Zbudować iglo , wyciąć otwór średnicy 20 cm w syropie obok rekuperatora i ciepłe powietrze wejdzie do igla przez ten otwór i rozgrzeje przestrzeń w iglu do okoła rekuperatora
@Rafal3810 ай бұрын
A może opuścić te 30cm do sufitu i ocieplić od góry, na pewno nie proste zadanie ale miałby ogrzewanie od dołu.
@jrog75710 ай бұрын
Ja mam rekuperator na nieocieplonym poddaszu 15 lat i działa dobrze - według mnie . Ale mam sufit podwieszany i pod rekuperatorem nie mam ocieplenia - usunnięta jest izolacja sufitu podwieszanego i w zasadzie rekuperator jest w pomieszczeniu ocieplonym. Oczywiście rekuperator jest ocieplony z zewnątrz 30 cm wełny mineralnej. Nie mam podgrzewacza wstępnego i przy mrozie minus 19 st.C nawiew na dom jest +7 st.C . Nie przeszkadza mi to , mam mniejszy nawiew i tak przez 15 lat ... jestem zadowolony. Sprawdzam w rekuperatorze i woda się gromadzi , odpływa.
@pinkflojd631110 ай бұрын
Ja tam mam nawiewniki aereco i mam świeże powietrze. One są higrosterowalne. Nie widzę też by zwiększyły się parametry ogrzewania. Jestem zadowolony😃
@MinSziHo10 ай бұрын
09:36 "ale teraz w momencie, kiedy firmy nie ma, to co? odpowiedzialność spływa na nikogo..." To zależy. Nie ma czegoś takiego, że "firma się zamknęła - odpowiedzialności brak". Akurat odpowiedzialność, to jest - na podstawie rękojmi z K.c. lub na podstawie gwarancji. A co do finansów: jeśli firma, to sp. z o.o. - odpowiada SPÓŁKA do wysokości kapitału zakładowego (i ewentualnie zarząd) a jeśli osoba fizyczna, to osoba fizyczna. Ogłoszenie upadłości nie zwalnia z odpowiedzialności cywilnej. Jeśli klient jest jednak - jak słyszę - ma mentalność rzeźnego barana i nie dba o swoje interesy, to te informacje są I TAK jak rzucenie pereł przed wieprza. Czyli bezcelowe.
@robertrudnik812110 ай бұрын
Sprawa wg mnie wygląda tak, że temperatura w przegrodzie wyrzutowej rekuperatora , powinna być o parę stopni wyższa od schłodzonego wyrzucanego powietrza - powietrze wyrzucane ma całą zimę wilgotność 100 % i dotykając cieplejszych powierzchni wentylatora, przegrody nie wytwarza kondensacji czyli warunków dla grzybów etc.
@Micha-eh5ui10 ай бұрын
Grubość izolacji w takim "iglo" będzie wpływać tylko na utratę ciepła z rekuperatora a rekuperator pracuje na dwóch temperaturach powietrza z zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń więc pewnie średnia, chodzi nam o najwyższą różnice więc np. na dworze -20 ale w środku +20 średnia jest około zera temperatury się mieszają podczas wymiany ze stratą więc iglo w ekstremalnych temp na zewnątrz potrzebuje ciepła dodatkowego do temperatury wymaganej przez producenta. Kratka fi 20 cm w stropie do iglo ze strefy ciepłej powinno wystarczyć. Tak samo z kanałami nawet izolowanymi w strefie zimne. Pleśń potrzebuje wilgoci i temperatury najczęściej.
@mkurow10 ай бұрын
I tak i nie. Jeśli zrobisz tylko kratkę to na ociepleniu igloo będzie wykraplać się wilgoć bo dostarczysz ciepłe i wilgotne powietrze z domu. Ta przestrzeń i tak musiałaby być wentylowana nawet poprzez wentylatorek od komputera który w tej samej dziurze miałby rurę mniejszej średnicy i zaciągałby powietrze z igloo do domu z powrotem. Prawdopodobnie lepiej byłoby zostawić kawałek rury wyciągowej z domu bez izolacji tuż przed rekuperatorem. Takie "pozbawienie" rekuperatora izolacji ale w kontrolowany sposób. Jeśli igloo będzie szczelne to ilość wody w tej przestrzeni nie będzie miała wpływu na osiągnięcie punktu rosy. No i na pewno izolacja igloo nie może być z wełny tylko ze styropianu.
@Micha-eh5ui10 ай бұрын
@@mkurow izolacja tylko z BETONU !!!!
@CiasteczkowyPotwor0710 ай бұрын
@@mkurowpomysł z kratka nie jest zły pod warunkiem że Powoetrze byłoby bramę z pomieszczenia o suchym charakterze a powietrze z iglo byłoby ściągane dalej do rekuperatora jednym z kanałów wyciagowych, wydaje się że w. Ten sposób można ograniczyć dodatkowe zużycie energii przez rezygnację z kabli grzejnych oraz zapewnić przewietrzanie pustki powietrznej wokół Rekuperatora i odprowadzic z niej ew zawilgocenie
@Micha-eh5ui9 ай бұрын
Przecież w izolacji czy to styropian czy wełna czy jakieś inne wynalazki działają raz jako niwelator mostków termicznych czyli muszą swoją struktura uniemożliwić przemieszczanie się powietrza góra dół w sensie ciepłe do gory zimne na dół i wykraplanie poprzez zmiany krążącego powietrza- w uproszczeniu i do tego dochodzi nam przekrój osiowy takiej izolacji i przesunięcie ciepła z wewnątrz tak aby punkt zero czyli wykraplania się pary wodnej też był w tej izolacjigdzie struktura materiału użytego do iglo nie pozwoli na wykraplania myślę że 15 cm np. wełny wystarczy (styropianu nie lubię bo on nie przepuszcza pary wodnej, a jak miało by wykraplac powietrze wpuszczone przez kratki do iglo to znaczy że w domu jest za dużo wilgoci i rekuperator nie działa prawidłowo. Więc nie demonizujmy i nie śpiewajmy się o jakieś promile jak tam chłop rekuperator zamontował jakby na zewnątrz🤣
@kaziknatkiewicz168910 ай бұрын
Mam u siebie pokój dla rekuperatora na strychu nieogrzewanym 12 m2 powierzchni do -7 na dworze temperatura tam około 9-10 stopni z tym że rura wyrzutni jest też około dwa metry też tam nieocieplona spiro ocynk
@abcpenizycia755310 ай бұрын
Ja mam zbudowane iglo na poddaszu dla rekuperatora i też niewielka część rury wyrzutni spiro alu - która jest nieocieplona wystarcza aby podgrzać temp. wewnątrz tego iglo. Można również niewielką część powietrza z wyrzutni - które jest jeszcze ciepłe skierować do iglo aby je podgrzewało.
@MinSziHo10 ай бұрын
00:25 "jest to wina instalatora" A to dlaczego? "inwestor nie ma się do kogo udać z reklamacją" Jak to nie? Do projektanta.
@djshimiszymonwrotecki699110 ай бұрын
Igloo dobrze ocieplone plus drabinka elektryczna z termostatem 😊
@MinSziHo10 ай бұрын
+ uzupełnienie brakującej izolacji na dystrybucji. I po temacie, który dla instalatora nie rozumiejącego - jak się okazało - zasady działania instalacji okazał się "tematem-rzeką".
@barteebart407010 ай бұрын
ja mam na zewnątrz budynku i działa
@dawidczech42022 ай бұрын
Czy 11 cm ocieplenia nad rurami flex wystarczy?
@Magik.710 ай бұрын
Kurwa mać ścisz muzykę w tym Intrze ogluchnac można
@czarekkropiewnicki721410 ай бұрын
To sam ścisz wulgarny prymitywie. Przymusu słuchania ani tym bardziej oglądania darmowego kontentu nie ma.
@ukaszcaka300110 ай бұрын
Czujnik tuya 45zł chmura plus inteligetne gniazgo ogrzwam salon działa i jest ciepło
@MinSziHo10 ай бұрын
09:53 "to wszystko jest do zmiany". Nie do ZMIANY,, nie DO ROZEBRANIA kolego szukający kasy na kliencie - technicznym ignorancie, a DO PROSTEJ POPRAWY: albo zaizolowania poddasza, albo uzupełnienia braków w izolacji instalacji, albo jednego i drugiego. I ognia!
@Arek1370610 ай бұрын
czy takie przewody wentylacyjne mozna puscic podłoga?
@user-fu4iy5jg8t10 ай бұрын
Wow to żyje. Reklamacja jest do bramy. A potem się nie znamy.😆
@pietyaa10 ай бұрын
A Thessla airpacki'4? Ponoć na nieogrzewanym poddaszu i -10 nie straszne. Prawda?
@karol.dragan.buduje.instaluje10 ай бұрын
On jest cały z izolacji i pewnie będzie lepiej niż metalowy, ale i tak lepiej w strefie ciepłej. Można to podwiesić pod sufitem i nie będzie zajmował miejsca.
@karolzdunczyk987710 ай бұрын
Czyli jeżeli jedynym, mozliwym miejscem na montaż reluperatora jest nieogrzewane poddasze, to lepiej w ogole nie robić tego systemu, tylko zastosować wentylację grawitacyjną?
@SzahMatt10 ай бұрын
Jak na kominy znajdziesz miejsce, to czemu nie na rekuperator? Przecież to jest wielkości małej zmywarki.
@karolzdunczyk987710 ай бұрын
@@SzahMatt jak ktoś ma dom 200m to może i tak :) dom istniejących już. W kotłowni brak miejsca
@asdzx7810 ай бұрын
Są małe agregaty wielkości szafki. 600x600x300 można go gdzieś wcisnąć w kuchni zamiast szafki albo w łazience gdzieś nad pralką
@marcinbaazy169210 ай бұрын
Pewnie ze można zamontować, tylko trzeba zadbać o izolacje rekuperatora i wszystkich przewodów w strefie nieocieplonej, a kanały czerpni i wyrzutni zaizolowac po całości - nawet w strefie ocieplonej
@Anonymous-PL10 ай бұрын
Zrobić dobre sensowne i szczelne iglo , rury do niego też muszą być dobrze zaizolowane... Dobrze czyli nie ,4cm wełny.... Na iglo to potrzeba z 30cm
@bernackiandrzejab10 ай бұрын
Czujniki razem z wilgotnością na wifi są na ali po 10zl
@reksiop384010 ай бұрын
Po co kable grzewcze , przecież powietrze z wnętrza ogrzeje ten rekuperator . Zaizolować więcej niż bardzo dobrze i straty przez obudowę będą znikome . Myślcie .
@karol.dragan.buduje.instaluje10 ай бұрын
Nie będzie. Z zewnątrz wpada taka sama ilość powietrza zimnego co ucieka z domu ciepłego. No i to ciepło ma być do ogrzania tego świeżego powietrza, a nie grzać obudowę rekuperatora. Iglo, ale trzeba wyjąć izolację ze stropu. A najlepiej podwiesić pod stropem
@reksiop384010 ай бұрын
@@karol.dragan.buduje.instaluje Ciepło które przez nieizolowany strop ogrzeje rekuperator pochodzi również z wnętrza budynku . Jeśli chcesz to policz ile energii dostanie się przez strop a ile z powietrzem poddanym rekuperacji no i ile przepadnie przez izolację rekuperatora . Oczywiście jeśli ktoś chce to można zdjąć izolację pod rekuperatorem i całość zaizolować .
@MinSziHo10 ай бұрын
11:19 "czy iglo samo wystarczy? Tak naprawdę nie wiem... według mnie... w teorii... nie powinno iglo wystarczyć z racji tego, że izolacja nie grzeje..." Zaczyna się nieźle - klasyczne budowlane bajkopisarstwo. A tak na marginesie: to w końcu jest teoria, praktyka, czy "według mnie"? 🙂A szanowny panie po co ta izolacja ma GRZAĆ (cokolwiek to znaczy), skoro izolacja, jak sama nazwa wskazuje ma izolować?
@qbam.360510 ай бұрын
Ręku z Wanasa?
@marian24010 ай бұрын
Pamiętam jak wszyscy zachwalali rekuperacje. Panie nie chcesz mieć grzyba w domu to zamontuj rekuperator. Dla mnie to wszystko jest do wyrzucenia bo jest zagrzybione i żaden ozonator tu nie pomoże.
@jankoodziej87710 ай бұрын
To nie jest normalne. Błędna instalacja.
@mokrispopis10 ай бұрын
otwór w suficie doprowadzi ciepło a klatka izo.pir 16cm zatrzyma je.....
Kabel grzejny, grzałka? Nie dosyć że to g... powoli truje grzybem ciebie i rodzinę to jeszcze potem spali dom.
@MinSziHo10 ай бұрын
Nie truje, bo jest na wylocie.
@WordrobeRekordz10 ай бұрын
Nigdy nie zrozumiem tych durnych projektów, które nie każą ocieplać dachu, tylko strop. Już sama więźba na tym cierpi, a co dopiero jakieś urządzenia na strychu jak centrala. Najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku jest w miarę możliwości wywalić tę wełnę ze stropu (nie musi być 100%, byle stworzyć mostki) i ocieplić dach, a nie bawić się w obejścia typu iglo... I wtedy można pokusić się nawet o wentylację strychu z centrali pojedynczym anemostatem na kanałach centrali - polecam, paroizolacja sufitu przestaje mieć znaczenie (przy porządnych izolacjach, czyli wełna odpada).
@jankoodziej87710 ай бұрын
Akurat niska temperatura robi drewnu dobrze. Nie bez powodu stare drewniane domy potrafią mieć 100-200 lat, jeśli wilgoć nie wejdzie.
@danielszura235010 ай бұрын
Nie zniweluje tego grzyba umieszczenie go w strefie cieplej, mam u siebie rekuperator tez tej firmy tylko z kanalami do góry. Problemem jest to ze to powietrze wyciagane z domu i tam robi sie wilgoć co sprzyja rozwoju pleśni. Pewnie najlepsza opcja byłoby ozonowanie rekuperatora co jakis czas. Ciekawi mnie ile osob ma z tym problem, nie jest to jeden przypadek. Jeden plus powietrzez tej części rekuperatora nie trafia do domu tylko na zewnatrz. A tak to ja bym polecil wyprowadzic grzejnik z instalacji do iglo 😉 a jaki algorytm byl brany na zabezpieczenie wymiennika orzed zamarzaniem? Moim zdaniem wymienniki entaliptyczne czesciowo zabezpieczaja rekuperator przed takimi sytuacjami. U mnie moglo to być tez spowodowane tez poprzez prace na niskich obrotach w zimie.
@bydlakzmokotowa10 ай бұрын
Kukeszko ma obudowany reku w garażu, za gruby piniądz, więc może sie pochwali. kzbin.info/www/bejne/ZqOwf4CiqrOMmZo tu sprawdzał termowizjerem
@Anonymous-PL10 ай бұрын
Rekuperator powinien być przede wszystkim poniżej instalacji i najlepiej w strefie ciepłej.. ta instalacja jest cala skopana nie wiem kto to robil sam amator po paru filmikach lepiej by to zrobil...
@januszjankowski50110 ай бұрын
I po co chodzić do lasu jak się ma grzyby w domu 😂😂😂nawet w zimę
@MinSziHo10 ай бұрын
02:18 "rośnie w nim wszystko, a chyba głównie grzyby".... przecież to brud; kurz z nieszczelności w filtrze - do oczyszczenia. Grzyb, to musi mieć pożywkę.
@MinSziHo10 ай бұрын
21:47 "jak nam TA pleśń już wejdzie... grzyb... TE bakterie... one zaczną GDZIEŚ TAM obrastać, to ONE potem cały czas rosną i się rozprzestrzeniają". Chłopie, do rozrostu i rozprzestrzeniania się potrzebne są sprzyjające warunki. Usunięcie przyczyny = usunięcie warunków do rozprzestrzenienia się pleśni. Wie to każdy konserwator/instalator klimatyzacji. Nawet taki mało rozgarnięty bez wiedzy wyniesionej z biologii na poziomie szkoły podstawowej. A tak na marginesie: pamiętajcie! Jak ktoś w wypowiedzi używa zaimków wskazujących, ZAWSZE nie ma bladego pojęcia, o czym mówi: tutaj ani o grzybach, ani o bakteriach ani pleśniach. Niekompetencję kamuflowaną próbą "zagadania" interlokutora - słowotokiem (jak tutaj) nadrabia użyciem zaimków.
@sebastianpardela116510 ай бұрын
Docieplenie dachu pianą pur
@jjankowskibartosz10 ай бұрын
Mam ocieplone poddasze piana pur ponad 25cm, poddasze nieogrzewane, przy takich mrozach temperatura spada poniżej 10 stopni na plusie, przez co wydajność rekuperatora jest niska
@Micha-eh5ui10 ай бұрын
Tak jak fachman powiedział żadna izolacja nie grzeje jakość grubość zastosowany materiał wpływa tylko na czas ostudzenia. To tak jak termos w jednym herbata wystygnie po 3 godzinach w innym będzie gorąca po dobie ale po 3 i tak wystygnie.
@karol.dragan.buduje.instaluje10 ай бұрын
ocieplanie i nieogrzewanie nie ma sensu
@czapaa1610 ай бұрын
@@jjankowskibartosz również mam nieogrzewane poddasze, ale ocieplone pianą pur ok 15cm, przy mrozach -12stopni (wczoraj), dzisiaj -7, temperatura na poddaszu wynosi +12 stopni. Rekuperator Aspol Windmaker Raptor 700 z cooler'em, bez grzałek i nagrzewnic. Temperatury z rekuperatora czerpnia: +3,9 wyrzutnia: +15,4 nawiew: +16,7 wyciąg: +19,3 temperatura w domu: +22,2 oczywiście temperatury zmieniają się, podczas regulacji procentowej prędkości wentylatorów.
@MinSziHo10 ай бұрын
@@Micha-eh5ui Nie tylko ostudzenia, bo Izolacja ma i z o l o w a ć: przed przegrzaniem ORAZ przed wychłodzeniem. To zwykła lebiega, która nie rozumie sensu izolacji czy zasady działania i procesów zachodzących w instalowanych przez siebie urządzeniach a nie fachman. Fachman co najwyżej dobry do wywiercenia, wkręcenia, powieszenia czy "zagadania" mało kumatego inwestora składającego reklamację na poprawność wykonania lub działania instalacji. Nic więcej poza ogólnie znanymi ze szkoły podstawowej informacjami lub ogólnikowymi kocopołami od niego nie usłyszysz.
@MinSziHo10 ай бұрын
11:45 "rekuperator jest urządzeniem, które GDZIEŚ TAM PEWNIE hmhm JAKIŚ PROMIL ciepła powytwarza, ale MYŚLĘ, ze to może być za mało..." Chłopie, a na jakiej podstawie tak myślisz, skoro poza umiejętnością INSTALACJI cudzej myśli technicznej nie masz żadnego doświadczenia w tym obszarze - w obszarze fizyki na poziomi szkoły podstawowej, jakby tak dobrze się przyjrzeć problemowi? A co do techniki jeszcze: od kiedy rekuperacja (jak sama nazwa wskazuje) ma być źródłem ciepła samym w sobie a nie narzędziem odzysku ciepła (poza chwilami na dogrzanie grzałką p. zamarzaniu)?
@jankoodziej87710 ай бұрын
Każde urządzenie, które zużywa energię, produkuje z tej energii ciepło. W tym wypadku robią to wentylatory. Nie jest to oszałamiająca ilość ciepła i praktycznie nie ma znaczenia w porównaniu do ciepła pobieranego z powietrzem z domu, ale jest.
@MinSziHo10 ай бұрын
@@jankoodziej877 To akurat jest prawda. Ciepło wytwarzane w wentylatorach reku z uwagi na opory (na łożysku wałka, na oplocie wirnika, na szczotkach komutatora [o ile są], na śmigle turbiny itd) jest, ale w ilościach tak śladowych, że w ogóle w tym przypadku nie mogą być brane pod uwagę. Nie jest to nawet promil w ogólnym rozrachunku uzysku z wymiennika.
@MinSziHo10 ай бұрын
10:54 "pytanie, czy sama izolacja do rekuperatora wystarczy, żeby on stał na strychu?"....." temat rzeka... nigdy jeszcze nie budowałem, nie zabierałem się za takie tematy...". To zatem NIE temat-rzeka, szanowny panie a po prostu poza utyskiwaniami na poprzedniego ignoranta (jakże typowe na polskich budowach) nie ma pan bladego pojęcia, jak usunąć prosty (choć wymagający trochę pracy fizycznej) problem techniczny - NIE MA PAN DOŚWIADCZENIA. Nie wie pan, jak problem rozwiązać, ale już wie, że będzie DUŻO KOSZTOWAŁO, bo "to wszystko jest do zmiany". Tymczasem do zmiany nie jest ani TO, ani WSYZTSKO🙂 Mamy zatem odpowiedź: instalację zamontował jeden ignorant techniczny (pytanie: kto mu tę lokalizację na strychu zlecił) a do naprawy stanu faktycznego zabiera się drugi ignorant.