Így magyarázva teljesen érdekes az egész, bár már nem kell tanulnom , de véletlen ráakadtam. Ha az iskolában így magyarázták volna, akkor lehet, hogy sokkal érdekesebb lett volna a dolog.
@katarinafekulova24514 жыл бұрын
Nagyon jó és érthető . Több ilyen tananyag magyarázatot néztem meg a tanárnőtől és élvezet hallgatni . Köszönöm
@tamasnerudolf39484 жыл бұрын
Köszönöm szépen! Igyekeztem úgy csinálni, ahogy ez annak idején, "évszázadokkal ezelőtt", gyerekkoromban nekem is jólesett volna!😊
@csabamedgyasszay16583 жыл бұрын
Nagyon köszönöm! Csodás videó! Végre megértettem! 50 évesen! OKJ-s képzés miatt jött elő újra a tananyag.
@tamasnerudolf39483 жыл бұрын
Én is örülök, hog, segíthettem!
@sztomi8105 жыл бұрын
Borzasztó jó a videó, ennyire jól szerintem senki nem tudná elmagyarázni.Köszönjük szépen!!! ;)
@tamasnerudolf39485 жыл бұрын
Én pedig az elismerő szavakat köszönöm!
@Begoston4 жыл бұрын
Ha ilyen fizika tanáraim lettek volna, mikor még tanuló voltam, valószínűleg más pályát választok.
@danielsacaciu48025 жыл бұрын
Kedves Tamásné Rudol! Minden gratulációm ezen videóval! Nagyon örülök, hogy még vannak lelkes tanárok! Minden oka megvan, hogy büszke legyen magára! Egyébként ez nem csak általános iskolásoknak tanúlságos, hanem a magamfajta hobbi autódidakta módon tanuló embereknek is! Remélem a videók elkészültekor valamelyik diákja segít még csak a kamera fogására is de az is segítség gondolom. A videó vágását meg sejtem, hogy legfőbbképpen saját maga teszi. Nagyon köszönöm, hogy ilyen jól, türelmesen és nehézségek ellenére szépen illusztrálva mutatta be az elméleti részét és valamennyi gyakorlati részét is a villamosságnak. Sok sikert a továbbiakban! U.i.: Gondolom nem feliratkozás és like vadászat céljából van fent a videó, de azért mind2 megvan már. :)
@tamasnerudolf39485 жыл бұрын
Köszönöm szépen! A filmeket egyedül csinálom, állvánnyal, a diákjaim a kísérletek elvégzésében szoktak segíteni nagy lelkesedéssel! Ha ők megszeretik a fizikát, én már elértem a célomat! Ha pedig mások is érdekesnek tartják, tanulnak belőle, az már külön ajándék!
@crissi12245 жыл бұрын
@@tamasnerudolf3948 Kedves Tanarno! 😎 😇 💖 En most 36 evesen tanulom estin az elektronikat, ergo nem csak altalanos iskolasoknak szol ez az anyag. Meg tobb fizika es elektronika videot kerek, igy ON az online tanarom. Nagyon jok a videok. 😇 😘
@109ha287 Жыл бұрын
@@tamasnerudolf3948 ❤ köszönjük! ❤️ (Szintén egy vén fejjel tanuló)
@akiloz13o.o54 Жыл бұрын
Köszönöm a videót. Nagyon hasznos!😊
@tamasnerudolf3948 Жыл бұрын
Köszönöm! Örülök, ha a diákjaimon kívül másnak is segíthetek!
@voxluke5 жыл бұрын
Kedves Tanárnő. Mint kolléga és mint hobbi elektronika iránt érdeklődő azt tudom mondani, hogy felnőtt fejjel is nagyon jó ez a videó. Szemléletes, jól érthető magyarázat, szuper. Minden elismerésem! A mai világban a fiatalokat pont erre kell ösztönözni, hogy megértsék az alapokat, hogy ne csak használni tudják az eszközöket, hanem építeni is ha már körbe vesz minket a technológia. Szóval szuper!
@tamasnerudolf39485 жыл бұрын
Igazán köszönöm az elismerő szavakat! Muszáj volt valamit tennem, annyira kevés már a tanóra az általános iskolában. És a tankönyvek?!....fáj a szívem azért a sok okos és érdeklődő gyerekért! Így talán valamit sikerül helyrehoznom.
@robertgordon2362 Жыл бұрын
nagy segitseg volt,köszönöm
@andrassebok5533 жыл бұрын
Nagyon szuper oktató videó!
@ethereal-ae864 жыл бұрын
Köszönöm szépen ezt az óriási segítséget! 2. éve tanulok vegyésznek egy szakgimnáziumban, de sajnos mostanság igencsak hadilábon álltam a szakmai fizikával...viszont mostmár teljesen értem az egészet; mindenképp ajánlani fogom osztálytársaimnak!
@tamasnerudolf39484 жыл бұрын
Köszönöm a visszajelzést és nagyon örülök, hogy segíthettem!
@ecserijozsef76176 жыл бұрын
Gratulálok nagyon szemléltető és érdekes oktató videó !!!
@vargajanos1145 жыл бұрын
Egy apróság: DIDAKTIKAI OKOK MIATT JÓ LETT VOLNA, HA 6:17 percnél látható I-t grafikon egy periódusa ugyanolyan hosszú lett volna, mint a felette levő mozgó elektron pályájának "szélessége", vagy fordítva. Így még jobban látható lenne, hogy amikor az elektron középen van, az áramerősség éppen akkor nulla!
@gyorgysallay56955 жыл бұрын
Szerény véleményem szerint az irányváltás, azaz a nullaátmenet nem akkor történik, amikor a mágnes egyik sarka, pont a tekercs felé mutat, hanem akkor, amikor függőlegesen áll az ábra szerint.
@istvansimon39403 жыл бұрын
Kérdésem lenne: Ha a mágnest a tekercs belsejében helyezem el és a tekercset kezdem el forgatni, akkor kapok feszültséget?
@tamasnerudolf39483 жыл бұрын
Természetesen! A lényeg, hogy a mágneses erővonalak képesek legyenek elmetszeni a tekercs meneteit. Hogy egymáshoz képest hogyan mozdul el a két test, az nem számít. Lesz feszültség! Minél több erővonal minél gyorsabban és minél több menetet képes elmetszeni, annál jobb!
@dextervlog47935 жыл бұрын
Zseniális, nagyon köszönöm a videót :)
@eurotropia4 жыл бұрын
Villamosmérnökként mondom, hogy ennél jobban nem is lehetne elmagyarázni ezt a témát!
@tamasnerudolf39484 жыл бұрын
Köszönöm 🙂
@szeleczkimerse22094 жыл бұрын
Nagyon jó!Nagyon érthető!
@ZsoltTokolyi3 жыл бұрын
Először is gratulálni szeretnék a remek, minőségi oktatásért. Másrészt a váltakozó áram elektronjainak mozgásával kapcsolatban lenne kérdésem: csak ide-oda mozognak, rezegnek és tulajdonképpen mindig "egy helyben" vannak? Lehetséges? Előre is köszönöm!
@tamasnerudolf39483 жыл бұрын
Kedves Zsolt! Köszönöm az elismerő szavakat! Jó érzés, ha az ember munkájának van értelme! Rátérve a váltakozó áramra: igen, ide-oda mozognak az elektronok, mégpedig nem is sokat! Idézem Öveges tanár urat: Mivel nálunk 50 Hz-es a váltakozó áram, ezért 1 periódus (oda-vissza mozgás) ideje 1/50 másodperc.1Amper erősségű áram hatására 1 másodperc alatt a milliméter huszadrészével mozdul előre az elektron (szilárd fémvezetőben) Az elektron tehát nyugalmi helyzetéhez képest jobbra-balra kitér, így attól körülbelül 1/4000 milliméternyit mozdul el. Vagyis nem az elektron halad, hanem maga a változás, a "lökdösődés"!
@ZsoltTokolyi3 жыл бұрын
@@tamasnerudolf3948 köszönöm! 🙂
@ZsoltTokolyi3 жыл бұрын
@@tamasnerudolf3948 Lehet, hogy buta kérdés lesz, de így akkor mitől vagy hogyan folyik az áram?
@tamasnerudolf39483 жыл бұрын
@@ZsoltTokolyi Kedves Zsolt! Szerintem úgy tudná legjobban elképzelni az elektronok mozgását és ezzel együtt az egyenáramot és a váltakozó áramot, ha megnézné a szimulációkat. Ez a címe: phet.colorado.edu/en/simulations/browse ezen belül válassza a fizikát! A lap legalján lehet kiválasztani, hogy magyarul legyen. Itt meg fogja találni az áramról szóló szimulációkat is és még sok más érdekességet. Ha pedig részletesebben, szöveggel szeretné hallani, látni az áramkörökről az információkat, akkor a www.rudolftamasne.gportal.hu oldalon az oktatófilmekből az Elektromosság címszó alatt találja a leckéket. Remélem, tudtam segíteni!
phet.colorado.edu/simulations/index.php Ezt használtam, az alján lehet magyar szöveget választani
@neozeo25 Жыл бұрын
@@tamasnerudolf3948 nagyon szépen köszönöm a választ!:)
@kisztikeazkisztike3 жыл бұрын
Helo! Lehet hogy buta kerdes de mit jelent az hogy hatás? Eleg sokszor elhangzik de nem nagyon megfogalmazva
@becilaszlo70743 жыл бұрын
Megkérdezhetem,hogy ennek a számítógépes programnak mi a neve? :)
@tamasnerudolf39483 жыл бұрын
A szimuláció a phet.colorado.edu/simulations/index.php oldalon érhető el. Angolul jön fel, de legalul át lehet állítani magyar nyelvre. Ez a cím a honlapom első részében, a kísérleti szimulációnál is fel van írva (ha esetleg ezt rosszul másoltam volna ki). Jó szórakozást!
@TheSean01237 жыл бұрын
Kedves Tamásné, Miért mondja azt kb. 14 s-nál, hogy az y tengely pozitív részén többet tartózkodik az elektron? Ha nagyon logikusan, és kizárólag a görbe alapján vizsgálnánk, akkor az Ueff az Umin tengelyével, azaz az x tengellyel esne egybe. Tehát (Umax-Umin)/2. Elmondaná kérem mi a hiba a gondolatmenetemben? Köszönöm, és nagyon jók az oktató videók.
@tamasnerudolf39487 жыл бұрын
Kedves Zoltán! Sajnálom, ha esetleg félreérthetően mondtam el az effektív feszültség meghatározását, igyekszem korrigálni! Kell egy kis bevezető hozzá: Természetesen ugyanannyit tartózkodik az elektron a görbe mindkét oldalán, hiszen ez a váltakozás során megtett oda- és visszaútját ábrázolja. Mivel odafele és visszafele egyaránt súrlódik, hőhatása mindkét esetben van, ez független attól, hogy melyik félperiódust vizsgáljuk. Ezek egymás hatását nem "nullázhatják" ki. Az effektív, tehát a ténylegesen rendelkezésre álló feszültség meghatározásához tehát elegendő a fél periódus vizsgálata (és teljesen mindegy, hogy a tengely"fölöttit" vagy "alattit" vizsgáljuk, mert mindkét helyen maximuma van. A minimum a tengelyen van. Ott 0V a feszültség - egy pillanatra. Most értünk el tulajdonképpen az Ön kérdéséhez. Mivel a feszültség - és az áramerősség - emelkedése nem egy egyenes mentén zajlik, vagyis nem az egyenes arányosság szabályainak megfelelően növekszik, hanem egy sinus görbét ír le, ezért eleinte gyorsabb a növekedés és később lelassul - vagyis többet tartózkodik a felsőbb, magasabb feszültség értékek közelében, mint a minimum, vagyis 0V felé. Ezért nem lehet simán elfelezni a két szélső érték összegét, nem lehet számtani közepet számolni. Úgy gondolom, ez volt a félreérthető mondat. Tehát nem a tengely egyik vagy másik oldalán tartózkodik többet, hanem a maximum közelében, legyen az akár az akár az x tengely alatt vagy fölött jelölve! Hiszen mindkét helyen ugyanúgy van maximuma, csak váltakozó irányban. Általános iskolában a görbéhez tartozó "átlagérték" meghatározása azért nehézkes, mert nem tanultunk még szögfüggvényekről, ezért próbáltam úgy érzékeltetni, hogy többet tartózkodik a maximum közelében, ezért nem 2-vel, hanem "gyök"2-vel osztva kaphatjuk meg az effektív, vagyis a ténylegesen rendelkezésre álló feszültséget. Köszönöm a hozzászólását! Remélem sikerült most már egyértelműnek lennem! Üdvözlettel Rudolf Tamásné
@TheSean01237 жыл бұрын
Kedves Tamásné, Köszönöm szépen a magyarázatot, így már teljesen egyértelmű. Érdeklődöm, hogy elérhető-e magasabb szintű videó - vagy esetleg tervezik - e - ahol már a trigonometria és a komplex számok segítségével magyarázza a váltakozó áramot-feszültséget, illetve váltakozó áramkörben a passzív-aktív elemek viselkedését. Bárcsak ilyen jól és logikusan magyarázó tanárok lennének a közép, és felsőoktatásban. Más video kapcsán is fogok érdeklődni, ha nem bánja. Üdvözlettel, Hajdú Zoltán
@tamasnerudolf39487 жыл бұрын
Kedves Zoltán! Örülök, ha segíthettem! A terveimről: ez a csatorna azért született, hogy az általános iskolás diákjaimat segítsem a tananyag jobb megértésében. A fizika órák száma olyan drasztikusan lecsökkent, hogy nem maradt más eszközöm, csak ha videón is megpróbálok jelen lenni az életükben, mert órán alig van valamire idő. A következő hónapokban a napi munka mellett a fénytanon fogok dolgozni, azt kell befejeznem, hogy egyben legyen az általános iskolai tananyag. Tehát itt, ezen a csatornán nem tervezem, hogy "beleártom magam" a középiskolai tanárok dolgába. Amiben tudok, abban pedig természetesen a továbbiakban is szívesen segítek! Üdvözlettel Rudolf Tamásné
@TheSean01237 жыл бұрын
Kedves Tamásné! Köszönöm a segítséget. Üdvözlettel, Hajdú Zoltán
@vargajanos1145 жыл бұрын
Hogyan lehet REGISZTRÁLNI A rudolftamasne.gportal.hu OLDALRA, mivel ezt a menüpontot nem találom.
@gyulafenyo36303 жыл бұрын
Kedves Tanárnő. Én valamikor 62-ben úgy tanultuk, hogy a feszültség a tekercsben lévő mágnes erő összeomlásakor keletkezik. akkor ez így nem is igaz? Válaszát köszönöm.
@tamasnerudolf39483 жыл бұрын
Ennél egyszerűbb a dolog.Feszültség lehet a tér bármely két pontja közt, ahol nem ugyanolyan és/vagy nem ugyanannyi töltés helyezkedik el. Minél nagyobb az eltérés, a különbség, annál nagyobb lesz a feszültség...ez okozza aztán - ha van zárt vezeték - az elektronok áramlását (az elektromos áramot), ameddig a töltések ki nem egyenlítődnek. Természetesen mágneses erővonalak segítségével is létre lehet hozni elektron áramlást, ekkor beszélünk indukcióról. Amiről Ön írt, az leginkább az önindukcióra hasonlít. Ez is egy lehetőség a sok közül.
@CsabaT0n4 жыл бұрын
Honét jön , van az elektron?
@tamasnerudolf39484 жыл бұрын
Az anyagok atomokból állnak. Az atom részei: az atommag és körülötte az elektronfelhő. Az atommagban van a proton és a neutron - ezek száma több is lehet, illetve van olyan, hogy nincs is neutron. Az atommag körüli elektronfelhőt elektronok alkotják. Az elektronok rendszerint ragaszkodnak a saját atommagjukhoz, de van olyan is, hogy elektromos mező hatására onnan elmozdulnak. Vagyis ...... az elektron az anyag része!
@mrbrownie13834 жыл бұрын
tudom nem ide tartozik de tudna valaki segiteni a duál váltakozó aramú áramkör anyagban és lenne egy példa is ami igy szól : a 30 ómos hatásos ellenálás és a 100 mH induktivitású tekercs sorosan van kapcsolva. Helyettesitsük duál párhuzamos kapcsolással 100Hz és 100 V feszültség esetén. szóval: R=30 L=100mH=0,1H U=100V f=100Hz Ha ezt valaki megtudja csinálni és elmagyarázza azt nagyon megköszönném :)
@tamasnerudolf39487 жыл бұрын
Kedves Zoltán! Valóban így van, az izzólámpáknak nincs idejük lehűlni, ezért egyenletesen bocsájtják ki a fényt. A fénycsöveknél, főleg a régebbieknél jól megfigyelhető a vibrálás. Még szembetűnőbb, ha az ember ilyen fénynél készít videót, mint én pl. a mágneses alapjelenségek film elején... Ez a vibrálás a gyorsan mozgó gépekkel dolgozó emberek körében a stroboszkóp hatás miatt balesetet is okozhat, ezért ma már van módszer ennek kiküszöbölésére.
@stuki125 жыл бұрын
Köszönöm szépen!!
@soltiarpad97826 жыл бұрын
pro fizika óra xD
@ecserijozsef76176 жыл бұрын
Kedves tanár nő a hullámokat a hullám természetét főképpen pedig a soliton hullám tulajdonságait nem foglalnám össze kompletten. Köszönettel E. J.
@zoltanhorvath88897 жыл бұрын
egyen és váltakozó áram
@Zsolt.Szalai7 жыл бұрын
A váltakozó ártamnál mindnképpen zárni kell az áramkört? mert az egyenáramnál értherő hogy csak úgy tud folyni az áram de váltakozó áramnál csak rezegtetjük a részecskéket.
@tamasnerudolf39487 жыл бұрын
Igen, mindenképpen zárni kell az áramkört. Az elektronokat oda-vissza rezegtetjük. Olyasmi ez, mintha pl. a törölközőt huzigálnánk oda-vissza a hátunkon. Ha ott megszakad a kéz-törölköző-kéz "áramkör", akkor nem tudjuk mozgatni a törölközőt. Itt pedig az áramforrás két pólusa közti váltakozó eltérés, feszültség "rángatja" ide-oda az elektromokat. Ha a vezeték bárhol megszakad, nem lesz, ami rendezetten odébbmozgassa, rángassa az elektronokat.
@tiborhorvath23304 жыл бұрын
Villanyszerelőnek tanulok,hasznosak a videók. :)
@nojbispeedify4 жыл бұрын
Tanár nő írjon be az ellenörzőjébe egy csillagos 5öst 😂
@tamasnerudolf39484 жыл бұрын
Köszönöm a jó jegyet! 😊
@nojbispeedify4 жыл бұрын
@@tamasnerudolf3948 igazán nincs mit. Kiérdemelte. Én egyetemen tanulok villamosmérnöknek, már a középiskolás fizika nagyon rég volt, és ah itt magyaráznak az nem a leghallgató barátabb. Én nagyon örülnék ha lenne középiskolás anyag is.