prof. Miroslav Bárta, Sedm zákonů: cesty civilizací časem

  Рет қаралды 102,250

Hvězdárna a planetárium Brno

Hvězdárna a planetárium Brno

Күн бұрын

Пікірлер: 110
@martinmikel7968
@martinmikel7968 3 жыл бұрын
Naprosto úžasná přednáška. Nikdy jsem se tolik u přednášky nenasmál jako u této. Krásně a srozumitelně takříkajíc polopatě podané fakta a predikce. Knihu si jdu okamžitě koupit.
@marievydrova5912
@marievydrova5912 Жыл бұрын
ZZ Z 😮
@vendi558
@vendi558 4 жыл бұрын
Vynikající přednáška. Ostatně, jako vždy pana Prof. Bárty. Leč, přesto se nedivím, že dnešním vypasených “mladým” z instagramu, bez pokory, bez hmatatelných kladných výsledků vlastní tvůčí práce, u kterých je přání otcem myšlenky, proto přesvědčených o svých neomezených individuálních možnostech, právech, schopnostech a požadavcích, pan profesor přiliš nenadchl. U mě jsou těmi, na které mi dobře sedí označení “brilantní osel” (1:32:35 - jejich mluvčí). Jsou z množiny intelektuálů a elit, co civilizaci vedou do kolapsu. Připadají mi jako karlínští kluci a poslanci za KSČ v parlamentu 1. republiky ČSR. Ani neumí diskutovat. Jsou tak přesvědčeni svojí pravdou a jedinečností, až to smrdí z jejich úst.
@mikimay8335
@mikimay8335 4 жыл бұрын
Díky za názor 😉 asi jsem formuloval své myšlenky hodně špatně když ti pro kapitalistické smyšlení připomíná KSČ 😄 možná mi můžeš vysvětlit v čem, abych se z toho mohl poučit 😇
@jarekfisnar
@jarekfisnar 4 жыл бұрын
@@mikimay8335 klid miki, ven di rád(a) hodnotí, je dobrý že přemýšlíš a ptáš se, to často vede k závěrům a občas i dobrým závěrům
@kamilhauptmann2123
@kamilhauptmann2123 2 жыл бұрын
Smekám, knihu samozřejmě ostatně i pa civilizaci byl výtečný. Bylo by fajn kdyby poslouchali lidi toto a nikoli večerní zprávy. Opravdu moc děkuji.
@pavelaron4179
@pavelaron4179 4 жыл бұрын
Výborná přednáška. Pana profesora Bártu mám moc rád a vážím si ho. Teď jsem četl jeho knihu o Staré říši, kde se v úvodu rovněž hodně věnuje vzestupu a pádu civilizací.
@blackwithe245
@blackwithe245 3 жыл бұрын
fantastická přednáška ,rád poslouchám profesora Bártu
@TheLucie1986
@TheLucie1986 2 жыл бұрын
Děkuji za skvělou přednášku. 💙
@richarddurmuth8765
@richarddurmuth8765 4 жыл бұрын
Profesora Bártu sleduji již nějaký čas. Za mě.......naprosto super.
@frantisekplancar6336
@frantisekplancar6336 4 жыл бұрын
výborná prednáška, len mi tam chýba aj faktor zlyhania elít,ktoré v daných civilizáciách alebo ríšach riadili procesy......
@realmacgrey6421
@realmacgrey6421 4 жыл бұрын
o tom mluvil v případě Velikonočního ostrova...
@tomasvohryzka8296
@tomasvohryzka8296 3 жыл бұрын
No, žijeme v nádherném světě, který přestává fungovat....
@jarekcz9800
@jarekcz9800 4 жыл бұрын
V dnešní době 5.5.2020 velmi inspirativní 😀
@collie8
@collie8 3 жыл бұрын
5.1.2022, stale inspirativni 😛
@AirPavel
@AirPavel 4 жыл бұрын
35:15 :) jj a rozhodně zajímavé povídání :)
@jade9274
@jade9274 Жыл бұрын
docela fajn, ale ve spoustě věcí zavádíte lidi na scestí..... Kdo produkoval ten film ? Karel Janeček ?
@martintopinka8295
@martintopinka8295 5 ай бұрын
je to hodně prima, mrzí mě, že Miroslav často něco nakousne a jde hned dál, protože toho prostě chce říct hodně. A taky mě ne mrzí, ale se*e, že poměr reklama vs přednáška je zhruba 1:2, což je u dvouhodinového záznamu fakt peklo, ale to je dílo KZbin...
@retumbocze5239
@retumbocze5239 4 жыл бұрын
Dobre jitro. Inu, člověk má čas jít brzo spát. Tak ráno může dříve vstávat. Vedle ranní meditace a cvičení si může doma i projít vzděláváním a rozšířením obzoru. Musím říci, že mě názory prof. Bárty zaujaly. Jsou mi blízké (ne všechny). Každopádně jedno je zcela jisté. Z jakékoli krize vede ven 100% jedna cesta... Tou je vlastní práce. Když při tom budeme skromní, pokorní, vytrvalí, bude to jenom dobře... Když k tomu přidáme znalosti dejepisu, nemusíme chyby opakovat. Když k tomu přidáme i laskavost a ohleduplnost, potom se lidé posunou takovým obrovskym skokem dál.... Že to už bude téměř utopie (bráno dnešním konzumním pohledem)... Každopádně začít musíme. Pojďme tedy začít u sebe. 🇨🇿2⃣0⃣2⃣0⃣ #spolutozvladneme #vjednotejesila
@retumbocze5239
@retumbocze5239 4 жыл бұрын
@pemailv to že komunisté tady udělali spoustu chyb, neznamená, že kompletně všechno od nich je špatně.. Navíc oni hodně věcí převzali z historie. To, že to lidi později zkazili, je kapitola sama pro sebe. Ať chceme nebo ne, pracovat se musí. Vytváří se tím hodnoty. Je jedno, kdo řekl nebo kdo přišel na to, že vlastní práce je cesta z krize. Je to fakt, který prověřila praxe. Komunismus se v praxi nic moc nesvědčil.. Kdežto vlastní práce vždycky.
@retumbocze5239
@retumbocze5239 4 жыл бұрын
@pemailv nevím jestli jsme se pochopili správně. Nejedu na ničem. Komunismus nehajim ani nezatracuji. Žil jsem v něm a celé předchozí generace rovněž. Raději mám ale jiné státní systémy, které jsou podle mého názoru v mnohém lepší. Komunismus jako celek nikdy nemohl fungovat na celostátní úrovni. To neznamená, že je na něm 100% všechno špatně (nic není černo bílé), ikdyž chápu, že někdy se dobré věci hledají dost těžko a že špatné mohou mít výraznou převahu. Lidé si šli ale prostě svou cestou a u nás komunismus opustili. Stejně jako teď jdeme svou cestou, resp. to vidím spíše tak, že letíme plnou rychlosti zpět do totality, protože jsme se nepoučili. Ale zpět k věci. Chtěl jsem jen říct, že z každé krize vede cesta. Tou je práce. S rukama v klíně nic nedokážeš. To je jasný. Je mi jedno, kdo to řekl, ale funguje to. Práci najdeme téměř ve všech filozofiich o státním zřízení. Vůbec jsem se nebavil o komunismu ani o kapitalismu. Pouze o tom, že cesta z krize vede přes vytváření nových hodnot. Ty vytváří práce, nebo ne? Zejména práce třeba sám na sobě nebo práce v zaměstnání. Opět úplně jednoduchá úvaha. Tím debatu končím. Pokud mě budeš urážet, na čem jedu, shazovat mě a ponižovat, bez respektu a úcty k názoru jiných, nehodlám se s Tebou dále bavit. Je to zbytečné. (Stačilo třeba říct, že si to nemyslíš, nebo že nesouhlasís. Jestli hned na úvod urážís takhle lidi i v osobním kontaktu, tak teda pane jo, no nazdar. )
@PETMK
@PETMK 4 жыл бұрын
Takže naši civilizaci stvořilo šíření informací a mělo by ji zabít to samý? No tak to nebude dlouho trvat, už teď je pěkně vidět otrava informacema. Dělám vývoj a už roky je vidět, že většina lidí jenom slepuje knihovny a kusy cizích programů, aniž by věděli, co to dělá. Pak webovky, co by před 15 lety měly cca 20kB, mají najednou 2MB, na 10x rychlejší lince se načítají 10x pomalej a ještě jsou tam kusy skriptů, co v lepším případě jenom brzdí načítání a nic nedělají, v horším dělají lumpárny... Protože autor tomu nerozumí. Podobně to asi bude i v jiných oborech. Automechanik už nerozumí motoru, jenom zapojí diagnostiku a na displeji mu to vypíše, aby vyměnil svíčku... V okamžiku, kdy skončí ti, co vidí pod povrch, budou mladí znovu objevovat kolo, páku a nakloněnou rovinu. Btw, poznámka k elektromobilům - je to nesmysl jak Energiewende. Pokud opravdu chceme zredukovat emise z dopravy, je momentálně jediná možnost. Rychle dostavět Dukovany 5 + Temelín 3 a hodit tranzitní dopravu na koleje s elektrickou lokomotivou. On takový TIRák, který žere 30l nafty na 100km a projede 800km přes ČR týdně vydá ( při 8l/100km a 20km denně ) na dojíždění do práce pro 30 lidí. Navíc ještě vede kolony, takže prodlužuje ostatním časy, kdy musí běžet motor (za TIRákem mám o 15-20% vyšší spotřebu) a ubírá jim zbytečně kus života. Jedna lokomotiva jich nahradí třeba 50 a s provozem z JE jsou emise NOx a CO2 z nákladní dopravy na nule. Baterky do TIRáku jsou momentálně technologický nesmysl a individuální eletromobily by nedala rozvodná síť a ještě by redukovaly jenom menšinu emisí.
@kareltvrdik4163
@kareltvrdik4163 4 жыл бұрын
Je to tak nějak, akorát bych to nenazval otravou informacemi, ale spíš obecně zesložiťováním (růstem komplexity) všeho. Samozřejmě se dostáváme do situace kdy je vývoj složitých systémů tak drahý a pomalý, že se postupně zpomaluje.
@peternikto3808
@peternikto3808 3 жыл бұрын
... argumentačný výber javov nieje podstatný - to je múj názor - ako celok, prednáška hovorí o niečom inom a podstatne závažnejšom.
@realmacgrey6421
@realmacgrey6421 3 жыл бұрын
kniha nakonec vyšla 19.5.2021. Uvidíme, kdy přijde film. Zatím uvedený nebyl, asi i díky lockdownu a uzavření kin.
@zdenekjobanek5427
@zdenekjobanek5427 4 жыл бұрын
Pěkná přednáška, zákony p. Bárty mi přijdou vnitřně konzistentní a je to vskutku interdisciplinární člověk. Nicméně v rámci přednášky, hlavně v první půli, není poznat, kdy dělá vtip a obecenstvo sedí jako vypnuté, prakticky nereaguje. Trošku zbytečně pak používá pojmy jako "dement", ale vidím za tím spíše sarkasmus a snaha trochu vybudit mrtvolné publikum. Ještě bych zvážil, když se operuje s pojmem dlouhá časová řada, tak by bylo dobré začít se bavit i o korelacích, testování hypotéz,... Samotná časová řada neříká nic o příčinách, proč je taková, jako je, a kdy se změní díky např. černé labuti:)
@sewaskiii
@sewaskiii 4 жыл бұрын
Pana Bártu respektuju. Přesto označovat všechny nesouhlasící s jeho pohledem za "devianty" není právě dobrý rétorický instrument. Deviace je odlišnost od normy, v tomto případě čistě od normy pana Bárty. Pan profesor je z mého pohledu taky mimo normu, ovšem za devianta ho označovat nepotřebuju. Raději mluvte o Egyptu, sluší vám to víc.
@davidnovotny8545
@davidnovotny8545 4 жыл бұрын
On mluvil o některých pomatencich typu Urzy a spol. Utopický anarchofeťák vykládá své vyhulené fantazie.... Slovo devianta v tom smyslu intelektuálním jr zcela výstižné
@funky0go
@funky0go 4 жыл бұрын
Myslim si, ze pan profesor Barta si zkratka rad hraje se slovy, deviace (statisticka velicina) a deviant (personifikace odchylky od normy, prumeru, medianu, apod.). Me treba prijde vtipne, ze slovo deviant vyvolava v nekterych lidech negativni konotace. Cpt Obvious out.
@sewaskiii
@sewaskiii 4 жыл бұрын
​@@funky0go Jistě. Předpokládám pak, že od netypického (deviantního, odchylného od normy) nálezu, např. dosud neznámého velmože, bude se pan Bárta taky držet dál. Říká přece v přednášce, že se deviantům a deviantním případům vyhýbá. A je za to rád. Chápu vás, že výraz deviant/deviantní není pro vás urážka. V podstatě toho slova. Přesto pan prof. Bárta ho tak užívá.
@sewaskiii
@sewaskiii 4 жыл бұрын
@@davidnovotny8545 "Utopický anarchofeťák vykládá své vyhulené fantazie" - vás je na tytrubko.pojď škoda, pište dadaistické básně. Díky.
@Hobbittak
@Hobbittak 4 жыл бұрын
Ten chlapík mluvil hodně dobře. Pan Profesor Bárta mluví také dobře hlavně co se týká archeologie, bohužel jak zabředával do technické části dnešního světa tak je totálně mimo. A odpovídal tím samým co už pán v červené košili říkal. Například, že bychom si měli uvědomit problémy, ale o tom p. v červeném mluvil, neříkal nic o tom, že bychom problémy neviděli. Naopak říkal, že když lidimají zájem, tak problémy vyřeší. Nikdo nemůže vědět, co konkrétní technolige, nebo nový nápad, může přinést v budoucnu za problémy. Nikdo z nás totiž nemá věšteckou kouli a nevidíme do budoucnosti. Pan Profesor Bárta si neuvědomuje, že přijít na to, že nejaký vynázel bude dělat za 20 let problém s emisema nikdo nemohl v době vzniku vědět. A nemůže to vědět ani dnes. dozvíme se to až když se to vyzkouší. Většinou se projevý ty problémy až s nasazením do života. A důležité je právě tyto problémy řešit. Mne příjde, že v přednášce to na jednu straná říká, na jednu stranu mluví o tom, že se musí zkoumat, na druhou stranu shazuje veškerou současnou vědu tím, že nic koudnéh nevymysleli. To přeci není pravda, dneska se vyvýjí halvně obory, které jsou složité pro normálního člověka, ale to je dané vývojem. Dříve bylo jednoduché udělat patent na kolo, protože člověk vzal kuš dřeva obrousil ho na kolo a ejhle ono se to točí. Vymyslet dnes vynález, tohoto typu už moc nejde. Dneska se vyvýjejí vynálezi na základě quantové teorie, teorie relativity, nanotechnologií a to bez přístorů člověk sám na koleni doma nemá. Proto nejdou dneska patenty jako na běžícím pásu. A ano je pravda, že tíky této složitosti se zvyšuje komplexita a zvyšuje počet patentových úřadů a lidí co tam pracují. Ale co tedy pan Profesor navrhuje? Jak to řešit? Jak chce dál pokračovat v pokroku, nebo jak myslí, že má člověk vynalézt nějaký ten zlomový vynález? Podle mne to bez složitosti prostě nejde. A takový zlomový vynález nevymyslí člověk s kladivem a pilou, ale s přístroji daleko složitějšími, než si můžeme dnes představit.
@mikimay8335
@mikimay8335 4 жыл бұрын
Jak jsem říkal přímo na te přednášce, podle me je cesta pryč z této “složitosti” minimalizace státu, protože ten ji prave vytváří a zároveň zpomaluje vývoj a pokrok
@emily.svatosova
@emily.svatosova 4 жыл бұрын
Mám řešení )) a myslim že je jediné přijatelné. Osobnim dobrovolnym snížením komplexity. Tak ziju jiz 10 let. Nechodím do restaraci, OC, posiloven, nepiju alkohol, nekourim, penize jsem vlozil do bydleni a ve 40ti mam vlastni. Odmítám uces za vic nc nez 200. Auto jen na dopravu a prepravu dětí . Do prace metrem zpet pěšky. Dovolena v tuzemsku jako kdyz sem byl dite na chalupě se znamejma. Pan prof. Barta to naznacil ale nerekl. I kdyz fotka s panem Menzelem, Frantou Brabcem a pani Olgou na chalupě je jasná. Nejvic jsou kamaradi a vychova slusnejch lidi z deti. V dnešní době covidu je krásně videt jak ty tolik potřebné podniky jsou předmětem sporu, tematem a zbrani v rukou politiků ktery na straně jedné dostanou majitele do krize a pak je za nase penize zachranuji. Samozřejmě žádné zákazy a žádné podpory. Když se chce jit nekdo koupat a do fitka tak at jde. Kdyz chce nekdo prodavat alkohol a zamerit se v dnesni době na takovej obchod jeho svobodna vule. Dekuji. A Sapiens od F. Fukuyama bombice.
@janmracek6820
@janmracek6820 4 жыл бұрын
Pán Bárta má úžasný smysl pro humor. Bohužel, zjevně jen málo kdo jej chápe.....
@davidnovotny8545
@davidnovotny8545 4 жыл бұрын
Málo se smáli. Taky mě to napadlo
@janmracek6820
@janmracek6820 4 жыл бұрын
@@davidnovotny8545 no vida někdo přeci jen ;-) Díky
@renebarat1563
@renebarat1563 4 жыл бұрын
38:56 Nechápu
@burgos1228
@burgos1228 4 жыл бұрын
Těch pár vět od pána v první řadě mi dávalo větší smysl smysl než celá přednáška pana profesora. Rád se nechávám inspirovat zajímavými přednášejícími (třeba EKONOMEM Tomášem Sedláčkem). Paradoxně provokaci pana profesora inspirativní vůbec neshledávám.
@mikimay8335
@mikimay8335 4 жыл бұрын
Haha tak to díky jsem rad ze to někomu dávalo smysl 👌🏻 (bohužel 👎🏻 za toho Sedláčka 😄)
@bohouss3622
@bohouss3622 4 жыл бұрын
Velmi zajímavá přednáška co do obsahu. Asi to lépe načasovat nešlo. Pokud by se ubralo na častých urážkách a místy nevhodném humoru a přidalo by se na pozitivní motivaci a symbolech, mělo by to ještě vyšší hodnotu.
@pavelsmidrkal
@pavelsmidrkal 3 жыл бұрын
Pan prednasejici Barta ma nejaky problem se sebevedomim? Takove hezke tema to mohlo byt, nebyt te zamindrakovane presentace, neda se to poslouchat!!! Vase Mana, Tohunga a Toa Vam pane Barto uplne chybi❗
@belakyselova5415
@belakyselova5415 4 жыл бұрын
Přednáška dobrá. Příjmení pana profesora napovídá, že je Čech. Proč tedy tolik cizích slov a tolik balastu. ? Uvítala bych stručnost a srozumitelnost. Poslouchají a přemýšlejí na sdělenými skutečnostmi i lidé nestudovaní.
@jorenobody582
@jorenobody582 3 жыл бұрын
Já z té přednášky pochopil, že je potřeba propojit všechno dosavadní poznání světa v jakémsi "centráním mozku lidstva" který by vyhodnocoval a aktuálně modeloval kondici celého "organismu" na základě dat i z těch nejménších struktur ze kterých se skladá.Pokud se mozku nadefinuje co je pro nás optimální kondice,mohl by vyhodnostit co nás kde !bolí"...pak by přšla na řadu diagnostika a možnost léčby.To je asi otázka na matematiky jestli je vůbec možné stvořit takový digitální mozek který by dokázal zpracovávat tak obrovské množství dat a jak samotný mozek udržovat v kondici, aby nechrlil nějaké toxické predikce a doporučení. Ekonomy a jejich teorie bych nezatracoval a naopak archeologii bych nevyzdvihoval...prostě to jsou neodělitelné struktury celého organismu/civilizace a mají na funci nějaký význam...někdy větší někdy menší dle okolností.
@martinmalek597
@martinmalek597 3 жыл бұрын
Vyborna prednaska.
@radarsmutny8462
@radarsmutny8462 2 жыл бұрын
to MBA, čili Mladej, Blbej Agresivní, to definuje celou současnou západní společnost
@veronicahenge1164
@veronicahenge1164 2 жыл бұрын
👍👍👍👍
@zdenekkratochvil4329
@zdenekkratochvil4329 3 жыл бұрын
No obdivuji, Vy jste profesor? Pak se, bez urážky, nedivím že česká společnost vypadá tak jak je
@janrunarelbogen6638
@janrunarelbogen6638 4 жыл бұрын
Borec v červeným mi připomíná, lidi z programátorské bublinky. Často razí podobné názory.
@janrunarelbogen6638
@janrunarelbogen6638 4 жыл бұрын
@pemailv samozřejmě to tak je, proto západní společnost, tak ztrácí tempo.
@mikimay8335
@mikimay8335 4 жыл бұрын
Bohužel programátor nejsem ale klidně mi můžeš vysvětlit proč kapitalistické myšlenky zpomalují tempo společnosti 😉
@iggipop5926
@iggipop5926 3 жыл бұрын
V přednášce zazněla spousta věcí k zamyšlení, ale také spousta věcí vytržených z kontextu a polopravd. Občas pán odporoval sám sobě. Většina myšlenek nebyla vůbec vysvětlena ani rozvinuta, a působí jako levná kritika dnešní doby. Proč jsou u něho špatné např. startupy? V jedné větě poukazuje na nebezpečí zničení životního prostředí a v druhé větě kritizuje snahu států odprostit se od uhlí jako zdroji energie. Přednáška působí hodně bulvárně. Humanitní vzdělání přednášejícího se nezapře. Sám se odrovnal v místě, kdy mluví o rychlokvaškách leadershipu a sám je součástí toho systému. Naše země nepotřebuje více humanitně vzdělaných lidí, naše země potřebuje inženýry a techniky obecně.
@pfztablet
@pfztablet 8 ай бұрын
Bez víry v Boha a Desatera končíme, AMEN
@DrZaius-vr7to
@DrZaius-vr7to 4 жыл бұрын
No ... Jako ... Teoreticky zajímavá přednáška, ale prakticky jsem se nic konkrétního, nebo nového nedozvěděl. Prostě nějak bylo, nějak bude, nic se nedá předpovědět přesně, vše je jen do času a všeho moc škodí. Nechci se dotknout pana Bárty, ale to už vím dávno aniž bych musel studovat archeologii ;-) ... Jen stále nechápu kde má tedy argumenty pr to, co ho všude vidím tvrdit ...
@janmracek6820
@janmracek6820 4 жыл бұрын
Á jéje opička je tu. Zkus banánek, nebo jiný potravinový doplněk obsahující draslík. Třeba ti to naskočí ;-)
@realmacgrey6421
@realmacgrey6421 3 жыл бұрын
FV panely jsou recyklovatelné z 97% a linka na jejich recyklaci stojí už i v ČR. V tom se pan profesor mýlí.
@yanseehirt6606
@yanseehirt6606 3 жыл бұрын
Bárta uvádí, že zásadní vliv na růst každé civilizace mají technologie a objektivně levné zdroje energie (např. kdysi vynález parního stroje). Nadměrná spotřeba je cesta do záhuby. Pokud společnost spotřebovává více energie, než je schopna vyprodukovat, spěje ke kolapsu. S tím souhlasím a dal bych tuto tezi na první místo s tím, že význam dostupných zdrojů levné energie je zcela zásadní a bych ho ještě před technologie.Energie je hlavním zdrojem růstu. Přebytečná energie je vším, je základním motorem expanze a ne peníze, které jsou pouze derivátem energie nebo (domnělého) nároku na energii (ve společenském nebo smluvním vztahu). Tim Garrett: Pouze díky spotřebě energie je civilizace schopna udržovat činnosti, které jí dávají ekonomickou hodnotu.To znamená, že pokud nám někdy začne docházet energie, hodnota civilizace klesne, a pokud nebudou objeveny nové zdroje energie, dokonce se zhroutí. H.C. Fricke : 1. pokrok rovná se strukturální růst = nárůst složitosti. 2. Růst složitosti znamená z termodynamického hlediska snižování entropie systému. 3. rostoucí složitost vyžaduje větší vynaložení fyzikální práce (energie) na vytvoření a udržení této složitosti (proti ní vždy běží termodynamický rozpad, základní vlastnost vesmíru). 4. Rozhodující je zde faktor sklizně (EROI) použitého energetického konverzního řetězce, protože ten určuje páku produktivity (a nikoli dostupné množství!). 5.Pokud se sníží faktor sklizně dostupného zdroje fyzikální práce (energie), nelze udržet složitost systému. 6. V případě, že se sníží faktor sklizně dostupného zdroje fyzikální práce (energie), nelze udržet složitost systému. 6. nevyhnutelně následuje pokles komplexity a s ním (civilizační) kolaps, který je synonymem nižší hustoty obyvatelstva, rostoucí bídy, dramaticky snížené průměrné délky života a masivního nárůstu násilí. 7.A NIC tomu nemůže zabránit (kromě toho, že budeme mít i nadále dostatek zdrojů fyzické práce (energie) s dostatečným faktorem sklizně). Chris Martenson: Každý organismus může růst pouze podle toho, jakou má k dispozici energii, dál už ne. Veškerý život je výsledkem energetických toků a přeměn. My lidé nejsme výjimkou. Právě tento přírodní zákon více než kterýkoli jiný osvětluje budoucnost. Stefan Wietzke: 1. faktor sklizně ERoEI, měřený v místě použití jeho aplikace, určuje maximální produktivitu, a tím i maximální úroveň prosperity. 2. produktivita určuje maximální civilizační rozvojovou kapacitu společnosti. 3. množství dostupné energie určuje velikost populace, která má z této úrovně civilizace prospěch. Joseph Tainter, který jako archeolog studoval kolapsy mnoha civilizací, předpokládá, že při nárůstu složitosti pro zvládání (stále nových) problémů (technické) společnosti nebo civilizace existuje hranice přínosu.V určitém okamžiku už zvýšení složitosti nic nepřináší - a váš čistý přínos je pak dokonce záporný (to znamená: více zdrojů se spotřebuje, než se vrátí nebo uvolní) Říká: Complex societies collapse through the complexity that created them. Jinak řečeno: Stále větší podíl z tvorby nadhodnoty musí být použit k zajištění materiálně-energetické základny tvorby hodnot. A ve fázi úpadku již také není k dispozici energie, čas a levné zdroje pro účinnou přeměnu infrastruktury.
@risssa70
@risssa70 Жыл бұрын
Ten poslední dotazující je teda solidní améba s nožičkama
@pavelfoto4042
@pavelfoto4042 2 жыл бұрын
Super přednáška 👍👍👍 jen škoda že nemá anglické titulky (hned bych to poslal i do světa) Nevíte prosím zda není toto i v angličtině? Zaujalo mne např.: Skokové (velmi zrychlené) změny kzbin.info/www/bejne/Y4q0qnuDnbapq9U včetně klimatu (i když co se děje uvidíme:D za 100-200? let ale máme (nekritický) dojem že VÍME "začíná" mne děsit rudo-zelená-woke-korporát #co2sekta kam až bude ochotna ASI zajít :(
@JakubVyoral
@JakubVyoral 4 жыл бұрын
Celkem pekne vysvetleni 7-leteho ekonomickeho cyklu: kzbin.info/www/bejne/hnnIYZWOdq6ooZI
@cmelikmartin
@cmelikmartin 4 жыл бұрын
Ach jo. Pán přednášející se opřel do ekonomů a odhalil své nedostatečné vzdělání. O rakouské ekonomické škole asi ještě nikdy neslyšel. Ekonomické cykly jsou už dávno vysvětleny. Stačí si přečíst díla Ludviga von Misese, Murray Rothbarda, Jesúse Huerta de Sota, Hanse Hermanna Hoppeho.
@Odisovic
@Odisovic 4 жыл бұрын
Vysvětleny :D Je rozdíl myslet a vědět :D Ale chápu, ekonomové tím, že myslí ví... To je rozdíl mezi vědeckým přístupem, že se musí teorie potvrdit, do té doby jsou to teorie, a v těch učebnicích jsou ty vaše "dokázané věci" presentovány stále jako teorie ;) Mě připomínáte HR specialisty/psychology co dělají ty testy stromů a vytváří s toho rozbory osob a přitom je to stejné jak u těch ekonomických "dopkázaných věcí", stále jsou to teorie, které nejsou ani potvrzení ani vyvrácené a to je o čem mluví pan přednášející a co nechápe ani ten první dotazující ;)
@mikimay8335
@mikimay8335 4 жыл бұрын
👌🏻
@peternikto3808
@peternikto3808 3 жыл бұрын
MČ - aktuálny stav teorie ekonomie od profesorov univerzít - len v dotykoch - knowledge.wharton.upenn.edu/article/why-economists-failed-to-predict-the-financial-crisis/#
@Ondrified
@Ondrified 3 жыл бұрын
Děkuji :)
@jaroslavfriedrich5508
@jaroslavfriedrich5508 4 жыл бұрын
Proč tam propašoval větu, že uživatelé facebooku jsou zoufalci ?
@ivanpotter4865
@ivanpotter4865 3 жыл бұрын
Protože je to pravda !
@jaromirful
@jaromirful 3 жыл бұрын
V Americe objevily mnohem víc co nám předkladají a .....tak dál
@tomascervinka1240
@tomascervinka1240 2 жыл бұрын
Bártu si rád poslechnu a knížku jsem si už i koupil. Ten kluk v první řadě, co si rád bere v diskuzi mikrofon do ruky, se nedá poslouchat a ještě trpí docela silnou naivitou. :D
@radarsmutny8462
@radarsmutny8462 2 жыл бұрын
budoucí MBA ...
@sellenen1
@sellenen1 4 жыл бұрын
Mnoho velice zajímavých informací, poutavá přednáška, ale příliš mnoho osobních poznámek řečníka s nimiž nesouhlasím. Elektromobilita je blbost, to souhlasím, a automobilky lžou pořád. Baterky v el. mobilech budou už po pěti letech v háji ! Jinak ale souhlasím s klukama ve předu, kteří mu oponovali. Díky! Řešení vidím právě v decentralizaci, víc prostoru pro lidi, jejich tvůrčímu rozměru, podnikavost, méně byrokracie.... =To je ta silná občanská společnost. Elity, vůdcovství, kolektivní zodpovědnost, přenechávání zodpovědnosti za život na státu (ať se postará)...= ZKÁZE!
@vendi558
@vendi558 4 жыл бұрын
Greyw nevidím to tak. Naopak mnoho poznámek, až rýpavých, v kontextu obsahu přednášky, bylo záměrně provokující a určeno pro brilantní osly, tj. mladé v 1. řadě. Měly za úkol právě je a jim podobné ve společnosti přivést ke kritickému myšlení. Nepovedlo se. Padnou na ústa sami. Pak sami poznají, že jen přání nemůže být otcem myšlenky. Když takto pojata vize je přesně tím, co civilizaci vede do kolapsu. A ozvali se sami. Podle přîsloví, že “potrefená husa se první ozve”.
@mikimay8335
@mikimay8335 4 жыл бұрын
Díky 🙏🏻 jsem rad ze ti dávalo smysl aspoň něco z toho co jsem říkal. Co se tyce elektromobility, je na začátku a nikdo nevíme jak moc se mohou tyto technologie posunout ve chvíli, kdy je začne používat společnost ve větší míře (tím spíše decentralizovana společnost nespoutana státními regulacemi)
@dandy9156
@dandy9156 3 жыл бұрын
Havel - Dubček - Čalfa.....to .o staciy
@jindrich2485
@jindrich2485 Жыл бұрын
Ekonom a deviant je pro mě de facto synonymum. Opravdová pokora (zvyšuje mimo jiné kreativitu), lídr musí mít životní sílu (+charizma) něco umět....
@jindrich2485
@jindrich2485 Жыл бұрын
Hmm
@Odisovic
@Odisovic 4 жыл бұрын
an co se pta na zacatku, to je ukazkovej priklad cloveka co je mimo realitu... Nebo spíše ukázka "tlachala ala kadeřník v egyptě" :D
@mikimay8335
@mikimay8335 4 жыл бұрын
Budu rad když mi vysvetlis v čem jsem mimo realitu 😊
@ivanpotter4865
@ivanpotter4865 3 жыл бұрын
Mohl by užít jiný výraz, ale tomu by vzdělanci s IQ 90 těžko rozuměli
@PetrS2
@PetrS2 3 жыл бұрын
Skutečná funkce pyramid a né kecy a lži. kzbin.info/www/bejne/jpmoenuNrdRnmNE
@ovvolonter5287
@ovvolonter5287 3 ай бұрын
Borec teda dablova advokata nedela moc dobře 😂 a stačilo když zminil petra maru a elektroauta a vim ze to je mimon tak trochu 😂
@78frogy
@78frogy 3 жыл бұрын
Hodně zajímavých informací, celkově super, ale ať mi pan profesor promine, ty osobní hejty na všechno, co se mu nelíbí, ekonomy, startupy, úplně zbytečné a neobjektivní :)
@jindrich2485
@jindrich2485 Жыл бұрын
Já bych taky ty devianty nenazýval "ekonomi" ale "ekonomisty" protože tu máte lidi jako je Ilona Švihlíková, která je skutečnou ekonomkou. Mocenská elita má oprávněnou představu, že tentokrát se jí nemůže nic stát. Už proto, že většina lidí netuší že existuje. Daňové úniky jeden (skutečný) ekonom před deseti lety kvalifikované odhadl na jeden tisíc miliard eur ročně. (dluh Řecka byl 2% z této částky) v ČR jsou úniky přes dceřiné firmy atd dobrých 500miliard ročně. A pak ten "ekonomisty" vám bude tvrdit, že na není na důchody. No protože pracuje pro mocenské elity, stejně jako naši politici. Ať vědomě, nebo má takové školy a je tak vychovaný, aby jeho přesvědčení zapadalo do potřeb mocenských elit. To není nějaká spiklenecká teorie, ale mnoha sociology popsána situace.
@Satanda007
@Satanda007 7 ай бұрын
Vadí Vám, že prezentuje svůj názor?
@betterself6
@betterself6 16 күн бұрын
Je to vtipné a trefné. Myslím, že rád trochu provokuje 😂
@zdenekhutka9022
@zdenekhutka9022 4 жыл бұрын
Ten Blb a Ursa a 20let baterie
@honzik4229
@honzik4229 4 жыл бұрын
Jarka vám to vysvĕtlí m.kzbin.info/www/bejne/pZ3OoKBmqdaNaKM
@magixcz8558
@magixcz8558 Жыл бұрын
Jen namyšlený pán, který si myslí, že má patent na rozum.
@janjirsa9266
@janjirsa9266 3 жыл бұрын
Rezervace
Miroslav Bárta - Sedm: jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají
1:33:36
Učená společnost ČR
Рет қаралды 285 М.
MIROSLAV BÁRTA - Vzestupy a pády civilizací | Neurazitelny.cz | Večery na FF UK
1:40:14
Jarda Jirák - Neurazitelný podcast
Рет қаралды 220 М.
99.9% IMPOSSIBLE
00:24
STORROR
Рет қаралды 31 МЛН
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19
doc. Karel Lemr, Kvantové počítače: revoluce nebo slepá ulička?
1:39:45
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 59 М.
Vojtěch Pleskot, Existuje pátá přírodní síla?
1:38:27
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 16 М.
Voda a civilizace - Miroslav Bárta
30:14
ARCDATA PRAHA, s.r.o.
Рет қаралды 27 М.
Petr Kulhánek, Jaký je náš vesmír?
1:44:51
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 84 М.
Insider #81 - Miroslav Bárta
1:01:15
Insider
Рет қаралды 18 М.
Jan Romportl, Obecná umělá inteligence (AGI) a temná stránka ChatGPT
1:55:20
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 36 М.
Cyril Höschl - Výraz tváře jako okno do duše
1:37:07
TV Port
Рет қаралды 93 М.
99.9% IMPOSSIBLE
00:24
STORROR
Рет қаралды 31 МЛН