Proszę się nie śmiać. Mam 72 lata, nie interesuję się specjalnie problemami inżynieryjnymi w samochodach. Mamy sytuację jak dawno, dawno temu gdy mój starszy brat kupował ,,Wiadomości wędkarskie" i z zainteresowaniem czytałem je ,,od deski do deski". Trafiłem na Pana blog przypadkowo i jestem zachwycony sposobem opowiadania o tajnikach techniki, dzięki Panu zachwyciłem się Koenigseggami czyli samochodami jako takimi, a teraz podoba mi się, że w stopniu jaki potrafię wiem coś o ich technice wykonania, o ich niesamowitym konstruktorze ale i producencie. Bardzo dziękuję, staram się oglądać wszystkie odcinki.
@szymonpiotrowski42552 жыл бұрын
nikt nie był w stanie wytłumaczyć działania skrzyni 2-sprzęgłowej a tu rozumiałem już po 5 minutach. JESTEŚ GENIUSZEM
@marcink.38432 жыл бұрын
Ludzie na świecie: to genialne! Polacy: a ile będzie kosztować wymiana sprzęgieł? 🤣 Pozdrawiam, super materiał 💪
@Povagowani2 жыл бұрын
Haha 😅
@kamilpalinski56392 жыл бұрын
popłakałem się xD
@pawelgrabka38112 жыл бұрын
I czy Stachu na tokarce zregeneruje, albo robisz w Szwecji poszukal bys mi takiej skrzyni gdzies na szrocie 🤔😜😂😂
@amuskaira77272 жыл бұрын
To samo pomyślałem XD
@blessed7472 жыл бұрын
ludziom na świecie firmy płacą 5x tyle Polacy: zapierdalają 10x tyle i pracodawcy płacą im huj
@motospacepl2 жыл бұрын
14:25 Jestem fanem kanału i uważam go za najlepsze technomotoryzacyjne medium w polskim YT, ale pozwolę sobie na polemikę. Mówicie, że skrzynia Koenigsegga jako jedyna zapewnia dostarczanie mocy bez przerwy podczas zmiany biegów. Moim zdaniem to nie jest prawda. Każda inna skrzynia dwusprzęgłowa to potrafi, bo sprzęgła nie są rozłączane jednocześnie, tylko proces odbywa się płynnie, choćby w DSG. Tam przy przełączaniu biegu np. z pierwszego na drugi, przez moment oba sprzęgła pracują w poślizgu. Nie ma żadnej przerwy w dostarczaniu mocy na koła, chociaż bywa, że podczas spokojnej jazdy, dla zachowania maksymalnej płynności, sterownik silnika na krótką chwilę obniża moment obrotowy. Ale to tylko w przypadku powolnej zmiany biegów przy niskiej dynamice przyspieszania, bo przy ultraszybkich zmianach biegów przy kickdownie, moment bezwładności elementów ruchomych silnika jest zbyt duży, by zapewnić tak szybką przerwę w dostarczaniu pełnego "ciągu" na wejściu do skrzyni biegów. Co więcej, każda zwykła, tradycyjna skrzynia automatyczna, po zablokowaniu sprzęgła hydrokinetycznego, działa podobnie, jak nowa skrzynia Koenigsegga, tyle że nie ma wałka pośredniego, a przekładnie są planetarne. Pomysł na tyle sprzęgieł wielopłytkowych, ile jest biegów w skrzyni, jest zatem dobrze znany od dziesięcioleci. Istnieją też rozwiązania, gdzie sprzęgło hydrokinetyczne w tradycyjnym "automacie" zastąpiono pojedynczym sprzęgłem wielopłytkowym, używanym głównie podczas ruszania z miejsca. Tak jest np. w nowej Maździe CX-60. Także Koenigsegg z pewnością jest geniuszem i zrobił jak zwykle coś fajnego, bo nie zna wyrazu "niemożliwe" i za to bardzo go cenię i szanuję, ale... To nowatorstwo okazuje się nie aż tak rewolucyjne, a funkcjonalność nowej skrzyni była już dostępna od bardzo dawna w hydrokinetycznych automatach. W nich też można przełączyć bieg np. z piątego na drugi. Nie są to zazwyczaj skrzynie, projektowane do wyczynowej jazdy i czasy zmiany biegów nie będą tak rekordowe, ale to wszystko, co robi nowa skrzynia Koenigsegga, było możliwe już wcześniej. Pozdrawiam serdecznie Povagowanych i widzów, których aktywność zawsze podziwiam.
@sylwekszwed54782 жыл бұрын
Niesamowity to jesteś Ty i sposób w jaki przekazujesz wiedzę. Naprawdę gruba robota 😉
@AccordEONone2 жыл бұрын
Chyba jedyny tak konkretny kanał z tak konkretnym prowadzącym na YT. Dzięki niemu (grafiki i opisy) w wieku 35 lat pojąłem zasadę działania skrzyni biegów. 😁
@amator19902 жыл бұрын
Dziękujemy 👍
@TheRancherr2 жыл бұрын
W końcu ktoś opowiada tak, ze rozumiem - nie będąc mechanikiem 👌🏻😊
@rafad57522 жыл бұрын
Sprzęgła spięte z trybami na stałe to przekładnie PowerShift znane w maszynach rolniczych od 80 w stanach. Gość umiejętnie je wykorzystał do swoich potrzeb.
@wolski37142 жыл бұрын
Powershift, to zupełnie nic innego jak skrzynia dwusprzęgłowa
@rafad57522 жыл бұрын
@@wolski3714 w osobówkach forda tak. Ale przekładnie w case 7250 czy John Deere już w latach 80 to były PowerShift . Sprzęgło z trybem na stałe co dało 16 lub 18 przełożeń.
@-xYz--nk1gm2 жыл бұрын
@@rafad5752 a to czasem nie dawało 8 biegów? i ewentualnie Ļółbiegi? tak miałem w JD 2850.. tam właśnie chyba powershift był
@rafad57522 жыл бұрын
@@-xYz--nk1gm a w MX tylko 4 jak i Deutz to ta sama zasada
@slawrolrol43382 жыл бұрын
@@wolski3714 mylisz się power shift to wielosprzeglowa
@fifi81pl2 жыл бұрын
WOW... XXI wiek i już osiągnęliśmy w motoryzacji poziom zaawansowania podobny do skrzyń biegów stosowanych w lokomotywach SM03 (skrzyń wzorowanych na przedwojennych konstrukcjach Deutz)
@theg16012 жыл бұрын
Super zmontowany odcinek, dobrze wyjaśnione, miło się ogląda twoje materiały 😃😃😃
@januszkowalski8642 жыл бұрын
Całkowicie się zgadzam 👍👍👍👍 Tylko co nam po błyskawicznej zmianie biegów kiedy stoję "na czerwonym", zapala się "ZIELONE" i pięciu gości przede mną dopiero zaczyna "szukać jedynki". Efekt - w 15 sekund zjechały ze skrzyżowania 4 samochody bo do tego jeden skręcał w lewo i tak się ustawił, że zablokował całą resztę.
@januszkowalski8642 жыл бұрын
Dodam, że POVAGOWANI to kanał który "TYRZYMA NIEUSTANNIE WYSOKI POZIOM"👍👍👍👍👍👍
@theg16012 жыл бұрын
@@januszkowalski864 bo motoryzacja jest tak szerokim pojęciem że autorom nie brakuje pomysłów na odcinki😁. Tym właśnie różnią się takie kanały pasjonatów od zwykłych youtuberów którzy z braku laku nagrywają gdzie ostatnio jedli obiad 🤪😁😁😁
@maciekch67322 жыл бұрын
WOW! super material! Mam wrazenie ze jakby nauczyciele mieli takie podejscie do omawiania nauczanego materialu to nie byloby nieobecnosci w szkolach :) Gratulacje za mega wysoki poziom kanalu!
@Chlebciu_Official2 жыл бұрын
+1. Ja od szóstego roku życia jaram się motoryzacją z początku auta mnie fascynowały tylko dlatego że jeździły. W wieku 10 lat zacząłem bardziej się zagłębiać co ten napęd generuje. Niestety trochę się zniechęciłem po tym jak dowiedziałem się jak bardzo jest to skomplikowane. Na szczęście Robert oraz ogólnie Kanał mnie pozostawił przy tej pasji. Teraz dzięki temu mam budowę 2JZ w małym palcu i równie dobrze mógłbym się zamknąć w garażu i składać 2JZ-y jak puzzle. Teraz w wieku 13 lat w aucie ojca potrafię zlokalizować każdą usterkę. Dzięki wielkie temu kanałowi za to że każdy film jest bardzo dobrze zmontowany i przetłumaczony tak że nawet dzieciak pokroju mnie potrafi coś wyciągnąć. Pozdrawiam 👍
@Andrzej-we6jb2 жыл бұрын
Bumper ziomal 💪
@mikidres2 жыл бұрын
Jak zwykle, twoje filmy na najwyższym poziomie wizualnym i merytorycznym! 👏💪
@Dan-oo1rj2 жыл бұрын
Pomysł nie jest nowy, takie skrzynie są już używane od lat, ale nie w autach wyczynowych, tylko w ciężkim sprzęcie. Mają swoje plusy i minusy. Mniejsze średnice sprzęgieł generują mniejsze masy wirujące i silnik szybciej wchodzi na obroty. Cały czas mamy tarcia jałowe na 5-ciu rozłączonych sprzęgłach, co powoduje zwiększony opór wewnętrzny skrzyni = większe spalanie. Jednak w przypadku hypercarów nikt się tym nie przejmuje :) Materiał - jak zwykle świetny! Brawo!
@Rafix26892 жыл бұрын
To co robisz jest wręcz niewiarygodne. Dzięki za taki kontent.
@krzysztofkowalski42652 жыл бұрын
Robert, to się ogląda z takimi emocjami, jak film kryminalny :D I zawsze to rozczarowanie, że już koniec i trzeba czekać na kolejny. Motoryzacja to nie jest jakaś moja szczególna pasja, ale te filmy ogląda się właśnie z pasją, prowadzisz to mega profesjonalnie i mega ciekawie. Sądzę, że jakbyś opowiadał o wzroście pszenicy, też wszyscy oglądaliby z zapartym oddechem :P Nawet do głowy by mi nie wpadło, że kwestia sprzęgła i skrzyni może być tak szalenie ciekawa. A teraz obstawiam, że Szwed (łysy) skupi się na hamulcach lub oświetleniu. Pozdrawiam :)
@GaaL68102 жыл бұрын
A teraz Szwed wyrzuci dyfer lub dyfry i założy po sprzęgle n każde koło.😉😁😁
@MatkaWie2 жыл бұрын
Ten gość jest geniuszem. Co mu zostało? Dyferencjał?
@Mateusz-Czekaj2 жыл бұрын
Ciekawe czym nas zaskoczy w przyszłości
@xflashu80752 жыл бұрын
jeszcze zawieszenie i struktura nośna
@jaworjaworzno2 жыл бұрын
Jakby sie od tego z rimaca zgadal i ewentualnie muskiem to by bylo cos ciekawego
@ult1mateer2 жыл бұрын
@@jaworjaworzno przeciez musk technologicznie nie wymyslil totalnie nic oprocz elektryfikacji dla szarego czlowieka, nie ma to nic wspolnego z motorsportem
@kacperradecki80742 жыл бұрын
Ja bym z chęcią zobaczył jakiś jeszcze film o bmw w jego wykonaniu. Czekam zwłaszcza na m5 i e31 z v12-stką. Może się doczekamy ;)
@rafaganczarski45272 жыл бұрын
Takie skrzynie na tej zasadzie już od dawna są stosowane w ciągnikach power shift tak zwane tylko różnią się ilością biegów w ciągniku jest ich 17-19 zależnie od modelu
@szybkakostka7942 жыл бұрын
14:55 Nie zgadam się, skrzynie CVT zmieniają przełożenia bez rozłączania napędu i są dostępne na rynku :D No i można je zestroić tak, aby bez przerwy pracowały przy maksymalnej mocy, bez jej żadnego spadku. Super film, czekam na równie wyczerpującą analizę napędów CVT :D
@lucaspog2 жыл бұрын
Tylko ze lancuchy w cvt za duzo niuta nie sa w stanie przeniesc.
@WojciechMikula2 жыл бұрын
Klasyczne hydrokinetyczne automaty także zmieniają przełożenia bez rozłączania napędu - tak samo jednocześnie odpinane/zapinane są sprzęgła w koszach czy taśmy hamulcowe.
@wasyl57902 жыл бұрын
@@lucaspog ecvt już nie mają łańcucha. Tylko zębatki .
@athl0n2 жыл бұрын
@@lucaspog Nie prawda - Williams już w 1993 testował CVT w bolidzie Formuły 1 w Williamsie FW15C, a tamten bolid używał silnika Renault RS5 V10 które produkowało 461 Nm. Niestety FIA zablokowało wszelkie skrzynie automatyczne do dopuszczenia ich w wyścigach.
@Damianneekk2 жыл бұрын
Skończcie pierdolić
@sylipp2 жыл бұрын
Mnie zasada działania tej skrzyni bardzo przypomina skrzynie typu Power Shift znane od kilkudziesięciu lat i stosowane chociażby w ciągnikach rolniczych. Tam też każdemu biegowi w skrzyni głównej odpowiada jedno sprzęgło (z tego co widziałem na filmie zarówno w Jesko jak i skrzyniach rolniczych wielopłytkowe mokre) i zmiana biegu następuje płynnie poprzez przepięcie elektrozaworów dla danej pary biegów co też jest sterowane komputerem (sterownikiem skrzyni biegów).
@nataliazmuda45812 жыл бұрын
Żadna nowosc identyczne rozwiazanie jest od lat w rolnictwie. Np Case magnum skrzynia powerschift. Na kanale łukasz kłosowski jest wszystko. Takze zadnej ameryki nie odkryl tylko zkopiowal rozwiązania z traktora😁
@rafabrowarczyk43772 жыл бұрын
Podobne skrzynie biegów montowane były w Traktorach rolniczych Case Magnum 7200 Powersift , działanie takiej skrzyni omawia Łukasz Kłosowski w filmie kzbin.info/www/bejne/rmWuiml6f5x2i80
@slawrolrol43382 жыл бұрын
No tak żadna nowość tylko kopia do dziś stosowane w ciągnikach rolniczych
@tomasz_pwl2 жыл бұрын
Tamta skrzynia działa na hydraulice a ta ma elektronikę . W zasadzie działanie takie samo ale konstrukcja inna więc można powiedzieć że przeniósł ten pomysl do auta osobowego i stworzył skrzynie na nowo.
@slawrolrol43382 жыл бұрын
@@tomasz_pwl sprzęgła są zaciskane elektrycznie ? Niby jak ?
@domnode97122 жыл бұрын
Skrzynie typu Powershift są stosowane dość powszechnie w ciągnikach chyba od lat 70, m.in. w "charkowcach" ChTZ. Chociaż ciekawostką jest, że New Holland (ten sam producent co Case, tropy prowadzą w stronę Fiata ;) ) parę lat temu wprowadził do ciągników właśnie skrzynię dwusprzęgłową. Zalety DSG nad Powershiftem to pewnie cena i co w przypadku ciągnika ma sens trochę wyższa sprawność (wszystkie rozpięte sprzęgła wielopłytkowe "ciągną")
@Nokem612 жыл бұрын
Motoryzacja osobowa jeszcze wiele rzeczy może się nauczyć od ciągników. A jeszcze jest ciekawsze czy od sprzętów wojskowych coś się da wyciągnąć, tam też jest dużo różnych rozwiązań.
@rav67972 жыл бұрын
Zrobisz film "dokumentalny'' o historii marki Bugatti, albo o współczesnych Polskich projektach? Jak coś to na ten pierwszy bardziej czekam😃
@polskipolak98352 жыл бұрын
W teorii najlepszym wyjściem jeżeli chodzi o szybkość była by przekładnia CVT, ale jak wiadomo te nie idą w parze z dużą mocą. Dlaczego więc nikt nie zainspirował się przekładnią bezstopniową przystosowaną do bardzo dużego obciążenia znaną z ciągników rolniczych głównie są sprawą marki Fendt (przekładnia vario). Działanie proste, mamy tu pompę i hydromotor o zmiennej przepustowości i dziala to niezwykle płynnie i pozwala na przeniesienie momentu obrotowego silnika przykładowo 1500Nm bez problemu.
@lukasnieznane56532 жыл бұрын
Czyli rolnicza (głównie) technologia przekładni wielosprzeglowej w sportowych furach👍👍👍👍👍
@paper2742 жыл бұрын
takie zastosowanie jest wykorzystywane od kilkunastu lat wiec dla "rolasow" to nic nowego
@wooowoo62912 жыл бұрын
Na tym polega kreatywność: bierzesz bez uprzedzeń to, co się sprawdza.
@matimac912 жыл бұрын
Tak samo jak wykorzystał konwerter z tradycyjnej skrzyni automatycznej w Regerze. Użycie istniejących konceptow żeby udoskonalić napęd.
@radekpiechaczek52322 жыл бұрын
Zanim to trafiło do traktorów, to w maszynach budowlanych już było stosowane. Np. polska ładowarka Stalowa Wola Ł-34 w latach 70 miała skrzynie wielosprzegłową. Ale co ja tam wiem...
@paper2742 жыл бұрын
@@radekpiechaczek5232 tego nie wiedzialem ale wykorzystanie tego w aucie jest czyms ciekawy
@jareibos682 жыл бұрын
Tacy ludzie z pasją i niesamowitymi pomysłami są bezcenni,oby więcej, jestem pod nieustającym wrażeniem 😊😊😊
@kovalfunky39762 жыл бұрын
Jeśli jeszcze nie wykładasz na uth, to matołki, że cię nie zatrudnili. Jesteś bezapelacyjnie idolem moich synków - obaj mówią, że gdyby choć jeden nauczyciel tak prowadził wykłady jak ty filmy to niepotrzebne by były żadne usprawiedliwienia.
@kafel126p2 жыл бұрын
Facet nie wiem jak ty to robisz. Oglądam od groma kanałów motoryzacyjnych na KZbin ale ty jesteś po prostu mistrzem. Poprostu słychać w twoich wypowiedziach w każdym słowie ogromną pasję i miłość do motoryzacji. Co jak co ale dla mnie to jest najlepszy kanał motoryzacyjny który można słychać godzinami. Pozdro i dalej tak wielkiej zajawki do motoryzacji.
@gabrielcwik1462 жыл бұрын
Zazwyczaj było tak, że wszelkiego rodzaju istotne modyfikacje „przechodziły” z F1 na rynek „cywilny”. No poza wtryskiem paliwa, bo ten pochodzi z silników lotniczych WWII. Zatem, czy rozwiązanie skrzyni z Jesko trafi do F1, czy tamte rozwiązania są na tyle dobre (to co, że drogie), że oprą się rozwiązaniu z Jesko ?
@marcinlisowski24262 жыл бұрын
Świetna dawna informacji, fajnie że udało się unowocześnić jeszcze bardziej skrzynie automatyczną
@Granietopasja2 жыл бұрын
W sumie to zasada działania przerzutek w rowerze. 3 z przodu tarcze, 10 z tyłu. 1 z 1, 1 z 2 ..... 3 z 10 . Tylko rolę sprzęgła w rowerze zajmuje łańcuch który spina odpowiednie tarcze. Łącznie 13 tarcz zapewnia 30 biegów.
@Mateusz-Czekaj2 жыл бұрын
No podobna zasada. A jeszcze bardziej podobna w starszych obrotowych manetkach gdzie jednym pociągnięciem nadgarstka można przelecieć wszystkie zębatki z tyłu.
@Granietopasja2 жыл бұрын
@@Mateusz-Czekaj w rowerach jest rozwiązanie manetki elektronicznej. Wybierasz konkretny bieg np 12 a cały automat dobiera odpowiednie blaty. To najszybsze rozwiązanie do zmiany biegów.
@Mateusz-Czekaj2 жыл бұрын
@@Granietopasja Też racja
@Mateusz-Czekaj2 жыл бұрын
@@Granietopasja Najbardziej tu pasuje piasta Shimano Nexus w wersji pod rowery elektryczne. Gdzie to komputer na podstawie kadencji i prędkości dobiera biegi i piasta sama wybiera przełożenie. Ty tylko pedalujesz
@czapik902 жыл бұрын
Tylko w rowerowych napędach aktualne przełożenie liczysz dzieląc przednią tarcze (ilość zębów) przez tarcze na kasecie z tyłu. Stąd masz kilka takich samych lub bardzo podobnych przełożeń np 32/16 czy 22/11 (22/11- tak się nie powinno kosić napędu). Przełożenie 48/12 to 4 a 22/34 to 0,65 ( te pod największe górki) Tylko że względem samochodowych to na odwrót jest - 0.65 jest najdłuższe, a takie 4 to przeważnie tylko pierwszy bieg np. Tutaj w Jeśli przełożenia są zawsze inne i chyba precyzyjnie dobrane by były jak najbardziej wszechstronne.
Ja obstawiam, że przy redukcji z 7. na 2. bieg skrzynia tak naprawdę włączy w międzyczasie któreś biegi pośrednie, żeby złagodzić udar na silniku, czyli będzie np. 7 -> 5 -> 3 -> 2. Może nie będzie to trwało 2ms, tylko 6-8ms, ale nadal to o wiele szybciej niż inne skrzynie. W międzyczasie pewnie jakieś automatyczne podniesienie obrotów przepustnicą i paliwem też może zadziałać. Wydaje mi się też, że część z tych biegów (np. 5. i 3.) może chwilowo "nachodzić" na siebie, czyli być przez pewien czas załączona jednocześnie, żeby zaoszczędzić kolejne ułamki. Z zasady działania tej skrzyni i przełączania sprzęgieł wynika, że taka sytuacja i tak występuje (zanim się do końca rozłączy jedno sprzęgło, to już inne zaczyna się spinać), więc można to wykorzystać też.
@OgierProo2 жыл бұрын
Podpinam się pod to i także pragnę zauważyć, że w setupie tej skrzyni z silnikiem nie ma koła zamachowego czyt. mniejszy moment bezwładności. Tak jest wałek w skrzyni połączony na stałe z silnikiem, ale koło zamachowe na pewno generowało większy moment, a co za tym idzie - wolniejsze wkręcanie się silnika oraz spadanie z obrotów.
@AZTG922 жыл бұрын
@@OgierProo Wygląda na to, że same koła zębate i wałki wystarczą tutaj jako "koła zamachowe" na tyle, że silnik nie rozleci się sam i nie zniszczy karoserii szarpaniem i wibracjami. Silnik to V8 (pewnie z "płaskim" wałem), czyli nie jest to najbardziej wyważony układ, ale pewnie w Koenigseggu wiedzą, co robią.
@resko87582 жыл бұрын
do tego może układ hamulcowy wyhamowuje bolid
@rodzinkawmalezji93192 жыл бұрын
Kolejny wspaniały odcinek! Jeszcze nigdy nie widziałem tłumaczenia działania skrzyń biegów podanego w tak prosty i wizualny sposób, naprawdę rewelacja 👍
@wiktorsowik5162 жыл бұрын
Super odcinek... Koenigsegg to moja ulubiona marka uwielbiam o tym słuchać
@omeleq2 жыл бұрын
o tym samym dokładnie pomyślałem :P w tym samym czasie
@SteelM4chine2 жыл бұрын
A ja lubie jezdzic
@dariuszkowalkowski2 жыл бұрын
To ile koenigsegow juz objeździłeś ?
@SteelM4chine2 жыл бұрын
@@dariuszkowalkowski 16 z czego 3 poszły do kasacji a 5 do generalki
@BANANvanDYK2 жыл бұрын
Nie widzę tutaj nic odkrywczego, ale mogę pogratulować realizacji takiej koncepcji. Po pierwsze, rozwiązanie ze sprzęgłami wielotarczowymi zamiast przesuwek i synchronizatorów jest już od dawna stosowane w ciągnikach rolniczych. Po drugie, taka trójwałowa niewspółosiowa skrzynia przekładniowa została już zaprojektowana wiele lat temu i jest stosowana w małych ciągnikach rolniczych MTZ 320. W tym ciągniku przekładnia jest bardzo krótka (mieści się pod kierownicą operatora) i pozwala na przesunięcie osi wału korbowego względem wału napędowego do tylnego mostu, silnik jest umieszczony dużo wyżej niż w tradycyjnych ciągnikach rolniczych gdzie układ transmisji jest wręcz współosiowy. Po trzecie, trzy lata temu wpadłem na podobne rozwiązanie z zastosowaniem do ciągnika rolniczego, z tym że w układzie współosiowym. Tradycyjne transmisje to dwie skrzynie biegów (biegi+reduktor) o układzie współosiowym z wałkiem pośrednim. Wadą tego rozwiązania jest przeniesienie napędu przez cztery lub dwie pary kół zębatych, lub bezpośrednio przez bieg najwyższy. Stosując układ współosiowy można by uzyskać jeszcze jeden dodatkowy bieg bezpośredni łącząc wał sprzęgłowy z wałem wyjściowym, natomiast napęd pozostałych przełożeń przenoszony byłby przez dwie pary kół zębatych. Tym sposobem powstała by skrzynia np. 7+2, 11+2, 9+4 itd... Jedynym kłopotem byłoby zaprojektowanie ścieżki dla dźwigni zmiany biegów, aby wykluczyć możliwość włączenia biegu bezpośredniego wraz z innym przełożeniem.
@weekvlogpl482 жыл бұрын
Robisz naprawdę świetne i wysokiej jakości materiały. Świetnie się ogląda efekty twojej pracy. Oby tak dalej.
@robertniciejewski19212 жыл бұрын
Świetny materiał podany w przejrzysty i jasny sposób pozdrawiam
@xflashu80752 жыл бұрын
Koenigsegg po prostu odkopywuje celowo zakopane i zapomniane projekty dawnych konstruktorów przerabiając je pod siebie
@Povagowani2 жыл бұрын
Taaaak, faktycznie, FreeValve i LST to projekty dawnych konstruktorów z ery silników spalinowych które magicznie zostały odkopane przez Koenigsegga 🤣
@xflashu80752 жыл бұрын
@@Povagowani nad technologią braku wałka rozrządu pracowała juz 3 rzesza już foka a6 miała mieć ciśnieniowy układ rozrządu
@kwestionariusz12 жыл бұрын
Otóż to praktycznie wszystko zostalo juz przemyslane problemem sa molochy w przemysle ktore albo nie widzialy zysku we wprowadzeniu nowych rozwiazań albo uznalo je za nie perspektywiczne.
@zioloiso2 жыл бұрын
Nie wypowiem się bo nie mam informacji i starych projektach, podobnych do tych co robią.
@Povagowani2 жыл бұрын
To, że ktoś kiedyś wpadł na pomysł to nie znaczy, że udało im się to zaprojektować, stworzyć i wdrożyć do produkcji. Czy jeśli teraz ja sobie ogłoszę, że samochody mogłyby być napędzane energią antygrawitacyjną (lub cokolwiek innego, przykład) a za 200 lat komuś faktycznie uda się to stworzyć - to kogo to będzie projekt, mój czy tego przyszłego konstruktora?
@realworldinformations2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe rozwiązanie i super przygotowany materiał.
@TemetNosce1012 жыл бұрын
Najwidoczniej są sprytni i sprytniejsi. Koenigsegg geniusz. Dzięki i pozdro :)
@tom1988p2 жыл бұрын
Skrzynia biegów Full PowerShift (FPS) stosowana już od dawna (więcej jak 30 lat?) w ciągnikach rolniczych. Pozdrawiam
@UbogiRolnik2 жыл бұрын
no własnie... kluczem jest rozeznanie się w mechanice. Gość usprawnił i wsadził do samochodu natomiast czy się się czym podniecać to nie wiem. Ale... hype jest :D
@kamiljanda22802 жыл бұрын
napisałem to samo, ciekawe czy autor sprawdzi temat i da jakąś odpowiedź
@maciejm40212 жыл бұрын
Obejrzałem właśnie filmik i miałem o tym napisać a tu patrzę jest. Pozdrawiam.
@joachimdusza89642 жыл бұрын
Po pierwsze, ta skrzynia jest długa, po drugie, potrzebuje więcej oleju (olej też waży), po trzecie: i tak jest wolniejsza, nawet od takich średnich dsg, ale w ciągnikach jest to wystarczające
@bartzio61212 жыл бұрын
Dokładnie John Deere rok 1992 skrzynia PowerShift, czyli 30 lat pyklo 🤣🤣🤣 kwestia udoskonalić dołożyć elektronikę i zapierda....
@kliczko882 жыл бұрын
Przecież to zwykły powershift nie mylić ze skrzyniami forda.. takie skrzynie od wielu lat są stososwane w koparkoładowarkach, spycharkach czy równiarkach
@adamk81712 жыл бұрын
I nie tylko, w ciągnikach rolniczych również w ten sposób przełącza się biegi pod obciążeniem, już nie mówiąc o tym że honda od wieków stosuje skrzynie automatyczne działające w ten sposób z tą różnicą że jest tam zwykły konwerter z sprzęgłem lockup
@mateuszsmolinski76962 жыл бұрын
Kończyłem technikum samochodowe trochę się znam ale Ty pokazujesz nowy poziom motoryzacji w tak prosty sposób że mógłbyś zaszczepić tym cały świat. Wielki szacun i podziw dla Twojej wiedzy i umiejętności przekazania jej 💪💪💪💪 podziwiam 😉
@rodionraskolnikow28762 жыл бұрын
Eeee geniusze a słyszeliście o skrzyni powershift w ciągnikach rolniczych?? Już od 22 lat..
@-xYz--nk1gm2 жыл бұрын
słyszeliśmy i używaliśmy nawet :)
@rodionraskolnikow28762 жыл бұрын
@@-xYz--nk1gm no to raczej plagiat jak wymysł Pana szfeda
@-xYz--nk1gm2 жыл бұрын
@@rodionraskolnikow2876 ja miałem okazje powershifta używać w starym ciągniku JD. Silnik padł a skrzynia była nie do zajechania.
@pawepawlik8442 жыл бұрын
A nie prościej by było dodać trzecie sprzęgło do skrzyń dwusprzeglowych i wtedy mozemy mieć w gotowości bieg w górę i bieg w dół i np sprzęgło nr jeden bieg 1i4i7 sprzęgło nr dwa 2i5i8 sprzęgło nr trzy bieg 3i6i9 😎 ale z 6 na 2 bieg jednak mogło by trochę czasu minąć🤔🤔🤔
@pawelchmielniak28622 жыл бұрын
Ja patrzący na tytuł odcinka: - Taaa na pewno "Wałek skrzyni biegów połączony bezpośrednio z silnikiem" - Ooook. Mów dalej XD
@piotrkawa69132 жыл бұрын
Lubię jak wrzucasz stafki reklamowe, fajne płynne przejścia oraz zawsze jakoś nawiązujesz do odcinka. Widać że jest to robione z pomysłem i nie jest tak chamskie jak na innych kanałach. pozdro.
@andrzejmachalski33152 жыл бұрын
stawki (nie myl z szafkami)
@conterplarque2 жыл бұрын
@@andrzejmachalski3315 wstawki
@petrolmajk2 жыл бұрын
Studiowałem kierunek budowa i tuning samochodów na UTH pare lat temu... Jedyne co mogę polecić to przepisanie się na inny kierunek :)
@masterKoper2 жыл бұрын
Aż tak źle? :D
@ukaszs69962 жыл бұрын
Masz super poziom materiałów. GRATULUJĘ - tak trzymaj !
@badboy123grk2 жыл бұрын
Więcej materiałów na temat wyścigów, i ich historii poproszę 😉
@Don_Mag2 жыл бұрын
Tylko, że tak logicznie to jest jakby połączyć 2 skrzynie klasyczne i wywalić konwerter. Skrzynia faktycznie innowacyjna. Ale to rozwiązuje problem lagów, ale inne problemy pozostają. Nadmierne zużycie/przegrzewanie np. przy powolnym podjeździe pod górę. Tak samo trudność z płynnym ruszaniem. Takie systemy nie mają podskoku do konwertera momentu. Oczywiście na torze to małe problemy, ale przy poruszaniu się w korku wkurzające. Kupujesz samochód za miliony moment, a ten szarpie przy ruszaniu, przy parkowaniu na pochyłości czujesz że hamulec trzymają (hill holder) potem czasami trochę się cofnie zanim ruszy, czasami szarpnie... No nie jest to komfort. Albo wyjazd na krawężnik i zatrzymanie się... Najlepiej by było zrobić taką skrzynię + konwerter do ruszania. Wtedy byłaby i szybka i fantastycznie ruszała. Może to jakiś nowy trend? A jeśli chodzi o jakieś przyszłe innowacje to może na polu mechanicznych torque vectoring jest jeszcze coś to polepszenia? Te systemy zazwyczaj dobrze działają w jakiś konkretnych warunkach lub np. jakiegoś granicznego kąta skrętu kierownicą. Może tam wynajdzie koło od nowa?
@aronpyka2 жыл бұрын
Twoje filmy są mega , i da się je bez wysiłku zrozumieć, dzięki 👍💪
@BorysMadrawski2 жыл бұрын
Nie jestem specem od motoryzacji i mimo to, ta skrzynia od Koenigsegg była dla mnie oczywistą oczywistością - ponad 35 lat temu (chyba jeszcze w podstawówce) coś takiego narysowałem i było to rozwiązanie analogiczne z układami sumująco-mnożącymi w elektronice. Te "sprzęgła", to nie są sprzęgła cierne (bo jak takie sprzęgła wymieniać, a ścierające się okładziny uszkadzały by zębatki), ale ale zapewne załączane elektromagnetycznie mechanizmy zapadkowe (jak w wolnobiegu w rowerze), dlatego też nie będzie można uszkodzić silnika przy redukcji na dużo niższy bieg, tak jak pedały w rowerze nie łamią nam nóg za sprawą wolnobiegu. Ale i tak moje uszanowanie, że to dopracowali i tak upakowali.
@Neutrino332 жыл бұрын
Genialne, ale dosyć skomplikowane a duże obciążenia wymagaja kosmicznych materiałów w takiej skrzyni by uzyskać niezawodność i trwałość w dłuższym okresie czasu. Ciekawe kiedy "Łysy" zabierze sie za udoskonalanie technologii skrzyń CVT.
@darekdarek78282 жыл бұрын
Neutrino 33 też mi to w pierwszej chwili przyszło do głowy. Musimy mieć nadzieję że księgowi nie przejmą tego pięknego projektu a wtedy będzie wszystko ok
@SPatryk932 жыл бұрын
@@darekdarek7828 to nie VW ;)
@darekdarek78282 жыл бұрын
@@SPatryk93 Uf całe szczęście haha i mam nadzieję że tam nie dotrą 😉
@pawelk15572 жыл бұрын
Toyota zdaje się że zrobiła już prawie ideał: eCVT. Raczej ciężko będzie to przebić. Tam nie ma ani jednego sprzęgła, wybieraków, pasków itp. Same zębatki stale zazębione pod postacią przekładni planetarnej + oczywiście silnik elektryczny płynnie sterujący "przełożeniem".
@Neutrino332 жыл бұрын
@@pawelk1557 skoro są zębatki to raczej nie jest to CVT par excellence...ale nie zgłebiałem tego rozwiązania Toyoty więc mogę się mylić.
@marcinorlowski78462 жыл бұрын
Nie znam się na samochodach, ale pan Robert fajnie opowiada o nich , o tych technicznych zawiłościach, o nowościach itd. czekam na kolejne fajne filmiki. Pzdr
@Gzzechugram2582 жыл бұрын
Ciekaw jestem jakby taka skrzynia biegów sprawowała się w zwykłym aucie dla ludu. Toteż każdy, kto w DSG wymieniał sprzęgła dostałby zawału, gdy usłyszałby o wymianie siedmiu 😂 Super film, jak co sobotę zresztą
@moverek36972 жыл бұрын
zwykli ludzie mają wywalone czy bieg zmieni się w 0.8 sekundy czy 0.2, do tego jak to ma podnieść koszt samochodu dosyć poważnie, to kolejny minus, no i serwis to już osobna gadka, tak więc, raczej w zwykłych autach bym się tego nie spodziewał, może w motorsporcie ktoś to podejrzy i weźmie.
@-Monterek-2 жыл бұрын
@@moverek3697 Święte słowa. Patrząc jak ludzie ruszają z pod świateł to nawet DSG jest dla nich 1000x za szybkie 🤣
@moverek36972 жыл бұрын
@@-Monterek- ale to tak zawsze jest tu w komentarzach, i ogólnie w internecie, to każdemu nie odpowiada silnik 1.5 150 koni gdzie to już na turbinach jest od lat, doły mają fajne, i do miasta takie autka są idealne, ale z komentarzy to każdy jeździ minimum 3 litry V6, to samo ze skrzyniami, a jak przychodzi co do czego, to w mieście trzeba na światłach trąbić na takich bo siedzą w telefonie na zielonym świetle, no to o czym tu gadać, rozumiem w autach zabawkach, ale nie w normalnych samochodach, jakieś cyrki które tylko podniosą cenę zakupu która i tak jest aktualnie absurdalna, i serwisu
@Gzzechugram2582 жыл бұрын
Tutaj zaletą byłby brak zastanawiania się skrzyni przy zrzucaniu biegu przed wyprzedzaniem. Jak się jedzie spokojnie i wciśnie w podłogę to i DSG musi się namyślić troszkę. Ja automatem nie jeździłem specjalnie dużo, a na co dzień macham kijem, ale takie były moje spostrzeżenia. Zapewne wystarczy z wyprzedzeniem przerzucić bieg tak jak w manuału, ale natychmiastowa reakcja skrzyni byłaby mile widziana
@-Monterek-2 жыл бұрын
@@moverek3697 150KM? Ja kilka lat po stolicy jezdzilem punto 60KM i prawie zawsze byłem szybszy od reszty.
@adrianprzybysz48502 жыл бұрын
Rozwiązanie trochę jak z ciągników John Deere serii 8000 pancerna konstrukcja
@454boogie2 жыл бұрын
11.30 sobota, filiżanka z kawą i można zasiadać przed komputer ;)
@Dobijasek2 жыл бұрын
podobną skrzynię to ja ostatnio naprawiałem w radzieckiej tokarce z lat 70, tam było 6 sprzęgieł i 9 biegów, każdy bieg to określona para sprzęgieł na 2 wałkach (po 3 na wałek)... w sumie ten opis idealnie opisuje to co w filmie
@hellishchill42342 жыл бұрын
Super odcinek! Jak zwykle świetnie wyjaśnione 😎
@Damianneekk2 жыл бұрын
100 razy lepiej ogląda mi się ten kanał od m4k. Wszystko ciekawe ,narysowane, wyjaśnione już dawno powinno być milion subscribe
@felicjankowalski15032 жыл бұрын
Ile procent mocy jest tracone na jednej przekładni? Jak by co, to taka skrzynia te wartość podwaja, co powoduje iż jest rozwiązaniem dla zabawek, super samochodów;)
@a1x2c3v42 жыл бұрын
Przecież nic nowego nie wymyślił, LST to UPROSZCZONA kopia POWERSHIFTa z ciągników rolniczych, stary patent używany od ponad 60 lat (K700 miał coś takiego na półbiegach). Popatrzcie na budowę np skrzyni z kilkuletniego CASE: to samo, nawet wałek atakujący jest połączony bezpośrednio z wałem silnika.
@donVisiore2 жыл бұрын
Powiem szczerze, że myślę, że ta konstrukcja na pewno była rozważana przez inżynierów kiedy opracowywane były dwusprzęgłowe skrzynie biegów, tylko ze względu na gabaryty dwusprzegłowej skrzyni oraz znaczną różnicę w jej wadze zdecydowano się nie stosować większej liczby selektorów i sprzęgieł. Chociaż nie ma w tym niczego rewolucyjnego, to Koeniggsegg pokazał, że rozwiązanie, które na pierwszy moment wydaje się szalone może w rzeczywistości okazać się genialne, jeśli odejdzie się nieco od standardowego schematu, jakim było użycie wiekszej ilości sprzęgieł zestawionych z selektorami. Użycie 3go sprzęgła miałoby znikomy pożytek, ponieważ używane byłoby podobnie często jak wsteczny bieg. Mimo wszystko, ta konstrukcja jest genialna w swojej prostocie. Martwi mnie jedynie użycie sprzęgieł na każdym kole ząbatym. W praktyce może to oznaczać problemy z pojedynczymi biegami, np. ślizgająca jedynka czy dwójka, a koszty eksploatacyjne będą z czasem powodowały, że auta z taką skrzynią będą bardzo szybko traciły na wartości, więc raczej nigdzie indziej nie uswiadczymy tego rozwiązania jak w supersportach.
@jamjestlx2 жыл бұрын
Też tak myślę, nie wierzę, że nikt na to nie wpadł. Pewnie zrobili jakieś wstępne testy i uznali, że to za droga zabawa jak na golfy i fabie. Usportowione modele pewnie dostały rykoszetem bo nie opłaca się robić specjalnie jakiejś udziwnionej skrzyni do dwóch modeli (nauczeni SMG od BMW).
@winio4372 жыл бұрын
@@jamjestlx Oplacaloby sie gdyby te skrzynie byly dobre a nie zwyklym chlamem
@jamjestlx2 жыл бұрын
@@winio437 które?
@winio4372 жыл бұрын
@@jamjestlx Wszystkie to chlam
@jamjestlx2 жыл бұрын
@@winio437 coś w tym jest XD
@stayer852 жыл бұрын
Warto powiedzieć że zmiana przełożeń w klasycznym automacie (tzn takim wyposażonym w 4 zestawy planetarne) tez jest uzyskiwane przez zasprzęglanie odpowiedniej kombinacji hamulców i sprzęgieł i w np 9G tronic mamy do czynienia z 3 hamulcami i 3 sprzęgłami
@rav3nrav3n582 жыл бұрын
Jesteś Geniuszem filmów o motoryzacji. 😎 Szacun mistrzu 👍👏👏👏👏👏🍻
@d0ll0b2 жыл бұрын
eeeee, sztywniak straszny
@igor16622 жыл бұрын
Świetny materiał... Nikt w Polsce nie robi tak dobrze zsresearchowanego kontentu w tematyce samochodowej, oby tak dalej!
@TenTegens2 жыл бұрын
Wytłumaczenie jak współgrają koła zębate ze sobą, to tak jak bym słyszał Rickiego z Chłopaków z baraków , który mówi ,jak należy wrzucać biegi w jego aucie :D
@Mateusz-Czekaj2 жыл бұрын
🤣🤣
@cristianowarssport7072 жыл бұрын
dzieki za material 💪😎 kurde szkoda, ze takiego kierunku szkoly nie bylo za moich czasow... anyway. Skrzynie omowiles perfetto. Nie idzie tego nie skumac 👍 czekam na nastepny material.
@antoinehalik2 жыл бұрын
Pytanie jest prezesie. A czy ta skrznia Koennigsega ma jakieś wady w porównaniu z innymi rozwiązaniami? Bo mi się wydaje, że skoro zapiętych jest kilka "zębatek" jednocześnie to będzie większe tarcie->opór -> straty mocy-> mniejsza sprawność. Czy nie?
@acceleration12252 жыл бұрын
Minimalne straty, pomijalne
@mocnywklikaniu2 жыл бұрын
W DSG też masz spięte kilka zębatek, nie mniej niż w tej skrzyni, bo tu masz przykład na 4 biegach a normalnie jest 7, więc zębatek musi być więcej. Ogólnie wadą są te sprzęgła i uszkodzenie choćby jednego z nich będzie równało się z wymianą całej skrzyni biegów na nową.
@Don_Mag2 жыл бұрын
@@mocnywklikaniu Dlaczego na nową? Prawdopodobnie będzie można wymienić pojedyncze sprzęgło ponieważ te elementy będą się zużywały.
@michalspiewak33972 жыл бұрын
Tak szczerze to olądając schemat działania skrzyni LST, zaraz na myśl mi przyszła analogia do przerzutek w rowerze. Genialny patent ! :) Do tego fakt, że to jest tak upakowane i kompaktowe. Brawo Panie łysy Szwedzie !
@krzysiekszwejda51072 жыл бұрын
Genialny materiał o genialnym konstruktorze , szacun 👍💪💪
@wiktor86622 жыл бұрын
Czyli zamiast tradycyjnej skrzyni biegów mamy osobne sprzęgło do każdego biegu, łącznie 7 sprzęgieł i sterujących nimi silniczków. Jakoś nie widzę tego w normalnych samochodach gdzie liczy się bezawaryjność i tania eksploatacją którą najprościej uzyskać zmniejszając ilość elementów.
@KlimatyzacjaKatowicepl2 жыл бұрын
Ciekawe jak wyglądają te sprzęgła. Że to daje radę z taką mocą 😀
@krzysztoftomaszewski77102 жыл бұрын
Pierwsze co pomyślałem....z czego te sprzęgła.....🤔🤔🤔🤔💪💪
@boguslawszostak17842 жыл бұрын
Myślę że bardziej są podobne do synchronizatorów niż do sprzęgieł tarczowych, przecież robią to samo. Może zamiast sprzęgła głównego układ ma właśnie coś podobnego do tłumika drgań skrętnych. Takie tłumienie dają sprężyny tarczy sprzęgła. Może przy dużej liczbie biegów główne sprzęgło jest niepotrzebne i wystarczą tłumik i same synchronizatory, jeśłi biegi przełączane są kolejno.
@predator98702 жыл бұрын
@@boguslawszostak1784 No nie do końca synchronizator wyrównuje tylko prędkości wałków a nie przenosi momentu obrotowego.
@predator98702 жыл бұрын
Zapewne jakas forma sprzegielek ciernych wieloplytkowych mokrych.
@boguslawszostak17842 жыл бұрын
@@predator9870 Nie oglądałeś filmiku o podobnych skrzyniach w ciągnikach? nie przypomina to sprzęgieł ciernych.
@patagonum86802 жыл бұрын
Bardzo ciekawa konstrukcja. Montaż i tłumaczenie super. W DSG zmiania na niższy bieg jest szybka, bez zamulania, ale trzeba puścić gaz przed zmianą. Ciekawi mnie jaka różnica w sprawności jest między DSG a skrzyni Koenigsegg'a.
@kamsonplay81302 жыл бұрын
Jak zwykle świetny film i świetnie przekazana wiedza!
@Don_Mag2 жыл бұрын
Ale jeśli zamiast przygotowanej 4 chcemy 2 to jeszcze jest nic. Gorzej jak w trybie automatycznym skrzynia chce sama zredukować o parzystą ilość biegów np. z 6 na 4-kę. Wtedy to jest akcja bo skrzynia nie przenosi mocy na koła przez ponad sekundę. Albo często jest tak, że gaz w podłodze, a skrzynia redukuje na 2 razy. Tak samo się dzieje, jak agresywnie przyhamujemy przed rondem i z 3-jki na jedynkę to czasami trwa wieczność szczególnie jak chcemy się "wbić" przed ciężarówkę na rondo, a silnik jest rozłączony od skrzyni. To jest to co nie trawię w 2 sprzęgłowych. Klasyczny automat jest wolniejszy, ale ma zawsze taką samą reakcję nie ważne o ile biegów redukuje, nawet jak po zahamowaniu na rondzie nadal ma 2 albo 3 to auto ruszy, a dopiero za moment będzie redukcja. Ale zawsze coś przekazuje na koła. A w DSG jest efekt jakby coś się zepsuło.
@Mateusz-Czekaj2 жыл бұрын
Nienawidzę cię...po tym odcinku mam straszny głód wiedzy, a ty tu jeszcze karzesz czekać kilka tygodni. To straszne😅. A teraz tak na poważnie to bardzo ciekawy materiał. Masz super sposób mówienia i bardzo tym zachwycasz. Tak trzymać, życzę dalszych sukcesów w tworzeniu kolejnych materiałów i ze zniecierpliwieniem wyczekuje przyszłej soboty. Miłego dnia
@Povagowani2 жыл бұрын
Dziękuję, warto poczekać nieco na odcinek o Jesko, będzie już wkrótce :D
@Mateusz-Czekaj2 жыл бұрын
@@Povagowani 😁
@lambos1232 жыл бұрын
@@Povagowani do czego służy preselektor? Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi
@wladcapiekla2 жыл бұрын
Dziękujemy.
@robertkaczy26882 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawy odcinek a filmy o Koenigseggu są super ma facet pomysły. Pozdrawiam
@kskoo92522 жыл бұрын
Z reguły przewijam reklamy, ale tutaj naprawdę szacun za wybór partnera. Ogląda Ciebie wiele osób, w tym pewnie sporą część to młodzież, dlatego fajnie jakbyś czasami przedstawiał im różne ścieżki kariery związane z motoryzacją, nie tylko z motorsportem. A przy okazji, może odcinek jak zacząć przygodę właśnie z motorsportem w Polsce? Licencje, rodzaje zawodów, dobór sprzętu, stowarzyszenia itp. Jeszcze raz świetna reklama, a sam odcinek jak zawsze genialny!👏👏
@beyondalldreams2 жыл бұрын
czy tylko ja chciałbym widzieć taką skrzynię biegów i hellcata razem ?
@krzysztofkwasizur10042 жыл бұрын
Sam jeżdżę chevroletem w automacie i czasami brakuje mi opcji pominięcia biegu. Jakże rozumiem szanownego konstruktora!
@MartwyJedi2 жыл бұрын
Bardzo fajna skrzynia. Ciekawe czy trafi do zwykłych samochodów i ile będzie kosztowała wymiana 7 sprzęgieł gdy się zużyją po X00k km.
@prometerionmarek6442 жыл бұрын
Nie trafi raczej bo to po pierwsze patent Koenigsegga a po drugie do jakich "zwykłych"? Po drugie Koenigsegg to zwykły samochód, nie lata (jeszcze) nie pływa więc to zwykły samochód z tą różnicą że nie stać nas na niego. Kwestia skali: dla mnie zwykła jest Dacia a dla np Lewandowskiego Ferrari.
@holoqp2 жыл бұрын
z resztą do elektryków raczej nie trzeba takich cudów
@imycar99422 жыл бұрын
Lysol ma łeb jak sklep jak dla mnie genialne rozwiązanie tylko pytanie jak z awaryjnością będzie wyglądać ta skrzynia. Materiał super opracowany wszystko jasno i precyzyjnie wytłumaczone jak w każdym filmiku 💪🏽🔥
@bogdankusmierczyk83762 жыл бұрын
Pierwszy automat który mi się podoba, przy odpowiednim oprogramowaniu to mogło by być lepsze od manuala, a raczej nie będzie tam inaczej.
@gabrielzin89342 жыл бұрын
Już widziałem podobne rozwiązanie w manualnej skrzyni biegów w K700 opracowanej w 1962, oczywiście Koenigsegg unowocześnił to rozwiązanie czyniąc je automatycznym i znacząco redukując masę i zamykając to w jednej obudowie.
@vandamek36092 жыл бұрын
W takim tempie myślę że za parę modeli wymyśli koło na nowo
@maciejiwaszkow89272 жыл бұрын
W sumie to felgę z carbonu już ma. Czekamy na resztę 😉
@R4TEL2 жыл бұрын
No właśnie i znowu powiedzą, że to nie jest jego wynalazek, bo koło już wymyślono. Ale jakie było koło 100 lat temu, a jakie jest dzisiaj? 🤔 To dwa różne wynalazki
@zwrgaming52772 жыл бұрын
@@maciejiwaszkow8927 a jaka reszte bys chcial ? Skoro robia swoje auta na monokoku z carbonu Czyli w sumie cala buda jest zrobiona z carbonu
@imnotaplayer9572 жыл бұрын
tak, ośmiokątne
@furiousmatthew22872 жыл бұрын
@@zwrgaming5277 w F1 testowali już w latach 80 felgi z carbonu i to nie działało, Gordon Murray opowiada o tym w ktorymś tam nagraniu przy okazji prezentacji GM T50. Tam powiedział coś w stylu, że są zbyt niebezpieczne bo jak już się uszkodzi struktura to felga się rozpada i następuje katastrofa.
@michag18662 жыл бұрын
Wszystko ok, można nawet wybaczyć przegapienie powershiftów rolniczych w zachwycie nad geniuszem Christiana, ale tego "pierw" nie da się sluchać. To tak strasznie prostackie, że aż krwawią uszy
@krzysztofstasiak34342 жыл бұрын
Skrzynia biegów jak w rowerze. Przecież to jest genialne 😧
@kazimierzmilkowski2 жыл бұрын
po pierwsze w rowerze zmieniasz biegi sekwencyjnie a po drugie jak będziesz zmieniał bieg pod dużym obciążeniem to polecą albo zęby albo łańcuch przez naprężenia. Sorki jeżeli nie zrozumiałem sarkazmu
@wooowoo62912 жыл бұрын
@@kazimierzmilkowski Manetki Osrama (gripy) pozwalają „przeskakiwać” po parę biegów. Wiem, bo stosuję na co dzień w jeździe terenowej :)
@kazimierzmilkowski2 жыл бұрын
@@wooowoo6291 w shimano też jest taki system ale łańcuch i tak musi przejechać po całej kasecie aby zmienić z 9 na 2
@MrTN_10242 жыл бұрын
Super :) Choć wydawało mi się że takie coś już od dawna istnieje, np. w skrzyniach automatycznych, a nie stosuje się powszechnie ze względu na minimalnie wyższy koszt produkcji. bo wiadomo ma być najtaniej.
@RKprojecttv2 жыл бұрын
Ziomuś, ale ten Koenig coś tam ameryki nie odkrył i nie zbudował hiper super skrzyni na nowo, tylko ją skopiował z ciągajników. Taki to "inżynier" i geniusz...
@SteelM4chine2 жыл бұрын
Ursus rlz
@MGTech1002 жыл бұрын
Super materiał! Owocnie spędzony czas. Dzięki!
@chmuragan2 жыл бұрын
Czyli po dekadach kombinowania wróciliśmy do układu przerzutek rowerowych :D
@piotrnapora81872 жыл бұрын
A o których przerzutkach rowerowych ze sprzęgłami i bez łańcucha mówisz?
@chmuragan2 жыл бұрын
@@piotrnapora8187 Chodzi o ko cepcję wyznaczania przełożenia z dwóch przełożeń. Jak tylna i przednia przerzutka.
@robertdzejkob6342 жыл бұрын
Lubię motoryzację i dzięki Twojemu kanałowi jestem na bieżąco z nowinkami i rozumiem jak działają. Dzięki. Dobra robota.
@marc-vl3ym2 жыл бұрын
Czemu cały czas mówisz to tak jakby Koenigsegg sam osobiście wszystko wymyślał, projektował i budował. On ma od tego armię bardzo mądrych ludzi i jednym z wielu. Tym co go wyróżnia to tylko to że to jego własność.
@drzuby942 жыл бұрын
Sztos, chcę takiego contentu więcej i częściej! Następne obstawiam dyfer albo coś z układem kierowniczym, bo na czterobuta własnej konstrukcji raczej nie ma co liczyć, choć tu pewnie najlepiej by pozamiatał ;)
@kamilble24412 жыл бұрын
Podobnie działa automatyczna skrzynia ZF 8HP (np. w Alfie i BMW). Możesz zmienić dowolny bieg na dowolny inny. Przełączają się tylko sprzęgła i hamulce w przekładniach planetarnych, a wystarczą 3 sprzęgła.
@RKprojecttv2 жыл бұрын
każdy automat tak działa...
@marcinsobanski53742 жыл бұрын
Spotkałem się kiedyś już z podobny rozwiązaniem i była to Honda Prelude z silnikiem v6 z również ciekawym dyfrem tylniej osi. Tożsama zasada działania z tym że sprzęgła umieszczono na wejściu półosiek.
@KawalBlachy2 жыл бұрын
E tam. Zero emocji. Skrzynia w mojej Yarisce to dopiero coś. W trakcie wyprzedzania gdy jadę lewym pasem i przede mną jedzie ciężarówka, yariska decyduje, że teraz wrzuci 3-kę. Robi to tak długo, że kilka razy zastanowię się czy nie rezygnować z wcześniej zaplanowanego manewru. Czujecie tę adrenalinę?
@LindsuWWA2 жыл бұрын
Trafiłem na ten kanał pierwszy raz. Nie siedziałem nigdy w temacie szybkich aut, tylko lekko interesowałem się motoryzacją jak przeciętny Kowalski lub gorzej, bo gdzie mi tam do sportowych aut? I po pierwsze - mega szacun za film! Materiał lekki, przyjemny i fajnie przekazujący wiedzę! Po drugie - film utwierdził mnie w przekonaniu, że warto interesować się szybkimi furami, ale sam nie powinienem chyba nigdy do takiego wsiadać xD Jestem tak przyzwyczajony do klasycznej skrzyni biegów, że obawiam się, że nie opanowałbym sterowania z dwoma sprzęgłami, łopatkami… chyba, że to tylko brzmi tak skomplikowanie 😅