Děkuji Vám za komentář, Renato. Bylo mi potěšením.:-)
@Michal500013 жыл бұрын
Děkuji za další informace k mému zlepšení.
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Také děkuji za zprávu! Bylo mi potěšením.:-)
@mugil13 жыл бұрын
Přesně tyhle rady jsem dnes hledal. Potřebuji vědět co s malým salátem a teď už to vím. Díky Vám moc
@plodnazahrada3 жыл бұрын
To mě těší! :-) Děkuji za komentář.
@vieraklcova75013 жыл бұрын
Perfektne vysvetlené 👍Ďakujem za rady a teším sa na sadenie 😉 Prajem veľa úspechov a radosti zo života v záhrade.
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Děkuji mockrát! :-)
@vieraklcova75013 жыл бұрын
@@plodnazahrada Rada Vás pozerám. Mám blízko k 60-tke a stále sa mam čo učiť. Teším sa na pokračovania😊👏
@plodnazahrada3 жыл бұрын
@@vieraklcova7501 To jste mi udělala radost! To je dobře, že si stále rozšiřujete obzory. Člověk se může učit celý život a zahradničení, to je minimálně na několik životů. :-)
@PELICANMAKEUPTV3 жыл бұрын
Petře, jste super 👍 máte fantastické znalosti a díky Vám se vyvaruji hromady chyb.
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Děkuji za milý komentář! :-) To mě moc těší, že Vám videa pomáhají.
@viera.sofia9113 жыл бұрын
Ďakujem za Vaše rady. Všetko dobré prajem
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Tiež ďakujem, Viera! :-)
@drahomirajakesova50113 жыл бұрын
Semínka začala klíčit,je to nádhera! Mám kedlubny, květák a brokolici. Ještě je pak umět dopěstovat. Kelimky od jogurtu jsem nůžkami z manikůry dole proděravěla -3dírky,naplnila výsevním substrátem,postavila do hlubokého plechu na pečení,kam jsem nalila vodu. Kelímky- zemina si vodu nacucla,zasela jsem seminka podle Vaší rady ale přikryla lehce roztrženým mikrotenovým sáčkem.A už lezou! Děkuji.🙂😉
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Výborně, to mám radost! Nyní je důležité sazeničkám poskytnout dostatek světla a méně tepla, aby se Vám nevytahovaly za světlem. Ideálně je umístit do skleníku a předpěstovat je tam, případně je i dát na elektrickou vyhřívanou podložku. Petr
@drahomirajakesova50113 жыл бұрын
@@plodnazahrada Děkuji za odpověď 🙂
@petrfilip92013 жыл бұрын
Dobrý den,moc děkuji za Vaše srozumitelně zpracovaná videa. Ač,,starej" zahradník, vždy v nich najdu něco poučného. Letos mě bohužel můj dodavatel sazenic vzhledem k jeho vyššímu věku nebude zásobovat. Rozhodl jsem se teda udělat si první sadbu sám. Upozorňuji že pozdější ve skleníku jsem si vždy dělal sám a bez problému. Ale jedná se o tu sadbu první v bytě,prože skleník není výtápěn . A je to boj. Papriky nechtějí ani po týdnu v ubrousku klíčit,saláty mají krky jako žirafy a substrát leží po celém obýváku. Ale budu bojovat dál. Mám to na parapetě na jižní stranu Bohužel mám dojem,že vzhledem k tomu,že nad oknem je metrová římsa mají semenáčky málo světla a zároveň saláty a kedlubny hodně tepla,takže vytahují na nitích a natáčejí se za sluníčkem.Tu první výsadbu jsem vyhodil a dokoupil 120 cm zářivkové těleso s led trubicí bílého světla. Tak uvidíme. Pravý opak je u těch paprik, které neklíčí. Tam je ta teplota +- 20 stupňů asi málo, dokoupil jsem tedy vyhřívaný sazebníček ,který snad pomůže. Panečku řeknu Vám ,že ta naše zeleninová kobylka vyleze docela na slušné groše .:-)
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Dobrý den, děkuji, to jsem rád, že videa jsou srozumitelná. Popsal jste typické problémy klíčení a předpěstování sazenic v bytě - moc tepla a málo světla, navíc každá rostlina vyžaduje trochu jiné podmínky. Umělé osvětlení s barevnou chromatičností 6 500 K hodně pomůže. Ideální teplota pro klíčení většiny paprik je cca 25-30 °C. Pro předpěstování sadby si do skleníku můžete koupit elektrickou vyhřívanou podložku. U vytahaných sazenic je možná náprava při přesazování / přepichování - zasaďte sazeničku a zanořte celý stonek do substrátu až po děložní lístky. Saláty vyklíčí rychle, ty klidně vysejte znovu. Tak držím palce. Petr
@drahomirajakesova50113 жыл бұрын
Děkuji,moc pěkně vysvětleno. Sleduji Vaše videa a moc se mi líbí. Mám nakoupeno,tak se dám do setí. Už se rěším,jak budou semínka klíčit a růst.🙂
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Výborně! Pamatujte ještě na to, že každá rostlina vyžaduje trochu jiné podmínky. Obecně klíčení vyžaduje trochu vyšší teploty než předpěstování sazenic. Pokud mají sazeničky málo světla a hodně, tak dochází k jejich vytahování za světlem. Ať se daří. Petr
@88sharonka883 жыл бұрын
Dobrý den Petře, můžu se prosím zeptat, píšete, že se rostlinka může vytahovat za světlem. Mám zasazené saláty přímo na parapetu, a jeden s lístků např. ze čtyř je hodně vytáhly. Je to problém?
@plodnazahrada3 жыл бұрын
@@88sharonka88 Saláty s vytahaným stonkem můžete přesadit a stonek přitom zanořit do substrátu až pod děložní lístky. Saláty také velmi rychle klíčí, doma v teple za 2-3 dny, tak také můžete provést výsev znovu.
@88sharonka883 жыл бұрын
@@plodnazahrada Dobry den Petře, děkuji za odpověď, některé lístky jsou u substrátu a pak jeden či dva listy jsou delší a vytáhlé nahoru.. jiné podmínky pro sázení nemám. Salát tedy nebude prosperovat? Omlouvám se za hloupé dotazy.
@plodnazahrada3 жыл бұрын
@@88sharonka88 Možná ano, možná ne. Záleží na tom, jak hodně je vytáhlý. Dá se pak zanořit i po přesazení na konečné stanoviště.
@evawollrabova26843 жыл бұрын
Moc děkuji za krásná a přehledná videa :)
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Děkuji Vám Evo, těší mě, že se Vám videa líbí. :-)
@kubaistube3 жыл бұрын
Díky za video. Jenom poznámka: dle mého perlit spíše provzdušňuje, než že by nějak výjimečně absorboval vodu. Na udržení vlhkosti a tím pádem i klíčení se více hodí vermikulit.
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Také děkuji! Ohledně Vašeho doplnění k perlitu, tak podle mojí zkušenosti mohu říci že perlit podobně jako vermikulit zlepšuje provzdušnění, drenáž a zadržování vlhkosti. Perlit má pórovitou strukturu, díky které má shopnost jak provzdušňovat, tak i poutat vodu. Pokud do perlitu nalejete vodu, tak perlit za chvíli do sebe vodu krásně natáhne. Běžně používám samotný perlit pro klíčení rajčat a paprik a funguje to výborně. Přeji úspěšné klíčení. Petr
@milanzizka46363 жыл бұрын
Užitečné video. Možná je někde jinde, ale dobré by bylo podobné natočit o okurkách, rajčatech, atd. 👍
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Děkuji za zpětnou vazbu i za tip. Uvidíme, jak mi to vyjde. Na výsev rajčat i okurek je ještě čas. Rajčata pro předpěstování vysévejte v polovině března, okurky až v druhé polovině dubna (kolem 25.) - na svatého Marka sej oharka (okurky). :-)
@milanzizka46363 жыл бұрын
@@plodnazahrada Děkuji za rady. Okurky dávám do truhlíku asi 3 cm hluboko ve skleníku. Rajské asi 1cm, je to správně?
@plodnazahrada3 жыл бұрын
@@milanzizka4636 Semínka seji raději trochu méně hluboko, rostliny pak vzchází trochu lépe, jen je třeba udržet vlhkost vrchní vrstvy substrátu . Semínka rajčat stačí zasít cca 0,5 cm, okurky cca 1,5 cm.
@milanzizka46363 жыл бұрын
@@plodnazahrada Děkuji.
@janalatova27389 ай бұрын
Dobrý den, skvělé video. Bylo by , prosím, možné natočit něco ke stratifikaci semen ve vlhkém písku? Děkuji a přeji pěkný den.
@plodnazahrada9 ай бұрын
Zdravím Vás, Jano. jsem moc rád, že se Vám video líbilo. Děkuji za tip, někdy možná natočíme video o stratifikaci semen.:-) Ať se Vám daří! Petr
@dobrozahrada3 жыл бұрын
Mě se u salátu osvědčilo zaset jako vy, jen s malou obměnou. Nezasypu je substratem. Nasypu na substrát a navlhčím rozprašovačem. Za dva dny pustí viditelné kořínky. Pak teprve zasypu tenkou vrstvou.
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Děkuji za sdílení Vašich zkušeností a další tip na výsev, Zuzano! :-) Přeji bohatou úrodu salátu. Petr
@radkakm99643 жыл бұрын
Moc ráda jsem se opět podívala na Vaše nové video. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s přechodem za oknem pěstovaným rostlin při pokojové teplotě do pařeniště, kde budou začátkem března teploty o hodně nižší. Nevadí to rostlinám? Nebo je lepší počkat na určité venkovní teploty? A ještě jsem se chtěla zeptat na ředkvičku. Vyplatí se ji také vysévat za okno? Už teď se těším na další videa a přeji hodně úspěchů nejen při pěstování.
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Děkuji, to jsem moc rád! :-) Obecně platí, že pro klíčení jsou zapotřebí vyšší teploty než pro předpěstování sazenic. To znamená, že chladuodolné druhy zeleniny, např. saláty, špenát, kedlubny nebo cibule, můžete přemístit po vyklíčení v sadbovačích do pařeniště, ideálně ještě na vyhřívanou podložku nebo na čerstvý hnůj, který vydává teplo. I ředkvičky vám doma velmi rychle vyklíčí a poté je můžete přemístit do pařeniště, kde je dopěstujete. Další variantou je nikam nespěchat a počkat si na oteplení. Záleží na Vás, kolik času předpěstování, přepichování a rychlení zeleniny chcete věnovat a jak brzy chcete sklízet první jarní zeleninu. Nebojte se experimentovat, občas sice něco nevyjde, ale zase získáte novou zkušenost pro příště. Hezky si to užijte! :-) Petr
@radkakm99643 жыл бұрын
@@plodnazahrada Děkuji za rychlou odpověď
@mesicz33313 жыл бұрын
Děkuji za skvělé rady, salát už mi krásně klíčí, na vyšších platech si předpěstovávám i ředkvičky. Prosím moc o radu. Kdy je mohu dát do nevytápěného skleníku. Mají cca týden a 5-6 cm. Ač chci jednu várku zkusit vypěstovat jen na parapetu jako pokus, ostatní plata, která chci postupně po týdnu vysévat bych chtěla dát do skleníku pod netkanou textilii. Děkuji!
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Perfektní! :-) Po vyklíčení je lepší salát i ředkvičky přesunout do skleníku, jsou to poměrně chladuodolné rostliny a rostou již i při 4-5 °C a zvládnou i pár stupňů pod bodem mrazu. Pokud sazeničky necháte doma v teple a budou mít málo světla, tak sazeničky salátu budou vytahané. Možná náprava je při přesazování zanořit salát i se stonkem.
@pavlinalukesova9153 жыл бұрын
Dobrý den, děkuji za všechna super videa. Můžete nám prosím prozradit, co se vám osvědčilo k popisování výsevů?
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Zdravím, Vás Pavlínko, jsem rád, že se Vám videa líbí.:-) Pro popis štítků se mi docela osvědčil permanentní černý popisovač Stanley.
@aida8063 Жыл бұрын
Spolu s Charlesom Dowdingom ste velka inspiracia! Mam prosim dotaz ohladom teplot. Semienka nechavam naklicit pri 20-25C (takmer vsetky druhy), po vykliceni a nadobudnuti velkost salaty, kedlubny a podobne zimomilne presuvam do teplot okolo 15C. Mozem sa spytat, ci ich rast bude pokracovat v poriadku? Alebo je lepsie ponechat ich v teple, akom klicia, az do doby, nez pojdu na zahon? Taktiez som videla, ze Charles nechava vzrastle sadenice salatov v skleniku, mimo hotbed. Tipujem, ze tam ma tak -2-5C. Rastu, preziju dobre? Mockrat dakujem za akukolvek radu. Tesim sa na dalsie videa a vela uspechov prajem. :)
@plodnazahrada Жыл бұрын
Děkuji Vám za milý komentář! U salátů a chladuodolné zeleniny doporučuji sazeničky nenechávat dlouho doma (saláty mohou vyklíčit již za 2 dny) a přesunout je, za pár dní, hned jak vyklíčí (saláty mohou vyklíčit již za 2 dny) a objeví se první lístky, do skleníku nebo pařeniště. Charles to dělá stejně. Pokud se nechají sazenice příliš dlouho v teple s omezeným světlem, tak jsou pak vytahané a mají řídká pletiva. Charles to dělá stejně. Ať se daří! :-)
@jarset2350 Жыл бұрын
Děkujeme za video, co s listím s Vlašský ořech jak kompostovat..... kdyz je ho hodné?? hodí se na něco?
@plodnazahrada Жыл бұрын
Jsem rád, že se Vám video líbilo! :-) Musíte počítat s tím, že listí z ořešáku, se bude rozkládat déle. Juglon (inhibitory růstu), který listí obsahuje, by měl kompost časem neutralizovat, ale raději bych listí kompostoval zvlášť nebo v malém množství přidával do kompostu, kde budou jiné převažující složky. Ať se daří!
@jarset2350 Жыл бұрын
@@plodnazahrada dekuji .... hodne lidi neví co do kompostu dát a co ne....
@hanak35253 жыл бұрын
Děkuji mnohokrát. Jasně, věcně vysvětleno. Kde prosím objednáváte semena?
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Děkuji za zpětnou vazbu! :-) Semínka sháním z různých zdrojů - ideálně od firem, které se produkcí semínek samy zabývají a ne je pouze překupují: česká tradiční semenářská společnost SEMO www.semo.cz/, Permasemínka se zaměřením na nehybridní odrůdy permaseminka.cz/, Pro milovníky pálivých i jiných paprik www.seminka-chilli.cz/, též prodávají semínka paprik pana Meisla, německá spol. Bingenheimer Saatgut www.bingenheimersaatgut.de/de, rakouská biodynamická spol. Reinsaat www.reinsaat.at/, jejíž semínka u nás můžete koupit i přes jejich zástupce pro český trh www.permaland.cz, italská společnost Franchi Sementi založená již v roce 1783 www.franchisementi.it/.
@martinavalaskova5854 Жыл бұрын
👍
@plodnazahrada Жыл бұрын
Děkuji! :-)
@janakozuchova86098 ай бұрын
Salát mi vyklíčil po dvoch dnech,ale semínka měli náznaky plísně..asi jsem to moc nechala nasát vodou 😢
@plodnazahrada8 ай бұрын
Děkuji Vám za sdílení, Jano. Nebuďte smutná.:-) Díky tomu, že salát klíčí a roste tak rychle, tak můžete dělat opakované výsevy do sadbovačů. Klidně ho tedy vysejte znovu. Po vyklíčení ho přeneste do skleníku nebo ven a zakryjte netkanou textilií. Ať se daří! :-) Petr
@88sharonka883 жыл бұрын
Dobrý den Petře, mohu poprosit o radu? Při jaké velikosti vykliceneho salátů je mohu dát do kelímků? Je to týden od výsadby a mají tak sedum centimetrů a malinké dva lístečky. Děkuji Vám, je to můj první pokus se semínky. Mějte se hezky.
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Jakmile se vytvoří tyto první děložní lístky můžete salát přesadit, do substrátu zanořte i celý stonek.
@88sharonka883 жыл бұрын
@@plodnazahrada moc Vám děkuji, pěkný večer
@katerinacvejnova89713 жыл бұрын
Dobrý den... Semínka jsem zasela, přikryla plast. víkem od sadbovače a uložila na jižní okno... Bohužel mi strašně vylítla🙄🥺maji mozna 6-8cm dlouhý stonek a pak dva malinké lístky... Dá se s tim něco dělat??? Kde jsem udělala chybu??? 😶😶😶 Děkuji... A těším se na další videa 😉😉😉
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Sazeničky mají málo světla (okno na jih mnohdy nemusí postačovat) a hodně tepla. Přepíchejte sazeničky do sadbovačů a do substrátu zanořte i celý stonek (klidně různě zvlněný či stočený), případně proveďte nový výsev - za pár dní máte nové semenáčky.
@petrfilip92013 жыл бұрын
Měl jsem stejný problém-u mne jsem to vyřešil zakoupením setu zařivek pro růst. Ráno a k večeru přisvětluji. Ale hlavně na parapetu na jižní stranu,kde svítí slunce saláty a kedlubny nezakrývám sadbovače plastovým víčkem. Jakmile za oknem zasvítí slunce tak pod tím deklem je okolo 30 stupňů a to je na některé rostlinky typu salát ap. strašně moc. (nedej bože aby pod tím byl ještě radiátor topení).Tím pádem vznikne problém hodně tepla -málo světla. Na pariky a baklažány by to ale ještě asi šlo.
@einarjungmann2733 жыл бұрын
Ahoj. Platí tyto podminky pro lecivky Häkkinen levandule nebo šalvěj lékařská? Děkuji
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Tyto léčivé bylinky vyžadují pro klíčení rovněž podobné podmínky. Pro jejich výsev je nejvyšší čas.
@leona59173 жыл бұрын
Ještě k Silence nadmuté - v Itálii se používá jako listová zelenina mladé výhonky pod názvem carletti... Zkusila jsem uplatnit v naší kuchyni, ale opakovaně jsem se dozvěděla, že to chutná jako tráva;))) ve směsi těstovinového salátu i jiného... Máte zkušenost s kuchyňským využitím? Někdy není problém vypěstovat, ale dobře chutně zpracovat;))
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Leono, děkuji Vám za zajímavé doplnění informací k silence. S jejím kuchyňským využitím bohužel nemám zkušenost.:)
@drahomirajakesova50113 жыл бұрын
Dobrý den, Petře, bohužel nemám zatím skleník,tak mám jen 2 možnosti, co mi doporučíte....mám dát naklíčená semínka k oknu do chladnější místnosti, kde je 15 stupňů, nebo na balkon a dávat pozor na mrazík? Těším se na odpověď.
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Kedlubny, květák i brokolici, které jste zmiňovala v minulém komentáři, můžete dát do té chladnější místnosti, kde je 15 °C a přes den, když bude tepleji, kolem těch 15 °C, je můžete občas přenést na balkón. Pokud byste potřebovala ještě poradit napište mi e-mail na plodnazahrada@gmail.com.
@vierakarpielova23613 жыл бұрын
Co je príčina? Semienka mi vzišli, ale keď mali asi 2-3cm zvädli a od umreli. ❤️
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Nejspíš padání klíčních rostlin (způsobené zaškrcením kořenového krčku, který nejdříve zvodnatí, pak se zúží a zčerná). Příčinou bývá nevhodný substrát obsahující půdní patogeny nebo infikovaná semínka.
@vierakarpielova23613 жыл бұрын
@@plodnazahrada kúpili sme ten najkvalitnejšiu raselinu na výsev a rozmnožovanie s perlitom. Teraz som si urobila sama zeminu z krtincov a univerzálneho šup stratu. Niekady sme si vysielali do našich pôd a všetko bolo OK. Teraz zaplatíme veľké peniaze že zeminu a NIČ. Ale skutočne nič.
@petrfilip92013 жыл бұрын
Nebude to pro ty sotva vylezlé sazenice salátů a kedluben šok- ten přesun do skleníku? Přece jenom na parapetu v bytě je hlavně v noci jiná teplota. 18-20 st. a venku nás v noci okolo minus 2-3 st. Ptám se proto,že mě zase tlačí málo místa za oknem.Papriky a baklažány jsou už vyklíčené a za krátký čas tam budu potřebovat dát ještě asi 40 sazenic rajčat a okurek.Pokud ty saláty a kedlubny budu moci přesunout do skleníku a klidně je v něm ještě zakrýt v na noc igelitem,tak by mně to vytrhlo trn z paty.
@plodnazahrada3 жыл бұрын
Trochu to šok bude, ale saláty by to to měly zvládnout, určitě na tom budou lépe než uvnitř. Kedlubny v nejhorším případě projdou jarovizací a vyženou do květu. Ideální by byl čerstvý hnůj jako podklad (ale 1m3) na vyhřívání spodní části sadbovačů nebo elektrická vyhřívaná podložka.
@petrfilip92013 жыл бұрын
@@plodnazahrada Ok, udělám to ale běda jak to nevyjde :-)
@plodnazahrada3 жыл бұрын
@@petrfilip9201 Nebojte se, pokud Vám to nevyjde, tak budete mít minimálně o zkušenost víc.:-)
@petrfilip92013 жыл бұрын
@@plodnazahrada Vyjít by to mělo.Včera jsem měřil teplotu půdy ve skleníku-dávalo to 8-10 stupňů v hloubce 10 cm.Přece jenom se to už prohřívá,takže je šance,že by to při venkovních minus 3 nemělo padat uvnitř pod nulu.