Kupiłem cały zestaw, przód, tył firmy ate. Zainstalowany zgodnie z przepisami instalacyjnymi producenta. 2000 kilometrów i zaczęły się wibracje, bicie kierownicy, Przednie Klocki, nakładki oderwały się od metalu w środku. Włożyłem stare dyski z powrotem, kupiłem klocki Bosch i wszystko jest w porządku. Czekam na wynik reklamacji. Co najważniejsze, zawieszenie, łożyska, piasty itp., nowe.
@empelkoza12594 ай бұрын
No dobra zrobiłem to samo w toyocie 20 lat od nowości tarcze klocki ,szczeki tył i prowadnice, wszystko ATE jak na pierwszy montaż ( gdzie w toyocie tego nie sprawdzili na serwisie i lipa!!). Teraz tylko przegląd we własnym zakresie i sam!! bo wiem że przynajmniej zrobię to dokładnie , a nie jestem mechanikiem!.Mogę tylko zaznaczyć że po zaaplikowaniu czerwonego smaru na prowadnikach w jarzmach twardnieje uszczelka gumowa ,czego nie ma w przypadku ATE Bremszylinder-Paste . Pozdrawiam ogarniętych 🙂
@doktorx21572 жыл бұрын
Nie raz wymieniałem tarcze w autku które ostatni raz było w serwisie i serwisy często smarują smarem z aluminium, kolejna sprawa jeszcze nigdy nie widziałem w ten sposób uszkodzonej tarczy żeby były wybite otwory a w większości tarcze są czymś posmarowane, kolejna sprawa i ta najważniejsza może my się lepiej skupmy nad tragiczną jakością tarcz hamulcowych np. nowe ATE 0.12mm bicia druga tarcza 0.08 zamówiony kolejny zestaw, 0.04 i 0.08mm a jeśli nawet uda się i po zamontowaniu zmieściłem się w 0.02mm to po przebiegu max 10tyś i w żadnym przypadku hamulec nie był przegrzany albo nie było sytuacji żeby mocno rozgrzane tarcze zalała wodą a mimo to znowu tarcze się pokrzywiły około 0.15mm bicie.
@Tomaskii2 жыл бұрын
I to wszystko przy jakim biciu piasty?
@doktorx21572 жыл бұрын
@@Tomaskii Tak naprawdę troszkę ciężko jest sprawdzić piastę ale w tym przypadku akurat piasty były ładne bez korozji, bez wrzerów i piasty miały poniżej 0.01mm bicia. Nowe tarcze sprawdzałem na tokarce zanim je zamontowałem, oddawałem i brałem kolejne aż udało mi się uzyskać około 0.02mm ale już na autku zamontowane i dociśnięte wszystkimi śrubami.
@janwicher78372 жыл бұрын
po obu stronach takie bicie czy tylko po jednej?
@doktorx21572 жыл бұрын
@@janwicher7837 Nie pamiętam dokładnie ale obie tarcze biły z tym że ta jedna 0.15 druga może 0.08-0.10mm. Tarcza 348mm więc przy tej średnicy to denerwuje .
@codipar19882 жыл бұрын
Też przechodziłem ten temat z ATE 2lata temu. Piasty miały bicie 0,01m a nowe tarcze 0,04mm. Po około 1000km pierwsze mocniejsze hamowanie i kierą trzęsło, Po przetoczeniu to samo tyle że po dłuższym czasie. Człowiek który je toczył wprost powiedział że takiego gównolitu jeszcze nie miał na maszynie. Wymiana na mikodę bo najtańsza w zasadzie markowa i tego problemu nie było. Więcej ATE nie brałem.
@motoamator32332 жыл бұрын
Treściwy i rzeczowy materiał wyjaśniający wszystko.
@kostekmati2093 Жыл бұрын
Tak, pasta ceramiczna do 1100°C. Należy pamiętać aby wcześniej dokładnie wyczyścić zardzewiałe piasty do ,, białości". Do tego najlepiej nadaje się pneumatyczna szlifierka oscylacyjna na duże papierowe papiery ścierne. Czyszczenie trwa kilka minut i jest bardzo efektowne 💪☺️👌. Następnie po odtłuszczeniu np. denaturatem, można palcem nałożyć cienką warstwę pasty ceramicznej do 1100°C.🤗
@mario81977 ай бұрын
Wszystko fajnie tylko po co taka pasta ? Przy 1000 stopni tarcza by się świeciła jak słoneczko i pewno przy zatrzymaniu samochodu skończyło by się to pożarem. Przy tej temperaturze i tak tarcza do wymiany. Przy 1020 - 1100 to kują zawory, więc sztywność żadna i wiem co mówię
@pawe751916 күн бұрын
@@mario8197 przecież 1000 stopi to normalna temperatura przy ostrej jeździe, a przynajmniej klocków.
@TheAdminos Жыл бұрын
Bardzo fajny film. Uwielbiam wasze klocki hamulcowe, co prawda dość mocno pylą, ale hamowanie jest pewne i satysfakcjonujące.
@abc-turbogarrett3949 Жыл бұрын
ATE poszło na pysk, bardzo się przejechałem jako mechanik stosując części z Intercars, teraz only! Ferodo i temat hebli mozna zamykać, wszsystko w zyciu juz przerabiałem, nic tak precyzyjnie i pięknie nie działa jak Ferodo, dziękuję
@skorpion1232 жыл бұрын
Zawsze delikatnie smaruję smarem miedzianym lub ceramicznym, żeby tylko był film olejowy, nigdy nic się nie dzieje.
@lechud772 жыл бұрын
No to jest chyba jedyny merytoryczny materiał o tej tematyce na polskim YT. 👍
2 жыл бұрын
Fantastycznie się słucha Pana Prowadzącego. Cieszę się, że tak duża firma jak ATE stara się naświetlić techniczną stronę układu hamulcowego, który nie jest tak łatwy do prawidłowego montażu jak niektórym się może wydawać, już nie mówiąc tutaj o obliczeniach, które tutaj należy przeprowadzić od strony konstrukcyjnej, symulacji czy też doboru materiałów. Oby tak dalej! Gratuluję materiałów naprawdę dobrej jakości. Pozdrawiam, Motożynier!
@bartosz-2197 Жыл бұрын
Zarąbisty gość i nagrania! Trzymam kciuki za kolejne nagrania!
@robertstachu80194 ай бұрын
Pasta ATE jest super, używałem w motocyklu, którym jeździłem na torze nawet i używałem w aucie i jest super
@preludek9162 жыл бұрын
Tak się składa ze pracuje w montowni samochodów , przyznaje panu racje , nikt nie smaruje piasty przed montażem tarczy , ale faktem jest ze nowa piasta jest zakonserwowana przez producenta inaczej by bardzo szybko korodowała . Proces montażu nic nie mówi o zmywaniu tejże konserwacji z piasty , wiec smarować by uniknąć korozji jak najbardziej można .
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Tak jak powiedzieliśmy w filmie film olejowy lub smary suche.
@FreeKanal Жыл бұрын
@@atehamulcepolska Lub smar miedziowy, badz fluid film badz wazelina techniczna badz wiele wiele innych. Oczywiscie cienko i na czysta powierzchnie.
@Siatkowkarzadzi8 ай бұрын
@@FreeKanal smar miedziowy skoroduje alusy
@FreeKanal8 ай бұрын
@@Siatkowkarzadzi do alusow cos na bazie lanoliny/wazeliny najlepsze
@Siatkowkarzadzi8 ай бұрын
@@FreeKanal czemu najlepsze? jakieś różnice? na moje to wystarczy suchy smar/olej jak w filmiku
@vmaxguy2610 Жыл бұрын
Bardzo fajnie i konkretnie wytłumaczone jak nie robić i dlaczego.
@jareka617311 ай бұрын
O ile zgadzam się, że nie powinno się smarować powierzchni pomiędzy piastą a tarczą, to próba wyjaśnienia dlaczego, niestety nie zgadza się z faktycznym rozkładem sił, a wręcz jest dokładnie odwrotnie. Tzn siła tarcia pomiędzy piastą a felgą jest największa przy mocnym przyspieszaniu na najniższym biegu i jest przekazywana przez tarcie (dociśniętą tarczę śrubami), gdy się uślizgnie siłę następnie przenoszą również śruby o czym wspominał autor. Siła podczas hamowania potrafi być wielokrotnie większa od tej podczas przyspieszania, jednak piasta nie uczestniczy w jej przenoszeniu, bo siła tarcia występuje pomiędzy tarcza a felgą i gdy się uślizgnie to również śruby przeniosą pozostałą część siły. Piastą jest w tym wypadku od wewnętrznej strony i stanowi jedynie mocowanie śrub. Pozdrawia.
@expnon6 ай бұрын
Chyba że tarcza jest montowana od wewnętrznej strony piasty to wtedy jest tak jak ten Pan na filmiku mówi.
@metaldoktor8862 Жыл бұрын
Super podpowiedz musze teraz podkręcać i oczyścić wszystko dałem pastę ceramiczną zastosuje olej
@tomaszszwajca8573 Жыл бұрын
Zawsze przecieram przylgnie naftą. Chyba wystarczy? Super materiał. Więcej takich filmów
@pamparampam666 Жыл бұрын
wszystko fajnie. prowadze serwis i na szkoleniach organizowanych ;rzez producentow tarcz klockow przestrzegaja przed smarowaniem bo przede wszystkim tracimy gwarancje.i juz mialem taki przypadek ze nie uznali gwarancji przez smarowanie. i nie uzywam wogole smarow. dokladne czxyszczenie i to wszystko. widzialem jak smar ceramiczny zrobil twarda powloke i nowe tarcze bily po kilkunastu kilometrach.
@bandysc2 жыл бұрын
Nie znam się na tym kompletnie, ale Pan Prowadzący wyjątkowo przyjemnie opowiada, aż mnie zaciekawiło na tyle, że całe obejrzałem!
@nomtbg2 жыл бұрын
U mnie w Fabii mechanik nie posmarował styku tarczy i piasty i skończyło się na ściąganiu tarczy za pomocą szlifierki kątowej...
@janedytwony74152 жыл бұрын
Najgorzej, wybicie tego to potem cud
@krzysztofwegorowski69207 ай бұрын
Lepiej ścinać kątówką tarcze niż ma ściąć śruby mocujące koło. Widziałem już takie sprawy
@maciejgdyby6691 Жыл бұрын
Oczywisty temat, ale bardzo rzeczowo opisany. Fajny materiał, b. Pomocny, z pewnością przy kolejnych naprawach poszukam u Was porad.👍
@TAD30112 жыл бұрын
Z tym minimalny ruchem tarczy przy gwałtownym hamowaniu - 6:30 - to bym polemizował🤔. Oprócz pięciu otworów na śruby w tarczy znajduje się tam jeszcze malutki otwór przez który wkręcamy małą śrubę do piasty... Ta właśnie malutka dokręcona śruba o stożkowym łebku unieruchamia tarczę względnie piasty i przez ponad 50 lat serwisowania i jeżdżenia autem osobowym nie spotkałem się, aby pojawiał się tam jakikolwiek mini obrót.
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
A co z samochodami m.in. z grupy Forda lub azjatyckimi, gdzie nie występuje śrubka kotwiąca?
@TAD30112 жыл бұрын
@@atehamulcepolska - W tychże autach jak i w większości innych tarcze hamulcowe są tak spasowane ,że po dokręceniu śrub koła nie występuje żaden obrót tarczy🙂.
@zbyszek92022 ай бұрын
w audi a6 c5 z 99r nie mam tej śruby ani miejsca na nią w piaście a suzy ona ułatwieniu zdejmowania i zakładania koła, żeby tarcza nie przesuwała się wzgledem otworów piasty
@andrzejszyszo42842 ай бұрын
Ta mała śruba ścięłaby się przy pierwszym nagłym hamowaniu, ona ma trzymać tarczę na piaście przy zdjętym kole, nic więcej.
@TAD30112 ай бұрын
@@andrzejszyszo4284 - Śruby mocujące koło też byłyby ścięte ? Rusz dyńką
@filipczwarno3521 Жыл бұрын
Dziś to przerabialem. Czyściłem powierzchnie piasty. Posmarowałem smarem z sulfinianem wapnia. Zużyłem może 0.2 ml smaru na piastę(mam w strzykawce). Co ciekawe zarowno piasta jak i tarcza jest toczona nie na gładko a ma rowki. Tarcze tylne więc raczej nie ma szans na efekt sprzęgła ale pewnie smar/olej konserwacyjny byłby lepszy.
@ZlyKocurek Жыл бұрын
Nie używaj nigdy smaru wapniowego do zabezpieczania antykorozyjnego bo koroduje bardziej niż bez smaru. A "rowki" na tarczy powodują lepsze dopasowanie/uniknięcie ewentualnego "sprzęgła".
@adamczarnota24422 жыл бұрын
Super. Delphi Tomasz Hurt - nie samarować (pokaz na stole z folijką) Ferodo - Garage Gurus - nie używać ew nie nadużywać smarów, Conti - mówi praktycznie. 👍
@kapslaczek2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i potrzebny film, ALE mam trzy wątpliwości: 1. Wasz przyrząd czyszczący jest świetny, ale nie idealny, bo: a) nigdy przy środku piasty nie wyczyści się tak jak na brzegu, b) trzymając wiertarkę w rękach, każde przechylenie powoduje zwiększone tarcie zewnętrznej krawędzi piasty, środek czyści się tylko przy idealnym trzymaniu prostopadle, c) ... zwłaszcza, że prędkość kątowa na brzegu piasty jest większe niż przy środku (więc i abrazja jest większa). Więc "włosów mudżina" się nie czepiajcie. 2. Suchy smar: a) czy na pewno chroni przed korozją, skoro nie jest tłusty? b) czy nie powoduje tego samego ryzyka, co grafitowy/ceramiczny/miedziany/aluminiowy? - Przecież zawiera stałe cząsteczki, więc jest ryzyko przesadnego nagromadzenia ich w jednym miejscu. Po mojemu tylko olej, chyba żeby ten smar wyjątkowo dobrze rozetrzeć szmatką. 3. Czemu dajecie instrukcję w 20 językach świata w formie wielkiej płachty złożonej w harmonijkę, która od razu leci do kosza? Zamiast obrazkowej instrukcji nadrukowanej NA PUDEŁKU jako trzy kroki 1. metaliczna czystość piasty, 2. smar jest zły, 3. olej jest OK. Połowa reklamacji mniej. 3:49 tego momentu nie rozumiem - psiknięcie po tarczy chyba nie było przemyślane. Ale i tak filmik jest ok.
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Narzędzia mają wspomagać pracę mechanika, a nie ją zastępować. Instrukcje montażowe są tylko poglądowe, zakładamy że prac dokonuje mechanik z zastosowaniem odpowiednich narzędzi, wiedzy i dokumentacji technicznej.
@kapslaczek2 жыл бұрын
@@atehamulcepolska To nie jest odpowiedź na poruszone tematy, ale doceniam kreatywność.
@marcinstoker34352 жыл бұрын
W nowych samochodach często piasty są z plasteliny, niby wszystko zrobi się cacy, a później koło ktoś dopierdzieli śrubami ile wlezie i nieszczęście gotowe. Dlatego należy pamiętać by używać kluczy dynamometrycznych. Co do smarowania, to używam smaru suchego ptfe i problemu z korozją nie ma.
@kamilk14032 жыл бұрын
I tarcze się wyginają od takiego za mocnego i nierównomiernego dokręceniea - może przy małych tarczach jak w Matizie nie ma znaczenia, ale przy wszystkich większych średnicach jak 300 mm już są poważne odkształcenia
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Ma Pan rację. Problem rośnie wraz ze średnicą tarczy hamulcowej.
@marcodadoful2 жыл бұрын
Mądrze Pan powiedział, tylko błąd został popełniony przy hamowaniu i przyspieszaniu. Przy hamowaniu występuje siła między tarczą a felgą, a dopiero przy przyspieszaniu między piasta a tarczą :)
@kamilk14032 жыл бұрын
Tylko że hamowanie jest o wiele większym przeciążeniem i uderzeniem
@marcodadoful2 жыл бұрын
@@kamilk1403 Dobrze, z tym że prawidłowo wykonane połączenia śrubowe są obliczone w taki sposób, aby siłę przenosiło tarcie współpracujących elementów a nie śruby. Więc teoretycznie tarcie między tarczą a felgą powinno być wystarczające.
@kamilk14032 жыл бұрын
@@marcodadofulmożna to policzyć, ale myślę że trzeba by zrobić doświadczenie i zrobić fasolki w felgach i zobaczyć o ile obróci się koło
@marcodadoful2 жыл бұрын
Prawdą jest też, że po skręceniu piasta i felga tworzy sztywne połączenie, śruby ciasno siedzą w feldze i w pieście. Może być, że smar pomiędzy tarczą a piastą, spowoduje obrócenie się tarczy względem tych dwóch elementów. Ja osobiście tego nie zauważyłem w żadnym samochodzie, a smar w różnych miejscach się widziało. Być może działam przy zbyt słabych autach, by takie zjawisko zaobserwować :p
@kamilk14032 жыл бұрын
@@marcodadoful auta z centralną nakrętką mają chyba jakoś rozwiązane przenoszenie momentu - ciekawe jak tam jest to rozwiązane
@patosruba263 Жыл бұрын
Co pan za bzdury opowiada za przeproszeniem. Praktycy smarują żeby następny nie miał problemu, w momencie jak wasze PLASTIKOWE tarcze się powyginaja i oddając na reklamacje, 1gdy jest posmarowaną - odrzucamy bo posmarowaną 2 gdy nie posmarowaną - odrzucamy bo nie posmarowana. W Polsce mechanik ma bardzo ciężko.
@jeydee66952 ай бұрын
Madrzy sie i pieprzy jak maly kaziu po duzym piwie. Oczywiscie ze nalezy wyczyscic obie powierzchnie i nanieniesc na obie cienka warstwke jakuegokolwiek smaru. Przy nastepnym demontazu bedzie troche latwiej choc i tak bedzie tam znow rdza. Ale zdecydowanie mniej. Czynnosc powtarzamy i tak w kolko
@SylwesterSa Жыл бұрын
Olej silnikowy, znikoma ilosc daje juz od dawna..Nawet przy wymianie kol. Jest idealnie
@swetteplslike10755 ай бұрын
Ja daje do spryskiwacza po płynie do okien oleju najlepiej słonecznikowego i tak spryskuję lekko i na następny rok piasta jak z fabryki. Pozdrawiam.
@krzysiekjanek2 жыл бұрын
Dziękuje Panu. Ja, kiedy tłumaczyłem właśnie to co Pan powiedział to pukali się w czoło i twierdzili że za dużo jutuba oglądam. Jeszcze raz dziękuję.
@znafcatematu5089 Жыл бұрын
A Ty nie masz swojego zdania?
@CynicznyNonkonformista Жыл бұрын
@@znafcatematu5089no, można być typowym Mietkiem mechanikiem z własnym zdaniem, pakującym pół kilo smaru miedziowego na piasty. Tylko po co ?
@therednask2 жыл бұрын
Ostatnio dużą furorę u mnie robi smar ceramiczny w spreju. Warstwa cienka , nie ścieka , 1400stopni C , wnika w pory metalu ale nie pogrubia jego warstwy. Długo się utrzymuje na odsłonionych elementach. Jest biały, i nie wygląda jak smar ceramiczny "tekstara" który jest w tupce i wygląda jak masło. Ten jest całkiem inny, a zacząłem się rozglądać by nie używać miedziowego bo źle znosi aluminium taki smar miedziowy. Więc teraz jadę z białym ceramicznym
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Skąd pomysł na smarowanie? Skąd informacja o wysokich temperaturach sugerująca stosowanie smarów o tak wysokiej temperaturze? 🤔
@asko8228 Жыл бұрын
@@atehamulcepolska a co zaszkodzi zastosować smar o wyższej temperaturze niż ta która panuje w miejscu jego zastosowania?
@kamilolejniczak79432 жыл бұрын
Witaj. Dziękuję za szkolenie. Pozdrawiam
@pawegalas68922 жыл бұрын
Jak wymieniałem mojemu ojcu tarcze w fusionie i przyszedł po chwili że mam mu posmarować piastę zielonym smarem bo tak trzeba. A ja nie chcialem bo tak się nie robi To nie byłem wstanie mu przetłumaczyć...I awantura:)
@markusb1234563 ай бұрын
Ładnie wyjaśnione.. Pozdro.
@karaluh82942 жыл бұрын
Krótko i konkretnie :)
@polskipartaczwjukej606610 ай бұрын
Panie, ja nawet łożyska myję dokładnie brake klinerem żeby sprzęgło się w nich nie robiło, kulki mają się toczyć siłą tarcia o bieżnie a nie pływać i ślizgać się w smarach 😀👌
@smajster8367 Жыл бұрын
Między felgą a piastą jest luz? Jaką ty szkołę kończyłeś? Smar stosuje się tam tylko po to aby nie korodowało zbyt mocno i nie było większych problemów przy demontażu tarczy. Jak tarcza się "przyklei" od piasty to używa się ściągacza lub młota 5kg, aby tego uniknąć właśnie smaruje się delikatnie to miejsce smarem.
@robertstachu80194 ай бұрын
Jestem zaskoczony komentarzami, miałem montowane w starym aucie, nic się działo. Mam w nowym ATE i też nic się nie dzieje, przy awaryjnym hamowaniu dały radę. Szwagier jest mechanikiem i bardzo lubi ATE, widziałem też u wujka ATE, który też jest mechanikiem, ale jego o opinie w sumie nie pytałem, no ciekawe
@qwertyuiop28952 жыл бұрын
Argument, że coś fabrycznie jest składane na sucho jest słaby. Przeważnie to oszczędność i nic więcej. To wielki problem (często koszmar) szczególnie w zawieszeniu i układzie wydechowym. Co do hamulców, to jest opcja: napylenie cienkiej warstwy srebrzanki (spray).
@ZlyKocurek Жыл бұрын
A jak później z odklejeniem? Da radę? Czy razem z piastą wymiana tarczy?
@dominikkostrzewa352 Жыл бұрын
Bardzo rzeczowy film, ja nigdy nie używam smaru ani na piastę ani jak to robi wiele wulkanizacji pomiędzy tarcze a felgę, z prostej przyczyny tarcza się grzeje a felga i piasta odbiera częściowo to ciepło i hamulce szybciej stygną jak ktoś nawali smaru to on izoluje i ciepło nie rozchodzi się równomiernie Pozdrawiam
@sebek65432102 жыл бұрын
Moim zdaniem najbardziej rozsądne podejście, które instynktownie stosuję od lat. Parę kropel oleju na palec, posmarować powierzchnię piasty i mam minimalne zabezpieczenie antykorozyjne, oraz zapobiegam zapieczeniu tarczy.
@krzysztofolszewski16975 ай бұрын
Tak to prawda. Pozdrawiam serdecznie
@rafalwilku31652 жыл бұрын
Szkolenia u tego Pana to duża kopalnia wiedzy.Pozdrawiam pana Marka.
@11...DEMONIK...112 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał i wszystko wytłumaczone jak należy😁😁😁. Za film 👍👍👍. Pozdro..
@ukaszk6835 Жыл бұрын
Wszystko na temat!
@drakmenn2 жыл бұрын
Świetny materiał 👍
@alecki_pl61182 жыл бұрын
Dziękuję za materiał. Konkretnie i dowcipnie. Oby się niosło!
@bayerischemotorenwerke6606 Жыл бұрын
Dzień dobry. Śmiesznie pan opowiada o tych fachowcach z internetu. Lubię pana powiedzenia. Pozdrawiam. PS. nadmiar smaru wyprowadzić. 😉
@sawomirwozniak7955 Жыл бұрын
Wydaje mi się, że większym problemem jest rozpędzanie auta niż hamowanie. Przy rozpędzaniu moment przekazywany jest z przegubu na piastę i stąd przez piastę na tarczę i koło. Przy hamowaniu moment hamujący pojawia się na tarczy i tutaj największe znaczenie ma powierzchnia trąca pomiędzy tarczą i felgą.
@radolw8 ай бұрын
Przy hamowaniu jest dużo większa siła Tym bardziej ostrym lub awaryjnym
@andrzejszyszo42842 ай бұрын
@@radolw Ale w hamowaniu piasta nie uczestniczy, chyba że hamujesz silnikiem. Hamując hamulcami masz układ asfalt-opona -felga-tarcza-zacisk-zawieszenie. Piasta jest tylko łącznikiem.
@MikeTheMechanic3924 ай бұрын
Fajnie wyjaśnione super
@adriankubiak25222 жыл бұрын
A ja od 14 lat doczyszczam piasty i pokrywam je bardzo cienką warstwą matowego lakieru w sprayu. nie powoduje efektu sprzęgła, zabezpiecza antykorozyjnie, i nie ma jakiegokolwiek wpływu na bicie tarczy, ponieważ takiej warstewki lakieru nie sposób nawet zmierzyć czujnikiem grubości lakieru :)
@dariuszmirowski36022 жыл бұрын
I właśnie tak zrobiłem wczoraj w moim, dałem bardzo cieniutko farby odpornej na temperaturę, Przecież ten pan ekspert opowiada żeby nie robić sprzęgła a sam psika suchym smarem który według niego nie jest śliski, tylko ze większość tych suchych smarów ma w sobie teflon lub inne rzeczy które właśnie maja zmniejszyć tarcie, że coś nie jest tłuste to nie znaczy, że nie jest śliskie. A pod felgę dam ceramiczny i niech sobie gadają.
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Nie mamy wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Natomiast nie pogarsza tarcia, więc..
@donniasty Жыл бұрын
@@dariuszmirowski3602 Ale ten smar suchy to nie jest po to by było ślisko tylko jest to bardzo cienka warstwa jako zabezpieczenie antykorozyjne. W filmie było wspomniane, że używana piasta już nie ma idealnej powierzchni więc smar tam się umiejscawia. Ale jak nałożysz za dużo to wtedy wypełni on te nierówności i jeszcze będzie go tyle, że zrobi "poduszkę" pod tarczą.
@olo1299 Жыл бұрын
Spotkałem się z tym chociaż nie stosuje. Nigdy nie było problemów z biciem, ale równie dobrze można kupić sobie oksyde na zimno i zabezpieczyć w ten sposób.
@danoneee7302 жыл бұрын
Ja od kilku lat i miałem wiele samochodów zawsze przy wymianie tarczy delikatnie smaruje piastę olejem silnikowym. Przez co po 2-3 latach gdy ściągam tarcze nie ma korozji na pieście i tarcza schodzi paluszkiem
@paweee6677 Жыл бұрын
ja używam smar ceramiczny w sprayu i jest git a konsystencja jest rzadka ale nie spływa itp
@krisgw17872 жыл бұрын
1:45, Skoro nic generalni się tam nie dzieje, to skąd ślady korozji? 6:31, OK, tarcza zaczyna pracować względem piasty i co w związku z tym? Skuteczność hamowania jest mniejsza? śruby ulegają ścinaniu? W czym problem?
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Przy nowym zestawie piasta-tarcza ryzyko powstawania korozji jest zminimalizowana, montując następne tarcze musimy piastę odpowiednio przygotować i zjawisko się nasila. 6:31 - jest wyjaśnione w filmie.
@tomaszderegowski6654 Жыл бұрын
Dzień dobry mam pytanie zamontowałem tarcze gładkie at i klocki ceramiczne ale wydaje mi się że źle nie dotarłem gdyż wykonałem 4,5 hamowanie z prędkością 60 do 0 było to gwałtowne hamowanie i na tarczy zrobiły mi się ślady tak jakby pojedyncze paski nie że cała tarcza jest fioletowa i pytanie Czy tarcza kwalifikuje się już do wyrzucenia pomimo że zrobiłem na nim może 2000 km ?? 5:30
@rob1991erto4 күн бұрын
Przecież docieranie nie polega na gwałtownych hamowaniach do zera
@jarekbrak3264 Жыл бұрын
Tragedia taki efekt sprzęgła był by mozliwy tylko przy poluzowanych śrubach i to przy hamowaniu na przemian jadąc do przodu i do tyłu.
@kineret40302 жыл бұрын
Bardzo fajnie to Pan wytłumaczył!
@arekd55732 жыл бұрын
To że ludzie pamiętają tylko początek treści jest nagminne. Tak jak z jazdą na suwak, kończy się pas i wszyscy myślą że mają pierwszeństwo zmiany na drugi. I nikt nie czyta kiedy to obowiązuje.
@lz9153lesz Жыл бұрын
Rzeczowo i obrazowo wyjaśniony temat.Można relatywizowac,ale nalezy brac pod uwage co dany producent pisze i obrazkowo uzmyslawia na opakowaniach.Zimmerman np. nie zaleca,zaleca dokladne wyczyszczenie .Po to daje warstwe antykorozyjna ktora ma czemus sluzyc.Smar miedziowy ma zastosowanie w polaczeniach elektrycznych,gdzie chroni przed ewentualna korozja i tak dalej.Ale ludzie uparli sie i wiedza swoje,no bo to miedz skoro w co sto lat trzyma to i przy samochodzie bedzie miala zbawienne dzialanie-))Skutki sa odwrotne.Swego czasu szukałem smaru molibdenowego ,w sklepie motoryzacyjnym-)Dobrze ze zyjemy w czasach dostepu do internetu,łatwo dostac to i owo z kata produktu za sensowne pieniądze-)
@bogdanskutkiewicz52172 жыл бұрын
przyspieszanie oraz hamowanie silnikiem moze dac taki efekt w prxypadku smarowania piasty. Moment obrotowy przenoszony przy przyspieszeniu na niskich biegach jest wyzszy niz sila hamowania. Moment na kola nie jest przekazywany przez sruby tylko przez sile tarcia miedzy felga a tarcza. A hamowanie zaciskiem na tarcze nie przenosi sil na piaste tylko na felge. Niestety wydaje mi sie ze Pan specjalista strzelil babola.
@heniekp10 ай бұрын
I tak i nie, wydaje mi się, że trochę uprościł, podczas hamowania felga próbuje obrócić tarczę, i tam powinien wystąpić taki efekt o którym wspominał, ale też tarcza będzie się próbować przesunąć tylko że liniowo a nie obrotowo względem piasty.
@redis2945 Жыл бұрын
Właśnie wymieniam tarcze w citroenie c8, który sprowadziłem ze Szwajcarii. Auto było serwisowane wyłącznie w aso citroena. Na powierzchni tarczy i piasty są ślady jakiegoś smaru. Tarcza nie miala bicia, na piascie i tarczy brak korozji, demontaż bezproblemowy. Chcę to powtórzyć
@f16-p7s Жыл бұрын
Panowie jak czytam te komentarze to aż Włosy się jeża z tym biciem. Jeżdżę bardzo szybko. I każda tarcza praktycznie każdej firmy ma bica. Ale można przy odpowiedniej technice. Jazdy. I bica znikają . Jak będę chciał zrobię zzowu ta bica i i znowu je zlikwiduje podczas jazdy tak że proponuję zmienić styl jazdy każda tarcze można wprowadzić w wibracje przegrzać i są bicia po czym. Jazda. Z dluzszym wciskaniem hamulca. I tarcza się sama prostuje . . Może czarna magia ale. Takie mamy tarcze styl jazdy też jest ważne nie są to sportowe tarcze więc czasem mogą nie nadążyć za naszą jazda większość aut ma kontrolę trakcji. I auto dajmy nato gożej się prowadzi. Nadrabia kontrola trakcji tak w sposób niezauważalny dla większości kierowców nawet 90 %nie wie że pomogą mu kontrola trakcji myśli jakie mam wspaniałe auto a klocki tercze nagżane bo kontrola ratuje samochód.. . Era starych aut super prowadzących się bez wspomagaczy się skaczyła. 20 lat temu. Może więcej . Tak że samochód samochodowi nie równy. Mam starego sportowego nissana audi Quattro 80.megan cupe. I daje tutaj przykład. Ta sama trasa. Nissan kontra 5 letni opel insygnia. Nie dosc że nissan jest szybszy ma chłodne hamulce . Opel ma wręcz czerwone tarcze przegotowane.. Dlaczego więc tarcze się krzywią ma gorsza trakcje jest cięższy i żeby z drogi nie wyleciał pomaga mu kontrola trakcji kosztem tarcz. Klocków. Tak czy siak stary nissan objerzdza go 3 razy wraca z prostymi tarczami do boksu a w insygni wszystko gotuje. . Może odczucia za kierownicą. Mogą się wydawać że insygnia. Lepiej ale nic mylnego jest sporo wolniejsza a my mamy tarcze do śmieci. . Podsumowując mam nadzieję że teraz każdy rozumie swoje tarcze i klocki . Kupuje sobie pięknego bożka chce jechać szybko ale on jednak bez komputera jest tragiczny. Nie wiem co by było gdyby całkowicie ta kontrolę odłączyc było by jeszcze gozej zdaje się Tomasz Kucharek robił już taki test. Okazało się że megan combi było szybsze od piękniejszych samochodów 🤣. Tak że panowie lista jakie macie auta to sprawdzimy komu się te tarcze tak krzywią 🤣 . Poproszę o listę będziemy sprawdzać wasze auta kontra stare nissan czy audi 80 Quattro czy stare sportowe megan cupe z rewalacyjnimi chamulcami oczywiście bez kontroli trakcji są te samochody i nigdy nie miały bić 🤣. Czy problemów nawet po założeni szajsu myślę że te wszystkie wpisy można wsadzić sobie w 4 litery oczarnianie marki ate mysle ze tez nie jest wporzadku nie jest to zła firma. Raczej koń zły bo podkowy są ok. A koń psuj 🤣. Czekam kto pierwszy napisze co za, śliczne ma auto sprawdzimy je na naszym odcinku. Pozdrawiam trzepiących się przy tarczach 🤣
@weuekАй бұрын
Ja smaruję, właśnie olejem silnikowym, bardzo cienko. No bo po kilku latach taką fabryczną trudno "odkleić". Tym, co producent robi się nie kieruję, bo, na przykład, producent robi dziury w grillu na 5 cm, którymi całkiem wielki kamień robi dziurę w chłodnicy/skraplaczu. A piasta taka z filmu (VAGowa) to się ładnie i łatwo czyści. Niestety, taka z wystającymi szpilkami już nie, no bo wystające szpilki przeszkadzają. Tarcz ATE już nie kupuję, bo to rdzewieje w okamgnieniu. A rowki na wersji Powerdisc są za cienkie i nie wychodzą poza powierzchnię tarczy. Z tych tanich to Brembo Max jest znacznie lepsze (i na rdzewienie i na skuteczność hamowania).
@robertkos1120 Жыл бұрын
Tak...Wszyscy związani ze sprzedażą lub dystrybucją tarcz hamulcowych ściemniają, że nie wolno smarować, a szczególnie smarem miedzianym. Natomiast ci nieszczęśni mechanicy, którzy dali się nabrać na tę filozofię wciskaną permanentnie i namolnie, a którzy pokornie dostosowując się do tego bezkrytycznie przyjmują argumentację cwaniaków mogących coraz bardziej dziadowskie wyroby sprzedawać pomimo ich wadliwości i coraz niższej jakości i mieć wymyśloną/ fikcyjną podstawę do odrzucania reklamacji, a tym samym nienależnego zysku. Dodajmy, podstawę nieudowodnioną naukowym badaniem, a jedynie prezentacjami, których wartość naukowa jest żadna. Bo czy któraś z tych prezentacji była przeprowadzona zapewniając równocześnie warunki: na nowej piaście, która ma określoną, wzorcową płaszczyznę, do pomiaru użyto oczywiście również nowej tarczy i pomiaru dokonano przy DOKRĘCONEJ tarczy do piasty standardowymi śrubami (nakrętkami) i symulowaną tarczą koła z momentem zalecanym przez producenta piasty? Dopełnieniem tego testu będzie wykonanie drugiego pomiaru, po odkręceniu tej samej tarczy, nałożeniu smaru miedzianego ze sprayu aby uniknąć podejrzenia, że smar jest zanieczyszczony, dokręceniu z nominalnym momentem obrotowym tarczy do piasty i ponowne wykonanie dwóch pomiarów bicia : poprzecznego i poosiowego. Oczywiście nikt z dystrybutorów lub sprzedawców takiego testu oficjalnie nie przeprowadzi, bo to skompromituje teorię zakazu stosowania smaru i pozbawi ich narzędzia do oszukiwania/ naciągania klientów. I jeszcze jedno: przecież bicie poosiowe ZAWSZE jest redukowane "pływaniem" zacisku wraz z klockami względem tarczy (po to zaciski zostały tak skonstruowane, do diaska), a tak w ogóle, to minimalne bicie jest konieczne, aby oddalić klocki od tarczy po uprzednim użyciu hamulca- to są podstawy mechaniki samochodowej- kto nie studiował, to tego nie wie... Test na karuzeli jest testem dla naiwnych, bo ten cwany i wygodny dla prezenterów przyrząd nie wykorzystuje płaszczyzny mocowania tarczy, ani płaszczyzny piasty, oraz docisku śrubami, który ma ogromny wpływ na osiowość, wymiarowanie i kształt tarczy, która (co jest wysoce prawdopodobne) może wykrzywiać się dopiero pod naciskiem a krzywizna ustaje, gdy nacisk się zwolni. do testu należy użyć oczywiście zaledwie wycinka STANDARDOWEJ felgi, ale na tyle dużej średnicy (im większej tym lepszej dla zachowania sztywności pomiarowej), aby umożliwić dostęp do pomiaru tarczy- żeby to nie było wymówką dla tych "uczciwych testerów". Jest jeszcze jedna możliwość: Oni być może faktycznie uwierzyli w to, że ta metoda jest poprawna, prawidłowa, słuszna i jedynie słuszna i zamknięci w tej bańce wszechwiedzy własnej nie dopuszczają, że mogą nie mieć racji. No, ale o ile choć w niewielkim stopniu takie przekonanie jest na swój sposób dla nich usprawiedliwieniem, to nie usprawiedliwia to tym samym ich postępowania i odrzucania reklamacji a dodatkowo wyklucza ich obiektywizm i bezstronność. Oczywiście, nie mówimy tu o resztkach rdzy na piaście, przeginaniu z dokręceniem koła, zablokowanych prowadnicach czy wygięciu tarczy w wyniku luzowania zacisku poprzez opieranie wkrętaka lub łoma o tarczę przy rozchylaniu zacisku. Wymienione przyczyny nadal powinny być słuszną podstawą do odrzucania reklamacji.
@FreeKanal Жыл бұрын
BINGO !
@karolwozniak703910 ай бұрын
Co prawda, to prawda. ATE bardzo obniżyło jakość swoich produktów. Kiedyś to była taka średnia półka. Dziś, to jakość porównywalna że sławną firmą HART. Tylko logo zostało. Nawet płyn hamulcowy sygnowany logo ATE, nawet nie wytrzymuje porównania do polskiego płynu firmy Organika. Polski jest bez porównania lepszy!
@Siatkowkarzadzi8 ай бұрын
Co do "konieczności bicia" by "oddalić tłoczki" - to jest mit. Idealnie tarcza/piasta powinny mieć zerowe bicie. Za cofanie tłoczka odpowiada oring/uszczelniacz, który minimalnie odkształca/odgina się pod wpływem ruchu tłoczka i po puszczeniu hamulca powraca do swojego kształtu, delikatnie cofając tłoczek. Polecam filmik "PROFESOR CHRIS SKŁADA ZACISK HAMULCOWY"
@piotrmazur9651 Жыл бұрын
Kiedy do forda Fiesta mk6 kupiłem tarcze hamulcowe, nie pamiętam jakiej firmy, przejechały 2000km, po czym, bicie podczas jazdy a przy hamowaniu taj trzęsło kierownicą że aż strach. Oczywiście reklamacja. Niestety po miesiącu oddano mi tarcze, i napisano ze byly źle użytkowane,bo wystąpiła korozja. Wiec postanowiłem je przetoczyć, pomoglo na jakiś czas, później bylo jeszcze gorzej. Powinien tak, jaka marka by nie była, to najlepiej kupić orginalne tarcze, albo uzywane oryginały jeżeli jeszcze są do założenia.
@annaczarnota456 Жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy film. A jakie są zalecenia w przypadku przekładania kół z oponami letnimi/zimowymi? Czy powierzchnię pomiędzy felgą a tarczą należy smarować? Jeśli tak to czym i jak?
@atehamulcepolska Жыл бұрын
Zalecane jest smarowanie pierścienia centrującego felgi smarem niezawierającym metali, które mogą powodować powstawanie korozji elektrochemicznej np. smar miedziany :)
@stalkers6929 Жыл бұрын
Profesjonalnie wyjaśnione.
@mateusz_z2 жыл бұрын
mówi Pan o błędzie jakim jest czyszczenie korozji z piasty przy użyciu krążków ściernych, a na filmie z wymiany tarcz i klocków wylicytowanych z WOŚP sami tak zrobiliście - co w końcu robić?? Pozdrawiam.
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Na filmie WOŚP pokazujemy specjalne zestawy do czyszczenia piasty, czyszczące całą powierzchnię piasty.
@marcinbanaszak94822 жыл бұрын
Pozdrawiam Marcin
@Krazek4032 жыл бұрын
Wreszcie sensowne stanowisko w tej sprawie a nie jakieś podkładanie kawałków foli pod tarczę które w sumie nic nie znaczy a z praktyką to wogule nic wspólnego nie ma...
@_Mc_Tavish_10 ай бұрын
Jak muchozol śmierdzi ... albo pachnie 🤣 ... mega materiał i z humorem 😃
@mariuzpl Жыл бұрын
Nie potrzebowałem tych informacji, ale charyzma eksperta kazała mi obejrzeć w całości i jeszcze podesłac znajomym
@przem74832 жыл бұрын
Szkoda że ATE nie wypuściło jeszcze produktu dedykowanego.
@FreeKanal Жыл бұрын
Ja osobiscie uzywam smaru miedzianego, lanoliny badz produktow opartych na lanolinie jak np fluid film. Cieniutka warstwa na wyczysczona wczesniej powierzchnie.
@ArielAro-ly1ikКүн бұрын
Od miedzianego powstają wżery korozji
@rexmanr Жыл бұрын
Dziękuję za ten wykład! Człowiek ciągle się czegoś nowego dowiaduje. Ps. Pewnie chodziło o włosy afrykańskie.
@leniujnk82402 жыл бұрын
Po puszce wnioskuje, że jest to odrdzewiacz ceramiczny zimny szok pewnej niemieckiej firmy a nie suchy smar...
@naszebawarki8247 Жыл бұрын
Potwierdzam w 100%. Macie rzetelną wiedze.
@Baryl832 жыл бұрын
Taka nowa piasta w fabryce jest zabezpieczona przed korozją przez dostawcę, bo inaczej byłaby zardzewiała już na montażu. Ten smar trochę wytrzymuje. Tarcze powlekane "coated" same dobrze zabezpieczą powierzchnię piasty. Konstruktorzy samochodu powinni byli konserwatywnie przeliczyć tarcie dla niskiego współczynnika tarcia. Pytanie czy to zrobili.
@dzieckowemgle32 жыл бұрын
@ATE Hamulce Polska proponuję jeszcze przyjrzeć się kwestii elektroujemności w środowisku typu woda i sól.
@Matyslaw8 ай бұрын
Większość smarów suchych ma trwałośc do +260/280 st. C, jak ma się to do warunków pracy i rozgrzewania tarczy do ponad 400 st. C podczas hamowania?
@kameleonperformance9370 Жыл бұрын
Ale się uśmiałem. "Wprowadzacie sprzęgło", może lepiej policz z jakim momentem dokręcamy przykładowo 5 śrub i jaki występuje nacisk na 1cm2 i jakie występuje tarcie między powierzchniowe. I czy jest możliwe przesunięcie. Trochę zagalopowałeś się z tymi teoriami. Ale siła o której mówisz, bardziej oddziałuje między przylgnią felgi i tarczy, a nie tarczy i piasty. Co nie zmienia faktu, ze 80% skrzywień wina leży po stronie gównianych tarcz.
@mateuszzurad3832 жыл бұрын
A co Pan powie o lakierowaniu piasty cienką warstwą farby? Osobiście od dłuższego czasu zacząłem lakierować sprayem powierzchnię prowadnic klocków w jarzmach i zauważyłem że eliminuje to powstawanie korozji a przy tym zapiekanie się klocków w jarzmach. Ciekawi mnie czy mikronowa warstwa farby naniesiona na piastę powoduje jakieś nie porządne skutki. Pozdrawiam
@rakierfjuel122 жыл бұрын
Też jestem ciekaw, tym bardziej że widziałem już kilku mechaników którzy tak robili
@krzysztofbrombosz2072 жыл бұрын
@@rakierfjuel12 to że leczyć kompleksy na
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Nie mamy wiedzy w temacie jak to się spisuje. Na pewno zapewnia dobry współczynnik tarcia między przylegającymi powierzchniami, więc...
@barbaraostrowska-pv6zj Жыл бұрын
takie rozwiązanie świetnie się spisuje. Stosuję o 9 lat i miodzio. Dobrze wyczyścić, odtłuścić i pomalować. Nic się nie zapieka i nie przylepia.
@Ehatari8 ай бұрын
Czy może to być dowolny smar suchy PTFE ? z tego co wiem ma wytrzymałość do +260 stopni ?
@drathir552 жыл бұрын
Dzięki !
@feliksprzystojny6499 Жыл бұрын
A ja mam pytanie to jak oczyścić piastę ze szpilkami skoro papierem ściernym nie to czym Królu złoty? Te ściernice które pokazujesz działają tylko jak nie ma szpilek. A jak się zapiecze tarcza do piasty to walenie po niej 2 kilowym młotem nie wywiera wpływu na łożysko?
@atehamulcepolska Жыл бұрын
Zestaw do czyszczenia piast ze szpilkami: www.ate-info.de/pl/details/produkte/radnaben-reinigungsset-2.1
@Mitas12 жыл бұрын
Witam Serdecznie , strasznie przykre ze na własnej skórze musiałem sie przekonać jaki sprzedajecie produkt do Bmw e61 525D 197 KM. Tarcze użytkowane jak należy , żadnych myjni Po trasie czy jeżdżeniu po mieście , żadnego deszczu na trasach … nowe tarcze niecałe 10 tys i bicie …
@mistyczny945 ай бұрын
Zakładałeś sam, czy mechanik ci spierdolił robotę?
@bogdanmil30622 жыл бұрын
A ja mam pytanie co się zmieniło parę lat temu jeszcze dokładnie nie pamietam, ale było zalecane na każdej instrukcji montażu tarcz nie zależnie czy to były firmowe czy najtańsze zamienniki"smarowanie"styk Piasta tarcza
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Nawet w instrukcjach jest narysowane ;) ale nie smar tylko olej i nadmiar wytrzeć szmatką.
@jorgus7495 Жыл бұрын
zapytanie: a czy można dawać smar miedziany między tarczą hamulcową, a felgą aluminiową, prosto z aerozolu?
@ZlyKocurek Жыл бұрын
Daj wazeliny. Jest tania i skuteczna. Tylko nie mów wazelinie, że tam są jakie straszne temperatury.
@jorgus7495 Жыл бұрын
Dziubeczku, pytam nie dlatego, że nie wiem jak się to robi (w przeciwieństwie do ciebie) ale w serwisie Hondy posmarowali tak hamulce w mojej CRV przy drugim przeglądzie, przy okazji posmarowali powierzchnie cierne tarczy i okładziny klocków hamulcowych. Po takim serwisie słabsze hamulce i przy gwałtownym hamowaniu z większych szybkości drgania kierownicy. Jak Ty smarujesz wazeliną układ hamulcowy to Ci gratuluję bo raczej nikt Ci już nie pomoże. Chyba tylko zakład pogrzebowy. Może Ty w serwisie autoryzowanym pracujesz??? @@ZlyKocurek
@ZlyKocurek Жыл бұрын
@@jorgus7495 No to chyba jednak nic nie potrafisz robić, co świadczy twoja wizyta na przeglądzie. Kto normalny jedzie na przegląd, jak sam potrafi zrobić? Odległość od felgi do tarczy gdzie pracują okładziny jest zbyt duża, żeby miało znaczenie czy ktoś posmarował czy nie czymkolwiek i jakkolwiek. A co do wazeliny... ja zajmuję się naprawami, a nie jestem yutubowym specjalistą od wszystkiego i kanapowym chwalipiętą więc sobie daruj osobiste wycieczki.
@SmakoszPilat2 жыл бұрын
Ja przy wymianie tarcz hamulcowych czyszczę piastę szczotką drucianą i smaruję cienką warstwą oleju
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Polecamy jeszcze sprawdzić płaszczyznę piasty po czyszczeniu. Jeżeli będzie w porządku to ok, znaczy, że szczotka dała radę.
@radek324211 ай бұрын
Piaste smarowac olejem silnikowym😢... Gratuluję, po takim smarowaniu będzie pięknie się kopcilo.
@stanislaw_dudek Жыл бұрын
Zajebisty film.
@julianmarkiel59182 ай бұрын
Proszę się douczyć, siła podczas chamowania nie jest przenoszona między tarczą a piastą tylko między tarczą a felgą.
@krystiankrychu25072 жыл бұрын
ja smarowałem ceramicznym ale tak ze go nawet nie było widac i potem szmatką przetarłem więc piasta była tylko tłusta w dotyku ale bez widocznego smaru coś jak po przetarciu olejem, chociaż jak piasta i tarcza w dobrym stanie to ja bym nie smarował zawsze to większe tarcie i tarcza mocniej siedzi na piascie
@kamilbies6504 Жыл бұрын
Kiedyś kupiłem cały zestaw, tarcze, zaciski, klocki, tej wspaniałej firmy, bo stwierdziłem, że jak najdroższe to będą najlepsze... I co?? Po dwóch latach cała jedna oś znów nadawała się do wymiany... Niczym, poza ceną, w trwalosci nie różnią się od tych połowę tańszych. NIE POLECAM ATE!!! Niemieckie oszustwo. Nasi przodkowie jednak wiedzieli dlaczego oszustwo nazywano "szwabieniem"...
@mjakmimi2 жыл бұрын
Film oki👍 Musi być unieruchomienie piasta-tarcza, a to jest przez tarcie. Jest smar - nie ma tarcia🤷♂️
@pawelk24762 жыл бұрын
Volvo ma piasty z częścią przetoczoną nizej. Wilgoć się zbiera i przez to korozja narasta. Zdarza się że trzeba się nagimnastykowac, aby taka tarcze zdjąć, szczególnie tarcze niezabezpieczone, niemalowane.
@pawemysliwiec6213 Жыл бұрын
A czy zamiast smaru można pomalować? Np zostało mi trochę lakieru po renowacji felg, czy mogę go użyć?
@atehamulcepolska Жыл бұрын
Stanowisko firmy jest jednoznaczne. Zalecamy powielanie rozwiązań identycznych jak fabryczne.
@27matek2 жыл бұрын
Ja smaruje ceramicznym z k cieniutko i nigdy nic się nie działo...
@Jerzy-n7oАй бұрын
Smar miedziany do tego służy. Tak mnie nauczył majster do dziś tak stosuję i wszystko jest ok.
@markar78842 жыл бұрын
A czy stosować jakiś smar (np. cienka warstwa miedzianego) na styku felgi i tarczy hamulcowej? Czasami, zwłaszcza po zimie, mam trudności ze zmianą koła.
@kapslaczek2 жыл бұрын
Tutaj też wystarczy dobrze doczyścić i co najwyżej olejem posmarować i wytrzeć. Albo jakiś delikatniejszy smar. Bo jeśli felgi są aluminiowe, to wystarczy że mają uszkodzony lakier w miejscu styku, a miedź zacznie reagować i narobi większej biedy.
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Tak jak powiedzieliśmy w filmie, smar miedziany powoduje powstawanie korozji elektrochemicznej, stąd opisane problemy.
@lz9153lesz Жыл бұрын
@@atehamulcepolska Dokładnie tak,aluminium plus miedz potocznie po prostu sie" gryzą "