JAK DZIAŁA KOMPRESOR KLIMATYZACJI W TWOIM SAMOCHODZIE? PROSEKTORIUM PROFESORA.

  Рет қаралды 411,295

Profesor Chris

Profesor Chris

Күн бұрын

Пікірлер: 969
@henryki.5039
@henryki.5039 4 жыл бұрын
Dzień dobry Panie Krzysztofie, pozwolę sobie na sprostowanie i uzupełnienie kilku informacji z racji wykonywania zawodu związanego z naprawą kompresorów do klimatyzacji. Płytka sterująca o której Pan wspomina to płyta wału korbowego (crankshaft plate) potocznie nazywana krzywka. Kolejną ważną informacją, której zabrakło to smarowanie wału korbowego i pozostałych elementów kompresora podczas pracy. Każdy kompresor czy to z wydzieloną komorą jak ten CVC czy bez wydzielonej komory (przelotowe) jak wspomniane typu scroll lub wirnikowe oraz niektóre tłokowe jak Denso 10S15/17/20 czy 10PA15/17/20 lub bardzo popularne fordowskie i koreańskie FS10 , HS15/18 potrzebują właściwy olej. Oleje dzielimy na syntetyczne PAG o trzech różnych lepkościach ISO 46 , 100 i 150 który jest mocno higroskopijny (dlatego w układzie jest osuszacz który wyłapuje resztki wilgoci ) lub POE który jest dielektryczny dedykowany do układów z kompresorami elektrycznymi oraz gdzie są montowane elementy miedziane. Wracając do smarowania podzespołów kompresora, olej podczas pracy kompresora jest rozbryzgiwany po całej komorze wału korbowego, a te zgrubienia wału korbowego to nie ciężarki a przeciwwagi odpowiedzialne za wyważenie wału korbowego. Dodatkową rolą tych przeciwwag jest rozchlapywanie oleju po całej komorze tak aby spływał po ściankach i docierał za pomocą kanalików w pokrywie przedniej do uszczelnienia wału i łożyska igiełkowego lub tulei ślizgowej (FS10 , HS15/18). Dodatkowo kompresory mają kanały w wale lub w cylindrach za pomocą których dozują olej do układu, zgodnie z procedurami serwisowymi kompresor jest zasobnikiem oleju dla całego układu i kupując nowy kompresor od producenta dostajemy go zalanego już olejem w ilości maksymalnej do dedykowanego układu. Podczas pracy kompresor nadmiar oleju dozuje do poziomu kanalików zostawiając w sobie zazwyczaj około 45 do 55% ilości oleju na cały układ. Na tłokach nie ma farby to jest powłoka wykonana z dwusiarczku molibdenu która ma za zadanie chronić przed tarciem aluminium o aluminium , w tym CVC jest dodatkowo pierścień teflonowy ale w innych kompresorach nie ma takiego pierścienia a jego rolę pełni połączenie tej powłoki z właściwą lepkością oleju, który uszczelnia przestrzeń pomiędzy cylindrem a tłokiem. Wiele osób zapomina że podczas pracy olej bardzo dobrze się miesza z czynnikiem tworząc jednorodną mieszaninę, która jak jest nieszczelność wycieka razem powodując ubytek nie tylko czynnika ale i oleju przez co dochodzi do uszkodzeń kompresora i jego zacierania się. Panie Krzysztofie służę pomocą i dodatkowymi informacjami odnośnie układów klimatyzacji i budowy kompresorów, których u mnie w pracy jest pod dostatkiem. PS. wirnikowe są bardzo popularne i stosowane do tej pory nie tylko w starych BMW ale np w Subaru, Fiat, Mazda.
@henryki.5039
@henryki.5039 4 жыл бұрын
@@skansen0 Układ pod ciśnieniem nie wciągnie wody, ale serwisanci robią wszystko by ta wilgoć dostała się do układu począwszy od trzymania oleju w zbiorniczku w maszynie do napełniania (nie każda maszyna ma hermetyczne zasobniki) po nie robienie lub robienie ale nie wystarczająco długo próżni w układzie.
@foxik20
@foxik20 4 жыл бұрын
Nawiązując do sugestii Profesora, jestem jak najbardziej za tym, aby przygotować odcinek odnośnie serwisu układu klimatyzacji. Sam stoję przed takim zabiegiem i chętnie posłuchałbym eksperta w dziedzinie. Warto wiedzieć jakie zabiegi można wykonywać samemu, a z którymi trzeba udać się do specjalisty. Oczywiście nie wspominam już o temacie prawidłowego dbania o układ, aby przedłużyć jego życie ;) Pozdrawiam serdecznie.
@StopTeoriomSpiskowym
@StopTeoriomSpiskowym 4 жыл бұрын
Dzieki dowiedziałem sie w koncu czegos. Apropo olejów da sie odnaleźć info jaki olej podchodzi do jakiego typu modelu kompresora? Jaki bedzie efekt nieprawidlowo dobranego oleju? Kompresor zatrze sie czy wytworzy sporo wieksze opory. Dokladnie z tym sie borykam po właczeniu klimy silnik zaczyna mieć problemy
@StopTeoriomSpiskowym
@StopTeoriomSpiskowym 4 жыл бұрын
@@foxik20 napelnij P500 smarujacy jest chyba. Samemu? Czynniki nie sa zdrowe. Pamietaj. Jak masz pompe zawory i wagę, wiesz jak zapodac olej (jest porad na YT wiele jak i to podać dla R134). Przed to przedewszystkim sprawdzic wszystkie połączenia szczelnosc np pianą, i wymieniać uszczelki nie na takie same a większe, wymianka osuszacza powinna byc szybka. wszelkie powierzchnie pod uszczelki powinny być gładkie. Dbać o układ? Przeciez on pracuje bedzie zużywał. Rurki elastyczne parcieją, zaworki puszczają, aluminiowe przewody pekaja to bez twojej wiedzy sie wydarzy.
@ukaszkrzys687
@ukaszkrzys687 4 жыл бұрын
👍
@kanal4050
@kanal4050 4 жыл бұрын
NIKT nie chce Klimy serwisować - wszyscy chcą Nabijać i KASOWAĆ ! KASOWAĆ, ! KASOWAĆ ! ( PLN )
@telesiak2484
@telesiak2484 4 жыл бұрын
Jak widze Profesora i słyszę jego "siemanko" to uśmiech na twarzy i od razu chcę się żyć jakoś bardziej. :D
@bogdanr1344
@bogdanr1344 4 жыл бұрын
Mam to samo Pozdrawiam
@pelson9655
@pelson9655 4 жыл бұрын
Hy Hy :)
@martynamm7720
@martynamm7720 4 жыл бұрын
Jestem za 🤓🤩
@Jan_On
@Jan_On 4 жыл бұрын
Rozpieszczasz Nas taką dużą ilością filmów w tak krótkim czasie, dziękuję Ci Chrisie.
@GRRawKoc
@GRRawKoc 3 жыл бұрын
Za dużo twierdzy 😂
@KUSmoto
@KUSmoto 4 жыл бұрын
10:27 piękny wschodni dialekt Pozdrowiom Ziom.
@hipeckshipek3725
@hipeckshipek3725 4 жыл бұрын
Nie wiem dlaczego są negowane gazy tj. Propan, butan, izobutan czy nawet amoniak. Przeciež wszystkie stosowane były w chłodnictwie. Obecny czynnik jest nabijany bo ktoś poprostu posmarował w europarlamencie i ma monopol, i też jest łatwopalny i to tak że przy dzwonie nie wiadomo czym gasić.
@paulmonde6896
@paulmonde6896 4 жыл бұрын
Profesor jak zwykle wyklada na najwyzszym poziomie.
@piotrherman7884
@piotrherman7884 4 жыл бұрын
Wielki szacunek za chęci i poświęcony czas i pieniądz. Tu zawsze można dowiedzieć się czegoś konkretnego a i można doświadczyć troszkę humoru .Pozdrawiam Serdecznie
@peugeotfan8634
@peugeotfan8634 4 жыл бұрын
Uwielbiam takie weryfikacje urządzeń gdzie jedna połowa jest odcięta, ale to cieszy oko :)
@piotreliasz1184
@piotreliasz1184 5 ай бұрын
Bardzo fajnie że Pan pokazał jak wygląda sprężarka, wiedziałem że są w niej tłoki ale zawsze zastanawiało mnie jak pracują, jak są napędzane nie potrafiłem sobie tego wyobrazić.
@andrzej-kv7cm
@andrzej-kv7cm 4 жыл бұрын
11:40 Oj, Chrisie, Chrisie... Wszystko pomerdałeś. Temperatura gazu wzrasta nie dlatego że mu dostarczamy energię (tak jest w absorbcyjnych pompach ciepła) ale dlatego że go sprężyliśmy! Innymi slowy zmniejszylismy jego objętość. Patrz przemiany gazu doskonałego - było coś takiego w szkole średniej, było! Z tego samego powodu powietrze po sprężeniu w kompresorze, który na stówę masz w warsztacie jest gorące i zanim trafi do zbiornika przelatuje przez chłodniczkę a sam kompresor jest gorący. Nie od tarcia. Od sprężania powietrza! Podobnie jest we wszystkich sprężarkach świata. Również w turbinach od turbodoładowania. W silnikach lotniczych, odrzutowych, powietrze potrafi osiągać nawet 500 celsjuszy mimo iż silnik zasysa lodowate -40, -50 na dużej wysokości. Bo prawa fizyki są nie do przeskoczenia: sprężasz - ciśnienie i temperatura rośnie. Ochlodzisz sprężony gaz (po to jest radiator) - przy rozsprężaniu temperatura spada i to znacznie. Proste jak konstrukcja cepa. Na marginesie: radiator pełni identyczną rolę jak intercooler; wywala zbędne ciepło do otoczenia.
@MrLuki02
@MrLuki02 4 жыл бұрын
Warto wspomnieć, że kompresory ze sprzęgłem zrywnym ( tak może się zerwać gdy jest za duże ciśnienie, zbyt duży opór wewnątrz i wtedy traci napęd lub gdy włączymy klimatyzację przy wysokich obrotach silnika, warto o tym pamiętać) praktycznie w ogóle nie zabierają mocy silnika ( tak przy wyprzedzaniu nie trzeba gasić klimy xd). Warto też pamiętać, że klimatyzacja ze sprzęgłem zrywnym ciągle pracuje czyli w środku kręci się swash plate (wałek i płyta sterująca), pestki ( te kamienie) pracują na płycie i w przypadku niskiego stanu oleju wycierają teflonową powierzchnię płyty i to działa jak w silnikach, gdy panewki są wyruchane nie ma ciśnienia oleju. Tak samo się dzieje gdy jest zbyt dużo oleju wtedy pestki zbyt mocno naciskają na płytę i ją niszczą. Sprzęgło może się zerwać też w przypadku uszkodzonego koła ze sprzęgłem jednokierunkowym alternatora lub uszkodzonym napinaczem paska pk. Sprężarki ze sprzęgłem elektromagnetycznym też występowały z zaworem pwm :). Te sprężarki pobierają więcej koni przy pracy a głównie typ 10 PA, fizycznie 10 tłoków ale jeden "korbowód" i nie mają zmiennej geometrii płyty i wtedy nawet zabierają 10-20 km :). Jak wspomniałem sprężarki najczęściej psują się gdy oleju jest za dużo albo za mało ale też gdy układ jest częściowo zablokowany ( np. sparciały przewód gumowy od środka się kruszy i wpada do zaworu rozprężnego/ dyszy. Gdy jest blokada całego układu wtedy kompresor pompuje do 30 bar i jeśli zadziała zawór bezpieczeństwa to wtedy nakurwia z niego jak z kałacha ale najczęściej ten zawór ie działa i kompresor się mieli aż miło :). Przy omawianiu wnętrzności, płyty dzielą się na zaworowe i ograniczające ssanie ( ten kwiatek), tłoki są pokryte dwusiarczanemmolibdenu . KRISIE taki protip, ta płyta sterująca jest z mosiądzu :D. Wsadź płytę w imadło i jebnij młotkiem w odważnik tam gdzie sprężyna i się odkręci :D. Co do regeneracji sprężarek, opłaca się i to bardzo, zestaw naprawczy ori. denso do sprężarek typu 6seu i tak dalej kosztuje od 20 do 300 zł (w zależności co chcemy wymienić). Nasza firma się tym zajmowała a ja byłem głównym specjalistą od ich regeneracji ale niestety era chińskich sprężarek typu nissens, nrf i teraz delphi wyparły regenerację. Też warto wspomnieć, że olej robi film smarny w gumowych przewodach i je uszczelnia bo guma nie jest wstanie w 100% zapobiec ulatniania się czynnika.
@skansen0
@skansen0 4 жыл бұрын
Coś nabajałeś z tym sprzęgłem zrywnym. Dobrze że o tym wspomniałeś, bo nigdy wcześniej o tym nie słyszałem, ale wzbudziłeś też moje podejrzenia: 1. Klimatyzacja ze sprzęgłem zrywnym pracuje ciągle - nie, tu masz kompresor z elektromagnesem www.denso-am.pl/produkty/automotive-aftermarket/klimatyzacja-i-termika/sprezarki-klimatyzacji/biuletyn-techniczny-sprzeglo-zrywalne/ tak więc bez związku lub nieprawda 2. Przy wyprzedzaniu nie trzeba gasić klimy - to nie ma nic wspólnego z samym kompresorem, tylko sterownik silnika wysterowuje odpowiednio układ, tak samo jak steruje aternatorem - na czas wyprzedzania odpuszcza silnikowi.
@MrLuki02
@MrLuki02 4 жыл бұрын
@@skansen0 ze sprzęgłem zrywnym napisałem prawdę i tylko prawdę z doświadczenia. A jeśli chodzi o zabieranie mocy w sprężarkach np. 10pa tam nie ma zaworu elektrycznego, nie ma zmiennej geometrii i serio zabiera moc. Na postoju co jakiś czas jest rozłączany układ przez zawor ciśnienia układu znajdujący się np w chłodnicy.
@MrLuki02
@MrLuki02 4 жыл бұрын
@@skansen0 rodzajów klimatyzacji i przyczyn jest dużo. Ja opisałem to ogólnikowo. O tym można pisać książki
@januszb83
@januszb83 4 жыл бұрын
Panie profesorze Chrisie jako serwisant stacjonarnych systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych muszę przyznać że bardzo ładnie i zwięźle wytłumaczona teoria działania obiegu termodynamicznego, zresztą jak wszystkie treści na Twoim kanale. pozdrawiam :)
@kamilkotwica1988
@kamilkotwica1988 4 жыл бұрын
Wrócił stary dobry profesor Chris... Bawi i uczy. Ludziki są zadowolone 😉
@michazielinski9642
@michazielinski9642 4 жыл бұрын
Bardzo dobry wykład :) Dowiedziałem się, że do klimy można używać także R134a a nie tylko propan dupan ;)
@sensej4
@sensej4 4 жыл бұрын
Profesor zawsze potrafi wytłumaczyć tak łopatologicznie. Nic tylko korzystać. Więcej takich odcinków
@robertma8526
@robertma8526 4 жыл бұрын
Miło i z ciekawością słucha się takich ludzi którzy mają taką wiedzę i się nią dzielą z innymi jak Ty i M4K Łysy .Pozdrawiam
@matixxx3541
@matixxx3541 4 жыл бұрын
Chris owszem wie co mówi. Ale łysy? Już dawno nie śledzę jego kanału, dla mnie Mechanika on pieprzy. Stawianie ich na równi jest krzywdzące dla chrisa według mnie. Pozdrawiam 😉
@smoronskia
@smoronskia 4 жыл бұрын
Nie wiem ile Ci zajęło przygotowanie tego materiału się naprawdę szacun! Prosektorium - the best!!!!
@pabllosee
@pabllosee 4 жыл бұрын
Profesor Chris który "nie zna się za bardzo" na klimatyzacji, ma większą wiedzę niż 99% "fachowców" którzy "serwisują" klimatyzacje w autach.
@grzegorzg7404
@grzegorzg7404 3 жыл бұрын
Dla zainteresowanych. Osuszacz to najbardziej istotna rzecz w klimatyzacji. Pozornie nie wielka ilość wilgoci w oleju powoduje zamarzanie i kryształki lodu na zaworze rozprerznym. Co za tym idzie wąchania ciśnienia pomiędzy wysoka a niska strefą ciśnienia. Co jest przyczyną powstawania nie szczelności w układzie. Zatem każdy otwarty układ musi być wyposażony w nowy osuszacz przed napełnieniem by działać długo i poprawnie. W osuszacz jest węgiel aktywny ktury pochłania wilgoć z powietrza albo z oleju. Gdy układ jest nie szczelny to z oleju gdy nie szczelny to z powietrza atmosfery. Ale jego pojemność jest skończona więc zaleca się jego wymianę, po otwarciu klimatyzacji bądź co parę lat. Piszę to bo walczyłem z klimatyzacja w golfie Mk 2 i tylko jeden gość serwisu wyłożył kawę na lade inni tylko dobijali gazu i kasowali.
@pawcio4492
@pawcio4492 4 жыл бұрын
Profesorze, jak ja Cię szanuję za to co robisz, to Ty sobie sprawy nie zdajesz!
@MacGyverRLU
@MacGyverRLU 4 жыл бұрын
Profesorze, uwielbiam Twoje podejście do tematu. Merytoryczne przygotowane, ciekawie przedstawione. Profesor Chris uczy i bawi. Czekam na kolejne filmy.
@Spirit19399
@Spirit19399 4 жыл бұрын
Dziękuję za przekazanie wiedzy,bardzo to miłe że masz ochotę się nią dzielić👍. Pozdrawiam serdecznie.
@MaciejW0
@MaciejW0 2 жыл бұрын
Material rewelacja. Jezeli po tym filmie ktos nie zrozumial dzialania klimy to juz nigdy nie zrozumie. Pozdrawiam.
@takietamjam7915
@takietamjam7915 4 жыл бұрын
bardzo wartościowy materiał dla ludzi którzy mają problem z tematyką klimatyzacji, nie tylko samochodowej
@pawefalkowski5518
@pawefalkowski5518 4 жыл бұрын
Jest trochę błędów merytorycznych czy mogę wytknąć. Skraplacz nie służy do skroplenia czynnika chłodniczego lecz do wyrzucenia ciepła zebranego w parowniku. W każdym zaworze rozprężnym jest dysza lecz dysza nie zawsze jest w zaworze rozprężnym. Gdy sprężarka o sterowaniu zaworem pwm jest nie używana ale mimo wszystko pracuje to gdy nie mamy czynnika olej zaczyna nam uciekać do układu chłodniczego no i w trakcie zimy zaciera nam się sprężarka. To tak w wiekim skrócie.
@marekseremak1833
@marekseremak1833 4 жыл бұрын
Zaproś do odcinka na diagnostykę klimatyzacji,, warsztat dory ". Przeogromna wiedzą na temat klimatyzacji
@gogotir1
@gogotir1 4 жыл бұрын
Dobra robota Profesorku Krysie, wykład znakomity ,nie zawiły i odpowiednia pomoc techniczna.
@kanal4050
@kanal4050 4 жыл бұрын
Genialny Film !!! ..nieco za krótki . Reszta elementów klimy też sie prosi o pokazanie ..No i awarie różne
@95Rybka
@95Rybka 4 жыл бұрын
Istnie profesorski odcinek! Jako inż. miałem przyjemność z oglądania, ponieważ wszystko zostało dobrze wyjaśnione (a zarazem poprawnie merytorycznie).
@ukaszdara1151
@ukaszdara1151 4 жыл бұрын
Pa dziękuję za profesjonalne wytłumaczenie jak działa klima A najbardziej zawsze mnie ciekawil ten kompresor no co tam w srodku ku.wa jest :)
@robertnawrocki3082
@robertnawrocki3082 2 жыл бұрын
Jak zwykle, zwięźle, jasno wytłumaczone, po prosu super i za to kochamy profesora👍👋
@Michal_Sobierajski
@Michal_Sobierajski 4 жыл бұрын
Z jednym nie mogę się zgodzić - "ja nie jestem ekspertem" to co robisz na tym kanale to jest coś wspaniałego SZACUN 👏🏻
@Bugels
@Bugels 4 жыл бұрын
Tak mi się marzy, aby ktoś w końcu zrobił odcinek o błędzie P0251 w TDCi forda. Auta były dobre, dół silnika świetny, jednak układ wtryskowy troszkę kaszana. Same pojazdy kosztują teraz grosze, a myślę, że wiele osób by to obejrzało, aby spróbować samemu :). Profesorze jak coś to mam takiego do testów xD
@Pjoter1
@Pjoter1 4 жыл бұрын
Chrisie dobrze się przygotowałeś, do tego odcinka 3:12 ja już około 10 lat temu testowałem lpg w klimatyzacji, i jest to jeden z najlepszych czynników chłodniczych, a po za tym każdy gaz ciekły nadaje się do klimatyzacji, np. w australii jako czynnik chłodniczy stosowany jest czysty propan, czyli r290, w lodówkach izobutan 5:41 kompresory łopatkowe stosowane są w mazdach oraz fiatach, w innych autach nie spotkałem 22:00 tak można to zaślepić ten zawór sprawdzałem, kompresor działa na full power, ale po miesiącu szlak go trafia:) to tylko takie moje życiowe spostrzeżenia i nie musicie ich brać pod uwagę :)
@skansen0
@skansen0 4 жыл бұрын
"Gaz ciekły" to mylący kolokwializm. Ja wolę "niskowrzące węglowodory".
@marekkusal7854
@marekkusal7854 3 жыл бұрын
Brawo Chris, z humorem i treścią a część wieczoru zapełniona a i powarkiwanie na Współmałżonkę nieodzowne za przeszkadzanie w oglądaniu projekcji ! Pozdrawiam, fajny odcinek a dodatkowe informacje od Henryka I, rozszerzają naszą wiedzę ogólną w temacie klimatyzacji.
@ernestkisielewski3094
@ernestkisielewski3094 4 жыл бұрын
Poproszę materiał o diagnozowaniu, bo chciał bym sam sobie zdiagnozować :) tak dalej, bardzo fajnie i dokładnie opowiedziane.
@paweorowski9106
@paweorowski9106 4 жыл бұрын
Klima to jedno z tych zabawnych urządzeń. Pozwala na transport ciepła od medium zimniejszego do cieplejszego, co "łamie" II zasadę termodynamiki. Film jak zwykle mega
@dzonygood
@dzonygood 4 жыл бұрын
Dla mnie najlepszy kanał o tematyce motoryzacyjnej! Pozdro profesorku 🙂
@tyf00s
@tyf00s 2 жыл бұрын
Ciśnienie działa po zewnątrz :) Podlasie ❤
@pawelmam3
@pawelmam3 4 жыл бұрын
Mega odcinek w sumie jak zwykle. Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego Profesorrrrr
@dominick7639
@dominick7639 4 жыл бұрын
Chrisie układy chłodnicze rysujemy jako lewo bieżne. Prawo bieżne są zarezerwowane dla maszyn grzewczych. Ktoś, kto będzie chciał się więcej dowiedzieć w tym temacie natrafi w internecie na schematy różniące się od Twojego i może być skonfudowany, dlatego precyzuję. Dzięki za odcinek. Jak zwykle super się oglądało :) PZDR dla Podlasia.
@hulizboj
@hulizboj 4 жыл бұрын
Urządzenia chłodnicze nie dostarczają chłodu ,tylko odbierają ciepło z otoczenia ,to częsty błąd w rozumowaniu działania klimatyzacji. Spiralne czyli scrol ma ta zaletę względem sprężarki tłokowej że łagodniej obciąża silnik oraz cały układ przeniesienia napędu na sprężarkę. Kompresory z elektroniczną regulacją mają podstawowa wadę. Bez czynnika w układnie bardzo szybko się rozpadają. Wszystko zwięźle wytłumaczone.
@EkoKolo_Katowice
@EkoKolo_Katowice 4 жыл бұрын
W toyotach i bmw często bywają takie bez sprzęgła ( u mnie też ) . Jak czynnik ucieknie to trzeba odrazu naprawiać czy się chce czy nie .
@user-re7cq3wy6r
@user-re7cq3wy6r 4 жыл бұрын
tak niestety koślawo się opisuje by prostak zrozumiał - klimatyzacja/chłodzenie/lodówka/zamrażarka/ogniwo peltiera odbiera ciepło z jednej strony i oddaje z drugiej strony
@MrSepo87
@MrSepo87 4 жыл бұрын
A ja prawie dzisiaj 'nabiłem' swoją klimę w mojej Xantii a tu prosze - ciekawy odcineczek w którym dowiem się coś więcej o tym cudzie techniki :D Pozdrawiam Profesorze! :D
@grzegorzjedwab254
@grzegorzjedwab254 4 жыл бұрын
Amelinium Krzysiu Amelinium hyhy.Super sekcja 👍Suba daje i Pozdrowienia z Szwajcarii.
@kristoff3823
@kristoff3823 4 жыл бұрын
Ciekawy filmik, wstep o termodynamice-szacun i sekcja jak zwykle ciekawa i pouczajaca.
@kopytko998
@kopytko998 4 жыл бұрын
Profesor nadzwyczajny jak nic!
@aleksanderwelter2205
@aleksanderwelter2205 4 жыл бұрын
Jak on to zajebiście kroi , jedyne czego właśnie nie rozbierałem to kompresor i szacun za robota , nie musisz nic tłumaczyć byle pokazujesz i pobieżnie mówisz co i jak działa - super.
@siwyBBr
@siwyBBr 4 жыл бұрын
Z klimami robię od roku 2000,dobry jesteś Profesorze.Pozdrawiam :)
@Syriusz777
@Syriusz777 Жыл бұрын
Mam pytanie czy włączając klimatyzację na 20 stopni a następnie na najwyższą temperaturę i znowu na niską może się uszkodzić sprężarka czy coś innego? Bo po takim zabiegu przestała działać klimatyzacja. Dziękuję za odpowiedź...
@siwyBBr
@siwyBBr Жыл бұрын
@@Syriusz777 Na pewno nie było to przyczyną usterki
@Rzimizak
@Rzimizak 4 жыл бұрын
Wladca Pierscieni! Profesorze, gratulacje za wspanialy wyklad!
@NieWiemSamCoWpisac
@NieWiemSamCoWpisac 4 жыл бұрын
26:00 otóż nie Profesorze ;). Na sławińskiego o ile pamiętam jest regeneracja i zamiast 2000zł, jak Rafałek wspominał, zapłaciłem tam 850. A film, jak zawsze, na poziomie, pozdro
@neodymable
@neodymable 4 жыл бұрын
Bardzo lubie ogladac Twoje produkcje. Tak trzymaj
@adidriver4189
@adidriver4189 4 жыл бұрын
Akurat fajna sprawa z omówieniem podstaw działania i budowy klimatyzacji 👏
@Rzeczowy
@Rzeczowy 4 жыл бұрын
Dzięki za fajny filmik bardzo ciekawe co tutaj powiedziałes dużo profesorskich informacji.
@adamwisniewski1618
@adamwisniewski1618 4 жыл бұрын
Materiał rewelacyjny, jak zwykle. Dzięki Chrisu 😉
@alinamalina3708
@alinamalina3708 3 жыл бұрын
Termostatyczny zawór rozprężny obniża tylko ciśnienie cieczy ale nie zachodzi tam jeszcze zmiana fazowa czynnika, po to mamy parownik.
@vladislavvolski8326
@vladislavvolski8326 2 жыл бұрын
Parowanie czynnika to jedno, ale para też się przegrzewa. Stąd moje zdziwienie, że zamiast zaworu rozprężonego (w domyśle TZR) może być (s)tulejka XD . Pozdrawiam Autora / Autorke komenta no i samego profesora.
@arkadiuszzych6263
@arkadiuszzych6263 4 жыл бұрын
Super żarty Crisie ;) "oo, taki kwiatek dla dziewczyn". Mamy podobne poczucie humoru ;) pozdrawiam ;)
@kicatygoodidea4650
@kicatygoodidea4650 4 жыл бұрын
świetny materiał. zawsze ciekawiło mnie jak oni to projektują i robią prototyp :)
@DarkMajster3
@DarkMajster3 4 жыл бұрын
PROFESOR KLIMATYZACJI
@krzysiek1987
@krzysiek1987 Жыл бұрын
Bardzo przydatny materiał obrazuje cały układ. Pozdrawiam profesora i zdrówka życzę
@misiekthcteam
@misiekthcteam 4 жыл бұрын
Profesor jak zawsze trzyma poziom. Super! :-D
@irocket
@irocket 4 жыл бұрын
Klimatyzacja to zbawienie. Przez 7 lat jeździłem bez klimatyzacji, ostatnio założyłem do swojego 24-letniego gruza. To uczucie, gdy wsiadasz do nagrzanego samochodu, uruchamiasz silnik, wciskasz guzik opisany AC i po chwili w Twoim kierunku płynie chłodna bryza niczym znad Bałtyku :D
@rufus4333
@rufus4333 4 жыл бұрын
Ciekawy materiał, jak zresztą zawsze, ale ja czekam na odcinki o Lanosie.
@Meff306
@Meff306 4 жыл бұрын
Ogromna wiedza i chęć aby przekazywać ją innym. Wielki szacunek.
@karolhoeft5856
@karolhoeft5856 4 жыл бұрын
"Klima sprawna, wystarczy nabić" ;)
@YurekPPC
@YurekPPC 4 жыл бұрын
Jeździć i obserwować.
@ChrisDeBoar
@ChrisDeBoar 4 жыл бұрын
Lać paliwo i jeździć nic nie puka a klimę nabić tylko i będzie można piwko chłodzić przy nawiewach panie kierowniku !
@rzadel
@rzadel 4 жыл бұрын
Panie kontrolka AC się świeci więc chyba klima działa, dokładniej nie sprawdzałem
@tomaszju9949
@tomaszju9949 3 жыл бұрын
Super...ludzie o takich zdolnościach w przekazywaniu wiedzy powinni uczyć w szkołach zawodowych ! Może wtedy byłoby w kraju więcej prawdziwych fachowców przez duże "F" dzięki za film !!!
@jurson1989
@jurson1989 4 жыл бұрын
Ja tylko nacisnal i dziala a tu jednak jest skomplikowane ;)
@woltranswoltrans6673
@woltranswoltrans6673 4 жыл бұрын
Prosto ze szczegółami. Oglądałem na wdechu. Teraz wiem jak dbać. Mechanik naprawić . Dzięki. Profesjonalnie. I niech Pan się nie przejmuje komentarzami od nastolatków.
@bartoszlewandowski3610
@bartoszlewandowski3610 4 жыл бұрын
Taki kompresor działa jak pompa hydrauliczna tloczkowa ze zmienna wydajnością tylko ciśnienia są z 10 razy mniejsze w klimie
@mslawmslaw5649
@mslawmslaw5649 3 жыл бұрын
akurat PAN nie wusi sie przejmowac negatywnymi komentarzami - material ciekawy i logicznie poprowadzony - dziekuje
@MS-wy3rb
@MS-wy3rb 4 жыл бұрын
Profesor zmienił kamerę to widzę kiedy śmieszkuje 🤣 Pozdrawiam serdecznie - Kierowca MGZRa 👍
@OstatniaWolnaNazwa
@OstatniaWolnaNazwa 4 жыл бұрын
tyle informacji zupełnie za darmo, z dobrej woli i z humorkiem! Nie to co pan obrażalski chciwy na korony :) Dzięki Kris.
@user-wt7cn1qi6w
@user-wt7cn1qi6w 4 жыл бұрын
o... ten wpis mi się podoba
@szczesciaz832
@szczesciaz832 4 жыл бұрын
14:01 - ("obornik""- gnuj, życie) jedyne słowo które dokładnie zrozumiałem dziękuję Chrisie Pozdrowienia 👋
@noen24
@noen24 4 жыл бұрын
Spoko koszulka. „ tłoki są zadowolone” rewelacja 👍😀
@pawelcitak83
@pawelcitak83 4 жыл бұрын
Przycisk klimy to w niektórych autach przycisk turbo :)
@spike95ist
@spike95ist 4 жыл бұрын
W takiej polówce 1.4 zwłaszcza :D
@Rafa-wc7lk
@Rafa-wc7lk 4 жыл бұрын
W audi 80 jazda z klimą to jakby na ręcznym cały czas 😀
@Fabi....
@Fabi.... 4 жыл бұрын
Chyba żeście fiestą 1,25 nie ruszali ze skrzyżowania z wlaczona klimą :p
@EkoKolo_Katowice
@EkoKolo_Katowice 4 жыл бұрын
@@Fabi.... chyba dacią 1.0 3 cylindry :D . albo clio 1,2 :D . wtedy autobus miejski na drugim pasie to jest wyzwanie .
@bartomiej9807
@bartomiej9807 4 жыл бұрын
nie przycisk turbo, a wyłącznik turbo - naciskasz i turbo znika. Wyłączasz i moc się pojawia :)
@krzyk3620
@krzyk3620 4 жыл бұрын
Dla mnie pouczające bo jeszcze nie rozbierałem i nie wiedziałem jak to działa - dzięki za wiedzę !!!
@kubakor5914
@kubakor5914 4 жыл бұрын
Tłoki były zadowolone w ostatnim filmie na kanale Auto Challenge 😀
@marcinzulewski631
@marcinzulewski631 4 жыл бұрын
Dobry filmik czyli to jest oomoa i zmiennej wydajności fajnie ze można zobaczyc budowę od środka i samemu zrobić jeżeli ma sie tylko trochę pojęcia szacun i pozdrowienia plus dla ciebie
@konrads9451
@konrads9451 4 жыл бұрын
"JAK DZIAŁA KOMPRESOR KLIMATYZACJI W TWOIM SAMOCHODZIE?" no kur... właśnie nie działa :(
@profesorchris
@profesorchris 4 жыл бұрын
ale może uda się go naprawić ;)
@JTKK9
@JTKK9 4 жыл бұрын
@@profesorchris i cyk katalizator wyciety
@663mistrz
@663mistrz 4 жыл бұрын
1100 i masz nowy. Nie ma co sie pier...ć
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 4 жыл бұрын
@@profesorchris te Profesor😁...a pamiętasz pomysł chyba od merca że klima będzie na sprężarkach wysokich ciśnień pracowała? Przecież taki kompresor który pompuje kilkadziesiąt czy 100 barów to nie jest tania zabawka ani w produkcji ani serwisie 😁
@irocket
@irocket 4 жыл бұрын
Dziwne, u mnie działa :D
@damianostrich
@damianostrich 4 жыл бұрын
Nominuje Cie Chrisie do odzanaczenia "Zasluzony dla Polskiego Szkolnictwa Zawodowego". Szacuneczek.
@LeszczAmiga
@LeszczAmiga 4 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawy odcinek. P.S. Zajeb....a koszulka :D Nie schemat ideowy tylko blokowy :P
@paweltodudek
@paweltodudek 4 жыл бұрын
Schemat jest zarówno ideowy jak i blokowy
@loginlegion9323
@loginlegion9323 3 жыл бұрын
Kris, świetny materiał. Mogłeś coś wspomnieć o serwisie klimy i jakie są częste błędy. Co ze smarowaniem układu, i dlaczego mechanicy napełniają NIESZCZELNY układ? U mnie tak było - po 3 miesiącach od serwisu klima przestała działać.
@vulpesinculta7074
@vulpesinculta7074 4 жыл бұрын
Jak działa ? Jak przyszły właściciel nabije to będzie działać.
@BartasVAG
@BartasVAG 4 жыл бұрын
Pięknie Profesorze lubię Twoje merytoryczne flmy.Pozdrawiam😊👍
@cienkibolek123
@cienkibolek123 4 жыл бұрын
Jako właściciel Opla Merivy z taką właśnie sprężarką jestem zachwycony. Odcinek bardzo dobry, merytoryczny, fajnie wprowadza w tematykę chłodniczą. Pytanie: czy w takim kompresorze regulacja wydajności jest płynna czy tylko minimum/ maximum? ten ciężarek pod płytą sterującą powoduje że przy wzroście prędkości obrotowej wydajność maleje? Wielkie pozdro Profesorze.
@jakub1702
@jakub1702 4 жыл бұрын
Dobrze że zwlekałem z naprawą kompresora. Ostatnio dokładnie w tym kompresorze zepsuło mi się sprzęgło, teraz będzie mi łatwiej je wymienić. Pozdro Chris, robisz dobrą robote ;)
@marcinciechan8735
@marcinciechan8735 4 жыл бұрын
Profesorze jest ekspert od klimy . Warsztat Dory taki kanal na you toubie . Jedz do niego .
@Vito82pl
@Vito82pl 4 жыл бұрын
Szacunek za sam przekrój tegoż ustrojstwa Pozdrowionka.
@TheFarciQQ
@TheFarciQQ 4 жыл бұрын
Pewnie zaraz michu z m4k wrzuci film typu " jak dbać o klimatyzację", żeby pokazać że on też coś wie haha Edit. No kuźwa zgadłem hahaha
@rzadel
@rzadel 4 жыл бұрын
Materiał jest już nagrany i w trakcie montażu u Staszka czekamy🤗👍
@romanr374
@romanr374 4 жыл бұрын
Michu to się zna ale na .......
@rafirafi7445
@rafirafi7445 4 жыл бұрын
😂😂😂😂Dokładnie tak.
@wojszosek8723
@wojszosek8723 4 жыл бұрын
No i wykrakałeś 😆
@CiekawyNieznanego
@CiekawyNieznanego 4 жыл бұрын
Ten kompresor jest bardzo podobny do pompy hydrauliczne tloczkowej stosowanej między innymi w koparkach. Super odcinek uwielbiam takie a koszulka sztos. Pozdrawiam tłoki są zadowolone.
@mrscotled542
@mrscotled542 4 жыл бұрын
Profesorze, a będzie kiedyś pompa ABS?
@mateuszsalamon9406
@mateuszsalamon9406 4 жыл бұрын
Dwa tygodnie temu robiłem wymianę cewki w takim samym kompresorze. Wtedy to by się przydał ten film, bo się namęczyłem, żeby to zrobić na samochodzie. Bez szczypiec kątowych do Segerów lepiej nie podchodzić :D Super natomiast, że taki film wpadł na kanał!
@Obywatel_MK
@Obywatel_MK 4 жыл бұрын
Zabrakło magicznego tekstu handlarza: "Panie, klima nie działa, ale wystarczy ją nabić, to prawie nic nie kosztuje" hi hi
@madmaninporsche911
@madmaninporsche911 3 жыл бұрын
Bardzo fajny film, ale od początku: Housing (obudowa) kompresora to front housing/ cylinder block / head (ta Twoja dupka :). Cała obudowa skręcona jest Flange Boltami (śruby kołnierzowe; Twoimi długimi śrubami). Z Frontu wychodzi Ci Shaft Rotor (Twój główny wałek), na nim jest Core (elekro rdzeń lub tak, jak Ty nazwałeś), Pulley (koło pasowe), a na nim TLK lub armatura - zależnie do jakiej marki auta (Twoja tarcza sprzęgła). Na Shaft Rotorze masz wewnątrz Return Spring - ta krótka sprężyna, odpowiadająca za powrót Swash Plate-a do początkowej pozycji. Potem masz wspomniany Swash Plate (talerz krzywikowy lub krzywka, a po Twojemu płyta sterująca), który jest połączony z Shaft Rotorem za pomocą Link Arm-a (ramię łączące, Twoje ramię 16:50). Po środku tego wszystkiego masz Spring (tą długa sprężyna, która działa jako kontra dla Return Springa). Pistony (tłoczki) są zamontowane w talerzu krzywikowym najczęściej w liczbie 6 lub 7 (zależnie od marki i modelu auta, w liczbie 7 najczęściej do busów, np. VW Crafter duży). Twoje kamienie to tzw. Shoes (buciki - górny i dolny, różnią się średnicą i wysokością w setnych mm). One odpowiadają za swobodną pracę tłoczków. Zawór regulacyjny, o którym mówisz, to tzw. DPS, w odpowiednich markach/modelach samochodów różnią się wyglądem, średnicą i odpowiada za to, jak to opisałeś. Skrzynia korbowa, o której mówisz, jest to połączenie front housing-u z blokiem (między nimi jest uszczelka Front Gasket) i to jest główna część całej sprężarki. Mówisz o uszczelkach, słusznie, jest wiele rodzajów, nie będę o nich pisał tu już i opisywał, bo to też temat - rzeka. :) To tyle, w skrócie. Maszyny: obecnie pracuję, jako operator na ok 40 maszynach (ok 50 stanowisk), na których od A do Z, czyli od uzbrojenia czystego Shaft Rotora po same naklejenie naklejki znamionowej na housingu w jednej z fabryk produkującej kompresory do VAG, Renault/Nissan, GM, Peugeot, MAN itd. Mógłbym napisać jeszcze bardzo dużo, ale myślę, że Ci to wystarczy. ;) Pozdrawiam serdecznie Chris.
@ukaszgreda7264
@ukaszgreda7264 4 жыл бұрын
Profesorze Ty powinineś wykładać w technikum mechanicznym z tym swoim projektem ktory czynisz☺
@danieldaniel8314
@danieldaniel8314 4 жыл бұрын
Szkoda chłopa
@boleklolek578
@boleklolek578 4 жыл бұрын
Chyba na zachodzie .W Polsce to te szkoły mają za zadanie wybić z głowy wszelkie marzenia o byciu kimś .
@robertkartuski6962
@robertkartuski6962 4 жыл бұрын
Aż tak Chisowi źle życzysz? Lewactwo by go zjadło na dzieńdobry, a za zarobione nie starczyłoby mu na kanapki. Lepiej niech Chis wykłada na ytbie.
@ukaszgreda7264
@ukaszgreda7264 4 жыл бұрын
@@robertkartuski6962 tam tylko dodatkowo he he oczywiscie za odpowiednia zapłata
@rajmundd1
@rajmundd1 4 жыл бұрын
Profesorku, dzięki za film edukacyjny, wytłumaczone łopatologicznie dla laika. Super :)
@superhiro2a
@superhiro2a 4 жыл бұрын
Kompresor LPG błąd w tytule
@2tubus
@2tubus 4 жыл бұрын
Łopatkowe możesz często spotkać w starszych mazdach. Kompresor panasonic całkiem fajna konstrukcja
@profesorchris
@profesorchris 4 жыл бұрын
Rozległy ten temat nie spodziewałem się PANASONIC XD
@2tubus
@2tubus 4 жыл бұрын
Kiedyś też byłem tym faktem zaskoczony. Tego kompresora nie idzie pomylić z żadnym innym. Żebym wiedział wcześniej że ktoś będzie nagrywał tego typy filmy to bym nie utylizował niektórych elementów. Oj sporo dziwnych ciekawostek niespotykanych często przerobiło się na złom.
@Michalc4
@Michalc4 4 жыл бұрын
W koncu jakis fajny film a nie tylko z tym koreanskim samochodopodobnym wyrobem.
@26dibo
@26dibo 4 жыл бұрын
Spoko materiał i tak dalej dla domorosłych mechaników super i najważniejsze e fajnie potrafisz przekazać wiedzę powodzenia i tak dalej:))
JAK DZIAŁA KLIMATYZACJA W TWOIM SAMOCHODZIE?
26:25
Profesor Chris
Рет қаралды 58 М.
JAK DZIAŁA I CO MA W ŚRODKU POMPA ABS, PROSEKTORIUM PROFESORA.
27:22
Profesor Chris
Рет қаралды 313 М.
JISOO - ‘꽃(FLOWER)’ M/V
3:05
BLACKPINK
Рет қаралды 137 МЛН
🎈🎈🎈😲 #tiktok #shorts
0:28
Byungari 병아리언니
Рет қаралды 4,5 МЛН
WSZYSTKO O KLIMATYZACJI!
23:31
AUTO DYŻUR by EKG
Рет қаралды 72 М.
Czy dałem nabić się w butelkę.....?
6:55
Gregor
Рет қаралды 151 М.
uzupełnienie klimatyzacji w samochodzie   - "Nawet się nie spocisz..."
9:35
Grzegorz Duda | Duda Garage
Рет қаралды 145 М.
JISOO - ‘꽃(FLOWER)’ M/V
3:05
BLACKPINK
Рет қаралды 137 МЛН