Profesor to jest jednak gość! Większość mechaniorów strzegłaby swoich "tajemnic" jak źrenicy oka, a taką wiedzą powinniśmy się dzielić, bo przecież każdy jeździ po drogach i bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dzięki Chris ❤
@JanKowalski-to9ob6 ай бұрын
Większość mechaniorów nie strzeże swoich tajemnic bo nie mają czego strzec, gdyż nie mają pojęcia jak nie zjebać roboty, ba nawet są przekonani, że tak się właśnie robi. Tu jest pokazana wymiana zgodnie ze sztuka i zapewniam cię, że zdecydowana większość to zdejmie koło, wciśnie tłoczek wpychając stary płyn do pompy abs, zdejmie zacisk z jarzmem, założy nową tarczę, wsadzi zacisk z jarzmem i nowymi klockami a na koniec dojebie koło pneumatem na 200nm i najwyżej sprawdzi czy dynamometer kliknie przy 100. Chcesz mieć dobrze to albo znajdziesz takiego Chrisa albo zrobisz sam.
@jolooootakk6 ай бұрын
Te robótki są robione tylko do kamery to jest tylko praktyka już widzę jak w 15 letnim gruzie urywa się odpowietrznik i wymienia zaciski 😂😂@@JanKowalski-to9ob
@karolgolofit12016 ай бұрын
No ładnie profesorze widzę że komplecik ATE 😉 wyższa półka - sam też stosuję
@piotrknapkiewicz98116 ай бұрын
Skład klocka zależy od tego gdzie się co zje 👍
@michamonasterski86876 ай бұрын
@@JanKowalski-to9ob Jak ktoś coś potrafi to nie boi się o tym mówić.
@awertyk6 ай бұрын
Obejrzałem ponad godzinę materiału o wymianie układu hamulcowego chociaż nigdy tego nie robiłem ani nie planuję robić więc materiał wysokiej klasy.
@sopelmen6 ай бұрын
Hehe pięknie powiedziane.
@EmielRegisRohellec6 ай бұрын
Jak tak samo oglądam Rakowieckiego 😊
@davydgorski50516 ай бұрын
@@EmielRegisRohelleca co to za typ??
@EmielRegisRohellec6 ай бұрын
@@davydgorski5051 kanał znajdziesz na YT. Prowadzi naprawy szeroko pojętej elektroniki.
@KennyMcKornick6 ай бұрын
@EmielRegisRohellec to ja tak mam z Szarym Jeleniem😁
@paweeksner89286 ай бұрын
Cieszę się że pracuje w warsztacie, w którym szef uczy dokładnie takiej wymiany jaka jest przedstawiona na filmiku. Używany również tych samych specyfików do hamulcy i podobnych narzędzi. Myślę że nie mogłem trafić lepiej, dla szefostwa liczy się przede wszystkim jakość usług i zadowolenie klienta a nie to by jak najwięcej przyciąć i wziąć do kieszeni. To się zwraca. Na szkoleniach (na które również wysyłają mechaników) uczą dokładnie tego, co profesor pokazuje nam tutaj ZA DARMO!! Brawo, brawo.. dziękujemy ❤
@MrKowal026 ай бұрын
napisz gdzie pracujesz, może warto do was podjechać ;)
@Michal.KT916 ай бұрын
@@MrKowal02 dokładnie! takich warsztatów jest coraz mniej i patrzac na uslugi wulkanizacyjne oraz zakłady, które zajmują sie geometrią zawieszenia to już w ogóle. Gdyby ktoś był zainteresowany z okolic Katowic, to polecam wulkanizatora "Autoryzowany serwis ogumienia Beisert Michal" Piotrowicka 63, Katowice- panowie ustalają bicie opony względem felgi najpierw, a pózniej bawią się z odważnikami. Co do ustawienia geometrii zawieszenia to zdecydowanie kieruje do: Diagnostyka podwozi i geometria kół Czesław Duda- Spółdzielczości 9/1, Katowice- Panowie działają na starych urządzenich optycznych, żadne nastawy matrix 3d i robią robote dla serwisu Lambo czy Ferrari i jak widać, nie technologia lecz wiedza wygrywa! Mogę również polecić serwis klimatyzacji Auto Klimat, Zakopiańska 14, Katowice :)
@Siatkowkarzadzi5 ай бұрын
Podbijam, podaj jaki to serwis plis :)
@SuperZabielАй бұрын
Podbijam
@palka77996 ай бұрын
Profesor wie co mowi i robi.2.5 roku bujałem się z hamulcami ,aso i inne 2 warsztaty nie poradziły a profesor owszem,dzięki!
@wojciechrzyczniak6 ай бұрын
Profesorze Chrisie, gdyby ASO takie procedury stosowały to uzasadniona byłaby wysokość opłaty za serwis hamulców, ale ASO tak nie robi, tylko tacy Mianiacy Dobrej Roboty jak Ty. Materiał mega ciekawy i naukowy😊
@LOOKATTHISRAFFF6 ай бұрын
ale on też tak nie robi to tylko dla filmu ;)
@Stożek-i6s6 ай бұрын
Gdyby mechanik aso tak robił to by nie zarobił. Cena w aso wynika z tego że jeden robi a czterech jest po drodze do opłacenia i potem jeszcze ze dwóch.
@pliedtka6 ай бұрын
Gdyby tak robiono jak Krys pokazuje to na całym świecie mechanicy nie mogliby znaleźć pracy. Mieszkam w Kanadzie, w Ottawie gdzie rdza zjada wszystko aż chrupie i ja lekko smaruje powierzchnie piasty zanim założę dyski, bo wydaje mi się że gorsze jest napi...lanie 5kg młotem przy ściąganiu, bo zreformuje piastę, a max prędkości tutaj to 120km/h. Czasem zdażyło mi się że trzeba było ciąć dysk by go ściągnąć z piasty. Jak do teraz nie zdażyło mi się by otwory w dyskach zrobiły się jajowate bo niby przesuwa się pomiędzy piastą a kołem, jak to podaje ATE. No i u mnie niestety za każdym razem wymieniam dyski bo w większości wypadków dyski są zbyt skorodowane by je ponownie użyć. Także pod blaszki kładę smar, jak i na powierzchnie klocka które dotyka części metalowych by zapobiec korozji.
@bansutom21346 ай бұрын
Obrażasz wszystkich mechaników ASO, a duża z nich część to świetni fachowcy w danej marce. Zapewne nawet Profesor czasami korzysta z podpowiedzi serwisanta z ASO.
@wojciechrzyczniak6 ай бұрын
@@bansutom2134 napisałem o stosowaniu procedur, a nie pracy i umiejętnościach mechaników ASO. Umiejętności i wiedza w ASO nie zawsze są zbieżne z obowiązującymi tam procedurami.
@PawelB.6 ай бұрын
Patrząc przez pryzmat większości warsztatów pełnych w głównej mierze „wymieniaczy” stwierdzam, że jakość wykonanej przez Ciebie usługi oparta na niemałej wiedzy, to ewenement zasługujący na uznanie oraz wyrazy szacunku za sumienność i zapał do tego, co robisz. Mam wrażenie, że jesteś jedną z tych osób, które za jakiś czas będą mogły powiedzieć, że nie przepracowały ani jednego dnia. Dziękuję za wartościowy, merytoryczny film.
@PawelSasuke6 ай бұрын
Oglądam Cię od bardzo dawna i właśnie przez takie filmy zaczem być subskrybentem. Twoje poprzednie filmy dotyczące montażu tarcz i klocków, regeneracji zacisków czy regulacji hamulca ręcznego traktuje i przesyłam innym jako filmy instruktażowe, nigdy ja ani moim znajomi nie mieli problemów z hamulcami po zastosowaniu twoich instrukcji. Cieszę się, że poruszyłeś temat, że przy nowszych samochodach to nie jest żaden rocket-science, zasady są te same i nie zmienne. Za twoją cenną wiedzę bardzo dziękuje i czekam z niecierpliwoscia na odbudowę N57 :)
@marekmarecki9676 ай бұрын
Powrót do początków, za takie materiały subskrybuje kanał. Dzięki Krzysiu
@slavo31176 ай бұрын
sworzeń w tulei gumowej pracuje na sucho (w systemie hamulcowym ATE).... przynajmniej profesor to zauważył... bo większość wpycha tam tonę smaru... szacun
@haskien6 ай бұрын
Dobrze jest zobaczyć coś zrobione zgodnie ze sztuką. Sam wiele rzeczy sam robię przy samochodzie. Jednak niewielki garaż, brak kanału i niektórych narzędzi czy przyrządów pomiarowych to jest pewien problem. Dodatkowo oddanie samochodu do mechanika nie gwarantuje wykonania usługi jak na filmie. Koniec końców teoria sobie, a życie sobie. Jednak nawet bez podchodzenia do tematu jak w fabryce, wszystko działa jak należy. Zapewne dużo krócej niż powinno, ale jak się nie ma co się lubi...pozdrowienia dla Chrisa za rzetelne podejście do, w sumie błahego, tematu jakim jest wymiana hamulców.
@JanKowalski-to9ob6 ай бұрын
Pozdrawiam i w pełni się zgadzam. Często oddając auto do mechanika z jednym problemem, wróci ono z innym i to gorszym. Mi np. przy wymianie wahaczy rozwalili osłony przegubów. Problem w tym, że jeden przegub nie chciał się rozstać z piastą przez co wymiana wahacza, zamieniła się w wymianę łożyska, przegubu i osłon. Dodatkowy koszt 1100zł. Wymiana amortyzatorów zakończona wyjściem amora przez maskę bo panu się zapomniało dać "dzwonek" pod poduchę amora gdyż wywalił go razem ze starą osłoną. Wymiana skraplacza zakończyła się przetarciem przewodu LP o koło pasowe wspomagania i rozszczelnieniem układu w czasie jazdy co skutkowało koniecznością płukania całego układu w celu pozbycia się nieznanej ilości oleju tak by to poskładać dobrze (to już sobie zrobiłem sam bo tamci chcieli jeszcze bardziej psuć). U innego mechaniora zostało tylko napełnić układ gazem bez oleju (bo ten już wlałem w odpowiedniej ilości gdzie trzeba) to ten baran wlał dodatkowo 60ml oleju z kontrastem i spierdolił całą robotę przelewając układ w dodatku mieszając PAG46 z tym innym "uniwersalnym".
@jshktl6 ай бұрын
Większość klientów chce szybko i tanio. Nikt nie chce płacić za takie pomiary. Część klientów przyjeżdża że swoimi częściami.
@sztukmistrzzmlekoity3836 ай бұрын
Słabo ze sztuką jak pominął etap smarowania powierzchni klocka która przylega do zacisku i do tłoczka jak i punkty styku klocków z jarzmem! I piasty nie chlasta się na lustru tylko niezbędne minimum zebrać aby wyczyścić.
@as-bw2klКүн бұрын
Błahego? Nie wiesz chyba co piszesz. To temat bardzo ważny a nie błahy. Oglądałem już kilka filmów o wymianie tarcz i klocków i nikt tego nie robi tak jak Profesor. 😊
@j203210 күн бұрын
Super fachowiec, dzięki za film i szkolenie. Ten fil powinni oglądać przedewszystkim pseudo fachowcy. Można u Pana wykonać wymianę opon ? Wymiana opon jest też prosta ale można zrobić też masę błędów i bicie, wibracje będą gwarantowane !
@piotrkowalski742916 күн бұрын
Dzięki za przekazaną wiedzę. Miło popatrzeć i posłuchać. Trzymaj tak dalej. Chciałbym, by moje autko było w ten sposób potraktowane w każdym warsztacie. Może dzięki Tobie coś drgnie w dobrą stronę. Choć swoją drogą nie pomagasz kolegom z branży. Pozdrawiam.
@piotrkowalski742914 күн бұрын
K-wa do roboty! Czekamy!🤪
@piotrkowalski742914 күн бұрын
Na nowe filmiki (sorki coś nie pykło) Pozdrawiam serdecznie.
@rafalkart41256 ай бұрын
Aż dodam komentarz, Profesorze tak trzymać, tego typu WYKŁADY, tak WYKŁADY, a nie filmiki powinni pokazywać w samochodowkach a i profesjonalnym mechanikom również, nie wspomnę o garazowcach takich jak ja, co to wolą sami przy swoich furkach i motorkach grzebać, wielki szacunek, i nie bój się godzinnych programów
@Michał-b9i6 ай бұрын
Nie chciało Mi się klikać bo już był podobny film na temat hamulców, ale jednak czegoś nowego się dowiedziałem, brawo Profesorze i dziękuję 🙂👍
@erdikej6 ай бұрын
Przekładki zwiekszające współczynnik tarcia pomiędzy tarczą hamulcową a piastą były stosowane głównie w modelach z serii M (m3, m4, niekiedy m6) jako remedium na trzaski dobiegające z okolic przednich piast podczas manewrowania z niskimi prędkościami po przyczepnym podłożu. Co do hamulców tylnej osi w BMW jest taka ciekawostka, że zużywają się znacząco szybciej niż w autach innych marek. Przyczyną jest charakterystyka działania tempomatu z funkcją hamowania (utrzymywania stałej prędkości podczas zjazdu z delikatnego wzniesienia). Układ Dsc (kontrola trakcji w BMW) używa w tym celu głównie hamulców tylnej osi aby pojazd nie nurkowal przodem. Świetny materiał, ja również polecam stosowanie oryginalnych części z ATE (gumki, odpowietrzniki, końcówki sztywnych przewodów hamulcowych), co ciekawe najczęściej są TAŃSZE od zamiennikow a różnica w jakości diametralna. Pozdro
@Baczywas6 ай бұрын
Zabrakło jednej bardzo ważnej informacji! Po ściśnięciu tłoczków, montażu i przed pierwszym ruszeniem trzeba napompować hamulce bo inaczej się możemy zdziwić za chwilę.
@adoado610617 күн бұрын
Kto nie uderzył w bramę wyjazdową po wymianie, niech pierwszy rzuci starym klockiem.
@zbigniewprokop85906 ай бұрын
Żeby tak wszyscy mechanicy robili byłoby super
@111Matti6 ай бұрын
powiedz to mojemu szefowi by spedzic godzine na pomiary czy bije czy nie :)
@VeltyGames6 ай бұрын
żeby tak wszyscy klienci płacili odpowiednio byłoby super
@adoado610617 күн бұрын
Nie byłoby super bo ostatnie 20 lat w każdej dziedzinie pokazało, że chcecie dużo i tanio.
@pawewitkowski29936 ай бұрын
Widzę drobną zmianę podejścia prof. do smarowania powierzchni piasty 😄 W każdym razie dziękujemy za tak rewelacyjne filmy i dzielenie się wiedzą. Profesor Chris wraca w najlepszej formie 👍
@barbarakrawczyk32486 ай бұрын
Też mnie się wydaje, że kiedyś już było o hamulcach i smarowaniu...
@qwerty741116 ай бұрын
Bo w starym samochodzie tak jak profesor wspomniał można było robić byle jak i po prostu ułatwić sobie przyszły demontaż tarcz przez nawalenie smaru. Wszystko i tak było dobrze przez mniejsze hamulce lżejsze auta a jednocześnie mocniejsze materiały ;)
@barbarakrawczyk32486 ай бұрын
@@qwerty74111 a może jeszcze wulkanizator nie powinien smarować felgi i opony przy montażu ? Przecież tam może być później poślizg itd.
@Siatkowkarzadzi5 ай бұрын
@@barbarakrawczyk3248 Co do felgi to wystarczy dobrze wyczyścić powierzchnie styku. Lepiej w tę stronę niż nawalić jak masła na kanapkę i to jeszcze np. smaru miedzianego, jak niektóre majstry potrafią...
@chronoblaster96746 ай бұрын
W każdej szanującej się fabryce samochodów układ hamulcowy ma najwyższy priorytet jakości montażu. Błąd spowoduje zagrożenie życia lub zdrowia użytkownika, jest surowy reżim technologiczny na to. Pozdrawiam, tak, piłem
@mlisiewicz6 ай бұрын
Świetny film. Sam tego doświadczyłem czyli bicia tarcz 1000km po instalacji. Kupiłem czujnik zegarowy i teraz jest od paru lat gitara. Dobry patent z upuszczeniem brudnego płynu z zacisku hamulcowego. Muszę zacząć to stosować. Chociaż ja za zwyczaj staram się ten płyn jednak wymieniać w całości bo jak sie samemu to robi to koszt zerowy.
@642425925226 ай бұрын
no i teraz bede mial problem z wymiana tarczy i klockow w jakims tam warsztacie, bo nie wierze, ze beda robic tak samo, jak przedstawiasz. Moge sie zalozyc, ze prawie nikt nie mierzy niczego, nie czysci piasty i smaruje gdzie nie trzeba :( - dziekuje bardzo za material mimo wszystko. Super. Przyjechalbym do Bialegostoku, jakbym mial blizej, ale sie nie da niestety :)
@marcinbialas84736 ай бұрын
porządne szkolenie za darmo, dziękować.
@dorotasienkiewicz86126 ай бұрын
Drugiego takiego logicznego czlowieka ze swieca szukac nauczyciel fachura pelna geba pozdrawiam i jesli widzowie ogladacie to docencie jego wklad like'm subskrybcja itd niech dalej z zapalem nam dziala 😊
@ML-hf6ii6 ай бұрын
Ja ostatnio wymieniłem znajomemu olej w tłumiku wg twoich instrukcji, nie moze się teraz nachwalić jak to auto śmiga, dlatego wielkie dzięki za te materiały!
@tomaszlasek425Ай бұрын
To się nazywa profesjonalizm
@111wojo5 ай бұрын
18:02 Bardzo ciekawe.... Mam kilka beemek i zawsze smaruję (po odczyszczeniu) delikatnie te prowadnice, smarem ceramicznym albo pastą do zacisków, dosłownie odrobinę. Raz pokusiłem się złożyć w e36 i e46 te prowadnice na sucho i po około roku zaciski w obu autach stanęły dęba, właśnie na tych prowadnicach. Więc co do tego punktu miałbym zastrzeżenia.
@pawlo1994096 ай бұрын
Chrisie, moment hamowania jest miedzy kołem a tarczą. A nie między tarczą a piastą. Pozdrawiam. W przypadku przyspieszania, moment pojawia się między piastą a tarczą/ kołem.
@jezuschrystus.onlycash6 ай бұрын
Nieprawda. Oprócz koła masz wychować samochód. Nie tylko koło. ;)
@mariuszkubasiewicz715811 күн бұрын
Uwielbiam twój kanał że względu właśnie na takie materiały. Woda sodowa ci do głowy nie uderza a materiały wciąż na wysokim poziomie
@tfigi6 ай бұрын
Cieszy mnie duża ilość lajków i wyświetleń. Materiał wartościowy a film, jak na standardy internetu długi. Bałem się, że przestaniesz robić filmy edukacyjne, bo jak kiedyś sam zauważyłeś, jakieś dorzynanie trupa czy inny badziew generuje większe zainteresowanie widzów. Dziękuję👍
@davidtech99306 ай бұрын
To się nazywa jakość wykonanej rzetelnie pracy. Jakość pierwsza klasa. Normalnie Tutorial wyszedł. Pozdrawiam i piona!
@WSCHDxCUSTOMS6 ай бұрын
Kolejny film powinien wyglądać tak, że wbijasz na jakąś grupę na fejsa o BMW, losujesz stamtąd gościa któremu bije przy hamowaniu a robił już wszystko. Bierzesz od niego auto i robisz tak żeby nie biło, właściciel wykłada hajs. Ciekawe ile zostanie z zawieszenia i hamulców rzeczy nie ruszonych :) ale byłbyś kozak wtedy 120%
@olo12996 ай бұрын
Jestem za
@Arekso2pl6 ай бұрын
Zgłaszam się jako chętny. Hamulce robione przez poprzedniego właściciela raz, przeze mnie dwa razy u dwóch specjalistów od bmw w tym u ACS pod Warszawą i problem wraca, tarcze OEM, piasty wymienione, tuleje wahacza nowe, problem powraca. Proszę o lajki może Chris się zlituje nad krajanem z lubelszczyzny
@Siatkowkarzadzi5 ай бұрын
@@Arekso2pl Krzywi Ci szybko nowe tarcze, tak? Może felga krzywa na przylgni, tak jak Chris w filmiku mówił
@rafakowalski19416 ай бұрын
Halo ludzie! Spokojnie to ściema! Pokazałem ten film swojemu mechanikowi i powiedział że pierwszy raz widzi żeby tak się to robiło.
@krugerr_66826 ай бұрын
To może zmień mechanika
@saqmdya33666 ай бұрын
@@krugerr_6682Ale z ciebie czajnik :) typ se jaja robi :)
@WiechuHabuda6 ай бұрын
Taa ,a świstak siedzi i zawija w sreberka.
@lattokkpiuijollg6ij6885 ай бұрын
Bo to kompletna wymiana i konserwacja. Jak z żony tyoyotka jeżdżę na serwis do aso to gdy była wymiana tarcz i klocków to wykonano to samo ale na 2 strony w około 1,5 godziny. Sprawdziłem z ciekawości to przy wymianie tarcz i klocków wymienili nawet zestaw serwisowy zacisku i wszystkie powierzchnie pracy klicka i zacisku wyczyścili. Także zależy od serwisu. Jeden mechanik zrobi to po łepkach drugi się przyłoży.
@arturskrobun61506 ай бұрын
Super materiał. Niby prosta rzecz jak serwis hamulców, ale Profesor potrafi zaciekawić wykładem i wiedzą.
@WiechuHabuda6 ай бұрын
Dziękuję Panie Krzysztofie, takie fachowe materiały to wartość samą w sobie.Cenne wiadomości i bardzo dobry przekaz to właśnie za to lubię i cenie Internet.Pozdrawiam
@TytusBomba-j6o6 ай бұрын
Co do nie smarowania tych prowadnic to ja zawsze je smarowalem i nic się nie działo negatywnego, klocki się ładnie równo ścierały.. obejrzałem film instruktażowy ATE i zgodnie z zalecniem, nie posmarowałem prowadnic.. zjadło mi cały wewnętrzny klocek 🤦 od tej pory zawsze smaruję:p
@M57N26 ай бұрын
To samo ja😊
@Bob-I_accepted6 ай бұрын
16:28 piaskowanie zmienia rozmiar, sondowanie i szkielkowanie czy suchym lodem , rozmiar zostaje.
@DGronki6 ай бұрын
Super edukacyjny materiał więcej takich
@bili87006 ай бұрын
Chrisie... Uwielbiam odcinki o katalizatorach i jak watawiasz (jak ostatnio) co chwile przerywnik z np. "Be em wu, be be em wu!", ale takie filmiki to po prostu kopalnia wiedzy, zwłaszcza dla mlodego jak ja, który bez szkoly ma ciężko ze zdobyciem wiedzy. Tu jest dosłownie zrobione on A, do Z.
@wojtekgumienny7846 ай бұрын
Jeszcze nie oglądałem całego ale za taki filmik duża łapka
@krzysiekkrzysiek82346 ай бұрын
17:34 jak dajesz tam smar to automatycznie psujesz całą robotę, tłoczek najlepiej pracuje na sucho, musisz wybrać czy chcesz zabezpieczyć tłoczek przed korozją ale mieć nie odbijające klocki czy mieć korozję na tłoczku ale mieć sprawne hamulce, co ciekawe sprawnie działające hamulce to również mniejsze opory=spalanie=dłuższe życie silnika=grubszy portfel 😉
@krzysztofjaskula37406 ай бұрын
Stary dobry professor wrocil! Ogladam Cie od lat I wtorek pieniadzorow zaoszczedzilem dzieki Twoim filmom! Pozdrowienia Chris!
@adamzieba1605 ай бұрын
Świetny materiał! Bardzo przystępnie pokazuje, jak prawidłowo wymienić tarcze i klocki hamulcowe w BMW. Wskazówki i jasno pokazane kroki na pewno pomogą wielu domowym mechanikom uniknąć błędów i poprawić jakość swoich napraw. To faktycznie bardzo ważne, aby nasze auta były sprawne i bezpieczne. A dla wszystkich, którzy zastanawiają się, gdzie zaopatrzyć się w potrzebne części, polecam zajrzeć do sklepu iParts. Mają tam szeroki wybór, w tym i części firmy ATE, które zostały użyte w filmie.
@jarko52326 ай бұрын
W dwóch miejscach Profesorze się Pan pomylił. Po pierwsze to nieprawda że robi się pomiar boczny tylko nowych tarcz ponieważ przykładowo przy wymianie zespołu łożyska pozostawiając stare dobre tarcze należy zrobić pomiar czy oby ich geometria nie wychodzi po za normę montażową bo w takim wypadku po wymianie tego łożyska mogą pojawić się z czasem wibracje. Drugą istotną sprawą szczególnie w audi, VW i BMW bazą dla wszystkiego nie jest piasta tylko przylgnia alufelgi, bo to jej kształt przyjmie piasta i tarcza. Film bardzo mi się podobał widzę ogrom wiedzy od Pana Marka W. z ATE😉
@sawomirmikoajczyk18926 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Dobrze poprowadzony i pokazany profesjonalny serwis dla wielbicieli motoryzacji, jak również tych którzy poważnie traktują temat bezpieczeństwa i starają się mądrze wydawać swoje pieniądze. Super!
@piotrwojcicki82936 ай бұрын
Naprawdę wartościowy materiał. Ogląda się super a wartość merytoryczna bezcenna. Dzięki Profesorze.
@domozs43702 ай бұрын
Teoretycznie praktycznie zasadniczo pięknie. Życie jednak jak zwykle zaskoczy. Odpowietrznik zardzewialy sie złamie, klocki przyjdą z blaszkami które mają być tak albo odwrotnie, chińskie zaciski wytrzymają rok, tarcze zwichrują sie po wjechaniu w kałużę, a same klocki się "zeszklą". Tylko nowe auto.
@yolewap16 ай бұрын
Mam Skodę Roomster... 2 lata temu warsztat wymienił hamulce z przodu (Kraft)... Zaczęły bić, po pół roku kierownicę ciężko było utrzymać już w rękach przy hamowaniu z okolic 100... Kolejna zmiana, tym razem w bardziej "premium" serwisie, śmiechom nie było końca z Krafta..., więc teraz przyszły tarcze i klocki TRW, wykonany pomiar bicia piasty (brak wskazań do wymiany piasty), pół roku właśnie mija i hamulce znów biją... Moją reklamację olali, zamiast tego wskazali kolejne rzeczy do wymiany (przewody hamulcowe, klocki i tarcze z tyłu - czyli brak związku z biciem przodu)... I tak to się żyje... Szukam warsztatu w Gdańsku, który by się podjął naprawy i zrobił to raz i porządnie.
@yamaha_r1723Ай бұрын
Zaleca się co 4 lata wymiany tej sprężyny co trzyma klocek aby nie latał ;) super film ;) dodać również można że w każdym hamulcowym systemie ate nie smarujemy prowadnic...
@darkobit61206 ай бұрын
Prowadnice zacisku firmy ATE dla mniej doświadczonych z obrotowymi szczotkami drucianymi można wyczyścić za pomocą włókniny ściernej do matowania lakieru a śruby koła dokręcamy wymaganym momentem tylko koło ze względu na stożek lub baryłkę które to hamują śrubę chroniąc przed odkręcaniem.
@KapoWielki6 ай бұрын
Tarcze niewyważone, dlatego biją hamulce :)
@jakubzackiewicz29506 ай бұрын
Wszystko super z pomiarem grubości tarczy, tylko powinno się te pomiary robić po takim samym obwodzie dla całej tarczy. Bo jak pewnie każdy wie, tarcza może mieć różną grubość mierzoną na promieniu i nie będzie to powodowało bicia.
@profesorchris6 ай бұрын
No tak przecież było powiedziane że najlepiej 10mm od krawędzi zewnętrznej
@maciejg.14456 ай бұрын
Aż chce się zapłacić za taki kurs.
@afar84836 ай бұрын
Piastę zawsze smaruje ponieważ tam zawsze dostanie się wilgoć i piasta skoroduje mogąc pokrzywić tarczę. Tarcza i piasta nawet po smarowaniu i przejechaniu jakiegoś dystansu są sklejone ze sobą tym bardziej po wymianie tarcz i klocków gdy docierają się do siebie. Po za tym taka korozja w długim okresie czasu spowoduje wżery i piasta będzie do wymiany. Ważne czym się smaruje i ile daje smaru żaden olej nie pozostanie na powierzchni piasty dłużej niż kilka dni. Co do wosku myślę, że jest to kompromis dla osób które nie chcą smarować piasty ale za to chcą ją jakoś zabezpieczyć przed korozją. Zgodzę się z tłumaczeniem, że tarcza może uszkodzić gwint śruby mocującej koło ale taki przypadek zdarzy się tylko w przypadku gdy śruby będą poluzowane albo nie dokręcone. Wiele osób po wizycie w wulkanizacji nawet nie chwyci za klucz aby sprawdzić czy koła są dobrze dokręcone myśląc że przecież nie trzeba bo wszystko wykonał wulkanizator. Czy wulkanizatorzy informują o konieczności sprawdzenia dokręcenia kół po przejechaniu kilku kilometrów nie wiem czy sami sprawdzają kluczem sam osobiście jeszcze nigdy się nie spotkałem z takim przypadkiem.
@rob1991erto4 ай бұрын
Chłopie, po wizycie na wulkanizacji nie będzie problemu z niedokręconymi kołami, problem będzie z ich odkręceniem 😂
@afar84834 ай бұрын
@@rob1991erto Już nie raz widziałem śruby które bez problemu dokręcałem ręcznie kluczem i sam po wizycie na wulkanizacji sprawdzam dokręcenie
@rob1991erto4 ай бұрын
@@afar8483 wiem, śmieję się, ja to sobie nie ufam, a co dopiero komuś 😂
@gur3k6 ай бұрын
Szkoda, że dopiero teraz taki filmik. Zmarnowałem rok temu jeden komplet hamulców. Pamiętajcie, podstawa to pomiary - wszystko sprawdzić, bez pośpiechu. W tym modelu w kontekście przednich hamulców szczególną uwagę zwróćcie na piasty i gumy dolnych wahaczy.
@ckscks22726 ай бұрын
podobny film był już dawno temu kzbin.info/www/bejne/a2LCe4OEqal1iNk
@slawekbnasik1346 ай бұрын
Gdy uzywana tarcza ma wiecej jak 0.01mm różnicy na płaszczyźnie ciernej to tylko przetaczanie na aucie. Maszyna z kompensacją bicia piasty . Oczywiście tarcza musi miec jeszcze,,mięsa "do zebrania.Pozdro .
@RobertGottfried-cj4wu6 ай бұрын
Rewelacja. Samochód mam w serwisie. Po samej komunikacji klient-mechanik martwię się, że Panowie nie podchodzą do naprawy jak Profesor.🤔
@Oskar-zk9hj6 ай бұрын
Wyjątkowo bardzo dobry materiał🤧
@piotrp86026 ай бұрын
Chrisie, już widzę jak wszyscy mechanicy zaczną wymieniać zgodnie z procedurą. Nawet niektórzy nie czyszczą zacisku z korozji. Pozdrawiam.😀
@pawel.86356 ай бұрын
Wymiana klockow jednego auta cala dniowka. Szybko by zamknal interes 🤣
@pawel.86356 ай бұрын
@@GrandePunto8V czyli za taka robote klient musialby zaplacic za cala dniowke roboczo godzin plus czesci. Czyj to wtedy bylby problem ?
@greg85326 ай бұрын
Dla tych , którzy maja z przodu spowalniacze o wymiarach 330 x 24. Można je zmienić na większe 348 x 36. Kupujecie zestaw od BMW 7 F01. Wszystko pasuje 1 do 1 , wchodzi nawet na kolo 17". W wyszukiwarce wpisujecie, zaciski hamulcowe 60/36. Oczywiście, jeśli tego nie robiliście a macie problem z biciem , należy wymienić przednie wahacze tzw. banany. Na przód, na płaskie tarcze proponuje kupować ceramiczne klocki hamulcowe. Wiadomo, mniej dużo mniej pylą
@pancakewsx6 ай бұрын
Piękne to jest w sumie: potężna tarcza, prawie 350 mm, i do tego wielki zacisk... z pojedynczym tłokiem 60 mm. I kurde całkiem spoko to działa, chociaż aż zaskakujące że nie ma 4-tłoka.
@jankomuzykant18446 ай бұрын
Poszukaj filmu d4a (drivingforanswer) o skuteczności hamulców i co ma wpływ na siłę hamowania 👍
@lukasderkacz17186 ай бұрын
Ja robię sobie sam przy samchodzi i robiłem dokładnie jak profesor(bez tego wosku na piaście), a jedyne co usłyszałem wtedy to tylko 'co sie z tym tak pier....'. Już ślemy w świat!
@niemocnymocarz98146 ай бұрын
Profesorze! Jesteś prze gigant!
@marynarzzehej6 ай бұрын
Hej, To ja mam zagadkę - pacjent Ibiza 6J. Jeżdżę juz na 3 komplecie tarcz z tym problemem: Po zamontowaniu nowych tarcz jest wszystko idealnie. Po około 1000km zaczynają się minimalne wibracje przy hamowaniu. Wibracje narastają z każdym przejechanym kilometrem. Przetoczenie tarcz eliminuje problem lecz on powraca po takim samym przebiegu. Wymiana tarcz na nowe - ten sam objaw po tym samym przebiegu. Zostały również wymienione piasty - również to nie pomogło. Po około 1000km problem wraca i stopniowo narasta. Ostatnie testy z zamiana tarcz lewo na prawo wykazały że tylko po jednej stronie samochodu tarcza się krzywi. Dajcie znać gdzie może być problem;)
@rob1991erto4 ай бұрын
Piasty proste ?
@nowves2 ай бұрын
A może felgi krzywe, albo samo jarzmo dostało
@Zibi_6 ай бұрын
Bardzo dobry odcineczek!! Niby prosty temat wymiana tarcz i hamulcy... a jak wiele rzeczy dodatkowo ważnych można pominąć przy ich wymianie. Bardzo Drobiazgowy i uczący!!! Pozdrawiam
@patrykwochna6516 ай бұрын
Ten materiał podoba się dla mnie czy jak to się tam po Białostocku mówi 😉
@gur3k6 ай бұрын
8:25 professor głodny :( Przesyłam wirtualną bułkę... 🍔
@michamicha99506 ай бұрын
Krzysztofie dzięki za pragmatyczny film, chciałbym poznać Twoje zdanie na temat swapu zacisków i wpływu na bezpieczeństwo, homologację oraz ubezpieczenie.
@MrCzesany24 күн бұрын
Dzięki za materiał!
@cornieszon6 ай бұрын
Ciekawostka - pewne ASO Citroena dopiero po reklamacji - wibracji po wymianie tarcz i zapytaniu o pomiary bicia przy montażu było zmuszone do zakupu czujnika zegarowego bo takowego nawet nie posiadali na wyposażeniu :D
@grzegorzk19696 ай бұрын
14m5s, no zawsze lepiej, żeby gumka była cała:) a tak poważnie, to bardzo dobry film
@wojtalkow6 ай бұрын
Chrisie, a odchyłka maks. to jest że robimy znajdujemy sobie "zero" i seta w lewo i prawo od tego odczytu na przyrządzie czy też powinienem znaleźć np. najbardziej wychylone w lewo i to potraktować jako zero i od tego najbardziej wychylonego w lewo szukam najbardziej w prawo, czyli czy znajduje najmniejszą wartość na zegarze i największą, odejmuje od siebie i sprawdzam czy jest ok. Na logikę tak powinno być, bo wtedy maks. dla tej tarczy by było po 6 set w każdą czyli 12 setek...
@MrAdameiro6 ай бұрын
Nie do konca rozumiem co autor mial na mysli😊… 'Zero' mozesz sobie ustawic gdzie chcesz, odchylka bedzie wskazywana wzgledem tego punktu. Nic sie nie odejmuje, nic nie dodaje. W łańcuchu wymiarowym elementu, a dokładniej jego ogniw dodaje/odejmuje się do siebie odchyłki, ale jeżeli chodzi o sytuacje z filmu to jest to pomiar punktowy jednego elementu. Odchyłka 6setek to by bylo np 5,06 lub 4,94 a 12setek to juz 5,12 albo 4,88 Mam nadzieje ze w miare zrozumiale;)
@barbarakrawczyk32486 ай бұрын
myli pan odchyłkę z tolerancją
@ZvenStein5 ай бұрын
Podoba się to dla mnie.
@spoxio69056 ай бұрын
Ale złoto tam stoi 😃
@tomaszjagieo15336 ай бұрын
Dziekuje bardzo za poswiecenie czasu przez Ciebie, wyjasniłes gdzie robie błedy,bede ich unikał.
@sebastianchmielewski9666 ай бұрын
Profesorze zgadzam się aby nie ciągnąć za nową tarcze , po pierwsze można sobie ułatwiać jak jeszcze jest stara tarcza , a gdy mamy nową to Ja zawsze ciągniłem za drążek i wszyscy byli szczęsli może Gretta nie bo trujemy środowisko.
@janekzielinski10936 ай бұрын
Łapa siedzi dla profesora!
@talarekb6 ай бұрын
Co profesor to profesor :). Dzięki za materiał.
@Konrad.Majcherek6 ай бұрын
Kiedyś 100km/h było standardem, dziś jest to dwa razy więcej. Poradnik elegancja, zabrakło sprawdzenia/wymiany płynu hamulcowego w całym układzie.
@pawegrabowski43706 ай бұрын
Świetny i bardzo merytoryczny materiał. Super szkolenie u Prof Krisa. Dziękuję, takie odcinki lubię najbardziej. Pozdrawiam
@Pakusik6 ай бұрын
Bardzo fajny i potrzebny poradnik, zawsze dobrze sobie odświeżyć podstawy, amatorom jak i "fachowcom" 😉
@kamilkiler43676 ай бұрын
Idealnie trafiłeś z tym filmikiem, akurat jestem przed wymianą w E60 tarcz i klocków, tez ATE kupiłem, pozdrawiam serdecznie, miłego weekendu :)
@jezuschrystus.onlycash6 ай бұрын
36:38 👍 O to to! Wystarczy żeby przy następnej wymianie czy naprawie innych komponentów nie męczyć się przy ściąganiu tarczy. Olej na ten "film" musi być świeży! Zużyty zawiera h2so4 który przyspiesza korozję. ;)
@daukszi6 ай бұрын
O takie odcinki nic nie robilem ;) Super, dzieki za fajną dawke informacji ;)
@smykjeden836 ай бұрын
No ogromny szacunek dla Ciebie. Wreszcie ktoś wyczerpał temat od A do Z.
@kapelin25 ай бұрын
Bardzo przydany materiał, Dziękuję Profesorze
@giro1zm5 ай бұрын
32:30 ja u siebie pryskam jedną warstwę cynku w spraju.W przypadku warsztatu raczej nie warto bo nie ma czasu na schnięcie, mimo, że schnie naprawdę szybko.
@JestemMuerte6 ай бұрын
Dziekuje bardzo za usprawiedliwienie, bo juz nie mam wrazenia, ze sie pieszcze z robota, tylko robie jak nalezy👍🏻🙂
@djadek8Ай бұрын
Fajnie byłoby zobaczyć testy nowych tarcz na bicie. Bo nowe dziś tarcze potrafią być krzywe. Mi się zdążyło że 2x zamówiłem tarcze i miały bicia. Sprawdzane na tokarce. Jakość nowych tarcz daje do życzenia. Pozdro
@doris7825 ай бұрын
Dziękuję za program, pozdrawiam LUTER
@kamilbydg276 ай бұрын
Co PROFESOR to PROFESOR!!!
@loudtech10076 ай бұрын
Źle odczytałeś czujnik zegarowy, tam gdzie otwór na piaście, to była górka
@mlisiewicz6 ай бұрын
Czyli piasta przeciągnięta śrubami :)
@olo12996 ай бұрын
Standard. Ktoś doye...l pneumatem na 300 biura a potem sprawdził kluczem czy jest 100 niuta😂
@KennyMcKornick6 ай бұрын
Myślałem że tylko ja to zauważyłem:p
@mopajtek3 ай бұрын
Super film. Właśnie się przymierzam, do wymiany w identycznym modelu :) Ogólnie drogi interes. Komplet, na przód 1219 zł "Zimmerman sport". Może kiedyś podniosę moc:P Kupię zestaw naprawczy dzięki Chrisowi:)
@piotr33656 ай бұрын
Krisie jak najwięcej filmików z tym modelem!pomimo jej wad i tak będzie kupowane😉pozdro!
@profesorchris6 ай бұрын
Wiadomo jest zajebista
@bogdankarczewski17376 ай бұрын
Dobry merytoryczny odcinek.
@Tomek_S6 ай бұрын
Podejście do tematu jak zwykle po profesorsku😃 Pozdro Chris
@mirkomz6 ай бұрын
Super film, masz także talent dydaktyczny. Ale moment hamowania z koła (felgi) idzie na tarczę (garnek) następnie na zacisk a z zacisku na jarzmo. Powierzchnia styku tarczy z piastą nie przenosi tego momentu w jakimś istotnym stopniu. Podkładki cierne są akcesoryjne, właśnie między tarczę (garnek) a felgę. Pomagają często gdy przy 120-140 występują wibracje nieznanego pochodzenia. Pzdr 👍
@banditbandit-wo3tm6 ай бұрын
prawda
@kubekelektrowoz4 ай бұрын
41:15 - naketki muszą być wieksze niz rozmiar sruby. czyli śruba w octavii3 M14x1.5 i dasz nakretke m14 to nie wlizie. (autopsja). Kupię nakretki m16 i zobaczę...
@tomasznowak96486 ай бұрын
Fajnie to profesor wytłumaczył...nawet spalony marihuaną szympans jak ja zrozumiał.
@111Matti6 ай бұрын
prof. Matt do prof. Chrisa, nie to bym sie czepial bo szacun dla profesora, nie wspomne o jego rosnacych ( chyba ze to AI tak robi ) bicepsach. Ale !, nie ma na filmiku jak "powinno" sie cofac, czyscic, smarowac tloczki hamulcowe ( calipers ) . Wg moich obserwacji tu w UK nikt tego nie smaruje, tylko cofa, stare mechaniory nawet nie przyrzadem tylko zlapia szczypcami, o tym ze mozna uszkodzic ( ulamac ) powierzchnie tloczka nawet nie wspomne. Jak pytalem o smar gliceryowy w sklepie dla mechanikow to nawet nie maja na stanie. Jak swieze auto to jeszcze pol biedy, ale jak starsze to potrafia sie zakleszczac np. z jednej strony.
@janmikoaj3122Ай бұрын
28:33 - Czytałeś do góry nogami 🙃 podziałka zaczyna się od "Twojej strony", co mam na myśli? a not to, że po Twojej stronie podziałka rośnie od góry do dołu więc wartości są od 17(21) do 18(23). Tak tylko mówię, bo to niemal instruktażowy film, więc chyba ważne, żeby wszystko było jasne 😇😅 Świetny materiał, doceniam, dzięki!