 Жыл бұрын
Moj dziadek też został wcielony do Wermachtu, zdezerterował we Francji na froncie, uciekł do lasu, gdzie został schwytany przez Polaka, ktory służył u aliantow. Do końca wojny slużył w Angli jako kierowca w sądzie polowym. Po wojnie Anglicy zmusili go wyjazdu do Polski. Przypłynął do Gdańska wraz z wieloma Polakami ktorzy mieli epizod w Wermachcie.
@zoltarOi
@zoltarOi Жыл бұрын
Dziadek dozyl swoich lat czy w nkwd zakonczyl? Pozdro
@mzyzik5709
@mzyzik5709 Жыл бұрын
@@zoltarOi Dziadek dzięki temu że w niemieckim wojsku był kierowcą mechanikiem to po wojnie został mechanikiem samochodowym w jakiejś fabryce. Przynajmniej tyle dobrego go spotkało w niemieckim wojsku.
@ludwikwalczak6801
@ludwikwalczak6801 Жыл бұрын
Tragedią Polaków był fakt,że często walczyli w armiach zaborców.Szczególnie widać to na cmentarzach z I wojny światowej, rosyjskich,niemieckich i austryjackich.Dużo polskich nazwisk.
@cutforsize
@cutforsize Жыл бұрын
Bo wtedy nie było Polski, wie ci w tym dziwnego? To dało nam możliwość wywalczenia niepodległości.
@LaDonnaNice
@LaDonnaNice Жыл бұрын
Polska powstala po I wojnie swiatowej wiec nic dziwnego, ze polscy mezczyzni byli zolnierzami na frontach w armiach swoich zaborcow!
@goraljerzy4685
@goraljerzy4685 Жыл бұрын
LUDZIE TEN INTERNET TO OGŁUPIA LUDZI .JAK CZYTAM .TO TYLKO PATRZĘ JAK KTÓRY NAPISZE ŻE LENIN BYŁ KRÓLEM POLSKI .A STALIN PREMIEREM. NO BO PRZECIEŻ BYLIŚMY POD ZABOREM ROSJI . WSZYSTKO W JEDNYM WORKU . POTEM SIĘ DZIWIMY ŻE NA ZACHODZIE MÓWIĄ O NAS DEBILE.
@wojciechkunza8395
@wojciechkunza8395 2 жыл бұрын
W kwietniu 1941 mój dziadek też dostał wybór : albo Wermaht albo obóz koncentracyjny wraz z rodziną. Nadmienię że tata miał wtedy niecały miesiąc. No i niestety pechowo był na froncie wschodnim. Był w kotle stalingradzkim. Dwukrotnie ranny trafił do obozu jenieckiego za Uralem. Sam widziałem listy z tego miejsca. Nie przyznał się że jest Polakiem i po wojnie zamieszkał w Berlinie Wschodnim. Zmarł w tym samym roku co Stalin. Pozdrawiam prowadzących.
@paulziel1
@paulziel1 2 жыл бұрын
Bo nie byl polakiem Tak jak wielu teraz zamieszkujacych Slask wlkp i pomorze duzo wymieszania dziadkowie wtedy niemcy, wnukowie teraz polacy i powiedz cos to obedra Cie ze skory tacy polacy Tak wlasnie to z nami jest niemcy i polacy na ziemiach zachodnich oprocz przesiedlencow z ukrainy to w wiekosci potomkowie niemcow
@wojciechkunza8395
@wojciechkunza8395 2 жыл бұрын
@@paulziel1 Niestety nie masz pojęcia czy był Polakiem czy nie. A był.
@lnowak3066
@lnowak3066 2 жыл бұрын
Mój dziadek Polak ze Śląska, miał 16 lat i dostał zajebisty wybór mundur ze swastyką lub do pierdla. Ponieważ był inteligentny i chciał pomóc Polsce i Europie wygrać z Niemcami to ubrał mundur zrobił w nim ładne zdjęcia, a później wymyślił ze swoimi ludźmi, że postarają się dostać gdzieś, gdzie będzie można przeczekać chwilę i zobaczyć co będzie się działo. Oczywiście musieli rękami i nogami bronić się przed tym, by nie dostać się na ost front, ale tych młodych tak szybko tam nie wysyłali. Kolaborowali ile się dało, jakiś czas spędzili w Grecji, a ryzykując życiem razem z kumplem przeszli dosłownie pieszo nocą z okopów Niemieckich na dobrą stronę w trakcie walk w Jugosławii. Te proste chłopy chciały ich tam roznieść, ale na szczęście dogadali się w tym językowym tyglu. Później dostał odłamkiem granatu w głowę dosłownie parę dni przed końcem wojny i jak zapukał do drzwi babci i zobaczyła jego głowę, to go od razu do szpitala wysłała i się okazało, że nosi jeszcze w głowie jakieś kawałki XD żelastwa. A teraz wszystkim, którzy mają jakieś aluzje do Ślązaków, zapraszam do Rybnika. Pokażę zdjęcia, a później połamię ręce i nogi za kłamstwa o nas Polakach ze Śląska.
@lnowak3066
@lnowak3066 2 жыл бұрын
@@johann5248 Ślązak, to też Polak. I żaden odklejaniec tego nie zmieni. Hitler kaputt.
@lnowak3066
@lnowak3066 2 жыл бұрын
@@johann5248 I weź mi to wytłumacz, jak gdzie szwabie byłeś jak powstawało moje miasto ok 1300 roku. Jakie prusy, o czym Ty fandzolisz?
@lnowak3066
@lnowak3066 2 жыл бұрын
@@johann5248 Zapukał byś do mnie z tym bełkotem i byś nie przeżył.
@lnowak3066
@lnowak3066 2 жыл бұрын
@@johann5248 uważaj.
@lnowak3066
@lnowak3066 2 жыл бұрын
@@johann5248 won
@jacekkosiak8365
@jacekkosiak8365 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek! A propos obowiązku mówienia po polsku u Andersa. Czytałem o młodym radiotelegrafiście, który przysnął na służbie. Obudzony zameldował się przez radio... po niemiecku. Na szczęście szybko się zreflektował, a oficer podszedł do sprawy ze zrozumieniem 🙂
@maxgruszkowski6987
@maxgruszkowski6987 2 жыл бұрын
Więcej szczegòłòw pamiętam w tamtej sprawie o ktòrej też słyszałem.Tak więc radiotelegrafista ktòry przysnął był jednym z polskich dezerteròw z Wermachtu.Z obozu jenieckiego dostał się do polskich oddziałòw na Zachodzie.Na jednej ze służb nocnych po ludzku przysnął.Obudzony dzwonkiem przychodzącego meldunku jeszcze w pòłśnie nie całkiem dobudzony zameldował dzwoniącemu po niemiecku.Po drugiej stronie pomyślano że oddziały niemieckie zajęły sztab zorganizowali oddział do odbicia zajętej pozycji.Na całe szczęście ktoś trzeźwo myślący pomyślał że to pomyłka nowego radiotelegrafisty i zadzwoniono jeszcze raz...Pomyłka została skorygowana a przełożeni nie podciągnęli żołnierza do odpowiedzialności.Tyle z tej anegtoty wojennej ktòra wydarzyła się naprawdę podczas działań wojennych w polskich oddziałach walczących na Zachodzie...
@jacekkosiak8365
@jacekkosiak8365 2 жыл бұрын
Znam te szczegóły, ale nie lubię długich wpisów w komentarzach 😛
@wojciechwojtasik
@wojciechwojtasik 2 жыл бұрын
Afera z Guntheraem Grassem była nie o to, że służył w Wafen-SS, ale o to, że się do tego nie przyznawał.
@januszgroth6329
@januszgroth6329 2 жыл бұрын
Przyłączam się do pochwał i podziękowań, ale z małym zastrzeżeniem - praktycznie pominięto sposób w jaki Niemcy zmuszali do podpisywania volkslisty. W wielu miejscach na Pomorzu i Śląsku podpisanie volkslisty było konieczne aby przeżyć. W materiale chyba nie padło ani jedno słowo o Wielkopolsce.
@tomaszpiotrek7301
@tomaszpiotrek7301 2 жыл бұрын
materiał ten jest zakłamany
@bbliberator1615
@bbliberator1615 2 жыл бұрын
Mam w rodzinie przypadek osoby która służyła w Wehrmachcie i po dostaniu się do niewoli została zwerbowana przez Andersa we Włoszech. Sporo było takich sytuacji ze Ślązakami.
@grekzak
@grekzak 2 жыл бұрын
Ślązak z Wermachtu, uratował moją prababcię na Wołyniu w 1943r.
@LeMiemo-shay
@LeMiemo-shay 2 жыл бұрын
To co się stało na Wołyniu jest chyba najgorszym okropieństwem przeciwko ludności polskiej. Bardzo często Polacy, byli zmuszeni, by wstąpić do wermachtu. To też jest ciekawy i niestety bardzo smutny temat
@paulizzs4720
@paulizzs4720 2 жыл бұрын
Ślązak z wermahtu rzucił granatem w mojego pradziadka podczas powstania warszawskiego nieuku
@tomaszpiotrek7301
@tomaszpiotrek7301 2 жыл бұрын
@@paulizzs4720 jako że istniejesz, szkoda, że mocniej nie jebło
@werwolfoberschlesien2625
@werwolfoberschlesien2625 2 жыл бұрын
@@paulizzs4720 A czym miał w niego rzucić ? Kwiatkami ?
@tazz4567
@tazz4567 2 жыл бұрын
Jak zawsze super temat i tresc!
@sawomiradamczyk3434
@sawomiradamczyk3434 2 жыл бұрын
Świetny temat , super odcinek
@piotrpiatkowski9976
@piotrpiatkowski9976 Жыл бұрын
Dziękuję. 👍
@krzysztofr899
@krzysztofr899 2 жыл бұрын
Mój dziadek, rocznik 1922 został powołany do wehrmachtu wiosną 1940. Wcielony do 28 pułku piechoty, 8 dywizja strzelecka. Służył na froncie wschodnim. Przed wojną mieszkał na Śląsku Opolskim. Wrócił do domu latem 1946 roku.
@krzysztofr899
@krzysztofr899 2 жыл бұрын
@@fantinilukasz a jaki miał wybór? Przecież nie miał polskiego obywatelstwa.
@adrianszczepaniak8948
@adrianszczepaniak8948 2 жыл бұрын
​@@fantinilukasz weź leki.
@JacekAdamkiewicz89
@JacekAdamkiewicz89 2 жыл бұрын
@@fantinilukasz co za zjeb XD
@Radziu88
@Radziu88 2 жыл бұрын
@@fantinilukasz matka wie ze cpiesz?
@LeMiemo-shay
@LeMiemo-shay 2 жыл бұрын
@@johann5248 Co ty masz z tą Ukrainą?
@robertpiskor3734
@robertpiskor3734 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek 👍
@ninjagamers2659
@ninjagamers2659 Жыл бұрын
Mój pra dziadek był Ślązakiem czyli Niemcem 3 kategorii i został wcielony do Wermachtu po mimo że walczył w powstaniach śląski o przyłączenie Śląska do Polski... Słyszałem też że walczył pod Stalingradem i podobno uciekła ostatnim samolotem jaki wylatywał z pod Stalingradu, udało mu się wrócić do Polski ale nie wiem co dalej wiem że przeżył ale więcej niestety nie wiem.
@tomekglegoa868
@tomekglegoa868 2 жыл бұрын
Mój dziadek w 39 walczył w Armi Pomorze i z stalagu został wcielony do wermachtu. Potem trafił do Grecji i z Grecji zdezerterował i pieszo wrócił na Kociewie.
@LaDonnaNice
@LaDonnaNice Жыл бұрын
Dobra robota, chlopcy 👍‼️
@jacekolesz6780
@jacekolesz6780 2 жыл бұрын
Mój dziadek mieszkał w Piekarach śląskich i dali mu wybór: obóz koncentracyjny albo Wehrmacht. Zginął we Włoszech pod Nettuno, gdy Amerykanie wylądowali pod Anzio.
@ChristophorosSokrates
@ChristophorosSokrates Жыл бұрын
Jestem Ślązakiem a mój dziadek został wcielony do Wehrmachtu pod sam koniec wojny po przymusowych robotach w Niemczech .A że mój dziadek był Ślązakiem ale też polskim patriotą dlatego z tego Wehrmachtu zdezerterował .Mam jeszcze jego zdjęcie w niemieckim mundurze .Natomiast brat mojej babci zginał w Wermachcie na froncie Wschodnim .
@michah3956
@michah3956 Жыл бұрын
Też jestem Ślązakiem (NIE POLAKIEM) i miałem dziadka ze strony matki z Wehrmachcie, który zdezerterował podał się Amerykanom i został wcielony do Armii Andersa. Pradziadek ze strony ojca też został przymusowo wcielony do wojska - polskiego, a potem również trafił w ZSRS do Andersa. Taka tragedia Ślązaków, że musieli służyć w obcych mundurach czy to polskim czy niemieckim.
@ChristophorosSokrates
@ChristophorosSokrates Жыл бұрын
@@michah3956 dzięki za podzielenie się swoim kawałkiem historii 👍
@okso327
@okso327 Жыл бұрын
@@michah3956 To musicie utworzyc swoja armie.."ślunską".. Skoro nie jestes Polakiem
@michah3956
@michah3956 Жыл бұрын
@@okso327 W 1918 miało powstać państwo - Republika Górnośląska, tego chcieli Ślązacy ale nie miał ten pomysł poparcia u mocarstw, a powstająca Polska i Czechosłowacja chciały Śląsk zagarnąć.
@okso327
@okso327 Жыл бұрын
@@michah3956 I co, nie mieliscie poparcia waszego protektora z Rajchu, jak to wy godocie ??
@robertolszewski6794
@robertolszewski6794 2 жыл бұрын
W końcowej fazie wojny w mundurze niemieckim służył (jako strzelec wyborowy w Kurlandii) kapral Szamlewski. To on oddał pierwsze strzały w obronie Westerplatte 1 września 1939.
@MagnusGr
@MagnusGr 2 жыл бұрын
Tony Halik też służył w Wermachcie we Francji. Tam zdezerterował do francuskiego ruchu oporu, a wcześniej pędził bimber dla podoficerów i oficerów niższego szczebla.
@ens8502
@ens8502 2 жыл бұрын
O, świetnie, właśnie ostatnio tak myślałem że po tylu odcinkach "hardwarowych" przydałoby się trochę "społecznych"...
@wowlodarczyk
@wowlodarczyk Жыл бұрын
W mojej rodzinie jeden z "wujków" ze śląska został wcielony... Po zakończeniu wojny wstąpił do kamilianów, zakonu służebnego...
@KOLANAGLIZDY
@KOLANAGLIZDY 2 жыл бұрын
odcinek zajebisty
@dareklachowicz3946
@dareklachowicz3946 2 жыл бұрын
Znalem klienta, ktory zaczal wojne w 1939 w armii polskiej. A ze byl ze Slaska to w 41 powolali go do Wehrmachtu. Na froncie Wschodnim byl ranny. Pozniej wyslali go do francji. Tam dostal sie do niewoli i trafil do Polskich Sil Zbrojnych. Wojne konczyl w Wilhelmshaven w polskim mundurze. Gosc zmarl w 2002.
@kostekjunior8664
@kostekjunior8664 2 жыл бұрын
odnośnie polskich szkół w Rzeszy- sam jestem absolwentem I LO im Jana Smolenia w Bytomiu, które kontynuje tradycje właśnie polskiego gimnazjum w Niemczech w Bytomiu, który wtedy był miastem granicznym po niemieckiej stronie.
@janfelchner1543
@janfelchner1543 Жыл бұрын
Gdzieś we Włoszech: - Skąd się u nas wziąłeś? - Z AK. - Ooo, z Armii Krajowej, z Warszawy? - Nie, z Afrika Korps
@ShrOniCek
@ShrOniCek Жыл бұрын
Albo Akcja Katolicka 🤦
@jakubb6020
@jakubb6020 Жыл бұрын
😂
@olabela9349
@olabela9349 2 жыл бұрын
Mój dziadek z Górnego Śląska, został wcielony tuż po swoim ślubie, wyboru nie miał. Udało mu się przedostać do Armii Andersa i walczył pod Monte Cassino. Przywiózł babci przepiękne koronki w Włoch, które mam do dzisiaj. Gdyby żył, miałby ponad sto lat. Nigdy go nie poznałam bo umarł, kiedy mama miała 10 lat. Bardzo żałuję, że się nie poznaliśmy, choć noszę jego imię i to mnie wzrusza.
@madd6500
@madd6500 2 жыл бұрын
Mój ojciec walczył pod Monte Cassino w 5-ej Dywizji Kresowej, ale do Andersa trafił po zsyłce do Rosji. Opowiadał, że dużo Polaków z niemieckiego wojska dezerterowało do nich. Już po przejściu sprawdzali, czy nie mają pod pachą wytatuowanej grupy krwi jaką mieli żołnierze Waffen SS, a takich nie brali do II Korpusu.
@michah3956
@michah3956 Жыл бұрын
@@madd6500 Ślązak to nie Polak.
@jangry8838
@jangry8838 2 жыл бұрын
mój dziadek służył w wermachcie w latach 39/ 44 Holandia ,Belgia, Francja front 41/42 ZSRR od43 znowu Francja pas de calais po wojnie wrócił do siebie na opolszczyzne do Grodkowa i jeszcze 3 lata w LWP odsłuzyl
@Cbych
@Cbych 2 жыл бұрын
Też ten region nie do końca był jasny po '45 i duża część mniejszości niemieckiej obecnej z tych regionów pochodzi, tj. pociągami ich nie wywieźli do nowej rzeszy, a praktycznie cały nowy polski zachód został tak potraktowany. Pozdrawiam
@Arecki882
@Arecki882 Жыл бұрын
dzieki za ten kanal absolutne mistrzostwo
@Nabuhodonozor1000
@Nabuhodonozor1000 Жыл бұрын
3 braci mojego dziadka zginęło na froncie wschodnim, dziadek na szczęście był za młody żeby go wzięli.
@Steiger_OS
@Steiger_OS Жыл бұрын
Szkoda chłopaków! Dwie moje ciotki zostały w ten sposób wojennym wdowami. Starsi bracia mojego Ojca też doświadczyli horroru Ostfrontu, na szczęście przeżyli, choć nieźle poturbowani.
@owocowadzungla3277
@owocowadzungla3277 2 жыл бұрын
Mój dziadek wszedł Niemcom do łóżka. Miał kochankę Niemkę i znał niemiecki co mu bardzo ułatwiło przetrwać okupację niemal pokojowo, chwilę grozy przeżyli tylko we wrześniu 39 r. uciekając przed wojną na wschód. Zawrócili ich Niemcy by dalej nie jechali bo ich Ruskie zgarną. W 1945 r. dziadek uciekł z tą swoją kochanką do Niemiec. Ale po jakimś czasie wrócił do żony i syna ale nadal pisali do siebie romantyczne listy. Drugi dziadek nie miał tyle szczęścia podpisał listę i go zgarnęli ale dopiero pod koniec 1944 r. Widocznie też miał jakieś plecy ale w końcu powoływali tych pomijanych wcześniej? Wiem ,że ponad miesiąc byli szkoleni a w styczniu trafił na front zachodni. Walka dziadka polegała na wożeniu wozem konnym (był ze wsi) zaopatrzenia i amunicji. Długo nie powalczył w połowie stycznia ich konwój zaatakowały myśliwce i bombowce. Dziadek oberwał bombą lotniczą, fala uderzeniowa prawie go zabiła a odłamek poharatał mu rękę i utknął w ciele. Wojna dla niego się zakończyła. W dobrym stanie zachowała się dokumentacja medyczna i można powiedzieć, że był leczony fachowo. Brytyjczycy wzięli go do niewoli w szpitalu. Co ciekawe do domu wrócił chyba w 1947 r. choć zwolnili go z niewoli we wrześniu 1945 r. Ten odłamek też się zachował ale leży w grobie zgodnie z jego wolą.
@anitahons
@anitahons 2 жыл бұрын
Nie było czegoś takiego, jak ,,podpisywanie listy".Ludzie udzielali obowiązkowo odpowiedzi, na podstawie których byli klasyfikowani do grup od 1 do 4 plus nie zaliczeni do powyższych
@owocowadzungla3277
@owocowadzungla3277 2 жыл бұрын
@@anitahons Mam dokumentację sądową bo dziadka władze oskarżyły o to ,że będąc obywatelem polskim w 1939 r. podpisał niemiecką listę narodową. Miał sprawę w sądzie za to. A babcię moją dopadli ruskie w lipcu 1945 r. Zgwałcili ją i winnych nie było i też mam papiery na to bo zgłosiła to na milicje.
@anitahons
@anitahons 2 жыл бұрын
@@owocowadzungla3277 No tak. To świadczy o traktowaniu przez Polskę mieszkańców OS - wykorzystania z premedytacją klasyfikacji DVL, zeby do...niewygodnym. Chodzi mi oczywiście o to, że DVL nie polegala na tym, że Jürgen zza biurka pytał: a Ty Hans czujesz sie Niemcem? Jak ja, to gut jak nicht to obóz, bo tak nie było. Btw dobrze to świadczy o Opie...
@gallanonim1379
@gallanonim1379 2 жыл бұрын
@@anitahons Otóż szanowna pani volskdeutschko, otóż wypełnienie owej ankiety i dostarczenie jej władzom hitlerowskim było owym podpisaniem listy. Nie każdy to zrobił, i wieczna im za to pamięć. A wam, wielbiciele Hitlera, wieczna hańba, sami sobie na własne ręce wylewacie krew ofiar Oświęcimia, łapanek, pacyfikacji, kontyngentów i wszystkich innych przyjemności którymi Cywilizowane Niemcy obdarowały świat
@anitahons
@anitahons 2 жыл бұрын
@@gallanonim1379 idź się leczyć, a potem uczyć Szanowny Panie Polaku. Trzeba było honorowo w 1921 siedzieć ta Przemszą i budować dobrobyt. To co robili Polacy tutaj, to ich sprawa.
@MarekPopiel
@MarekPopiel 2 жыл бұрын
Sam spotkałem kilkakrotnie Polaków w niemieckich mundurach. Pierwszy raz wśród konwojentów prowadzących nas we wrześniu 44 z Bielan do Pruszkowa, który wykłócał się z kobietami, że kiedy dzieci cały dzień la5tają po polu, to mają siłę, a iść spokojnie to już nie. Drugi raz w kieleckiej wsi do której trafiliśmy jesienią 44 przychodzili do naszej chaty w wolnym czasie porozmawiać z mieszkańcami po polsku. Po wojnie również spotkałem kilku kombatantów w dwóch mundurach.
@Gryf462
@Gryf462 Жыл бұрын
Folksdojcz to był taki obywatel którego jedno z rodziców miało obywatelstwo Niemieckie. Angedojcz to była 3 grupa składająca się z Polaków którzy podpisali folksliste stawali się obywatelami Niemiec 3 grupa po miesiącu dostawali kartę mobilizacyjną do wojska ich dzieci jeśli nie skończyły 18 lat też były obywatelami niemiec dzieci które miały ukończone 18 lat w trakcie podpisania folkslisty przez ich rodzica nie były obywatelami niemiec były dalej Polakami. Polski żołnierz jeśli zginął na froncie walcząc z niemcami żona jego została wdową automatycznie dostała opiekuna Polak nie mógł być tylko niemiec dzieci stawały się obywatelami niemiec to dziecko jak skończyły 17 lat dostało powołanie do niemieckiego wojska jest to przykre ale prawdziwe
@jaremawielman2287
@jaremawielman2287 Жыл бұрын
wstaw znaki przestankowe [ nie przystankowe ] , wtedy możemy zacząć rozmawiać
@mateuszpyka2016
@mateuszpyka2016 Жыл бұрын
to sobie wyobraź ze na górnym slasku do wermachtu brali pod groźbą wywiezienia rodziny do Auschwitz. I nie byli to ludzie z volkslistami
@mateuszpyka2016
@mateuszpyka2016 Жыл бұрын
a szczególnie wysyłali ich na front wschodni.
@DomenicoM88
@DomenicoM88 Жыл бұрын
​@@Arpa61 jakie chamstwo niby tu widzisz? Tekst jest napisany w sposób niechlujny, czyniący go mało czytelnym. To że piszesz w necie nie oznacza że zasady pisowni i ortografii języka polskiego przestają obowiązywać.
@janpanufnik1705
@janpanufnik1705 Жыл бұрын
@@DomenicoM88 Nie przejmuj się proszę reakcją z zarzutem ,,chamstwa,, po swoim adresem. W jego przypadku, przyganiał kocioł garnkowi...
Jak rozwijała się koncepcja czołgu ciężkiego podczas II wojny światowej?
44:51
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 107 М.
Bitwa, która zdecydowała o losach wojny.
47:06
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 270 М.
Какой я клей? | CLEX #shorts
0:59
CLEX
Рет қаралды 1,9 МЛН
Who is More Stupid? #tiktok #sigmagirl #funny
0:27
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 10 МЛН
УЛИЧНЫЕ МУЗЫКАНТЫ В СОЧИ 🤘🏻
0:33
РОК ЗАВОД
Рет қаралды 7 МЛН
Kiedy przestał istnieć Wehrmacht?
46:48
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 183 М.
Ropa naftowa. Klucz do zwycięstwa.
44:26
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 152 М.
Jakim kosztem pokonali nas Niemcy we wrześniu 1939 roku?
41:36
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 165 М.
Dlaczego Finlandia przetrwała inwazję Armii Czerwonej w 1940 roku?
42:17
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 267 М.
Logistyka na polach bitew II wojny światowej
45:35
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 179 М.
Polacy w Armii Czerwonej.
39:07
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 84 М.
II wojna światowa - narodziny nowoczesnej armii
47:25
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 126 М.
Jak wykorzystywano czołgi w drugiej wojnie światowej?
55:40
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 163 М.
23 sierpnia 1944. Punkt zwrotny II wojny światowej
46:01
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 120 М.
Wrzesień 1939 - jak długo mogliśmy się bronić?
46:30
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 236 М.
Какой я клей? | CLEX #shorts
0:59
CLEX
Рет қаралды 1,9 МЛН