ooo, super. W młodości walka Achillesa, Ajaxa i Exetear budziły moją wyobraźnię.Daję plusa już na starcie.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
A jakże! Choć to też właśnie przychodzi mi trochę zburzyć w wieku "dojrzalszym". Funkcjonuje powszechne przeświadczenie, jakoby to brytyjski zespół był tym "słabszym", a dzisiaj niestety przyjdzie mi się z tym przeświadczeniem zmierzyć. Ale, to w przyszłych odcinkach.
@oldship68002 жыл бұрын
Wiele razy przechodziłem przez Kanał Kiloński i za każdym razem czułem gęsią skórkę mając świadomość ile wspaniałych ma w sobie historii i jak wiele dumnych okrętów przemierzało jego wody.Super zdjęcia.Pozdrawiam !
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Tak, szczególnie most Levensau służył jako miejsce do fotografowania przechodzących kanałem statków i okrętów wojennych. Znakomita większość niemieckich (ale nie tylko) okrętów z I Wojny Światowej ma zdjęcia właśnie przechodząc pod owym mostem. Można czuć jakiś dotyk historii wiedząc, że tym szlakiem przechodziły okręty uczestniczące w sławnych bataliach.
@halimirowskiej2 жыл бұрын
Jak zawsze, solidnie merytoryczne przygotowany odcinek. Pozdrawiamy z New Yorku.
@Mlodywolyn2 жыл бұрын
Super 💪🏻 Francuskie i włoskie pancerniki to jest dobry pomysł na film w przyszłości 👍🏻👌🏻
@Barychodos2 жыл бұрын
Przyłączam się, to mało w Polsce opracowany temat.
@wojciechgrzyb13102 жыл бұрын
Jeszcze się nie zaczęło, a już mi się podoba!
@micke72612 жыл бұрын
Zawsze imponuje mi masa archiwalnych zdjęć jakie udaje się zebrać do tych, przecież i tak monstrualnie długich materiałów. A przecież nie "gapimy" się na jedno zdjęcie przez parę minut, tylko co rusz to pojawiają się nowe ! Oprawa wizualna istny majstersztyk i kopalnia "rodzynków" !!! ;P
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Ze zdjęciami jest różnie. Akurat "pancerniki kieszonkowe" są dość dobrze obfotografowane, ale np. japońskie okręty już nie. Ale cieszę się że się podoba, bo trochę to wysiłku wymaga :D
@papaversomniferum23652 жыл бұрын
"Rozwaliłem nadgarstek przy treningu" brzmi nieco dwuznacznie. Cóż...taki trening, to też trening :P A odkładając żarty na bok - zdrówka życzę! :)
@pycek1232 жыл бұрын
Uh
@micke72612 жыл бұрын
@@papaversomniferum2365 Głodnemu chleb na myśli ;) Napiszę tylko tyle, że wszystko co piszą o sztandze łamanej to prawda, trzeba bardzo uważać na nienaturalny kąt nadgarstków używając zwłaszcza większych obciążeń (a najlepiej poprzestać tylko na mniejszych). Wiadomo, że nawet najlepszym się zdarza, a nawet napisałbym, rutyna i pewność siebie gubi właśnie weteranów. Sam już 20 lat przewalam żelazo i wszelkie kontuzje jakie miałem to zawsze z własnej głupoty. Człowiek wie że tak się nie robi, ale w ramach nudy by urozmaicić nie raz się próbuje różnych, nie zawsze mądrych rzeczy ;P
@piotrsumik28692 жыл бұрын
Dobry materiał zdjęciowy, ale napisy trudno przeczytać
@rapidoo512 жыл бұрын
Admiral Graf Spee świetny okręt z ciekawą historią. Fajny odcinek jak zawsze.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba. I tak, Deutschlandy są wyjątkowo ciekawymi konstrukcjami.
@waldemarbiaek35492 жыл бұрын
Dzięki za rzetelną pracę i czekam na kolejne odcinki.
@Fialek42222 жыл бұрын
Jak zawsze materiał świetny merytorycznie. Brawo!!!
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba!
@jacekbilski94172 жыл бұрын
Plutón z kompanii Kriegsmarine zaokrętowanej na Schlezwig Holstein, użytej do wzięcia Westerplatte, był na Graff Spee w czasie jego igraszek podczas wojny domowej w Hiszpanii, ten pluton zajął między innymi latarnie morską portu na Ibizie. Taka ciekawostka pierwszo wrześniowa 😜
@zbigniewrosiak71882 жыл бұрын
Jak zawszę grubo albo wcale, pozdrawiam i dziękuję za ten kanał.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Bardzo mi miło że się podoba zatem!
@ryszardtwarog47142 жыл бұрын
Dziękuję za świetny materiał odnośnie mojego drugiego po Scharnhorst ulubionego okrętu 👍
@niemilitarysci2 жыл бұрын
A to dopiero taka przystawka :D
@ryszardtwarog47142 жыл бұрын
@@niemilitarysci co dobrego narobiłeś? Teraz po kilka razy dziennie będę sprawdzał czy na kanał nie wpadło coś nowego!😉
@oskarukasiewicz722 жыл бұрын
Jesteś przekozakiem! 🥳
@wojciechkucharski54932 жыл бұрын
Fajnie, mój ulubiony okręt, właśnie za nietypowość.
@jarekj84542 жыл бұрын
Wreszcie, od Admirala Grafa Spee - a dokładnie od filmu Bitwa o ujście rzeki - rozpoczęła się moja fascynacja okrętami liniowymi i wojną na morzu. Trzymałbym się nazwy "pancerniki kieszonkowe" bo to natychmiast określa o jaki typ chodzi, bez wątpliwości, późniejsze przeklasyfikowanie na ciężkie krążowniki jest może i słuszne ale powoduje że okręty znikają wśród innych. "I think it is a pocket battleship" - sygnalizował przed bitwą HMS Exeter i to wyjaśniało wszystko. Wyjątkowy rajd korsarski w którym do bitwy z Anglikami nikt nie zginął a dodatkowo ponura historia Altmarka. Świetny temat, czekam na ciąg dalszy.
@olaieryk2 жыл бұрын
Krótko, fajnie i jak zwykle merytorycznie na najwyższym poziomie. Co do opancerzenia to jednak niektóre krążowniki ciężkie miały lepsze. Przewaga artylerii głównej była zdecydowana nad każdym krążownikiem. Osobiście zgadzam się, że były to okręty bardzo ciekawe i sporo namieszały w planach rozbudowy floty innych państw. Czekam na dalszy ciąg.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Oczywiście. Były też szybsze. I nie miały napędu wysokoprężnego. Jest dużo różnic - o wielu z nich opowiem później.
@olaieryk2 жыл бұрын
@@niemilitarysci Nie uprzedzać! Przeczytałem kiedyś książkę o flocie niemieckiej. Autor ładnie się rozprawia z jakością floty nawodnej III Rzeszy.
@alojzybombel82 жыл бұрын
Jakoś przegapiłem tę serię, ale już nadrabiam 😁
@mariuszo94252 жыл бұрын
O kurde..niedawno pisałem w komentarzach o North Carolinie że lubię tą klasę Okrętów... zapowiada się super odcinek.. Dzięki!
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Myślę że będzie się podobać, choć ten dzisiejszy jest bardziej taki organizacyjny powiedzmy
@mietdrob32562 жыл бұрын
Jak zawsze kupa dobrej roboty Pozdrawiam
@marekboryczko71222 жыл бұрын
Jak zawsze niesamowicie treściwy i szczegółowy materiał. Plus piękna oprawa graficzna. Cenię też bardzo, że zebrane materiały są w przemyślany sposób przetworzone zgodnie z koncepcją autora a nie tylko wrzucone a całość logicznie i spójnie poukładana. Nie do końca się tylko zgodzę z wyrażeniem "praktycznie żadnych" w podpisie pod zejęciem SMS Bayern, choć rozumiem przesłanie. To jednak pierwszy pancernik Hochseeflotte ze wszystkimi działami w superpozycji i do tego o 75 cm większego kalibru od starszych typów, co było jednak jakąś innowacją, mimo że okręt był dosyć konserwatywnie zaprojektowany. Dodam jeszcze (jako ciekawostkę, po pobieżnym sprawdzeniu dat), że w momencie skrystalizowania się koncepcji (-1928 o ile fragment o aferze Lohmanna jest umieszczony chronologicznie) obok trzech wspomnianych okrętów silniejszych i zdolnych przechwycić przyszłe niemieckie pancerniki kieszonkowe istniało jeszcze na świecie, przynajmniej teoretycznie, kolejne sześć. Brytyjczycy mieli nadal starego HMS Tiger o podobnej prędkości (wycofany ostatecznie w 1930 r.), Japonia okręty typu Kongo (z których trzy wkrótce zmodernizowano a czwarty przebudowano na okręt szkolny). Wreszcie Turcy wkrótce modernizowali "Yavuz Selim", który po remoncie niewiele ustępował prędkością a górował pancerzem. Tylko, że Niemcy nawet w najbardziej abstrakcyjnych planach raczej nie myśleli o odzyskiwaniu byłych posiadłości na Pacyfiku czy szturmowaniu Dardaneli. :)
@niemilitarysci2 жыл бұрын
O HMS Tiger i typie Kongo nie wspomniałem ze względu na ich drugoplanową rolę. Nie jestem do końca pewny w jakim stanie były Kongo w tym okresie, natomiast Tiger był nieco wolniejszy - i, również - ciężko powiedzieć w jakim stanie się znajdował. Ale, teoretycznie, myślę że można by go wziąć pod uwagę. Co do Bayerna. Cóż, czy zwiększenie kalibru jest innowacją? Czy zmniejszenie ilości dział głównego kalibru wynikające ze zwiększenia ich kalibru jest innowacją? W mojej opinii nie bardzo. Nie chcę się tu czepiać Bayernów, bo to były dobre okręty, solidne, acz nie wprowadzały nic nowego. Wciąż opalane węglem, wciąż posiadające ten sam schemat opancerzenia, ze wszystkimi jego wadami i zaletami, wciąż o tej samej prędkości (powiedzmy) jak poprzednicy. Gdyby były napędzane np. silnikami wysokoprężnymi, albo opalane ropą, albo miały trzydziałowe wieże, albo artylerię pomocniczą w wieżach - no to moglibyśmy mówić o innowacji. A tak, są po prostu bardzo konserwatywną ewolucją poprzedniego typu.
@asmodeus90992 жыл бұрын
Będzie ciekawie
@dymardymar2 жыл бұрын
Bardzo się podobał 👍 Okręt też ciekawy.
@rikimaru57742 жыл бұрын
Świetnie omawiany materiał , sub I łapka
@Barychodos2 жыл бұрын
👏👏👏👏 Świetny pomysł i wykonanie jak zwykle, doskonałe!
@Benio-ef1le2 жыл бұрын
ten moment kiedy najpierw dajesz lajka a potem oglądasz 😁
@darekpowroci75902 жыл бұрын
Zawsze miałem wątpliwości co do sensu "pancerników kieszonkowych". Pancernik ma większe działa, ciężki krążownik tańszy i może gonić "kieszonkowgo..." i obsypywać wroga pociskami 203 mm. Film bardzo fajny czekam na ciąg dalszy.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
No jest to dyskusyjne, ale na dokładniejszą analizę trzeba będzie poczekać odrobinę :D
@bartoszjeziorski29582 жыл бұрын
Świetny materiał, czekam na kolejny odcinek 👍
@Jacoos662 жыл бұрын
Super!
@MaDmanx66662 жыл бұрын
Czekamy na kolejną część
@hellicon1392 жыл бұрын
Jest świetny odcinek Sensacji XX Wieku na ten temat :)
@hellicon1392 жыл бұрын
Słowo i pancerz - Sensacje XX wieku jakby kto szukał
@MrQuashu2 жыл бұрын
Nareszcie bo ten Yamato już był męczący.
@kacpermatysik46352 жыл бұрын
Doskonały materiał!!
@petrusx2 жыл бұрын
Świetny odcinek 👏😀
@tomswia2 жыл бұрын
Bardzo fajne. Czekam na kolejne odcinki
@drako75322 жыл бұрын
Dzień dobry. Pierwszy raz oglądam na żywo. Świetna robota.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba!
@krzysztofzielinski67702 жыл бұрын
Pozdrawiam
@januszswiech-azjazpasja2 жыл бұрын
O Klasie Vittorio Veneto bym chętnie posłuchał.
@pawekowalski99002 жыл бұрын
Super 👍
@Robert_Barszcz2 жыл бұрын
Ciekawie się zapowiada. Nie wiem jak inni ale ja wolę mniej odcinków ale dłuższych. Dziękuję i tak.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Zdania są podzielone. Część woli krótsze, część dłuższe. Także to jest kwestia gustu
@krzysztofk62422 жыл бұрын
Kriegsmarine to nie moja bajka, ale odcinek jak zawsze rewelacyjny! Pozdrowienia
@kw93252 жыл бұрын
Nawet nie wiesz Drops jak ty mnie w tej chwili zaimponowałeś...:). Zaczynasz strzelać materiałami z szybkostrzelnością Boforsów:) Ty masz słabość do okrętów, my zaś.do okrętów i Twoich materiałów o nich! Materiał naprawdę dobry. Mega dzięki. ps. Dla mnie te okręty stanowią majsterszyk. Wspaniale połączenie. Praktycznie kompromis doskonały.
@Vilgefortz852 жыл бұрын
Dobry pomysł z tą "lżejszą" formą, można trochę odpocząć od Yamato. Sam temat ciekawy i czekam na kolejne odcinki. Pozdrawiam!
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba! Tak, mi też taki odpoczynek dobrze zrobi :D
@hansthor53652 жыл бұрын
Super. Díky moc. Zdravím z Čech. H.
@TheWroniarz2 жыл бұрын
Ile miałeś do czynienia z językiem niemieckim? Fajnie brzmi Twoja wymowa jak na moje polskie ucho 👍
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Z tego co wiem, moja wymowa jest fatalna :D Na tym etapie zaakceptowałem moją niedoskonałość i skupiam się na innych aspektach, które prędzej poprawię :D
@marianstarosta48172 жыл бұрын
To jest fajne ale warto to oglądać
@Tyczol2 жыл бұрын
Aaaaaaa nowa seria :):):):)
@Iwo_Z_Belhaven2 жыл бұрын
Masz nowego subskrybenta, pozdrawiam serdecznie, oraz czekam na kolejne odcinki :)
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba!
@adamlewandowski60182 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał. Mam tylko ogromną prośbę, żeby poświęcił Pan chwilę na wymowę niemieckich słów. To wbrew pozorom nie jest trudne, tylko kilka zasad. Np. "ei" czyta się jak aj - (Republika Wajmarska, Gnajzenau). Myślę, że to by znacznie poprawiło odbiór. Niezależnie od tego czekam na ciąg dalszy.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Staram się! Naprawdę. Niemiecki jest mi kompletnie obcy, także proszę o wyrozumiałość.
@kevin1ale1342 жыл бұрын
Świetny pomysł. Czy jest szansa na historie raiderów? Admiral Scheer, Admiral Hipper, Scharnhorst i Gneisenau...?
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Jest. Hippera to zgniotę kiedyś obficie, to na pewno. Co do Admiral Sheer, to na pewno nie za szybko. Scharnhorst i Gneisenau mają szanse się pojawić za jakiś czas.
@kevin1ale1342 жыл бұрын
@@niemilitarysci Już mnie to cieszy. Będę czekał..😀
@jerzkos13012 жыл бұрын
Czekałem i nie zawiodłem się. Zwyczaj opowieści ze swadą, opowieści płynącej, mimo podawania szczegółów, które w innych przypadkach po prostu nudzą, w sposób wartki i zaciekawiający, został podtrzymany i chwała Autorowi za to. Ostrzę zębiska na ciąg dalszy...
@niemilitarysci2 жыл бұрын
A ten materiał był taki tam. Bo to o projektach gadanie, to nuda szczerze mówiąc. No ale, powiedzmy. Następny będzie ciekawy, bo zaczniemy łowić te biedne statki handlowe.
@jerzkos13012 жыл бұрын
@@niemilitarysci Skoro "jakiś tam", to ja bym chciał, by inne materiały, innych autorów też takie były😁 Nie sztuką jest sucho wyliczyć, wymienić, parametry, dane taktyczno techniczne. Sztuką jest opowiedzieć o tym w sposób wzbudzający zainteresowanie. Jak do tej pory, odkryłem na YT tylko dwa źródła spełniające ten wymóg: jedno to Gregor ze swoimi "Morskimi opowieściami", drugie, to Szanowny Autor ze swoimi "Niemilitarystami". Reszta... No cóż, nie dalej jak wczoraj, zasnąłem podczas wysłuchiwania pewnego podcastu (miłosiernie nie wspomnę jakiego). Chyba jednak coś to mówi, prawda? Jak zwykle, z szacunkiem pozdrawiam i dziękuję.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
To tak naprawdę rzecz gustu. Mi np. Morskie Opowieści nie podchodzą :D Absolutnie nie pod względem merytorycznym, ale narracyjnym - to jest kwestia osobistych preferencji po prostu :D Jestem pewien że dla niektórych ja też jestem nie do zniesienia. Ale, najważniejsze jest to, że się materiał podoba, to mnie cieszy najbardziej.
@jerzkos13012 жыл бұрын
@@niemilitarysci To prawda z tym gustem. Co do "Morskich...", to traktuję je raczej jako źródło ciekawych historyjek, czasami kompletnie nieznanych, a nie jako źródło bardziej szczególowej, choćby od strony technicznej, wiedzy. Mówiąc krótko, tam rozrywka, tu wiedza. I co najciekawsze i dotyczące obydwu kanałów, połączenie jednego z drugim, bo przecież i u Szanownego Autora można usłyszeć mnóstwo historyjek wplatanych w te dane, co czyni ten kanał jeszcze bardziej wartościowym. Dla mnie rzecz do połączenia bez większych sprzeczności.
@piotrdarski9212 жыл бұрын
Witam, dysponuje slajdami z 1977 roku z rzeki LAPLATA ze zdjęciami wraka Grafa Von Spee. Pozdrawiam, Piotr D
@WojciechWachniewski-st1zm Жыл бұрын
Układ dni roku powtarza się co 28 lat i rok 2023 jest pod tym względem taki sam, jak 1939. To znaczy, że bijatyka 'Exetera' i spółki z 'Grafem Spee' miała miejsce we środę, a zniszczenie korsarza nastąpiło w niedzielę. Piękny dzień, ta niedziela!! Co ciekawe, pierwszy lotniskowiec zniszczony w akcji zatonął TEŻ w niedzielę!
@olaieryk2 жыл бұрын
Zaskoczenie, ale miłe.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
A surprise, to be sure, but a welcome one.
@arango96552 жыл бұрын
Co do zatopuionego tonazu zgoda. Ale stanowily one zagrozenie juz samym swoim istnieniem. I jak to policzyc ?
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Dojdziemy do tego w ostatnim odcinku :D Z tego co mi wychodzi chwilowo, to będzie odcinek o polowaniu na statki, dokładne dane Grafa Spee i krążowników Exeter, Achilles i Ajax (ale mniej dokładne dla nich - możliwe że w 1 odcinku, nie chciałbym tego rozdzielać na dwa, ale nie będę się ograniczał przy Grafie), bitwa u ujścia La Plata i podsumowujący odcinek + zaadresowanie paru mitów i błędnie funkcjonujących przekonań. To jest mój plan na ten materiał. Powyższe poruszymy w ostatnim odcinku :D
@arango96552 жыл бұрын
@@niemilitarysci No to szykuje sie troche ogladania. Super 👍
@davianwilk65942 жыл бұрын
Jest szansa na podobne formy dla ise i-400 i takao?
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Hmm, podobnego niekoniecznie. Jest jeszcze na warsztacie analiza amerykańskich krążowników typu Des Moines, powinna się pojawić za jakiś czas, po Grafie, może po jakichś kolejnych odcinkach z Yamato. I taka forma jak będzie przyjęta tam, będzie możliwa dla innych okrętów. Takao jest zbyt "zarobionym" okrętem żeby go tak potraktować, w zbyt wielu operacjach brał udział. Ale szczegółowe omówienie tych okrętów - jak najbardziej tak. Szczegółowe omówienie ich operacji - raczej nie.
@arturoaqm28122 жыл бұрын
@@niemilitarysci O jej !!! Des Moines - swietnie 😄
@hystapsespers35662 жыл бұрын
Określenie Grafa Spee bestia to jednak przesada. Rzeczywiście jego uzbrojenie w stosunku do tonażu było silne 12 100 t- to 6x280 mm. Tymczasem alianckie okręty o zbliżonym tonażu uzbrojone były w działa kalibru 203 mm. Jednak celem Grafa Spee nie była walka z okrętami wroga, a niszczenie alianckich statków i w tej roli, podobnie jak większe niemieckie nie sprawdził się. Znacznie skuteczniejsze były wielokrotnie od niego mniejsze u-booty. Przy okazji ciekawostka, admirał Graf Spee pokonał Royal Navy po raz pierwszy od czasów z spod Trafalgaru. .
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Cóż, "Bestia" jest tutaj przydomkiem, bardziej literackim określeniem. Także proszę nie patrzeć na to na zasadzie że to jest tak ogromnie potężny okręt, że aż prosi się o miano "Bestii". Co do tego czy się sprawdził czy nie - o tym porozmawiamy sobie w kolejnych materiałach.
@krzysztofmam25072 жыл бұрын
Przepływałem nieopodal miejsca zatopienia Grafa Spee...
@zibi4572 жыл бұрын
Szkoda że tak szybko się skończyło. :(
@ryszardkoprowski14142 жыл бұрын
ZARAZ....a co Z Yamato? Będzie ciąg dalszy?
@niemilitarysci2 жыл бұрын
nigdy już nie wróci na ten kanał... Oczywiście że będzie, przecież już chyba z 4 razy pisałem dlaczego jest na pauzie obecnie.
@ryszardkoprowski14142 жыл бұрын
@@niemilitarysci chciałem to usłyszeć...no przeczytać😉
@Monika-ft5bw2 жыл бұрын
Yamato is dead...
@ryszardkoprowski14142 жыл бұрын
@@Monika-ft5bw no, SHE IS NOT 🤣 is on eternal cruise
@Monika-ft5bw2 жыл бұрын
@@ryszardkoprowski1414 Yeah ! In anime... :)
@andrzejmindowicz17652 жыл бұрын
jest jak zwykle wspaniale może w przyszłości coś o marynarce RP
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Oooh. Mam długie zęby na polskie okręty. U nas jest gigantyczny fetyszyzm z tymi okrętami, jeszcze większy niż z niemieckimi czy amerykańskimi, więc nie bardzo chcę w to się pakować. Odwieczna walka między mitopozytywistami i mitosceptykami, dziesiątki książek odbrązawiających, dziesiątki wychwalających. Jakoś tak nie bardzo. Ale. Ale ale. Jak się wreszcie wybiorę do Gdyni, i wlezę na Błyskawicę, obmacam, obfotografuję, nazbieram literaturę, to może kochaną Błyskę wezmę na warsztat. Ale to jeszcze ho ho ho.
@marcin99152 жыл бұрын
@@niemilitarysci Polecam też książkę J.Pertka "Burza weteran atlantyckich szlaków". Jest tam opisany cały proces postawania Polskiej Marynarki, wraz z zamówieniami w Francji "Burzy" i "Wichra". Ponadto warto pamiętać, że to "Burza" była przed Błyskotka okrętem muzeum. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy. Robisz zaje**** robotę!!!!!
@mikoajdrop472 жыл бұрын
Problem z klasyfikacją tych okrętów można rozwiązać cytując towarzysza Wiesława Gomułkę "ni pies nie wydra, coś na kształt świdra" 😂
@wolffweber70192 жыл бұрын
witam
@adamtutaj12202 жыл бұрын
Okręt którego zatopiły plotki
@hugonrache6142 жыл бұрын
To byl piekny okret.Chyba przereklamowany ze wzgledow propagandowych przez aliantow.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Przez obie strony był tak samo pompowany. Ale był to bardzo dobry i bardzo ładny okręt.
@hugonrache6142 жыл бұрын
@@niemilitarysci Oj tak.Dzis juz takich nie ma.Wszystko od linijki komputerowo rysowane,wszystko niewidzialne,nowoczesne.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
A tam. Jest dużo bardzo zgrabnych okrętów. Osobiście uwielbiam wygląd LCS'ów typu Independence, francuskie FREMM i nowe Belharry FDI, czy chociażby MEKO A-200SAN - bardzo eleganckie okręt. A to że są inne, cóż, znak czasów.
@hugonrache6142 жыл бұрын
@@niemilitarysci A nawet znam takich co to mowia ze jak okret wojenny nie ma zagli to nie ma duszy.A maszyna parowa to wynalazek Szatana.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
a tam, ja mam przeciwną opinię - nic co potrzebuje żeby ktoś dmuchał w kawał szmaty żeby płynąć do przodu nie jest godne nazywać się okrętem. I co, ha!
@routeq76362 жыл бұрын
Okrętowi modelarze na stanowisku
@niemilitarysci2 жыл бұрын
A nawet wyciągnąłem swojego Grafa z szafy, wciąż w pudle jeszcze leży i czeka na wenę. Kto wie, może się wreszcie za niego zabiorę :D
@routeq76362 жыл бұрын
@@niemilitarysci Kolega mnie namawia na ten model, a ja jego na ten kanał :D Z tą małą różnicą, że ja opracuje go od zera z kartonu w skali 1/200. Teraz są takie dokumentacje 3D np z wyd Kagero, że nic tylko brać się za robotę i słuchać o jego historii w szczegółach.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Oh to nie. Kartony to nie mój temat. Ja dłubię w 1:350 plastiki, i mam takiego Grafika z Academy, z lufkami i chyba z relingami dokupionymi, ale chwilowo nic nie dłubię modelarskiego. Może za jakiś czas się zabiorę wreszcie, zanim mnie te modele przygniotą :D
@waldemarbiaek35492 жыл бұрын
@@routeq7636 Też lubię kartony - miłej zabawy 🙂
@nessundorma111112 жыл бұрын
Przydałoby się więcej szczegółów konstrukcyjnych.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
ha! To jest coś czego dawno nie słyszałem na tym kanale. Ale, będzie więcej szczegółów konstrukcyjnych, proszę się nie martwić. W trzecim odcinku bierzemy skalpel anatomiczny i rozcinamy Admiral Graf Spee, a przy okazji dwa brytyjskie typy krążowników.
@nessundorma111112 жыл бұрын
@@niemilitarysci Zawsze mnie interesowało dlaczego ten pomysł na lżejsze okręty z cieższym uzbrojeniem nie był kontynuowany w świecie, choć wydaje się, że Dojczlandy miały wyraźną przewagę nad typowymi ciężkimi krążownikami.
@niemilitarysci2 жыл бұрын
@@nessundorma11111 tak i nie. To jest zawsze pewien kompromis, ale więcej o tym będzie w ostatnim odcinku
@kogelmogel10002 жыл бұрын
Drops Rulez
@wolffweber70192 жыл бұрын
Widziałeś? kzbin.info/www/bejne/Y53InXyYrtx-j8U
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Widziałem widziałem. Drach to drach, robi swoje i robi to dobrze. Mam swój materiał o SMS Seydlitz w planach kiedyś tam w przyszłości.
@wolffweber70192 жыл бұрын
@@niemilitarysci Jeszcze nie oglądałem, taka moja luźna impresja odnośnie naszych ulubionych Schlachtkreuzern w Skagerrakschlacht ;)
@wolffweber70192 жыл бұрын
Zaliczone. Fajne, tym niemniej Tw część Bitwy Jutlandzkiej z opisem trafień trzyma poziom 👍
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Eh, teraz bym zrobił dużo lepszą, bo też i więcej wiedzy zyskałem w międzyczasie. Aaaaale, przyjdzie i na to kiedyś czas. Może. Chyba. Mam nadzieję.
@wolffweber70192 жыл бұрын
@@niemilitarysci Keep Yours work! Może kiedyś też dorzucę trochę swoich kontrowersyjnych czasem przemyśleń do YT. A mówiąc całkiem poważnie, Tw skrypty to już kilka mocnych książek. Przemyśl to..
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Rezerwacja na pytania i odpowiedzi
@Monika-ft5bw2 жыл бұрын
To bardzo ciekawa idea - takiego kompaktu z przeskalowanym uzbrojeniem. My powinniśmy taką rozwijać jako biedne państwo - na jakiegoś Gawrona wsadzić laserowe działo, z tych co aktualnie Amerykanie testują (tylko że nam nie sprzedadzą...). Pozdrawiam
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Myślę że raczej nie. Nie znam się za bardzo na współczesnej marynarce, a już nieznane są mi wytyczne i zadania postawione przed PMW, więc wypowiadać się nie mogę jako autorytet. Aczkolwiek, raczej na moje potrzebujemy niewielkiej liczby okrętów wielkości korwety, raczej z nastawieniem na kontrolę przestrzeni powietrznej, uzupełnione przez niewielkie okręty podwodne i mniejsze okręty rakietowe. Ale, jak mówię, moja wiedza jest tutaj ograniczona.
@Monika-ft5bw2 жыл бұрын
@@niemilitarysci Tu nie potrzeba wielkiej wiedzy - wystarczy robić to co inne państwa bałtyckie np. Szwecja. Tylko obawiam się że nie mamy ani takich wytycznych ani zadań...
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Dlaczego nie Niemcy w takim razie? Też państwo bałtyckie. I tu się a priori nie zgadzam w ogóle z samą ideą. Trzeba BARDZO dokładnej wiedzy i BARDZO dokładnego planu, by rozbudowywać siły zbrojne z sensem i z powodzeniem. Trzeba znajomości topografii, geopolityki, dyplomatycznych zobowiązań, zadań poszczególnych służb. Kopiowanie innego państwa bo leży nad tym samym morzem jest bardzo kiepskim pomysłem.
@Monika-ft5bw2 жыл бұрын
@@niemilitarysci W szczegółach ma Pan całkowitą rację, natomiast gdybyśmy mieli choćby to co ma Szwecja - spokojnie by wystarczyło. Obawiam się też że wyrazicielem tej geopolityki, itd. (czy raczej jej braku) jest faktyczny stan MW na chwilę obecną.
@artursowa8193 Жыл бұрын
t
@thorgall35upiorywojny662 жыл бұрын
A francuzi zrobili Dunkierke
@arturmichalak32362 жыл бұрын
Tak, pomponiki zbudowali Dunkierkę, potem naziści ją zdobyli. I znowu pompiniki zbudowali klasę dunkerque, a herbaciarze stworzyli film Dunkierka. Co dalej?
@niemilitarysci2 жыл бұрын
W istocie. Ale Dunkerque była jednak znacznie większym okrętem, w efekcie krążownikiem liniowym. To też są bardzo interesujące okręty, pewnie kiedyś się o nich materiał zrobi.
@thorgall35upiorywojny662 жыл бұрын
@@niemilitarysci chodzi mi o to że Dunkierka by taką odpowiedzią na niemieckie pancerniki kieszonkowe.
@thorgall35upiorywojny662 жыл бұрын
@@arturmichalak3236 🥱
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Oczywiście :D A czy powiedziałem coś innego w materiale? Nawet chyba ze trzy razy to zaznaczyłem. Ale przypominam że to jest zawsze bilans zysków i strat. Jeżeli do skontrowania 2 (de facto 3, ale pierwotnie jednak tylko 2) okrętów o wyporności 10 000 ton (oficjalnej, nieoficjalna ponad 12 000) potrzebujemy 2 okrętów o wyporności 26 000 ton każdy, to bilans jest niekorzystny dla Francji.