No ale i tak podle mne video potvrzuje, že klesá dostupnost bydlení, protože průměrná cena bytu roste rychleji než průměrný plat a to je ještě otázka jak je to s mediánem platů, protože si troufnu tipnout, že bude ještě neúprosnější. A ano jsou lokality kde jsou byty levnější, ale také to jsou často lokality s nižším průměrným platem. Ještě si pamatuji jak jsem začal pracovat v jiném kraji a najednou jsem zjistil, že můj nástupní plat je vyšší než platy mých známých z podobného oboru v mém původním kraji.
@TetianaBisiukScramble9 күн бұрын
Jsme ohromeni tím, co děláte, a rádi bychom s vámi navázali spolupráci!
@jirisubcik492913 күн бұрын
tak musím se vyjádřit k té inflaci. Průměrná míra inflace spotřebních cen je to číslo, které uvádí ČNB krát 2,5 = tzn., 26,75 u roku 1998 atd., jde o to, že ČNB záměrně nezapočítává do inflace všechny spotřební koše, aby to číslo bylo záměrně nižší, a běžní občané nevěděli pravdu. Například ve stavebnictví byla v roce 2022 inflace přes 100%, apod., ale toto se do čísel, které uvádí ČNB banka schválně nezapočítává. Takže v roce 2019 jste opravili střechu za 100 tisíc, dnes v roce 2024 potřebujete půl milionu, abyste opravili střechu. Potraviny zdražují také rychleji, než číslo, které uvádí ČNB. Je docela chyba, když je dnes prosinec 2024, že tam nemáte údaje z roku 2023, takže průměrná inflace za ty roky je 3,5 x 2,5 = 8,75%, ale mzdy máme 5,6 podle těch Vašich dat, takže max. u 5 let bylo navýšení mezd na úrovni reálné míry inflace se započtením všech košů, jinak je to ve většině let nárůst mezd max. o polovinu reálné míry inflace spotřebních cen, takže lidé si za mzdu reálně kupují méně a méně. 🙂
@AdamWojnar-Anglie13 күн бұрын
Vše subjektivní.
@eurocompaniesa.s.54622 күн бұрын
Tak pokud se tím chce (hodně zjednodušeně) říct, že byty jsou dostupné stejně jako v roce 1998, tak ok. Jen nevím co na tom má být pozitivního. Na tu dobu si pamatuju velmi dobře, protože jsem zrovna končil školu. Totální (ekonomická) deprese. Najít práci z které by šlo důstojně žít bylo na hranici možného, koupit si vlastní byt naprosté scifi. Mnozí odešli zkoušet štěstí do Prahy kde nějaká práce byla a ze mzdy šel aspon podnajmout pokoj (nicméně už ne něco šetřit), někdo (včetně mě) rovnou do zahraničí kde šlo na byt po několika letech otrocké práce aspon teoreticky našetřit (což už dnes nejde, protože ty rozdíly v platech nejsou takové). A i tehdy se mladí lidé dělili na ty, které podporovala rodina a ty, kteří dřou bídu s nouzí. Takže žádný velký důvod k radosti, doba je lepší jen v tom, že kdo chce pracuje a dostupnost informací (a tím možnost nějakého osobního progresu) je diametrálně jiná než v době před-internetové. Ti schopni, zdravi a vykonostne orientovani si patrne nejak poradi, ten zbytek se musi dobre narodit, provdat(ozenit) nebo doufat ze technologie casem prinese neco jako hotovy domek z Amazonu do milionu.
@lukii173714 күн бұрын
promiň, ale počítat průměrnou inflaci takto je nesmysl, to není ani na hony vzdálené realitě. Každé procentní vyjádření inflace je z úplně jiného základu a to nemluvím o naprosto rozdílné metodice výpočtu inflace v jednotlivých letech. Rok 2023 a 2024 by mimochodem s výsledkem pohnul obrovsky.
@AdamWojnar-Anglie13 күн бұрын
Opírá se toho nějaká data? Máte návrh, podle čeho spolehlivě změřit inflaci 10 let zpětně?
@mjaniga149915 күн бұрын
Zaujímavé video. Na vašom mieste by som nešetril na mikrofóne, lebo tým rapídne trpí celkový dojem z videa.
@svk193915 күн бұрын
Množstvo bytov na dlh, ktorý treba zaplatiť!
@martinblackwhite15 күн бұрын
1/ znovuzavest dan z prevodu - zamezi flipovani 2/ zavest 10% ročně daň z bytu prázdného déle než 1 rok.
@andrejsnajdr267315 күн бұрын
To jsou jen stupidní levicová "řešení", dočasně snížíte ceny, dlouhodobě to ztratí efekt. Potřebujete výstavbu, a k tomu naopak pomáhá deregulace. Dlouhodobě jsme byly přesně na opačném trendu regulace výstavby, svazování územních plánů, komplikace výstavby, požadavky co má a co nemá stavba obsahovat a podobně. Zlepšení nastalo snad jen po dobu vlád kde bylo ANO, ale i v té době se situace dál zhoršovala v některých městech, třeba v Praze po zásazích Pirátů rovnou někteří developeři řekli, že budou radši stavět v Brně nebo za hranicemi a já se jim ani nedivím.
@AdamWojnar-Anglie14 күн бұрын
Ono je to těžší. Daň z převodu zřejmě omezí flipování, ale zase zabrání taky lidem, aby se stěhovali kvůli práci, nebo jiným rodinným záležitostem. Už tak se lidi málo stěhují kvůli práci a bylo by to horší. Je to složité téma. S nějakou daní prázdné nemovitosti musím souhlasit, vidím to v Anglii a taky vidím, jak majitel urychleně chce, aby tam někdo bydlel. I když jde o řešení směřující doleva, tak celkem funguje. Ale zase nefunguje napořád, protože pak všechny stejně dostihne nedostatečná výstavba.
@andrejsnajdr267314 күн бұрын
@@AdamWojnar-Anglie Stejně si nemyslím, že by flipování byl takový problém, aby daň byla přijatelným řešením které způsobí méně škody než užitku. Jak to tak sleduji tak hlavní náplň flipařů je koupit něco pod cenou a pak to prodat +- za tržní cenu a je to dost rizikové na to, aby se tomu zas až tolik lidí nevěnovalo, obzvláště když vidím, jak dlouho ten převod trvá. Reálně pokud jsme dnes v situaci, kdy v krajském městě a širším okolí máte u jednoho typu bytu na výběr spíš jednotky kusů a většina toho co je za rozumnou cenu zmizí i bez toho aby se tam kupující šel podívat, tak ten zásadní problém nejsou flipaři, ale právě nedostatek bytů na trhu. I kdyby vše napoprvé koupili flipaři tak v jejich zájmu je to na trh vrátit, takže by se na trhu váleli tržně naceněné, nebo nadhodnocené nemovitosti. To se však neděje. To co se na trhu zdrží déle obvykle potřebuje rekonstrukci a nebo to má jiné problémy. A osobně nevěřím, ani na velké množství prázdných bytů, i kdyby to bylo několik procent tak to prostě není něco co by dlouhodobě ten trh zasytilo. Ale pokud lidé chtějí držet prázdný byt, měla by to být jejich věc, proč se kvůli tomu vracet k levicovým skoro až socialistickým praktikám. Je poptávka po výstavbě, je poptávka po nových bytech, ale je dost problematické stavět. Já jsem sakra rád, že se v některých městech dostaly do vedení rozumnější politici (dost často z ANO) a trochu ty územní plány rozvolnili, jinak bychom se nikam neposunuli. Já znám lidi s vysoce nadprůměrnými platy kterým banka komplikuje získání hypotéky, protože i blbé 3+1 v městě je za současných sazeb na hranici toho co jsou schopni splácet, obzvláště pokud už jim není 36.
@Pra_savec11 күн бұрын
@@AdamWojnar-Anglie Nevidím do toho, možná to tak je, ale zřejmě by asi nebyl úplně od věci časový test, jako tomu je u akcií a je vyřešeno. Kdo si kupuje bydlení na méně jak 3 roky, že?
@JarmilaMeeraWilliams12 күн бұрын
Vhodnější by bylo počítat váženou průměrnou mzdu. Pokud chcete udělat reálnější obraz skutečnosti. … ono by to prospělo i všude jinde ve sdělovacích prostředcích. Čistě průměrná mzda je hodně zkreslená pro vyjádření stavu ve společnosti. Žel se z ní počítá i mnoho dalších dávek aj.
@AdamWojnar-Anglie11 күн бұрын
Souhlasím. O tom je také toto video.
@mirhosecco722215 күн бұрын
Nic neroste do nebe ani BTC 😎. A korekce přijde a to díky DV. A přesně ČSÚ.
@petrtichanek720212 күн бұрын
Porovnáváte průměrnou cenou bytu a hrubou mzdu? To znamená, že hrubou mzdu lidé dostanou na účet a pak si půjdou za ty peníze koupit byt? Neměla by se počítat čistá mzda?
@AdamWojnar-Anglie12 күн бұрын
Hrubá se lépe a spolehlivěji měří. Jde o ukazatel, nikoliv návod.
@RC-qo3mu15 күн бұрын
Ta tabulka rustu cen nemovitosti je nejaka divna, po minule krizi (cca 2010) byl podle CSU pokles cen... V tabulce neni. Jinak zajimavost, ktera ovlivnuje rust cen nemovitosi - v roce 2008 byla snizena dan z prijmu, pak byla tez snizena od roku 2021. V prubehu roku 2020 se taky projevilo zruseni dane z nabyti nemovite veci, coz se okamzite skokove promitlo do cen.