Przepłaciłeś za rekuperację ?

  Рет қаралды 5,174

iZZi instalacje

iZZi instalacje

Күн бұрын

►sklep► cennik24.pl/
►Kontakt do Macieja ►Eco-House z Pomorza:
►+48 601 850 263
►www.ecohouse24.pl
► / ecohousemaciejbies
Czy robienie długich i zakręconych kanałów do rekuperacji to naciąganie inwestorów na pieniądze, czy może jednak celowy zabieg poprawiania jakości funkcjonowania wentylacji w naszym domu ?

Пікірлер: 71
@dancolombo6050
@dancolombo6050 6 ай бұрын
Czyli instalatorzy dzielą się na 3 grupy: - nieuchwytny, - wciąż zajęty, - spaghetti monster.
@mpGrafik
@mpGrafik 6 ай бұрын
Hmmm, powietrze leci tam, gdzie jest nizsze cisnienie a nie dopycha kolejne paskale tam, gdzie cisnienie jest wysokie. Tutaj tłumaczenie _robi wrażenie,_ ale zawiera podstawowy błąd na twierdzeniu, że coś po drodze _"znika"._ W przyrodzie nic nie ginie (co najwyżej zmienia wlasciciela)... Można oczywiście regulować to długością i być może przy elastycznych przewodach tak jest lepiej, jednak pociąga to za sobą poza kosztem przewodów jednocześnie konieczność zwiekszenia wentylatorów., czyli również energii. To ostarnie akurat nie jest bardzo przykre, bo generalnie te wiatraki nie pobierają wiele prądu. Mam na prostokątnych metalowych kanałach DGP, gdzie idą tylko dwa kanały w dwie strony domu i trójniki do anemostatów. Całość jest precyzyjnie wyregulowana na anemostatach i dziala perfekcyjnie - w calym domu każdy pokoj ma *identyczną* temperaturę w tych samych warunkach (zamkniete drzwi do pokoju). Po drodze na kanałach mam tylko regulowane przrgrody, odcinające 90% ogrzewania od nieużywanych akurat pokoi gościnnych. DGP to oczywiście wyzszy spręż i większe ilości powietrza niż przy wentylacji, gdzie celem są niskie opory i wolny przepływ. Ale nie dajmy się czarować, że zniknie cisnienie z powodu regulacji na anemostatach, bo powietrze będzie na siłę pchane w przewód o wysokim cisnieniu. Powtarzam - wystarczy niewielka riznica ciśnień, aby powietrze szło tam, gdzie jest niższe ciśnienie i ciśnienie zniknie tylko, jeśli są gdzieś nieszczelności.
@Nowato
@Nowato 6 ай бұрын
No, bo myślałem, że już fizyki muszę się nauczyć, tej od znikającego ciśnienia . Pozdrawiam
@Adam-yr3tl
@Adam-yr3tl 6 ай бұрын
Masz rację... do pewnego stopnia. Rzeczywiście ciśnienie nie znika jako takie ale jeśli zmniejszysz efektywny przekrój instalacji (zamykając część kanałów, w dowolnym ich punkcie - czy to przy kolektorze czy przy wylocie) to ustali się nowy punkt równowagi w instalacji (zakładamy taką samą moc dostarczaną do wentylatora) - ciśnienie po stronie zasilania lekko podskoczy, wydatek całościowy spadnie (choć dla poszczególnych kanałów które pozostały otwarte wzrośnie) - to "znikające" ciśnienie tak naprawdę rozproszy się w formie zwiększonych strat hydraulicznych na pozostałych, niezatkanych nitkach. Wynika to z tego że straty hydrauliczne rosną ze zwiększeniem prędkości przepływu. Przynajmniej tyle wynika z teorii - rekuperacji nie instalowałem nigdy :)
@Nowato
@Nowato 6 ай бұрын
@@Adam-yr3tl ok, tylko poruszyłem problem różnicy w zastosowaniu dławika na końcu przewodu i na początku przewodu to akustyka a nie ciśnienie. Pozdrawiam
@mpGrafik
@mpGrafik 6 ай бұрын
@@Adam-yr3tl wiesz, jeśli nie chcesz wzrostu ciśnienia w całkiem otwartych kanałach, to zmniejszasz stosownie obroty wiatraka. Ale różnic nie będzie, bo czy ustawisz sobie ilość powietrza przez opory przewodu wydłużając go kilka razy i robiąc masę zawiasów, czy też użyjesz anemostatu do regulacji, uzyskasz realnie podobny efekt regułacji. Różnica ewentualnie może być tylko na hałasie dochodzącym z anemostatu. Problem z długimi i krótkimi przewodami i ilością powietrza jeśli nie robisz regulacji na anemostacie jest spowodowany tym, że na krótszym i prostym odcinku masz mniejsze opory i szybsze rozprężanie, a więc w efekcie niższe ciśnienie, co powoduje przepływ większej ilości powietrza. Pytanie powstające w tym momencie jest tylko takie, jak chcesz to regulować - dokładając masę przewodów i kosztów, żeby wyrównać ciśnienie, czy anemostatem, również regulując to ciśnienie.
@mateo7603
@mateo7603 3 ай бұрын
Takie spaghetti jest efektem mitu: do domu tylko rura 75 bo. 90 nie będzie działała. Nie można mieszać 75 i 90 itp. Gdyby do najdłuższej nitki zastosować kanał 90 można wtedy skrócić resztę przewodów tak aby miały podobne straty. Mam wrażenie, że w budownictwie jednomieszkaniowym projektanci robią instalację z tabelek a instalatorzy z youtube i własnych eksperymentów niepopartych żadnymi obliczeniami. Każdy instalator ma swoje teorie a mało komu chce się trochę nauczyć i obliczyć spadki ciśnień i prędkości powietrza.
@almarian6585
@almarian6585 6 ай бұрын
Właśnie w filmie widzimy instalacje typowo przewymiarowaną, w imię zasady: "Klient zapłaci"., proszę podziwiać, czego należy unikać. Mnóstwo zakrętów, długich kanałów, przez co opory będą większe, rekuperator będzie musiał pracować na większym wydatku. W rezultacie pobierze więcej prądu, w zimę powietrze będzie przesuszone i trzeba będzie dopłacić do nawilżacza albo wymiennika entalpicznego (kolejna kasa). Rekuperacje do domku ok 100m2, przy 4 osobach, można mieć za 10tyś. Ale takich instalacji się nie promuje, bo przecież trzeba wycisnąć z klienta ostatni grosz i udawać, że wentylacja mechaniczna to budowa promu kosmicznego
@MeWash73
@MeWash73 6 ай бұрын
Na moje, to projekt tego domu jest do bani. Nie przewidziano w nim miejsca dla wentylacji mechanicznej i dlatego gościu tak kombinuje. Jeden bloczek wyżej i można było by ją zmieścić pod stropem a nie na nim. Mniejsze odległości, prostsze odcinki, ogólnie mniej skomplikowana instalacja i co za tym idzie, tańsza. Zimą to będzie jeszcze spoko, ale latem w upały będą wyłączać wentylację na noc, bo rozgrzana posadzka będzie podgrzewać chłodniejsze powietrze z zewnątrz.
@jerry7376
@jerry7376 6 ай бұрын
Od czego są wkładki piankowe którymi regulujemy przepływ od czego są anemostaty którymi również możemy wyregulować, to naprawdę są jakieś czary z mleka nie wiem co mam powiedzieć. Zajmuje się rekuperacją od jakiś 15 lat ale wrzucanie takiej ilości rur jak... tutaj na filmie. No cóż chyba się nie znam.
@andrzejkowalewski446
@andrzejkowalewski446 29 күн бұрын
W excelu da się policzyć spadek ciśnienia na konkretnym odciunku rury, a następnie na podstawie tego ciśnienia wrócić do metrów sześciennych na jego końcu. w ten sposób możliwe jest zbilansowanie instalacji poprzez odpowienie dokładanie rur o określonej średnicy. Wkładki piankowe oraz anemostaty służą wtedy tylko do precyzyjnej regulacji strumienia. Jeżeli ktoś nie umie w matematyke/fizyke to bawi się w równe długości przewodów. Jest to również sposób na zrobienie bilansu, za który zapłaci ostatecznie inwestor.
@piotrlesniak1691
@piotrlesniak1691 6 ай бұрын
Powinien być pokazany schemat instalacji aby ktoś mógł do tego się odnieść
@mrngwozdz
@mrngwozdz 6 ай бұрын
Ta, a wliczasz opór jaki powoduje takie zagięcie czy to tam nieistotne byle tylko równe długości były?
@hublanek
@hublanek 6 ай бұрын
dodatkowo bredzi że przepustnica wywoła opór na końcu rury a te pierdyliard łuków to niby gdzie wywoła opór na początku przy rozdzielaczu ?
@Tomasz_Mazurowski
@Tomasz_Mazurowski 6 ай бұрын
Każdy instalator ma swoje prawa fizyki...
@dancolombo6050
@dancolombo6050 6 ай бұрын
Otóż to
@MrZiemwit
@MrZiemwit 6 ай бұрын
czyli rownamy do najgorszej rury bo regulowana zatyczka z xpsa to zlo paruszewski ma racje mowiac ze kto moze powinien walic 90tkami pojedyczo nawiew do piwnicy :) inwestor widze smieszek ja bym chcial zobaczyc jak pan instalator za 5lat ladnie czysci to spagetti :) i wystawia sowita fakture no i klnie na to co zrobil
@micha3061
@micha3061 26 күн бұрын
Jestem trochę laikiem w tym temacie. Czy można przy bliższych odległościach zastosować rury o mniejszym przekroju zamiast rozciągać to po całej podłodze ?
@piotrgxrp9630
@piotrgxrp9630 6 ай бұрын
Te 5 metrów rury nie ma racji bytu oszczędności? Tu akurat nawet nie wytłumaczyłeś czemu nie poszło to prosto? Bo co na dole jest łazienka 😂😂😂😂 jakieś żarty
@quaerenesINinferno
@quaerenesINinferno 6 ай бұрын
Chyba inny film oglądaliśmy, bo gość pół godziny tłumaczył dlaczego tak zrobił.... Można się z tym zgadzac albo nie, ale jak się przez pół godziny oglądało film i nic nie zrozumiało, to na prawdę nie ma się z czego śmiać ....
@mateuszs2671
@mateuszs2671 6 ай бұрын
Moze jakas budowa z wentylacja wyporową? ;)
@kamilchudy1050
@kamilchudy1050 4 ай бұрын
Jest taki ciekawy błąd poznawczy nazywany efektem Dunninga-Krugera. Tutaj kolega jest niestety na szczycie tego efektu.
@MeWash73
@MeWash73 6 ай бұрын
A podobno anemostatem nie reguluje się przepływów tylko kierunek strugi powietrza... Ja czuję, że będę musiał sam zrobić doktorat z wentylacji mechanicznej, bo jak słucham was, potem Paruszewskiego, potem Malmo to mam w głowie bałagan. Każdy co innego gada. Podobno fizyka jest jedna.
@neezmarcin
@neezmarcin 6 ай бұрын
Przeciez to jest instalacja wentylacyjna w budynku mieszkalnym, a nie biurowcu czy jakies hali przemysłowej. Co to za różnica czy do jednej skrzynki rozprężnej bedzie 10 m czy 12 m. Sam wykonałem samodzielnie instalacje i faktycznie na bardzo krótkich odcinkach robiłem zakręty, ale przy 14 m czy 10 m to juz nie mialo sensu. A to co jest na filmie pokazane to jakas dziwna historia, zwlasza ten wyciag tak wywiniety w ostry łuk U. Całą instalacje wyregulowłem anemostatami i nie mialem potrzeby używać przepustnic. Tak naprawde to byla kosmetyka. Mam anemostaty nawiewne DVSR i producent w karcie technicznej podaje ze regulacja przeplywu powietrza odbywa się poprzez obrót talerza.
@mpGrafik
@mpGrafik 6 ай бұрын
Fizyk jest tyle, co instalatorów 😂
@Maszyny-do-recyklingu
@Maszyny-do-recyklingu 6 ай бұрын
Jako laik chciałbym zapytać jak wygląda czyszczenie takich kanałów. Rozumiem, że jeżeli są proste odcinki to wpada szczotka i odkurzacz wyciągowy temat raczej nieskomplikowany. Na takim spaghetti chyba będzie to wyzwaniem, czy Pan jako instalator również zajmuje się czyszczeniem kanałów?? Co ile należy czyścić takie kanały co 4-5 lat?? Czy wydłużenie kanałów wywiewnych nie spowoduje większego odkładania się zanieczyszczeń w stosunku do krótszych kanałów, w omawianym punkcie kuchni łuk jest prawie pod kątem 180 stopni czy to nie będzie robiło problemu podczas czyszczenia ?
@parowoz80
@parowoz80 6 ай бұрын
przemysłowe rekuperacje np. w szpitalach projekuje się aby były prowadzone jak najbardziej na "krótko"
@hublanek
@hublanek 6 ай бұрын
rozdzielacze zalane w stropie - super a jak się je czyści ? no chyba że zakładacie że raz na kilka lat jest remont generalny budynku gdzie zwyczajnie wywala się całą instalację i wsadza nową - ewentualnie zakładacie że instalacja nie wymaga czyszczenia ....
@mrngwozdz
@mrngwozdz 6 ай бұрын
@@hublanek oni zakładają ze to nie wymaga czyszczenia. Zresztą powodzenia w czyszczeniu mechanicznie tego przy takiej ilości zagiec. Jeszcze kilka lat trzeba poczekać aż jakiś producent wymyśli skrzynkę z rewizja to wtedy będę mówili że tak trzeba robić.
@damianmichno975
@damianmichno975 6 ай бұрын
​@@mrngwozdzrewizje do metalowych skrzynek są dostępne i prawdopodobnie starsze od Ciebie.
@hublanek
@hublanek 6 ай бұрын
@@mrngwozdz wszyscy poważni producenci wbudowują rewizje nie tylko w skrzynki ale i w dłuższe odcinki rur stalowych
@siecieh
@siecieh 6 ай бұрын
pierwszy raz ktoś zastosował piankę pod puszki.. dlaczego nigdy tego nie było na filmach?
@KM-dq7fy
@KM-dq7fy 6 ай бұрын
,, jakoś tam działa , mniej lub gorzej" 😂.
@przemkokozacki8639
@przemkokozacki8639 6 ай бұрын
Kolejny wymyśla fizykę na nowo, to co zrobił ma uzasadnienie ale gość sam nie wie dlaczego. Można uzyskać spokojnie taki sam efekt niższym kosztem.
@dawidsmedzik4359
@dawidsmedzik4359 6 ай бұрын
Gadanie głupot przy takiej instalacji to dopiero centrala jest wysilona żeby przepchnąć taka duża ilość powietrza..
@MikoajPlacer
@MikoajPlacer 6 ай бұрын
Tan kanał powinien się nazywać "jak nie robić rekuperacji". Wszystkim inwestorom polecam obejrzeć. To co mówi ten Pan na filmie to nabijanie klienta w butelkę. Opory powodowane przez te kilometry rury, zagięcia będą gigantyczne. Polecam obejrzeć wszystkim inwestorom i gonić pseudo fachowców. Rekuperacja i wiedza o niej u nas dopiero raczkuje, a majstrów żerującym na tym jak widac nie brakuje.
@antonikrason3963
@antonikrason3963 6 ай бұрын
"Dla mnie to ostry zakręt nie jest "😆😆😆😆 i gadaj z gościem . Jak Tusk po wyborach.
@piotr6038
@piotr6038 6 ай бұрын
Masakra. Przeplyw powietrza regulujesz przy anemostatach a nie jakies wypentlanie. Daleko od takich😢
@przemasi
@przemasi 6 ай бұрын
Im dalej słucham, tym częściej rozsądek w głowie i fizyka podpowiadają mi: Co on pie***li?! 🙂
@rezystor1990
@rezystor1990 6 ай бұрын
Srogie piguły w tym odcinku. Pan instalator ma własną fizykę a do tego nie słyszał o przepustnicach. Paruszewski wszystko na kanale YT testuje z pomiarami na "żywo" obala wiele mitów bo nie każdy musi mieć wiedzę o przepływach. To co w tym odcinku i w tej instalacji się wydarzyło to kosmos.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
Czy rekuperacja się opłaca? - oszczędność przy pompie ciepła budynek 250m2 to 1200 kWh prądu elektrycznego a koszt instalacji rekuperacji 25tys zł Ocieplenie 15cm styro ściany, 25cm wełna dach, podłoga styro 8cm, dół podłogówka a góra grzejniki Sezon z rekuperacją zużycie prądu 7450kwh a bez rekuperacji 8600kwh (została założona po siedmiu latach od zakończenia budowy).
@mrngwozdz
@mrngwozdz 6 ай бұрын
@@ukaszw.5461 Rekuperacja się nie opłaca jeśli chodzi o oszczednosc prądu. Tak naprawdę wystarczy podłączyć wentylatory z biegami i tyle. To co daje rekuperacja to bajery jak dostosowywanie ilości powietrza w stosunku do co2 itp. Wentylacja mechaniczna jak najbardziej się opłaca.
@Pawel456
@Pawel456 6 ай бұрын
Mam dom 150m z czego 110m ogrzewane samą podłogówką. Rocznie pompa wytwarza mi ok 10 tys kWh. W domu wszystko na prąd. Średnio pompa ma COP 3. Za 2022r cały dom zużył 6 tys kWh. Jak policzyles oszczędność 1200 kWh ?
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
@@Pawel456 Dom przed założeniem rekuperacji zużywał ogrzewając się pompą ciepła ok. 8600kwh prądu elektrycznego (odczyt z założonego podlicznika). Po założeniu rekuperacji, zużycie prądu elektrycznego do ogrzewania pompą ciepła spadło do 7450kwh. Stąd ta różnica.
@Pawel456
@Pawel456 6 ай бұрын
@@ukaszw.5461 Ja też podawałem odczyt z spod licznika. Jaki metraż domu grzejesz pompą i do jakiej temp? Czy układ masz mieszany czy sama podłogówka. Ja mam obecnie grawitacyjną, rozważam reku. W sumie tylko po to żeby wymiana była całym rokiem a nie tylko w okresach przejściowych. Niestety nikt nie potrafił obliczyć przy okazji oszczędności w ogrzewaniu.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
@@Pawel456 Nie ja, tylko znajomy. 250m2, 22°C, dół podłogówka - góra grzejniki. Dokładny opis na początku wpisu, pierwszy komentarz.
@mariuszmarcinek4934
@mariuszmarcinek4934 6 ай бұрын
Jak zyje wiekszych bredni nie slyszalem. Szkoda inwestora ze tak musial przeplacic. Ciekawe ile kosztowala cala instalacja. Ja robie domek 160m2 za 25tys i smiga jak ta lala
@rafallas2208
@rafallas2208 6 ай бұрын
Bardziej mnie przekonuje Paruszewski i rury 90.
@danielzawadzki213
@danielzawadzki213 28 күн бұрын
Chłop tworzy nowe zasady fizyki, mózg paruje od słuchania.
@andrzejbucior6188
@andrzejbucior6188 3 ай бұрын
Z tymi zakręconymi kanałami to niezły bajer. Ilość kanałów do serwisu przy czyszczeniu też tragedia.
@kazimierzkowalski2834
@kazimierzkowalski2834 2 күн бұрын
a nie lepiej dwa rekuperatory ?
@waldemarwaldemar8549
@waldemarwaldemar8549 6 ай бұрын
b dobre wyjaśnienie
@mpGrafik
@mpGrafik 6 ай бұрын
b. dobre przekłamanie
@piotrzurek9732
@piotrzurek9732 6 ай бұрын
Uj z tą rekuperacją. O co kaman z tymi słupami pod płatwie stojącymin ni w pi..de ni w oko pół metra od ściany.
@Maszyny-do-recyklingu
@Maszyny-do-recyklingu 6 ай бұрын
Ktoś je postawił, ktoś je zaprojektował to sobie stoją - inwestor zorientuje się przy meblowaniu, że te kropki się nie łączą. Ciekawe czy od dołu pokrywają się z jakąś ścianą, jak nie to się będzie szpachlować i malować. Ciekawi mnie jak to jest od dołu rozwiązane bo słupy są po prawej i lewej stronie metr od ściany.
@Granshii
@Granshii 6 ай бұрын
Dlaczego gość złamał prawa fizyki i przykręcając kurek twierdzi że powietrze znika jak jest jeszcze skrzynka rozprężna i powietrze pójdzie sobie inna drogą ;P
@PiotrMajdykowski
@PiotrMajdykowski 6 ай бұрын
Ja jestem laikiem ale na tym filmie gościu (Piotr Paruszewski) mówi że jest zupełnie odwrotnie kzbin.info/www/bejne/e3vInIZnj6yrr5o
@pawellan
@pawellan 6 ай бұрын
To jakies herezje…
@ryszardrachowicz9779
@ryszardrachowicz9779 6 ай бұрын
Super materiał oby tak dalej. Dzięki.
@mpGrafik
@mpGrafik 6 ай бұрын
Że niby w czym super? Bo przekłamuje prawa fizyki?
@emiliabunko4518
@emiliabunko4518 6 ай бұрын
"oby tak dalej"? rysiu jestes botem czy co??
Nietypowa instalacja Marka!! Sposób na upały??
28:26
iZZi instalacje
Рет қаралды 9 М.
Montować Rekuperacje czy NIE ?
34:09
iZZi instalacje
Рет қаралды 4,8 М.
黑天使被操控了#short #angel #clown
00:40
Super Beauty team
Рет қаралды 61 МЛН
How Strong Is Tape?
00:24
Stokes Twins
Рет қаралды 96 МЛН
skutki rekuperatora na poddaszu w strefie zimnej...
26:22
iZZi instalacje
Рет қаралды 13 М.
Woda w przewodach wentylacyjnych! Wtopa instalatorów
27:58
Malmo Oze
Рет қаралды 4,7 М.
Za co tyle kasy za rekuperacje ?
19:03
iZZi instalacje
Рет қаралды 9 М.
Grzyb i zaduch w piwnicy?
34:21
iZZi instalacje
Рет қаралды 6 М.
Nie montuj REKUPERACJI ! zanim nie obejrzysz tego filmu !
19:18
iZZi instalacje
Рет қаралды 6 М.
SEZON na WODE w rekuperacji ...
34:35
iZZi instalacje
Рет қаралды 19 М.
najlepsze miejsce na anemostaty rekuperacji to... ??
37:43
iZZi instalacje
Рет қаралды 16 М.
CHLEW W SEJMIE! K0WALSKI ROZPOCZĄŁ SHOW! POSZŁO O TW „REWO”!
14:12
Polityczna Waśń
Рет қаралды 4,9 М.