Ja tak miałem jak wybierałem profil w liceum. W pierwszej klasie wywiązał się pomiędzy mną, a matematykiem świetny dialog. Wyglądał on tak: - No to Kryspin powiedz co się takiego pożytecznego robi po humanie? - Myśli, panie profesorze... myśli
@adamkolany16684 жыл бұрын
czy po starogrecku "mathein" nie oznacza przypadkiem "myśleć"?
@kryspinjemioek32354 жыл бұрын
@@adamkolany1668 zgadza się, natomiast φιλοσοφία to umiłowanie mądrości, a po polsku filozofia.
@adamkolany16684 жыл бұрын
@@kryspinjemioek3235 Oczywiście wiem. Nie pamiętam, gdzie to widziałem, ale ktoś gdzieś napisał, że po rozpadzie sekty pitagorejskiej, rozpadła się ona na dwa odłamy: matematyków (czyli tych co lubią pogłówkować i rozwiązywać problemy) i akuzmatyków, czyli tych, co uwielbiają przysłuchiwać się tym pierwszym. No i z nich wyłonili się filozofowie … A tak na poważnie, jako były logik matematyczny, wiele czasu spędziłem z filozofami i niejednokrotnie miałem wrażenie, że rozmawiam z ludźmi o tęgich umysłach. choć i matołów też wśród nich się spotykało …
@piotrjuszczyk13 жыл бұрын
Raczej gada... gada.
@Kazama59 жыл бұрын
Nigdy nie chciałaś uczyć, ale wlasnie to robisz :D
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
Kazama5, ale to zupełnie co innego niż nauczanie w szkole! :)
@mateuszschab94019 жыл бұрын
Mówiąc Inaczej , ponieważ nie widzisz, kogo uczysz? I nie musisz się użerać z dziećmi? :D
@mateuszschab94019 жыл бұрын
Mówiąc Inaczej , ponieważ nie widzisz, kogo uczysz? I nie musisz się użerać z dziećmi? :D
@mateuszschab94019 жыл бұрын
Mówiąc Inaczej , ponieważ nie widzisz, kogo uczysz? I nie musisz się użerać z dziećmi? :D
@Framlii9 жыл бұрын
***** bo ogladaja to ludzie którzy sami chca sie nauczyc a nie z pszymusu.
@patrycjalewandowska90295 жыл бұрын
Cudownie ❤ Każdy mówi "nie idź" a serce krzyczy "jak studia, to tylko te". Więc idę za głosem serca 😃
@kingakinga55483 жыл бұрын
I jak?😌😌
@zakrzew759 жыл бұрын
Humanista to nie idiota. Ale humanista, który mówi, że nie musi znać się np. na ułamkach bo jest humanistą - już chyba tak ;) Podobnia jak "umysł ścisły", który uważa, że nie musi wiedzieć kto zabił Antygone, albo jak się piszę "w ogóle".
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
+zakrzew75, zgadza się!
@michajanik92779 жыл бұрын
w jaki sposób wiedza o mordercy Antygony pomoże mi zbudować rakietę??
@zakrzew759 жыл бұрын
+Michał Janik rozumiem, że nic nie robisz, tylko budujesz rakiety? :)
@michajanik92779 жыл бұрын
ok, zmieniam pytanie... w jaki sposób wiedza o mordercy Antygony pomoże mi w czymkolwiek???
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
Michał Janik, odpowiedź znajduje się w odcinku o książkach! Zachęcam do obejrzenia. :)
@randaltichy65708 жыл бұрын
Mnie w ogóle bawi śmianie się z jakichkolwiek kierunków. Co was obchodzi co ktoś inny studiuje? To nie wasza sprawa, zajmijcie się swoimi studiami.
@randaltichy65708 жыл бұрын
Zgadzam się z twoim zdaniem. Sam nie zamierzam koniecznie pracować w związku że studiami, które skończę. Chcę studiować co mnie interesuje i spróbować zajmowania się tym z ciekawości. Mam inne zainteresowania i nie będę płakać, że zmarnowałem tam czas, jeśli dowiem się ciekawych rzeczy.
@onaonaona85735 жыл бұрын
Zgadza się, ja pracuje z inżynierem który wszystkich poniza bo nie są inzynierami
@N0T_OrAnGe5 жыл бұрын
Nie zgadzam się bo zauważ że studiowanie jak i uczenie się w liceum ogólnokształcącym jest bezpłatne, ale nauczycielom humanistyki jest wypłacana pensja wiec pieniądze idą z podatków czyli to nie jest tylko twoja indywidualna sprawa, bo wszyscy składają się na twoje studia.
@damakameliowa343 жыл бұрын
@@N0T_OrAnGe XD większość rzeczy jest opłacane z podatków - służba zdrowia, inne służby mundurowe, budowa infrastruktury miejskiej itp.krótko mówiąc każdemu w tym kraju można powiedzieć, że coś nie jest jego/jej sprawą, bo na którymś etapie korzysta z czegoś opłaconego z publicznych pieniędzy. Argument kompletnie chybiony.
@MiMi-db9pl5 жыл бұрын
Nie uwierzysz!!! Nasza pani od polskiego puszcza twoje odcinki na lekcjach!!! EDIT: Dziękuję za ❤️!
@salviohexia46819 жыл бұрын
Okropnie Ci dziękuję za ten odcinek! :) Mam szesnaście lat i... co tu dużo mówić... dusza humanistki. Wiele osób dookoła huczy, że nic po studiach humanistycznych nie osiągnę. Tym filmem dodałaś mi otuchy, że może jednak warto.
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
Salvio Hexia, bardzo się cieszę! Trzymam kciuki! :*
@shadowhunter63519 жыл бұрын
Salvio Hexia mam podobnie, interesuje mnie edytorstwo, lecz wszyscy dookoła powtarzają, że dla humanistów nie ma przyszłości. Smutne, bo przez to tracę wiarę w siebie i w to, że mogłabym dostać się na te studia i robić w życiu coś ciekawego.
@salviohexia46819 жыл бұрын
*****, swoich słów nie kierowałam do Ciebie, a do pani Pauliny. I kim ty jesteś, żeby po moich czterech zdaniach oceniać to, czy sobie poradzę na studiach technicznych, czy też nie. W twoich słowach jest troszeczkę za dużo dopowiedzianych informacji i słów, których nigdy nie napisałam. Swoje teorie proszę zostawić dla siebie albo dla osób, których to zainteresuje. :)
@Pear.Jerry.9 жыл бұрын
Salvio Hexia - studiuję na Politechnice Wrocławskiej, ale mam wielu znajomych na/po innych uniwersytetach i uczelniach wyższych. Prawda jest taka, że jeśli jesteś w czymś naprawdę dobra i szczerze się czymś pasjonujesz, to nie warto słuchać, co mówią inni, tylko iść za głosem serca i studiować to, co naprawdę Cię pociąga. Paulina poruszyła bardzo ważny temat, ale ja dodałbym do tego jeszcze jedno zdanie (napiszę dużymi, jeśli komuś nie będzie się chciało czytać całości, niech chociaż to przeczyta): JEŚLI ZAJMUJESZ SIĘ TYM, CO NAPRAWDĘ KOCHASZ, PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ ZNAJDZIESZ PRACĘ I OSIĄGNIESZ SUKCES. I teraz poleci fala hejtu... Bo faktycznie - słowo "zawsze" jest tu trochę na wyrost. Ale w ogromnej większości przypadków to naprawdę tak działa. A im więcej masz tej pasji, tym większe szanse na życiowy sukces, a co za tym idzie - duże pieniądze. Naprawdę nie ma sensu przejmować się tym, co mówią dookoła. OK - potrzebujemy inżynierów i ścisłowców, ale nie takich, którzy na te studia poszli dlatego, że usłyszeli, że będą później dobrze zarabiać, albo (broń Boże!) ktoś im kazał to zrobić. Z takich pożytku i tak nie będzie. Moja serdeczna koleżanka studiuje psychologię. Wierzcie mi lub nie - każda rozmowa z nią jest jak mała terapia psychoanalityczna, po której człowiek czuje, że więcej wie o otaczającym go świecie i o ludziach, którzy go zamieszkują. I to bez cienia przesady. I teraz wyobraźcie sobie, że ta oto dziewczyna poszłaby... nie wiem... na Mechanikę i Budowę Maszyn. Dramat! Jestem w 100%-ach pewien, że ona zostanie kiedyś świetnym psychologiem i będzie służyć światu swoją wiedzą i intuicją, a gdyby nie to, że odważyła się pójść na takie studia, pewnie nigdy nie byłoby to możliwe. Dla kontrastu - ostatnio poznałem chłopaka, który jest inżynierem geologii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że... teraz ma własne studio fotograficzne i profesjonalnie zajmuje się fotografią produktową na naprawdę dużą skalę. Od zawsze czuł, że pasjonuje go fotografia, ale postawił na coś bardziej "przyszłościowego". I co? Pasja i zamiłowanie do robienia zdjęć zwyciężyły. Bo ZAWSZE zwyciężają. I na koniec - bardzo już osobiście i szczerze. Podziwiam ich. Te dwie osób, o których pisałem. Z całego serca podziwiam wszystkich tych, którzy mają w życiu coś, z czym chcą wiązać przyszłość, co szczerze kochają i świata poza tym nie widzą. Bo oni odniosą prawdziwy sukces. Ja bardzo lubię swoje studia i jestem niesamowicie zadowolony z podjętej decyzji, ale nie wybrałem ich z miłości, ale bardziej - z rozsądku. Ja miałem szczęście - bo czuję, że wybrałem dobrze. A Wy, o ile tylko jesteście w zupełności pewni, co tak naprawdę was interesuje, nie bójcie się podjąć jedynej słusznej decyzji - iść poznawać ten skrawek świata, który WAS SAMYCH pociąga najbardziej.
@MrBuggLand9 жыл бұрын
Salvio Hexia Ja składam teraz na filologię polską i tym malkontentom mówię, żeby dalej skręcali swoje telewizory.
@gombrowitch9 жыл бұрын
We wrześniu 2016 idę do liceum na profil humanistyczny (o ile się dostanę do wymarzonej szkoły) i za każdym razem, kiedy o tym wspominam, moje koleżanki (pseudo-umysły ścisłe) niemalże krzyczą mi w twarz "To co, będę mogła liczyć na darmowe frytki jak mnie będzie obsługiwać w maku?". To jest strasznie denerwujące.
@mess63909 жыл бұрын
paulina Przywyknij, bo przez 3 lata bedziesz slyszala takie przytyki ze strony kolegow z klas matematycznych ;) Przyjacielskie i zartobliwe, ale zawsze mnie mega irytowaly, no bo ile mozna? A ich te same zarty bawily po 6377 razy.
@kot_filemon39369 жыл бұрын
Mess a potem przez kolejne 3 lata na studiach od ludzi z Ekonomii czy Matematyki :PP
@TESS1779 жыл бұрын
***** A potem juz tylko cale zycie;)
@tymowoj51357 жыл бұрын
Po liceum idź na politechnikę... jeśli chcesz mieć studia potrzebne pracodawcom .
@Ola-pe7zn5 жыл бұрын
Jak poszła matura? :)
@agulajot80609 жыл бұрын
I właśnie to o czym mówisz, to opis prawdziwego humanisty! Człowiek światły, otwarty, interesujący się wszystkim, a nie osoby z tłumaczeniem "jestem kiepski z matmy, nie lubię przedmiotów ścisłych, jestem humanistą". Ci drudzy, to idioci sami (lub przez rodziców, którzy nie chcą ich krzywdzić) nazywający się humanistami.
@zakochanaczarownica9 жыл бұрын
".... Nie myją włosów"- myślam, że to tekst tak o fizykach;) Kiedyś na imprezie powiedziałam że studiuje fizyke to słyszałam "ale przecież ładna jesteś".
@wadimjan70025 жыл бұрын
XD
@AkvistoPaul9 жыл бұрын
Nawiązując do polonistów, miałem kiedyś wspaniałą polonistkę w gimbazie, kobieta była niesamowita, ale zbyt dużo by opowiadać... Jej niesztampowe podejście mam do tej pory w pamięci. :D W skrócie kupiła mnie tymi słowami - "Wiecie co, ja to nie lubię nauczycieli, uczniów, szkoły i całej tej edukacji, ale uwielbiam z wami robić przedstawienia i obserwować jak się rozwijacie, dorastacie do sztuki i zmieniacie swoje nastawienie."
@1111-d8w6 жыл бұрын
Akvisto Wow, moja nauczycielka z gimnazjum mówiła dokładnie tak samo
@AkvistoPaul9 жыл бұрын
Jak mnie natchnie to idę na to co Ty! Będę poprawiał wszystkich dookoła, bo wkurza mnie spacja przed przecinkiem. ;D
@hackleberrym9 жыл бұрын
Akvisto No , nie znoszę tego .
@AkvistoPaul9 жыл бұрын
Michał Hickiewicz serio? :P
@Sacheess9 жыл бұрын
Akvisto Wiesz ,ale jak jakaś starsza osoba korzysta z internetu to nie ma skąd wiedzieć ,że tak się pisze? Przecież jak piszesz na kartce to zazwyczaj stawiasz równo pomiędzy wyrazami.
@AkvistoPaul9 жыл бұрын
Sacheess Teoretycznie tak, ale wierz mi, że wiele starszych osób pyta się o takie niuanse - wiem, bo szkoliłem takie osoby z ECDLa. Ale wiele osób w internetach robi to specjalnie lub z niewiedzy. Pytanie, dlaczego Ty napisałeś nieprawidłowo? - Raczej jesteś osobą świadomą internetów. Pozdrawiam
@TataAdama459 жыл бұрын
Sacheess Zgadza , się , ja tak piszę :)
@NoxyYT9 жыл бұрын
Szczerze mówiąc, moim zdaniem ten stereotyp może być spowodowany tym, że na kierunki humanistyczne idzie sporo ludzi którzy najzwyczajniej w świecie nie wiedzą co ze sobą robić. Może jest tak bo przedmioty humanistyczne to wiedza "ogólna", a ścisłe wymagają pewnej dozy zaangażowania. Bynajmniej nie twierdzę, że stereotyp ten jest prawdziwy, ale w ostatnich latach mamy sporo słabych publicystów, dziennikarzy, często po przedmiotach humanistycznych może brakować pracy. Być może Polska jako kraj rozwijający się tworzy więcej miejsc pracy dla osób o ścisłych umysłach. Swoją drogą to chyba trochę ograniczające, że sami siebie określamy jako humanistów lub umysły ścisłe, nie? ^^
@krzysztofgesiorski89039 жыл бұрын
Zazwyczaj spotykałem się z tym stereotypem, gdy ktoś mówił "nie umiem matmy i informatyki,więc jestem humanistą". Dziwne stwierdzenie, bo w technikum informatycznym miałem kumpla humanistę, z nauk humanistycznych był sporo lepszy od reszty, ale przedmioty ścisłe też ogarniał, choć geniuszem nie był. W naszych czasach promowane są uczelnie techniczne, bo przeżywamy bum technologiczny, wszystko chcemy zautomatyzować, więc potrzebujemy ludzi, którzy mają o tym pojęcie. To też jeden z powodów spychania humanistów. W kwestii pracy wystarczy umieć się zakręcić i po każdych studiach, po każdej uczelni można znaleźć przyzwoitą robotę. O moich studiach (matematyka) mówią podobnie, "co, będziesz matematyki uczyć?" Też można, ale po co się męczyć jak nie ma się do tego powołania, jest wiele innych zawodów matematycznych, praca w banku, księgowości, analitycy giełdowi, statystycy, ogółem wszelkiej maści ludzie od obliczeń.
@Damian-ty5vk9 жыл бұрын
Fajnie, że walczysz ze stereotypami. Ja jestem akurat ścisłowiec i się nadaje bardziej do budowania robotów, ale nie mam nic do humanistów. Znam bardzo dobrze jednego humanistę i to jest cudowny, inteligenty człowiek. Mam wrażenie, bardziej obyty ode mnie. :) No, ale wracając do tematu: też nie znoszę stereotypów. Nie wiem skąd to się bierze, ale to bardzo niefajne postrzeganie świata (przez stereotypy).
@sinaron14945 жыл бұрын
Trochę z opóźnieniem piszę, no ale cóż. Przyznam, że kiedyś sam gardziłem humanistami i miałem ich za zwykłych debili (mimo że sam jestem w połowie/trzech-czwartych humanistą), ale wraz z wiekiem i poznawaniem kolejnych ludzi przekonałem się, że byłem w błędzie. Matematyka, fizyka, mechatronika, chemia czy inne przedmioty ścisłe są piękne, ale te dziedziny nie kształtują nas tak samo jak robią to nauki humanistyczne. To dzięki kulturoznawstwie, literaturoznawstwie, pedagogice, historii, antropologii, psychologii, teologii, itp. uczymy się odbierać i interpretować świat, naturę, ludzi, stajemy się bardziej wrażliwi na to co jest wokół nas. Uważam też, że takie tematy pozwalają nam na poznanie drugiej osoby. To dzięki nim ujawniamy nasze poglądy, idee, refleksje. To one pokazują nasze prawdziwe jestestwo. Nie zapominajmy, że matematyk, medycyna i ogólnie cała nauka ma swoje podłoże w filozofii (uznawaną za naukę humanistyczną). Nie raz można się natknąć na książki i rozprawy fizyczne czy astrofizyczne, które we wstępie mają odniesienie czy nawet całą debatę filozoficzną. Nie jest to przypadek. Filozofia jest matką nauki. To ona uczy nas zadawać pytania i myśleć. To wszystko pokazuje nam, jak silny i obecny jest aspekt nauk humanistycznych w życiu człowieka. Dobra, chyba za bardzo poleciałem z tematem... Kanał jest świetny xD
@Martyna-uj8hd8 жыл бұрын
Paulino, całym sercem zgadzam się z tym co powiedziałaś na końcu. Najgorsze co można w życiu robić, to wykonywać zawód, którego się nie znosi. Powinnaś prowadzić wykłady dla pierwszorocznych - może dałoby się dzięki temu uniknąć tyle tragedii ludzkich!
@mikatrix12228 жыл бұрын
dlaczego skoro nie chciałeś być naucielką uczysz lepiej od połowy moich nauczycieli
@janinkajestem9 жыл бұрын
Ja zawsze słyszę słowa podziwu gdy mówię, że studiuję polonistykę;) To nie jest wcale łatwy kierunek. Samo to, że trzeba czytać naprawdę dużo robi swoje ;)
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
kasinka789, zazdroszczę!
@okneratal5199 жыл бұрын
kasinka789 duże frytki poproszę
@agatagebel38069 жыл бұрын
Paulino, czy mogłabyś stworzyć odcinek o wyrazach 'potrzebować' i 'próbować'? Zawsze uczona byłam, że łączą się z dopełniaczem, a nie z biernikiem. Tymczasem od kilku lat w mediach słyszę tę drugą wersję, np. w programach kulinarnych prowadzący 'będą potrzebowali paprykę, masło, przyprawy', zamiast 'papryki, masła i przypraw', albo 'próbują zupę', zamiast 'próbować zupy'.
@krasnalhaabaa9129 жыл бұрын
Ładnie wyglądasz na tym odcinku :)
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
Krasnal Hałabała, dziękuję! Opaliłam się! :D
@KrewNaPosadzce9 жыл бұрын
Mówiąc Inaczej Krasnal Hałabała "NA odcinku"? Czy "W odcinku"? Jeden komplement i Paulinie rozum odebrało i się nie czepia? ;P Pzdr!
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
Nie, po prostu nie wypada mi poprawiać kogoś publicznie. :)
@KrewNaPosadzce9 жыл бұрын
Ok ;)
@Mr7CyRyl9 жыл бұрын
Krasnal Hałabała możesz mi powiedzieć w którym odcinku Paulina nie wygląda ładnie? :D
@ellieconnor73479 жыл бұрын
Normalnie przytuliłabym panią :-D Od kiedy oglądam ten program mój język polski trochę się zmienił i poprawił dzięki pani ;-) kiedy czytam te wszystkie negatywne opinie i wymądrzanie się innych myślę ,że Bóg popełnił błąd i za duży język dał tym ludziom! Ale kto by się przejmował. Trzymam za panią kciuki i powodzenia przy dalszej realizacji odcinków! :-)
@proarti75529 жыл бұрын
Szczerze powiem, że na początku trochę mnie irytowałaś, ale im więcej odcinków obejrzałam, tym bardziej podoba mi się Twoja robota, a i Ty z czasem przestałaś denerwować :) Naprawdę cieszę się, że pojawił się taki kanał jak Twój, czegoś takiego na KZbin brakowało (no właśnie jak to odmienić? może już było na kanale, może nie wszystkiego jeszcze nie przejrzałam, ale na pewno to zrobię).
@MTWODZU9 жыл бұрын
Dobrze gada :) Nie dość, że wredna, to mądra i urodziwa :) Dopadło mnie zauroczenie :)
@teofil72998 жыл бұрын
Jestem humanistą. Od dziecka marzę o pracy nauczyciela, jestem bezgranicznie zakochany w historii. I taki kierunek wybieram na studia - historia ze specjalizacją nauczycielską. Mało tego! Oprócz zainteresowań typowo humanistycznych uwielbiam również matematyką (większość wygranych konkursów to własnie konkursy matematyczne, a nie typowo humanistyczne... ale to może wina tego, że rzadko się zgłaszam na coś takiego) i informatykę (programowanie), ale w życiu bym się nie związał z tym zawodowo. Jedyny problem z przedmiotami ścisłymi miałem z fizyką, ale to w większości wina złych doświadczeń z nauczycielami, którzy mnie całkowicie zniechęcili do tego przedmiotu. Większość "humanistów" to idioci, tylko dlatego że są idiotami z natury i nie mają pomysłów na siebie. Widzę to po swojej klasie - dziennikarskiej, drugie najlepsze LO w moim mieście - problemy z podstawami matmy, wybrali taką szkołę bo rodzice, bo nie mieli pomysłu, bo nie chcieli skończyć byle gdzie. Ale nie mają na siebie pomysłu. Jedyne o czym myślą to imprezy i jak najłatwiej przejść przez cały. Dlatego jestem zdania, że minimalny wynik by zdac maturę to powinno być 75%. A przynajmniej z matematyki. No i na studia powinny być egzaminy ustne, bo jak poznaję studentów medycyny to za kilka lat będę się bał iść do lekarza. :v
@Siventus9 жыл бұрын
Jutro bronię magistra - filologia angielska, spec. tłumaczeniowa. Też mi wielu powtarzało, że jaki to ma sens itd. Wtedy ja im mówię, żeby sobie sprawdzili, ile zarabia tłumacz symultaniczny :) Pozdrawiam.
@ogoniok959 жыл бұрын
Ooooo! A ja mam 5 lat jeszcze, to akurat schudnę!
@Siventus9 жыл бұрын
Obroniłem się na 5. Jupi! :D
@julianowak47629 жыл бұрын
Szkoda tylko, że ,,produkcja" humanistów przekracza ich zapotrzebowanie. Czy ma Pan pewność że dostanie pan taką ofertę pracy?
@Siventus9 жыл бұрын
Julia Nowak Pewne są tylko śmierć i podatki. Nie jestem pewien czy akurat taka posada się trafi, jednak wiem, że z moimi umiejętnościami nie zginę. Zleceń pod dostatkiem.
@julianowak47629 жыл бұрын
Tak jak absolwentów takich kierunkow.
@petitesto9 жыл бұрын
Jako była studentka romanistyki UW, obecna studentka teatrologii i typowa humanistka, całkowicie zgadzam się z tym, co powiedziałaś. Też wielokrotnie słyszałam, że żadnej przyszłości nie będę miała po studiach humanistycznych. Tymczasem, w przeciwieństwie do moich znajomych "ścisłowców", pracuję w zawodzie (tlumacz) i nie narzekam na brak perspektyw jeśli chodzi o mój drugi kierunek.
@nawie899 жыл бұрын
Cóż. Humanista to nie idiota, ale student kierunków humanistycznych - w znakomitej większości tak. 1) Trudno mi uwierzyć, że spotkałaś na swojej drodze wyłącznie ludzi z pasją, mających wizję swojej przyszłości i z przekonaniem dążących do celu (dobrze, jeśli go mieli). Z mojej perspektywy wygląda to tak, że są to tłumy ludzi, którzy prześlizgnęli się słabo przez maturę, a presja społeczna nakazuje im zdobyć tytuł przed nazwiskiem, "bo inaczej przypał". Podkreślam: większość. 2) Gdy już taki człowiek bez pasji, niekierujący się żadnym zainteresowaniem w danym kierunku humanistycznym, trafia - nie wiadomo po co - na studia, styka się z ich żenująco niskim poziomem. Na filozofii nie ma łaciny. Absolwenci socjologii nie ogarniają podstaw statystyki. Miażdżąca większość filologii obcych to nauka od podstaw (!), a jej absolwenci, finalnie, niejednokrotnie... nie znają języka obcego, który studiowali. Studenci dziennikarstwa nie potrafią pisać. Studenci żyją "od sesji do sesji", "byle zaliczyć", "daj pan trzy", nie mają pomysłu na to, co można zrobić z wiedzą, którą - ewentualnie - mieliby okazję posiąść, nie angażują się w nic, nie zdobywają doświadczenia. Powinien raczej utrzeć się zwrot: "uczęszczać na studia", niż "studiować", ponieważ przychodzenie na ćwiczenia ze zgłębianiem meandrów swojej dziedziny rzadko ma coś wspólnego. Podkreślam: piszę o doświadczeniach własnego środowiska. Chcę wierzyć, że można mieć lepsze, ale jestem wnikliwą obserwatorką i widzę, jakiej jakości jest wszystko wokół mnie. 3) W punkcie pierwszym napisałam o "tłumach". Łatwo sprawdzić w internecie, ile osób jest przyjmowanych na kierunki humanistyczne. Setki. Na Uniwersytecie Śląskich istnieje jednocześnie kilkadziesiąt (!) kierunków związanych tylko z językiem angielskim. Na prawo i na filologię polską przyjmuje się po ok. 500 studentów na każdy pierwszy rok. Kolejne setki pierwszakow - każdego roku! - to przyszli magistrowie kulturoznawstwa, historii czy... sztuki pisania (serio, można być mgr. sztuki pisania). W świetle punktów 1 i 2 - nie oszukujmy się - to masowa produkcja bezrobotnych. Chciałabym, żeby każdy człowiek z pasją miał okazję się realizować, a wydatki na szkolnictwo wyższe były mądrze reglamentowane. Po co nam - co rok - >500 absolwentów polonistyki z jednego tylko uniwersytetu w kraju, skoro nie mają potem co ze sobą zrobić, a pewne gałęzie nauki są niedofinansowane? Przyjmijmy 5 czy 10, ale tych z pomysłem na swoje "bycie polonistą". PS Dla mnie kierunki humanistyczne to nie nauka. Niektóre to "rzemiosło", niektóre to "wiedza", niektóre to "sztuka". I, bynajmniej, to nie jest pejoratywne. 4) Teraz zła wiadomość dla prawdziwych humanistów, ludzi z pasją, którzy mają wizję i determinację - zasada Paula Coelho o tym, że cały Wszechświat Ci sprzyja i jeśli jesteś w czymś dobry, jeśli bardzo chcesz, to Ci się uda - nie działa w polskich warunkach. Układy, układziki, "plecy"... 5) A teraz, by uspokoić ewentualnych oburzonych krytyką spoza środowiska (jeśli ktoś przeczytał ten wywód), łączę pozdrowienia - filolog rosyjski.
@mag90175 жыл бұрын
No dobrze, ale co bez studiów / tylko robolem zostać ? w Polsce czy na emigracji ? bo sam pobyt na zagranicznym zmywaku to juz nie zaszczyt jak bywało w PRL. O dziennikarzach to niestety, wszyscy wiemy, co potrafią, Kury im szczac prowadzac, itd. PS. a jak wygląda sytuacja na historii sztuki ? może tam są prawdziwi pasjonaci ?
@elenasso86964 жыл бұрын
Ale jaki z tego wiosek? Żeby nie studiować?
@elenasso86964 жыл бұрын
Ja bym strasznie chciała studiować psychologię. To znaczy.. jeszcze nie skończyłam podstawówki ale ten... Bardzo się tym interesuje i czytam o tym dużo książek. Mam nawet jeden taki ala podręcznik.
@panibasiazparadoxu52102 жыл бұрын
Cytowanie Paulo Coelho jako czegoś co ma znaczenie X D
@krzysztoflipiec24529 жыл бұрын
Prosimy o więcej odcinków tej serii. Ciekawie się ogląda :)
@mateuszwydra85878 жыл бұрын
Paulino jesteś idealnym przykładem na to, że humanista to nie idiota :) a co do polonistyki, to uważam, że jest ona potrzebna, ale do dostrzeżenia tego trzeba po prostu dojrzeć i spojrzeć inaczej na nasz język- jak na coś unikatowego, niespotykanego nigdzie indziej. Trzeba być dumnym z mowy polskiej, szanować ją i mówić poprawnie- tak jak Ty nas uczysz :) Wielkie dzięki za to i piona! :)
@elizabethvayla72025 жыл бұрын
Jestem na politechnice właśnie z powodu takiego idiotycznego przeświadczenia rodziców, którzy uznali, że jeśli poważnie pójdę na humanistyczne studia to mogę się pożegnać z ich wsparciem, a nie mam tyle odwagi i siły, żeby tak nagle stać się samowystarczalna. Cóż, trudno, fizykę i informatykę też całkiem lubię.
@malinap39519 жыл бұрын
Jak cudownie, że trafiłam na Twój filmik! Byłam trzy lata na biolchemie chociaż czuję się absolutną humanistką. Właśnie dostałam się na SGGW i Politechnikę Warszawską, ale na szczęście złożyłam papiery na typowo humanistyczny kierunek na UW i mam cichą nadzieję, że się tam dostanę. Z jednej strony wizja bycia inżynierem za trzy lata jest kusząca, ale z drugiej nie zniosłabym ciągłego wmawiania sobie, że wszystko jest w porządku i jestem w idealnym dla siebie miejscu. Po obejrzeniu filmu jestem pewna, że gdybym się dostała na UW to bez wahania zrezygnowałabym z pozostałych uczelni na rzecz własnego spokoju :) Dzisiaj wyniki. Dziękuję!
@KarolKarasiewicz9 жыл бұрын
Pozwoli Pani, że dorzucę jeszcze mały kamieć do Pani wypowiedzi? Źródłem przekonania o tym, że ktoś jest humanistą jest fakt, że nie radzi sobie z matmą i innymi naukami ścisłymi. Niestety prawdziwy humanista wcale nie ma kłopotów z matmą jakichś potwornych. bo LOGIKA (która leży u podstaw nauk ścisłych) jest przecież KRÓLOWĄ nauk humanistycznych, nieprawdaż? Jak bardzo logicznie trzeba myśleć, żeby skumać łacinę? albo gramatykę starocerkiewnosłowiańską?.... I chyba stąd się bierze pomysł na to, że "humanista jest głupi" - bo współcześnie nie mamy "testu na humanistyczny umysł" - świat poszukuje inżynierów i prowadzi "testy na umysł inżynierski" i każdy, kto tego "testu nie zda" - jest humanistą.... No przecież większej bzdury logika chyba nie zna? Skoro zupa to nie pomidorowa - na pewno rosół.... Co Pani o tym sądzi?
@KarolKarasiewicz9 жыл бұрын
Eejj tam od razu idiotów - z lenistwa tak upraszczają chyba....
@AgVBlue9 жыл бұрын
No więc ja jestem osobą emocjonalną, zwracam uwagę na detale, zawsze uważałam, że "czuję" wiersze i tak dalej. Czy jestem humanistką? Niedługo bronię tytułu magistra po kierunku technologia chemiczna na PG. Póki co jestem inżynierem chemikiem. Myślę, że jeśli jestem humanistką, to raczej w bardziej klasycznym znaczeniu tego słowa, interesują mnie po prostu różne dziedziny. Chcę mówić poprawnie po polsku, chcę być dobrym chemikiem organikiem, chcę czytać o religiach różnych kultur, chcę nauczyć się podstaw krawiectwa, chcę być dobrym fotografem, gdybym mogła sobie na to pozwolić pewnie zrobiłabym jeszcze kilka kierunków studiów. I wiecie co? Jak idzie się studiować chemię, to też wszyscy cię pytają "co będziesz po tym robić? w szkole uczyć?". :)
@paulinab.9139 жыл бұрын
Świetny odcinek. :) Mam nadzieję, że po jego obejrzeniu niektórzy ludzie zrozumieją, że istnieją właśnie dwie grupy: Humaniści i "humaniści" (mam tu na myśli osoby, które nie "czują głębiej", a studia humanistyczne wybierają ze względu na przekonanie, że po prostu będzie im łatwiej zdobyć jakikolwiek papierek). Pozdrawiam ciepło imienniczka :) PS. Szkoda, że nie mieszkam w stolicy, bo chętnie obejrzałabym wystawę. :)
@AsVol279 жыл бұрын
Zgadzam się ze wszystkim co powiedziałaś. Dzięki za taki odcinek! A mi się z kolei podnosi jak słyszę, że mój kierunek to intensywny kurs językowy. Pozdrawia studentka filologii angielskiej z hispanistyką :)
@mateuszc76439 жыл бұрын
Szanowni Internauci, a co myślicie o takim kierunku jak japonistyka lub sinologia?
@ladyvesper80329 жыл бұрын
Po maturze chciałam iść na dziennikarstwo. Czując jednak, że to nie to postanowiłam, że zrobię sobie rok przerwy na który nie zgodziła się moja mama. No i poszłam na dziennikarstwo tylko po to by wydać pieniądze ( studia zaoczne), spędzić wspaniałe chwile z moim chłopakiem (który teraz jest moim narzeczonym) i stwierdzić, że SERIO dziennikarstwo nie jest dla mnie. Kończy się teraz mój rok przerwy. Jestem szczęśliwa, że nie kontynuowałam tych studiów, bo dzięki temu zrozumiałam czego naprawdę chcę od życia. Od lutego idę na filologię hiszpańską. Program idzie od początku, więc nie muszę się niczego obawiać. Poprawiłaś mi bardzo humor tym filmikiem :) Lepiej zrobić sobie przerwę niż być niezadowolonym z życia :)
@lovelifepl9 жыл бұрын
Cześć Paulina! Oglądam twoje filmiki na yt, ponieważ stoję przed trudnym wyborem studiów, zostałam przyjęta na UW na filologię polską, ale nie jestem pewna czy sobie poradzę ;( Bardzo bym chciała zapytać Cię o kilka rzeczy z tym związanych ale nie wiem czy to odczytasz i czy mi odpiszesz ;( ale jeśli tak to czy byłaby możliwość spotkania się choćby na 10 minut w Warszawie?
@Portmonet9 жыл бұрын
Uwielbiam Cię słuchać Paulina, a Twoja mimika i sposób wysławiania się są po prostu genialne :)
@majeczka20129 жыл бұрын
Hej, Kochana! Swietny filmik, zainteresowałas mnie tym kierunkiem :) jakie miałaś przedmioty? I czy duzo lektur, książek musiałaś obowiązkowo przeczytać i zanalizować itd.? Jestes po magisterce? A moze nagrasz jakis osobny film o tej tematyce? :) Pozdrawiam gorąco! :*
@LauraLee009 жыл бұрын
Och, tak! Ja czuję, ja wiem co czujesz, to o mnie! Uwielbiam być humanistką. Uwielbiam czytać więcej, niż jest napisane i uwielbiam widzieć więcej, niż widać. Stereotypów też nie lubię. To samo, co powiedziałaś o studiach, odnosi się do wyboru rozszerzeń w szkołach średnich. "Nie idź na humana! Będziesz co najwyżej w McDonaldzie pracować, jak dobrze pójdzie. Hehe." - krew mnie zalewa, jak to słyszę... a to dlatego, że na profil humanistyczny jest najmniejszy próg, stąd fala debili, którzy nie chcą iść do techników... I tu kolejny stereotyp, że technika są złe, blah, blah. No, do wszystkiego się wredna małpa przyczepi. Można tak gadać i gadać o każdym profilu. "Idziesz na biol-chem? I co, myślisz, że zostaniesz lekarzem?" - właśnie to wymyśliłam. Ale ze mnie wredna małpa. ;-) Niech każdy się zajmie sobą!
@mmds53116 жыл бұрын
Laura Lee.
@Mertyy36 жыл бұрын
o.O ? Piszesz jak typowa humanistka, która jest mega nieogarnięta xD
@zuzannamenard56405 жыл бұрын
@@Mertyy3 I w tym właśnie tkwi piękno... Pozdrawiam humanistów! ✌❤
@pingwingugu59 жыл бұрын
Na studiach nauczysz się nienawidzić swoje zainteresowania. Nie wiem czy jest tak na humanie ale na polibudzie to się sprawdza. Rada dla wszystkich którzy wybierają się na studia, wybierajcie dobre uczelnie, ale mało wymagające kierunki. Nie ma sensu iść na jakiś ambitny kierunek, tam i tak nic przydatnego się nie nauczycie. O wiele lepiej mieć czas na rozwijanie się w kołach naukowych, zdobywanie doświadczenia w jakiejś dorywczej pracy czy nawet zwyczajnie cieszenie się życiem studenckim. Taka jest przynajmniej moja rada, mnie politechnika zniszczyła, nie potrafię się już cieszyć swoją pasją i nabrałem paskudnych nawyków jeśli chodzi o sposób pracy i nauki.
@marekkujawowicz91293 жыл бұрын
Nie wiem, skąd u Pana takie zgorzknienie, bo ja PW wspominam bardzo dobrze. Owszem, było chwilami trudno, nie brakowało też absurdów ze strony niektórych wykładowców, ale ogólnie bardzo przyzwoicie.
@pingwingugu53 жыл бұрын
@@marekkujawowicz9129 to tylko moje subiektywne spostrzeżenia i opinie. Wiele interesujących mnie przedmiotów musiałem zaniedbać z powodu bardzo wyśrubowanych wymagań na innych przedmiotach. Znałem ludzi którzy potrafili to wszystko ogarnąć o wiele lepiej niż ja, i znaleźć czas na jakieś projekty ale tych osób było kilka. A coś naprawdę ciekawego to stworzyły dwie osoby. Może po prostu nie byłem materiałem na dobrego studenta. Dalej sądzę, że lepiej iść na łatwy kierunek ale angażować się w kółka naukowe, własne projekty albo nawet wcześnie zacząć pracę w zawodzie. Przeskok z automatyki na informatykę był określany przez mojego kolegę jako "wakacje" które pozwoliły mu zacząć pracę w zawodzie wcześniej i szybko zdobyć doświadczenie. Podobnie miał kolega który siedział na makro kierunku od początku. Automatyka była tak załadowana materiałem, że o zaczęciu pracy nie było mowy.
@Gudzieegodzii9 жыл бұрын
Ja też jestem humanistą, a skończyłem mechanikę na polibudzie.
@damiansredzki2789 жыл бұрын
Znam Twój ból kolego... oj znam
@Gudzieegodzii9 жыл бұрын
Damian Średzki To nie był ból tylko powołanie. Przecież matma jest tak zajebiście prosta, że wreszcie nie musiałem myśleć tak jak klucz mi każe.
@catrissepinger9 жыл бұрын
*każe (karać - karze, kazać - każe)
@Kazama59 жыл бұрын
Za późno, idę na prawo xDD
@Richard4049 жыл бұрын
Dobrze,że nie na lewo. Uff
@adeknijak9 жыл бұрын
Olaw Różacki ja na środek. HAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHA nie śmieszne.
@jaqb179 жыл бұрын
adeknijak troche smieszne
@takjest19169 жыл бұрын
Kazama5 PiS
@Eklerek9939 жыл бұрын
Kazama5 Powodzenia z cywilem, karnym i adminem. Pierwszy rok najgorszy, potem już jakoś leci na warunkach ;)
@Misiok899 жыл бұрын
Parę dni temu skończyłem matematykę na uniwersytecie i wiem o czym mówisz, albo przynajmniej chciałbym, żebyś mówiła o tym o czym ja myślę. Matematyk i fizyk tylko opisują to co jest prawdą. Mogą opisać coś czego nikt nie opisał, ale jednak niczego nie tworzą. Absolwenci politechniki zbijają w całość te pomysły tych pierwszych które mogą zostać przekute w coś użytecznego, a potem tworzą różne wariacje tego co wymyślili. Tworzą, ale są ograniczeni pragmatyzmem. Gdzie w tym wszystkim miejsce dla czegoś ważniejszego niż cywilizacja (choć może lepiej powiedzieć cywilizacja narzędzi)? Dla piękna, przeżyć duchowych, sztuki - jakiejkolwiek głębi? Zafascynowała mnie postać Gaudiego - architekta, z którego słynie Barcelona - on poszedł o krok dalej. Zaprojektował coś co było na swój sposób piękne (i to było jego kryterium głównym - nie pragmatyzm), choć ograniczone rzeczywistością. Podobnie Dodgson - matematyk, który zabawił się światem fantazji tworząc Alicję w krainie czarów. Nie chcę żeby moje życie było pustym powielaniem schematów. Nie chcę tworzyć tylko kolejnych narzędzi z tworzywa i ludzi. Nie chcę wytyczać sobie przyziemnych celów, ponad które nigdy nie wyjdę. Potrzebuję głębi, a w matematyce jej nie widzę, mimo że już nieraz wpadałem w trans twórczy wymyślając i dowodząc jakieś swoje nic nie znaczące twierdzonka matematyczne. Wcześniej studiowałem budownictwo, ale czułem, że będę tylko trybikiem, który nigdy nic ważnego nie zrobi - będę stawiał mosty/szklane domy? To nie moje wizje. Czuję że każdy ma coś co go pasjonuje i jeśli tylko czuje, że studia humanistyczne pomogą mu w realizacji życiowej pasji to powinien w to iść. Nie ma co patrzeć się na to że inżynier, lekarz, czy prawnik dużo zarabiają, bo żadne pieniądze nie zrekompensują życia bez realizowania swojej pasji. Mając pasję na chleb zarobisz. Może nie będą to kokosy, ale będziesz szczęśliwym człowiekiem. Nie daj sobie wmówić, że istnieje lepsza droga od tej, która pozwala na realizację marzeń.
@botanic3004 жыл бұрын
Ktoś tu chyba pisze nową historię literatury... 🙄 Kto to jest ch..a Wacława, Dodgson?! 😳 Przecież "Alicję w krainie czarów" stworzył Lewis Caroll... 😄😛
@botanic3004 жыл бұрын
Takie dyrdymały piszesz koleś jak jakiś nawiedzony wierszokleta lub co gorsza, grafoman... aż nie chce mi się wierzyć, że masz tytuł magistra inżyniera! 🙄
@rafaskopek51639 жыл бұрын
Studiuję biologię i mam dokładnie ten sam problem! Ludzie sądzą, że mogę pracować wyłącznie jako nauczyciel. Nikomu nie da się wmówić, że są po tym kierunku większe perspektywy :)
@Suavis048 жыл бұрын
Nareszcie! Publicznie powiedziałaś to, co musiałam tłumaczyć prawie każdemu, kto pytał mnie o studia, kiedy jeszcze studiowałam! Nie każdy polonista zostaje nauczycielem! Dzięki Ci! Na innych uczelniach jest nawet więcej specjalizacji. Obalmy jeszcze jeden stereotyp. Niektórzy "humaniści" to też świetni ścisłowcy. A proces interpretacji to nic innego jak analiza i synteza. Nie wspominając o tym, że matematyka przydaje się w muzyce i poezji. Może nie zbuduję cyfrowej przyszłości, ale to nie znaczy, że tylko patrzę w niebo i czytam sonety. Policzę sobie też co trzeba :P
@MrSupersonic0149 жыл бұрын
Paulina - za Twoich czasów nie było s. glottodydaktycznej? Jestem studentem pierwszego roku (już niedługo drugiego) i jestem właśnie na tej specjalizacji. Wydaje się całkiem sporo dająca i ciekawa. ;)
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
MrSupersonic95, była, ale jako odrębna specjalizacja (chyba dodatkowo płatna). Nie należała do trzech podstawowych.
@asia_okin_7 жыл бұрын
Właśnie przeczytałam artykuł, o którym mówisz w tym odcinku i odniosłam wrażenie, że jego autorka chyba ma jakiś problem (może ze swoją urodą) :D Swoją drogą skoro jest dziennikarką, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że skończyła polonistykę, więc nie rozumiem jej oburzenia tym, że ktoś chciał z miły sposób i z dużym zaangażowaniem oraz ciekawym pomysłem przedstawić swój punkt widzenia na ten temat :)
@dance92mati9 жыл бұрын
Piękna pointa! Ukończyłem informatykę, ale od października zaczynam studiować taniec. Przebranżowienie totalne, ale już nie mogę się doczekać ;)
@LennaSchleigther9 жыл бұрын
Zgadzam się co do humanistów. Sama skończyłam studia humanistyczne (no, może nie tak w 100%, bo socjologia to taka nie do końca humanistyka), ale fakt: zdecydowanie przyjemniej przebywa się z ludźmi, którzy mają coś do powiedzenia, a nie tylko "Och, paznokieć mi się złamał...". Odnośnie polonistów, to wśród moich znajomych jest tylko jedna osoba, a do tego tak sympatyczna i oczytana, że to poezja i aż jej zazdroszczę. I wcale nie jest ani brzydka, ani głupia :) Fajny odcinek tak poza tym. Pozdrawiam! :)
@internauta10569 жыл бұрын
mega bluzka! szukam podobnej... Paulinko, gdzie tę kupiłaś? :)
@analunna46939 жыл бұрын
Jak dobrze, że jesteś Ty... Jesteś (dużo) młodszą wersją mojej ukochanej polonistki. Kiedy skończyłam szkołę brakowało mi jej podejścia do języka ojczystego i wpadłam tutaj. Czuję, że czuję... 😊
@TESS1779 жыл бұрын
Ukonczylam polonistyke na etapie licencjatu na UWr. Szczerze mowiac po latach smiesza mnie Twoje argumenty. Wszysto to, o czym mowisz mozna osiagnac bez tych studiow. Specjalnosci? Litosc. Wiekszosc z nich to cudowne nazwy, ktore nie daja konkretnego warsztatu. Smutno mi, ze zdolni koledzy pracuja w Multikinie lub pisza artykuly do podrzednych pisemek za grosze. Natomiast musze przyznac racje, ze ludzie sa wyjatkowi, otwarci na zycie, doswiadczenia, oczytani, choc czesto majacy o sobie zdecydownaie za duze mniemanie. Po 3 latach zrobilam, jak radzisz- zmienila kierunek, ktory jak to ujelas "niszczyl mnie od srodka". Zeby bylo zabawniej, wiekszosc osob nie widziala przyszlasci w kolorowych barwach, a mimo to trwala uparcie w sowim wyborze. Poszlam na Politechnike i mimo nieporownywanie wiekszego nakladu pracy, ktory musze wlozyc w zdobycie wyksztalcenia- nie zaluje. Nie znam osoby, ktora najadla sie i oplacila rachunki idealami, a pasje mozna rozwiajac w wolnych chwilach. Zwlaszcza, ze w calym toku studiow trafilam moze na 2 prowadzacych z prawdziwa pasja, do ktorych uwielbialam chodzic na zajecia.
@tymowoj51357 жыл бұрын
TESS177 Bardzo spodobała mi się Twoja wypowiedź. Najlepszy komentarz pod tym materiałem . Gratulacje , brawo ! Święta prawda . I gratuluję przejrzenia na oczy i wybrania studiów na politechnice , które pozwoliły uzyskać stabilizację w życiu .
@zuzannachylinska44457 жыл бұрын
No to tylko dowód na to, że polon we Wrocławiu jest słaby. Ja na UW poznałam mnóstwo niesamowitych wykładowców/ćwiczeniowców, którzy przemienili moje życie i wobec których mam intelektualnych dług jak stąd do nieskończoności.
@ARSP90009 жыл бұрын
Jako absolwent historii, czyli kierunku jak najbardziej humanistycznego, bardzo dobrze to rozumiem :P Zawsze jak słyszę teksty pogardliwie wypowiadane "a bo Ty to humanista jesteś" to zamykam im usta mówiąc, że owszem humanista, ale równie dobrze dostałem się na inżynierię chemiczna na polibudzie więc bardziej taki człowiek renesansu :D
@jestemsen9 жыл бұрын
Doskonale wiem, o czym mówisz z tym głębszym odczuwaniem świata. Ja również jestem typową humanistką, natomiast mój chlopak jest inżynierem. Dość często wkurzam sie na niego, ponieważ w pewnych kwestiach kompletnie się rozmijamy. A najczęściej widzę to na wspólnych wypadach. Ja mam ochotę przysiąść na chwilę, pomyśleć, posiedzieć w milczeniu i popatrzeć na to, co dzieje się wkoło, a mu się wszędzie spieszy i w tym czasie patrzy na wszystkie aplikacje w telefonie, co ile czasu nam jeszcze zajmie i w jakim czasie dojdziemy do następnego punktu wycieczki. Ja często bujam w obłokach, za to on jest praktyczny i rozważny. Ale mimo to nie czuję się głupsza od niego. Mój umysł jest inny, ale nie jest gorszy :)
@dominikakrRzp19 жыл бұрын
Dziękuję, dziękuję, dziękuję!
@norman111115 жыл бұрын
jak poszła?
@MrKret879 жыл бұрын
Nie jest prawdą, że ludzie z wykształceniem technicznym uważają humanistów za idiotów. Problem polega na tym, że osoby nieradzące sobie w gimnazjum czy liceum z matematyką, fizyką, biologią, mające za to mocne 3+ z j. polskiego mówią o sobie, że mają "umysł humanistyczny". W ich opinii jest to rodzaj usprawiedliwienia i często nawet nie wiedzą jak szerokie znaczenie ma humanizm. Żarty o pracy w McDonaldsie są właśnie o takich "humanistach" a nie ludziach z pasją.
@MrMejshek7 жыл бұрын
Dzięki za ten odcinek! Właśnie jestem w trakcie rezygnacji z Logistyki. Jestem humanistą, kocham sztukę i kulturę, i utwierdziłem się, że jednak chcę iść w tym kierunku, w stronę, czegoś co mnie interesuje, a praca przyjdzie sama, kiedy będę w czymś najlepszy. :)
@matekishere9 жыл бұрын
Kategoria "edukacja" co jak co ale nigdy nie sądziłem, że kanał edukacyjny mnie na tyle wciągnie by z niecierpliwością czekać na kolejny odcinek. Swoją drogą właśnie przez ten odcinek dowiedziałem się, że mój licealny profil medialny to profil który przygotowuje na polonistykę mimo ze nie mam rozszerzonego polskiego :( teraz tym bardziej nie wiem co ze studiami.
@MrBuggLand9 жыл бұрын
Mateusz Mikołajczak Krzywdzące nazewnictwo? Znam to, u mnie w LO był profil dziennikarsko-PRAWNICZY, bez historii... nie wiem jak dostać się na publiczne studia prawne bez historii, ale może ja się nie znam :p
@matekishere9 жыл бұрын
Nie no jakby nie patrzeć to ten profil ma jakiś związek z mediami... Wycieczki, warsztaty i jeden przedmiot "zajęcia artystyczne" które tak są nazywane na świadectwie a tak nieoficjalnie jest to "edukacja medialna" która jest raz w tygodniu 2h pod rząd... taaaa, ale w sumie czego się spodziewać po realiach w polskiej szkole.
@klaudia39555 жыл бұрын
Też studiuję polonistykę i zawsze słyszę pytania, czy chce być nauczycielką....
@hordeman89338 жыл бұрын
Zawsze uważałem, że studia są trochę jak szwedzki stół: koła zainteresowań, konferencje i warsztaty naukowe, możliwość pracy w samorządzie, wyjazdy integracyjne, wymiany studenckie, płatne praktyki w ramach Erasmusa. Tyle możliwości i dróg rozwoju, jak nigdy przedtem i nigdy potem już nie będzie. Szkoda, że 90% studentów (liczba kompletnie z du*y, nie mam dokładnych danych) poprzestaje na odbębnieniu zajęć i tych możliwości nie wykorzystuje.
@dupakropkaosiem9 жыл бұрын
Stereotyp głupiego humanisty wziął się pewnie stąd, że jak ktoś nie jest w stanie np. rozwiązać równania kwadratowego, to mówi, że jest humanistą. I w tym byciu humanistą nie przeszkadza mu to, że w "swojej" dziedzinie też jest głąbem. W drugą stronę to nie działa. Jakoś się nie spotkałem z tym, żeby ktoś, kto potrafi zrobić pięć błędów w czteroliterowym wyrazie albo nie odróżnia epitetu od epitafium, tłumaczył się tym, że jest _ścisły_.
@Prowelplaygames9 жыл бұрын
Ze mnie się śmieją że wybrałem klasę w liceum o profilu humana :'(
@sebastianparzych39249 жыл бұрын
ProwelPlayGames Smutek ! Ja wybrałem ścisłe. I wszyscy mnie kochają!
@lv.1crook9 жыл бұрын
Human najlepsz :)
@clockworkorange19 жыл бұрын
Znam parę osób (sama do nich należę), które zrezygnowały ze swoich ścisłych rozszerzeń. W gimnazjum miałam mnóstwo zajęć w laboratorium oraz dużo więcej godzin biologii i chemii. Stwierdziłam, że nie jest to dla mnie i postanowiłam uczyć się tego, co lubię. Mam nadzieję, że nie będziesz żałować swojego wyboru, a jeśli był on świadomy, nie słuchaj innych. Powodzenia!
@Prowelplaygames9 жыл бұрын
SloNiK Tr Trochę bawi mnie to że oni wybrali Technikum Informatyczne gdzie informatyków jest obecnie w c***. A podobno ta ja mam pracować w McDonald's :P
@Prowelplaygames9 жыл бұрын
***** Tym bardziej że kierunki humanistyczne otwierają drzwi takim zawodom jak : - prawo - dziennikarstwo - projektant wnętrz - znawca sztuki - socjolog - psycholog i wiele innych ;)
@whatevernevermind49169 жыл бұрын
Ja studiuję polonistykę w Krakowie na Uniwersytecie Pedagogicznym i jestem zadowolona z tego kierunku. Na UP było 5 specjalności do wyboru, wspomniane przez Ciebie edytorstwo, komunikacja społeczne i czysta nauczycielska, ale jest jeszcze oligofrenopedagogika i nauczycielska z logopedią. A gdy wspominam komuś, że studiuję filologię polską to zawsze pada pytanie czy chcę zostać po tym nauczycielką. Musimy łamać stereotypy i cieszę się, że mam przyjemność oglądania Ciebie na YT. Pozdrawiam :)
@Simolcia9 жыл бұрын
Jako osoba "w temacie", bo jestem tegoroczną maturzystką, zauważyłam dość smutne zjawisko. Ludzie, którzy interesują się jakimś tematem, byliby w tym dobrzy, nie idą na interesujące ich studia bo: "co ja będę po tym robić", "ciężko się po tym wybić" itp. A sama mam wrażenie, że te kierunki mają taką opinię przez ludzi, którzy poszli na nie z braku pomysłu na siebie i teraz nie potrafią znaleźć sobie w tym zajęcia.
@jamirozet8178 жыл бұрын
dopiero kilka razy cię widziałem,lecz ten odcinek jest poetyczny-niezwykły.
@anonimowamalarka6 жыл бұрын
A już chciałam Cię zhejtowac za tytuł :) Bardzo cieszy mnie Twój film i z całego serduszka popieram :D
@wojtekw97399 жыл бұрын
Rozumiem, że nie lubisz stereotypów, ale to jeden z mechanizmów dzięki którym nasze mózgi nie zaśmiecają się niepotrzebnymi myślami o wszystkim i o wszystkich. Jeżeli spróbujesz przemyśleć każdy aspekt twojego życia na bieżąco (bez stereotypów) to raczej nie wystarczy Ci czasu na kręcenie tych pożytecznych społecznie odcinków. Pozdrawiam : )
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
+Wojtek W, doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo stereotypy są nam potrzebne. Bez nich pewnie byśmy zwariowali. Jednak niektóre są zwyczajnie szkodliwe i to z nimi pragnę walczyć. Również pozdrawiam! :)
@dominikamuszynska17219 жыл бұрын
Tak a propos edytorstwa, to może mogłabyś zrobić jakiś filmik, w którym poruszysz wątek tej właśnie specjalizacji? Przykład Wrocławia i mojego wydziału. Ludzie wybierają specjalizację edytorską, która zaczyna się od drugiego roku, a wcześniej ani słowem nie są uświadamiani, że edytor zajmuje się tekstami po śmierci autora. No tak najczęściej. Mylą edytorstwo, redakcję, korektę. Wyjaśniając to możesz się przysłużyć wielu studentom, którzy czytają - praca w redakcji - aha! Będę sobie poprawiać interpunkcję i ortografię, będzie super.
@annaiwankowska24409 жыл бұрын
Kiedyś o Tobie słyszałam ale szybko zapomniałam. Teraz znów mi przypomniał o Tobie Łukasz Jakóbiak i przyznam, że na początku nieźle mnie wkurzałaś ;) po 2 odcinkach stwierdzam, że jesteś super :D bo jak to mówią tylko świnia nie zmienia zdania ;) tak trzymaj! :) powodzenia!
@hehehehe32349 жыл бұрын
Temat na następny odcinek "Myśląc inaczej": Dobór dobrego gimnazjum! I co sądzisz o gimnazjach polonistycznych? A bardziej chcę tu nawiązać do klas humanistycznych ;) Mam nadzieję, że nagrasz z tego odcinek!! Proszę ^^
@ernsterjunge9 жыл бұрын
Odnośnie wspomnianej w odcinku nagrody Pulitzera, zauważyłem "Szczygieł" na regale. Polecasz? :)
@over40pl9 жыл бұрын
Zgłodniałem po tym odcinku. Nawet suchego chara nie dali. Łeee. Nigdy nie chciałem iść na polonistykę, bo szkoła udowodniła, że jestem w tym bardzo przeciętny, tzn. pisaniu rozprawek, bo i styl nie taki, inne błędy i myśli ukryte w głowie, a nie na papier przelane, pustkami na kartkach straszyły. Łel więc ;) nauczycieli nie poważałem zbytnio, ale same studia polonistyczne nie mieściły się u mnie w głupiej szufladce. Liczę na więcej odcinków łamiących stereotypy myślowe. Pozdrawiam
@master-zu6pn9 жыл бұрын
Jak zwykle fajny odcinek. Tylko gdzie jest suchar?????? ;-)
@michawozniak51589 жыл бұрын
Brawo Paula! Wreszcie ktoś z autorytetem to głośno powiedział. Jako humanista serdecznie dziękuję Ci za to :) Jesteś wielka!
@papuchochoe9 жыл бұрын
Myśli Pani, że jako stuprocentowa humanistka mogłabym studiować psychologię i później znaleźć pracę związaną z tym kierunkiem, czy jest to raczej zbędny zawód i powinnam się zdecydować na coś innego?
@lwisniewski859 жыл бұрын
z tego co się orientuję mówimy "wstrząśnienie mózgu", nie "wstrząs mózgu". Poza tym świetny kanał, dzięki!
@rafawieruszynski71565 жыл бұрын
Nie ufam ludziom, którzy mówią do mnie jak do dziecka..
@Cherlok19 жыл бұрын
Nie myślałaś przypadkiem o vlogowaniu? To byłoby ciekawsze niż 90% innych vlogów na youtube :D
@mikunia19969 жыл бұрын
Co powiecie o informacji w środowisku cyfrowym? To nowy kierunek na UŁ. Złożyłam na 4 kierunki, ale sama do końca nie wiem czego chcę. :D
@olguniazgr9 жыл бұрын
Nie chce mi się wierzyć, że używałaś miana "humanista" w tym totalnie mylnym znaczeniu. Humanista to ABSOLUTNIE NIE jest idiota! I nie twierdzę tak bo sama kończę uniwersytet, bo akurat kończę Politechnikę Łódzką, tylko dlatego że humanista to człowiek wysoko i WSZECHSTRONNIE wykształcony. Humaniści znali się swego czasu zarówno na literaturze, jak i na matematyce/fizyce czy medycynie. Nasuwa mi się takie zdanie przeczytane w internecie: "Nie jesteś humanistą, tylko zwykłym idiotą." Wiedza jest teraz tak szeroka, że prawdziwych humanistów już nie ma. Tylko czemu ten "tytuł" przywłaszczyli sobie akurat miłośnicy nauk nieścisłych?
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
Olga .Olga, tak już się przyjęło, że "humanista" to według wielu student studiów humanistycznych. Chcąc obalić krzywdzący stereotyp, musiałam użyć tego określenia w tym właśnie kontekście. W innym wypadku osoby wylewające żółć na przeróżnych forach nie zorientowałyby się, że mówię do nich! :)
@toliman_proxima9 жыл бұрын
Olga .Olga A humanistyka - jak sama nazwa wskazuje - to przypadkiem nie zbiór nauk o człowieku?
@olguniazgr9 жыл бұрын
Kamil Bruchal A czy "o człowieku" znaczy stricte "literatura"/"poezja"? Nie. O człowieku jest również i medycyna, ale lekarzy się humanistami nie nazywa. Chodzi mi o pierwotne/historyczne znaczenie tego miana
@toliman_proxima9 жыл бұрын
No nie tylko literatura, gdzie coś takiego powiedziałem? W sumie z zakwalifikowaniem lub nie medycyny do nauk humanistycznych sam mam problem - z jednej strony wydaje się to oczywiste, ale z drugiej coś zgrzyta. Historycznie zdaje się, że była zaliczana. A humaniście znali się na matematyce i przyrodzie nie dla tego, że byli humanistami, tylko dla tego że byli wszechstronnie wykształceni ;)
@fortunvlog17786 жыл бұрын
Humaniści bardziej znają się na przedmiotach humanistycznych niż ścisłych ...
@Natalia-mt8tw9 жыл бұрын
Od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie: jak tworzyć liczbę mnogą niektórych wyrazów? Np. mówi się "pokojów" czy "pokoi"? Są jeszcze inne tego typu przypadki, ale zapomniałam... :D
@alicjaszewczyk35965 жыл бұрын
W Polsce przyjęło się, że humanista to ktoś, kto nie rozumie matematyki. Niestety, jak ktoś nie rozumie szkolnej matematyki, nie będzie też dobrym humanistą. Humanista też musi myśleć logicznie.
@tomaszkucinski436 жыл бұрын
W tym wszystkim, najważniejsze jest pozytywne myślenie, ja dostałem się na kulturoznawstwo "ze szczęścia" (niski poziom edukacji w liceum, brak zajęć rozwojowych i itp.). Byłem tym "typem" który od drugiego roku chciał się tylko prześlizgnąć. Po trzech latach studiowania myślałem żeby zmienić kierunek, jednak go ukończyłem, bez planów związanych z karierą zawodową. To nie jest koniec świata, to my dokonujemy wyborów, dopóki jesteśmy młodzi mamy prawo błądzić. Studia nauczyły mnie ciekawości świata, poszukiwań zarówno literackich jak i tych wewnątrz siebie, a i na chleb się znajdzie hahahah Nie zgodzę się, że osoby uduchowione nie mogą być w tym samym momencie dobrymi menadżerami, a to dlatego że, nie ma ustalonego wyznacznika jak być człowiekiem sukcesu
@IvanovichIvanov7 жыл бұрын
Myślę, że można łatwo obronić tezę, że humanista to nie idiota ale w odniesieniu do dawnych, nieżyjących już humanistów, którzy byli wszechstronnie wykształceni również w kierunkach uznawanych dzisiaj za niehumanistyczne czyli takich jak matematyka, fizyka, chemia, astronomia itd.
@RomanowRomanow18 жыл бұрын
studia same w sobie nie dają nic, liczy się kasa jaką zarobisz czyli konkretny efekt. robisz X dostajesz Y złotych a teraz mało kto pracuje w wyuczonym zawodzie
@GenStarscream9 жыл бұрын
Tak z ciekawości; robisz coś jeszcze poza KZbin?
@hildabrun40959 жыл бұрын
Studiuję pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną. Często spotykam się z tym, że wiele osób kompletnie nie docenia tych studiów i uważa, że do bycia "przedszkolanką" czy nauczycielem w młodszych klasach nie trzeba za wiele umieć, bo i dzieci nie uczą się trudnych rzeczy. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak trudne i ważne zadanie mają nauczyciele młodszych dzieci i jaki wpływ ma to na dalsze etapy kształcenia.
@TheTheandrzej12349 жыл бұрын
Daje "lajka" za sam tytuł. :)
@elcolicous9 жыл бұрын
Mnie brakowało na politechnice humanistyki, filologii, mnogości języków obcych, literatury wysokiej próby - dlatego staram się samodzielnie zgłębiać interesujące, choć niekiedy trudne dla mnie, zwłaszcza ze względu na psychoanalityczne i filozoficzne deliberacje, zagadnienia - jednakże czyż takie dociekanie w pojedynkę, bierne, bez aktywnego opisywania meandrów hermeneutyki nie pozostanie po wieki pośledniejsze?
@SKAevilincorporated9 жыл бұрын
O dziewczynach z politechnik też krążą opinie, że brzydkie i niedomyte, więc zastanawiam się, gdzie według społeczeństwa studiują te piękne i zadbane ? Tylko ASP? :D
@ppm83wlkp8 жыл бұрын
Ciekawy kolor pomadki. Jaka to firma i numer?
@MadziulkaK17 жыл бұрын
Podobna reakcja jest na studentów matematyki- ludzie widzą po tym jedynie nauczyciela...
@Smuglerx9 жыл бұрын
Chciałbym zapytać jak poprawnie powinno się wymawiać ułamki dziesiętne. W reklamach banków itp aż roi się od tych 3"przecinek" 5 procent. Strasznie drażni to moje uszy. Proszę o wyjaśnienie kwestii i pozdrawiam :D
@magdalena16229 жыл бұрын
mam pytanie jak sie mowi: kupywać czy kupować, np: Ja nie chce nic kupywać czy kupować?
@nakigoto43458 жыл бұрын
Zrób odcinek o gramatyce historycznej polskiego! :D
@kash82279 жыл бұрын
Najładniejsza KZbinrka
@cirillafionaellenriannon38659 жыл бұрын
Jesteś niesamowita. Powiedz mi skąd u Ciebie taka charyzma? Jesteś miła dla oka i ta gestykulacja podczas mówienia, ta pewność siebie.. ah:) Powiedz mi czy można to w sobie wypracować?