Díky Peťane!! Kurňa, to bylo krásně vysvětleno !! Taky se připojuji s prosbou o další podobná videa.
@philophil1961 Жыл бұрын
Pěkně to vysvětluješ. Mockrát jsem byl pro rozumy na tvých stránkách. Koleduješ si o to, že ti dá nějaká SŠ lano🙂
@petrmikita2851 Жыл бұрын
Ahoj. Pěkné popsáno. Klidně můžeš rozebrat i ten jalový výkon a jeho kompenzaci. Díky.
@toml6270Ай бұрын
Dík za video. Jen jsem si říkal při malování průběhu proudu na kondenzátoru - v čase 5:39 máte namalovaný průběh proudu v první čtvrt-vlně shodný s průběhem napětí. Už je to dlouho, co jsem ze školy, ale myslel jsem, že když v kondenzátoru není moc náboje, tak dojde k proudovému nárazu a s přibývajícím nábojem a vzrůstajícím napětím na kondenzátoru klesá proud až k nule (když je na kondenzátoru stejné napětí jako na zdroji a tedy už jím proud neprochází) - aspoň tak nám to myslím kreslili v učebnicích. To spadnutí k nule tam máte, jen skokové - ale možná pletu něco dohromady, nebo nechápu popisovanou situaci. Jinak vysvětlení srozumitelné a obohacující jako vždy!
Ай бұрын
Dobry postreh! Mas samozrejme pravdu, prubeh proudu bude rozdilny a nebude takhle plne kopirovat prubeh napeti. Chtel jsem se zamerit hlavne na tu proudovou spici pri zvyseni napeti site nad napeti kondenzatoru.
@tytofficial5902 Жыл бұрын
Krásně vysvětleno, takto mi to nevysvětlil ani náš učitel v elektronice :D
@pavelsulek4218 Жыл бұрын
super !!
@jirisimon892011 ай бұрын
No to je bordel ale ...... pardoon
@jankelbich46057 ай бұрын
Praktické pozorování : Fázové napětí bývá zploštělé, sdužené bývá zašpičaťelé. Jinak vcholovka je 327 V, sdruženého 566 V.
@Killeroz Жыл бұрын
paráda
@DemonPhobos Жыл бұрын
Pěkně jsou tam vidět na těch průbězích proudu dva problémy. První peak proudu z těch usměrňovačů jak je to popsáno ve videu. A pak druhý peak, zřejmě od triaku... Fázového řízeni. V práci to vidím občas taky na scopu. Efektem je THD, který dokáže nadělat pořádnou paseku na kompenzaci...
@MegaPomsta Жыл бұрын
Vďaka za video, toto čo popisuješ je vlastne to THD o ktorom sa v poslednej dobe tak veľa hovori? Vďaka
@NTTL25 Жыл бұрын
💯💯💯💯
@petrfurmanek7207 Жыл бұрын
Promiň, nejsem elektrikář... a co to ovlivňuje? je na tom něco špatného, že sinusovka má stařecký třes? FV střídač to má takto roztřesené i bez zátěže ale vše mi funguje. Musím se nějak chránit? A jak?
Жыл бұрын
Tyto zákmity jsou v podstatě vyšší frekvence než 50 Hz (vyšší harmonické) na kterou jsou síť a spotřebiče stavěné. Začíná to u distribučního transformátoru, který je přetěžovaný, takže musí být předimenzovaný. Dále je více zatížen PEN/N vodič, takže opět předimenzovat. Může to způsobovat různé chyby měření, vyšší zapínací proudy atd. To všechno zvyšuje náklady na budování sítě - v důsledku se to může projevit na vyšší ceně za distribuci elektřiny. V domovní instalaci to asi řešit nikdo nebude, ale při součtu více domů už to je docela významná složka. Můžete kouknout třeba na tento článek: www.blue-panther.cz/harmonicke-znecisteni