Fachowe podejście :) Cieszę się, że znalazłem ten kanał. Mam wrażenie, że wiele kanałów o podobnej tematyce prezentuje sobą dość niski poziom montażu i wartości merytorycznej, ale u Pana klasa. Rzeczowe informacje i profesjonalne rady, dzięki.
@stefanjasek8846Ай бұрын
konkretna, fachowa wiedza!
@lukaszlitwicki40893 ай бұрын
Bardzo pomocny film,, gościu mówi z sensem a nie ściemnia,, podoba mi się
3 ай бұрын
dzięki
@DarkScor892 жыл бұрын
Świetny materiał. Rozwiewa wiele mitów na temat pompy ciepła i grzejników :) pozdrawiam serdecznie :)
@krzysztofp78463 жыл бұрын
konkretny gość a nie jak jeden z monterów youTuberów na M.
@pawemachnowski87695 жыл бұрын
Ciekawie i zrozumiale wyjaśnione :) Dziękuję i pozdrawiam.
@Wolfenstaine4 жыл бұрын
Dziękuje Panu bardzo za kompetentne odpowiedzi, wiele wyjaśniają bez ściemy. dziękuję!
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@norweskierzeki11325 жыл бұрын
Super przekazane wiadomości,pełen profesjonalizm.
@z3brox2545 жыл бұрын
Założyłem fotowoltanike teraz będę przerabiał grzejniki i zakładał pompę ciepła Dużo mi Pan pomógł naprawdę dużo Bardzo fajny filmik
@autorus0074 жыл бұрын
Jak będziesz przerabiał grzejniki?
@z3brox2544 жыл бұрын
Autorus Autorus Dom mam po dziadkach połowa domu na żeliwne grzejniki plus stare rury to raczej się nie nadaje pod pompę ciepła chyba ze się mylę
@emrzaca3 жыл бұрын
@@z3brox254 też jestem ciekaw czy taka wysokopojemnościowa instalacja się nadaje na gzejnikach żeliwnych. Ma ona więcej wody, ale przez to może być niższa temperatura na nich, tak mi się wydaje, to by oznaczało, że się też nadaje.. ALe ja się nieznam - zaznaczam.
@dariuszskoczek41293 жыл бұрын
@@z3brox254 Czy udali Ci się w jakiś sposób rozwiązać ten problem? Jestem w bardzo podobnej sytuacji, gdzie stare CO grawitacyjne z zasilaniem z kotła na paliwa stałe chce przerobić na pompę ciepła. Bardzo pomocna było by wiadomość jak rozwiązałeś to u siebie. Dzięki z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
@patrycjafaulhaber78513 жыл бұрын
@@dariuszskoczek4129 też jesteśmy w podobnej sytuacji, dodatkowo dom nie ocieplony i nie wiemy na co zmienić, czy lepiej sprawdzi się pompa ciepła czy bufor z grzałkami.
@arek2006715 жыл бұрын
BARDZO FAJNIE PRZEKAZUJESZ WIEDZĘ :) POZDRAWIAM
@filmad78425 ай бұрын
mimo że stary film, to wreszcie ktoś nie straszy, że grzejnikami się nie da tylko podłogówka
3 ай бұрын
jest nowa wersja zapraszamy: kzbin.info/www/bejne/gXbCZKSGjseqrsU
@MichalK_ielektro5 жыл бұрын
Super Film. Jak w 14 min streścić 1500 stron z forum mur*. No i nie ma tu TB😀. Pozdrawiam
@wladkoglad49204 жыл бұрын
TB szaleje na FB ; ) KZbin jeszcze nie skażone : ) )
@waldemarw.26925 жыл бұрын
Mi też się podobało. Może kilka słów o instalacji mieszanej czyli podłogówka + grzejniki?
@ukaszpaczynski74134 жыл бұрын
Podbijam. Planuje w większości domu wykonać podłogówkę ale np w garażu i w pomieszczeniach w piwnicy zastosować grzejniki. Czy pompa powietrze woda da sobie z tym radę?
@marcinradom2 жыл бұрын
Bardzo rzeczowe informacje i przystępnie wyjaśniona istota sprawy. Mam 20 letni dom ogrzewany ekogroszkiem i w większości grzejnikami aluminiowymi. Dzięki temu filmowi przekonałem się właściwie całkowicie do wymiany kotła ekogroszkowego na pompę ciepła. Proszę o kontakt celem ewentualnego zakupu pompy.
@5441Siwy4 жыл бұрын
Super wyjaśnione w skrócie
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@arkadiuszmatys6582 жыл бұрын
posiadam duży dom 300m2 + piwnica gdzie nie ma grzejników ale rury nie są izolowane, w całym domu grzejniki . Dom z pustaka i cegły z lat 70, ocieplony styropianem 12cm i 30 cm wełny na stropie. w zeszłym roku zamontowałem pompę Ariston nimbus flex 110 st net 180, jestem zachwycony, w domu około 23-24 stopnie, zużycie prądu Listopad 900kW, grudzień 1400kW, Styczeń 1300kW, mam fotowoltaikę 9800kwp, więc prąd wyprodukuje sam, ale nawet bez fotowoltaiki też wychodzi taniej niż ekogroszek który wcześniej kupowałem.
@rghost16474 жыл бұрын
W budynkach 10-15 letnich gdzie są małe średnice rur , grzejniki typu Aluminiowego lub blaszaki typu Purmo + głowice termostatyczne na zaworach: parametry zasilania z Pompy Ciepła dla podłogówki ok. 38-40st. spokojnie powinny wystarczyć na zasilanie grzejników, nie trzeba robić nic więcej. Cały układ będzie działał jak jeden zespolony obieg a pompa się nie kapnie, że robi na grzejnikach i podłogówce. Jak do tego dodamy sterowniki pokojowe ewentualnie sterowniki na głowicach termostatycznych przy z grzejnikach, rotometry i siłowniki termostatyczne na listwach podłogowych będzie hulać jak halny po Zakopanem.
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@kamilk13854 жыл бұрын
Ogólnie bardzo zainspirowałeś mnie tym filmem SUPER Dzieki
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@wojciechbialowas1902 жыл бұрын
Witam Mam dom ok. 10 km. pod Warszawą. Budynek jest z końca lat 90tych. Dach dwuspadowy, jeden spad jest wyżej i pod tym dachem jest użytkowy strych, a drugi spad jest niżej i jest tam strych bardzo niski nieużytkowany. Ściany zewnętrzne składają się z trzech warstw. Zewnątrz jest cegła pełna, potem styropian 5 cm i potem pustak ceramiczny U 220. Zewnątrz budynek nie posiada docieplenia. Użytkowy strych to 2 piętro bez ogrzewania (to tylko graciarnia - tam się nie przebywa). Zamieszkałe jest więc 1 piętro i parter. Dom ma 95 m2 (ok. 5 m2. to klatka schodowa). Budynek jest od początku ogrzewany kotłem na węgiel i tylko grzejnikami żeliwnymi typu T1, a instalacja to rury stalowe 3/4 cala. Piec to typowy kopciuch klasy 0 z tamtych lat (Zębiec rocznik 1997 o mocy 21kw. i ok. 50 litrów pojemności wodnej). Żeberek wszystkich grzejników jest 101. Cały zład wody ma ok. 200 litrów. Przy temperaturach na zewnątrz 3-4 stopnie rozpalane jest gdzieś w południe i palone do 8-9 wieczór. Gdy jest poniżej zera do minus 8 to rozpalane jest koło 10 rano i palone do 10-11 wieczór. Średnio na piecu utrzymuje się 55-60 stopni. Myślę, że gdyby palić całą dobę to temp. mogłaby być nawet niższa w instalacji. instalacja długo stygnie. Chciałbym zmienić piec na coś eko dla świata, mniej obsługowego dla mnie, nie chcę zmieniać instalacji bo ta, to mnie chyba przeżyje. Nie mam gazu ani w posesji ani nie dochodzi do bramy. Musiałbym ciągnąć prawie 80 metrów od rury w ulicy moim sięgaczem do bramy, po podwórku, licznik, nie mam komina do gazu itd. Koszta inwestycyjne bardzo duże. Gmina może przyznać dotację wymieniając piec na paliwa stałe na inne tylko nie na paliwa stałe. Po rozmowach w rodzinie postanowiliśmy, że może ta pompa ciepła oraz docieplenie stropu na niskim stryszku 30 cm. wełny i docieplenie dachu 30 cm. wełny na strychu użytkowym (na tyle moglibyśmy sobie pozwolić w tym roku w kwestii docieplania domu). Jeżeli pompa to jakiej mocy do współpracy z grzejnikami i tej pow. domu? W posesji mam jedną fazę, dwa budynki gospodarcze z dachami w kierunku południowym i zachodnim, ale fotowoltaika to może później. Czy moglibyście coś doradzić, jaki typ pompy - czy wysokotemperaturową czy jednak typową powietrze-woda, a dokładając więcej żeberek dla ogrzewania niższą temperaturą. Jakiej mocy,producenta, kogo polecacie ze względu na sprzedaż, serwis, kompetencje doboru urządzeń z pod Warszawy?
@babciaoddajrente5 жыл бұрын
Kawał dobrej roboty!
@MrSwiatlo5 жыл бұрын
Dziekuje Panie Kolego, milo bylo posluchac.
@michabogusz7965 жыл бұрын
Super filmik profeska
@jackscott86422 жыл бұрын
Dla niektórych 18 000 zł to niedrogo :) Mam na myśli taką najmniejszą.
@Junekwsk3 жыл бұрын
Inteligentnie! Brawo.
@grzegorzzalesski70974 жыл бұрын
Nic dodać nic ująć .Prosto i zrozumiale😉pozdrawiam
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@rafalboba78915 жыл бұрын
Chciałem z tego miejsca pogratulować wszystkim którzy mają instalację grzejnikową z piecem węglowym pod parametr 40-45°C w domu budowanym wiadomo kiedy o czym możemy posłuchać na początku filmu. Jeszcze raz moje szczere gratulacje.
@jurekm44645 жыл бұрын
Jak nie mam 55 60 stopni to marzne
@rafalboba78915 жыл бұрын
@@jurekm4464 Jaką masz pompę ciepła dobraną do takiego parametru na zasilaniu?
@tosokolwppl5 жыл бұрын
Tutaj można zastosować zawór czterodrogowy (mieszający). Temperatura na piecu wyższa (60-70 stopni) a na grzejniki idzie niższa, taką jak potrzebujesz np. 40. Niższa temperatura nie przesusza tak powietrza.
@rafalboba78915 жыл бұрын
@@tosokolwppl Dziękuję bardzo za pomoc. Można zrobić cuda na kiju tylko co to da? Dom budowany "wiadomo kiedy" czyli stare budownictwo 40°C na zasilaniu musi mieć chyba nawet na plusie na zewnątrz. Nie mówię że w 100% przypadków ale u mnie na osiedlu tak jest. Przecież podczas pierwszej fali dofinansowań do wymiany kotłów na ekogroszek ( 15 lat temu ) hitem były kotły 2 - biegowe 55°C i 75°C a tutaj słucham że maksymalnie 40 - 45°C. Tylko dlatego gratulowałem osobom które mają 40 - 45°C w starym budownictwie że w ich regionie stosowali już tak zaawansowaną myśl techniczną w "tamtych czasach".
@blurfilm22234 жыл бұрын
@@rafalboba7891 Posiadam nieocieplony budynek z 1936r na wyjściu właśnie między 40-45stopni
@zbig-dom37264 жыл бұрын
Dzięki, czas nie był stracony, dobry myk z tym klimakonwektorem, pozdrowionka.
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@HondaDCT4 жыл бұрын
ok. 10:15 - nie akumulacja ciepła w powietrzu, tylko w materiale podłoowym. W jastrychu
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@agnieszkakluba72993 жыл бұрын
konkretna podpowiedz,super
@rado15933 жыл бұрын
Mam pompę ciepła gruntową 10kw +bufor 200l i cwu 300l ,rekuperację, elewacja 15cm styropian 0,031,poddasze 25cm piany, posadzki anhydrytowe, tylko ogrzewanie podłogowe, 300m2 grzania 22st.z tego 110m2 piwnica+garaż 18st. Każde pomieszczenie z regulatorem. Pompa i wszystkie pompy obiegowe na pod liczniku. Roczny koszt prądu 2656kwh x 0,64zł=1700zł taryfa g12w za 2021rok. Nawet instalator był zdziwiony a ja mile zaskoczony możecie wierzyć lub nie. Grzejniki jeżeli tylko można to nie!!!!
@tadeuszpiktas4364 жыл бұрын
superowo w miarę przejrzyście
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@marcindomagaa42742 жыл бұрын
Dzięki za informację mam ten sam problem
@Adam_Adamsky5 жыл бұрын
Świetny materiał!
@andrzejtomanski3220 Жыл бұрын
Witam a co pan sądzi o grzejnikach niskotemperaturowych z wentylatorami współpracy z pompą ciepła
@pawepiotrowski10154 жыл бұрын
Dziękuję za informacje jestem zainteresowany
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@kayo3PL3 жыл бұрын
Skoro przeplywajace powietrze przez pompe jest schlodzone 5 do 10 stopni to moze przy odpowiedniej konstrukcji wymiany powietrza wykorzystac je w lecie do chlodzenia budynku🤔
@antonistachura77484 жыл бұрын
Ciekawy film. Jak wygląda koszt dołożenia pompy ciepła do istniejącej instalacji grzejnikowej?
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@user-lj9mu2qs2e3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe informacje
@mariuszgruszka19642 жыл бұрын
Bez zbednej fiozofii. Super
@fredek1832 жыл бұрын
Dużo informacji ale ciągle mi brakuje podanie danych między pompą powietrzną a odwiertem. Wiem o tym że gdy zapewnimy plusową temperaturę po pierwszej tym wyższą mamy powtórnej. Proszę o dopowiedzenie tej kwestii . Wykład mi się podobał, przystępnie tłumaczony. Pozdrawiam
@wojciechmielec23632 жыл бұрын
Dlaczego wszyscy (jeszcze nie znalazłem materiału, który mówi o starych domach) zakładają, ze klientami pomp ciepła sa własciciele nowych domów i właściciele 10-15 letnich.. Czy majac dom 50letni ze starymi żeliwnymi grzejnikami juz nie ma co mysleć PC?
@keraj19653 жыл бұрын
Czy ma sen przy termomodernizacji ,wymianę grzejnika dwupłytowego na trzypłytowy ( zwiększenie o połowę) i obniżenie parametru temperatury z 40 stopni na grzejniku do uzyskania 30 stopni przy temperaturze na zewnątrz 0 stopni. Temperatura wyjściowa z pieca na ekogroszek jest teraz 48 stopni. Temperatura w domu 22-23 stopnie. --------------------- Dziękuję serdecznie za odpowiedź.-----------------
@darkmefi5 жыл бұрын
Pytanie do eksperta, czy przy pompe 11,2kw Zubaden na krzywej -15 45° do +15 30° zużycie Dobowe PC 25-35 kWh jest na normalnym poziomie, dom 200m2 same grzejniki. Dom z lat 50, przy -5 PC daje 38° na zasilanie zastanawiam sie nad zmniejszeniem na 35°, w domu ogólnie ciepło 22° średnio wszędzie.
@waclawpelech36282 жыл бұрын
Podlogowe ma duza bezwladnosc.A czy grzeje to czy tamto nie ma znaczenia jak jest zona pompa i thermostat .Praktycznie w kazdym grzejniku electrozawor i thermostat.Wiem to kosztuje.
@kiaoju5 жыл бұрын
Fachowca aż miło posłuchać... Zamierzamy stawiać nowy dom o powierzchni ok. 120m2(energooszczędny). Oprócz pompy ciepła - jaką Pan proponuje instalację wewnetrzną? - grzejniki konwektorowe, ogrzewanie za pomocą wentylacji, grzejniki elektryczne... Dodatkowo kominek - i tutaj zastanawiałem się nad ogrzewaniem za pomocą kanałów wentylacyjnych... Dodam że planujemy w dosyć szybkim czasie instalację fotowoltaiczną ok. 6kW...
5 жыл бұрын
Jak montuje się piec na eko groszek to nie robi się dodatkowej instalacji grzewczej. Tak samo powinno się robić przy pompie. Rozumiem że ma to być rezerwa dla komfortu psychicznego, to podpowiem że najlepiej nic nie robić, a jak będzie problem w co wątpię to jechać do TESCO i kupić 5 grzejników po 1,5kW każy po 200zł i postawić w pokojach. Mocy z tego grzewczej będzie tyle że ogrzeje dom przy -20C bez pompy. Koszt tego wyjdzie 1000zł i to jak będzie potrzeba, a wszystkie inne opcje wymienione powyżej kominek itp. to są kwoty po naście tysięcy i to już odrazu trzeba wydać.
@kiaoju5 жыл бұрын
@ Z kominkiem to racja - ale Żona romantyczką jest :) Może źle zadałem pytanie - ale dopiero się rozglądam w temacie... Myslalem o pompie ciepła powiertrze/powietrze aby nie 3ba było robić całego układu centralnego ogrzewania opartego na wodzie... Chodzi mi o to jakie są możliwości rozprowadzenia go w pomieszczeniach... Czy kanałami wentylacyjnymi jest to dobry pomysł ?? - chce znać Pana opinie...
5 жыл бұрын
powietrze powietrze to dobry system tam gdzie najważniejsze jest chłodzenie, ale w polsce ważniejsze jest grzanie i tu trzeba dużej ilości powietrza a wtedy robi sie to już głośne i nie fajne. Dlatego powietrze - powietrze w naszym klimacie to słabe rozwiązanie moim zdaniem.
@bogdanb.78193 жыл бұрын
Ruch powietrza to szum i rotacja kurzu a na ścianach brud - przerabiam to w konwekcyjnym ogrzewaniu kominkowym. Tylko woda w podłodze proszę pana😊
@aleksandermazurek63465 жыл бұрын
Świetny materiał, nie słyszałem wcześniej o klima konwektorach. Jakby można było trochę rozwinąć temat, jak się je podłącza itp. A i czy pompa ciepła będzie działać dobrze w systemie w którym jest podłogówka i są grzejniki a do tego jest jeszcze kominek z płaszczem wodnym?
5 жыл бұрын
da sie to spiąć, tylko będzie to troche bardziej skomplikowane niż normalna instalacja
@aleksandermazurek63465 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Przy zmianie źródła ciepła (a jest nim gaz) napewno się zgłoszę i poproszę o właściwy wybór pompy ciepła.Pozdrawiam.
@dymitrzgoraja2854 жыл бұрын
Taaak tak tak
@stani33372 жыл бұрын
Dziękuję, świetny materiał edukacyjny. Mam pytanie. Mam 3 kolektory słoneczne i zasobnik 300l cwu firmy Hewalex zainstalowany 2 lata temu. Wiosną będzie instalowana pompa ciepła Mitsubishi Zubadan 10kW. Chciałbym wykorzystać energię słoneczną, którą oddają kolektory słoneczne, podgrzewając wodę w słoneczne dni do +70°C w związku z czym mam zamiar podłączyć ogrzaną wodę na wyjściu ze zbiornika (zasobnika) Hewalex 300l do wejścia zimnej wody pompy ciepła, wykorzystując po prostu ogrzaną już wodę i oszczędzając w ten sposób zużycie prądu przez pracę pompy do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Czy będzie to dobre rozwiązanie, czy lepiej szukać odpowiednio dużego zasobnika cwu z dużą powierzchnią wężownic ? Bardzo dziękuję...
2 жыл бұрын
zapraszam do naszego forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla tam łatwiej uzyskać odpowiedź na pytania ze względu na większą ilość komentujących z naszej strony pracowników.
@DRWAL20232 жыл бұрын
A czy pompa w niedocieplonym domu sie opłaca,czy rachunki za prad będą kolosalne?
@zbigniewciepy15445 жыл бұрын
Witam a jak jest jeśli mam starą instalacje centralnego ogrzewania czyli zrobiono z rur stalowych i od pieca jest gruba 2 całe a dalej jusz się zmniejsza. No i chce sobie założyć pompę ciepła to muszę przerobić centralne na miedź lub plastyk. Nadmieniam że mam panele słoneczne na ciepło wodę i wspomaganie centralnego.
@80x864 жыл бұрын
Nie trzeba. Teściowie wywalili stary kocioł węglowy i zastąpili go pompą ciepła, zachowując starą instalację i wszystko ładnie działa. Zimą na grzejniki idzie około 40 stopni, a koszty - roczne rachunki za prąd wzrosły mniej niż kosztowałby węgiel potrzebny do ogrzewania. Także taniej i co ważne dużo wygodniej. Co więcej, przy starej instalacji na grubych rurkach, mamy większy zład wody.
@daro37174 жыл бұрын
@@80x86 na grzejniki tylko 40stopni ?
@zbigniewjanik3653 жыл бұрын
Wszystko zależy jakie duże grzejniki, jeśli były duże, to mogą chodzić na niższych temperaturach. Ważna jest ich powierzchnia, im większa, tym temp. czynnika może być niższa. Kiedyś miałem instalację zrobioną pod węgiel, z dużymi przekrojami rur i długimi grzejnikami, to jak woda miała 42 st., to w domu było za ciepło, nawet w największe mrozy. To samo było także po zmianie kotła na gaz, tyle, że piec sam pilnował już temperatury. @@daro3717
@tellur88.2 жыл бұрын
Czy mówiąc 150m2 rozmawiamy o powierzchni budynku jako calosc, zalozmy 1 pietro 10x15m, czy tez 150 m2 oznacza suma metrazu pomieszczen w ktorych znajduja sie grzejniki?
@bogusawpodkalicki93672 жыл бұрын
Co jest lepsze napowietrzna czy gruntowa pompa , muszę zaznaczyć że posiadam studnie 5 metrów wody ok 4 m. aktualnie nie użyteczna
@romandudek74263 жыл бұрын
Witam. W moim domu przy +11 stopni na dworze mam 44 stopnie na piecu. przy -10 potrzebuję 70 stopni na piecu na grzejniki
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@wodzimierzbrzezinski12952 жыл бұрын
Pytanie czy w domu z 1827 pompa zda egzamin? dom mur zewnętrzny 85 cm ściany wewnętrzne 55 cm to dół domu a góra drewno i cegła mur szachulcowy powierzchnia domu 140m2 obecnie kocioł gazowy Czy pampę można zasilić panelem
@anetahybinska70811 ай бұрын
U mnie musi byc 60stopni,czy moge założyć pompe i czy bedzie cieplo. Mowie o 25 min stopniach w pomieszczeniu
11 ай бұрын
można chociaż pompa która będzie miała robić 60C będzie działać kosztownie? Ale podejrzewam tutaj że raczej te 60C to nie utrzymuje się cały czas na grzejnikach. Pewnie 45C podawane całą dobę dało by radę?
@bogdanbazko65563 жыл бұрын
Witam serdecznie, Domek jednorodzinny słabo ocieplony . Metraż około 70m , kw. Same grzejniki . Temperatura jaką chciałbym mieć to około 22 stopnie. Bardzo małe zużycie wody ciepłej. Ile orientacyjnie miesięcznie zapłacę za prąd? Głowice są na grzejnikach. Wiem że trudne pytanie ale proszę orientacyjnie podpowiedzieć coś z doświadczenia. Z góry dziękuję.
@rafalboba78915 жыл бұрын
Gdzie w woj. Śląskim mogę fizycznie sprawdzić takie klimakonwektory? Może ktoś wie? Chciałbym porównać wszystkie modele żeby dobrać konkretny pod mój parametr ogrzewania a żeby ( wentylator ) nie musiał chodzić na maksimum. Chciałem z tego miejsca pogratulować wszystkim którzy mają instalację grzejnikową z piecem węglowym pod parametr 40-45°C w domu budowanym wiadomo kiedy o czym możemy posłuchać na początku filmu. Jeszcze raz moje szczere gratulacje.
@michalidwin84132 жыл бұрын
Jak dobrać bufor do pompy ciepła? Jest jakaś reguła zasada?
@director30035 жыл бұрын
czyli grzejniki + fotowoltaika ;} jaka pompa dla 168m2 poniemiecki dom z cegły, mury ok 40cm. przy takiej zimie starcza parametr ok 50stC. grzejniki
@trademark9515 жыл бұрын
zalezy czy pompa ma pracowac w trybie monowalentnym czy biwalentnym z pomoca dodatkowa innego źródła grzewczego czy w trybie monoenergetycznym
@director30034 жыл бұрын
@@trademark951 zakładam monowalentny
@ireneusz39015 жыл бұрын
Witam, bardzo proszę o polecenie jakiegoś sprzętu do tylko ogrzania nowego budynku letniskowego murowanego, ocieplonego, niecałe 100m do ogrzania, parterówka. Przez większość sezonu grzewczego będę utrzymywał tylko tych okolo 8°C dla utrzymania a może ze dwa - cztery tygodnie zima będzie potrzeba zagrzania do +20° ale wtedy dopuszczam dogrzewanie w razie potrzeby grzejnikami elektrycznymi. Z Pana filmów wynika, ze powinienem kupić naprawdę male urządzenie żeby nie przewymiarować jeśli dobrze zrozumiałem? Z obliczeń zapotrzebowania na energie wychodzi, ze potrzebuje max. 4kW . Instalacja na grzejnikach bez grzania wody użytkowej.
5 жыл бұрын
Witam, obliczenia ma Pan robione na wypadek grzania całodobowego, w pompencie kiedy będzie grudzień -15C i będzie Pan musiał rozgrzać dom przed przyjazdem to wtedy będzie potrzebna większa moc. tutaj mogę polecić np. Panasonic SDC 7kW ponieważ ta pompa ma fajny moduł kontroli zdalnej by wiedzieć jaka jest temperatura w domu. i czy wszystko działa prawidłowo.
@ireneusz39015 жыл бұрын
@ Obliczenia są przy średniej dobowej -20°C. Czy nie wystarczyłoby zdalnie włączyć większą moc na kilka dni i zagrzać przed przyjazdem? Czy jest może jakiś odpowiednik takiego Panasonic a tylko z mniejsza mocą np. 5 kW? Ponieważ 7 kW będzie sie chyba często włączać na krotki czas, co podobno doprowadza do szybszego zużycia?
@anetaberczak41682 жыл бұрын
Dzień dobry. Dziękuję za informacje przekazane w przystępny sposób. Ja ma inny problem. Mieszkam w bloku 2 piętrowym , niecieplonym- mieszkanie 60 m, grzejniki na 2 piętrze i stoję przed koniecznością przejścia na ogrzewanie indywidualne. Czy jest możliwy montaż pompy ciepła ( powietrze -woda) w bloku? Część urządzenia za zgodą sąsiadów stałaby na balkonie. Proszę o poradę.
@1220sylwek4 жыл бұрын
extra film
@tomaszprzybyla273 жыл бұрын
Czy jest sens montowania bufora dużego (1500l) bo taki posiadam z pompą ciepła i grzejnikami.
@januszholysz55044 жыл бұрын
Taryfa G12W (weekendowa) nie posiada przedziału tańszego prądu miedzy godz. 13-15 .Tem przedział czasowy jest tylko w trafie G12. Przedziały czasowe G12w (Enea) 21-6 oraz 24h W sobotę i niedziele oraz każde kalendarzowe święto.
@marcinmarceli7054 жыл бұрын
PGE ma 22-6 i 15-17 plus weekend.
@wojtekpaka40222 жыл бұрын
A po dotknieciu grzejnika ma on byc cieply czy zimny?
@tomasz80563 жыл бұрын
jaka pompe zainstalowac?powietrze czy glebinowa?moge prosic o info?dodam ze dom mam stary wiec mam grzejniki
@filipp66725 жыл бұрын
Wtrące swoje 3 grosze, w sypialniach montuje się grzejniki ze względów zdrowotnych. Ciepło zawsze idzie do góry, w przypadku grzejników, utrzymujemy chłód niżej, w przypadku podłogówki, grzeejemy od dołu przez co głowa grzeje się tak jak stopy, jest to niekorzystne dla organizmu. Dlatego zaleca się grzejniki w sypialniach
@andrzejkedzierski58995 жыл бұрын
Filip P błędne myślenie wystarczy w okolicach głowy nie robić rurek i komfort spania zachowany. Najlepiej doliczyć trochę na ścianę i jest git.
@wojciechs.64655 жыл бұрын
Ja miałem podłogówke w sypialni i nie odczuwałem żadnego dyskomfortu.
@marcinmarceli7054 жыл бұрын
A ile czasu spędzasz w sypialni, poza tym tam się leży.
@przemysawnowak26733 жыл бұрын
a ja mam zupelnie inne doswiadczenia z podlogówką niż Pan opisuje i to bardzo negatywne. Szedlem spac i po pol godziny nie dalo sie lezec w lozku choc temperatura podlogi nie przekraczala 28*C. Co robilem? Wylaczalem na noc podlogówke ale efekt uboczny taki, ze kolo 3 w nocy musialem wstawac zeby ja wlaczyc i kolo 7 znów nie dawalo sie juz w lozku wytrzymac :P. Dobrze bo dzieki temu nie lezal czlowiek i nie bylo stosowanej techniki jeszcze 5 minutek. :) Do tego nie dal osie pracowac przy biurku bo majac nogi na cieplej podlodze zaczynaly mnie swedziec nogo i okazalo sie, ze dostaje zakrzepicy. Gdy wylaczalem ogrzewanie podlogowe i wlaczalem grzejnik na prad to sie sytuacja taka nie zdarzala mimo tej samej srtedniej temp w pomieszczeniu. Przy czym choc panele byly specjalnie dedykowane na podlogowke to i tak trwalo kilka godzin od wlaczenia zanim sie w mieszkaniu zaczynalo czuc cieplo. W innym mieszkaniu (ten sam blok, sciana w sciane) gdzie byla podloga ceramiczna rachunek byl nizszy za ogrzewanie co jest oczywiste ale inne problemy byly jeszcze bardziej uciazliwe i np. bosymi stopami na ceramice, przy biurku, siedziec dluzej niz pol godziny sie nie dalo bo zakrzepica :P. Najwyzszy komfort funkcjonowania i zycia dawaly i zawsze lokale gdzie podlogówke łączono z ogrzewaniem prominnikami na podczerwień i np. podlogówka chodzila na max. 1/3 obrotów dzieki czemu podloga nie byla zimna ale tez nie byla ciepla. Po prostu sie jej nie czuło. A 2/3 grzania dawaly prominniki umieszczone na sufitach. W takie jsytuacji nie było kurzu, nie było problemów z krazeniem i zakrzepami w nogach, dawalo sie spac genialnie bo w nocy dzialal tylko promiennik tuz nad łózkiem ustawiony na max. 1/2 mocy. Wszystkie inne formy grzania doprowadzaly mnie, lub moje zdrowie do szału i rozstroju. EDIT: do podlogówk iz pompy ciepla stosuje sie podłogówki na wode czy kable grzejne?
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@ssssss26103 жыл бұрын
To nie jest nowość ze podłogówka nie wszystkim służy. Dlatego mix, podłoga i grzejnik
@no_more_free_nicks10 ай бұрын
Witam, kupiłem dom (12 letni) gdzie jest mix podłogówki z grzejnikami. Zastanawiam się czy ma sens instalacja pompy ciepła która będzie pracować w temperaturach powyżej kilku stopni. W niższych temperaturach będzie pracować istniejący piec gazowy oraz kominek bez płaszcza. Czy to może mieć sens?
7 ай бұрын
trochę dużo tych źródeł ogrzewania, lepiej skupić się nad max dwoma. np. kominek i pompa.
@tomekmichaluk8029 Жыл бұрын
Czy montaż ekranu za grzejniki zwykłe blaszane pumo poprawi ich sprawność???
Жыл бұрын
nie sprawdzałem...
@krispoland44524 жыл бұрын
Wszystko fajnie ale ja ma piec turbo gazowy, który dogrzewa i chodzi na maxa przez kilka minut i się wyłącza :( i jak tu sprawdzić ?
@qzn24 жыл бұрын
Zmień temperaturę na niższą
@tomaszkaczmarek6665 жыл бұрын
bardzo fajnie wytlumaczone - pytanie - jesli mam w sumie tylko dwa grzejniki w lazienkach do suszenia recznikow( reszta domu podlogowka) pionowe grzejniki dosc spore gabarytowo, ale w tych samych lazienkach jest tez podlogowka to czy w obiegu moze byc temp jak w samej podlogowce czy trzeba ja zwiekszyc wtedy?
@tomaszkaczmarek6665 жыл бұрын
aha w lazienkach tez jest podlogowka.
5 жыл бұрын
W te drabinki puszcza się tą samą temp co w podłogówkę, dla 1/2 drabinek nie ma co montować osobnego obiegi z wyższą temp. wody.
@artello785 жыл бұрын
Może coś o gruntowej pompie ciepła?
5 жыл бұрын
O gruntowych to moje zdanie jest takie że jest to mocno nie opłacalne. I jak ktoś nie ma 65% dofinansowania to bez sensu finansowego.
@robertdunikowski13785 жыл бұрын
a jak z żywotnością takiej pompy bo ona już chodzi a ja mam 12 kw 3 fazowa to mam rozumieć ze przewymiarowana
@BartekBuduje5 жыл бұрын
A jaki dom? Bo informacji coś mało :)
@jarosawslawski28824 жыл бұрын
Jaką pompę ciepła należy zainstalować do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania na pow. 160 m2, żeby utrzymywała temperaturę 55? jaki byłby koszt całkowity instalacji pompy z pionowymi odwiertami, teren jest piaszczysty.
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@jedrek593 жыл бұрын
Jestem na etapie budowy domu, ale też budynku gospodarczego w którym będzie pomieszczenie wewnętrzne ok 13m2 i bezpośrednio z nim związana dobudówka ok 27 m2 - czyli de facto summa summarum ok 40m2. Ściany z pustaka żużlowego grubości 30 cm i pewnie ok 15 cm styropianu dam na ściany zewnętrzne. I mam dylemat czy warto zrobić tam ogrzewanie podłogowe i jeśli pompa ciepła to jaka była by w miarę optymalna do takowych dwóch pomieszczeń.
@ukaszw.54613 жыл бұрын
Jeśli ma to być ogrzewanie tylko na budynek o powierzchni 40 m2, (odosobniony od mieszkalnego) to najlepszym rozwiązaniem byłby klimatyzator z funkcją grzania lub ogrzewanie nagrzewnicą gazową jeśli nie potrzeba stałej temperatury pomieszczenia, tylko dogrzewania.
@jedrek593 жыл бұрын
@@ukaszw.5461 Określiłbym to jako pomieszczenie przywarsztatowe - być może biuro z dodatkowym pomieszczeniem socjalnym wewnątrz budynku. Sam warsztat jak i ew. jego ogrzewanie na razie na etapie przemyśleń bo na przyszły sezon zimowy jeszcze nie będzie uruchamiany. Dzięki za podpowiedź - może i tak zrobię - w zezwoleniu na budowę mam tam zaprojektowany kominek i komin wybudowany - więc w razie potrzeby jest możliwość zamontowania czegoś dodatkowo - choćby kominka na pellet - do którego zabraniania już się UE szykuje,ale na razie pellet podlega pod OZE.
@jaroslawwilczewski82615 жыл бұрын
Świetnie wyjaśnione, człowiek któremu chciałoby się zaufać, bo z kilkoma instalaotorami rozmawiałem i maja swoje pomysły. Własnie zakładam 9kWp foto i pompę 8kW przy 150m2.. mam Ciekawe propozycje z filmy Iglotech w Kwidzynie. pompa na agregacie FUJI neoheat standart. Ma Pan zdanie na temat tych pomp?
@Damian123123 ай бұрын
i jak się sprawuje 8kW? Masz docieplony dom i okna trzyszybowe? Znasz zużycie energii na metr kwadratowy? Chcę mamie zrobić na starość modernizację i szukam bliźniaczych przypadków.
@andrzejtarpan4645 Жыл бұрын
Czy w takich miejscach Polski gdzie bywa zimniej niż -25*C jest sens instalować PC do kaloryferów ?
Жыл бұрын
tak, ale trzeba dobrać odpowiednie urządzenie, nie wiele modeli radzi sobie w takich warunkach. My montujemy Mitsubishi Zubadan lub Panasonic T-CAP
@jacekrzepa3 жыл бұрын
Jak wypadają polscy producenci pomp ciepła na tle zagranicznej konkurencji? Ma Pan jakieś doświadczenia?
3 жыл бұрын
raczej marnie niestety
@stix31544 жыл бұрын
Czyli fotowoltaika do popmy na grzejniki to nie ma tragedii
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@PrzemekAntczak5 жыл бұрын
Witam, czy normalne jest, że przy 100% podłogówce, w nowym domu ( 15cm grafitowy styropian, 3-szybowe okna, rekuperacja ) pompa Mitsubishi Zubadan 8kW zużywa około 400-550zł miesięcznie prądu? Wydaje mi się, że jak słucham takich opowieści jak u Was to mówicie, że koszt rocznego ogrzewania to około 2k. U mnie to jakieś 3-4k rocznie. Temperatury w domu to 21 - 22, a w łazience 23 stopnie. No i jest rekuperacja ( Aeris Next entalpia ). Wydaje mi się czy jak na te warunki to mój Zubadan ciągnie trochę za dużo prądu?
@bojan232 жыл бұрын
Its not normal? How much m2?
@rza87055 жыл бұрын
Przyjmij teściową Temperatura napewno wzrośnie !
@lukaszdyrbus96135 жыл бұрын
Pytanie mamy Dom 170 m2 na grzejnikach aluminiowych przy zderzenia stopni podajemy na grzejniki 45 47 stopni ocieplony 12 grafit na stropie 25 cm izolacji.Jak jest prognozowane roczny koszt ogrzania takiego domu pompa mitshubishi zubdan?
@MegaSigsauer5 жыл бұрын
mam dom 240 m2 na eko dół podłogówka góra grzejniki instalacja robiona 6 lat temu czy można założyć pompe z chłodzeniem i grzaniem wody latem ? jaki był by koszt ?
@MarciniGadzety5 жыл бұрын
Witam czy mógł by Pan mi polecić jakiś konkretny bufor do pompy ciepla ciepla 150-200l
@trademark9515 жыл бұрын
polecam z galmetu
@amixo14 жыл бұрын
Skoro na piecu wystarcza ci 50^ aby w domu było ciepło to i na pompie ciepła 50* bez problemu się uzyska
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@krzysztofsz8644 жыл бұрын
Witam . Potrzebowałbym opinie czy opłaca się założyć pompę powietrzna do ogrzani hali produkcyjnej wielkości 200 m kwad. 18-20 stopni dwie nagrzewnice Plus pomieszczenia socjalne jakies 70 m kwad. 20-22 stopnie Hala wysokości 6,5 m ściany PIR 120 mm dach 120 mm świetlik okna brama , pomieszczenia socjalne wysokość 2,5 m ogrzewanie podłogowe . Pompa byłaby jeszcze potrzebna do podgrzania wody użytkowej dla około 5-6 osób Czy jest szansa aby pompa ciepła nagrzała taką kubaturę a nie zbankrutować na ogrzewaniu ?
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@AlmanisPolonia4 жыл бұрын
Witam, chciałem zapytać o pojemność zasobnika buforowego. Dom 200 m2 i do kotla na paliwo stałe mam podłączone 2 zbiorniki buforowe po 650 l, mogą działać razem lub pojedyńczo. Dom o grubych murach + 12 cm styropianu i ciepła stolarka. Drugie pytanie dotyczy mocy pompy ciepła gruntowej. Mam do wyboru moc 10 i 13 Kw. Która lepsza? Teren podgórski. Aleksander
@padrepapa60422 жыл бұрын
super
@jeziersky5 жыл бұрын
Podobało się, :)
@czesio1314 жыл бұрын
Czesc, czy spotkal sie Pan ze sterownikiem Orca poniewarz zainstalowalem pompe Zubadan 14kw i ciezko ja ustawic aby pobierala jak najmniej energii elektrycznej, instalatorzy nie moga tego rozkodowac
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@xkrzyst15 жыл бұрын
Witam serdecznie i z gory dziekuje za Panski kanał ! jest super!! mam pytanie na ktore chciałbym otrzymac odpowiedz,mianowicie chodzi o pompy ciepla powietrze-powietrze (klimatyzator)mianowicie zastanawiam sie nad roznica w dwoch maszynach tj. np gree lomo luxury 6.45kw a na przyklad wilfa trysil6500 obie maszyny maja moc okolo 6.5 kw w grzaniu,tymczasem gree waży 70kg i uzywa dwa kilo r410a a wilfa 0.85kg! i jest o polowe mniejsza przy czym przy minus 15 pompuje jeszcze 5350 watt,zupelnie nie wiem o co chodzi,bede bardzo wdzieczny za jaka kolwiek odpowiedz. Marcin Tunicki Firma Better air AS norge
5 жыл бұрын
Moim zdaniem Gree, LUXURY to dobrze wyposażony model, a tak na prawdę to czynnik i jego ilość dają właśnie kopa przy niskich temperaturach. Mała ilość czynnika to zawsze większa obawa że pompa będzie gorzej sobie radzić przy mrozie.
@manikiify3 жыл бұрын
Witam. Chce załozyc pompe ciepła w starym budynku tyle ze bedzie całkowity remont domu jego. Budynek ma 130m2 jaki koszt załozenia takiej pompy jest? Dół mysle zrobic podłogówkę a gora grzejniki lub dół tez w grzejnikach.
3 жыл бұрын
Aby dobrać odpowiednio pompę zapraszam do kontaktu na handlowy2@cncpompyciepla.pl Dodatkowe informacje można znaleźć na facebook.com/groups/forumopompachciepla
@dupajasiu9204 жыл бұрын
Z chęcią bym skonsultował pompę ciepła. Znam parametry do których trzeba dobrać.
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@wieslawbrzezina24603 жыл бұрын
Mam pompę panasonic 12 dom 190 m średniodociplony tylko grzejniki czy dam radę przy minus 20
@ukaszw.54613 жыл бұрын
To nowy, czy modernizowany budynek?
@grzegorzalantowski80662 жыл бұрын
Witam. Mam dom z 2009 roku, piec gazowy kondensacyjny, roczne spalanie 17tys kwh pokoje grzejniki 1,5 przewymiarowane reszta pomieszczeń podłogowka. Montuję właśnie panele PV, czy warto powiększyć instalację i dokupić pompę ciepła, czy Państwa zdaniem lepiej zostać przy gazie? Czy pompa da radę z takimi grzejnikami oraz finalnie z ekonomicznego punktu widzenia w okresie 15 lat?
@weronikakodras430 Жыл бұрын
Daj sobie spokoj z pompa ciepla.
@dorotamoroz27733 жыл бұрын
A bez bufora tez pompa bedzie dzialala??? Bo mam zamontowanal pompe ale nie widze bufora a mam grzejniki z termostatami
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla
@equlleus5 жыл бұрын
A czy jeśli mam dom z podłogówką na parterze i na piętrze ( instalacja bez bufora) należy zastosować dla podłogówki na pietrze dodatkową pompę obiegową ? Czy też sama pompa ciepła da radę ?
5 жыл бұрын
wystarczy ta w pompie
@Pawe-ce5dq2 жыл бұрын
Nie da się położyć ręki na grzejniku, który ma 40st. CELSJUSZA?. Przecież to tylko ok. 3 stopni więcej od temp. ciała człowieka .
@arkadiuszjozwiak61034 жыл бұрын
jak cop przy wysoko temperaturowym ogrzewaniu grzejnikowym wiadomo ze im wyższa temperatura na zasilaniu tym mniejsza sprawność pompy ciepła czy macie jakieś wyliczenie jak to ma się przy -7 i zasilaniu 55/60stopni Celsiusa ?
3 жыл бұрын
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań na nowym forum: facebook.com/groups/forumopompachciepla